Londen krijgt in '64 kleurentelevisie AA-blok telt weldra meer dan de helft van stemmen in Assemblee Twee nieuwe hotels op het Leidseplein Engelsen gaan over tot hei continentale lijnenstelsel 1 Met in totaal 650 bedden Wassenaars zomerfeest van 18 t.m. 25 augustus KRIJGSGEHUIL VERBRAK STILTE VAN WESTEINDER LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 JULI 1962 (Van onze Londense correspondent) In 1964 krygt Londen de primeur van kleurentelevisie en over vijftien jaar ll het Engelse publiek waarschijnlijk dagelijks uit zes verschillende televisie rogramma's een keuze kunnen doen. De eerste stap op deze weg is ge- omen door het reeds verwachte en thans aangekondigde besluit om de I.B.C. een tweede televisieprogramma te geven. De kijkers in Engeland unnen op het ogenblik tussen twee programma's kiezen, n.l. de B.B.C. en e commerciële televisie. Het nieuwe tweede B.B.C.-programma biedt dus en derde mogelijkheid. Deze uitzendingen, ten dele in kleur, zullen midden 964 in het Londense gebied beginnen en zo spoedig mogelijk tot het gehele ind worden uitgebreid Schouderklopje voor reclame Nieuwe televisie-toestellen en -an- tnnes zijn nodig, omdat de regering i lang dralen tevens heeft besloten rer te gaan tot het betere continen- ,1e 625 lijnen-stelsel. Op het ogen- ik heeft Engeland het 405-systeem. oor deze wijziging zullen ook de Urovisie-uitzendingen worden ver- Imakkelykt. Dit alles is in overeenstemming met technische aanbevelingen uit het I omstreden Pilkington-rapport. De regering belooft ook de com- lerciële televisie een extra-program- te geven, dat misschien tegelijk ,et het tweede B.B.C.-programma II worden ingevoerd, want men wil B.B.C. zo weinig mogelijk voor tong op anderen geven. De rege- ne voelt echter voorlopig niets voor »n verhoging van het kijk- en luis- irgeld, zoals Pilkington had aanbe den. De B.B.C. zal voor de uitbrei- Ingen extra kapitaal van de rege- pg kunnen lenen. ,De regering staat uiterst kritisch Igenover de drastische aanbevelin- Geslaagden eindexamen Rembrandt-lyceum (Geslaagd voor het eindexamen (B.S.-B: H. Altink, A. W. Barendsz, iskoop, R. D. Blanken, Hazerswou- H. D. de Bruin, M. C. Cadée, Al- jen a. d. Rijn, N. Fros, 's-Graven- |ge met lof, H. H. van Haver, feiderdorp. R. de Jong, D. L. Ket- his, C. S. Kleinman met lof, H. (ir. Knook Alphen a. d. Rijn, C. T. mcée. Voorschoten. J. Landaal, F Ingeweg, Katwijk a.z. met lof. L. I Leune, A. E. Mulder. J. P. Roos, I N. C. Ruitenberg, A. P. B. Uiter- Hk Winkel, G. H .Versluis, Leider- frp, P. de Wolf. Geen enkele kandidaat werd afge- fezen. Daar waar geen plaatsnamen bij jrmeld is, is deze Leiden. our der Verenigde Naties De auto van „Ome Joop" Leger- te uit Arnhem rijdt al weer kris es door Nederland om de grote iitatie-Tour de France van ons hd te organiseren. De voorbereidin- b zjjn nu zo ver gevorderd, dat In de samenstelling van het „veld" tn renners kan worden begonnen, por Leiden en Omstreken zijn dit ar vier ploegen gepland. De ploegen van Voorschoten, Sas- pheim en Leiden zelf hebben al ve- gegadigden. De vierde ploeg zal in gemengde ploeg zijn, die onder naam van de Leidse-Jeugd-Tour beg zal meedoen. De Tour begint dit Jaar voor de Iriatie niet in Arnhem, maar in Imelo. Arnhem is nu eerste pleis- rplaats geworden. Vandaar gaat het irvolgens naar Amsterdam. Rotter- fim. Breda. Heeze en Venlo Daar dit jaar het einde van de rit. iDe Tour start 30 juli en duurt 'pi 4 augustus. De „renners" uit piden en Omstreken, Haarlem en (en Haag vertrekken reeds op zater- Ig 28 juli via Beekbergen naar Al le lo. Aan de H.P.S. „Technicum" te (otterdam zijn geslaagd voor het Indexamen constructeur afd. bouw- unde de heer P. van Schaik alhier, fd. werktuigbouw de heer Th. J. iens te Wassenaar, voor tekenaar fd. vliegtuigbouw de heer A. A. v. Vaart te Waddinxveen en voor pzichter afd. bouwkunde de heer R. van Aken van der Laan te Wassenaar. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. van lek te Leiden. Woonhuis met erf en flin Leeuwerikstraat 15. in bod: 17.800, koper: J. Bleijie te Leiden, voor: f. 20.000. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN i Eric Francois Louis. z. v. L. T. P. L. [tubbé en M. A. Butöt; Jolanda Anna leglna, d. v. H. J. T. v. d. Berg en f. T. v. d. Zon; Marcellinus Antonlus 'zef, z. v. P. J. J. Duindam en C. M. in Berge Henegouwen: Willem, z. v. de Mol en K. de Vreugd; Ronald )hannes Martlnus. z. v. W. J. G. Jirks en J..M. J. Holtmeulen: Robert vilhelmus Albertus, z. v. W. J. G. llrks en J. M. J. Holtmeulen; Matthijs Jicolaas, z. v. N. Noort en T. de Vries; 'ibert, z. v. J. C. A. Pont en J. J. W. Beer. ONDERTROUWD A. Plu en A. J. M. de Jong; W i. van Polanen en W. Stoute; J. P. I. de Groot en G. M. van Polanen P. Schmidt en J. B. M. Laken; M. I. van den Berg en M. Duivesteijn; L. Seuke en E. J. M. Onderwater; J. G. H- van Dlemen en W. van Rossen; P. Montanus en G. Devllee; A. M Jekker en L. J. del Prado; T. van Es m C. van Rijn; H. C. Kriek en J. Jinteur; L. Hockx en J. Brandt; P. J. fan de Wetering en C. van Leeuwen; f- J. Klein en J. M. H. Mens; D. F. B. Ie Wit en A. M. B. SJardijn: C. M. jerhorik en S. M. Harland; J. P. van Ier Linden en J. Zlrkzee; H. van Eljk >n E. Leemans; D. Koopmans en A. J Pmmering; B. H. M. Plat en E. C. P leijzer; J. M. K. van Marwijk en J. J 1 Goldenberg; J. C. Kamphues en A it Hogervorst; K. Matulessya en L reerman; J. M. van Vliet en M. van joelA. Kiewiet en T. C. M. Uiterdijk; 1 G. Pals en J. Kasteel; H. M. W. khmld en A. E. Colmjon; F. P. Val kenburg en G. C. ten Wolthuis; R. A. tan der Blaauw en J. R. J. M. Ver meulen; B W van Daalen en J. M. Wattheus; J M. E. Groenewegen en B. Noest. OVERLEDEN I R. T Houghton. 62 j.. man; C. Ver- koeven. 75 J echtgen. van C. J. Wal- Bart: a. Heemskerk, 70 j.. echtgen. >an J. van Nieuwkoop. gen van 't rapport-Pilkington dat de commerciële televisie sterk aan ban den wil leggen. Maar bepaalde ver anderingen zullen zeker worden inge voerd. De regering erkent in het gis teren verschenen witboek eer dit onderwerp de algemene wens om het peil van alle televisie-programma's te verbeteren en speciaal gewelddadig heid en vulgariteit zoveel mogelijk uit te bannen. De commerciële televisie, welke door Pilkington werd afgekraakt, krijgt van de regering echter een klopje op de schouder door de mede deling in het witbo k, dat het recla me-systeem in vele opzichten een succes is. speciaal voor wat betreft licht theater, nieuws en religieuze programma's. Amerikaanse zomercursus in Leiden geopend In het Gravensteen werd gister middag de zomercursus van de New York University geopend, die tot half augustus zal duren. Tijdens deze cur sus. die voor de derde maal aan de Leidse Universiteit wordt gegeven, worden culturele onderwerpen be handeld die er in sterke mate op ge richt zijn, de onderlinge verstand houding te versterken, en in het bij zonder in Europa verblijvende Ame rikaanse studenten vertrouwd te ma ken met allerlei aspecten van de Ne derlandse cultuurgemeenschappen en het Europese streven naar onder linge samenwerking. De deelnemers vertoeven merendeels in Europa voor studiedoeleinden. Zij kunnen het met vrucht volgen van deze cursus in Amerika laten meegelden voor be paalde universitaire kwalificaties. De rector magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. G. Sevenster. die in de ochtenduren reeds vele Amerikanen had toegesproken bij de debarkatie van de Groote Beer in de Rotterdamse haven, wees ook in deze openingsrede op het belang van on derling contact. Prof. dr. S. L. F. Flaxman. die te New York Germaanse talen doceert, vond het in zijn toespraak eveneens van groot belang, dat Amerikaanse studenten kennis nemen van de cul turele stromingen in het zich thans zo snel ontwikkelende Europa waar mee de Nieuwe Wereld sterk verbon den is. De openingsplechtigheid werd on der meer bijgewoond door vertegen woordigers van het curatorium van de Universiteit en door mr. A. J. M. de Leeuw, director of the United Sta tes Education Foundation. PAS OP VOOR „MAGNETISEUR" Gistermiddag omstreeks 2 uur ver voegde zich bij een bewoonster van een huis aan de K&na&lweg een man met de mededeling, dat hy namens de woningbouwvereniging naar de verf van de ramen kwam kijken. Na de inspectie vertelde hij onder meer het beroep van magnetiseur uit te oefenen. Hij vroeg daarna aan de vrouw des huizes of zij last van pijnen had. Zo ja. dan zou hij haar daar wel van af kunnen helpen. De vrouw heeft hem echter de deur ge wezen. omdat ze onraad bespeurde. Na informatie bij de woningbouw vereniging bleek dat aldaar geen op dracht tot inspectie was gegeven. Het is niet uitgesloten, dat de man oneerbare bedoelingen had. Zijn sig nalement luidt als volgt: lang 1.80 meter, ongeveer veertig jaar oud flink postuur, donkeroruin haar. ge kleed in blauw pak met daarover heen een bruine nylon regenjas. Geldinzameling voor blindeninrich ringen VOORSCHOTEN De beslissingswedstrijd tussen de i korfbal-twaalftallen van de Park-1 school en Vlietschool te Voorschoten die in het scholentoernooi beide met 10 punten geëindigd zyn, is vastge- j steld op dinsdag 10 juli a.s., 's mid dags 2 uur, op het veld by de gym nastiekzaal van de J. W. Frisolaan De wedstrijd zal geleid worden door de heer V. d. Waerden. De heer E. Th. Kamerlingh Onnes uit Voorschoten is aan de Universi teit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen Engels. VOORSCHOTEN Uitreiking diploma Veilig Verkeer Burgemeester L. de Kool vond het een kranige prestatie, dat 14 van de 301 kandidaten het theoretisch zowel als het praktisch verkeersexamen ge heel zonder fouten hadden afgelegd. Dit zei hij tegen de 14 jongelui, die gisterochtend in de raadzaal aanwe zig waren om officieel het diploma in ontvangst te nemen. Van de 301 leerlingen van de hoog- Iste klassen van de lagere scholen hadden er 42 geen enkele fout in het Plannen in Amsterdam De gezamenlijke hulpverenigingen voor blinden, van de stichting chris telijke blindenhulp, houden van 9—14 juli een inzameling, onder het motto '"inderdaad worden door gezamen- I tSSÏÜih'"examen l'emakkT 'en "ia" .reeds^??.r.?f_.^!Slr lijke inspanning nog steeds meer po- (Van onze A'damse correspondent) Nu Amsterdam dit seizoen onge veer 2000 nieuwe bedden aan de ho telcapaciteit heeft toegevoegd, zijn nieuwe plannen voor hotelbouw al weer op gang. Binnen enkele jaren zal aan het Leidseplein een groot ho tel met 250 bedden zijn verrezen en de kans is zelfs groot, dat tezelfder tijd een ander groot hotel (400 bed den) aan datzelfde plein kan worden geopend. Het kleinste van de beide hotels is in opdracht van een Canadese on derneming ontworpen door de Rot terdamse architect R. D. Fledderus, gingen gedaan om gehandicapte me demensen „licht" te geven. Ieder weet een mens met een lichaamsgebrek vraagt in de eerste plaats geen me delijden; hij rekent echter wel op wisten het parcours in de Vlietwijken damse Dienst voor Stadsontwikkeling foutloos te rilden. Maar slechts 14 >s goedgekeurd. Als de gemeenteraad waren er. die in het geheel geen fou- 1 me^de Plannen akkoord gaat. zal ten gemaakt hadden. Afgewezen wei den 68 kandidaten. Het neusje van de zalm", moet er Op de jaarlijkse algemene ver- werfactie te starten. In het verslag gadering. die woensdagavond in „Het j werd herinnerd aan de viering van Wapen van Wassenaar" werd gehou J~ de UOliJUCtl, il'J medeleven en op daadwerkelijke voor zorgen, aldus de burgemees steun ter' dat ln de k'as- thuis, onder vrien „De fakkels bijeen" roep allen op den en vriendinnen de verkeersregels een bijdrage te geven. De landelijke I uitgedragen worden en dat ieder er inzameling komt ten goede aan in- r'"" stellingen op christelijke grondslag, die ook algemeen bekend zijn; „Bar- timeus" te Zeist, waar kinderen on- derwijs ontvangen en vcor een be roep worden gevormd: de „Plantage- zich aan houdt. Dan bestaat minste kans op een ongeluk. Spreker dankte de Vereniging voor Veilig Verkeer in Voorschoten voor de organisatie van het examen en tfo_ voor de wijze waarop deze afde- werkinrichting" te Amsterdam, een- l*ng mede waakt voor de veiligheid trum voor materiële en geestelijke in Voorschoten. Hij wekte de leer- steun voor blinden: het tehuis ..Son- lingen op nieuwe leden voor deze onmiddellijk daarna Rijksgoedkeu ring voor de bouw worden aange vraagd. Dit hotel, dat wordt voorzien van een ondergrondse garage, is ge projecteerd op de plaats, waar nu een kerkgebouw van de vrije ge meente staat. Dit gebouw zal bin nenkort worden vervangen door een nieuwe kerk ln de tuinstad Buiten- veldert. Het andere hotelplan is van de heer N. W. Bouwes. die enkele nacht clubs ln Amsterdam bezit en in Zandvoort een hotel exploiteert. De heer Bouwes heeft door de Haarlem- G. H. M. Holt een plaats van het huidige huis van be waring, Het hotel, dat de naam „Grand Hotel" zal dragen, krijgt 400 bedden, een vleugel voor verhuur van kantoorruimte, enkele zalen en restaurants en een ondergrondse ga rage voor 200 auto's. De heer Bouwes ls reeds in onder handeling over het verwerven van het terrein. Aan de bouw van zijn hotel moet echter de bouw van een nieuw huis van bewaring voorafgaan. Reeds lang bestaan er plannen van het ministerie van Justitie om alle Amsterdamse huizen van bewaring samen te brengen in een nieuw com plex. dat aan de rand van de stad moet komen. Hiervoor ls reeds een terrein gereserveerd. Het Amster damse gemeentebestuur juicht deze plannen toe. omdat het huis van be waring aan het Leidseplein een triest punt is in dit amusementscentrum. De nieuwe hotelplannen zullen eerst over drie vier jaar kunnen zijn gerealiseerd. den onder voorzitterschap van de heer H. W. Dunnewolt heeft de Was- senaarse Oranjevereniging „Konin gin Wilhelmina" behalve met dc ge bruikelijke huishoudelijke agenda punten zich beziggehouden met dc plannen voor dc komende zomerfees ten, die van 18 tot en met 25 augus tus georganiseerd zullen worden. Bo vendien werd een groepsdiscussie ge houden over de verhouding tussen de Oranjevereniging en de buurtvereni gingen. over de ideële doelstelling van de vereniging, en over een aan tal praktische punten, de feestelijk heden betreffende. De huishoudelijke punten werden in een vlot tempo afgehandeld. De heer A. Slot bracht een verslag uit over het verenigingsjaal 1961 dat voor de verenigmg behalve de viering van de Koninginnedag en van de zo merfeesten ook extra activiteit vroeg rond de installatie van burgemeester mr. W. J. Geertsema. Het ledental van de vereniging beweegt zich in langzaam dalende lijn. al bedraagt het nog 1200. Het ligt in het voorne men na de zomermaanden een leden- VERHOGING VAN STEUNNORMEN Naar aanleiding van door de raadsleden, de heren J. G. Lamers en H. van Weizen, gestelde vragen inzake een verhoging van de steun - normen in verband met de aan staande verhoging van de AOW-uit- keringen, delen B. en W. o.a. mede. dat de vraag over de verhoging der normbedragen voor de bijstandver lening in ruime gemeentelijke kring de aandacht heeft. Ook het college heeft zich diepgaand met deze aan gelegenheid beziggehouden. Het is B. en W. bekend, dat bij het hoofdbe stuur van de D.I.V.O.S.A Vereniging van Directeuren van Overheidsorga nen voor Sociale Arbeid) terzake een advies aan de leden van deze vereni ging in voorbereiding is. De gemeen tebesturen plegen bij het uitstippelen van hun beleid op het gebied van de vaststelling van de steunnormen in belangrijke mate met de adviezen van bedoelde vereniging rekening te houden. In afwachting van het door de vereniging uit te brengen advies heb ben B. en W. reeds enige maanden geleden de ondersteuningsnormen me ingang van 1 febr. 1962 by wijze van voorlopige maatregel op enige pun ten in gunstige zin gewijzigd. Aangezien genoemd advies ook thans nog niet gereed is, heeft de afdeling Zuid-Holland van de de verjaardag van HM de Koningin ~~i aan de zomerfeesten De vaak verkondigde mening, dat de kermis zo langzamerhand zijn aantrekkingskracht gaat verliezen wordt geloochenstraft door het feit. dat verleden jaar een record aantal bezoekers werd geteld. Wat de financiën betreft gaf de heer H. B. van der Klaauw een overzicht over het wel en wee der vereniging. De rekening sloot met een tekort van ruim f.400.-, een onprettig feit uiteraard, maar niet verontrustend. De bestuursverkiezing had tot re sultaat dat vier aftredende leden bij iul acclamatie werden herkozen n 1. dc '1-'ven- Misschien is dit een aanwy heren H. W. Dunnewolt. N. van Kep- „„v pel. A. Slot en B. Voorham. Wat de plannen voor het komende zomerfeest betreft: op zaterdag 18 augustus zal in plaats van de at- lethiekwedstrijden een rally worden georganiseerd voor automobilisten en bromfietsers. Op dinsdagavond 21 augustus wordt gelegenheid gegeven tot dansen op het Dorpsplein. Voor de twee eigen lijke feestdagen, woensdag 22 en donderdag 23 augustus staan o. m. op het programma: kinderspelen, rolschaatswedstrijd en rolschaats- demonstratie, een sigarenrookwed strijd voor bejaarden heren en een nog nader te bepalen wedstrijd voor oudere dames, een wedstrijd „het eerst aan de trein" voor ouderen, het traditionele ringsteken, een teken wedstrijd voor meisjes en jongens, een stertocht van muziekkorpsen en uiteraard twee dagen kermis aan de Dr. Mansveltkade. Zaterdag 25 augustus wordt de jaarlijkse wielerronde van het Oost dorp gehouden en zal 's avonds een vreugdevuur worden ontstoken in de Berkheistraat. neheerdt" te Ermelo met praktische vereniging te werven, werkplaatsenop hetzelfde terrein in De jongens en meisjes werden ge- Ermelo een vakantieoord „Dennen- trakteerd op een glaasje limonade en heul". daarna werd aan hen door de voorzit Al dit werk is slechts een onder- ter van de afdeling mr. F. C. R deel van veel werk dat reeds gedaan I Drossaart Bentfort het diploma wordt en dat dringend uitbreiding zou plus een prysje overhandigd. De afd. moeten hebben. De gehandicapte me- Veilig Verkeer stelt het zeer op prijs, demens komt zeer terecht de laatste dat de burgemeester deze geslaagden tijd meer onder de aandacht. (had willen ontvangen en dat het groot complex laten ontwerpen op de gemeentebestuur voor de prijsjes had willen zorgen. Burgemeester De Kool uitte nog zijn waardering voor de opleiding door de onderwijzers en onderwijze ressen en hoopte, dat de geslaagden U kunt daadwerkelijk meehelpen door enkele uren in de week van 914 juli te collecteren. Aanmelding bij mevrouw K. W. v. a. Wiel-van Grieken. Lammenschansweg 117. Leiden, tel. (01710) 30284. U kunt uw bijdragen ook gireren of ter hand stellen aan predikanten. Deze zullen gaarne voor doorzending zorg dragen. Eén van de Leidse predikanten ont ving deze week een gift voor aan schaffing van een bandrecorder voor een blinde. De gever wilde onbekend blijven. Misschien is dit een aanwij- jzing voor anderen, die ook op deze I Henny v. Aken. Kees Vogelaar, Jan wyze willen meehelpen'' van Wely en Ton Pieterse. Kar tens wint in Den Haag Op de Leijweg in Den Haag werd gisteravond een sterk bezette ronde voor amateurs over 80 km gereden. Onder de deelnemers bevonden zich alle groten:Van Espen. Visser, Cor- nelisse. Solare. P. v. d. Lans, De icaacn en nuupic, uai ue gcaiaa^ucii h n Tncrf>r pn udkerk De Ver£erPSlnnziinteen JaardieTb"8 IeS Zr onze stad- Stas van het dMoma Waardlee be genoot Gerben Karstens, die boven- De 14 hier geTulSgden waren: dien de Ria Vredendaal, Ellen de Jong. Aad de K^stems om een DreSie s^Sen Buys. Piet Distelveld. Bram van Vliet, ei' TPLi? LSen zh Dicky Durieux. Marcel Anker. Wim ^ef ln de Faber Jan Verwev Piet v d Neut gezelschap van VisseiIn de Jan ve,wey' iNeui. sprint won Karstens overtuigend. Uitslag: 1. Karstens Leiden), 2. J. Oudkerk lA'dami. 3. C. Visser «A'dami. 4. Ben Outer. 5. C. v. Es- Spiegelgevechten bij Aalsmeer Ter gelegenheid van de zevende zomerreünie van de Stichting stam boek- .ronde- en platbodemjachten hebben 47 tjalken, boeiers, stavers- jrillen, hoogasen, schokkerjachten. hlazers, tjotters en Voliehovense bollen vrijdagavond op de Westein- derplassen voor de watertoren van Aalsmeer een spiegelgevecht gele verd dat was gebaseerd op de slag op het Haarlemmermeer uit 1753. De „Spaanse vloot" onder admi raal Bossu, de Bourgondische vlag WASSENAAR i Wedstrijden Blauw Zwart Puzzelrit voor zondagsscholen Voor de kinderen van de hervorm- De junioren-commissie van Blauw de zondagscholen in de wijkgemeen- Zwart organiseert zondag een toer nooit voor A-junioren. De fraaie pryzen in dit toernooi zijn van het Blauw Zwart-jubileumjaar 1961, daar dit toernooi door slechte weersom standigheden geen doorgang kon vinden. De wedstrijden beginnen om 12.30 uur. Prijsuitreiking om 17.30 uur. Deelnemende verenigingen: HRC, Den Helder; Oliveo, Pijnacker; SVLV, Voorschoten; Leonida, Rotterdam; DOCOS, Leiden; DONK. Gouda; DHBRK. Den Haag: Blauw Zwart, uit Wassenaar. ten Dorp en Den Deyl wordt a.s. zon dag 8 juli een puzzelrit georganiseerd. De deelnemers verzamelen zich om kwart voor 9 met de fiets bij het Deylerhuis, waar de start plaats vindt. De kinderen zullen groepen van twee vormen en eer. deel van de route te voet en het andere deel op de fiets afleggen. Thuisfronten verzorgen pakketjes voor N.-Guinea De samenwerkende thuisfronten in Wassenaar de afdelingen van het De heer H. Orbaan uit Wassenaar j Protestants Interkerkelijk Thuis- is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht front en van het Katholiek Thuis- Ipen (Arnhem). In de rit voor nieuwelingen boekte I Peter de Jongh uit Roelofarendsveen Inog een schitterend succes. Hy werd tweede achter de Amsterdammer De I Ruiter. Volgende week start Gerben 'Karstens in de nationale baankam- 1 pioenschappen te Amsterdam. Hij komt uit in de nummers achtervol ging en 50 km zonder gangmaking. i De voor as. zondag op het pro gramma staande clubontmoeting in top, ging precies op het aangege- Swift CombinatieSpartaan (Den \en tijdstip voor anker. Op het plankier van het zwem bad naast de watertoren werd de herleving van deze historische zee strijd door ongeveer 70 genodigden onder wie de burgemeesters van Am stelveen, Alkemade. Uithoorn, Lel- ruuiden en Aalsmeer bijgewoond. Op de dük langs de Westeinder ston den enige duizenden mensen. Tegen het vallen van de schemer was de vloot van Bossu in t.wee es- qnaders nauwkeurig op linie naar Aalsmeer komen opvaren fel sohij nende rode magnesiumfakkels mei zich voerend. Voordat de zeeslag be gon had zich op het plein voor he' Aalsmeerse raadhuis een Spaans convooi opgesteld onder het com mando van vaandrig Alonso Galeas Om halftien werd dit convooi ver rast en uitgeschakeld door de Noord hollandse vrijbuiters onder Pieter 't Hoen die vanuit een hinderlaag bij de watertoren kwamen opzetten. De slag op het Haarlemmermeer uit 1573 is een van de weinig water- gevechten geweest die door de prin- senvloot werd verloren. Haag) is uitgesteld in verband met wedstrijden van Swiftrenners op de Duinhorstbaan in Wassenaar. „Luiten" versloeg Sportschool Bontje Rusland bouwt een automatische fabriekstreiler De Russen zyn nu bezig een trei- ler-fabrieksschip van 5000 ton te ont werpen. De bemanning van dit schip zal uit circa 20 koppen bestaan. De laatste jaren zijn verschillende fa- briekstreilers aan de Russische vis sersvloot toegevoegd, schepen met modern vistuig en de modernste In strumenten. Momenteel wordt aan het Instituut voor Visserij te Lenin grad gewerkt aan een „automatische" treiler. zo meldt World Fishing. Voor een schip van deze grootte is normaal 100 man nodig. Met dit schip wil men hiervoor 20 man ne men. Alle handelingen betreffende de navigatie, visopsparingen. vangst en visverwerken zullen worden uitge voerd door een vernuftig systeem van automaten. Wat gebeurte er nu al zo als dit sohip buiten de pieren is? I- dat geval stelt de kapitein de koers auto matisch in. Eventuele windrichting, stroom kunnen invloed hebben op de te sturen koers. Hiervoor wordt auto. matisch een correctie toegepast. De gehele machinekamer wordt automa tisch bediend Zoals normaal begint het vissen pas, als er vis is waargenomen. In dit ge val worden de echo's van het echo lood en de detector automatisch door. gegeven. Hierop volgt een automa tische berekening van de koers en af stand van de visscholen. Koers zetten naar dit gebied geschiedt automa tisch. Is men op deze plaats aange komen. dan wordt de treil automa tisch over boord gezet. Er wordt aan gegeven met hoeveel „lyn" er moet worden gevist. In de visverwerking geschiedt ook alles automatisch zoals, het sorteren, schoonmaken, strippen. Verder ook d« fabricage van vismeel en visolie. Al les bij elkaar genomen lijkt ons dit een „droom-schip" toe. MARKTBERICHTEN Leiden 7 Juli. Groente- eu Fruit veiling. Aardappelen 5055. Andij vie 2052. Doperwten 7190. Snij bonen 155215. Stambonen 170230, Tuinbonen 2734. Kroten 2027. Ra barber 1525, Spinazie 4067. Kom» kommers 1517. Tomaten 40120. Waspeen 15—37. Perziken 1950. De Sportschool „Luiten" is in De Bloemkool 25—72. Komkommers 10— Lier. tijdens een sportweek, in een judo-wedstrijd uitgekomen tegen het sterke team van Sportschool Bontje. ALKMAAR 6 Juli - Aanvoer 23.000 D» Harenaars die reeds iarenlane k8 fabrieksedammer f 1 88. 90000 kg 55;Goudse volvette f2 00. Handel kalm. D.I.V.O.S.A. gemeend haar leden ter geslaagd voor het kandidaatsexamen front zullen de volgende week aan e ondersteuningsnormen rechtsgeleerdheid. de Wassenaarsp militairen hïp in zake van de ondersteuningsnormen van advies te moeten dienen, zij het dat dit advies een voorlopig karakter i moet dragen, met het oog op het in voorbereiding zijnde advies van het I ejHse nolitie doet niet mee hoofdbestuur der vereniging. De af- uc,uac Pwinc ÖÖCT n,c' mcc deling Zuid-Holland heeft er zich van vergewist, dat haar voorstellen lig gen binnen de vermoedelijke grenzen van het door het hoofdbestuur uit te brengen advies. Naar aanleiding van het advies van de afdeling Zuid-Holland heeft de directeur van de Dienst voor So ciale Zaken bij het college voorstel len ingediend inzake verhoging van de steunnormen ten behoeve van alle ondersteunden met ingang van 1 juli 1962. B. en W. stellen zich voor omtrent dit voorstel, waarmede zij zich in principe hebben verenigd, zo spoedig mogelijk een definitieve beslissing te nemen. Mulo-examens Voor het Mulo-examen (diploma A) zyn geslaagd de dames: A. G. Raap horst te Abbenes; M. J. Kurpers- hoek te Leiden; H. Pauw te Leiden; M. Lagendijk te Leiden; J. S. Landes- bergen te Leiden; I. J. Leidelmeijer te Leiden; W. M. J. Rotteveel te Oegstgeest; J. Kuperus te Leiden; I. Marijt te Oegstegest en de heren: F. K. te Oegstgeest; H. J. Schip per te Zoeterwoude; R. Louwrier te Leiden; Ph. J. Lucie te Leiden; H. de Vlerk te Leiden; F. van Ginkel te Leiden; R. van Gaaien te Leiden. Voor diploma B: de heren: H. van Hooidonk te Leiden; H. P. de Roos te Leiden; W. S. v. Heemskerck Düker te Leiden; J. D. Douwes te Warmond; F. Filippo te Leiden; J. E. van der Lee te Voorschoten; J. van der Veld te Leiden; D. J. Jippes te Voorschoten; H. M. Oudeman te Leiden. Zij: die ook slaagden voor het middenstandsdiploma, hebben een achter hun naam. Afgewezen 2 kandidaten. aan de Laura De laatste week kwamen de in schrijvingen voor de Laura bij tien tallen binnen, en het waren vooral enkele groepen, die het aantal deel nemers deed stijgen. Was er in het begin nog enkel maar de groep van de Utrechtse politie, thans zijn ook de groepen van Den Haag, Rotter dam. Zeist en Schiedam ingeschre ven. Bij de Haagse politie is ook dit jaar weer een aantal dames-agenten Bij de burgergroepen zijn enke le nieuwe bijgekomen. Onder meer schreven elf leerlingen van de Haven Vakschool uit Rotterdam in. die sa men met een leraar de Laura-rit ko men rijden. Voor de eerste maal komt er dit jaar een vertegenwoor diging van een sportvereniging uit Alphen aan den Rijn, nameRjk een ploeg van de Voetbalvereniging A R. C. onder leiding van secretaris Ver schuur. Ook ryden er leerlingen van het Chr. Lyceum uit Alphen mee. Kennelyk heeft de radio-uitzending van de A.V.R.O. enkele weken gele den ook nog wat nieuwe deelnemers opgeleverd. Het is echter wel jammer, dat de enthousiaste ploeg van de Genie, die vorig jaar voor het eerst deelnam, dit jaar verstek moet laten gaan, even als de ploeg van de Leidse politie. De verst wegkomende deelnemers zijn nog steeds de heren Mulders en Doh- men uit Heerlen. De oudste deelne mers is weer „opa" van Randeraat uit Nieuw Loosdrecht. In tegenstelling tot vorige berich ten wordt thans medegedeeld dat de opening van de Laura 1962 op maan dagavond om negen uur zal plaats- slechts weer in het Dorpshuis in de vinden op het Thorbeckeplein waar- Van Zuylen van Nijeveltstraat 245 na een taptoe zal worden uitgevoerd Op zaterdag niet. Men kan zich op- door het fanfarekorps der Genie met geven op vrijdagavond 20 juli as. het excercttie-peloton van de Kon. van half 6 tot half 7 in het Dorps- Luchtmacht. huis. de Wassenaarse militauen. die in Nieuw-Guinea dienst doen. een pak ketje sturen. De thuisfronten doen dit, vooruitlopend op de resultaten van een inzamelingsactie onder de Wassenaarse burgerij, die thans be gint. Bijdragen, die ten goede zullen komen aan alle in Nieuw-Guinea verblijvende Wassenaarse militairen, kunnen vanaf nu gestort worden op giro 33.45.30 van de Rotterdamsche Bank te Wassenaar, ten gunste van Samenwerkende Thuisfronten. De secretariaten van beide thuis fronten houden zich steeds aanbevo len voor opgave van namen en adressen van Wassenaarse militairen, die al in Nieuw-Guinea verblijven of binnenkort daarheen zullen vertrek ken. De correspondentie-adressen van de samenwerkende thuisfronten zijn: L. G. Oosterling. Achterweg 22 en J. Hoogeveen, Adriaan Pauw straat 32. Vernieuwd bestuur Humanistisch Verbond In een onlangs gehouden vergade ring van de gemeenschap Wassenaar van het Humanistisch Verbond is een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld: mevrouw E. M. M. Wiegman-Regout, voorzitster, drs. A. A. van Ameringen, secretaris, mevrouw G. T. A. Nclemans-Blom, 2e secretaresse. H. Snel. penning meester. J. Potteboom, lid. Het secretariaat is gevestigd Oran jelaan 20. Zomerwerk Dorpshuis Van 23 juli tot en met 3 augustus zal de vereniging „Het Dorpshuis" het zomerwerk ter hand nemen voor kinderen van 6 tot en met 11 jaar, die iedere dag van 10 uur tot half 4 aangenaam bezig gehouden zullen worden, bij goed weer buiten, bij De verlichte toren van Aalsmeer stelde vrijdagavond een door de Prins bezette schans de Rustenburg voor. Witte lichtikogels. geschoten uit drie startkanons vanaf de dijk, waren het sein voor de aanval van de kleine prinsenschepen op de es- quaders van Bossu. Toen alle sche pen en hun bemanningen elkaar voor de watertoren troffen, barstte op het Westeinde een oorverdovend krijgsgehuil los van misthoorns, sire nen en scheepsbellen. De mannen van Marinus Brand, de admiraal van oe Prins, vielen schreeuwend aan toen het vuurwerk dat werd gelan ceerd van twee zolderschuiten jn aile hevigheid losbarstte. Een grote brandweerboot legde een watergor- dij en aan boord van alle schepen werden donderbussen en Bengaalse vuurstaven aangestoken, zodat de kruitdamp al na luttele minuten in de richting van de dijk woei. De zeeslag was kwart voor elf af gelopen, Zuidhollands kampioen zijn. verloren verrassend van de fel strijdende j Leidse ploee (22—17). De 16-jarige zwarte bandhouder van Leiden Adri van Polanen hield I tegen de Haagse zwaargewicht J. Noordermeer 5 minuten stand, wat niemand verwachtte. Noordermeer werd echter terecht als winnaar aan gewezen A. v. d. Weerthof (Leiden) klopte in korte tijd Hulzenboom zodat de stand 10—5 werd voor Leiden. De strild tussen J. de Wolf en A de Lange 'Den Haag) eindigde onbe slist. Springer (Leiden) verloor van J. v. d. Plas. zodat met het ingaan van de laatste wedstrijd de stand 1517 voor de Hagenaars was. Maar in de laatste partij zegevierde Van Staveren (Leiden» verrassend over De Lange. Daarmee stond de Leidse eindzea? vast Kunen won 5000 m. De Nederlandse militaire kam pioenschappen. die tegelijkertijd als de generale repetitie golden voor de a.s. internationale militaire kam pioenschappen. die op „De Vliert" in Den Bosch zullen worden gehouden hebben een aantal goede prestaties opgeleverd. De beste prestaties luiden: discus werpen: Marns 43 76 m. 100 m. C. Vaase 10.9 sec. 400 m. J. Houthuis 50.3 sec. 5000 m. F. Kunen 15.09.0 min. 1500 m. J. Keizer 4.04.5 min., hinkstapsprong: J. Speld 13.27, speer werpen: A. Brouwer 62.11 m. KATWIJK AAN DEN RIJN. 6 Juli. - Gron«tevellingBloemkool per ÏOO St.I Al 48—73. A2 24—53. Bl 13—28. waspeen (per kist)): Al 11.2013.50, A2 48.10, Bl 12 90, prLnsessenbonen. (per kig.) 1.601.90. snijbonen (per kg.) I 1.65— 1 70. II 1.15. andijvie 19— 30. tuinbonen 3038. sla (per lOOst.) 3.506.20, kroten (per 100 bos) 16. bospeen (per 100 bos) 2239, spits kool 1015. pootuien (per 100 dos) 4, (per 100 kg.) 1418. doperwten 52. rabarber 917. komkommers (per ÏOO st.) 1015. peterselie (per 100 bos) 711. selderie (per 100 bos) 810, bonekruld (per 100 bos) 69. aard beien (per doosje k 200 gr.) 0 460.55. Aanvoeren: bloemkool 4.300 stuks, sla 29.000 stuks, bospeen 2.100 boe, waspeen 21.000 kg., waarvan 10.000 kg. voor export werd verkocht. Rynshurg, 6 Juli. Groenteveiling. Waspeen 4050—6700. uien 400—1400, andijvie 2900. tuinbonen 2900 per 100 kg. Bloemkool 2200—2900. sla 350— 560 per 100 stuks Radijs 1320—1430. selderij 680770, peterselie 4801030, bonenkruid 890950, kroten 8001200 per 100 bos. RUnsburg, 6 Juni. Bloemenveiling Anjers: sim roze 26002800. 6lm red 22002700. sim wit 20002400. tan- gerlna 25002600. sim scarlet 2500. harverst moon 26002800. regale 1100 gladiolen plersson 26003200, sneeuw prinses 2100—2300. strauss 3003200, wlrral suprème 13001600, sara bern- hard 25003000, tulnanjers 350410, talma 380—410. colvlllel 780—1000. charm rose 18002000. eremures 3700 4000. chrysanten crème 30003300, zinnia 340400, alsbroemerla 1600 1800 per 100. Segelum 7080100, goudsbloem 44 56, erlgeron 8086. godetla 120, engel se Irissen 100135, per bos. Het formidabele Afrlkaans-Aziati- De door België beheerde gebieden sche blok, dat door zyn campagne Roeanda-Oeroendi zijn uiteengeval- tegen het kolonialisme de duur van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties tot tien maanden ver lengde, zal dit jaar 55 landen tellen, wanneer de 17-de assemblee haar zittingsperiode in september aan vangt. Dit betekent dat het in de volke renorganisatie over de helft van het aantal stemmen kan beschikken en, met de stemmen der elf communis tische landen, over een duidelijke meerderheid. Het zal voor het Westen thans moeilijker zyn om anti-westelyke maatregelen in de assemblee af te stemmen. Vier van de zes nieuwe landen die het aantal landen-leden van de VN van 104 op 110 zullen brengen, zyn Afrikaanse staten. len in twee vrye soevereine staten: Roeanda en Boeroendi. Het door En geland bestuurde Oeganda krijgt op 9 oktober onafhankelijkheid. Ook Al- gerye is reeds zelfstandig. Het aan tal Afrikaanse landjn in de VN zal. wanneer deze vier nieuwe staten tot het lidmaatschap zyn toegelaten, stygen tot 29. Jamaica en Trinidad door Enge land bestuurd krygen him soeve reiniteit in augustus. Men ver .vacht dat zy zich by stemmingen naar het Gemenebest zullen richten. Aan de Veiligheidsraad is het in eerste instantie gegeven zich te be raden over aanvragen tot het lid maatschap. Hoe de Russen in de raad zullen stemmen is niet gemak- kelyk te voorspellen. Sommige dele gaties verwachten een Russische ve to wat Roeanda of Boeroendi betreft, wanneer de Belgische troepen daar begin september niet zyn terugge trokken. De meeste delegaties ver wachten echter dat alle vier nieuwe Afrikaanse landen door de Veilig heidsraad en de Assemblee zullen worden toegelaten. WASSENAAR Burgerlijke Stand Geboren: Antonlus J. M.. zn van H. J. M. Smits van Waesberghe en H. C. M. Bakker; Derk, zn van D. Slettenaar en W. G. Verseveldt; Adriana H.. dr van H. M. Bunnik en F. M. van Nes. Ondertrouwd: H. M. C, Holdert en K A. Bnchofner; H. Albers en J. D. Berrevoets; r. A. J. Boon en W. van Doorn. Getrouwd: J. H. F Vaessen en E. M. Y. Bresser; B. Hoefakker en M. S. Fürlinger; H. Lammers en K. A. Faber. Overleden: H, H. S. Heetkamp, 14 Jr; A. Oostveen, 17 Jr; Wed. H. C. N. E. van Enter-Slckesz, 83 Jr; W. M. Ouds hoorn, 81 Jr. LEIDERDORP Burgerlijke Stand Ondertrouwd: W. Th. Mentlng. 33 J en M. C. van den Berg. 27 J F van der Waals. 37 J. en H. J. G. Sierat, Getrouwd: W G. Griffioen en B E. Bosman; D. de Jong en J. van Es.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5