iware klap voor Adenauer bij deelstaatverkiezingen In Washington nu gewacht op wordt Malik Algerijns overleg in Marokko's hoofdstad Negen zetels winst J voor socialisten Ook FPD achteruit Parade besloot (bij Reims) Frans-Duitse demonstraties (9ud Amerikaanse kernproef op grote hoogte WEERBERICHT Ook Ben Bella nu in Rabat Spelend kind overreden Bloedbad in universiteit van Rangoon Jongen gedood door explosie teitws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 JULI 1962 No. 30698 Ï.EIDSCH DAGBLAD (Directeur. E A fc van Dishoeck [oofdredacteurj Brouwer DAGBLAD VOOR cEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse socialisten hebben gisteren bij de verkiezingen in Noordrijnland-Westfalen een grote overwinning geboekt. De SPD veroverde namelijk negentig zetels in het tweehonderd leden tellende parlement van deze grote Westduitse deelstaat, negen méér dan in 1958. De CDU (Adenauers Christendemocratische Unie) veroverde 96 zetels tegenover 104 in de oude samenstelling. Zij verloor dus de absolute meerderheid, al bleef zij de grootste partij. Bovendien gingen de liberalen (de coalitiegenoot van de CDU in de landsregering in Bonn) eveneens achteruit: thans veertien tegen vijftien voorheen. Wat de stemmentotalen betreft: de CDU kreeg 3.751.920 stemmen, d.i. 46.4*%. de SPD (socialis ten) 3.495.637 stemmen of 43.3% en de liberalen (FDP) 553.379, d.i. 6.9%. De opkomst van de kiezers was 73.5%. Mogelijkheid van samengaan CDU met de SPD Het gevolg van deze verkiezings uitslag is. dat Adenauers partij, de CDU. thans aangewezen zyn op een coalitie met de SPD of de FDP. evenals op landelijk gebied in Bonn. Deze beide partijen hebben hun aan bod herhaald met de CDU een rege ring in de deelstaat te vormen. Volgens velen ligt voor de hand dat men in Düsseldorf, de hoofdstad van Noordrijnland-Westfalen. de for mule uit Bonn (CDU-FDPl zal toepassen, waardoor een nieuwe regering over 110 van de 200 zetels in het parlement zou beschikken. Aan de andere kant is de uitslag van gisteren wel een duidelijk votum van de kiezers tegen de liberale FDP. die weliswaar slechts 0.2 procent achter uitging sinds de vorige deelstaatver kiezingen in 1958, maar die vergeleken bij de Bondsdagverkiezingen van 1961 maar liefst 4,2 procent naar beneden tuimelde. Voor een deel kan de achteruitgang van CDU en FDP toegeschreven worden aan de geringe opkomst der kiezers, van wie een groot deel het stralende zondagsweer belangrijker vond dan de stembus. Maar voor een ander deel komt in de teruggang tot uiting, dat steeds meer kiezers de afgelopen jaren terugkomen van de CDU en. afgezien van de opflakke ring in september 1961, ook van de FDP. In Bonn gonsde het gisteravond van de speculaties over de conse quenties, die de uitslag in de volkrijk ste deelstaat van de Bondsrepubliek zal hebben voor de politieke toestand in Bonn. Tenslotte blijkt uit de uit slag. dat vele kiezers (en gisteren stemde bijna een derde van het totale aantal Westduitse stemgerechtigden) weinig op hebben met de twee par tijen. die in Bonn samen de dienst uitmaken. Dat zou een reden kunnen zün om ook in Bonn andere wegen te gaan bewandelen en de huidige coalitie te verbreken. Actuele kwestie Deze kwestie is actueel, omdat woensdag a.s. christendemocraten en liberalen samen zullen komen om het voortbestaan van de coalitie te be spreken. De liberale partijvoorzitter Mende zei afgelopen vrijdag zelfs in bijna grove bewoordingen, dat een dergelijke bespreking tijd werd, om dat de atmosfeer in de coalitie ondraaglijk was geworden. Een argu ment. dat echter spreekt tegen een verbreking van de coalitie CDU-FDP in Bonn luidt, dat Adenauer belang heeft by het voortbestaan ervan. De 86-jarige kanselier zou n.l. grote kans lopen bij een komende kabinetscrisis niet meer op de troon terug te keren. Maar het is wel de vraag of Adenauer zijn party nog steeds zozeer naar zijn hand weet te zetten, dat zyn partijvrienden in Düsseldorf het Bonner voorbeeld zullen volgen. Wel licht dat in deze deelstaat, waar de goede samenwerking tussen regering en oppositie toch al een begrip was, een coalitie tussen CDU en SPD (socialisten) zal worden gevormd, waarmee Düsseldorf een soort oefen terrein voor de nationale politiek zou worden. C.P.N.-Amsterdam wil wetlioutlerzetel Het Amsterdamse districtsbestuur van de C.P.N. zegt in een verklaring, dat de C.P.N. na de laatste verkie zingen weer de derde partij is in Am sterdam. Zij behoort dus tot de be langrijkste politieke groeperingen, zodat de erkenning van het demo cratische recht van de C.P.N. om deel te nemen aan het nieuwe col lege van wethouders het uitgangs punt zal moeten zijn bij de verkie zing van de wethouders door de ge meenteraad op 4 september. De Ver. Staten hebben heden ochtend vroeg boven het eiland Johnston op grote hoogte een krachtige kernbom tot ontplof fing gebracht. De gloed van de ontploffing kon in Honoloeloe op 1200 km afstand worden waargenomen. Het betrof hier de vijfentwin tigste proef in de huidige serie, welke in april begon. De bom werd om tien uur Neder landse tijd door een Thor-raket in de ruimte gebracht en kwam op een hoogte van tussen 320 en 800 kilo meter tot ontploffing. In juni zijn twee eerdere Ameri kaanse pogingen om op grote hoogte een kernontploffing tot stand te brengen, mislukt. De thans gelukte proef werd de afgelopen vier dagen vier maal uitgesteld, in verband met de weersomstandigheden. Volgens niet-officiële berichten zou de sterkte j van de bom tien megaton het equivalent van tien miljoen ton 5 T.N.T. hebben bedragen. Deskundigen hopen door deze ont ploffing waardevolle gegevens te verkrijgen over de militaire mogelijk heden van kernexplosies op grote hoogte, in het bijzonder wat betreft de invloed ervan op de verbindingen, de ionosfeer en de Van Allen-stra- lingsgordel. Men verwacht dat de ontploffing een groot gat in de ionosfeer zal slaan, dat 32 uur lang van invloed zal zyn op de radioverbindingen boven de Stille Oceaan. WARMER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Hogere temperaturen j (Opgemaakt te 11.15 uur). STRAND VERWACHTING Het hoge drukgebied brengt rustig f en droog weer. Morgen overwegend I zonnig en warmer. In de middag I temperaturen van 20 tot 22 graden. I Zeewater 15 graden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vooruitzichten: situatie van zomer weer lijkt gunstig. Morgen iets grotere kans op onweer. 10 JULI Zon op: 4.31 uur; onder 20.58 uur. Maan op: 13.28 uur; onder: 0.29 uur. Hoogwater te Katwijk 8.58 en 21.24 uur; laagwater te 4.21 en 16.45 uur. Dit oommet bestaat alt 12 pagina's Begin deze week zullen de besprekingen tussen Nederland en Indonesië in aanwezigheid van de heer Bunker in de Verenigde Staten worden hervat. Daar zal een voor beide partijen aanvaard bare nadere formule worden uitgewerkt. Indien hierover, naar algemeen verwacht wordt, overeenstemming wordt bereikt, zullen de onderhandelingen in details onder leiding van Oe Thant, de waarnemend secretaris-generaal der Verenigde Naties, worden voortgezet. Oe Thant vertelde dit op een za terdag in Londen gehouden perscon ferentie en voegde eraan toe. dat hy zeer optimistisch is over het resultaat van de komende besprekingen tussen Nederland en Indonesië. Oe Thant verklaarde nogmaals dat de Nederlandse regering ook vnn mening is, dat zij in beginsel het plan-Bunker kan aanvaarden en dat president Soekarno thans tevreden is over de door de Nederlandse regering openlijk afgelegde verklaring. Tot zo ver onze Londense correspondent. H achten Het geheime overleg kon echt niet, zoals in het voornemen lag. vandaag al beginnen. De Indonesische ver tegenwoordiger, de ambassadeur te Moskou, Malik kon niet op tijd in Washington zijn. Hij reisde eerst nog naar Djakarta, waar hij vanmorgen aan kwam. Hij had een onderhoud van bijna een uur met minister Soe- bandrio, met wie hij vervolgens naar het presidentiële zomerpaleis in Bo- gor vertrok voor een bespreking met president Soekarno. Na zijn ontmoeting met Soeban- drio weigerde Malik de pers te woord te staan. Bij de bespreking was ook aanwezig Soedjarwo Tjondronegoro, die tezamen met Malik heeft deelge nomen aan de voorbesprekingen met Nederland, die eerder dit jaar in Washington zijn gehouden en wer den afgebroken. Welingelichte kringen in Djakarta zeiden, dat Malik en Soedjarwo waarschijnlijk binnen enkele dagen naar New York zullen vertrekken om daar de Nederlandse vertegenwoor digers te ontmoeten. Men verwacht dat het gesprek zeer kort na hun aankomst zal beginnen. Successen Intussen zijn de Nederlandse strijd krachten in het afgelopen weekeinde met succes opgetreden tegen de In donesische parachutisten, die ruim veertien dagen geleden by Merauke zijn geland. In de overigens schaarse communiqué's van de afgelopen twee dagen wordt over deze actie gemeld, dat niet alleen een niet nader ge noemd aantal para's buiten gevecht is gesteld, doch dat tevens een grote hoeveelheid materiaal is buitge maakt. In het communique van vandaag wordt gesproken van een „grote hoe veelheid uitrusting" van parachutis ten. die in Nederlandse handen is ge vallen, terwijl gisteren reeds officieel was bekendgemaakt dat een grote buit, waaronder wapens en een grote hoeveelheid munitie, op de para's was veroverd. De oorspronkelijke sterkte van de groep parachutisten, die rondom Me rauke is geland en waartegen de actie onder moeilijke terreinomstan digheden moet worden gevoerd, wordt geraamd op ruim honderd man. Zy lieten een deel van hun ma teriaal. dat met afzonderlijke para chutes was afgeworpen, achter op de plek waar het terecht was gekomen. Uit de communiqués kan worden afgeleid, dat de intensivering van de actie tegen de parachutisten in dit gebied volgt op het de vorige week genomen besluit om voor Merauke de burgerlijke uitzonderingstoestand af te kondigen. Zeventig doden bij aardverschuivingen in JAPAN In Japan hebben zich grondver schuivingen voorgedaan, die het ge volg waren van zware regens. Vele ste>den en dorpen zyn dientengevolge geïsoleerd en meer dan zeventig mensen hebben het leven verloren. Volgens de Japanse politie zyn er 68 doden en 14 vermisten. In het district Nagasaki zijn meer dan duizend hui zen ondergelopen. (Van onze Parljse correspondent) Met een glimlach om de lippen en, naar eigen woorden, overgelukkig over de ontvangsten, die hem vorige week in Parijs en in verschillende Franse provinciesteden werden be reid, heeft de Westduitse kanselier Beleid voor 1963 I rij dag weer loongesprek (Van onze Haagse corespondent) De regering zal vrijdag in het Haagse hotel „Wittebrug" het eerste gesprek over het loonbeleid met de Stichting van de Arbeid voeren na de besprekingen in Wassenaar. Voor de regering zullen de ministers Veld kamp, De Pous en Zijlstra en de staatssecretaris Roolvink aan het ge sprek deelnemen. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal vermoe delijk voltallig zyn. Namens het College van Rijksbemiddelaars zal mr. R. J. Erdbrink aanwezig zyn. Groot aantal executies Twee ministers van de voor lopige Algerijnse regering zijn gisterochtend per vliegtuig via Parijs naar de Marokkaanse hoofdstad Rabat vertrokken. Zij zullen een poging doen de crisis op te lossen, die veroorzaakt is door tweedracht onder de lei ders van het pas onafhankelijk geworden Algerije. De ministers zijn Rabah Bita, minister van Achthonderd jongens zijn zaterdag met de ..Borneo'' uit Amsterdam vertrokken voor een reis naar Scandinavië. De Maat schappij ..Nederland'' heeft deze en volgende reizen georgani seerd om de belangstelling voor de zeevaart te stimuleren, zoals dit voor de oorlog gebeurde door de bekende Tarakan-reizen. Het grote moment, waarop het schip zich losmaakt van de kade. Staat, en Mohammet Jazid, minister van Voorlichting. Vice-premier Ben Bella van de voorlopige Algerijnse regering is zon dagochtend uit Cairo eveneens naar Rabat vertrokken. Voor zyn vertrek had hij een onderhoud gehad met de Egyptische minister van Staat Aly Sabry en Ali el Kafy. lid van de Algerynse vertegenwoordiging in Cairo. Ben Bella steunt de stafchef van het Algerijnse leger, kolonel Boe Madian, die vorige week door de voorlopige regering ontslagen en be schuldigd is van het smeden van plannen voor een militaire dictatuur. Van welingelichte zijde te Oran is vernomen dat. Algerijnse autoriteiten na de schietpartijen van donderdag te Oran 49 Mohammedanen hebben doen terechtstellen. Eenheden van het. bevrijdingsleger hadden de man nen aangehouden en ontdekt dat zij wapens bij z:ch hadden. Volgens me- dedelingen van betrouwbare zyde i zouden in de nacht van zaterdag op zondag negentien agenten van politie 's nachts zijn weggevoerd. Het is niet bekend of het hier om Europeanen of mohammedanen gaat. Marokkanen terug Het hoofd van het plaatselijke be stuur in Colomb Bechar. in het wes ten van de Sahara, heeft het Alge- I rijnse overgangsbewind telegrafisch meegedeeld, dat de Marokkaanse troepen die vrydag j.l. de Algerijnse grens waren overgetrokken en Saf- j Saf .in het gebied van Colmb Bechar, hadden bezet, zich zaterdag hebben teruggetrokken. Een en ander is zon der incidenten verlopen. In het gebied van Colomb Bechar bevindt zich een grote Franse basis voor het lanceren van raketten. Ma rokko laat reeds geruime tyd aan spraken gelden op een deel van de westelijke Sahara, met inbegrip van het gebied van Colomb Bechar. Er hebben zich in dit gebied, toen Al gerije nog onder Frans bestuur stond, herhaaldelijk incidenten tus sen Franse en Marokkaanse troepen voorgedaan. Alhoewel de Algerijnse grenzen thans theoretisch openstaan voor de Algerynse troepen, schynen er tot nog toe geen penetraties van belang op Algerijns gebied te hebben plaats gevonden. Er is ook nog geen melding ge maakt van troepenverplaatsingen op grote schaal over de Marokkaanse grens. Het grootste gedeelte van de troepen die uit Tunesië over de grens gekomen zouden zyn, zou zich In de cultuurtuin van Parama ribo proefden de Prinsessen Irene en Margriet kerverse ca caobonen. Het scheen, gezien de gezichten, echt wel mee te val len. (Van onze Arnhemse correspondent) Een driejarig jongetje, dat van morgen omstreeks kwart voor negen aan de Lage Markt te Nijmegen aan het Spelen was met een stuk karton, is overreden door een zware vracht auto. De 3-jarige Jantje van Klom penburg vermaakte zich op de ge- woonlyk zeer stille Lage Markt met het karton, waarin hij zich zelf van tijd tot tijd verpakte. Dat deed hy ook op het moment, dat een met 5U- ton aardappelen geladen vracht auto met 'aanhangwagen naderde, waarvan de bestuurder moest stop pen by een aan de linkerzijde van de smalle straat gelegen pakhuis. Teen de chauffeur zijn wagen voor het pakhuis neerzette zag hij in de goot wel het stuk karton liggen, waar hij overheen reed doch hy had niet het idee dat daarin iets verborgen was. Pas toen hy was uitgestapt ont dekte hij tot zyn ontzetting het kind. dat alle linkerwielen van de vracht wagen en aanhanger over zich heen had gekregen en op slag moet zijn gedood. Konrad Adenauer gistermiddag m even over drieën met een laatste warme handdruk afscheid genomen van zyn gastheer, president Charles de Gaulle. Naar het bijna stralende gelaat van de generaal te oordelen, deed hij voor de kanselier in voldoe ning over het bezoek nauwelijks on der. Het eerste bezoek .zoals een dag blad zich uitdrukte, dat een Duitso kanselier ooit aan Frankrijk had ge bracht zonder dat hem de weg eerst door zijn legers behoefde te worden gebaand! De dag van gisteren stond In het teken van kerk en leger. In de ka thedraal van Reims, die in twee ach tereenvolgende oorlogen door da Duitsers, en helaas niet zonder suc ces, onder schot was genomen, werd een mis opgedragen door aartsbis schop Marty, die in zyn preek op merkte, dat door toedoen van de beide illustrere staatslieden, die zich onder zijn gehoor bevonden, een einde was gemaakt aan de reeks van oorlogen, die tussen Frankrijk en Duitsland se dert duizend jaar gestreden waren en waardoor de christenen, zonen van eenzelfde Vader, werden gescheiden. Alvorens de godsdienstoffening be gon, had zich, een veertig kilometers van Reims, in het kamp Mourmelon een imposant militair schouwspel vol trokken. waarbij, alweer voor het eerst in de geschiedenis. Franse en Duitse troepen gezamenlijk paradeerden voor een eretribune De president der Franse republiek had voor deze ge legenheid weer zijn uniform van bri gade-generaal aangeschoten en op een open command-car zag men hem, staande naast de kanselier, de troepen inspecteren. Eerst waren het 300 Franse en Duitse pantserwagens, die van elkander te onderscheiden waren door hun vlaggen met de tri colore of met het zwarte kruis, die in dikke wolken stof over de vlakten en de heuvels raasden. Daarna trok ken Franse para's in hun camoufla ge-uniformen en Duitse manschappen in het grys gestoken, met stramme pas langs de tribunes. En het mili taire Frans-Duitse spektakel, waar van de goed esmaak op deze plaats, waar honderdduizenden onder de we derzijdse kogels gevallen zijn, mis schien voor discussie vatbaar was, werd besloten door een manoeuvre ia de lucht, met medewerking van tien tallen Franse en Duitse jagers en straalvliegtuigen. 0 Slot pag. 2 Militairen hebben zaterdag het vuur geopend op vernielen de en brandstichtende studenten in de Birmese hoofdstad Ran goon: vijftien mensen werden gedood en 27 gewond. Uit protest tegen nieuwe kosthuis reglementen waren tweeduizend studenten op de terreinen van de universiteit bezig met het in brand steken van auto's en het vernielen van eigendom van de universiteit. De politie zag geen kans de orde te herstellen en riep de hulp van militairen in, met bovenstaand gevolg. De Birmaanse regering heeft giste ren de universiteit van Rangoon gesloten. Militairen hebben het ge bouw. waar de studentenvereniging gevestigd was. gesloopt. Van officiële zijde is meegedeeld, dat de schiet partij uitgelokt is door politieke agitators. De communistische onder grondse had het verenigingsgebouw gebruikt om het contact met pro- communistische studenten te hand haven. Premier Ne Win van Birma heeft voor de radio verklaard, dat zijn regering vastbesloten is om aan de ongeregeldheden in het land een einde te maken. De 17-jarige u.t.s.-leerling U. Mans- holt uit Slootdorp (gemeente Wie- ringermeer) was zaterdagmiddag aan het experimenteren met zelf gemaak te explosieven, toen door onbekende oorzaak een ontploffing ontstond. De jongeman werd ernstig gewond aan de buik. In zorgwekkende toe stand werd hij naar het Alkmaarse ziekenhuis vervoerd, waar hü in de loop van de avond is overleden. De ouders van de jongen waren met vakantie naar het buitenland. Europa moet de volgende stap doen, zegt Rusk De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren in Washington voor de tele visie verklaard, dat het de taak van Europa is om de volgende stap te doen naar een nauwer bondgenoot schap tussen de V.S. en Europa. Vol gens hem ontwikkelt de geschiedenis zich in de richting van een Noord- atlantische solidariteit. Rusk zei, dat het communiqué dat Adenauer en De Gaulle na hun besprekingen heb ben uitgegeven, aantoont dat beide mannen een „sterk Europa" willen. Inzake het overleg tussen de V.S. en Rusland over de kwestie-Berlyn merkte de minister op, dat er. ten minste wat de kernproblemen be treft. geen bevredigende vooruitgang is geboekt. Rusk noemde de aan wezigheid van de Westelyke troepen in Berlyn een „fundamenteel punt" en meende dat een gesprek over de vermindering van deze troepen de zaak niet verder zou brengen. De minister merkte voorts op, dat het een „groot winstpunt" zou zyn als de V.S. en Engeland hun eisen voor inspectie by de onderhande lingen over het staken van de kern proeven zouden kunnen verzachten. De mogelijkheid hiertoe zou aanwe zig zijn. Amerikaanse functionaris sen hebben zaterdag n.l. verklaard, dat men by de jongste ondergrondse kernproeven gegevens heeft verkre gen. die de V.S. en Engeland mis schien in staat zullen stellen hun eisen voor inspectie ter plaatse te matigen. ^4 nog steeds in het niemandsland be vinden tussen die grens en de Franse Morice-verdedigingslinie. Wel zouden sommige troepen van het bevrydings- leger uit Tunesië by het Aurès- gebergte zijn aangekomen waar veel sympathie voor Ben Bella zou heer sen. Over de zogenaamde machtsover neming door bepaalde Algerynse le gerleiders in Oran. waarvan vrydag melding werd gemaakt, is geen nader bericht meer ontvangen. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Julij 1862; AdvertentieDoctor Tirat, van Parijs, gebreveteerd door Z.M. den Koning der Neder landen, die de wetenschap heelt verrijkt met eene Nieu we Uitvinding voor de gene zing van zenuwachtige kwa len. zal te spreken zijn te Leiden, Hotel d eZon. Vr-dag 11 Julij 1862.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1