Wellicht toch delegatie Papoea's naar Indonesië Soebandrio ook naar Amerika Ferhat Abbas bemiddelt in crisis in Algerije AARDGAS Verduistering (2 ton) binnen uur opgelost BOSBRANDEN IN ZUID-FRANKRIJK .9 Vijandelijkheden eerst staken5 Nota over ingediend Overleg raad van willaja's begonnen Nieuw-Guinearaad wijzigt houding Arrestatie in Nieuwkoop Doodvonnissen in Djakarta WEERBERICHT irVTnYoÏÏT" en in een baan GJucï zJCte Ontwapenings conferentie heropend teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 JULI 1962 No. 30703 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. E A E van Uishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 18.25 per kwartaal, f2 80 per maand, f0 65 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Dc Nieuw-Guinearaad heeft qisteravond met veertien teqen principiële bereidheid tot medewer- - - - - king aan de uitvoering van de motie. Hü voegde er echter aan toe, dat het aan de Raad zelf is om de voorwaar den te bepalen waaronder de dele gatie naar Djakarta moet worden elf stemmen alsnog besloten tot het zenden van een delegatie naar Indonesië „om het standpunt van het Papoea-volk aan de Indone sische regering uiteen te zetten". Dit besluit is vervat in een nieuwe motie van de Papoea-bestuurs ambtenaar N. Tanggahma uit Fak Fok, waarin er bij de Nederlandse regering op wordt aangedrongen, aan de Indonesische regering voor te stellen, toe te staan dat een delegatie van West-Papoea uit de Nieuw- Guinearaad binnenkort Indonesië zal bezoeken en het zenden van Indone sische troepen naar West-Papoea stop te zetten. Een motie van hetzelfde raadslid voor het zenden van een delegatie naar Indonesië werd vorige week vrijdag nog verworpen. Het Nederlandse raadslid, mr. J. O. de RUke, die tegen de eerste motie van Tanggahma had ge stemd. deelde mee, „na langdurige aarzeling en met enige schroom" thans besloten te hebben zijn stem uit te brengen voor het zenden van een delegatie naar Indonesië. Hij merkte op dat men de vraag kan stellen of de nadelen van zo n stap niet zwaarder wegen dan de voor delen, doch dat de ontleding daar van thans niet opportuum is. aan gezien er „geloof bestaat bij een aantal Papoea's in een ontmoeting met Indonesiërs". Bij de debatten over de nieuwe motie verweet Tanggahma de Neder landse leden van de Raad vier van de zes hadden tegen zijn eerste mo tie gestemd dat zij de Troonrede van het vorige jaar zijn vergeten, waarin voor de Papoea's mogelijkhe den werden geopend zich vrij te oriënteren. „Zij moeten zich realise ren, dat zij niet als Nederlanders, maar als vertegenwoordigers van de bevolking optreden", zo zei Tang gahma over de Nederlandse leden. Over het zenden van een delegatie naar Indonesië zelf betoogde hij, dat tot dusver alle inlichtingen over Nieuw-Guinea, die in Indonesië wor den ontvangen, uit Nederland afkom stig zijn. „Het is voor de Indonesiërs moeilijk daaraan geloof te hechten", zo zei hij. Over de taak van de dele gatie zei Tanggahma, dat Indonesië ervan overtuigd dient, te worden, dat de Papoea's „noch Nederlands, noch Indonesisch willen worden, maar op eigen benen willen staan". „Het kan zijn, dat Nederland als klein land de eigen weg van de Papoea's in de weg staat. Daarom moeten wij zelf in Djakarta gaan vertellen, wat wij wil len, ook al zou dat geen enkel resul taat opleveren. Wij moeten zelf een aandeel nemen. Het is niet waar, dat wij gedwongen zijn een eventuele overeenkomst van een Nederlands- Indonesisch overleg te aanvaarden". Heftig verzet De nieuwe motie werd heftig be streden door de heer M. Kaisiepo, die haar nutteloos en gevaarlijk vond. Hij waarschuwde ernstig tegen „de sluwe Indonesische president" en verde digde de mening, dat de resultaten van het geheime overleg tussen Ne derland en Indonesië moeten worden afgewacht. „Wij hebben twaalf jaar gewacht, twaalf dagen kunnen daar wel bij". Hij waarschuwde verder nog tegen „teveel moed, die in sommige gevallen tot niets kan leiden". „Wij moeten geen beslissing nemen, waar mee wij onszelf een strop om de hals leggen", zei hij. Bereidheid De Nederlandse raadsleden, die tegen het zenden van een delegatie gekant bleven, waren pater L. J.van de Berg en H. F. W. Gosewisch. De eerstgenoemde vroeg zich onder meer af, of Djakarta wel de juiste plaats is voor een ontmoeting tussen Pa poea's en Indonesiërs, terwijl hij het geven van een duidelijke opdracht aan de delegatie als een eerste ver eiste noemde. Voordat de Raad de nieuwe motie aanvaardde herhaalde de regerings gemachtigde, de heer Veldkamp, de afgevaardigd „waarbij de regering er volledig begrip voor zou hebben, dat een dergelijke delegatie niet onder alle omstandigheden zou worden af gevaardigd". Ter verduidelijking voegde hij hier aan toe, dat bijvoorbeeld een voor waarde zou kunnen zijn dat Indone sië inderdaad, zoals in de motie trou wens gesteld wordt, de vijandelijk heden vooraf dient te staken. Snel werk van de Woerdense politie had tot resultaat, dat gis termiddag om twee uur een wachtmeester van de Rijkspolitie in Hotel Plaszicht te Nieuwkoop een 30-jarige Hagenaar kon aan houden, die met f. 200.000.de benen had genomen. Nog geen uur tevoren kreeg de Woerdense politie uit Den Haag het alarmerende bericht, dat een 30-jarige controleur van een Haags waren huis er met f. 200.000.vandoor ivas en vermoedelijk naar Woerden was gereisd. De man had 's morgens voor zijn firma het geld naar de bank moeten brengen. Toen hij lang weg bleef in formeerde men bij de bank of de man daar was geweest. Op de bank had men de controleur echter niet gezien. Onmiddellijk werd in Den Haag de politie in de arm genomen en deze wist na korte tijd te achterhalen, dat de man met een taxi naar Woerden was gegaan. Weinig bekend Elk signalement ontbrak op dat moment. Het enige, dat men wist Dr. Soebandrio, de minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië en luitenant-generaal Hidajat, waarnemend minister van Defensie zullen morgen in opdracht van president Soekarno naar Washington vertrekken. Soekarno omschreef gisteren hun taak als volgt: „Onderzoeken of het mogelijk zal zijn informele besprekingen met de Nederlanders te voeren op basis van de overdracht van het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië in overeenstemming met de rechtmatige verlangens van het Indonesische volk". De president zei voorts, dat de Nederlanders een verklaring hadden uitgegeven, waarin zij verklaarden het beginsel der voorstellen, gedaan door de Amerikaanse diplomaat Ellsworth Bunker en de volgorde der ontwikkelingen, zoals in die voorstel len vervat, hadden aanvaard. Zoals bekend zou Nederland vol gens deze voorstellen het bestuur over Dc qrote rijkdom, die in de Westelijk Nieuw-Guinea in verschil- xt j i a i i lende fasen aan Indonesië overdra- INederlandse bodem in de vorm gen, onder toezicht van de Verenigde Naties of een andere derde partij, waardoor voor de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea het recht van zelfbeschikking gewaarborgd zou worden. Het vooroverleg is gistermiddag om vier uur in Washington voortgezet. Het werd waarschijnlijk zo laat. om dat Malik nog moest wachten op in- van aardgas verborgen zit, moet „zo spoedig mogelijk en zo voor delig mogelijk" geëxploiteerd worden, zodat het grootst moge lijk rendement verkregen kan worden voor onze nationals j welvaart. Dit stelt minister drs. De Pous j van Economische Zaken in een nota, j die hij vandaag aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De bewindsman ontwikkelt daarin zjjn gedachten, hoe hü met inscha keling van particulier initiatief oo de gunstigste wijze winning en verkoop van het aardgas bij Slochteren in de provincie Groningen krachtig ter hand kan nemen. Elders in dit blad geven wü de be langrijkste punten uit dit met enige spanning tegemoet geziene rapport. structies uit Djakarta. Het was enigszins een verrassing, dat Zain, de Indonesische ambassadeur in Washington, gistermiddag eveneens naar het buitenhuis vertrok om aan de besprekingen deel te nemen. De Indonesische delegatie is daardoor zeker versterkt. Zain is ongetwijfeld van goede wil. Hij kent ambassadeur Van Roijen goed en heeft ervaring in onderhandelingen met Nederland. Misschien mag men uit deze begro ting en versterking van de Indonesi sche delegatie afleiden, dat Djakarta serieus wil nagaan of er vordering kan worden gemaakt. Maar de neiging van de Indonesiërs om het plan-Bunker als verouderd te beschouwen, blijft toch als een som bere en dreigende wolk boven de conferentie hangen. was, dat de f 200.000 in een blauwe weekendtas zaten. Met deze lut tele gegevens toog de Woerdense po litie op pad. Alle hotels en café's werden bezocht. Alle taxi-bedrijven gebeld. Bij een van die bedrijven nad men succes. Een winkelier uit de Voorstraat te Woerden had voor een onbekende een taxi besteld, met als rij opdracht Alphen aan den Rijn. Prompt werd de Alphense politie ingeschakeld, die ook al direct een sneurtocht begon. Een kwartier, nadat Alphen was gewaarschuwd kwam de taxichauf feur zich bij de politie melden. In derdaad had hij iemand weg gebracht. maar niet naar Alphen. In Bodegraven had de passagier de op dracht gewijzigd en zich naar Nieuw koop laten rijden. De Rijkspolitie van Nieuwkoop werd gewaarschuwd. Net op tijd Een wachtmeester kwam juist op tijd in Hotel Plaszicht. De Hagenaar had inmiddels al weer een taxi be steld, om zijn zwerftocht te vervol gen. Groot was de verbazing van de wachtmeester, toen hij dc blauwe tas epen maakte en daarin de enorme hoeveelheid geld zag. De 30-jarige Hagenaar maakte daarna nog één ritje. Dat was met de politiewagen van de Haagse poli tie terug naar de Residentie. Het avontuur had. vanaf het moment dat de Woerdense politie was inge schakeld, nauwelijks drie kwartier geduurd. Frankrijk heeft plutoniumbom De Franse premier, George Pompi dou, heeft gisteravond in de Natio nale Vergadering verklaard dat Frankrük zijn eigen plutoniumbom heeft voltooid en zijn eerste kernwa pens vervaardigt op basis van de be haalde resultaten. Pompidou voerde het woord toen het debat over de motie van wan trouwen in de Nationale Vergadering op zijn einde liep. Voor een verslag van dit debat zie men elders. MVWNP* In het Commenwijne-district in Suriname viel de Prinsessen Irene en Margriet een huldiging ten deel door de Javaanse bevol kingsgroep. De krijgsraad te Djakarta heeft AMoel Rahman preml„ ïan d. vandaag twee Indonesiërs ter dood Maleise federatie, is in Londen aange komen voor besprekingen met de Britse veroordeeld wegens een moordaan slag op president Soekarno op 13 mei. Als bewijsstukken werden in het pro ces vijf pistolen, twee geweren, een handgranaat en munitie overgelegd. regering over de vorming van de sta tenbond Malaysia, die behalve de be staande Malel'se federatie ook Singa pore, Broenei. Noord-Borneo en Sera- wak zal omvatten. Alle betrokken re geringen hebben de te vormen fede ratie al goedgekeurd op Engeland na» In dè interne crisis die Algerije thans doormaakt is oud-premier Ferhat Abbas. die zichzelf meermalen een man van verzoening heeft genoemd, weer op het tapijt verschenen. Terwijl de voor lopige Algerijnse regering van Ben Khedda en de groep van vice- premier Ben Bella elkaar nog steeds de macht betwisten, is Ferhat Abbas naar het ..hoofdkwartier" van Ben Bella in Tlemcen in West-Algerije gekomen om met de opstandige leider overleg te plegen. Na de besprekingen van gisteren werden geen bijzonder heden bekend gemaakt. (Van onze Parijse correspondent) Aan alle politieposten van Zuid- Frankrijk is het signalement van een man met een witte pet, een blauw overhemd en een lichtgrijze pantalon doorgegeven, die zondag door een wandelaarster werd be trapt toen hij in een bos bij Nice een pak kranten, die hij onder een denneboom had gelegd, in brand IETS HOGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Enkele zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERWACHTING Klein hoge-drukgebied brengt rustig en droog weer. Zonnige pe rioden met goed strandweer. Zwakke veranderlijke wind. Temperaturen overdag van 19 tot 20 graden. Tem peratuur zeewater 16 graden. Voor uitzichten: rustig en iets warmer. 18 JULI Zon op: 4.40 uur; onder: 20.51 uur. Maan op: 21.36 uur; onder: 5.42 u. Hoogwater te Katwijk te 3.33 en 16.02 uur; laagwater te 11.45 uur. Dit Dummet bestaat alt 12 pagina's Bij een verkeersongeluk op de weg van Leeuwarden naar Gro ningen werden gisteren vijf per sonen ernstig gewondtoen bij Harde garijp een plotseling stuur loos geworden vrachtauto een klein personenbusje ramde, dat daarna tegen een boom te pletter reed. De wrakstukke wagens lagen vtle meters uit elkaar jan de tientallen stak. Nog geen uur later werd er in de wijde omtrek van die plek overal alarm geslagen en pas gis termorgen wisten de brandweer lieden van de voornaamste kazer nes van de zuidkust het vuur mees ter te worden. Meer dan 500 hectaren naaldbomen zyn in vlammen opgegaan, terwijl 50 families hun villa's, die meren deels gelukkig nog konden worden gered, midden in de nacht over haast moesten verlaten. Ook een tehuis voor ouden van dagen moest worden ontruimd, doordat de mis tral het vlammenfront, dat toen al 15 kilometer breed was. verder in die richting dreigde uit te breiden. Honderden kampeerders werden om diezelfde redenen eveneens aan geraden hün tenten naar liever el ders op te gaan slaan. Persoonlijke slachtoffers zijn niet ge vallen. doch de materiële schade wordt op ettelijke miljoenen nieu we franken geschat. Verschillene andere delen van de Cóte d'Azur en de Provence zijn de laatste da gen eveneens door zware bosbran den geteisterd. Ferhat Abbas sprak ook met ko lonel Boumadian, voormalig chef van de generale staf van het Algerijn se nationale bevrijdingsleger, die door Ben Khedda aan de vooravond van de Algerijnse onafhankelijkheid werd ontslagen en wiens ontslag de crisis uitlokte. Abbas, die ongeveer een jaar geleden als premier door Ben Khedda werd vervangen, heeft nog steeds veel aan zien bij de Algerijnse bevolking. Hij is een der weinige leiders wiens prestige niet op regionale overwegin gen berust. De minister van Voorlichting van de voorlopige regering in Algiers, Ja- zid, heeft meegedeeld dat de alge mene raad van de willaja's de zes bestuursafdelingen van Algerije gisteravond nog bijeen is gekomen om te trachten een oplossing voor de crisis te vinden. De conferentie wordt in de buurt van Orlcansville, ongeveer halfweg tussen Algiers en Tlemcen, gehouden. Zoals bekend hebben de (politieke en militaire) leiders der willaja's de eigenlijke macht daar zij de beschik king over de strijdkrachten hebben. Schot langs planeet Venus Er waren in de afgelopen 48 uur bijeenkomsten van afgevaardigden der willaja's gehouden ter voorberei ding van de votallige conferentie. Saad Dahlab. minister van Buiten landse Zaken in de voorlopige Alge rijnse regering, verklaarde gister avond dat hij zou aftreden indien er niet spoedig een oplossing voor de politieke crisis zou worden gevon den. Rel in Katanga: 3 vrouwen gedood Vanochtend omstreeks negen uur zyn Indiase wachtposten In de Ka* tangese hoofdstad Elisabethstad aangevallen door een menigte van ongeveer tienduizend vrouwen. Een wegversperring, die kort geleden door de Indiase troepen van de Ver enigde Naties in Kongo was opge richt, aan de grens tussen de Euro pese en de Afrikaanse wüken van Elisabethstad, werd door de vrouwen afgebroken, waarbij zR zioh meester maakten van de lege benzineblikken waaruit de versperring onder meer was opgebouwd. De Indiase soldaten, die bevel hadden niet te schieten, hielden zich kalm, ofschoon sommigen van hen door honderd vrouwen omringd wa ren die met modder en stenen gooi den. De vrouwen droegen spandoe ken met leuzen als „De Katangese vrouwen eisen terugtrekking van de moordzuchtige huurlingen van de Verenigde Naties" en „Weg met de Kennedy-Adoela-Nehroe kliek". Later slaagden de Indiase solda ten erin zich te formeren. Zij poog den de menigte te verspreiden door het lossen van schoten over de hoof den van de menigte. Later zei president Tsjombe tegen journalisten dat twee Katangese vrouwen zijn gedood en 15 werden gewond, volgens hem door Indiase kogels. Een lid van het Rode Kruis zei later dat er drie vrouwen waren gedood. Amerika is van plan zaterdag van Cape Canaveral de satelliet „Zee man" te lanceren door middel van een Atlas-Agena raket. Het is de be- j /""N doeling dat de ruimtecapsule de pla- V/ De ontwapeningsbesprekingen in Genève zijn gisteren hervat. De Sow- jetrussische afgevaardigde Zorin zei dat de Sowjet-Unie bereid is zich te bewegen in de richting van de Ame rikaanse voorstellen tot vermindering van de conventionele bewapening en het verminderen van het oorlogsge vaar. De Sowjet-Unie is ook bereid snelle en betrouwbare verbindingen tussen de regeringshoofden en de se cretaris-generaal van de V.N. te leg- gen en het uitwisselen van militaire van "de afdeling* internationale orga- missies met de V.S. toe te staan. nisatie aan het ministerie van Bui- De Amerikaanse afgevaardigde tenlandse Zaken in Moskou. Hierin had voordat Zorin sprak aan Rus- I is niet ongewoons, aldus Zorin. land verzocht enig „dringend nood zakelijk realisme te tonen, waarmee het al veel eerder had moeten ko men". Op een persconferentie zei Zorin later dat de enige basis waarop de Sowjet-Unie bereid is een kernstop- overeenkomst te sluiten het compro misplan van de acht neutrale lan den is. De Sowjetrussische onderhande laar Tsarapkin, die jarenlang de Sowjet-Unie op de kernstopconferen tie in Genève is geweest, zal niet naar Genève terugkeren, zo heeft Zo rin gisteren gezegd. Tsarapkin keert terug naar zyn functie van hoofd Uit het Leidsch Dagblad van 19 Julij 1862: (Advertentie)Hotel Levedag. Bovengenoemd logement als- 1 mede Beijersch bier- en kof- 1 fijhuis op de Breedestraat te- 1 genover de Choorlammer- 1 steeg, op heden geopend. A. Levedag. 1 Vergadering van den Ge meenteraad van Leiden. Za terdag 1? Julij 1862. om 2 uur- onderwerpen o.a.: Adres van A. W. Sythoff, tot bebouwing van een gedeelte van de aan hem in gebruik gegeven grond op de Koepoortsgracht.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1