Ingrijpende reorganisatie van regering-Macmillan Overleg blijft gehuld in geheimzinnigheid Selwyn Lloycl (aan Financiën) vervangen door RegMaudling Matiging was basis voor loongesprek HOUT-BOARD-TRIPLEX ANTILLEN wachten op Prinsessen WEERBERICHT Voorzichtig optimisme in Washington China steeds gulziger (9hc/ ^jct"e teuws Jpgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 14 JULI 1962 No. 30703 LEIDSCH DAGBLAD [irecteur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) Eerder dan was verwacht heeft premier Macmillan ingrij- lende wijzigingen aangebracht in het Britse kabinet. De belang- •ijkste veranderingen welke gisteravond werden bekend ge naakt zijn de volgende: Selwyn Lloyd, kanselier van de ichatkist, is vervangen door Reginald Maudling, totnutoe minis- :er van Koloniën en voordien o.a. minister van Handel. De mi- lister van Binnenlandse Zaken Richard Butler is vervangen loor de onderminister van Financiën, Henry Brooke. Lord Kil- liuir, de lord-kanselier (hoofd van de rechterlijke macht en voor- litter van het Hogerhuis) is opgevolgd door Manningham But- er, tot dusver advocaat-generaal. Bepaald verrassend was het iftreden van Harold Watkinson, minister van Defensie, die yordt opgevolgd door een oude bekende, Peter Thorneycroft, lotnutoe minister van de burgerlijke luchtvaart. Duncan Sandys rombineert in het vervolg de portefeuilles van het Gemenebest tn Koloniën. verheven. Lord Mills werd viscount (burggraaf). De lijst van nieuwe on derministers en staatssecretarissen zal volgende week worden bekendge maakt. De kabinetsreorganisatie is ver haast door de verscherping van de politieke crisis, waarvan een nieuw bewijs werd geleverd door het diep teleurstellende resultaat van de don derdag in Leicester gehouden tussen tijdse Lagerhuis verkiezing. Dit is dan Macmillans stootploeg, waarmee hij de groeiende tegenstand in het land tegen de Euromarkt zal moeten overwinnen. Hierbij treedt Edward Heath, de grootzegelbewaar der en onderminister van Buiten- landse Zaken, die als opperonderhan- dclaar in Brussel vanzelfsprekend rijp functie heeft behouden, als gang maker op. „Leicester" gaf tie doorslag Wat de afgetreden minister van linnenlandse Zaken Butler aangaat: ly is nu officieel aangesteld als laa tsvervangend minister-president, (etgeen hij in feite reeds was. Hij reeg de titel van „eerste minister au staat" (first secretary of State.) lutler kan zich voortaan geheel con- pntreren op zijn leidinggevende taak fat betreft het probleem van Enge- inds eventuele aansluiting bij de luromarkt hij is voorzitter van |e groep v. ministers welke zich met L vraagstuk bezighoudt en met e crisis van de Centraaiafrikaanse Je.ieratie, waarvoor hij sinds kort de prantwoordelijkheid draagt. [Tot de ministers die verder zyn [getreden behoren Sir David Eccies, «uister van Onderwijs, die als ba- f>n naar het Hogernuis vertrekt: lOid Mills, die verantwoordelijk was lioi de genationaliseerde Britse in- .astrieen; dr. Charles Hill, die kort heden minister v. Voiksnuisvesting las geworden en tevens verantwoor- tlijk was voor de voorlichtings- Iknsten. Eccies wordt als minister an Onderwijs opgevolgd door Sir Idward Boyie, die staatssecretaris fas van het departement van Finan- |en en vroeger ook reeds minister pn Onderwijs is geweest. Boyd Carpenter, de minister van bciaie verzekering, werd onderminis- cr van Financien en kreeg tevens de [gemene titel van betaalmeester-ge- teraal, welke tot nu toe Lord Mills p7at Sir Keith Joseph, die onder minister van Handel was, kreeg 'oikshuisvesting en Wales. Een ge- foon conservatief fractielid, de heer leedes, werd minister zonder porte- puilie. Enoch Powell, de munster an Volksgezondheid, kreeg de kabi- icrsrang, netgeen betekent dat hij in iet kernkabinet van 18 ministers fordt opgenomen. Lord Kilmuir, die Is Sir David Maxwell Fyfe een van Ie Britse openbare aanklagers was in let Neurenbergse proces tegen de lazi-leiders, werd tot graaf (earl) Advertentie „DE HOUTHAL", Boge woerd 99 - Telefoon 22536 Veel kwaad bloed Wanneer deze hachelijke hindernis is genomen, zal het regeringsteam zien met man en macht op de aan de horizon opdoemde algemene vei kiezingen uiterlijk in het na jaar van 1964 gaan voorbereiden en de toenemende kracht van de ge scheiden optrekkende liberale en so cialistische opposities trachten te breken. Veel hangt hierbij af van de fmancieel-economische politiek. Het aerzelende en halfslachtige beleid op het gebied van een algemene inkom- stcnpolitiek, welke niet alleen lonen en salarissen, maar ook dividenden en tantièmes had behoren te omvat ten. heeft voor de conservatieven veel kwaad bloed gezet. Het was al lang duidelijk dat Selwyn Lloyd er de brui aan zou geven. Afgewacht dient te worden of de reorganisatie van het kabinet het begin van een nieuwe po litiek betekent, of dat het alleen maar een speelkaarten schudden van de diverse portefeuilles is Maar Mac- rnillan staat voor de noodzaak de in- diuk weg te nemen, dat de conser vatieven. wat de belangrijkste pro blemen betreft, met de handen in het haar zitten, hetgeen geleid heeft tot de omzwaai van de massa van de kiezers naar de liberalen. Aangezien het ondenkbaar is, dat de liberale partij, welke slechts 7 z»tels in een lagerhuis van 630 zetels boet, op eigen houtje de macht zal veroveren, is het thans de vraag of Engeland de voorkeur geeft aan een Labour-regering, ook al zou dit een minderheidsregering zijn, boven een nif-uw conservatief bewind. De socia listen verwijten de regering dat haar politiek tot economische stagnatie heeft geleid. Macmillan liet al door schemeren, dat hij, nu het inflatie gevaar voorlopig bedwongen schijnt, over kredietverruiming en nieuwe economische expansie denkt. Volgens labour is dit alleen maar een lokaas met het oog op de komende verkie zingen. Ontoereikend Macmillan zei dezer dagen, dat hij gelooft dat de regering er in zal sla gen het gecompliceerde mechanisme van de moderne staat zodanig te ver beteren en te versterken, dat men de inflatie definitief kwijt zal raken. Niemand weet nog wat hij precies op het oog heeft, maar zeker is wel dat de oude methoden ontoereikend wa ren om een gestadige economische opgang te verzekeren. Algemeen is men van mening dat de meest dra- De eerste tekenen van het nade rende bezoek van de Prinsessen Irene en Margriet aan de Neder landse Antillen zijn reeds waar te nemen. In Willemstad worden op enkele plaatsen al versieringen in rood-wit-blauwe kleuren aangebracht en grote gebouwen worden schoon gemaakt en van schijnwerpers voor zien. De verschillende bedrijven wer ken reeds aan versieringen, die straks een ereplaats zullen krijgen in hun etalages. Uiteraard treffen eveneens de verenigingen, die aarf bepaalde manifestaties zullen meedoen, de nodige voorbereidingen. Gistermorgen vroeg zijn de Prin sessen Irene en Margriet en haar gevolg in het plaatsje Wageningen in het Surinaamse district Nickerie aan boord gegaan van het motor jacht „Oranje" voor een reis van ongeveer 24 uur naar het district Coronie met onderweg een enkele stopplaats bij dorpjes. Vanmorgen is het gezelschap, dat de nacht aan boord van de „Oranje" heeft doorgebracht in Coronie aan gekomen. matische wijziging in het kabinet Fi nanciën betreft. Het zijn in werkelijkheid de in ver drukking gebrachte en in beweging gekomen ambtenaren, onderwyzers, verpleegsters en vele andere tot de lagere middengroepen behorenden, die Selwyn Lloyd hebben wegge jaagd. Betoging tegen kernbom op het Rode Plein Twaalf Westelijke demonstranten zjjn vrijdag met spandoeken naar het Rode Plein in Moskou getogen om te demonstreren tegen de kern bom, aldus het Britse persbureau Reuter. Hier werden zy door de be volking tegengehouden, waarbij een discussie ontstond die enige uren duurde. De politie greep niet in. De Sowjetrussische regering had deze demonstratie „afgeraden". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren opnieuw verklaard, dat Amerika be reid is alle kernproeven te beëindi gen wanneer er een internationale kernstopovereenkomst wordt geslo ten met doelmatige waarborgen tegfen overtredingen. De woordvoerder van het ministerie, Lincoln White, herhaalde dit stand punt toen hem vragen werden ge steld over een verklaring van Tass inzake kernproeven. De Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie heeft bekendgemaakt dat gisteren op het proefterrein in Nevada een kernproef van geringe kracht is genomen. De commissie zei tevens dat ongeveer 900 soldaten aan tactische oefeningen op dit terrein zullen deelnemen. WEINIG ZON Blijkens het weeroverzicht, dat )e Bilt vanochtend om 10 uur ver- trekte, beweegt een oceaandepres- ie zich in de richting van ons land- ian de voorkant van deze depressie ordt vochtige én vrij warme lucht angevoerd. Hierin komt veel be- rolking voor, zodat er voor morgen baar weinig opklaringen op het leerprogramma staan. Plaatselijk an er bovendien wat regen vallen. STRANDVERW ACHTING i Een depressie bij Ierland komt langzaam naar het oosten. Morgen Opklaringen met perioden van goed strandweer. Zwakke wind tussen zuid pn zuidwest. Overdag 20-22 gr. C. j Zeewater 16 gr. C. I Vooruitzichtenzomers karakter, paar niet stabiel met na morgen iets Éroter- kans op buien. 15 JULI i Zon op: 4.37 uur; onder: 20.54 uur. Maan op: 19.03 uur; onder: 2.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.21 en 1350 uur; laagwater te 9.24 en 21.56 uur. (16/7 hoogwater te 2.02 en 14.33 uur, laagwater te 10.12 en 22.42 uur). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel Lichte straf voor assistent van Adolf Eichmann Otto Hunsche, een voormalige me dewerker van de in Israël terechtge stelde Jodenvervolger Eichmann, is gisteren door een rechtbank In (Frankfort wegens medeplichtigheid) aan moord tot vyf jaar gevangenis straf veroordeeld met aftrek van voorarrest en met aftrek van de straf die hem door een zuiveringskamer in Recklinghausen was opgelegd. Deze laatste straf van 2 jaar en 3 maan den is veranderd in een jaar en zes maanden. Dit vonnis betekent dat Hunsche nog anderhalf jaar celstraf voor de boeg heeft. De 52-jarige Hunsche is beschul digd van medeplichtigheid aan moord op 1200 Hongaarse joden, die 19 juli 1944 van het Hongaarse internerings kamp Kistarcsa naar het vernieti gingskamp Auschwitz gevoerd wer den. De openbare aanklager, die le venslang tegen Hunsche had geëist, is van plan in cassatie te gaan. Hunsche had de leden van de Hon gaarse Joodse Raad te Boedapest in opdracht van Eichmann laten vast zetten totdat een trein met 1.200 Hongaarse Joden voldoende ver op weg was naar Auschwitz om verhin dering van de deportatie onmogelijk te maken. Ongeveer zeshonderd van de gedeporteerde Joden stierven in de gaskamers van Auschwitz. De rechter achtte schuld van Hunsche in deze 600 en niet in alle 1.200 gevallen bewezen. Regering en Stichting van de Ar beid hebben gisteravond in het Haagse hotel „Wittebrug" gesproken over eventueel in de nabije toekomst te nemen maatregelen op het gebied van de loonvorming. Basis voor het gesprek was een matiging in de lo nen. Hoe groot deze matiging zal zijn wilde niemand na afloop zeggen. „Dat zeggen we pas de derde dinsdag in september", zo was het bescheid van minister De Pous (Economische Zaken). Namens de regering namen ook de minister Zijlstra (Financiën) en De Rembrandt uit Stuttgart eclit? (Van onze Brusselse correspondent) Het mansportret van Rembrandt, dat het museum van Stuttgart enige tijd geleden voor 3,6 miljoen mark, afkomstig uit lottogelden, had aan gekocht en waarover door de kunst historicus Martin Porkay met veel publiciteit een vernietigend oordeel was geveld, blijkt bjjna zeker echt. Het Belgische Instituut voor het chemisch en radiografisch onderzoek van kunstwerken, dat onder leiding van prof. J. Coremans staat, heeft n.l. in een interimrapport (waarvan de inhoud nog niet werd gepubli ceerd) enige voorlopige mededelingen gedaan, waaruit de echtheid van het schilderij zou blijken. Wel is. zo verluidt sedert enige dagen in krin gen van de Brusselse handel in oude kunst, het doek ingekort en daarbij is een stuk linnen met de handtekening van de schilder verplaatst. De voor lopige conclusie, tot welke prof. Core mans is gekomen, schijnt echter de echtheid van het portret bewezen te achten. Het zal nog ongeveer twee maanden duren, aleer het onderzoek te Brussel definitief zal zijn volooid. ben gemaakt. Veldkamp (Sociale Zakcr.) en staats secretaris Roolvink (Sociale Zaken) aan het onderhoud deel Het overleg verl'ép in een uitstekende sfeer, ver telde minister Veldkamp Maar hij gaf toe, dat het dezer dagen aan staatssecretaris Roolvink uitgebrach te S.ER.-advies over de toekomstige loonvorming het gesprek niet ge makkelijker had gemaakt. „De rege ring kent wel de grote lijnen van het rapport, maar zij heeft nog geen gelegenheid gehad het diepgaand te kunnen bestuderen. We zfjn nog maagdelijk ten opzichte van dit rap port", merkte de bewindsman op. De regering zal te zijner tijd een beslissing nemen over dit rapport van de Sociaal Economische Raad. terwijl het bedrijfsleven zich zal beraden over de matiging in de lonen, die tijdens het gesprek naar voren is ge bracht. Op 7 september wanneer het overleg zal worden voortgezet zal men dan zijn standpunt be kend kunnen maken. Arrestaties van Westberlijners door Vopo's Het bestuur van West-Berlijn heeft de aandacht gevestigd op een vermeerdering van arrestaties van Westberlijners op de autoweg tussen Berlijn en West-Duitsland door Oost duit se politie, zo heeft de woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, gisteren op een persconferen tie gezegd. „De vrije toegang tot West-Berlijn is een Westelijk levens belang, dat erkend en gewaarborgd moet worden in een eventuele toe komstige overeenkomst over Berlijn", zo zei hij. De Verenigde Staten ple gen met Engeland en Frankrijk over leg over deze kwestie. Prinses Beatrix heeft gisteren de afsluiting bijgewoond van da actie 10x10 in het gemeentehuis van Lopik. De voorzitter van da Nederlandse Jeugdgemeenschap bood een cheque van twee mil joen gulden aan. Prinses Beatrbt bekijkt een fotoboek over da actie, dat haar getoond wordt door de voorzitter van de N.O.- V.I.B. mr. F. G. baron van Voorst tot Voorst. In het mid den burgemeester L. Schuman van Lopik. China heeft in de laatste we ken negen nieuwe voorposten ingericht in het gebied Ladach in Kasjmier, zo is officieel in Nieuw Delhi meegedeeld. In dia heeft hiertegen bij Peking geprotesteerd. Als er geen einde komt aan de „agressieve en provocerende handelingen", al dus het protest, kunnen zij tot een botsing leiden. Zes van de negen nieuwe posten, zo wordt in de protestnota gezegd, liggen niet alleen een flink stuk op ge bied van India, maar zelfs nog buiten de grens die China op zijn landkaart van 1956 als de iuiste aanmerkte. Gisteren heeft China een nota aan de Indiase ambassade in Peking af gegeven. Het beschuldigt India van het uitlokken van een treffen aan de grens om stemming tegen China te maken. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken zei op een persconferentie, dat de toestand aan de grens een zodanig punt heeft bereikt, dat elk ogenblik een ontploffing kan volgen. De In diase beschuldigingen worden van de hand gewezen. China beschuldigt er op zijn beurt India van, dat Indiase vliegtuigen de laatste maanden 190 vluchten boven Chinees gebied heb ben gemaakt. Een van de mooiste molens van Rotterdam, de specerijen molen De Ster aan de Kralingse Plas, is gisteren voledig uitge brand. De molen was in 1959 geheel gerestaureerd. (Van onze Amerikaanse correspondent) Het overleg tussen Nederland en Indonesië is donderdag her vat en gisteren voortgezet. Een heel voorzichtig optimisme is wel gerechtvaardigd. Dit optimisme komt zowel uit Nederlandse als uit Indonesische en Amerikaanse bron. Maar men moet er wél voorzichtig mee zijn, want vrijwel ieder in Washington, die enigszins bij de zaak is betrokken, hoopt ertoe bij te dragen, dat het vooroverleg zal slagen. Dat kan diverse zegslieden ertoe brengen zich optimistisch uit te laten, in de hoop dat zij op die manier bijdragen tot een klimaat van vertrouwen en goede wil. Hoewel er in het buitenhuis In Virginia letterlijk aanleiding was oin over koetjes en kalfjes te praten, heeft Bunker reeds op de eerste avond de partyen aan het discussie ren gebracht over zjjn plan. Het ge volg was, dat men vrij laat naar bed ging. De Amerikanen kenschetsten de sfeer als vriendschappelijk en se rieus. In elk geval is het belangrijk dat de discussie niet meteen is vast gelopen. De Indonesiërs wensen, zoals men weet, zo spoedig mogelijk van Neder land opheldering te krygen over de Nederlandse houding ten aanzien van het plan-Bunker. Het gesprek daarover schijnt tot dusverre niet tot moeilijkheden te hebben geleid, al krygt men de Indruk, dat het onder werp niet meteen was afgehandeld. Minder sceptisch Verheugend is. dat de Indonesiërs zich deze keer by het begin minder sceptisch tonen dan in maart. Mis schien hopen zij dat het klimaat nu gunstiger is. Zy schijnen thans wat meer waarde aan het vooroverleg te hechten, omdat dit de betrokkenen in staat zou kunnen stellen het in een ongedwongen discussie eens te worden over de grote trekken van een oplossing. Ook van Nederlandse kant hoopt men daar in het buiten huis een flinke vordering te kunnen maken met pen regeling, die althans in grote trekken voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn. Wanneer de eerste indruk juist is en er inderdaad een serieus gesprek is gekomen, zal men de eerstvolgende dagen waarschijnlijk heel weinig nieuws horen. Een communiqué van het bureau Oe Thant constateerde dan ook, dat het overleg was hervat en zei verder niets. Geen misverstand De onderhandelaars willen voor komen, dat bepaalde details, uit hun verband gerukt, gemeengoed worden. Dat zou maar aanleiding kunnen ge ven tot misverstand en kritiek, zowel in Indonesië als in Nederland. De uitdrukking „geen tyding. goede tij ding" behoeft in dit geval niet cp te gaan, maar het staat vast, dat geen tijding is te prefereren boven het be richt, dat Malik wederom zyn biezen zou hebben gepakt. Tot zover onze Amerikaanse cor respondent. Radio-Djakarta heeft zaterdag ge mold, dat het Indonesische parle ment het wetsontwerp voor de alge mene mobilisatie heeft goedgekeurd Met dit wetsontwerp wordt beoogd de regering de bevoegdneid te geven de Indonesiërs te mobiliseren voor de veiligheid en de verdediging van het land, aldus de Indonesische zender. Advertentie VAKA1VFIE dan een KANO of ROEIBOOT HUREN voor 1 dag. Voor jong en oud. f 5.per dag. Per uur f I. VAN DIJK - Roomburgerweg A t.o. Torenflat Kanaalweg. Tel. 21906 Advertentie PORTABLES v.a. 24.50 FLIM Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. i Uit het Leidsch Dagblad van i 16 Julij 1862: Wij vernemen, dat de me- 1 1 daille voor de ingezonden voorwerpen op de Londensche tentoonstelling, o.a. is toege- 1 kend aan J. Scheltema, J. C Zaalberg J. J. Krantz en A. W. Sijthoff alhier. Ministerie van Binnen- landsche Zaken. Aanbeste- ding door H.H. Curatoren der Hoogeschool te Leiden: Het uitvoe?n van verschillende bouwwerken, behoorende tot een nieuwe inrigting van de Akademische Bibliotheek.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1