VERENIGDE STATEN bezorgd over wulpsheid films en sterren Johnny Jordaans hofnarren boeren goed op eigen benen Chroesjtsjow, jazz en Mozart STRALEN NA SPANNING. MAAR.. Audrey Eliza Foto's W. DIJKMAN pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 13 juli 1962 Vierde blad no. 30702 ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ (iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü „Wat ons betreft mag Rudi Carrell die ongecompli ceerde geinige Mounties gerust handhaven", schreef een televisiecriticus na de show, waarmee Rudi afscheid nam van winterseizoen. „Zouteloos Na een seizoen verklaar ik de Mounties voor een vergissing" zette een, collega-scribent zwart op wit in een ander dagblad. Sterker uiteenlopende meningen zijn haast niet denkbaar. Maar het kan ons niet verbazen. De „humor" van de Mounties is nu eenmaal van een soort, waarvoor de een zijn neus optrekt, ter wijl zijn buurman zit te bulderen van het lachen Maar dat de lachers tot nu toe in de meerderheid zjjn, kan men wel concluderen uit twee feiten. In de eerste plaats heeft Rudi Carrell niet voor niets de samen werking: met het tweetal tot in het volgende seizoen doorgetrok ken. Maar nog sterker spreekt de furore, die het duo heeft gemaakt in het jaar, dat het nu by Carrell heeft gewerkt. „Het kan vanzelfsprekend niet, maar toch, al3 we vooruit de reclame gekend hadden, die er van uitgaat, zouden we voor niets op het televisiescherm zijn ver schenen. Want ongelogen, in de maand mei hebben we 34 voor stellingen gemaakt, waarbij we nog vier vrije avonden hebben overgehouden. Maar we slaan dan ook geen aanbieding af. Voor overdag niet en voor 's nachts niet. We weten immers niet, hoe lang dit nog zal duren. We moe ten er. nu gebruik van maken", vertelt Frcd Plevier (321, die men ondanks zijn niet weg te cijferen embonpoint toch niet de „dikke" van het duo zou willen noemen. Als zodanig zal men eerder Piet van Bambergen (31) willen perso- nificeren, aan wie nog heel dui delijk te horen is, dat zijn wieg in de Jordaan heeft gestaan. Amsterdammers Zij zijn trouwens allebei ras echte Amsterdammers, al wonen zij nu in Haarlem. „Ze hebben ons Mokum uit geschopt", grapt de dikke Piet, terwijl hij breeduit grinnikt...,, „Fred. heb je hem al verteld van onze eerste auto?" Nu was de betiteling „auto" eigenlijk wel wat teveel voor het aftandse vehikel, dat ze eens voor 250 gulden op de kop hebben ge tikt. Want als we de dik opgelegde beschrijving goed begrepen heb ben, was er niet veel goed aan dat ding. De remmen deden het niet of nauwelijks, er zaten gaten in de vloer en als het regende moest de man. die naast de chauf feur zat, constant aan de knoppen draaien om de ruitenwissers op gang te houden. Maar goed, het karretje reed en voor de Mounties was het reeds een bewijs van „welstand". Want daarvoor hadden ze dagen ge kend. waarin zij zich zoiets be slist niet konden permitteren. Het begin Piet van Bambergen flinks) en Fred Plevier in een karakteristiek schetsje tijdens de laat ste Rudi Carrellshow van het afgelopen sei zoen. Zo hebben de Mounties vooral bekend heid verworven, maar op de planken brengen zij heel wat anders. Nikita Chroesjtsjow praat over al over mee. Zeer gedecideerd. Dat heeft de befaamde Ameri kaanse bandleider Benny Good man dezer dagen ondervonden, toen hij in Moskou was. Op een receptie kwam het Russische staatshoofd naar hem toe. Good man werd geluk gewenst met zijn succesvol optreden in Rus land. De Amerikaan merkte lachend op: „Een nieuwe jazzenthousiast". Maar Chroesjtsjow beet hem toe: „Ik ben geen liefhebber van jazz. Ik begrijp er niets van. Ik houd van echte muziek". Toen Good man antwoordde, dat het tijd kost jazz te begrijpen, verklaarde de premier, dat het geen tijd kost goede muziek te begrijpen. Van wat voor soort muziek houdt u?" vroeg Goodman. Chroesjtsjow antwoordde, dat hij van Mozart hield. Goodman zei, dat hij eveneens van Mozart hield. „En toch speelt u die slechte muziek", riep de Russische pre mier uit. Goodman: „Wij vinden die niet slecht. In Amerika zijn wij er zo'n beetje mee opgegroeid" Hierop zei Chroesjtsjow, dat niet elke Amerikaan warm loopt voor de jazz. Er zijn in Amerika ook veel minnaars van echte muziek". Hij vertelde, dat hij eens met president Eisenhower, die zoals bekend een zondagsschilder is, over moderne schilderijen had ge sproken. Eisenhower had gezegd, dat moderne schilderijen hem on passelijk maakte. „En dat doen ze mij ook", aldus Chroesjtsjow. Goodman merkte op, dat men al tijd nog hoopt dat er „iets goeds en diepzinnigs uit de experimen tele kunst voortkomt". Chroesjtsjow: „Als die schil ders, die die verschrikkelijke doeken maken, doodgaan, is dat tenminste al wat. Eén slechte schilder minder". Met opgewonden gebaren ging de Russische premier verder. Hij deed een aanval op een modern beeld van een vrouw, dat hij in 1959 op de Amerikaanse tentoon stelling in Moskou had gezien „Het was iets om kinderen bang te makeniets verschrikkelijks om te zien. Hoe heeft die kunste naar de vrouw op die manier durven uitbeelden, een vrouw heeft toch ook hem gebaard". Goodman zei, dat hij er zo onge veer hetzelfde over dacht, maar dat hij er toch aan vasthoudt dat deze mensen als die vreemde din gen moeten doen „om ergens te belanden". Chroesjtsjow: „Maar als een man op zijn rug ligt en met zijn benen in de lucht trapt, kan men dan van een schepping spreken?" Goodman: „Als hij het goed doet, ja". Chroesjtsjow: „Dat is allemaal goed en wel voor een circus, maar wat zouden de mensen denken als u dit ook ging doen". Goodman antwoordde, dat hij de violist Je- hudi Menuhin, die de yoga be oefent, op zijn hoofd heeft zien staan. „Men heeft mij in India ver teld, dat Nehroe dat ook doet", aldus Chroesjtsjow. „Maar als men op straat op zijn handen gaat lopen, zou dat helemaal mis zijn. En dat wilde ik maar zeg gen". Dat was vlak na hun begin, nu zo'n jaar of vier geleden. Piet van Bambergen had met een an der een gitaarduo gevormd, terwijl Fred Plevier samen met zijn zusje zong. Maar Piets partner ging in zaken en Annie Plevier stapte over naar de Skymasters. Toen werden Piet en Fred de Mounties. Aan vankelijk als amateurs. Voor fa miliefeestjes en dergelijke. Maar er kwam een dag, dat iemand hun een tientje voor een optreden bood: „We waren door het dolle". Daarna had iemand vijftien gulden over voor hun imitaties, parodietjes en liedjes bij de gi taar: „We waren toen bang, dat we zo duur werden, dat geen mens ons meer zou vragen". Maar het viel mee: „Van kwaad werd het erger". De grootste stoot aan hun car rière werd echter gegeven door Johnny Jordaan. Dat gebeurde, toen deze met een show ^in het Amsterdamse Centraal Theater stond. Hij had één gaatje in zijn programma nog niet gevuld en dacht daarbij aan Piet van Bam bergen, die hij nog uit de Jor daan kende. Maar daar bleef het niet bij. Toen Johnny Jordaan naar Leeu warden moest kwam hij het twee tal ook ophalen. Thuis bij Johnny werd 's nachts nog wat nagekaart. Het werd een uitbundig feest. En Johnny brulde, zo hard, dat ieder een het kon horen: „Die twee knullen gaan nooit meer van mij vandaan". Hofnarren Dat is ook gebeurd. Zolang Johnny Jordaans vreemde ster heeft gestraald, hebben de Moun ties in diens schaduw geleefd. „We waren gewoon hofnar ren", herinnert Fred Plevier zich. „We moesten alles voor hem doen. Tot zelfs boodschapjes. Het was verschrikkelijk, wat hij soms presteerde. Als gewone volksjon gen had hij overal lak aan. Hij deed precies, waar hij zin in had. Zo zaten we eens in een uitste kend hotel in Antwerpen. We aten er ook. Maar toen kreeg Johnny het plotseling in het hoofd om zelf to gaan kokkerellen. We werden uitgestuurd om toe stellen. pannen en ingrediënten te gaan halen. En heel rustig ging hij in de badcel hachee staan ko ken. Het zag er al heel gauw blauw van de damp. Er. een lucht. Het hele hotel rook er naar. Na tuurlijk kwam de directeur aan hollen. „Mijnheer, wat doet u in hemelsnaam"?, riep deze ontsteld uit. „Ach niets bijzonders", ant woordde Johnny glashard: „Ik heb het aan mijn maag. Daarom heb ik voor mijzelf wat lichte ha chee gemaakt Aardappelen „En dan die vertoning met Marika Rökk", vertelt Fred Ple vier verder. „Het was ons tweede jaar in België. Johnny stond in één show met Marika. Maar hij was al over het hoogtepunt van zijn populariteit heen. Ze logeer den in hetzelfde hotel. Marika Rökk kreeg van de directie bij aankomst een flinke lading bloe men, die zij voor het raam zette. Johnny kon het niet verkroppen, dat hij niets kreeg. Prompt liet hij ons bloemen kopen om ze ook voor het raam te kunnen zetten. Marika en Johnny keken el kaar niet aan. Geen van beiden wilde zich voorstellen. Zij meen den, dat zjj zich dan de mindere zouden tonen. Dat ging allemaal goed tot hjj het weer op zijn heu pen kreeg en zelf wilde koken. Dus moesten we er weer op uit om spullen te halen. Johnny zelf droeg een zak aardappelen van tien kilo onder zyn jas, toen hü in de lift stapte. Toevallig stond ook Marika Rökk erin. Dat had niet erg geweest, als die lift niet plotseling abrupt had gestopt. De zak aarüappe:e.i gleed onder John ny's jas vandaan en de hele in houd rolde over de vloer. Geen broodnijd Zo kunnen ze wel doorgaan met herinneringen ophalen uit die wonderlijke tijd met Johnny Jor daan. wiens ster zo snel rees om misschien nog sneller te dalen. Hü heeft de Mounties niet mee getrokken. Bijtjjds hebben zij het contact met hem verbroken om verder op eigen benen te staan. Op een avond werkten zü samen met Rudi Carrell. „Jongens, ik heb twee ty petjes nodig in mijn volgende show. Voelen jullie er iets voor"?, vroeg deze. Ze deden het graag. De bedoeling was voor die ene show. Maar er kwamen zoveel reacties op ook uit België, waar het programma eveneens op het scherm werd gebracht dat Ru di Carrell besloot het tweetal te handhaven. Nu valt het werk, dat zy voor de camera's brengen, bui ten de sfeer van hun nummer op de planken. „Dat doet bij het publiek soms wat vreemd aan, het moet er aan wennen, dat wij iets anders brengen. Daarom willen we vol gend jaar proberen wat meer aan sluiting te vinden op de televisie programma's", vertelt Fred Ple vier. „En zet U maar gerust in de krant, dat deze jongens Aanvankelijk zat Hen- riëtte Davids op een van deze plaatsen, maar voor het maken van een plaatje wilde zij best het veld ruimen. De Mounties wilden haar niet lastig vallen: „Hein, blijf zitten". „Geen denken aan, jongens, dit is business", besliste ze klein, maar dapper. „Dat men zo'n plaatje echter nog „bu siness" kan noemen heel prettige collega's zijn, die eeen broodnijd kennen", valt ineens de 46-jarige Rotter damse conferencier Henk Bukman in, die ook aan het tafeltje in het cafeetje „De Brink", waar wij in alle roe zemoezige drukte ons gesprek je met de Mounties hadden. „Want aan hen heb ik het te danken, dat ik ook in Rudi Carrells show ben gekomen. Rudi had gezegd: „Als je eens iets ziet, wat voor mijn show bruikbaar is, moet je het zeg gen". En toen hij een man netje nodig had. hebben ze mij aangewezen. Ik heb nu al driemaal meegewerkt en vol gend jaar ben ik weer van de partij. Zo'n houding komt je in ons vak maar heel weinig tegen. Zet het dus maar eens goed in de krant". Wat we hierbij hebben ge daan. Leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heb ben de betrokken vaste com missie van het Huis gevraagd om toestemming een officieel onderzoek in te stellen naar de ivulpsheid van films. Zij verklaarden, dat de moraal f Even heeft het kortge- leden gespannen in de fa- t milie Hargitay. Dat was, f toen mevrouw beter be- f kend onder de naam j Jayne Mansfield plot- if seling bekend maakte, dat f zij van haar tweede man f wilde scheiden. Niemand begreep waarom. En als wij het goed begrepen hebbenJayne eigenlijk ook niet. Want even ab rupt als de storm xvas op gestoken, ging zij ook weer liggen, 't Was weer wind in een glas water gebleken. Of wellicht een onsympathieke gril van Jayne om ivat publiciteit te verkrijgen. Als dat zo was heeft ze haar doel be reikt. En na afloop van het incident, dat geen in cident was, werd dit heel lieve plaatje gemaakt van een stralende familie Hargitay. De donkere wolken, die nu ech ter boven de hoofden van de Har- gitays zijn samengetrokken, zjjn wel echt. Want Jayne is ontslagen. Zomaar. Twentieth Century Fox heeft besloten geen gebruik te maken van het recht van optie op het contract met de blondine. Er is geen reden opgegeven, maar het is opvallend, dat Jayne haar congé kreeg kort nadat Marilyn Monro* eenzelfde los was be schoren. Bij Marilyn zei men, dat zjj te weinig in de studio kwam en daardoor een film te duur maakte. Voor Jayne zal wel een ander smoesje gevonden worden. De dames zijn gewoon te veel eisend. De sterrenverafgoding zit Hollywood al enige tijd erg dwars. De eisen, die de populaire dames en heren stellen, zjjn gewoon waanzinnig. De maatschappijen lijden grote verliezen, maar de uitbetaalde salarissen aan de nog stralende sterren lopen maar op. Directieleden moeten met minder genoegen nemen. Geen wonder, dat men het langzamerhand beu is en kijkt naar Europa, waar de filmindustrie reilt en zeilt zonder die dwaze sterrenverering. Men behoeft voor ons geen reden te verzinnen als Jayne op straat ge zet wordt. Het is duidelijk. De Hollywoodse producent Jer ry Wald, die zich met dit pro bleem speciaal heeft bezig gehou den, verwijt de grote maatschap pijen, dat ze hun grote contract- lijsten hebben verscheurd en daar door hun „voorraad" aankomende sterren teniet hebben gedaan. Dat moeten die maatschappyen nu be zuren. Ze steunen op enkele snel verouderende namen. Er zal spoe dig nieuw talent in de studio moe ten komen. Dat ziet Wald als de enig echte oplossing. van de jeugd voor de films werd bedreigd. Joseph P. Addaboo voegde er aan toe, dat het gedrag van filmsterren buiten werktijd vaak nog erger ivas dan het voorbeeld, dat zij op het witte doek gaven. „Ik zou graag de aandacht willen vestigen op het feit, dat hetgeen Axithony en Cleopatra doen engelach tig is vergeleken bij hetgeen Elizabeth Taylor en Richard Burton doen in hun vrije tijd", aldus Addaboo. De vaste commissie heeft niet direct besloten tot maat regelen, maar de voorzitter van de commissie, Howard Smith zei, dat veel afgevaar digden voor een dergelijk on derzoek voelden en dat som mige leden zelfs wensten, dat het onderzoek naar de wulps heid ook zouuitbereid ivorden tot televisiefilm en pocket- books. Walter Rogers, een afge vaardigde zei, dat hij tegen censuur ivas, maar dat als de filmindustrie niet de nodige zelfdiscipline betrachtte er geen andere weg open bleef dan actie te vragen van het congres. Elmer J. Hoffman zei. dat volgens hem de pocketbooks erger waren dan de films. Hij zei: „Ik heb jongelui zien staan voor boekenstalletjes. Ze stonden er soms een half uur om „het schunnigste prentje" uit te zoeken". Hij doelde hier mee op de omslagillustraties. Mevrouw Iris F. Blitch, vindt dat Elizabeth Taylor het in Rbme al te bont heeft ge maakt. Zij heeft aan de Ame rikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, gevraagd om na te gaan of het mogelijk is aan Elizabeth Taylor en Ri chard Burton de toegang tot de V.S. te ontzeggen. Iris Blitch, die reeds groot moeder is en die nu aan haar laatste zittingsperiode bezig is, is van mening, dat Liz Taylor, die thans in Rome werkt aan de verfilming van „Cleopatra" het aanzien van de Ameri kaanse vrouw omlaag heeft gehaald. „Het is het goed recht van het Amerikaanse volk die genen te verbannen, die geen respect tonen voor God en voor geëerbiedigde instellin gen". De NederlandsEngelsAmeri kaanse actrice Audrey Hepburn is door Wa.'ner Bros gekozen voor de uitbeelding van Eliza Doolittle in de verfilming van de inmiddels wereldvermaarde musical „My fair lady". Auó.ey Hepburn stemde toe lr» een telefoongesprek vanuit Zwitserland met Jack L. War ner in Hollywood. Begin vol gend jaar zal met de verfil ming van „My fair lady" wor den begonnen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUHiui

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13