Tweede Kamer had geen bezwaar tegen hogere scliadeloosstellling Plan tot verbetering werkwijze parlement VEERLICHTE REGENKLEDING UITKOMST VOOR LAURIANEN T Kamer stemt in met steun aan de K.L.M. KOBALTDIEFSTAL GROOT MYSTERIE DAAN LADAN ALLES OP VERFGEB. NOeMttNZAMAN BIJ 2IJN NAAM Afgestemd op het hedendaagse verkeer Geen geheime agentenzegt cle recherche in VENLO LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 JULI 1962 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer beeft gisteren met 133 tegen 5 stemmen het wets ontwerp aangenomen ter verhoging van de z.g. schadeloosstelling, die de leden der Tweede Kamer ontvangen. Het bedrag wordt gebracht van i 10.000 op f 15.000 per jaar. Tevens werd een wetsontwerp aan vaard om de jaarlijkse toelage, die de voorzitter boven zyn schadeloosstel ling krijgt, te verhogen van f 10.000 tot f 15.000. Voor het eerst zullen ook de beide plaatsvervangende voorzit ters voor een toelage in aanmerking komen: nummer 1 krijgt f3.000 en nummer 2 ziet zich f2.000 toegewe zen boven de gewone schadeloosstel ling. Over beide wetsontwerpen moest hoofdelijk worden gestemd om te la ten uitkomen, dat tenminste twee derden van het aantal leden waaruit de kamer bestaat zich vóór hadden verklaard. De grondwet schrijft na melijk in gevallen als deze een z.g. gekwalificeerde meerderheid voor. De tegenstemmers waren gisteren slechts de leden van de drie kleinste groepen in de Kamer, de SGP, de PSP en de CPN. Beschamend De communist Bakker noemde de gang van zaken met deze wetsont werpen beschamend. De voorstellen zijn overhaast behandeld. De vorige verhoging van de schadeloosstelling (in 1958) is volgens de heer Bakker niet aan de democratie ten goede ge komen. Het is merkwaardig hoe snel de Kamer kan werken als zij wil. Een College van Rijksbemiddelaars is er in dit geval niet aan te pas gekomen. Kamerleden, wier werk een „roeping" dient te zijn zouden volgens de com munistische spreker een vergoeding moeten krijgen die vergelijkbaar is met het inkomen van arbeiders en kleine zelfstandigen, het grootste deel van de kiezersmassa. De heer Bakker kreeg het nog even aan de stok met de Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, toen hij enkele op vattingen bestreed, waarvan de PSP- er Lankhorst in het mondeling voor overleg over deze wetsontwerpen zou hebben blykgegeven. „Dit overleg is vertrouwelijk en daarom, aldus de voorzitter, „mag u geen namen noe men". „Goed, dan zal ik maar spre ken van „de heer X", repliceerde de communist. De heer Lankhorst, in een open bare Kamervergadering uiteraard geen „mijnheer X" meer, betoogde dat hij een schadeloosstelling van f 15.000 op zichzelf niet onredelijk vond in verband met het zware werk van de Kamerleden, vooral in be grotingstijd. Leden van kleine fracties plegen dan ongeveer een 60-urige werkweek te hebben. Niettemin had de PSP bezwaar tegen de voorlig gende wetsontwerpen, omdat er te weinig wordt gedaan ter bestrijding van een opeenhoping van inkomens. In brede kring bestaat de Indruk, dat de parlementaire schadeloosstel ling een aanvulling is op het inko men, dat een Kamerlid ui% zijn eigen lijke beroep geniet. Landbouwgronden Voorstel Vondeling verworpen Met 83 tegen 61 stemmen verwierp de Tweede Kamer gistermiddag het initiatief-wetsontwerp van de socia list Vondeling om de wet vervreem ding landbouwgronden per 1 januari 1963 niet te laten vervallen. Voor stemden alle leden van de PvdA, PSP CPN, 3 VVD-ers, 9 KVP-ers en 1 lid van de CHU. De verwerping van het voorstel- Vondeling betekent dus, dat de ver- vreemdingswet nu binnenkort zal vervallen. Het wetsontwerp van de regering om het voorkeursrecht van de pach ter te regelen In de pachtwet, werd aangenomen bij zitten en opstaan (tegen de PvdA). Advertentie Blanken solidair met negers Vijfenzeventig leden van het Ame rikaanse „Vredeskorps" zijn een res taurant in Maryland uitgelopen toen aan drie negers, leden van deze groep, bediening geweigerd werd, zo is gisteren in Washington bekend gemaakt. Een nieuwe wet in het dis trict Montgomery verbiedt discrimi natie in restaurants, behalve voor caff's, herbergen en restaurants waarin voornamelijk alcohol verkocht „Slecht tijdstip Ir. Van Dis (SGP) achtte het tijd stip van verhoging slecht gekozen, nu er vooral op het gebied van de ambtenarensalarissen een achter stand bestaat. De heer Willems, waarnemend fractieleider van de PvdA, was van mening, dat het Kamerlidmaatschap in veel gevallen een hoofdfunctie is. Het is nog steeds zo. dat de schade loosstelling minder bedraagt dan het inkomen van bijvoorbeeld burge meesters van vrij kleine gemeenten. Intussen zouden alle vraagstukken, die met de rechtspositie van Kamer leden samenhangen, eens grondig moeten worden bekeken. Hierbij zou men ook rekening moeten houden met de leden van de z.g. centrale af deling (de fractieleiders». Dit moeten de beste mensen zijn waarover men beschikt. Het landbelang is daar mee gebaat. Financiële overwegin gen mogen hierbij geen beletsel zijn. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, legde er de nadruk op, dat de schadeloosstelling in goede verhouding moet staan tot de inspanning en de tijd, die aan het Kamerlidmaatschap worden ge wijd. De taak der Kamerleden breidt zich steeds uit. Er mogen geen fi nanciële beletselen zijn waardoor iemand zich niet voor het lidmaat schap beschikbaar stelt. De minister liet zich op dit ogenblik niet uit over het vraagstuk van nevenfuncties van Kamerleden. Verffabr. en grossier NIEUWSTRAAT 11 - LEIDEN Tel. (01710) 23156. Na 18 uur: (01710) 31772. Official dealer: PIETER SCHOEN VERFCHEMIE Politiechefs in Noord-Duitsland „met verlof' De 54-jarige directeur van het Hamburgse politiedistrict oost. Wil helm Vestring. is met verlof gezon den. Hij wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij het vermoorden van joden in Polen, tijdens de oorlog. Er is ook een onderzoek gaande naar het oorlogsverleden van andere politie functionarissen in Hamburg en de rest van de Bondsrepubliek. Arresta ties zijn n»g niet verricht. In Flensburg is een 52-jarige hoofd_ commissaris van politie met verlof gestuurd. Hjj wordt verdacht van strafbare handelingen aan het toen malige Oostfront. Toen regen met bakken naar beneden kivani (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal in het najaar, na de opening van de nieuwe parlemen taire zitting, een besluit ne men ter vereenvoudiging van de behandeling van de rijksbegroting. De voorzitter dr. L. G. Kortenhorst, heeft dit gisteren medegedeeld in een toespraak, waarmee de laatste vergadering voor de zomervakantie werd beslo ten. Ter tafel ligt een plan van de commissie, die in dertijd is ingesteld om een herziening te ontwerpen van de werkwijze der Ka mer, die vooral bij de be grotingsbehandeling steeds minder doeltreffend en daardoor hoe langer hoe tijdrovender werd. De voorzitter gaf gisteren in korte trekken een over zicht van de oplossing, die de commissie heeft aanbe volen. Aan de Kamer zal worden voorgesteld bij wijze van proef enige begrotingen in het najaar te behaildelen zonder schriftelijke voorbe reiding, dus zonder voorlo pige verslagen en memories van antwoord. In eerste aanleg zouden deze begro tingen dan moeten worden behandeld in openbare commissievergaderingen (iets heel nieuws). In deze bijeenkomsten, te houden tussen de betrokken minis ter en de leden van de des betreffende vaste Kamer commissie. hebben ook an dere leden van de Kamer toegang. Na het gevoerde overleg, zo is het plan, wordt een verslag opgesteld over het beleid van de mi nister en over de financiële zijde van diens begroting. Tevens komen hierbij de eventueel in te dienen amendementen aan de orde. De behandeling van de desbetreffende begrotings hoofdstukken zal zich in de „gewone" vergaderingen der Kamer beperken tot de stemmingen, voorafgegaan door zeer korte uiteenzet tingen. Wanneer uit de te nemen proef blijkt, dat deze me thode tegemoet komt aan de voornaamste bezwaren, die vaak tegen de huidige procedure worden inge bracht, zal de Kamer ge legenheid krijgen te beslui ten alle begrotingen op deze wijze te behandelen. Als sluitstuk op het geheel zal dan dit is een zeer be langrijk punt een alge mene begrotingscommissie worden ingesteld, die alle voorstellen bij de afzonder lijke begrotingen moet co- ordineren en daarover ad vies aan de Kamer dient uit te brengep. Op deze wijze zullen daarna de algemene finan ciële beschouwingen in on derlinge samenhang met afweging van prioriteiten meer tot hun recht komen dan tot nu toe het geval is geWeest, zo meende dr. Kortenhorst. Dé voorzitter deelde nog mede, dat de door de com missie voorgestelde veran deringen zijn besproken met de minister van Financiën. De minister, prof. Zijlstra, ?n zijn ambtgenoten hebben aet plan gunstig ontvangen. Rusk over de kwestie-Berlijn De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft j gisteravond op een persconferentie het voorstel van Chroesjtsjow de En gelse, Franse en Amerikaanse troepen in Berlijn te vervangen door troepen uit de kleinere ledenlanden van de NAVO en het Warschau-pact ver worpen. Hij wilde niet zeggen of deze voorstellen inzake Berlijn en West- Duitsland een nieuwe crisis waar schijnlijk hebben gemaakt. „De twee partijen zijn nog steeds van mening dat het belangrijke is hierover con tact te onderhouden, zelfs als het niet duidelijk is dat dit contact tot een bevredigende oplossing zou lei den". Rusk zei met de Russische ambas sadeur. Dobrinin, gistermiddag het vraagstuk-Berlijn en de ontwape ningskwestie besproken te hebben, o.m. ter voorbereiding van het onder houd, dat Rusk in Genève met de Sowjetrussische minister van Buiten landse aken, Gromiko, zal hebben. Beiden bleven op hun standpunt staan. Rusk zei voorts, dat hij het jam mer vindt dat Chroesjtsjow interna tionale inspectie met spionage ver eenzelvigt. Deze mening vormt een van de grote hinderpalen die over wonnen moeten worden,'zo zei hij. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) Het zou voorbarig zyn, reeds nu een definitieve verandering aan te brengen in de structuur van de KLM. Dit zei de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Korthals, gistermid dag in de Tweede Kamer by de ver- Wie van de Laura-rijders of rijdsters gistermorgen op de derde dag van de 15de Laura- tocht niet in het bezit was van regenkleding zou stellig wilde hij of zij niet tot op zijn of haar hemd doornat worden, wellicht uren te laat 's avonds de eind streep in Alphen zijn gepasseerd Echter dank zij deze kleding kon men rustig door rijden zonder noemenswaardig nat te worden. Dat het geregend heeft daar tus sen Bodegraven en Bunnik. daar over zullen de Laurianen nog heel lang spreken. Met bakken tegelijk kwam het hemelwater naar beneden, sommige groepen reden als het ware van schuur naar schuur, telkens schuilend als het er op ging lijken, dat er op de weg gezwommen zou moe ten worden. Modder Tussen Woerden en Bodegraven maakte men voor het eerst kennis met de regen; aanvankelijk ging het nog, maar toen het steeds harder ging regenen werd de (doorzichtige» regenkleding voor de dag gehaald. Tot het theehuis „Rhijnauwen" de eerste officiële gezamenlijke controle i heeft de regen afwisselend in grote en kleine buien overigens zonder succes getracht de vreugde van de Laurianen te verstoren. In Rhijnauwen deden velen zich te goed aan heerlijke „eier-pannekoe- ken". Na elf uur werd het met de regen steeds minder, maar doordat men van Rhijnauwen af kilometers ver over bospaden en onder bomen moest rijden kwam men toen letter lijk van de regen in de drop. In Huis ter Heide kwamen de meeste dan ook dik onder de opgespatte modder aan en moesten er emmers water aan te pas komen om de benen weer toon baar te maken. De wind had de lucht inmiddels schoon geveegd, maar dat betekende ook dat mei vanaf Huis ter Heide wind tegen had, tot de laat ste trap op de pedalen bij het Nuts- gebouw toe. De soep opgeschept Dit vrolijke drietal behoort tot de jongste deelnemers. Het zijn Inr Thii* Bcremer (T* ja^r) Ton de Ruijter (14 jaar) en Piet Pannevis (13 jaar). GÊKE VAN WIJK (links) met twee andere meisjes van Gemeentewerken diep ge huld in regenjassen aan het ker seneten in Bunnik. (Foto Leldsch Dagblad) door de dames Mulder en Van der Steen had ook dit keer weer grote a.trek. Hil Dirkzwager zorgde op de in De Meern nog al drukke rijks straatweg voor een uitstekende ver keersregeling. zodat ieder veilig kon oversteken. Wim Ruth AVRO's ra dio-reporter, onderhield zich hier met enkele Laurianen. In Harmeien werd de laatste stempel gehaald, waarna in Woerden de middenstandsvereni ging „Woerdens Bloei" voor limona de zorgde. Het elftal van ARC speel de hier een voetbalwedstrijd tegen ten elftal van het Chr. Luceum. dat mede dank zij de aanmoedigingen van de vrouwelijke lyceisten het tot een gelijk spel (22) wist te brengen. De territoriaal commandant van Zuid-Holland van de landmacht heeft in Woerden nog eens kennis gemaakt met de Laura en zich daar onderhouden met bestuursleden en leiders van de politiegroepen. Deze derde dag reden er zes z.g. „rendagvlinders" mee zodat het fei telijke aantal iets hoger was dan de vorige dagen ondanks de twee uit vallers, die geteld werden. Dansfeest Het minder fraaie weer was oor zaak, dat het aangekondigde tuin feest in Avifauna omgezet werd in een balavond in de benedenzaal van het Paviljoen, waar twee orkesten er voor zorgden, dat de stemming erin I bleef. Bassist Gys van Delft die [node gemist wordt met zijn ploeg an de Leidse politie speelde zijn nummer in een van de orkesten tij dens dit Laura-feest tot ieders genoe gen dapper mee. Vandaag is men gestart In de rich ting Gouda over Boskoop, vanwaar de A-rijders doorgaan naar Bergam bacht en Lopik IJsselstein en de B rijders een kortere weg nemen na melijk, over Haastrecht en Oudewa ter. De Intocht zou om 4 uur vanmid dag plaats vinden vanuit Aarlander- (Van onze Haagse correspondent) Zal de opzienbarende diefstal van 17.000 kilo kobalt met een waarde van f 250.000.- uit een Duitse vrachtwagen nabij een grensovergang te Venlo altijd een mysterie blijven? Op de avond van de 19e mei j.l. ver dween de wagen met de kost bare lading van een onbewaakt parkeerterrein nabij een van de grensovergangen. Enkele dagen later werd de auto teruggevon den op de vrije drukke weg tus sen Leende en Valkenswaard nabij de Belgische grens. Maar het kobalt was verdwenen Hebben geallieerde geheime agenten de hand gehad in deze spectaculaire diefstal, die veel elementen van de volmaakte misdaad in zich heeft, om te ver hinderen dat het kobalt naar een land van het oostelijk blok zou verdwijnen? De Venlose recher che gelooft er niets van. Druk bezig „Wij zijn elke dag druk bezig met het onderzoek in deze geheimzinnige zaak", zei een woordvoerder van de Venlose politie. „Vrijwel elke dag worden bepaalde sporen en informa ties nagegaan". De Venlose politie onderhoudt over deze affaire nauwe contacten met tal van politie-instan- ties, o.a. met de rijksrecherche en de douane-recherche. Voor Finland Intussen Is wel komen vast te staan dat de lading kobalt bestemd was voor Finland. De lading kwam van de Duitse fabriek, de Kupferhut- te, gevestigd in Duisburg. Dit bedrijf ontvangt geregeld van d«- firma Auto- kumpo in Helsinki partijen zwavel- steen. De Duisburgse fabriek haalt uit het zwavelsteen tal van grond stoffen, o.a. goud, zilver, lood, zink, mangaan en ook kobalt. Voor de levering van het zwavel steen wil de firma in Helsinki als betaling het kobalt, dat uit deze par tijen zwavelsteen is gehaald, terug ontvangen. De gestolen lading kobalt was dan ook op weg naar Rotterdam om van daaruit per schip naar Hel sinki te worden vervoerd. Niet waarschijnlijk Finland ligt niet achter het IJze ren Gordijn en het lijkt dan ook niet Voeten wassen n Huis ter Heide. dediglng van het wetsontwerp tot verlening van tijdelijke financiële steun aan onze nationale luchtvaart maatschappij. die thans in grote moeilijkheden verkeert. Het wetsontwerp, dat voorziet ln garanties tot maximaal f 375 miljoen en leningen van in totaal f 50 mil joen, werd gisteren zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Alleen de PSP en de CPN vroegen aanteke ning, dat zij geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Naar aanleiding van de kritiek op de late indiening van het wetsont werp antwoordde minister Korthals, dat zeer langdurig overleg over de vorm en de omvang van de te ver lenen steun nodig is geweest. De steun is zo gekozen, dat de huidige vorm van de KLM gehand haafd kan blijven. De directie zal de nodige armslag behouden. En als het niet beter gaat? Mocht dat on verhoopt het geval zijn, aldus mi nister Korthals, dan zal de regering zich hierover onmiddellijk beraden. In de Kamer was de vorige dag gepleit voor meer internationale sa menwerking op luchtvaartgebied. De KLM zou dan deel kunnen uitmaken van een groter geheel. Minister Korthals noemde een eenwording (in Europees verband) bijzonder be langrijk. In antwoord op nadere vragen van de heer Lankhorst (PSP) zei de be windsman nog, dat de regering thans wel een beslissende stem in de aan deelhoudersvergadering heeft. De spreker van de PSP had er bezwaar tegen gemaakt om met nadere be slissingen te wachten totdat de drie jarige periode, waarin de steun wordt verleend, is afgelopen. Volgens de minister was er echter geen reden dit reeds nu aan de orde te stellen. zo waarschijnlijk dat westelijke ge heime agenten de diefstal van de par tij kobalt dat o.a. gebruikt wordt by de fabricage van speciale staalsoor ten voor raketten en straalmotoren op touw zouden hebben gezet. Maar uiteraard werkt deze geheimzinnige, voortreffelijk uitgevoerde diefstal ge ruchten in de hand. Interpol Interpol Den Haag heeft in deze zaak slechts een bemiddelende rol ge speeld, zei majoor W. M. Rehorst, hoofd van Interpol in ons land. Via de gebruikelijke kanalen van deze or ganisatie is de diefstal in Duitsland en Zwitserland gesignaleerd „Wan neer er politieke achtergronden zou den zijn. bemoeien wij ons niet met deze zaak". Intussen blijven de transporten van kobalt (ongeveer 15 ton per maand) van Duisburg via Rotterdam r.aar Helsinki doorgang vinden. De beloning voor inlichtingen, die leiden tot de opsporing van de verdwenen rarty kobalt is van 10.000 tot 20.000 mark verhoogd. Maar het blijft de vraag of deze mysterieuze affaire ooit opgehelderd zal worden. Dure spoorlijnen naar Engelse badplaatsen Dr. Beechin. oud-directeur van ICI die thans het hoofd is van het gena tionaliseerde Britse transportwezen, is van plan om een groot aantal En gelse badplaatsen te verzoeken de on economische spoorwegverbindingen daarheen te subsidiëren omdat zy anders opgeheven zouden moeten worden. Alleen de spooriynen naar de dichts by Londen gelegen bad plaatsen zyn renderend. De andere verbindingen met de zee zijn alleen bezet gedurende het vakantieseizoen en dragen d^crom by tot de enorme verliezen van het Britse spoorweg- bedryf. Om dit te redden zal het over de hele sterk moeten worden Ingekrompen. Daarbij mag niet wor den vergeten dat het Engelse spoor wegnet in vele opzichten veel te wijd vertakt is. hetgeen in de hand is ge werkt door de voor de nationalisatie bestaande vaak moordende concur rentie tussende diverse particuliere maatschappye, waarvan talrijke, al- tyd nog bestaande parallelverblndin- n»n bpf- vpvolg 7,iin

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7