Laakte nieuws Autorijles in een schoollokaal i Vertegenwoordigers van ruim twintig gemeenten in Leiden Kaagweek gaat weer van start Leiderdorpse raadsstukken (vanavond in behandeling) Weer 2 para's gevangen Raad gaat vergaderen BEURS VAN AMSTERDAM I Toonden belangstelling voor «j Leidse saneringsplannen Vertegenwoordigers van ruim twin tig gemeentebesturen, o.w. burge meesters, wethouders en stedebouw kundigen. waren gistermiddag de gasten van het Leidse stadsbestuur. Zü waren naar de Sleutelstad geko men om zich op de hoogte te stellen van de plannen, welke onze gemeente heeft t.a.v. de stadssanering, wegen schema en structuurplan en om in aansluiting daarop een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „Lei den bekeken". Voor het merendeel waren het ver tegenwoordigers, die in dit opzicht met dezelfde problemen te worstelen hebben als Leiden. Nadat de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen het gezelschap in de Burgerzaal van het Stadhuis had verwelkomd, hield ir. C. de Cler, hoofdingenieur-directeur van het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid een causerie over de reconstructie van oude stads- Judo-examens Bij de judo-examens van de Sportschool Luiten zijn de volgende personen gegradueerd Gele slip: W. Kop, S. Oetomo, D. Ravelli. Gele band: B. Beekman, F. v. d. Boogaard, H. G. Brunt, E. Dragt, R. van Gorsel, R. de Gunst, K. van Heerde, R. A. Hemerik, J. Heymans, C. van der Hoek, M. Hoogteyling, H. A. Jansen, D. Kampman, P. Kik kert, A. Korenhof. P. H. J. Krult, I. Kwakernaak, R. Leenen, Th. Maat, L. Marmelstein, J. Nielsen, J. van Niesthoven, N. van der Poel, J. Rienks, J. Riethoven, H. Ruytenbeek, N. Ruytenbeek, P. van Strater, P. Verhoogt, P. Verstraeten, H. P. Wey- ma. Oranje slip: R. Beeker, A. Gille- baart, H. Görtz, T. van der Meer, M. L. van Praag, B. Verstraeten. Oranje band: A. van Antwerpen, K. Bavelaar, E. Bonnet, W. G. Bou- sie, J. van Evert, J. P. Glasbergen, L. Goedhart, H. de Groot, A. A. van Hemert, E. Hilal, C. van der Hoven, H. van Kampen, F. P. Kleyn, C. Koenen, P. Labruyre, M. van der Leek, E. van Leeuwen, T. Lolkes de Beer, J. J. van der Meij, L. van der Oever, D. Overmeer, C. Peters, A. du Prie, J. du Prie, N. Riethoven, J. van der Steen. J. Verder, R. Vleeming, C. Westerhoven, P. A. Zwanenburg. Groene slip: B. Lantrok, S. Oetomo S. Oetomo. Groene band: D. Bavelaar, F. Be- kooy, A. van Es, T. Fasel, A. K. Gor ter, R. Hunck, J. Janson, P. Klink hamer, M. Krijt, R. Mooten, T. Mos selveld, L. Mulder, T. Niël, R. Oost- wouder, H. van Putten, N. Rade, H. Regeer, L. Rijsbergen, J. van der Sande, J. Tempel, C. van Wieringen, S. A. Willemsen, J. M. Wouters. Blauwe band: G. de Bolster, A. W. de Bruijn, G. Koenderink. M. Otten, J. Pret, A. P. Pijlen, N. J. van Slin- geland, H. L. Spaargaren. Bruine band: F. Burgerjon. Volgorde der banden: gele slip. gele band, oranje slip, oranje band. groe ne slip, groene band, blauwe slip, blauwe band, bruine slip, bruine band. De examencommissie bestond uit de heren W. Luiten, A. van der Weert hof, J. de Wolf, A. van Polanen en J. Vuurpijl. HENGELSPORT Leidse Boys hield voor de tweede maal een viswedstrijd. De vangst was middelmatig. Uitslag: 1. Keyzer 350 gram; 2. v. d. Linden 335 gr.; 3. Veld huizen 320 gr.; 4. Willemse 310 gr.; 5. VanRooyen350 gr.; 6.VanRooyen jr. 235 gr.; 7. Kromhout sr. 215 gr.; 8. Kromhout jr. 185 gr.; 9. Van Rooijen 155 gr.; 10. Leuering 145 gr. Visclub 't Hof hield een wedstrijd in de Haarlemmertrekvaart. De vangst was slecht. Uitslag: 1. J.Mon- teba; 2. W. v. Huis; 3. B. v. Rhijn; 4. B. Ouwerkerk; 5. J. v. d. Steen; 6. J. Goudkuil; 7. S. Monteba; 8. K. Sierat; 9. N. de Hoed; 10. J. v. Went DUIVENSPORT De Snelvlieger Wedvlucht op St - Denis. Uitslag: Gebr. v. Schie 1, 4, 10; H. Brandt 2; J. Stoffelen 3; F. Heemskerk 5. 9; P. Warmerdam 6, 8; P. Angevare 7. Wedvlucht Ruffec. Uitslag: J. Berg 1,7; L. Bax 2, 6, 9; N. Dijsselbloem 4; A. Noord 5. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Karen Petronella Paulina, dr van H. V. W. Vermeulen en A. I. M. Koen- raad; Nicolaas, zn van J. Verbree en N v. d. Voorst; Henriëtte .Maria The- Remko, zn van B. van Gelïecum en M. G. C. Roosen; Melle Jan Willem, zn van J. M. Pebesma en L. M. Zwaan; emko, zn van B. van Gellecum en M. Sloos; Walter Johannes Maria, zn van E. N. M. GoddiJn en S. H. M. van Dooren; Caroline, dr van C. B. Broek hof en M. H. S. v. d. Meel; Hendrikus Teun Pleter, zn van P. de Jong en C. J. Kuiken; André, zn van W. Kolle en T. Saarloos; Joanna Susanna Tjitske, dr van S. de Boer en J. R. Gerritsma; Paul Peter Wilhelmus Maria, zn van W. P. P. Blonk en M. J. Timmermans; Janna Francina, dr van M. C. Schone- veld en H. J. Bisschop; Frederike Stefien, dr van S. van Aggelen en L. M. S. Gerllngs; Antonlus Martlnus Cornells, zn van A. M. v. d. Linden en M. W. den Elzen; Jacqueline Magda- lena Maria, dr van G. P. Zwetsloot en A. A. v. d. Geest; Christine Johanna Maria, dr van J. H. Hagen en J. P. van Dam; Erik, zn van L. Verkalk en J. v. d. Poel; Johannes Cornells, zn van C. Vlaardingerbroek en J. C. M. Bodenstaf; Johanna Elisabeth, dr van F. G. Schlagweln en J. M. v. d. Wel; Wilhelmina Maria Theresia, dr van C. M. J. v. d. Berg en J. C. W. v. d. Meer; Christine Almee, dr van J. Bos en W. A M. Vonk; Caroline Renée, dr van J. Bos en W. A. M. Vonk. GETROUWD L. J. van Wijk en D. Wolrlng; D. Oostwouder en H. Bos; G. Nooteboom en Z. M. Beekman: J. van der Reijden en P. van Ees; J. W. de Wijn en A. I L. Schelke. OVERLEDEN A. J. M. van der Meer, 3 Jr. zoon; S. J. J. Koks, 78 Jr. man; C. de Vreugd. 74 Jr, man; F. H. M. Daniels, 66 Jr. man; E. Meijer, 60 Jr. man; M. J. Nie- land, 72 Jr. w.v. P. van der Ham; F. H. Kriek, 62 Jr, man; H. van der Vel den, 92 Jr, man: M. L. Kurpershoek. 64 Jr. man; C. Velthuis. 38 Jr, W.v. H. Immers; J. Mlchielen, 88 Jr, man; J. H. G Caron, 73 Jr, w.v. P. H. J. A. de Boov: W. F. van Wijk, 65 Jr, man; H. Voorzaat, 66 Jr, man; J. Sleval, 88 Jr, man; M. Riethoven, 53 Jr, e.v. J. Faas; M. I. Mojet, 1 Jr, dochter. kernen. Ir. De Cler schonk allereerst aandacht aan enkele juridische as pecten onteigening en schadeloos stelling van de krotopruiming en de sanering, om dan uitvoerig in te gaan op de regeneratie van een oude binnenstad, waarbij het van belang is dat het esthetisch aspect wordt be waard. Bij een dergelijke ingreep dient een gemeentebestuur voor een aanpak van hoog gehalte te zorgen. Slechts bekwame architecten moet de uitvoering van een dergelijk plan in handen worden gelegd. Indien men niet bang is voor een conflict oud-nieuw en daarbij de nieuwe si tuatie op hoog niveau zoekt, kan men z.i. tot een succesvolle ontwikke ling van de binnenstad komen. Men is vaak geneigd en terecht om voor de restauratie van historische gebouwen in de binnenstad tonnen te investeren, doch beknibbeld soms op de vergoeding aan een architect van waarlijk grootse allure. Dit is volgens spreker onjuist. Zoals eeuwen gele den is het ook nu mogelijk een stad te reconstrueren, waarvan het stads beeld karakteristiek is. Na deze causerie gaf ir. J. C. H. Drost, hoofd van de afdeling Stede- bouw, een toelichting op het basis plan voor de sanerin^ -- stad, waarna de genodigden een be zoek brachten aan de in net gebouw ingerichte tentoonstelling, waar donderdag de tienduizendste bezoeker wordt verwacht. Ouderavond van de Willem de Zwijgerschool Gisteravond vond in de aula van de openbare lagere school aan de W. de Zwijgerlaan een feestelijke ouder avond plaats, waarop de leerlingen van de 6de-klas afscheid namen. Zij voerden met groot succes een aantal stukjes op, geschreven door hun klasse-onderwijzer, de heer J. Ravens- bergen, met als motto „Vakantie". Hun onderwijzer was echter niet in staat geweest de opvoering geheel in te studeren daar hij een week daar voor zijn been had gebroken. Zijn taak was echter op voorbeeldige wijze overgenomen door een aantal colle ga's en zelf kon hij dankzij veler medewerking de avond, zij het dan op bed gelegen, bijwonen. Veel succes oogstte ook het accordeonorkest „Vivace" o.l.v. de heer J. Lancel, dat op deze avond voor de muzikale in leiding en intermezzi zorgde. Na afloop werden de leerlingen toe gesproken door het hoofd der school, de heer Schuurman en vervolgens werd aan ieder een cadeautje als aandenken aan de school uitgereikt. De heer Ravensbergen werd door zijn leerlingen nog overladen met een prachtige fruitmand en een aan tal boeken. De heer Van Mastrigt, voorzitter der oudercommissie, sprak nog een dankwoord en nam hierin ook af scheid van de twee onderwijzeressen, mevr. De Koek en mej. Van Lienen, die de school gingen verlaten. Leidsche Spaarbank In de maand juni werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f2.161.755,88 en terugbetaald een be drag van f2.168.459,72. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 545 en het aantal afbetaalde boek jes 269. Op 6.310 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 163,711,- bijgeschreven. Er werden 1.130 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f36.341,10. Het tegoed der 51.360, inleggers be droeg aan het einde der maand f 48.427.479,72. ZEILEN De 42ste Kaagweek, die van 14-18 juli op het programma staat, telt het record aantal deelnemers van 537. Behalve de gebruikelijke klassen start voor het eerst in 1962 voor Nederland toegelaten Engelse klasse van een- mansboten, de Solo, met 26 deelne mers. Vijftien Engelsen hebben in deze klasse ingeschreven, onder wie de ontwerper van de boot, de beken de Jack Holt. De door de KVNWV dit jaar ont worpen en aangenomen Schakelklas se komt uit met 6 boten. De grootste klasse is de Vrijheidsklasse met 83 jachten, die in vier groepen zijn ver deeld. Eveneens op het programma staat de traditionele Holland-Friesland wedstrijd, waarin ieder team met 5 boten start. In alle klassen staan bekende wed- striidzeilers ingeschreven, zoals B. v. Wijk in de Vrijheidsklasse, E. Rolf v. d. Baumen en H. Kirkenier in de Valkenklasse, de Friese Regenboog zeilers J Alberda, mr. A. v. d. Werf, J. de Wilde, H. de Vries. H. Röfe- kamp. Koos de Jong in de Finnjol- lenklasse en C. A. A. Visser in de Olympiajollen. Onderlinge wedstrijden bij DOS Kampioen: Henk de Vries en Anke Platteel In de afgelopen weken werden in de diverse afdelingen van de gym nastiek ver. DOS de jaarlijkse onder linge wedstrijden gehouden. Opval lend in deze verenigingskamp was de vooruitgang bij de oudere jon- gensgroepen. In het algemeen werd de eenvoudig gehouden oefenstof door alle deelnemers op correcte wij ze uitgevoerd. Uitslagen: Morsweg: Jongens 9-12 jaar: gr. 1: le prijs: E. Nap; 2e prijs: P. He merik: 3e prijs: J. v. Nierop. gr. 2: le prijs: J. Humme; 2e prijs: L. Humme. Meisjes 9-12 jaar: gr. 1: le prijs: E. Kolpa: 2e prijs: W. Lepelaar, gr. 2: le prijs: R. Link; 2e prijs: N. v. d. Heyden. Meisjes 12-14 jaar: gr. 1: le prijs: A. Solli; 2e prijs: R. v. Soest; 3e prijs: L. Woudenberg, gr. 2: le prijs: G.H uizer; 2e prijs: L. Solli. FrdnchimontlaanJongens 9-12 jaar: gr. 1: le prijs: A. Laman: 2e prijs: H. Schreuder. gr. 2: le prijs: M. Mulder: 2e prijs: J. v. Ginkel. Jongens 12-14 jaar: gr. 1: le prijs W. de Vries: 2e prijs: J. Fengler. gr. 2: le prijs: D. v. Staten: 2e prijs S. de Bruin. Meisjes 9-12 jaar: gr. 1: le prijs: J. Harland; 2e prijs: J. Sepers; 3e prijs: M. Bosman, gr. 2: le prijs: M. Piëte; 2e prijs: C. v. Bemmelen; 3e prijs: W. de Roode. Meisjes 12-14 jaar: gr. 1: le prijs: M. v. Weeren; 2e prijs: A. de Vries; 3e prijs: F. Lopescardozo. gr. 2: le prijs: C. Crama: 2e prijs: A. Borre- mnn: 3e prys: W. v. Hemert. Vollenhovekad0: meisjes 9-12 jaar: gr. 1: le prijs: D. v. Appeldoorn; 2e prijs: H. Sieders, gr. 2: le prijs: E. Kramer: 2e prijs: M. Verlind. Pieterskerkgracht: Adsp. dames: 14 -16 jaar: gr. 1: le prijs: T. Regeer: 2e priis: A. Leemans; 3e prijs: J. Kampheus. gr. 2: le prijs: M. v. d. Bos: 2e prijs: M. Honders; 3e prijs: M. Borreman. Dames: gr. 1: le prijs 4- kam pioene: A. Platteel: 2e prijs: B. v. Houten: 3e prijs: W. Boelee. er. 2: le prijs: T. v. d. Berg; 2e prijs: A. Tol. gr. 3: le prijs: M. Dongelmans; 2e prijs: E. Apeldoorn. Heren: er. 1: le prijs -f kampioen: H. de Vries: 2e prijs: J. Meerpopl. gr. 2: le prijs: D. Verhoeven: 2e prijs: D. Jansen. Quatorze Juillet en Nederland Het middagprogramma van de bij eenkomst van de Mij. der Ned. Let terkunde vermeldde een lezing van het erelid prof. dr. Th. Frings uit Leipzig over „De verhouding tussen LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 JULI 1962 Didaktiek van de godsdienstige vakken Gedurende de cursus 1961/1962 is aan de Leidse Universiteit een begin gemaakt met het onderwijs in de praktische didaktiek van de gods dienstige vakken bij het voortgezet onderwijs. Uit de belangstelling van de zijde van studenten en afgestu deerden is gebleken dat deze leer gang in een duidelijk aanwezige be hoefte voorzag. De faculteit der godgeleerdheid te Leiden is dan ook voornemens dit belangrijke werk voort te zetten. Als docent voor dit onderdeel van de studie in de theologie is aangesteld de heer drs. P. Roest. Leiden 9000 maal bekeken In de loop van donderdag wordt de tienduizendste bezoeker van de tentoonstelling ..Leiden Bekeken" verwacht. Vanochtend kon de ad junct-secretaris van de tentoonstel lingscommissie, de heer N. Jasper- se, de negenduizendste bezoeker het fotoboek van Leiden overhandigen. Het was Hans van Bemmel, leer ling van de tweede klas van de Oranje-Nassau-ulo aan de Asser straat. Het hoofd der school, de heer F. Koopmans, sprak een kort dank woord. Ook zij zijn bevorderd Op de lijst van bevorderingen aan het Rembrandtdlyceum ontbraken gisteren de volgende namen: Paul Lucardie, Ronnie Muijzert, Jaap v. d. Nat (Leiderdorp), John Nielsen en John Oosterbroek. Deze leerlingen zijn overgegaan van de eerste- naar de tweedeklas. Neger-predi kanten in V.S. krijgen gevangenisstraf Academische examens De neger-predikant dr. Martin Luther King, voorvechter van de op heffing van de rassenscheiding in het zuiden van de VS, is gisteren in Al bany (Georgia) tot 45 dagen gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij vo rig jaar december zonder vergunning een demonstratie had gehouden. Een andere negerpredikant, ds. Ralph Aan de Leidse Universiteit zijn ge- Abernathy. werd wegens hetzelfde slaagd: voor het kand. examen feit tot dezelfde straf veroordeeld. De Westerjje-sociologie mevr. C. S. van mogelijkheid om de gevangenisstraf EerdeKooy te Amsterdam en de i door betaling te ontgaan, wezen de heer H. G. van Nielen te Rijswijk; predikanten van de hand. Dr. King voor het doet. examen Westerse- zei, dat hij even fout als de recht- sociologie de heer J. van der Meulen bank zou zijn, als hij onder deze te Voorburg. Aan het Kon. Technicum P.B.N.A. zijn geslaagd voor asp. elektrotechnisch opzichter (sterk stroomtechniek) deel II: J. van der Tuijn te Leiden, elektrobedrijfstech- nicus talg. gedeelte): B. L. Vos te Oegstgeest. Ria van Wingen, leerlinge van het Rembrandtlyceum. is met lof omstandigheden de boete zou beta len. Syrisch-lsraëlisch grensincident Syrische eenheden hebben Israëli sche installaties in het grensgebied van Tel Kazir zeven uur lang be schoten, aldus een Israëlische mede' bevorderd van de vijfde- naar de deling. De beschieting begon gister- zesdeklas, afdeling gymnasium alpha. De Openbare Lagere school te Lei derdorp heeft een nijpend ge brek aan schoollokalen. Voor twee klassen moet onderdak gezocht wor den. B. en W. hebben aanvankelijk ge hoopt, dat deze klassen tijdelijk on dergebracht zouden kunnen worden in de noodlokalen van de Hervormde School aan de Kastanjelaan. Nu de uitbreiding van de ULO- school meer tijd in beslag neemt, dan aanvankelijk gedacht werd. moet deze school ook met de nieuwe cursus nog de lokalen van de Her vormde School gebruiken. Ook in de andere schoolgebouwen is er geen ruimte. Het college stelt de raad nu LEIDERDORP RAAD BIJEEN De raad komt vanavond om 8.15 uur in openbare vergadering bij een. Op de agenda staat vermeld: voorstel tot beschikbaarstelling van een kre diet voor de bouw van enkele nood- lokalen bij en ten behoeve van de openbare lagere school; voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor het treffen van enkele noodza kelijke voorzieningen aan de ambts woning van de burgemeester en aan de burgemeesterskamer ter secreta rie; voorstel tot grondaankoop van de heer A. P. Heykoop; voorstel tot avond elf uur en duurde tot heden ochtend zes uur. Het vuur werd door Israëlische grenstroepen beantwoord. Er zijn aan Israëlische zijde geen slachtoffers gevallen. Er werden wel graanvelden in brand geschoten. De Israëlische regering heeft een protest ingediend bij de gemengde, onder toezicht der Verenigde Naties staande Syrisch-Israëlische bestands commissie. Er hebben zich in de af gelopen weken verscheidene malen incidenten langs de Syrisch-Israëli sche grens voorgedaan. voor over te gaan tot de aanschaf fing van noodlokalen. De gemeente-architect heeft ver zocht de meest noodzakelijke repara ties en aanvullingen ten behoeve van het bureau gemeentewerken te doen verrichten. De kosten zijn als volgt samen ge vat: bouw- en woningtoezicht f 1525, administratie f 1425, archiefmateriaal en kantoorbenodigdheden f2350, on voorziene omstandigheden f 700, totaal f6000. Voor de uitbreiding van de secre tarie, heeft de raad in 1959 een kre diet beschikbaar gesteld, maar toen werden voorzieningen aan de kamer van de burgemeester nog niet nodig geoordeeld. Het komt B. en W. thans gewenst voor enige voorzieningen te treffen. Bij een treffen met een patrouille waardoor de kamer een meer repre- van Indonesische parachutisten op sentatief karakter krijgt. Het ge- schiereiland Onin heeft 'n groep vraagde krediet bedraagt f 2500. Papoea's twee Indonesiërs gevangen e?,? i het college de raad Weten te nemen en automatische wa- f 500 krediet beschikbaar te stellen pens buit weten te maken. Dit deelt voor enige voorzieningen aan de het - - -- ambtswoning van de burgemeester Hoofdstraat 59. Het betreft hier voorzieningen, die ten dele normaal zijn wanneer een huis \an bewoner verandert (behang- en schilder werk) alsmede enkele voorzieningen, die in de praktijk noodzakelijk zijn gebleken, dan wel voorzieningen, die met het oog op het gezin van de hui dige burgemeester wenselijk zijn. Het hoofd van de Openbare Lagere School heeft een verzoek ingediend om over te mogen gaan tot de aan schaffing van een aantal leerlingen beschikbaarstelling van een krediet het Nederlands en het Nederduits I voor herstel en verbetering van het in het kader van het Westger- bureau gemeentewerken en voor de sets. maans". Daar deze spreker niet te- 1 aanschaf van meubilair en bureau- I De school heeft nu nog de beschik- genwoordig kon zijn werd zijn plaats behoeften daarvoor: voorstel krediet king over 56 tweepersoonsbanken, die ingenomen door het'bestuurslid S. J. beschikbaar te stellen voor de aan- vervangen zullen moeten worden - - - 1 schaf van schoolmeubelen voor de door éénpersoonsleerlingensets. Dl. Het schoolhoofd wil eerst de 18 j banken in de vierde klas vervangen OEGSTGEEST door 36 leerlingensets. Verder zijn er 12 sets in bruikleen van de Herv. Fockema Andreae, die een voor dracht hield over „Quatorze Juillet en Nederland". Julianaschool. Men mag zich afvragen, zei hij, waarom men in Frankrijk de om wenteling wel feestelijk is blijven herdenken, doch in Nederland niet. Tegenover de inneming en afbraak van de Bastille te Parijs staat de Ding van het Valkhof te Nijme gen, die ook symbolisch is bedoeld, getuige de opschriften, die de natuur en Claudius Civilis de vrijheidsheld verheerlijken. Spreker memoreerde de aspekten waarin de omwenteling in Nederland vernieuwing heeft bete kend en constateerde, dat deze ge- WÊÊ/IKÊÊÊÊ vallen in Nederland aanmerkelijk kleuterschool; goedkeuring van de minder ingrijpend waren dan in rekening van het Heilige Geest Arm- Frankrijk. Een verschilpunt is ook, j bestuur over 1961; goedkeuring van De raad van de gemeente Oegst geest komt woensdag 18 juli 's avonds half acht in de raadzaal in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende punten: benoeming van een leidster aan de openbare dat het eigenlijke feodale tijdperk in Nederland al verder terug lag, terwijl de republiek een voor zijn tijd moderne staatsvorm had ge bracht. Nederland kent niet zo'n populair-sentimentele verheerlijking van het ancien régime als men in Frankrijk kan tegenkomen, doch evenmin zo'n overtuigde belijdenis van de beginselen der revolutie daartegenover. De overtuigde Bata ven van den beginne hebben later al hun best gedaan, de tegenstellin- de rekening van de Gemeentelijke commissie voor maatschappelijke zorg over 1961; nota van B. en W. over het woningtoeleid; voorstel van burgemeester en wethouders tot het nemen van een principe-besluit inzake verkoop van grond aan de stichting „Het Rijnlands Lyceum" en inzake financiële medewerking t.b.v. gedeelten van het gebouw ten alge mene nutte; idem tot beschikbaar stelling van een krediet voor de aan leg van voetbalvelden (inclusief gen te minimaliseren. De herdenking sportnota); idem inzake subsidiëring van de Restauratie Waterloodagis j van de stichting Leidse Muziekschool; er trouwens evenmin in gegaan als idem tot bestemming van een terrein een herdenking van de revolutie. 'in de Morsebelpolder voor volks tuintjes; idem tot verkoop van grond Universitaire benoemingen ten ?eh«ve van i. cfc Kweek- School M. P. Splinterlaan, maar deze dienen binnenkort te worden terug gegeven. Het college stelt de raad voor het verzoek toe te staan en hiervoor f 2753 beschikbaar te stellen. Bij onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: mej. H. M. Hazevoet tot wetenschappelijk ambtenaar le- klasse in tijdelijke dienst; H. Th. Kalff, assistent op arbeidsovereen komst bij de organische chemie, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst; P. van Leeuwen, tot wetenschappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst bij de inwendige geneeskunde; T. M. J. Ottenhof. assistent op arbeidsovereenkomst bij de inwendige geneeskunde, tot weten schappelijk ambtenaar le-klasse in tijdelijke dienst; dr. J. C. M. van Winden, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte; J. J. Woltjer, wetenschappelijk amb tenaar in vaste dienst bij de facul teit der letteren en wijsbegeerte, tot wetenschappelijk ambtenaar le- klasse. Rob Prins uit Leiderdorp, leer ling van het Rembrandtlyceum, werd met lof bevorderd van de 3e- naar de 4e-klas. VOORSCHOTEN HERV. GEMEENTE Kandidaat L. E. Emmen uit Den Haag heeft de benoeming tot vicaris van de Hervormde Gemeente alhier aangenomen. WARMOND „Het gezicht van de Kerk" De tweede collectieavond van de retraitevereniging St.-Agnes stond in het teken van het thema „Het ge zicht van da Kerk". Prof. dr. L. Aarts toonde aan hoe de kerk naar buiten optreedt en aldus bewonderd of veroordeeld wordt, aanspreekt of ergenis geeft. Deze buitenkant is voor de gelovige niet onverschillig. Zij is de uiting van het christendom in de tijd. Maar dit optreden moet gevoed worden uit goede bron. Daarom is het gezicht van de kerk het gezicht van de Heer zelf. Maar dit gezicht is ook een geschonden gelaat en niet op de laatste plaats door de gelovige zelf. De bezinning van de avond richt- .te zich dan ook verder op het be- tot verbetering van het kruispunt i wust worden onder de gelovigen van Marelaan - Prinses Marijkelaan-Em- i ^un taak de kerk haar gelaat te ge- malaan en tot, het aanbrengen van ven dat de Heer heeft gewild, op een asfaltdeklaag op de Marelaan, dat de getUigenis vruchtbaar zal idem tot aanleg van een tydelyke zyn en de innerlijke geloofsbewust- parkeergelegenheid op dc voormalige i heid harmonisch ook naar buiten trambaan in de Rijnzichtweg^ idem treedt. gouvernementsvoorlichtingsbu reau mee in een communiqué van heden. Thans is komen vast te staan, dat de zogenaamde dropping op 28 juni in het actiegebied Vankaimana een voedseldropping is geweest. Bij besluit van de gouverneur is het zestigjarige volkshoofd Tobias Blek Krimandonto uit de kampong Mamoer in de afdeling Fak Fak postuum onderscheiden met de gro te gouden ster voor trouw en ver dienste. Krimandondo. die grote in vloed had op de bevolking diende een gecombineerde patrouille van Ko ninklijke Landmacht en mariniers op 30 mei als gids, toen hij door vijan delijk vuur werd getroffen. Vandaag is de laatste groep gevan genen uit Tanamerah naar een an dere centrale gevangenis in Nieuw- Guinea overgebracht. De gevangenis van Tanah Merah is thans geheel ontruimd. Zoals bekend is het besluit tot ontruiming enkele weken geleden genomen als gevolg van de moeilijk heden. die de geregelde bevoorrading en voedselvoorziening van ca. 200 ge vangenen in Tanah Merah oplever den. Ook het bewakingspersoneel heeft een andere bestemming gekre gen. Wervelstorm trof Australische kust Verscheidene steden aan de oost kust van Australië, die de laatste dagen door een, wervelstorm werdem getroffen, zijn gisteren gedeeltelijk ontruimd, nadat de gezwollen rivieren de straten hadden overstroomd. In Lismore, aan de rivier de Richmond, evacueerden reeds 250 mensen, terwijl andere gezinnen zich gereed maken om dit voorbeeld te volgen. In sommige stadsdelen staat het water meer dan twee meter hoog. Het leger heeft amfibievaartuigen naar de stad gezonden om bij de evacuatie behulpzaam te zyn. Ook in andere, kleinere steden aan de Richmond zoeken de inwoners een toevlucht op hoger gelegen gronden. Tot dusver zijn geen verliezen aan mensenlevens gemeld, doch vermoe delijk is wel veel vee omgekomen. De regens in het getroffen gebied houden nog aan, doch de wervelwind verplaatst zich thans in de richting der zee. BEURSOVERZICHT Internationals In reactie i» n Amsterdam, 11 juli De min of meer teleurstellende slotkoersen uit Wallstreet hebben vandaag in Amsterdam voor een koersreactie van de internationale waarden zorg gedragen. Alleen AKU vormde hierop een uitzondering. Dit fonds lag na Iets lager te zyn ge opend, later op de middag vast in de markt. De omvang van de handel was voor de hoofdfondsen overwe gend minimaal. De hoek van aan delen „walvisvaart" bleef vandaag gesloten. Er werd slechts volstaan met een notering aan het slot van de beurs. Gisteren bedroeg de omzet in deze hoek nominaal f95.000. Het Damrak heeft gisteren te hoog gegrepen ten aanzien van de ver wachtingen voor een vast Wallstreet als gevolg van de verlaging in Ame rika van het stortingspercentage van 70 tot 50 procent voor de contante aankoop van effecten. Na aanvan kelijk vast te zijn geweest ging tegen het slot een zeer groot gedeelte van de behaalde koerswinst weer ver loren. Dit drukte de koers van de Inter nationale waarden gisteravond in Amsterdam niet onaanzienlijk. De omvang van de handel gisteren in Wallstreet beliep 7.12 min. aandelen tegen 2.95 min. op maandag. De Westduitse beurzen waren vandaag iets lager. Gedurende de verdere beursduur daalde Philips tot f 163 Unilever tot f 147.90 en Kon. Olie tot f 131.50. Hoogovens liepen op tot 614. In de scheepvaartafdeling viel bit ter weinig te beleven. De meeste aan delen gaven geringe koersverliezen te zien. Van de leidende cultures ver loor HVA ruim 3 punten op 114%. Deli werd lager geadviseerd, terwijl Amsterdam Rubber inzakte tot 106 (107%). De staatsfondsenmarkt was vast met meer handel dan de laatste dagen het geval is geweest. WISSELKOERSEN Amsterdam, 11 juli 1962 Londen 10.07%-—10.07s;New York 3.59%— 3.59%; Montreal 3.32H—3.32ffParijs 73.30—73.35; Brussel 7.22%—7.22%; Frankfort 90.12%—90.17%Stockholm 69.78%—69.83%; Zürich 83.23—83.23; Milaan 57.88%57.93%; Kopenhagen 52.98%52.03%Oslo 50.28—50.33; Wenen 13 91%—13.92% Lissabon 12.56%—12.58%. Woensdag 11 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden. school; idem tot verkoop van diverse percelen grond voor woningbouw idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanleg van waterlei ding in de Haarlemmerstraatweg, Vinkenweg en Rhijnhofweg; ld. tot aankoop van grond aan de Terwee- weg van C. P. A. van der Zalm; idem tot verlening van een krediet voor de aanleg van tuin en speelgelegen- heid by de openbare kleuterschool; idem tot verlening van een krediet voor vernieuwing van de centrale verwarming van de Terweeschool; idem tot verlening van medewerking ingevolge artikel 72 L.O. wet voor verbetering van de vloeren in enkele lokalen van de Koningin Juliana school; idem tot verlening van me dewerking ingevolge artikel 50 Kleu- teronderwijswet voor de aanschaf van meubelen en spelmateriaal t.b.v. de R.-K. Montessori-kleuterschool. Het leger zal chauffeurs auto. Hij staat onwrikbaar opleiden met behulp van 'n vast op zijn plaats. De mo tor is vervangen door een andere en de achterwielen draaien, net zoals bij een „home trainer" in de wie lersport, op rollen. De be stuurder merkt echter aan niets, dat hij niet op straat rijdt. De vrachtwagen botst en hotst bijvoorbeeld bij slecht schakelen net zo hinderlijk als wanneer hij mÊlftM chauffeur berijden moet gewoon zou rijden. De leer- tor heeft zijn waarde reeds voorlopig voor het met een legertruck. Alles is ling achter het stuur krijgt bewezen. Zes leerlingen, die worden ontwikkeld, een helm op. die verbonden normaal rijles kregen be is met de apparatuur. Hij haalden na negentien uren rijdt nu in feite op de ma- les dezelfde resultaten als quette. Want op een meters zes leerlingen, die zevenen hoog doek voor hem wordt eenhalf uur achter de edu- het beeld van de televisie- cator hadden gezeten. Exa- heel bijzonder toestel, waar aan het samen met Philips en Werkspoor viereneen half jaar heeft gewerkt. Het is een rijeducator, waarbij televisie wordt gebruikt. Een vele vierkante meters grote maquette met straten, moeilijke kruisingen en ge vaarlijke bochten vormt het circuit, dat de leerling- 25 maal kleiner dan in wer kelijkheid. Ook de kleine truck rijdt 25 keer zo lang zaam. Op dit autootje is 'n tv-camera gemonteerd. In een ander leslokaal van de totype gebouwd zal zijn, want nu is het beeld van de experimentele educator nog kleiner. Het grote voordeel van deze educator boven andere reeds bestaande verkeerssi- mulatoren, is dat men steeds nieuwe situaties, zo wel mogelijke en als men dat zou willen ook onmoge lijke, kan creëren. ken in de resultaten van de opleiding. De legerleiding was dan ook zo tevreden, dat men besloot het prototype te la ten bouwen. De uitvinder van deze rijeducator is de heer Chr. van den Berg uit Amsterdam. Philips heeft de tv- en andere elektroni sche problemen opgelost en Werkspoor de constructie- De experimentele educa- problemen. Het toestel zal leger De plannen gaan nog verder. Men denkt over een derge lijk apparaat voor het les geven en het besturen van tanks en dan nog voor het lesgeven en het besturen Het zangkoor Jubilato Deo ver leende medewerking aan deze voor de St.-Agnes weer zo'n mooie avond. WARMOND T oelatingsexamen Bij het einde van dit schooljaar zijn de navolgende jongens geslaagd voor het toelatingsexamen. Zy wer den hiertoe opgeleid op de St.-Nico- laasschool alhier. Voor klein semi narie Hageveld: Jan Duynhoven; Voor HBS te Lisse: Jos Duynhoven en Frans de Haas; Voor ULO te Sas- senheim; Jan van Leeuwen Kees v. Leeuwen. Stef van Niekerk en Benny Westerop; Voor ULO te Tilburg (Ju venaat): Rinus Rijnbeek en Bert Slingerland; Voor detailhandel Dag school te Haarlem: Robby ter Haar; Voor LTS te Leiden: Martien Ver- sluys, Dolf Kok. Voor LTS te Hille- gom: Chris de Groot, Jaap Habes, Mart Meskers, Sjaak Stynman, Fried Stol en Dick Welsink. Landbouw school te Leiden: Martien v. d. Voort. r{j- en tractieschool in de camera op de kleine auto zo minatoren, die niet wisten van vliegtuigen. Daar zal „Constant van Rebecque groot als de werkelijkheid welke leerlingen met de echter kleurentelevisie aan kazerne" in Eindhoven geprojecteerd. althans educator hadden geoefend, te pas moeten komen, staat een echte, grote leger- over enige tijd, als het pro- konden geen verschil mer- Ned '58 4% 100% 100A Ned '59 4%» 100% 100% Ned '60-1 4% 100% 100% Ned '60 II 4% 100% 100% Ned '59 4% 98% 98 A Ned '60 4% 97% t 98A Ned '61 4% 97% 98 A Ned '53 3% 92% 93 Ned Gb obi 3% 78 Ned '47 3% 88A 88H Ned *51 3% 95% 96 Ned '53 I-II 3% 92% 92% Ned '56 3% 91% 92% Ned '48 3% 84% 85 Ned bel cert. 3y4 87 X 85 Ned '50 I-II 3% 84 H 85% Ned '54 I-II 3y4 87% 88 Ned '55 13% 87% 87% Ned '55 II 3% 90% 90% Ned '37 3 89% 89% Ned G b obi '46 3 89% 90 Ned dol In '47 3 87 x 86% Ned Inv cert. 3 98% 98A Ned 82-64 3 99% 99% Indië '37 3 98 98 Indië *37 A 3 92% 93% Ned. won. b.l. *57 6 106 A 106% Ned. w b.l. '58 4% 99% 99% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 107% 106 Ver HVA-mij 118 114% 360% 362 Deli Mij cert. 136.50 135 Hoogovens cert. 626% 611 Philips gem bez 168.10 163.30 Unilever cert. 150.50 147.50 Dordtse Petr 611% 601% Kon P (50 A f 20) 132.90 131.30 Holl Amer lljn 121% b 121 Java China Pak 122 KLM 52.20 54.50 Kon Ned St.boot 138% 137% Kon Paket Mij 130 128 Stoom MM Ned 129% 127% Nlev Goudr cert 112 111 v. Ommeren cert 248 254 Kon Rott Lloyd 123 123 N. Scheepsv Unie 124% 123 MARKTBERICHTEN AALSMEER, 10 Juli Gerbera 20- 35, Bouvardia 20-35, Clematis 40-60 per tak. Amaryllis 7-10 per kelk. Fre sia 90-110, Iris 40-65 per bos, Rozen: Roselandla 3-10, Parel v. Aalsmeer 6- 16, Geh. Dulsberg 6-16. Pechtold 4-12, Towny old 4-11. Mad. Ofman 3-9, Bac carat 15-35, Montezuma 6-15, Stokman 4-10. Floriade 5-12, New Yorker 5-12, Carroll 2-9. Pink Sensation 8-17, Sweetheart 6-14, Nymph 15-31. Mou lin Rouge 4-11 per stuk. WOERDEN, 11 Juli Kaasmarkt: aanvoer 108 partijen. Noteringen: le kwal. f 2.27-2.33. 2e kwal, f 2.20-2.26, extra kwal. tot 12.60. Handel kalm. NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.J en Gem.leningen A'dam '47 (3%) 3 93 idem 48 (3%).. 92 R'dam '52-1 (4%) 98 td '37 I-n (3%) 93% Z.-Holl '55 4%.. 104% Bankwezen Bb N Gem 68 5y4 102A td NWB'52 (4%) 94% BVO rsbr f500 199% BVG rsbr -52 139% Industr Obligaties Philips DoU '51 89% 98% VERKLARING ER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en laten 93% 92 102% 95 200 139% Premleleningen A'dam '53 3 A'dam '51 12% A'dam 56 12% A'dam '56 II 2% A'dam'56 m 2% Eindhoven '54 Enschede *54 2% DenHaag-52 12% Idem H 2% R'dam '52 I 2%.. Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht 7>2 2% Z.-Holl. 1957 2% Zuid-Holl. '59 2% vorige Slotkoers koers v heden 111 85 81% 94% 92% 81% 80% 88% 87% 91% 90% 85 93 85% 104 112b 85% 80% 93% 90% 88% 9L% 90 85% 94 85 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Interunle f50.-.. 176.50 202.— 60% Unitas f 50.- 473 42% Ver. Bez. v. 94 f 50 126.50 34% Amst. Bank 375 48% Cultuurbank 30% 48% Holl Bank U cert. 210% 71% Ned. HandelmU 342 42% Rott. Bank 353% 31% Twentsche Bank 308 29% Senembah 325 47% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 510 510 Berkel's Pat 251 242 BorsumiJ-Wehry 72 73% Calvè Delft cert. 741 745 Electrolasmij 350% K. Pap. v. Gelder 310 311 K. Ned. Grofsm. 169 167% Holl Constructie 425 b Ing. bur. v. Bjiy. 206% 205 Internatio 190% 188 Int. Kunstst. Ind. 80 b 80 b v. Kemp, en Beg. 150 b 152 Leidse WolspxlJ 442 427 xd Miiller en CoN3. 351% 351% Ned Kabelfabr 530 522 Philips pref 60.50 60 Rott. Droogd MM 454 499b Sikkens Groep 730 745 Ver. Touwfabr. 375 378 Walvisvaart 105% 101% Wernink's BetJni) 197 198% Wilton Feljenoord 285 285 v. WUk - Heringa 94 X 90% Zaalberg 122 120 b Mijnbouw en petroleum Billton 2de r 432 437 Kon Petr (f20) 132.— 130.— Amerik. fondsen Canad Paclflo R 73% 177 Intern Nickel 61 202.50 Anaconda 42% d 474 Bethlehem Steel 36 126.— Cities Service 50 379% General Motors.. 49 31 Kennecott 71% 211% Republic Steel 41% 340 Shell Oil 31% 344 Union Pacific 29% 306 Un. States Steel 48% Ex-dJvldend •«MM... d o

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5