Verzoeningspoging in Rabat lijkt mislukt TV-beelden over Oceaan Toeristenbus tegen vrachtauto: 2 doelen (§ücf F)Fk teuws GROOTSE TRIOMF VOOR AMERIKA Prima ontvangst in Frankrijk, minder goede in Engeland Ben Bella vannacht naar west-Algerije Br. Tilanus 40 jaar lid Tweede Kamer Slechts 61 jaar 11a liet eerste transatlantische radiocontact Malik op weg naar Amerika WEERBERICHT Modernisering van Spaanse regering Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 JULI 1962 No. 30700 Dc tclcvisickunstmaan Telstar heeft in de •afgelopen nacht haar bruikbaarheid voor de iverdracht van televisie-uitzendingen bewezen. iet alleen hebben miljoenen Amerikaanse televisiekijkers een uitzending via de Telstar ;unnen volgen, maar ook in Groot-Brittannië n Frankrijk heeft men haar ontvangen. Vooral 'op het ontvangstation te Pleumeur-Bodou in Bretagne was de ontvangst heel goed. Het was net alsof de zender op slechts enkele tientallen kilometers afstand stond, aldus het oordeel van het personeel van dit Franse station. De ontvangst op het station van Goonhilly Downs in Cornwall was minder goed. Het beeld was niet zo duidelijk en bovendien kreeg men later contact, pas enkele minuten voor het einde van de eerste proefuitzending. Het Franse station ontving negentien minuten lang de uitzending. Amerikaanse technici zijn van mening, dat de minder goede ontvangst te Goonhilly Downs uitsluitend te wijten is aan onvolmaakt func tioneren van de apparatuur op de aarde en niet aan tekortkomingen van de Telstar. Verder heeft men te Pleumeur-Bodou een radarinstal latie die men in Cornwall mist. Een zender te Andover in Maine heeft 39 minuten lang een ononderbroken stroom van uitzendingen van allerlei aard naar de Telstar uitgezonden die ze heeft teruggezonden. Deze uitzendingen bestonden niet alleen uit televi siebeelden, maar ook uit telefonische mededelingen en telefoto's. Met deze uitzending, 61 jaar na het eerste transatlantische radiocontact, werd een nieuw tijdperk in intercontinentale verbindingen geopend. Men hoopt het systeem zo snel te ontwikkelen, dat in 1964 de Olympische Spelen in Tokio over de gehele wereld op het TV-scherm kunnen worden gebracht. Samenwerking De Amerikaanse overheid en het particuliere bedrijfsleven hebben sa mengewerkt om de Telstar-satelliet in omloop te brengen. The American Telephone and Telegraph Company heeft voor drie miljoen dollar de Tweede programma op 23 juli Gisteravond kort na half acht plaatselijke tijd zagen de Amerika nen op hun TV-scherm een bekend beeldde wapperende Amerikaanse vlag begeleid door de klanken van het [Amerikaanse volkslied. Maar dit ver trouwde beeld wekte thans bijzondere trots in hun harten, aldus onze cor respondent te Washington. De vlag wapperde voor het zendstation An dover in de staat Maine en het TV- beeld daar vandaan werd uitgezon den naar de satelliet Telstar, die bij na tienduizend kilometer ver boven de Caraibische zee voortsuisde dooi de wereldruimte. Die satelliet zag kans om letterlijk in een ommezien het TV-signaal tien miljard maal te versterken en terug te zenden naar Amerika over de andere golflengte! Beeld en geluid waren fantastisch helder. Op 23 juli zal men uit Amerika, Canada en Mexico een TV-program- ma uitzenden dat de Europeanen op hun toestellen kunnen zien en enkele dagen later zal de Europese televisie een „tegenbezoek" brengen aan Amerika, steeds weer via de Telstar. Men hoopt het technische wonder „Telstar" twee jaar in omloop te hou den. Adam Malik, de speciale afgezant van Soekarno, is vanochtend naar Washington vertrokken om de Neder landse vertegenwoordigers aldaar te vragen of de Nederlandse regering het voorstel-Bunker voor de oplos sing van de kwestie-Nieuw-Guinea aanvaardt. Malik, die op het vliegveld van Djakarta uitgeleide werd gedaan door dr. Soebandrio, Weigerde vragen van verslaggevers te beantwoorden. Hij knikte echter bevestigend, toen hem werd gevraagd, of hij dacht, dat de huidige missie „hoopvoller" was. Indonesische woordvoerders hebben gezegd, dat het hernieuwde overleg onmiddellijk kan beginnen, wanneer de Nederlanders bevestigen, 'dat zy het voorstel-Bunker hebben aan vaard. Na 21 jaar De Amerikaan Thomas Kapatos, die tweeëntwintig jaar gevangen heeft gezeten na een veroordeling wegens moord, is in vrijheid gesteld, nadat een advocaat heeft kunnen aantonen, dat de openbare aanklager, die de zaak tegen Kapatos destijds heeft be handeld, het bestaan van een ge tuige, die de onschuld van Kapatos kon bewijzen, had verzwegen. WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond; Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Overwegend ma tige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 1115 uur) STRANDVERWACHTING Depressie boven Engeland trekt naar het noorden weg. Nog een kleine buienkans. Zwaarbewolkt later meer opklaringen. Overdag temperaturen van 18 tot 20 graden Celsius, water temperatuur 15 graden. Matige zuid westen wind. Vooruitzichten: enige verbetering met goed strandweer. 12 JULI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 15.41 uur; onder: 1.12 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.04 en 23.33 uur; laagwater te 6.24 en 19.02 uur. (Dit nummer bestaat uit 10 pagina's) Thordelta raket van de regering ge kocht. De ontwikkeling van de satel liet plus de zendstations kostte ge noemde maatschappij een kleine 45 miljoen. Veel mogelijkheden De Telstar kan een TV-program- ma terugkaatsen, doch kan ook wor den gebruikt om niet minder dan zeshonderd telefoongesprekken tege lijk door te geven naar ver gelegen punten. Op den duur is het de be doeling dat een groot aantal van der gelijke satellieten in circulatie wordt gebracht. Dan zal men te allen tijde alom in de wereld de mensheid kun nen bereiken met klank en beeld. Op den duur zal een gesprek New- York—Hongkong even goedkoop zyn als thans New YorkChicago. Exploitatievorm In Amerika is de opinie echter nog zeer verdeeld over de vraag, hoe in de praktijk zulk een communicatie systeem tot stand zal komen. Presi dent Kennedy heeft een wetsontwerp naar het Congres gezonden dat be oogt een particuliere maatschappij voor telecommunisatie te vormen. Het Huis van Afgevaardigden heeft dit wetsontwerp met grote meerder heid aanvaard, doch in de Senaat is ernstig verzet gerezen, daar een groep senatoren betoogt dat dc par ticuliere maatschappijen de kans krijgen te profiteren van de miljar den. die de Amerikaanse belastingbe taler heeft uitgegeven voor het we tenschappelijk onderzoek. Zonder die research zou het huidige succes in derdaad ondenkbaar zyn. Slot op pag. 2 Peking straft de vluchtelingen Ongeveer 4.000 vluchtelingen, die afgelopen mei door de regering van Hongkong naar de Chinese volksre publiek zijn teruggestuurd zijn ge straft voor desertie, zo werd gisteren bericht in de te Hongkong verschij nende „Tiger Standard". Het blad publiceerde mededelingen van 'n zakenman, die pas uit de Chi nese volksrepubliek was teruggekeerd. Volgens de zakenman had men de vluchtelingen het Chinese staatsbur gerschap ontnomen, waren zij naar een concentratiekamp in Kanton ge bracht en moesten zij dwangarbeid verrichten. De zakenman zei voorts dat ongeveer 50 vluchtelingen in het kamp waren gestorven. De vluchte lingen werkten op de velden terwijl gewapende soldaten op wacht ston den. Degenen die probeerden te ont snappen werden doodgeschoten, al dus de zakenman. De Prinsessen Irene en Margriet passen veiligheidshelmen tijdens het bezoek aan het stuwdam- project Afobakka in Suriname. Het overleg in de Marokkaanse hoofdstad Rabat tussen vice- premier Ben Bella enerzijds en de afgevaardigden van premier Ben Khedda anderzijds is gisteravond geëindigd met wat Bitat, een van Ben Khedda's vertegenwoordigers, „een begin van overeen stemming" noemde. Ben Bella, zeven medestanders en een aantal lijfwachten zijn vannacht in vier auto's uit Rabat naar Algerije vertrokken. Als reisdoel werden zowel Oran als Tlemcen ge noemd, beide in het westen van het land. Waarnemers in Rabat zien de ontwikkeling niet erg optimistisch in: in tegenstelling met de verklaring van Bitat spraken zij van een mislukte verzoenings poging. De bevelhebber van het bevrijdingsleger in Oran heeft aangekondigd, dat hij van Ben Bella's aankomst in de stad een triomftocht wil maken. Maatregel tegen Franse bladen De voorlopige regering te Rocher Noir tracht intussen dc nationale economie weer op gang te krijgen. Tengevolge van de maandenlange geweldpleging en de uittocht van Europeanen is een dieptepunt be reikt. De geldcirculatie is vermin derd tot 1.200 miljoen nieuwe franken tegen ongeveer 3.500 miljoen nor maal. Luchtvaartfunctionarissen meldden gisteren de druppelsgewijze terugkeer van Europeanen, die wor den aangemoedigd door de algemene rust na het referendum. De verkiezingen voor een Alge rijns parlement zullen op 12 augus tus worden gehouden, zo is uit goe de bron in Rocher Noir vernomen. Het Algerijns bevrijdingsleger heeft gisteren in Oran ongeveer zes tig mohammedanen gearresteerd. Tweeduizend wapens zijn hierbij in beslag genomen. Driehonderd gesto len auto's en verscheidene tonnen materialen zijn teruggevonden. De voorlopige regering heeft voor de eerste maal maatregelen geno men tegen de pers. Enige Franse bladen en periodieken, die vijandig zouden zijn tegenover de onafhan kelijkheid, zijn in Algerije verboden. Hieronder vallen onder meer de dag bladen „Aurore", „Parisien Libéré" en de weekbladen „Aux Ecoutes", „Rivarol", „Aspects de la France", ..La Nation Frangaise"' .Juvenal Nouveaux Jours" en „Carrefour Een regeringswoordvoerder zei dat deze bladen een vreedzame oplos sing van het Algerijnse vraagstuk in de weg hebben gestaan en z.ch duidelijk vijandig tegenover de ont wikkeling naar onafhankelijkheid hebben getoond. Prins Bernhard heeft gisteren I geopend. De Prins en Hilton I blijkbaar 1 Amsterdam het Hilton-hotel hadden enorm plezier in een grap. bijzonder geslaagd9 Het Spaanse kabinet heeft sterke wijzigingen ondergaan. Er zijn zeven nieuwe ministers en er is een nieuwe functie ingesteld: die van vice-pre mier, welke zal worden bekleed door generaal Augustin Munoz Grandes, chef van de generale staf, die 66 jaar is en na generaal Franco de belang rijkste regeringsfiguur wordt. Franco zal enkele van zijn plichten van staatshoofd en regeringsleider aan Munoz Grandes overdragen. De nieuwe ministers zijn: Leger, generaal Pablo Martin Alonso; Marine, schout-bij-nacht Pedro Nieto Antunez; Luchtmacht, luitenant- generaal Jose Lacalle Larraga; Arbeid, Jesus Romeo Gorria: Onder wijs, Jose Lora Tamayo; Industrie, Gregario Lopez Bravo: Voorlichting en toerisme, Manuel Fraga Iribarne. Het oude in 1957 gevormde kabinet telde 18. het nieuwe 19 portefeuilles. Men verwachtte in Madrid reeds enige tijd, dat generaal Franco Spanje wil voorbereiden voor moge lijke associatie met de Europese ge meenschappelijke markt. In redevoe ringen heeft hij onlangs de nadruk gelegd op stimulering van de econo mische en agrarische vooruitgang in Spanje. Waarnemers in de Spaanse hoofd stad menen, dat Franco ondanks de jongste arbeidsonrust en oppositie in staat is een algehele moderniserings campagne te lanceren. Zij zien voorts een mogelijkheid van een liberaler periode door de benoeming van een monarchistische intellectueel, Iribar ne die minister van Voorlichting en Toerisme wordt. Generaal Grandes is een veteraan van de burgeroorlog. Hij had voorts het bevel over de „Blauwe divisie" De voorzitter van de Christelijk Historische Tweede Kamer' fractie, dr. H. W. Tilanus, zal op 25 juli gedurende 40 jaren onafgebroken lid geweest zijn van de Tweede Kamer. Een dergelijk parlementair jubileum is een grote zeldzaamheid. Wel deed prof. Oud reeds in 1917 zyn intrede in die tak van volksver tegenwoordiging, maar zijn lidmaat schap kende enige onderbrekingen, o.a. door zijn optreden als minister van Financiën en als burgemeester van Rotterdam. De enige, die dr. Tilanus tot heden overtroffen heeft, was nu wijlen de heer L. F. Duymaer van Twist, die het Kamerlidmaatschap bekleedde van 1901 tot 1946. van vrijwilligers die tijdens de tweede wereldoorlog met de Duitsers aan het Russische front vocht. Hij zal aan blijven als chef van de generale staf. Een frontale botsing tussen een autobus met 26 inzittenden en een militaire vrachtauto heeft Churchill lijdt aan trombose De Britse pud-premier Sir Winston Churchill lijdt aan trombose ver stopping van de bloedvaten in zijn gebroken linkerbeen, zo is gisteren verklaard in een medisch bulletin van het Middlesex ziekenhuis te Londen. In het bulletin werd echter gezegd dat de trombose zich niet had uitgebreid. De medici verklaarden, dat het been „minder gezwollen" was dan te voren en gaven te kennen dat men thans het woord „trombose" kon ge bruiken zonder onnodige verontrus ting teweeg te brengen. Men had eerder verklaard, dat Churchill leed aan „phlebitis" ontsteking of zwel ling van een ader om geen node loze paniek te zaaien. In medische kringen werd ver klaard, dat er gevaar bestaat voor de vorming van een bloedstolselpropje, maar dat men grote vorderingen had gemaakt in de vervaardiging van me dicijnen om het bloed dun te hou den en verstoppingen te voorkomen. Men zei voorts dat het een goed teken was dat de zwelling in Chur- chills been iets was afgenomen om dat de artsen hierdoor een aanwij zing hadden gekregen, dat de klach ten die zich sedert de operatie had den voorgedaan minder ernstig wer den. Hieraan voegde men echter toe, dat de tyd dat Churchill ter observatie in het ziekenhuis moet verblijven, nog niet is verstreken. gistermiddag aan twee Griekse toeristen het leven gekost. Van de vele gewonden moesten er drie in een ziekenhuis worden opgenomen. Eén van hen is er ernstig aan toe. Het tragische ongeval gebeurde gistermiddag omstreeks vier uur op de Amersfoortseweg bij Nieuw-Milli- gen ter hoogte van het hotel „De witte berken". Een autobus met Griekse toeristen die op weg waren naar Amsterdam, heeft daar een kleine personenwagen willen inhalen op het moment, dat uit tegenovergestelde richting een militaire sleep naderde. De chauffeur van de slepende wagen moest daar door sterk afremmen. De gesleepte wagen kwam daarbij dwars over de weg te staan en werd door de auto bus geramd. De ravage was enorm. tTit de open gereten autobus werd het stoffelijk overschot gehaald van de 47-jarige chauffeur J. Ferroussekas uit Athe ne die op slag moet, zijn overleden. Van de vele gewonden, die naar zie kenhuizen in Apeldoorn werden ver voerd, was mevrouw M. Damar het zwaarst getroffen. In de loop van de avond overleed zij in het Julianazie- kenhhis aan haar verwondingen. Haar zoon, de heer P. Damar, ligt nog ernstig gewond in hetzelfde zie kenhuis. Hij en nog twee andere pas sagiers moesten opgenomen worden. Ook een militair werd in het zie kenzaaltje van de Koning Willem III kazerne in Apeldoorn opgeno men. De overige gewonden konden na onderzoek en verbonden te zijn het ziekenhuis verlaten. In hotel „De witte berken" heb ben twee Griekse consuls by de moeizame verhoren en het onder zoek als tolk gefungeerd. DERDE„VAN ALLEN-GORDEL" Amerikaanse deskundigen hebben te Washington onthuld dat zich na de ruimte-kernexplosie van maandag onder de natuurlijke Van Allen-stra- lingszone een derde radioactieve gor del heeft gevormd. De Van Allen gordels hebben van de explosie niet meer te lijden gehad dan van de verstoringen die zy re gelmatig van de zon ondervinden, al dus de Amerikaanse geleerden. Merkwaardig genoeg heeft het ra dioverkeer van de proef boven de Johnston Atol minder overlast on dervonden dan van twee explosies met iets kleinere uitwerkingskracht die in 1958 op hoogten van 42 en 76 kilometer teweeg werden gebracht. Voorstellen voor politiesalarissen De minister van Binnenlandse Za ken heeft, mede namens de minister van Justitie aan de commissie voor georganiseerd overleg in politieamb- tenarenzaken voorstellen toegezon den tot nadere regeling van de sa lariëring en andere arbeidsvoorwaar den voor de politieambtenaren tot en met de rang van adjudant en de la gere politieofficieren. In de thans gedane voorstellen is rekening gehouden met een aantal der destijds door de commissie-Boot genoemde ongemakken, die aan de politiedienst verbonden zijn. De salarismaatregelen zullen per 1 januari 1962 ingaan. Ook over het derde kwartaal van dit Jaar zal aan al het politieperso neel een voorlopige uitkering van 6 van het maandsalaris worden gedaan. vrijetijdsverf/ kwaliteifsverf EENPRODUKT VAN OESIKKENS GROEfc Uit het Leidsch Dagblad van 12 Julij 1862; f Een zakkenroller heelt een t der heeren in des Theems- J f tunnel een portefeuille ont- f stolen. De dief heeft 50 be- J looning uitgeloofd voor hem, J flnnr 1ld#tl hii »nti innrrlvrt rtn f door wien hij zou worden ont dekt. Directeur: E. A E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Smeel Lelden - 0110 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 18.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1