MALIK EN VAN ROIJEN HADDEN AL CONTACT ZWART Franse premier stelt de vertrouwenskwestie Vandaag wordt eerste verklaring verwacht Hoogtepunt van de crisis al voorbij (Sue/ ^ïlteutDs IN AANWEZIGHEID VAN BUNKER pij»ïijk j Ben Khedda in Kabilie en Ben Bella in Oran Europeseoppositie diende een motie van afkeuring in Communisten infiltreren in Zuid-Vietnam Kernproeven Christmas beëindigd RADIO TELEVISIE EERSTE TELEFONADE EN RUZIE OVER DE TELSTAR Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 13 JULI 1962 No. 30702 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOk iJilDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) Malik en Soerjotjondro zijn gisteren in Washington aange komen. Dezelfde dag nog hebben de Nederlandse en Indonesische delegaties elkaar ontmoet in aanwezigheid van de Amerikaan Bunker. Het gesprek had plaats in hetzelfde landhuis in Virginia op tnkele tientallen kilometers afstand van Washington, waar ook In maart het eerste overleg plaats had. Verwacht wordt, dat oud-ambassadeur Bunker reeds vandaag ten verklaring zal afleggen over het resultaat van het eerste jontact. Maliks lang verbeide aankomst lad voor ons een ietwat verma kelijk aspect. Terwijl de klok hier n Washington aanwees, dat de \onderdag nog maar kort duurde, pn wij op stap gegaan. Omstreeks iwart voor zeven stapten wij de \rote vestibule binnen van het lliegveld Friendship bij Balti Vore. Straalvliegtuigen kunnen log niet in Washington landen, tandaar dat men dit vliegveld ge bruikt, dat ongeveer veertig kilo- heter van de Amerikaanse hoofd- jtad ligt. Malik zou omstreeks tien over beven aankomen, wij dachten dus ruimschoots op tijd te zijn. Maar Valik ivas er al. Tot onze grote verbazing stond hij moederziel al pen in de verlaten hal. Een tengere slanke man zonder jas f hoed. Hij stond aandachtig naar merikaanse pocketbooks te kijken, ie in een hoek waren uitgestald. El- ers in de grote ruimte stonden nog wee Indonesiërs; Soerjotjondro en en assistent, die was meegekomen, och niet aan het overleg zal deel- lemen. Niemand van de Indonesische am- assade, niemand van het State De- artment (ministerie van Buiten- indse Zaken) was aanwezig. Dat gaf ns een goede kans de honneurs waar e nemen en een praatje met de he en te maken. Malik, een man van laar schatting 45 jaar en voormalig irecteur van het nieuwsbureau An- ara. is thans zoals bekend am- lassadeur in Moskou. In algemene ermen toonde hij zich optimistisch iver de diplomatieke taak, die hem e wachten stond. Maar verder wilde en kon hij over dit onderwerp niets eggen. Hij wist nJ. nog niet, welke egelingen ambassadeur Zain in Vashington getroffen had. Kort daarop arriveerde een grote eroep Indonesiërs van de ambassade, ppgewekt als altijd, maar toch ietwat Onthutst, dat de hoge bezoeker al was oitgestapt Het vliegtuig had de wind jnee gehad en was een half uur te vroeg geland. Soerjotjondro, die enige jaren in Washington gestationeerd is geweest, spreekt beter Engels dan Malik. Een gewoon gesprek kan Malik goed in het Engels voeren, maar tijdens het eerste deel van het vooroverleg sprak hij Indonesisch en Noegroho vertaalde destijds in het Engels. Nederlands spreken ze allen en vaak nog opval lend goed. Maar als men daartoe zou overgaan zou de arme Bunker er voor spek en bonen bijzitten. Nadat ook twee Amerikanen van het State Department hun opwach ting hadden gemaakt, vertrok men naar het huis van ambassadeur Zain te Washington, een grote villa opeen bosachtige heuvel. Zain, die kort ge leden met een hartkwaal in een zie kenhuis werd opgenomen, heeft het werk hervat, maar moet zich nog ontzien. Vandaar, dat hij niet voor dag en dauw naar het vliegveld was gekomen. Dean Rusk Gistermiddag kwam de Nieuw- Guineakwestie ter sprake op Rusks persconferentie. Aan de minister van Buitenlandse Zaken werd gevraagd of Amerika thans bleef meewerken om de zaak tot een oplossing te brengen. Rusk distantieerde zich enigszins van het conflict en antwoordde, dat het probleem thans in handen van beide partijen is. die vergaderen in bijzijn van Bunker, die officieel daartoe is aangezocht door Oe Thant. Op een gegeven moment, aldus Rusk, kun nen de onderhandelingen zich ver plaatsen naar de Verenigde Naties te New York, waardoor zij in een meer formeel stadium zouden komen. De regeringen van Nederland en Indo nesië zijn het thans eens geworden over een bepaald kader voor hun overleg en daarmee bedoelde Rusk kennelijk het plan-Bunker. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken hoopt uiteraard op een goede afloop en al leek zijn antwoord dis tantiëring in te houden, men kan er zeker van zijn, dat stagnatie of mis lukking der onderhandelingen Ame rika zou verontrusten en tot nieuwe activiteit zou drijven. Ideaal oord Sedert v\jf uur gistermiddag zijn de Indonesiërs en Nederlanders dus in conclave gegaan in dat buitenhuis in Virginia. Wie dit conferentieoord heeft uitgekozen, verdient oprechte hulde. Het is een ideaal gebied voor rustig overleg. Alle verkeerswegen zijn verre. Het heuvelland ligt glooi end. Rond het huis staat oud ge boomte. De tuin is met smaak aan gelegd en parkachtig van sfeer. Langs weggetjes groeit een overdaad van blauwe en gele veldbloemen. Alom hangt de geur van de volle zomer. De mais staat hoog op de velden, de bramen zijn bijna rijp. En wat een stilte! Het enige geluid, dat men hoort is een hond. die blaft in de verte. Een ploegende tractor, die nu al een stop pelveld aan het omwoelen is- Het huis is niet pompeus en zeer comfortabel. De meubilering is ele gant zonder poeha. Twaalf mensen kunnen gemakkelijk in dit huis on- I dergebracht worden. Het personeel is goed getraind. Discretie is zoveel mo- I gelijk verzekerd. (Van onze Venlose correspondent) De 70-jarige mevr. J. Jacobs uit Tegelen (Limburg) beleefde de schrik van haar leven, toen zij in het plaatselijke ziekenhuis moest worden opgenomen. Na de gebruikelijke inschrijf- formaliteiten moest mevr. Ja cobs op een brancard gaan lig gen. Op een gegeven moment be gon de vrouw hevig te gillen. Daar zij werd opgenomen we gens buikklachten, veronderstel de men aanvankelijk, dat bij de als maar gillende patiënt acuut moest worden ingegrepen. De ijlings ontboden genees heren stelden echter een andere verbijsterende diagnose. Mevr. Jacobs zat n.l. met de wijsvinger van haar linkerhand bekneld tussen de brancard en de slede van het rolwagentje. Hierdoor was er een zodanige wond ontstaan, dat onmiddellijk operatief moest worden inge grepen om de bloeding te stop pen en de opengescheurde en verbrijzelde vinger weer een goede vorm te geven. Mevr. Jacobs ligt nu met een verbonden hand in het zieken huis en kan, in verband met de ontstane koorts, nog niet wor den geholpen aan hetgeen waar voor zij eigenlijk was opge nomen. In regeringskringen in Algiers overheerste gisteren de indruk, dat het hoogtepunt van de crisis tussen premier Ben Khedda en vice-premier Ben Bella voorbij is en dat de mogelijkheid van een definitieve regeling van het „misverstand" allerminst uitgesloten is. In regeringskringen beseft men, dat Ben Bella binnen de regering geen pretje is, maar dat Ben Bella buiten de regering gevaarlijk is. Yice-premier in hoofdkwartier in Tlemcen Al bestaat overigens de mogelijk heid van een akkoord tussen premier en vice-premier, zo ver is het intus sen nog niet. AFP meldde hedenoch- Advertentie gas - water - sanitair IOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 WEERBERICHT VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden tot norgenavondVannacht plaatselijk [list. Morgen veranderlijke bewol- :ing en hier en daar enige regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Iets warmer. (Opgemaakt te 11.15 uur) f STRANDVERWACHTING I Weinig actief warmtefront pas seert ons morgen met tijdelijk nog keel bewolking gevolgd door opkla ringen en warmere lucht. Matige, meest zuidelijke wind. Temperatuur hedenmiddag ongeveer 20 graden, leewater 15 graden. Vooruitzichten: Tijdens het week einde verbetering met hogere tempe raturen. 14 JULI 3 Zon op: 4.35 uur; onder: 20.55 urn- Maan op: 17.57 uur; onder: 2.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.30 en erfl3.02 uur; laagwater te 8.30 en 21.05 lij uur. t Advertentie PHILIPS RADIO EN TELEVISIE EEQ1EBEEE33 AALMARKT 12 Dit blad bestaat uit 24 pagina's Regering zal wel blijven (Van onze Par ij se correspondent) Nog geen vijf minuten nadat de Franse premier, Georges Pompidou, naar aanleiding van de debatten ove'r het „atoom- zwaard" en het verzoek om ver hoogde kredieten, gisteren de vertrouwenskwestie had gesteld, diende de „Europese" oppositie in de Kamer een motie van af keuring, waarover maandag zal worden gestemd. In die motie, die door ruim 40 leden van de socialistische, radicale, volks- republikeinse en onafhankelijke partijen ondertekend was. wordt het „atoomzwaard" als militair illusoir en financieel ruïneus van de hand gewezen. De vier partijen beschikken geza menlijk ruimschoots over de 441 Het project Telstar omvat niet alleen een bol vol met ingenieuze instrumenten, die om de aarde cirkelt. Er zijn ook grondstations gebouwd voor het zenden en ontvangen van de Telstar-sig nalen en diverse controle-sta tions. Dit is een kijkje in de con trole-kamer van Telstar-centrum in Andover in Maine (VS) waar de uitzendingen via Telstar wor den geregeld. leden, die nodig zijn om de meerder heid te bereiken en de regering ten val te kunnen brengen. Om verschillende redenen (gisteren in ons Blad uiteengezet) is de kans niettemin vrijwel uitgesloten, dat Pompidou maandag de laatste minis teriële adem zal moeten uitblazen. Hartje zomer staan maar heel wei nig parlementaire hoofden naar een verkiezingscampagne en de oppositie zal dan vermoedelijk zelf ook wel zorgen, dat de rode streep der fatale meerderheid maandag niet wordt be reikt. tend uit Londen, dat Ben Bella te genover een journalist van het Brit se (onafhankelijke) socialistische dag blad „Daily Herald" had verklaard: „Er bestaat geen overeenstemming tussen mij en de regering van Ben Khedda. Alle geruchten hierover zijn uit de lucht gegrepen". Ben Bella deelde voorts mede, dat hij in het ge heel niet van plan was naar Algiers te gaan. Hedenochtend zou hij, na een verblijf in Oran terugkeren naar Tlemcen, waar hij zijn hoofdkwar tier heeft gevestigd. Daar zou hij be raadslagen met de bevelhebbers van het Algerijnse bevrijdingsleger over een plan van actie. Gisteren hebben zowel de premier als de vice-premier contact gezocht met de volksmassa. Premier Ben Khedda werd gisteren, tezamen met vijf van zyn ministers, in de hoofd stad van Kabalië, Tizi Oezoe (ten oosten van Algiers) met gejuich door een menigte van meer dan hond- derdduizend mohammedanen inge haald. Ben Khedda zei in een rede, dat de propaganda, die zegt dat er voor Europeanen in Algerije geen plaats meer is, een grote leugen is. Wij hebben reeds voldoende bewezen dat zij hier kunnen blijven. De enige voorwaarde is, dat zij de integriteit van ons volk eerbiedigen, aldus Ben Khedda. Ben Bella vertoefde giste ren in Oran, waar hij door de bevol king uitbundig werd begroet. In een korte toespraak in de nieu we prefectuur te Oran sprak Ben Bel la over„elementen van Algerijnse oorsprong die een toestand hebben ge schapen die door ons allen betreurd wordt. Wij zijn vastbesloten de voor waarden voor broederlijke samenle ving te scheppen". Ben Bella zei in zijn rede tegen persoonsverheerlijking te zijn en dat dit betekent dat hij voorstander is van het collectieve leiderschap. „Wij zijn ook voor het democratische spel. De minderheid moet voor de meer derheid buigen. Wij hebben een ge disciplineerde partjj nodig en niet verscheidene partijen. Wij zullen niet toestaan dat de onvruchtbare spelle tjes van de oude partijen «eer terug komen. De heilige eenheid zal de con tra-revolutie ontmoedigen". De Zuidvietnamese regering heeft opnieuw bij de internationale con trolecommissie voor Vietnam gepro testeerd tegen het aanhoudend bin nenkomen van bewapende com munistische guerrillastrijders, die uit Noord-Vietman in het gedemili tariseerde gebied in het noorden van Zuid-Vietman binnendringen. Zij heeft ook geprotesteerd tegen de luchtbrug, die de Sowjet-Unie nog steeds tussen Noord-Vietnam en La os onderhoudt. Via deze weg worden namelijk ook sterke eenheden com munistische guerrillastrijders en uit rusting naar Zuid-Vietnam overge bracht. Van Zuidvietnamese militaire zijde wordt een sterke toeneming gemeld van de aanvallen, die de communis tische opstandelingen op strategische punten uitvoeren. Er wordt thans op tamelijk uitgebreide schaal gevoch ten in de provincies Dien Hoa en Kiem Phong. Gisteren hebben communistische opstandelingen een militaire post na bij An Bien, in de provincie Kien Giang, 240 km ten zuidwesten van Saigon onder de voet gelopen, aldus militaire kringen. Drie militairen werden gedood en vier gewond, ter wijl er elf worden vermist. De ver- j liezen onder de opstandelingen zijn I niet bekend. Japan ontwerpt kunstmanen voor Olympische Spelen In de afgelopen nacht is het eer ste transatlantische telefoongesprek gevoerd via de communicatiesatel liet Telstar. President Eugene Mc- Ncely van de American Telephone and Telegraph Company (welke maatschappij de Telstar financierde) spiak enkele minuten met de Franse minister van posterijen Jacques Ma- rette In belde richtingen was de kwaliteit van het geluid bijzonder goed. Jn de komende dagen zullen nog verschillende experimentele telefoon gesprekken gehouden worden, waarna binnenkort de burgemeesters van 22 steden in verschillende werelddelen met elkaar zullen telefoneren via de Telstar. De enige Nederlandse burge meester in deze groep is mr. Ch. M. J. H. Hustinx van Nijmegen, die spre ken zal met burgemeester earning van de Amerikaanse stad Albany, welke gemeente direct na de bevrij ding Nijmegen heeft geadopteerd. Dit gespiek zal plaats vinden tijdens d° Vierdaagse. Inmiddels is er al een ruzie ont staan over de Telstar, waarvan men grote verwachtingen koestert met be trekking tot de verbroedering over de gehele wereld. De BBC en de Europese Radio Unie hebben Frankrijk er van be schuldigd, een programma via Tel star te hebben uitgezonden in strijd nut de afspraken, dat eerst alleen experimentele signalen zouden wor- de.i gezonden en dat het eerste nor male programma zou worden ver zorgd door de unie. Frankrijk ver weert zich tegen deze beschuldiging dom op te merken, dat Amerika om willekeurige testbeelden had gevraagd en dat daarvoor een tevoren klaar gemaakt bandje was gebruikt. Weliswaar was dit vervaardigd ter gelegenheid van de Telstar-proef, maar een normaal programma in strijd met de afspraken acht Frank rijk dit niet. Technici van drie grote Japanse ondernemingen voor hel vervaardi gen*-van elektronisch materiaal heb ben een project gereed gemaakt voor het lanceren van televisie-kunstma nen met behulp van Amerikaanse raketten. Via deze kunstmanen zou den de uitzendingen van de Olympi sche Spelen, die in 1964 in Tokio «orden gehouden, over de gehele wc - reld te volgen zjjn. Het Japanse project omvat statio nair». kunstmanen, die op een vaste p!aats boven de aarde blijven „han gen" als gevolg van het feit, dat hun horksnelheid gelijk is aan die van de draaiing van de aarde. Met grote meerderheid heeft de Tweede Kamer gisteren de mammoetwet aangenomen. Na de stemming werd minister Cals door de leden gefeliciteerd, ook door de heren Tilanus en Oud die beiden tegen hadden ge stemd. De Verenigde Staten hebben vannacht hun kernproeven in de dampkring boven het eiland Christmas in de Stille Oceaan beëindigd, aldus een mededeling van de Amerikaanse Ccmissie voor Atoomenergie. Het proef gebied rondom het eiland, dat op 4 april werd afgekondigd, werd donderdag middernacht Hawaii- tijd (hedenochtend 11 uur Ned. tijd) vrijgegeven. Rondom het eiland Johnston, waar de V.S., in het begin van deze week hun eerste kernproef op grote hoogte hebben genomen, zal nog een beperkt proefgebied gehand haafd worden. In het proefge- bied-Christmas eiland zijn in to taal 26 kernontploffingen tot stand gebracht. Het is niet bekend hoeveel proeven op grote hoogte rondom Johnston zullen plaatsvinden. Maar volgens een woordvoerder van de Commissie voor Atoomenergie moet op één, mo gelijk ook twee van dergelijke proe ven gerekend worden De tijdelijke uitbreiding, die het proefgebied van Johnston op 12 juni had ondergaan, is nu echter ingetrokken .De uitbrei ding was alleen nodig voor de proef op grote hoogte met een bom van de mcgaton-klasse, welke deze week is genomen. De komende proeven (proef) zullen (zal) een sterkte van minder dan één megaton hebben. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van l 15 Julij 1862: ij De gemeenteraad van Kat- f wijk heeft tot wederinstelling f der vroeger afgeschafte ker- J mis of jaarmarkt aldaar be- f sloten, te beginnen met 1863 J in de maand Julij vanDings- J dag tot Vrijdag. Op den spoorweg van Ga- licië reed onlangs een goede rentrein vrij snel, toen twee boeren een teeken gaven om de trein te doen stoppen. Tot verwondering van de beamb ten vroegen de boeren alleen wat vuur voor hun pijpjes aan te steken. Een klagt is ingediend.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1