NEDERLANDERS ONTDEKKEN PALINGRIJKDOM OP IJSLAND Louis van Gasteren gisteren overleden PtyÊCtib-lémdia'J „Met huurverhoging negeert de regering spanning in economie i Scherpe aanval van Oe Thant op Union Minière in Katanga Gaat U met vakantie? „Verdere verkorting werkweek inderdaad in toekomst nodig" Kritiek hoger vergoeding van Kamerleden In één week 1500 pond Diploma-uitreiking Kon. - Julianaschool te Alphen Centrale regering heeft nog steeds geen cent ontvangen Nu ook al een Miss Benelux Schoolboeken Zandvliet9» LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 10 JULI 1962 99 VERWIJT VAN K.A.B.-VOORZITTER Beraad De heer Middelhuis deelde voorts mee, dat de drie vakcentralen zich thans gezamenlijk beraden over de vraag, welke maatregelen dienen te worden getroffen om de bezitsvorming aan te pakken. Anders staat het, vol gens hem. met de verwerkelijking van de medezeggenschap. De werk gevers- praktisch als ze zijn gaan niet verder dan onvermijdelijk en noodgedwongen is. De werknemer blijft vaak afhankelijk van de inzich ten van de op hun beurt weer af hankelijke personeelleiders en vaak worden de vakbonden voor voldongen feiten geplaatst. In dergelijke ge vallen. zo meent de heer Middelhuis, zou de aanwezigheid van arbeiders commissarissen toch wel van beteke nis kunnen zijn. De heer Middelhuis meent, dat de tijd is aangebroken om ook dit probleem samen met de andere vakcentralen tot een oplossing te brengen. Over gebrek aan belangstelling heeft de vakbeweging niet te klagen, aldus de heer Middelhuis. Al naar het uitkomt wordt zij geprezen of bekri tiseerd, maar angstvallig wordt ervoor gewaakt, haar van buitenaf enige steun te bieden. De werknemers zelf. zo zei hij, laten haar voor meer dan de helft in de steek. Van de leden moet niet alleen veel inzicht worden gevraagd, de noodzakelijke contribu tie betekent bovendien nog een vrij swaar offer. Kunnen de werkgevers de contri butie voor instandhouding van hun organisaties opbrengen uit de be drijfsmiddelen. de werknemers moe ten dit van hun loon doen. Deze si tuatie werkt, naar de mening van de KAB-voorzitter, vaak ontmoedigend op de leden, temeer, daar de resul taten van het vakverenigingswerk volledig ook aan de ongeorganiseer den ten goede komen. Rode voorzitter elektriciensboud geroyeerd (Van onze Londense correspondent) De zuivering in de vele jaren door communisten beheerste invloedrijke Britse elektriciensbond bevind tzich in het laatste stadium. Zondag is Frank Foulkes, de reeds geschorste communistische president van de bond, na jarenlang geharrewar offi cieel van zijn functie ontheven en geroyeerd als lid van de bond. Het bestuur verwierp zijn verweer dat hjj geen schuld zou dragen aan de com munistische samenspanning in de bond en de vervalsing van de uitsla gen van de bondsverkiezingen ten gunste van communistische kandida ten. In 1959 heeft het gerechtshof Foul kes hieraan schuldig bevonden. Hij werd met 7 tegen 4 stemmen afge zet, een beslissing welke later nog aan schriftelijke stemming van de leden zal moeten worden onderwor pen. Het royement was nodig ge worden omdat Foulkes had gewei gerd om met vervroegd volledig pen sioen te gaan. Hij zal thans zijn pen sioen ontvangen waartoe hij binnen kort gerechtigd zou zijn en zal, zoals van bestuurszijde werd medegedeeld, royaal worden behandeld. Foulkes was 17 jaar voorzitter van de bond en hij is het tiende lid van het oude regime, dat van de macht is onthe ven. Een complicatie is nog dat Foul kes voorzitter is van een aantal orga nisaties voor industrieel overleg. Een aannemingsbedrijf wil hem als per soneelschef aanstellen Novotny in ongenade Volgens de Engelse „Sunday Times" zou spoedig een officiële bekendma king te verwachten zijn waaruit blijkt, dat president Novotny van Tsjecho-Slowakije in ongenade is gevallen. Het Engelse blad schrijft, dat „de crisis in de boezem van de Tsiechoslowaakse communistische partij" haar hoogtepunt bereikt heeft. Voorts zou Joseph Bark, voor malig vice-premier en politiek te genstander van Novotny, die Barak onlangs tot 15 jaar gevangenisstraf liet veroordelen, door de persoonlüke tussenkomst van premier Chroesj- tsjow op vrije voeten- gesteld zijn. De „Sunday Times" meent ook te weten, dat een in het buitenland weinig bekend hoge functionaris, een zekere G. Hendrych, Novotny zal opvolgen. Korter werken In het land is men, aldus de heer Middelhuis, bepaald geschrokken van een uitlating van de voorzitter De voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middelhuis, meent dat de uegering de spanningen in de economie negeert, door te blijven vasthouden aan een huurver hoging in 1962. Dit getuigt volgens de heer Middelhuis niet van een wtfs beleid, want huurverhoging en compensatie betekenen een nieuwe stimulans voor onze economie, die zelfs al betalen de werkgevers dat uit hun ruimte over enige tijd weer moeilijkheden kan opleveren. Dit regeringsbeleid, zo meent hij, is bovendien niet bevorderlijk voor de geest, die nodig zal zijn om de eventuele moeilijkheden van straks het hoofd te kunnen bieden. Sprekende over het loonpolitieke systeem zei de KAB-voorzitter, dat het rapport van de Sociaal-Econo mische Raad thans gereed is en over niet al te lange tijd zal worden ge publiceerd. De KAB. zo betoogde hij, behoort tot degenen, die de verant woordelijkheid voor de loonvorming verder naar het bedrijfsleven willen brengen. Dat betekent dus minder be moeiing van de overheid met de de tails van de loonvorming en een stap terug voor het College van Rijksbe middelaars. Op die wijze, aldus de heer Middelhuis, kan de starheid, die de naoorlogse loonpolitiek heeft ge kenmerkt, worden doorbroken. Ge zamenlijk moet, vodgens hem, met de werkgeversorganisaties een nieuw systeem opgebouwd worden, waarin met de nodige soepelheid loonbeleid kan worden gevoerd. De overheid be hoeft niet geheel teruggedrongen te worden. De KAB, aldus de heer Mid delhuis, blijft een overtuigd voor stander van een duidelijke taak van de overheid in het sociaal-economi sche leven. Wat men echter niet wil is voortdurende niet aflatende over heidsbemoeiing met de loonvorming in al haar details. van het NVV, die betoogd heeft dat een negenurige werkdag te lang is en binnen afzienbare tijd tot acht en een half uur moet worden te ruggebracht. De heer Middelhuis zei het in dit opzicht eerder met de NVV-voorzitter eens te zijn dan met zijn critici, ook al beseft ook de KAB dat realisering van een ver dere verkorting van de werkweek Tijdens de verbondsvergadering van de K.A.B. in Utrecht, heeft de heer J. M. de Groot, sprekende namens de Katholieke Houtbewerkersbond kritiek geoefend op het regerings voorstel de vergoeding voor Twee de-Kamerleden met 50 procent te verhogen. De heer De Groot meent, dat zich in ons land toch twee loon-pólitie- ke systemen openbaren en vroeg zich af aan welke richtlijnen dit regeringsvoorstel wordt getoetst. niet van vandaag op morgen kan De argumentatie voor deze enorme verhoging van de vergoeding voor Tweede-Kamerleden, aldus de heer De Groot, is dat de Kamerleden anders hun werkzaamheden niet goed kunnen verrichten. worden bereikt. Zolang er zo weinig bereidheid be staat om fundamenteel wat te ver anderen aan de kapitalistische struc tuur van ons bedrijfsleven, kan men. zo zei hij, moeilijk verwachten dat de werknemers bereid zulien zijn, lan ger te werken dan nodig is. Hun aandeel in de opbrengst en toeneming van ons nationaal inkomen en bezit is daarvoor, naar zijn mening, nog te gering. Wel brengt de verantwoor delijkheid mee, dat in dit opzicht niet de nationale welvaart waarvan de werkgelegenheid een onderdeel is in gevaar mag worden gebracht. Hij tekende hierbij aan, dat dit ook geldt voor de duizenden werkne mers in ons land, die met 75 gul den netto per week thuiskomen, meer dan vijftig cent betalen voor een kilo aardappelen en tien maanden moeten stoken. Vooral ook uit psychologische overwegin gen zijn deze voorstellen van de regering moeilijk te verteren, zei de heer De Groot. Er ligt gornl in de kustmeren Enkele Nederlanders, die vorig jaar hun vakantie op IJsland doorbrachten ontdekten er bij toeval een ontzaglijke palingrijkdom. Om de tijd wat te doden gingen zij wat vissen in een van de vele meren langs de kust. In een minimum van tijd hadden zij met een gebrekkig fuikje dertig pond prachtige springlevende paling ge vangen. De paling lag er als het ware voor het grijpen. En de Ijs- landers wisten er nagenoeg niets van Tot dusver werd de palingvis- serij op IJsland praktisch niet beoefend. Die forden- meren zijn er geen staats eigendom. Ze zijn van de boe ren, die aan hun vee de handen vol hebben en geen tijd hebben om te vissen. Maar nu is dat an ders geworden. Het verhaal van de wonderbare palingvangst kwam naar Holland en de Monnikendammer palingroker- importeur Steur zag er wel wat in. Hij dacht aan die koude Nederland se zomers, waarin de paling zich hier maar slecht laat vangen. Hij zag goud liggen in de kustmeren van IJsland. Daar zat dikke paling, die er als het ware om smeekte gevan gen te worden. Maar de IJslandse vissers zijn zeevissers en hadden van paling geen kaas gegeten. De heer Steur zocht contact met de IJslandse autoriteiten en via de Noordhollandse Bond van Binnenvis- sers kwam men terecht bij de heer W. Siewertsen (47) die al een kwart eeuw de palingvisserij beoefent in het Geestmerambacht. De uitno diging om op IJsland eens een kijk je te gaan nemen en de kansen voor de palingvisserij daar te bekijken, nam hij grif aan. Hij vertrok eind april en keerde onlangs na een ver blijf van tien weken op IJsland in Langedijk terug. Hij had met de directeur van de kersvers opgerichte IJslandse Ver eniging van Binnenvissers ruim 7600 km met de auto langs de kust meren afgereisd. En met het vlieg tuig vloog hij met die directeur naar het 480 km van Reykjavik ge legen Lonsfjord. Een prachtig vis water nauwelijks twee meter diep. Overvloed De heer Siewertsen ziet wel brood de IJslandse paling visserij. Hij heeft in die tien weken de IJslan- ders geleerd hoe zij met fuiken pa ling moeten vangen. Verschillende boeren oefenen nu de pa ling visser ij uit als nevenbedrijf. Tachtig procent van het geschikte viswater is eigen dom van die boeren. In drie dagen tijd, zo vertelde de heer Siewertsen. werd uit een van die meren 1500 pond paling gevangen. In het Geestmerambacht heeft hij zelf een week nodig om er honderd pond uit te slaan. De palingvisserij op IJsland ge schiedt er nu in coöperatief verband en met de st^un van de IJslandse regering. Na voorlichting van de pa lingroker-importeur Steur uit Mon nikendam werd in Hafnafjördur, dicht bij Reykjavik een grote paling rokerij gesticht, waar twee Hollan ders. die het vak kennen de paling roken en fileren. zestig boeren langs de kust geleerd, hoe zij hun palingfuiken moeten zetten, Siewertsen wilde niet in IJs land blijven. Het was er hem te stil en te eenzaam, al hebben die boeren dan ook telefoon en radio. Hij denkt erover om volgend jaar met een man of zes gedurende het palingseizoen van mei tot en met september naar IJsland te gaan om er paling te vissen. Die boeren willen hun viswater niet verpachten maar Siewertsen stelt zich voor het met die boeren samen te doen. Hij denkt- er met paling zoveel te verdie nen, dat hij de rest van het jaar rus tig kan leven. De palingvisserij in het Geestmer ambacht is, als daar straks de ruil verkaveling wordt uitgevoerd, toch ten dode opgeschreven. En de heer Steur uit Monnikendam hoopt heel wat gerookte paling uit IJsland naar Holland te importeren. De acteur Louis van Gasteren is gisteren in het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht na een vrij langdurige ziekte overleden. Hij was 74 jaar. Gesmuld Men ging ermee de IJslandse ho tels langs om de gasten een Holland se delicatesse van IJslandse bodem voor te zetten. „En ze hebben er van gesmuld", zei de heer Siewert sen. In die tien weken heeft hij zo'n de koning in „Hamlet", Brutus in .Julius Ceasar', Bance in .Macbeth', de titelrol in „Paulus onder de jo den", Rubek in „Als wij doden ont waken" van Ibsen, de opvoeder in Sophocles „Elektra", Jason in „Me- dea", de bode in Gysbrecht van Aem- stel, Doolittle in „Pygmalion" en de militaire dokter in „De drie zusters" van Tsjechow. Ook schreef Louis van Gasteren vele artikelen over toneel kunst. spraakkunst en welsprekend heid in vakbladen en periodieken en was hij medewerker van enige Am sterdamse dagbladen. Louis Auguste van Gasteren, op 14 november 1887 te Rotterdam geboren bezocht de HBS en was aanvankelijk bestemd voor de zeevaart. Van 1905 tot 1908 bezocht hij de Toneelschool en was hij tevens als volontair ver bonden aan de Kon. Ver. Nederlands toneel. Met Eduard Verkade maakte hij van 1911 tot 1912 een toernee door het voormalige Nederlands In- dië. Daarop is hij enige tijd als vo lontair verbonden geweest aan het Deutsches Theater Berlin onder Max Reinhardt, waarna hij tot 1917 weer optrad bij Verkade. Vervolgens kwam hij bij het hofstadtoneel onder Van der Lugt Melsert. Van 1920- 1925 was Van Gasteren. leraar aan de Toneelschool. In deze jaren was hij tevens regisseur bij de Kon. Ver. Ned. Toneel onder dr. W. Royaards en van 1925 tot 1933 was hij dit aan het Hofstadtoneel. Na 1933 trad hij op bij verschil lende gezelschappen in de stads schouwburg te Amsterdam. Hij maak te vele reizen, o.a. naar Spanje. Ita lië. Frankrijk en Rusland, gaf lessen aan de volksuniversiteit te Rotter dam en Den Haag over Spaanse li teratuur en hield lezingen en voor drachten voor arbeidscorporaties. Gedurende 17 jaar regisseerde Louis van Gasteren het Leidse Studenten Toneel, het Rotterdamse Studenten Toneel van de Haarlemse Toneelclub. Tot de vele rollen die de thans overleden acteur vertolkte, behoren Amsterdammers stalen voor 2100 De Amsterdamse politie heeft twee mannen wegens het plegen van be- drijfsdiefstallen aangehouden. Het zijn twee Amsterdammers van 31- en 41 jaar. De jongste is reeds vele jaren en de andere ook al geruime tijd in dienst van een bedrijf in Amsterdam-Noord, ten nadele waar van zij gereedschappen en afval van metaal wegnamen. Zij werden op heterdaad betrapt. De jongste bekende voor een waarde van naar schatting 2000 gulden te hebben weggenomen. De ander had voor on geveer 100 gulden aan goederen ge stolen. De mannen, die ieder op eigen gelegenheid opereerden, zijn voor de officier van Justitie geleid. Gisteravond geschiedde in de Land- bouwhuishoudschool „Koningin Ju liana" de uitreiking van de diploma's in de verschillende vakken. Dit ge beurde zoals altijd in de recreatie zaal van de school ,waar de presi dente van de commissie van toe zicht, mevrouw Behrends-Sevenhuij- sen uit Rynsaterwoude, een kort wel komstwoord sprak tot de ouders, de leerlingen en de leerkrachten van de school. De laatste bracht zij dank voor de toewijding waarmee deze het onderwijs tijdens de afgelopen cursus aan de meisjes heeft gegeven. De directrice mejuffrouw R. C. de Vries reikte vervolgens de diploma's uit, waarbij zij alle meisjes met een Advertentie 1. Speelruimte in belichting. Door de bij zonder grote en veilige speelruimte in belichting zorgt Perutz voor meer uitstekend geslaagde foto's op één film. 2. Kleurenfleur. Perutz is kleur-juist en I Ideur-constant! Elke Ni prachtige kleur vindt U op alle Perutz kleuren films zonder het geringste nuance-verschil terug. 3. Uniek! Projectie- klare dia's. Uw prachtige dia's worden antikras gelakt en daarna gemonteerd in fantastische plastic diaraampjes. Deze diaraampjes lenen zich bijzonder goed voor automatisch projecteren. De ingcraamde dia's worden in een handige plastic opbergdoos verpakt. Deze unieke „projectie- klaar" service kost slechts weinig extra. Voor een kleurenfilm van 20 opn. 24x36 mm f2.20 en van 36 opn. f3.95. Vraag Uw fotohandelaar ©m inlichtingen. Perutz 36 uur service Binnen deze tijd gaat Uw kleurenfilm ontwikkeld aan U retour. Projectie-klaar duurt uiteraard iets langer. persoonlijk woord feliciteerde, drukte de geslaagden op het. hal zoveel als mogelijk is ook de verdeij cursussen te blijven volgen. Ter afwisseling brachten de lee lingen enkele schetsjes, een zani stukje en samenspraken ten tone) aan alle leerkrachten werden atter t-ies aangeboden als.blijk van erkei telijkheid. i De lijst van geslaagden ziet er ai t. volgt uit: Primaire opleiding: C. van Beeij d schoten. Leiden: M. Blom; M. Goudkuil: M. J. van der Ham: Pc Houweling; N. Kersseboom; M. Kodai ter, Gouda; A. Kuypers, Leiden; l Lanser, Rotterdam; M. M. P. W. <?s Leeuw: H. Linting, Leiden: M. ira Otte, Rotterdam: B. Schellingerhouj. a H. van Smirren; F. H. Turken: M. Vis; C. S. Angenent, Woubruggiw( A. van Dam. Hazerswoude; L. ^er Gesman: P- M. van Harten; J. H. 1 de Lange. Boskoop: G. P. Langelaa*1111 Ter Aar; M. M. K. Lotens, Nieuwei, d kerk; M. A. van Rijn, WoubruggLL W. van Rijn. Leimuiden; L. Schuur man, Nieuwkoop: P. Wagenaar; Westmaas; A. L. van 't Wout, Leideiw G. G. van Zalingen. Afgewezen 4.'n_ Huishoudassistenten: C. Boeker^ steyn, Ter Aar: M. L. GoudriaabcJ. Boskoop: M. J. Hoogendoorn, Zwam merdam; T. de Jong, Zwammerdanf. j B. van der Linde, Woerden: J. Luy*? ken, Hazerswoude: B. W. van Otter^t loo. Boskoop: M. M. Paul; T. J. weid ber; C. W. Wijsman, Woubrugge; Q£e i van Ballegooijen; A. P. Bogaard; H. Bogaards: H. M. van Dam; J. CL van Eek; J. J. van Gemeren. Leidenfc M. A. F. de Graaf, Leiden; C. A. ï7, de Hey; P. den Hoed; N. E. Houwe?' ling: S. A. P. van Klaveren, Utrecht^ 1 A. K. van der Kwaak; E. A. G. Ramse E. van Straaten, Rotterdam: J. M. Ife;- van Vliet. Afgewezen 2. j Vormingsklas: A. Beishuizen, Ilpen r dam: A. Boot, Bodegraven; E. E. Urn Groothuyse, Den Haag: M. J. Haringn Boskoop: J. M. van Heiningen. Bos koop: M. de Jong, Leimuiden; jyei Klerk. Hazerswoude: G. van Muis-' 0 winkel: M. Nell, Bodegraven: J. Rijin laarsdamJ. C. Rijlaarsdam: J. Vier5t« bergen: M. B. Stoppelenburg, Leiden^ A. van Hulst, Amsterdam; J. ia Samsom. h Naald vakdiploma A: M. van dei Berg; V. Roeloffs. Koudekerk a (t 1 Rijn; L. S. E. RuardyW. C. Staalduinen. (Van onze Haagse correspondent) Nog even wachten en we hebben er weer een zullen „strijden" om de berti, Willeke Alberti, eer de mooiste te zijn en Trio Siboney, Tobi Rix, daarmee dan een auto te The Fouryo's, Mieke Tel- winnen kamp en de Wama's. Deze miss-verkiezing, De Maatschappij Zee- miss bij. Miss Benelux die wordt georganiseerd bad hoopt op goed weer ditmaal, die op zaterdag 28 juli 1962 uit negen kandidaten, die in de landelijke verkiezingen van België, Nederland en Luxemburg naar vo ren zijn gekomen, zal worden gekozen. Elk land is verte door de Maatschappij Zeebad in samenwerking met het bedrijfsleven, wordt omlijst met een show getiteld „Op namevijf tellen na nu" waaraan oude be kenden en bij het pu bliek populaire sterren genwoordigd door drie deelnemen. O.a is er het schoonheden, die ineen door Dick de Bois en Fred Hartog geprodu ceerde show in het Kur- haus te Scheveningen, orkest de Ramblers on der leiding van Theo Uden Masman en verder The Blue Diamonds, Rudi Carrell, Willy Al- die dag, want een aan tal van die missen zal met een helikopter op het strand worden afge zet en daarna zullen zij door Neptunus in hoogst eigen persoon op de pier worden ontvangen. Er is ook nog een rondrit door Scheveningen. zodat de acht verliezers in deze jky, Geen sprake van militaire VN- maatregelen (Van onze Londense correspondent) Terwijl Oe Thant opgelucht is over Nleuw-Guinea, maakt hij zich over Kongo zorgen. In een persconfe rentie in Londen heeft de waarne mend secretaris-generaal van de Ver enigde Naties een scherpe aanval ge daan op de Union Minière, het Bel gische mijnbouwsyndicaat. waarin ook bepaalde Britse belangen zijn vertegenwoordigd. Hy stelde de Uni on Minière in laatste instantie ver antwoordelijk voor de financiële pro blemen van de Kongo. Oe Thant zei over de weigering van de Union Mi nière om financiële bijdragen te le veren aan de centrale regering: „Het probleem van Kongo is Katanga en het probleem van Katanga is finan ciën en het probleem der Financiën is de Union Minière". Oe Thant zei, dat volgens de over eenkomst over de verdeling van in komsten tussen de Belgische regering en de centrale Kongolese regering, de 15 procent uitvoerrechten van Ka- tanga naar de centrale regering moest gaan, maar tot nu toe had de ze nog geen enkele cent ontvangen. In 1961 heeft de regering-Tsjom- be 65 miljoen dollar aan belastingen ontvangen, waarvan reeds 39 miljoen door de Union Minière alleen was be taald. Dit is de kern van het pro bleem, zei hij. Oe Thant onthulde in dit verband dat hij met de Britse regering gespro ken had over de bijeenroeping van de Veiligheidsraad in de eerstkomen de maanden, zodat hU rapport kan uitbrengen over de tegenwoordige toe stand in Kongo en zo nodig een nieuw mandaat zou kunnen ontvan gen voor optreden van de Verenigde Naties in dat land. Hij noemde zijn besprekingen met premier Macmillan en Lord Home over dit onderwerp „bemoedigend". Het is bekend, dat de Britse rege ring een dringende hervatting wenst van de onderhandelingen tussen Ka- tanga en de centrale regering. In Londen verluidt, dat Sir Roy Welens- de premier van de Centraal Geen geweld Oe Thant kwam fel op tegen een dezer dagen gepubliceerd bericht, dat de Verenigde Naties zo nodig op nieuw geweld in Kongo zouden ge bruiken. Hij zei. dat hier sprake is van een misverstand en een verkeer de opvatting van de taak van de V.N. Volgens de tekst der resoluties van de Veiligheidsraad is deze taak slechts van zeer beperkte aard. De secretaris-generaal heeft de bevoegd heid gekregen om burgeroorlog in Kongo te voorkomen. De VN hebben tot opdracht rust en orde te handha ven en chaos te voorkomen en verder om zo nodig met gebruik van geweld buitenlandse huurlingen te arresteren en te deporteren. Oe Thant verklaarde nadrukkelijk, dat hij nooit enig initiatief tot mili taire maatregelen zou nemen. Alleen 1 indien de VN-strijdkrachten zouden worden aangevallen, zullen zij zich uit zelfverdediging weren, maar van zelfstandig militair optreden van de VN is geen sprake. De kwestie van het overgaan tot geweld bestaat dan ook niet. Het behoort ook niet tot de functies van de VN om Kongo of een deel daarvan een politieke oplossing op te leggen, al spreekt een deel van de resoluties over de noodzaak van eenheid en territoriale onaantastbaar heid van Kongo als geheel. Ernstig probleem Sprekende over de plannen van de VN door de onontwikkelde gebieden herhaalde Oe Thant nog eens, dat de verdeling van de wereld in arme en rijke landen arme landen, die steeds armer en rijke landen, die steeds rijker worden! een veel ernstiger probleem vormt dan de ideologische verschillen tussen Oost en West. Oe Thant besprak tijdens twee da gen van zijn driedaags succesvolle be zoek aan Londen de kwestie van de ontredderde financiën van de V.N. Hij noemde het resultaat van zijn gesprekken met de Britse regering bemoedigend. Wat dit precies bete kent, dient te worden afgewacht. De enige oorzaak van de financiële mi sère van de VN zijn de activiteiten van de wereldorganisatie tot hand having van de vrede. De VN zitten diep in de schulden. Tot nu toe, zei Oe Thant, hebben slechts 40 lan den van de VN obligaties gekocht of beslissen over hun bijdrage, die sa men met het totaal van door ande ren toegezegde sommen. 25 miljoen in het laatje zullen brengen. Als wij 175 miljoen dollar ontvangen, zei Oe Thant, dan zal dit maar net genoeg zijn om op de huidige basis tot be gin volgend jaar door te gaan. Hij kondigde ook bezuinigingen aan in het VN-apparaat. Dagcursus v1é he kn* Naald vakdiploma B: J. J. van Har. 1 ten, Woubrugge; A. J. Nell. Naald vakdiploma C: C. van ElswijkJ Waar geen plaatsnaam vermeld irfc zijn de meisjes in Alphen a/d Rijr!'- woonachtig. Ia; Laos-eon ferentie weer op gang sr De Geneefse conferentie over Laoö Is thans uit het slop gekome*e waarin zij enkele dagen tevoren wai v geraakt, aldus is van wellngelichfioe zijde te Genève vernomen. bo Het Westen gaat thans akkoord met het ontwerp van de neutraliteitiht verklaring, die de nieuwe Laotiaans« regering zal indienen ter onderschrijf ving van de internationale akkoor- 1 den, die men te Genève heeft bereiktlei ch Westelijke diplomaten waren in heir- begin teleurgesteld over het ontwerg omdat er niet in wordt gezegd dat d«r< strijdkrachten van de drie politiekUs richtingen in Laos zullen wordeuel ontbonden. je Tijdens het weekeinde hebben dt afgevaardigden ter conferentie achter C de schermen hun onderhandelingeim voortgezet. n( Verwacht wordt dat thans, nu menai de conferentie weer op gang heeften gebracht, spoedig een voltalligdif bijeenkomst van de veertien-landen-a conferentie zal worden gehouden. Amerikaanse kerwapen tot explosie gebracht In de woestijn in de Amerikaanse staat Nevada is een kernwapen van ongeveer twintig kiloton. dat is circa 20.000 ton T.N.T. (de sterkte van de twee boven Japan afgeworpen Ameri kaanse kernbommen) op ongeveer een meter boven de grond tot ont ploffing gebracht. De commissie voor de kernenergie had eerder medegedeeld dat het hier ging om het bepalen van de uitwer king van kernwapens. (Advertentie) ïi; v°or HBS. Ei MMS. 'e, LYCEUM GYMNASIUM t AMBACHTSSCHOOL, enz. BOEK- EN KANTOORHANDEL HAARLEMMERSTR. 117A, LEIDEN& TELEFOON 20421 id ■n De proef werd in het geheim ge-^ nomen. In de omgeving van hetv proef terrein mochten zich geen jour-ÜB nalisten ophouden. Ut ei in is in tn Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUISADRES Naam; Straat: .No. Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is 1 I h tl< in '01 P1 ia ui k et ae lei wedstrijd in ieder geval Afrikaanse Federatie Tsjombe heeft beloofd dit te zullen doen. Het tota- een mooie herinnering geadviseerd zo snel mogelijk tot over- j le bedrag dat tot nu toe is toegezegd, aan Scheveningen zullen eenstemming met de centrale rege- is ruim 66 miljoen dollar. De Vere behouden. ring te komen. Inigde Staten zullen volgende week VAKANTIE-ADRES P-a: Straat: ..No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ir Ie li r ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4