Verdeelde meningen over beheersing grondprijzen E.E.G.-associatiegroot belang voor Suriname Minister Toxopeus: „Vinger aan de pols" Gelijke stand6 voor 6 tegen N. de Water na druk leven niet pensioen Fel debat tussen agrariërs in Tweede Kamer Tweede Kamer als rijksparlement tilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll J 1 Bevorderingen St. Agnes Lyceum (Leiden) Nieuw-Guinea in Eerste Kamer Opgerictit 1 maart 1860 Woensdag tl juli 1962 Tweede blad no. 30700 (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer bleken gisteravond en vannacht de meningen zeer uiteen te lopen over de vraag of ook na 1 januari 1963 een wettelijke prijsbeheersing voor agrarische grond moet worden gehandhaafd. De z.g. wet der vervreem ding landbouwgronden (W.V.L.) loopt met in gang van die datum af, tenzij de Kamer een initiatief-wetsontwerp van de socialist Vonde ling mocht aannemen om de wet te verlengen, en el tot 1968. De regering, die niet voelt voor verlenging, heeft om de gevolgen voor de pach ters op te vangen een wijziging van de pachtwet voorgesteld teneinde door een nieuwe regeling van het voorkeursrecht aan deze groep van agrariërs een grotere bestaanszekerheid te ver schaffen. Dit wetsontwerp plus het verlengings- voorstel-Vondeling werden gisteravond gekop peld behandeld. Aan het eind van de vergade ring was de stand 6-6: er waren evenveel spre kers vóór verlenging als er tegen. Daarbij bleek ook. dat alleen de fracties van de P.v.d.A., ARP en de tleine SGP eenstemmig in hun oor deel waren. De socialisten voor hand- ïaving van de prijsbeheersing, de andere twee groepen er tegen. In de joezem van K.V.P., V.V.D. en CH.U. *aren de opvattingen verdeeld. Behalve de vraag „wel of geen verlenging?" kwam ook nog aan de orde de al dan niet wenselijkheid van een verlenging voor kortere of langere duur. Wat dit betreft deed de KVP'er mr. Van Rijckevorsel een tussenvoorstel: wel prijsbeheer- aing, maar voor een kortere duur aan in het voorstel-Vondeling. (Oor spronkelijk had ir. Vondeling een de finitieve regeling gewild, maar na tot de conclusie te zijn gekomen dat de meerderheid hier niet voor voelde, nam hij de datum 1968 in zijn ont werp op. Deze wijziging werd door de heren Biesheuvel (AR) en Droesen (KVP) als inconsequent gezien, ja zelfs beschouwd als een soort politie ke manoeuvre). Pal tegen Van de KVP was dr. Droesen pal voor het vervallen van de wet ver vreemding landbouwgronden. Hij zei velen" van zijn politieke vrienden achter zich te hebben, dus niet alle maal. De huidige wet wordt steeds meer ontdoken. De grondkamers verrich ten eigenlijk zinloze arbeid. Zou een prijsstijging zo'n ramp zijn? Bij niet-verlenging van de wet wordt dergelijke stijging door velen ge vreesd. maar is het nodig dat de grondprijzen zo laag worden gehou den? De heer Droesen deed nog een sug gestie ten behoeve van de pachter, wiens positie hij overigens in Neder land heel goed geregeld vond. Als een pachter buiten zijn schuld in een bepaald geval het bedrijf met kan overnemen dan zou volgens de heer Droesen de stichting beheer landbouwgronden kunnen worden in geschakeld om een dergelijke kwestie te regelen. Een andere landbouwdeskundige van de K.V.P. de heer Engelbertink, behoorde niet tot de „velen" die de mening van de heer Droesen onder schreven. Hij voelde voor een voor lopige handhaving van de W.V.L. omdat hij niet-verlenging als een sprong in het duister beschouwde. Vrije grondprijzen bevorderen, aldus de heer Engelbertink, niet een doel treffend gebruik van de grond, zoals een der voornaamste argumenten luidt die voor afschaffing van de re geling worden aangevoerd. Er is zeker verstarring op het ge bied van de verhandeling van land bouwgrond, maar deze is volgens de heer Engelbertink niet zozeer te wij ten aan de prijsbeheersing als wel aan andere factoren, zoals belemme ringen krachtens de natuurschoon st, de pachtwet en het erfrecht. In afwachting van maatregelen om hier aan iets te doen zou de W.V.L. tijde lijk moeten worden gehandhaafd. Intussen voelde hij toch ook weer niet voor het voorstel-Vondeling. Derde man Derde man van de K.V.P. was niet een agrariër, maar een jurist, mr. van Rijckevorsel, die wél geneigd was met ir. Vondeling mee te gaan, al wilde hij liever de datum terug schroeven tot 1 januari '67. Hij acht te de belangen van de pachters door verlenging meer gebaat dan door het regeringsvoorstel, dat slechts neer komt op een privaatrechtelijke rege ling. De mening van de Pv.d.A. werd eenstemmig vertolkt door de heren Egas en Vredeling. Beheersing van de prijzen blijft noodzakelijk. Het vrijlaten van de prijzen zou naar hun mening sociaal niet verantwoord zfjn. Dat de tot dusverre geldende regeling verstarring in de hand zou werken was volgens de heer Egas niet aantoonbaar. En als er ergens verstarring zou zijn dan is deze niet te wijten aan de W.V1. maar veel eer aan het gebruik van de grond. De heer Egas nam het niet alleen op voor de pachters, maar ook voor de eigenaren. Wat deze laatste groep betreft, zullen we niet mogen terug keren tot het probleem van de hypo- theekboeren uit de Jaren voor de oor log. Minister Marijnen heeft in zijn ontwerp tot wijziging van de pachtwet betreffende het voor keursrecht de prijsbepaling af hankelijk gemaakt van de „werke lijke waarde" van de grond. De so cialistische spreker betwijfelde ech ter of de grondkamers een derge lijke waarde werkelijk zullen kun nen bepalen. Ir. Vondeling kwam gisteravond nog niet aan de verdediging van zijn wetsontwerp toe. Dat zou he denavond gebeuren. Twijfelachtig De grote meerderheid van de frac tie der VVD is voor opheffing van de prijsbeheersing, aldus mr. Berk houwer. Eerder had evenwel zijn geestverwant Den Hartog de voorde- len van opheffing twijfelachtig ge- noemd. Indien het tot afschaffing zou komen dan zou er in ieder ge- i val iets moeten worden gedaan aan een herziening van de ruilverkave- I lingswet om versnippering en split sing van gronden tegen te gaan. Het argument, dat de bestaande re geling toch steeds wordt ontdoken en daarom nutteloos is, had volgens de heer Den Hartog bedenkelijke kan ten. Als besloten wordt tot verlen ging van de wet, zal deze weer iets meer het karakter van een keurs lijf moeten krijgen. Nu lijkt de wet op een „al te ruime slipover". Als de wet vervalt verdwijnt ook de z.g. landbouwkundige toetsing, de be oordeling van overdrachten, die door de grondkamer kunnen worden ge weigerd wegens landbouwkundige be zwaren. Die toetsing wilde de heer Den Hartog behouden. De grondka mers moeten met de waardebepaling worden belast. Slechts in zeer bijzondere omstan digheden, aldus mr. Biesheuvel (AR) is het nodig om prijsbeheersing te laten voortbestaan. Hij ontkende niet, dat bij vrije prijsvorming prijsstijgingen zouden kunnen optreden maar een doorwer king in de totale kosten achtte hy beperkt. Voor splitsing van bedrijven hoeven we geen al te grote vrees te hebben. Het ogenblik is aangebroken dat we de overdracht van landbouw gronden wel aan het gewone boeren verstand kunnen overlaten en niet aan het verstand van de grondka mers. Verdeeld CLEOPATRA... 5 KILOMETER LANG en dat betekent dat u ruim 3 uur kunt genieten van een kleurrijk en boeiend schouwspel. Een typisch Amerikaanse 8uper- produktie! Vergelijk dat nu eens met een typisch Nederlands mees terwerk: dan is Cleopatra 190 of 200 centimeter lang en u kunt er vele Jaren van genieten. «.Is die Nederlandse Cleopatra dan ook iq kleuren?" zult U vragen. Nou en of! Bovendien kunt U de kleuren kiezen die u zelf mooi vindt zacht grijs met helder blauw, met fris rood of diep zwart met warm afroteak. En in de moderne slaap- of zit/slaapkamer is het ook een boeiend en nooit vervelend schouw spel: dat sierlijke Cleopatra divan- bed van Auping! Tot slot de fractie der CHU. Hier was de heer Mellema voor afschaf fing van de prijsbeheersing en de heer Kikkert tegen. Een meerderheid stond achter de opvattingen van de heer Mellema, die betoogde dat de verminderde bevolkingsdruk prijsbe heersing overbodig maakt. Wel is het zo, dat door opheffing van de prijs beheersing de bezwaren van verstar ring slechts ten dele zullen verdwij nen. Wij moeten de belangen van de pachters en de wenselijkheid van een vrije grondhandel tegen elkaar afwe gen. Het is te waarderen, dat de re gering het voorkeursrecht van de pachter nu in de pachtwet wil rege len. Wel vroeg de heer Mellema ze kerheid, dat de verpachter die zijn grond wil verkopen hiervan tijdig aan de pachter kennisgeeft. De heer Kikkert, een economisch en doeltreffend gebruik van de grond centraal stellend, vond het onjuist dat de prijsbeheersing nu al zou ver vallen. Het argument van ontduiking had voor hem niet veel waarde. Er zijn meer wetten, die daar het slachtoffer van zijn. Het geheel kreeg een fleurig tintje, doordat de lampen aan de wand van de vergaderzaal hun extra licht ver spreidden, voorzitter Kortenhorst een welkomstspeechje richtte tot de Su rinaamse gasten en de Kamer <de „rijks-Tweede Kamer") daarop met applaus reageerde. Tijdens het debat waren echter meer dan eens kritische geluiden hoorbaar. Zo vond mr. Berkhouwer (VVD) het niet juist, dat de voorzitter over „gasten" had ge sproken. omdat de Kamer in dit geval geen gewone Kamer was. De Surinaamse afgevaardigden wa ren immers aanwezig in hun hoeda nigheid van lid van het rijksparle- ment. Een van hen, de heer Lach- mon (Verenigde Hindoestaanse Par tij) bracht eveneens een formele (Van onze parlementaire redacteur) In een wat men zou kunnen noemen „aparte" sfeer kwam de Twee de Kamer gisteren bijeen voor de bespreking van de relaties, die Suriname zal krijgen met de Europese Economische Gemeenschap als het desbetreffende ontwerp van Rijkswet wordt aangenomen. Die bijzondere sfeer was toe te schrijven aan het feit, dat voor het eerst vijf Surinaamse volksvertegenwoordigers in de vergadering aanwezig waren als gedelegeerden van dit deel van het Koninkrijk der Nederlanden. De Tioeede Kamer fungeerde bij deze gelegenheid dus als Rijksparlement, een niet alledaagse gebeurtenis. wone wetsontwerpen bevatten de agenda ook het betrokken ontwerp van rijkswet, hoewel de Tweede Ka mer daarover in een heel andere hoe danigheid zou spreken. Eigenlijk had hierover dus een aparte agenda moe ten zijn opgesteld. De voorzitter, dr. Kortenhorst, meende dat het verschil tussen „gewone Kamer" en „Ko ninkrijkskamer" niet zozeer een for mele kwestie was als wel een punt waarbij gevoelsargumenten een rol speelden. Maar hij zou de opmerkin gen van de geachte afgevaardigde uit Suriname nog eens overwegen. Verbintenis De kwestie, die de inzet van het vraag te berde: te midden van ge- debat was, betrof de beoogde verbin tenis, associatie van Suriname met de Europese Economische Gemeenschap, waarvan Nederland een der zes lid staten is. „Suriname heeft ook de bevoegd heid volwaardig lid te worden", aldus jhr. Van der Goes van Naters (PvdA). Het schijnt echter, dat de Nederlandse regering enigszins de boot heeft willen afhouden, nu er slechts van associatie sprake is. Overigens werd die associatie toch wel van groot sociaal en economisch belang voor de ontwikkeling van Su riname geacht, ook door de Suri naamse leden, die alle vijf het woord voerden, de één misschien iets vuri ger dan de ander. Alleen de Neder landse communist Bakker moest van het hele geval niets hebben. Hij zag in de aansluiting van Suriname bij de EEG een aantasting van de zelf standigheid van dit land. Mr. Ooft (R.-K. Progressieve Partij) bestreed de grieven van de heer Bakker. „Ook bij ons in Suriname zijn er extre misten, die bezwaren hebben", zo zei hij, „Maar wij verkopen onze onaf hankelijkheid heus niet voor een schotel EEG-linzen". Statuut Dit debat bood tevens een goede gelegenheid om meningen te formu leren over het 'statuut van het Ko ninkrijk der Nederlanden, dat de banden tussen Suriname, de Antillen er. Nederland regelt. Waarschuwin gen klonken tegen een al te letter- lyke en ambtelijke uitlegging, waar door de geest van samenwerking in het gedrag zou kunnen komen .Mr Ooft sprak nog over de wenselijkheid van zelfstandige behartiging van eigen buitenlandse betrekkingen en de heer Pengel (Nationale Party Su riname) hield een gloedvol betoog waarin hij de ontwikkeling van zijn land als een eerste vereiste zag. De onafhankelijkheid zal nog moeten groeien en bloeien. Suriname zal v.roee of laat voor een keuze komen te staan na ervaring met de associa tie te hebben opgedaan. „Wij zijn met van plan alles op één kaart te zetten aldus de heer Pengel. A p LN G 1 AFSCHEID IN AMBACHTSSCHOOL Dankwoorden De heer N. de Water nam gister middag wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid als leraar van de Ambachtsschool. Daartoe waren velen samengekomen in de grote aula van de school aan de Haagweg. De scheidende leraar werd aller eerst toegesproken door de voorzit ter van het schoolbestuur, ir. J J. G. van Hoek. die de heer De Water dankte voor alles wat hij voor het onderwijs in het algemeen en voor de Ambachtsschool in het bijzonder had gedaan. Enige verbazing ont stond. toen ir. Van Hoek vertelde aan welke scholen de heer De Wa ter verbonden is geweest. Als leraar was hij verbonden aan de avond ambachtsschool te Voorschoten en Noordwijk, aan de vak-avondschool aan de Haagweg, aan een chr. mulo- school en aan de gemeentelijke vak cursussen voor werklozen. Na dit Aan het St.-Agnes Lyceum zijn bevorderd naar II gymnasium: Barry Bakker (met lof), Paula van den Broek, Veronique van Dongen, Ma rijke Gründemann (met lof), Caro- lien Leenen, Truus van Leeuwen, Lid- wien Peterse, Mieke Raaphorst, Jopie Beekman, Ellie van den Bosch, An- nemieke Hoogeveen, Lysette Koster, Olga Kolks, Greetje Limburg, Leny Vink (met lof). Joke de Vrind, Igna Wakka, Loes Cranssen, Toto Hen driks, Jacqueline van Leeuwen, Loes Verhoef (met lof), Margo van Eg- mond, Trix Hensen, Joke Hijdra, Nelly van Kampen, Francesca Peer, Erna Pouw, Wila van Ulden, Hannie van Velsen. Bevorderd naar 2 m.m.s.: Maria Edelaar, Trudy van Hartevelt, Eme- lien Koumans, Mieke van Noort, Ag nes van der Veld, Gerda Eysink (voorw.), Jeanne Aartsen, Anneke Dekker, José Detmers, Annette van Dijk, Toos Duindam, Gerda Fontijn, Willy van Nierop, Els van Niekerk, Petra de Ridder, Ineke Vreeburg, An neke Alkemade. Anneke Belt. Ma rieke Brandenburg, Marie-Thérèse Diepstraten, Mirjam Duivenvoorden, Dolly van Eyken, Wineke Gieske.Loes van der Maat, Nellie van der Meer, Henny Munsterman, Jeannette Nieu- wenstein, Tineke Portier (voorw.), Marie-Thérèse van der Voort. Joke Warnau, Anja Wassenaar, Ria Wiers- ma, Agnes Hiep, Tine van Leeuwen, Adri Lepelaar, Lucie Noordman, An- nemieke Verbaken,^Marian de Wek- Bevorderd naar 2 h.b.s.: Margie Bal, Ineke Ponsioen, Fia Breedeveld, Ingrid Lambregts. Herexamen 9; afgewezen 22. Bevorderd naar III gymnasium: Anke Burgers, Marja Hendriksen, Ankie de Hosson, Lidy Kaizer, Ma rian van Kan, Liedeke van Kerkhoff, Marijke Lagerberg, Marian van Rhijn, Fieke Versluijs, Antoinet Visser, Ria Zwaan, Ineke Zwetsloot, Lisette Cup pen, Eugenie Dirks, Ans Bribnau, Riet Hoogeveen, Nelly Koek, Maria Meijer, Thea Pieterse, Loes van der Valk, Ida Verhart (met lof), Kok Waaijer, Truus Warmenhoven, Friedi Westgeest, Maria, van der Zalm, Ma rian Starink (voorw.). Herexamens: 3; afgewezen: 9. Bevorderd naar 3 m.m.s.: Marian Bouter, Mary Dopheide, Bergiet Ele- mans, Hedy Flohr, Mia Gips, Boukje de Haas, Trees van der Hoorn, Janice van den Hurk Mona Körnmann, Evelien Menken, Lineke Muskens, Ans Neve, Carla Oude Elferink, Ger da van der Poel, Ellen van Schooten, Marion van der Stok, Gemma Strijk. Lia Verdel, Trees Verkleij, Willy Wallaart, Marietje Beljon, Henny Belt, Marian van Brussel, Marijke Buis (met lof), Sylvia van 't End, Antoinet de Gijsel, Ans Gottenbos, Beatrijs Hillebrandt, Ria Hooymans, Elly Langezaal, Liesje Luijben, Pau- lien van Paridon, Willy Pieterse, An neke Pompe, Marieke Schlatmann, Margot Smit, Marionne Smit, Marijke Sommeling, Berteke de Sturler de Frienisberg, Joke van Tongeren, Ma rian Vink. Antoinet Wieaing Tineke Witteman, Paula Starink, Andrée van de Poel. Herexamen: 9; afgewezen: 5. Bevorderd naar IV gymnasium: Margriet Dieben, Suusje Flapper (met lof), Anneke Fontijn, Annelies Hoegen, Marian Huyskens, Carla De Sarinaamse delegatie in de banken van de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de positie van Suriname ten opzich te van de E.E.G. Op de voor grond de regeringsta[el. (Van onze parlementsredactie) Het lag voor de hand, dat de Eer ste Kamerleden hun spreek termijnen I bij de behandeling van het gedeelte van de rijksbegroting dat op de „Binnenlandse Zaken" van Neder lands Nieuw-Guinea betrekking heeft zouden aangrijpen om er een echt Nieuw-Guineadebat van te ma ken. Het lag evenzeer voor de hand, dat minister Toxopeus, die de interne za ken van Nieuw-Guinea behartigt, daar in het geheel niets voor voelde, nu, met hervatting van de onderhan delingen voor de deur, elk woord over dit gebiedsdeel een averechtse politieke uitwerking zou kunnen heb ben. Hij zei dus niets over het plan- Bunker, was zeer terughoudend en liet de politieke merites van de kwes tie Nieuw-Guinea, die overigens meer minister Luns dan hem aan gaan, voor wat ze waren. „De rege ring houdt de vinger aan de pols", zei hy. Ook staatssecretaris Bot kon de se natoren, die zo graag op het scherp van de snede hadden gewild, weinig meer vertellen dan dat gouverneur Platteel zal worden geadviseerd de in Nieuw-Guinea werkende persbu reaus Associated Press en United Press International te bewegen hun toevlucht te nemen tot journalisten, in plaats van zich tevreden te stellen met hetgeen gouvernementsambte naren hun als bijverdienste weten te vertellen over de politieke en militai re situatie. Ten aanzien van de be richtgeving moet de overheid uiterst voorzichtig zyn, zei hy. De voorlichting aan de autochtone bevolking over de infiltraties func tioneert volgens minister Toxopeus goed. Dit is naar de mening van en kele senatoren niet het geval met de mededeüngen die hun bereiken over het gesprokene in de Nieuw-Guinea- raad. zy wilden gaarne spoedige inzage van de handelingen van de Raad. Die spoed zal echter pas ver- werkelykt kunnen worden over twee maanden. Dan is de nieuwe offset drukkerij in Hollandia gereed. Ook de vertaling is een vertragende fac tor, zo liet de staatssecretaris weten. Kort na het reces van de Kamers zal het wetsontwerp „garanties be- dryfsleven Nieuw-Guinea" worden ingediend, zei hy. Jansen, Heieen Meijer, Anke Meijs, Maria Menken, Truus Nagtegaal, Corry van Rijt, Mieke Rombouts, Henny van Santen, Sanneke Smit, Jeanne Verbey, Paula Veygen, Jean nette Wortel, Annemieke Zandbergen, Letty van Zanten. Herexamen 5; af gewezen: 3. Bevorderd naar 4 m.m.s.: José Beckers, Ineke Boogmans. Lucie Brand. Trees Buis. Gerda Detmers, Margriet Fles (voorw.), Ruth Gou verneur, Annelies Gubbens, Hanneke Janssen, Ted Krom, Thea van Leent, Riet Limburg, Veroon Meinders, Els de Munk, Wilma Pluymers, Petra Rombouts, Heieen Rombouts, Marlies de Rooij Ineke Scheffers. Magda Schoots, Tonny Warnau, Margriet van Dongen, Margót le Feber, Ria Bak ker, Gerda van Beek, Ans Breuring, Marijke den Dekker, Marianne Doorn- weerd, Truus van Es, Leny Fornara, Rineke Groenendijk, Lia de Groot, Corry Heuzen. Emmy de Kier, Ineke Kras, Jeannete Lippits, Majola Ma- besoone, Ineke Vogels, Joan Weyzig, Marian Zandbergen. Herexamen: 3; afgewezen: 1. Bevorderd naar V gymnasium A: Ada Langeslag, Mieke Menken. Mar- jolijn Pouw, Hetty Smees, Annelies Vreeburg. Bevorderd naar V gymnasium B: Anke Aanhane, Paula Belt, Rina Bierman, Ineke Burgers, Tineke Does- wijk, Carla van der Erve, Marian Herüer, Wil de Rooij. Afgewezen: 8. Bevorderd naar 5 m.m.s.: Els van Abswoude, Gerda Belt, Marian van Dongen, Lucia van Duyn, Antoinet de Graaf, Margriet Groothuis. Ria Hogervorst, Loes Jansen, Joke van der Poel, Willy van der Putten, Mar git Schermer Voest, Angela Tulfer, Els Visser, José Vlaming, Sybilla Vlasveld, Virgine van Vliet, Anneke van der Wee. Leny Deutekom, Ineke van Galen, Ria Hartog, Wil de Hey, Marianne Hoogeveen, Ad Nieuwen- huysen, Anke van der Putten, Al- dertje van Rhyn, Veronica de Ruyter, Els The, Lia van Ulden, Joost van der Krogt, Elly van Niekerk, Hetty Pijnacker. Herexamen: 2; afgewe zen: 11. Bevorderd naar VI gymnasium A: Jopy Boon, Elle Dool, Coby Droog, Marian van Gils, Marian van Harte- veld, Ruth Hotze, Marijke Kellerhuis, Annemieke Overdevest, Ria Stokman, Mieke van Ulden, Toos van der Valk, Teuneke van Woerden. Bevorderd naar VI gymnasum B: Els Bakker, Topy Fleur, Nelly Klink, Anneke Lindenhoff, Truus van Zeil, Els Zwartelé. Herexamen: 1; afge wezen: 5. Mulo examens Voor het mulo-examen (diploma A) zyn geslaagd de dames: E. J. Mattaar Leiden: E L. Feenstra. Noordwijk; J. C. C. Timmerye, Noordwijk; S. Arentshorst, Noordwijk aan Zee; A. .L Ketting. Leiden; L. H. Bog aards, Leiden; E. v. d. Berg*. Leiden; J. M. v. d. Bogaart*. Leiden: H. S. B, We ber. Leiden; M. de Wit*. Leiden; C. v. d. Vos. Leiden; A. Ouwerling*. Kaitwyk; E. Boom*. Leiden en de heren R. Harms, Den Haag; G. Boom, Leiden; V. Th Vos. Noordwyk; A. H. C. Burger. Leiden: J. Scheren. Leiden; F. F. J. Schouten. Leiden; T. C. de Reede*. Leiden; H. P. van Nieuwkerk*. Rynsburg; L. Demme- nie*. Oegstgeest. Voor het diploina-Bmej. M. Maas. Leiden. Afgewezen 5. De kandidaten by wier namen een sterretje staat be haalden tevens het Middenstands diploma. W oningwet aanvaard in Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie) Vorige week werd er in de Eerste Kamer aangedrongen op de tot standkoming van een bouwwet waarin alle voorschriften betreffende het bouwen van woningen en gebou wen zouden moeten zijn vervat. Gis teren gaf minister Van Aartsen de afgevaardigden Mazure (PvdA) en Kraayvanger (KVP), die zich voor standers van Zhlk een wet hadden getoond, te verstaan dat hij de nood zaak er eigeniyk niet van inziet. Ook de door de heer Mazure bepleite bouwraad stond minister Van Aart sen nog riet duidelijk voor ogen. Een en ander deelde de bewindsman mee bij de voortgezette behandeling van de nieuwe woningwet, die voor schriften geeft omtrent de huisves ting. Ze werd zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Zonder hoofdeiyke stemming wer den by het begin van de vergadering aangenomen de bestrydingsmidde- lenwet, en een wetsontwerp inhou dende een verruiming van adoptie- mogeiykheden. By de behandeling van de bestrydingsmiddelenwet deel de minister Marijnen terloops mee. dat de indiening van de wet op de waterverontreiniging binnenkort kan worden verwacht. drukke en werkzame leven is een periode van rust wel op zyn plaats, aldus de voorzitter, die de scheiden de leraar namens het schoolbestuur een stoel aanbood. De directeur van de Ambachts school. de heer D. Hartog, was de volgende die het woord voerde. Hij zei een ervaren onderwijsman als de heer De Water node te zien ver trekken. Spreker memoreerde, hoe de scheidende leraar een werkzaam aandeel heeft gehad in de commis sie Faber voor de vernieuwing van het nyverheidsonderwijs. Ook bui ten schoolverband heeft de heer De Water zich altijd zeer actief ge toond. Zo ontwierp hij de tekening voor de omslag van een prospectus voor de machinisten-school. De di recteur zei veel waardering voor de heer De Water te hebben als mens en als collega. Namens het gehele lerarenkorps bood hy hem een boe- kenbon aan. Vervolgens werd de heer De Water, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, toegesproken door de Keer R. Over- vliet namens de afdeling Leiden van de Ned. Bond van Leerkrachten in het Nijverheidsonderwys, en door de heer G. Baljeu, die sprak namens de VOLA en de „oude garde". De woorden van deze twee heren gin gen eveneens vergezeld van een ge schenk. Tot slot dankte de heer De Water voor alle vriendeiyke woorden en geschenken, waarna een gezellig sa menzijn volgde, zodat men de gele genheid kreeg ook nog persooniyk afscheid van hem te nemen. Geslaagden bij hetVGLO Voor de in de afgelopen maand ge houden examens aan de Chr. school voor VGLO „Prins-Maurits" slaagden de volgende leerlingen: Boekhouden en bedryfsrekenen: A. Frauenfelder, A. Overvliet. Ned. Taal: A. Frauenfelder, A. Overvliet, P. ten Donkelaar, C. de Roo. Kantoorkennis: R. Kloppert, A. Frauenfelder, A. Overvliet, L. van Nieuwkoop. Omgangsvormen en Maatschappij leer: C. de Roo, L. van Nieuwkoop, A. Overvliet, P. ten Donkelaar, A. Frauenfelder, R. Kloppert. Kinderverzorging: C. de Roo. Klimroos-C: H. van Barlingen. W. van Mastrigt, E. Spyker, L. van Loef, B. Pauw, Y. de Boer. Sleuteldiploma: J. de Roode, D. Pauw, B. Smits, N. Gelderblom, C. Distelveld, P. Kikkert, H. Stemfoort, P. Binken, W. Ploegman, J. Kluts, B Brandenburg, C. v. d. Leek, D. v. d. Berg, P. van Biemen, C. Hennip- man, J. Ouwersloot, A. Quist, P. de Graaf, J. Buquet, R. Gijsman, J. Imt- horn, J. Ouwerkerk, D. Schol te, J. den Butter, W. Styger, H. Warmond, H. van Biezen, J. Selier, D. v. d. Tuin, C. Nievaart. J. Zuydwegt. B. v. d. Vyver, A. Vons, W. van Vleuten, P. Leensvaart, H. v. d. Laan. M. Dorst, J. van Iterson, C. de Boer, W. v. d. Berg. Machineschryven: N. Gelderblom, D. Scholte, H. v. d. Willlk. W. Styger. K. den Butter J. de Roo, D. v. d. Berg, C. de Roo, R. Kloppert, P. ten Donkelaar, L. van Loef, W. van Mas trigt, A. Frauenfelder. EHBO-Jeugddiploma: J. Ouwer kerk, D. Overdorp, R. van Tongeren, G. Roosenbrand, W. Styger, H. War mond, H. Verhoog, J. den Butter. D. Spies. J. Imthorn, W. Bronsgeest, R. Kloppert, A. Frauenfelder, N. Gel derblom, J. Huntelman, A. Fuchs, C, Hennipman, C. van Kalkeren, J. Kleyn, C. v. d. Leek, C. Nieuwenburg, J. Ouwersloot, A. Quist, B. Sieval, C. Zandvliet, J. Roest, R. Dorst, A. Vons, B. Viele, A. Jongbloed, D. v. d. Tuin, J. van Iterson, C. Nievaart, J, Selier, J. v. d. Steen. Toelatingsexamen Tweede Klasse Ambachtsschool: R. Dorst, J. van Iterson, H v. d. Laan, P. Leensvaart, C. Nievaart, J. Selier, D. v. d. Tuin, A. Vons, B. v. d. Vyver, D. v. d. Berg, P. Biemx, C. Hennipman. C. v. d. Leek, W. Ploegman, E. de Ruyter, B. Sieval, C. Zandvliet, J. Kluts, W. Stijger. Verkeersdiploma Voortgezet On derwijs: Th. Wurzer, J. de Roode, B. Smits, J. Stemfoort. H. Mulder, A. v. d. Zeeuw. A. Overvliet, J. Blansjaar, N. Gelderblom, R. Gysman, W. Sty ger, R. v. d. Weyden, R. van Tonge ren, J. den Butter, W. v. d. Berg. H. van Biezen. R. Dorst, P. Heemskerk, C. Nievaart, J. v. d. Steen, W. van Vleuten, A. Vons, B. v. d. Vijver, J. v. d. Wilden, C. van Winkel. J. Zuyd wegt, A. Kruger, G. Viele, C. de Roo, P. van Biemen, B. Brandenburg, A. Fuchs, C Hennipman, R. Noordam, A. Quist, E. den Ruyter. Geslaagden M.M.S. Rijnlands Lyceum te Wassenaar Aan het Rynlands Lyceum te Was senaar slaagden voor het diploma MMS: de dames: G. V. Albarda, Wassenaar: G. J. Berghuis. Wasse naar; G S. Findlay. Wassenaar; C. F. Fumée, Wassenaar; E. F. W. Gerst Wassenaar; E. J. C. de Gaay Fort man, 's-Gravenhage; E. C. H. Haks. Wassenaar; A. P. de Josselin de Jong. Wassenaar; J J. Key. Wassenaar; H. M. F. van der Laan, Rynsburg; A. M. D. van Lynden. 's-Gravenhage; A. Mys. Wassenaar; E. H. M Pel, Oegstgeest; W. J. J. Prins. Wasse naar; L. A. Schrikkel. Wassenaar; A. M. Steenstra Toussaint. Wassenaar; M. I. Westenberg. Wassenaar; S. M. Wiersma. Wassenaar. Er zyn drie kandidaten afgewezen. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.- en f 100 Of f 300 en f 400- v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het Grote keuze in alle prijzen. Eindexamen Meisjes HBS Geslaagd voor het eindexamen HBS-B: Anneke de Haas, Leiden; Cathrien Honnef, Leiderdorp- Truus Kragenburg Leiderdorp: Andnen Kuenen. Leiden: Anke Kundersma. Oegstgeest en Inek* van der Reyden, Lelden. Afgewezen één.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3