Chief Whip •Privéleven" trieste keerzijde van roem Diploma-uitreiking „Kennis is Maclif' Films van deze week in Leiden A. Wisse neemt afscheid van school, niet van onderwijs Gero-casseffe DURFT U DOOR REISZIEKTE SPELBREKER TE ZIJN? Grote waardering voor werk Hulde voor P. A. Wisse SUPRIMAL Aalmarktschool een begrip Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 juli 1962 Tweede blad no. 30697 „De Aalmarktschool is in Leiden en omgeving een begrip geworden, een synoniem voor een instituut, waar bij vele leer lingen de basis is gelegd voor hun verdere opleiding en maat schappelijke positie, waar als het ware velen als de geestelijke wapenrusting ontvingen voor hun streven omhoog op de maat schappelijke ladder. En dat sommigen de hoogste sporten op deze ladder hebben bereikt, is waarschijnlijk mede te danken aan de elementaire opleiding, die zij op uw school hebben gekregen In deze waarderende zin liet zich gisteravond in de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt de voorzitter van de oudercom missie, de heer J. W. Segaar, uit toen hij .helaas" afscheid moest nemen van het hoofd van deze school, de heer P. A. Wisse. HELAAS.... „Helaas", want ook uit vele daarna nop volpende afscheidswoorden, bleek duidelijk hoe node men de heer Wisse, die ruim 27 jaar aan deze school lei- dinp paf, ziet vertrekken. Algemeen juichte men het toe, dat dit afscheid van de school, nog geen afscheid van het onderwijs betekent. Zoals bekend keert de heer Wisse in gelijke func tie terug aan de nieuwe ulo-school in Leiden-zuid-west. Gedurende twee volle uren concen- treedde zich deze avond de belang stelling, welke zo groot was, dat men zelfs met een plaats in de gang ge noegen moest nemen, rond de sym pathieke figuur van de heer Wisse, die daarover zo verrast was, dat hij maar moeilijk woorden kon vinden om voor al deze waardering en vriend schap te danken. De heer Segaar, die de vele aan wezigen voor ogen hield, dat het be slist geen sinecure is om een school te leiden, zoals de heer Wisse dat heeft gedaan, zei verder, dat het scheidende schoolhoofd er niet alleen in is geslaagd om de „Aalmarkt- school" haar goede naam te doen be houden, doch deze naam nog verder heeft verbreid. Zoekt U een van f 40.— of f 400.—. v d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. De Gero_specialist. Y.U. HEEFT BOUWPLANNEN Tot een bedrag van 250 miljoen Tijdens de vrije universiteitsdag, die donderdag in Dordrecht is gehou den, is in de plaats van mr. H. Bos uit Den Haag, die aan de beurt van aftreden was, tot lid van het colle ge van directeuren gekozen de heer A. T. Staal uit Wassenaar. Dr. J. Vermeiden, algemeen be heerder van de V.U. 'sprak over de bouwplannen en deelde mee dat de gehele universiteit te zijner tijd naar de Amstelveenseweg in Amsterdam zal worden overgeplaatst. Van het in aanbouw zijnde academisch zieken huis, worden in 1963, 180 bedden in gebruik genomen, in 1964 zullen al le 700 bedden beschikbaar zfjn. In Amstelveen komt een verpleegsters- school en er zullen daar ook voorzie ningen worden getroffen voor de huisvesting van studenten. Men verwacht dat voor de nieuw bouw in totaal 250 miljoen gulden nodig zal zijn en voor de exploitatie 25 miljoen. Mr. D. G. Schut, lid van het col lege van directeuren, zei dat het in de toekomst voor de studenten nog moeilijker zal worden om kamers te vinden. Er bestaan daarom plannen voor de stichting van een studen tenhuis en verder ook voor een sport hal cn een studentenrestaurant. Prof. dr. C. C. Jonker, hoogleraar in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen sprak over „Atoomfysica en ons wereldbeeld". Prof. dr. W. H. Gispen, hoogleraar in de faculteit der letteren, hield een referaat over het onderwerp bijbel en opgravingen. Ds. F. J. B. Schie- baan. lid van de adviescommissie voor de propaganda sprak over de veran derende omstandigheden voor de Vrije Universiteit. Gedurende de laatste decennia en in het bijzonder in de na-oorlogse jaren hebben zich, aldus spreker, vele veranderingen in ons maatschappelijk bestel voltrokken, veranderingen die ook hun weerslag hebben gevonden op de jeugd. De hedendaagse jeugd is tengevolge van die maatschappelijke verande ringen beslist anders geaard dan die van voor de oorlog. Dit bracht de noodzakelijkheid met zich mee. ook het onderwijs en de vorming hierbij aan te passen. Dat deze voorberei ding heden ten dage anders gericht dient te zijn dan in vroeger jaren, spreekt voor zichzelf. Dat echter de Lucas van Leydenschool hierin op uitstekende wijze is geslaagd, is min der vanzelfsprekend, doch is voor namelijk te danken aan het hoofd der school. De heer Wisse, aldus de heer Segaar. heeft er steeds naar ge streefd, de school op moderne leest te schoeien, echter met behoud van het goede uit de vroegere methoden en opvattingen. U hebt. uw aandacht, behalve aan het onderwijs en het leerplan, in het bijzonder besteed aan de algemene vorming en ontwikke ling der kinderen, waarbij ook de cul turele zijde, die in onze hedendaagse maatschappij in het gedrang dreigt te komen, het volle pond heeft ge kregen. U hebt, aldus spreker, de leerlingen niet alleen dat onderwijs gegeven, nodig voor een aansluiting op het vervolgonderwijs, maar ze tevens zo veel mogelijk bijgebracht op velerlei gebied, dat, hun in hun later leven uitstekend van pas zal komen en bij vele oudleerlingen reeds te pas is gekomen. Geen dode en dorre leerfabriek Typerend voor het Inzicht in on derwijszaken van de heer Wisse noemde spreker de passage, welke deze reeds in 1946 neerschreef in een aan het gemeentebestuur uit gebracht schoolrapport, t.w. de woor den..De school aan de Aalmarkt heeft de reputatie, een ouderwetse leerschool te zijn. Zij is dit ook krachtens haar doelstelling, doch het impliceert in genen dele, dat ze een dode en dorre leerfabriek zou zijn. Ook hier wordt altijd gezocht naar nieuwe wegen, naar hetere". In dit zoeken naar nieuwe en betere wegen bent U. aldus de heer Segaar, altijd geslaagd. Tenslotte deed spreker medede- l:ng van de spontane reacties, wel ke binnen waren gekomen om de heer Wisse bij dit afscheid een ge schenk aan te bieden. Een geschenk zen fototoestel met zeer uiteen lopende accessoires dat de dank vertolkt van ouders van leerlingen en oud-leerlingen, waarbij zich ook liet personeel en oud-personeel van de school hebben aangesloten. Prachtige promotie Mevr. H. de Vries'Harten, die hierna namens het personeel het woord voerde „op prettige wijze hebt U altijd over ons gechefd" stelde met name de menselijke eigenschappen van de heer Wisse op de voorgrond. Toen wij, aldus spreekster, van Uw afscheid hoorden, zeiden wij allen: o wat vreselijk, hetgeen niet wegneemt, dat wij U Uw prachtige -omotie van harte gunnen. Slechts een overgang Dc heer B. Swanenburg, gemeen telijk inspecteur van het onderwijs cn later ook de heer A. Boogaard, rijksinspecteur had zeer veel waardering voor de wrze, waarop de heer Wisse de Aannarktschool leidde. Beiden waren er over verheugd, dat dit afscheid van de school nog geen afscheid van het onderwijs be tekent. Het Is slechts een overgang, waarvan in deze tijd toch al zo veel sprake is. De voorzitter van de Ouder commissie. de heer J. W. Segear (links) biedt de heer P. A. Wisse een geschenk aan. (Foto LD/Holvast) Wisse, die zich bewust was, dat hij fouten maakte, aldus de heer Boo gaard. kon naast de kinderen met hun fouten en gebreken staan, en daarom juist kon hij een opvoeder zijn. De vice-voorzitter van de Leid se Rotary-club, mr H Burgersdijk, zelf een oud-'leerling van de .Aal markt". haalde enkele herinnerin gen op uit zijn schooltijd (de „veld slag" van de Japiksers met de vol gelingen van Meijnen) en achtte het een pleister op de wonde, dat de heer Wisse in het vak blijft. Belangrijke leverancier De heer B. M. Noach. oud-leraar dn het tegenwoordige Rembrandt- lvceum. van welk lyceum ook de oud en tegenwoordige directeur aanwezig waren, wees er o.m. op. dat de Aal marktschool. dankzij haar gedegen opleiding, een belangrijke „leveran cier" was en is van dit lyceum. Bij de plaatsing van leerlingen heb ben wij, aldus spreker, steeds veel waarde gehecht aan het oordeel van de heer Wisse, wiens prognose in vrijwel alle gevallen juist bleek te zijn. Nadat ook de heer D. Bergman, oud-onderwijzer van de Aalmarkt- school nog' een waarderend geluid had Wen horen, belichtte ook de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik hij kon eerst laat aanwezig zijn de onderwijs capaciteiten van het scheidende schoolhoofd. Namens het gemeente bestuur was ook hij verheugd, dat de heer Wisse .op dit moment gelukkig nog niet voor goed het onderwijs in ce Sleutelstad verlaat". Hier ligt heel ons hart Naast deze algemene waardering van „officiële sprekers", moet het de heer Wisse goed hebben gedaan, dat enkele leerlingen van ziin school deze avond zorgden voor een hulde, welke hem in al haar eenvoud wel licht nog het meest heeft getroffen. In een samenspraak, welke geheel was afgestemd op dit afscheid en welke uitliep op „en hier ligt heel ons hart in", boden zfj de heer Wisse een „vrucht" van eigen ex pressie-vermogen aan: een fantasie rijke kiik op sprookjesland. Na een dankwoord van de heer Wisse „wat- al verrassingen" was er voor de vele aanwezigen ge legenheid om persoonlijk van het scheidende schoolhoofd en diens echtgenote afscheid te nemen die thans in diverse bedrijfstakken in Amsterdam werkzaam zyn (de meerderheid als ongeschoolden in de horecasector) zijn beslist niet onver deeld gunstig, zo heeft de directie van het Gewestelijk Arbeidsbureau Amsterdam medegedeeld. In het al gemeen is het niet zo'n succes. Van de circa 1230 Italiaanse ar beiders, die sedert 1 januari 1961 naar Amsterdam kwamen werken er nu nog 780 in de hoofdstad Ruim 400 keerden naar hun vaderland terug. Er bestond in Amsterdam een vraag voor 600 Spanjaarden, ruim 200 kwamen naar Amsterdam en bin nenkort worden grotere aantallen verwacht. Het aantal terugkerende Spanjaarden is minimaal, totnutoe een 25. De ervaringen met de Span jaarden zijn gunstig, zo deelde de directie van het GAB mede. Twee groite bouwbedrijven in de hoofdstad hebben nu voor tezamen 75 Span jaarden een aanvraag ingediend. Dit is nog niet eerder voor deze bedrijfs tak in Amsterdam gebeurd. Ook in Rotterdam heeft men met onge schoolde Spaanse bouwvakarbeiders reeds gunstiger ervaringen opgedaan. 20 Stuks f 1 „Oorlogsheld zonder genade" TRIANON Louis Malle Is on- tegenzeggeljjk een vakbekwaam fil mer. Dat heeft hy reeds in andere films duidelijk gemaakt en ook in „Vie privée" spreekt hij echte film taal. Korte, sterke beelden volgen el kaar met vloeiende overgangen op. Maar ook hij is niet ontkomen aan de kwaal van vele voorgangers, die met Brigitte Bardot gewerkt hebben. Ook hij heeft zich uitgeleefd in het maken van zoveel mogelijk aardige plaatjes van deze ongetwijfeld foto genieke „ster". Die krijgt men dus volop, maar het doet sterk afbreuk aan het tempo. Nu is dat in deze film geen on overkomelijke hindernis, want veel vertelt Malle niet. In enkele scènes laat hij zijn Jill opklimmen tot een wereldvermaarde filmdiva, die er geen privé leven meer op na kan houden omdat zij bij elké stap ge volgd wordt door een meedogenloze horde publiciteitsmensen. Slechts kor 5 Donkere kamers voor de militairen in Nieuw-Gninea De Nederlandse fotogroothandel heeft materiaal beschikbaar gesteld voor de inrichting van vijf donkere kamers, waarin militairen op Nieuw- Guinea hun zelfgemaakte foto's zul len kunnen ontwikkelen en afwer ken. De vijf doka's zullen volgende week worden overgedragen aan het „Nationaal Thuisfront". Aanleiding tot dit gebaar was een tv-vraaggesprek met mevrouw Plat- teel, waarin zij ondermeer opmerkte, dat de militairen op Nieuw-Guinea wel veel fotograferen, maar dat de mogelijkheden tot het afwerken van de foto's zeer beprekt waren. te tijd kan zij van deze overmaat aan belangstelling genieten, dan wordt het haar teveel. Zy probeert het te ontvluchten, maar het lukt haar niet. Haar geliefde moet delen in de stortvloed, die haar roem ont ketend heeft. Wat ze ook proberen, zij kunnen het niet ontlopen. Het overweldigt hen. Tenslotte wordt het haar zelfs noodlottig. Brigitte Bardot moet zich als een vis in het water gevoeld hebben. Het filmverhaal loopt immers op vele plaatsen parallel met haar eigen er varingen. Zij zal dan ook geen moeite gehad hebben met de zeer aanvaard bare uitbeelding van een filmac trice als zijzelf is: overspoeld door de publiciteit en gestuwd in richtingen, die zij wellicht zelf niet gekozen zou hebben. Achter de te nadrukkelijk gepousseerde Brigitte Bardot in deze film bijgestaan door de Italiaan Marcello Mastroianni zien we dan ook een veelzeggend eigentijds dra ma. De tragische keerzyde van ster- renverafgoding. Het is de verdienste van Louis Malle, dat hy die zo onge remd weet weer te geven. Het is be paald geen opwekkend beeld. Tot weerziens mijn liefste Boeiend CASINO Anatole Litvak heeft zich bij de verfilming van Frangoise Sagans wereldberoemde roman „Ai- mez vous Brahms" angstvallig op het plat getreden filmpad gehouden, be vreesd om afbreuk te doen aan het boek. Het gevolg is dat er een film is ontstaan, die technisch niet zo veel interessants te bieden heeft, maar vooral de Sagan-liefhebber toch sterk weet te boeien Voor een groot gedeelte is dit te danken aan het voortreffelijke spel van de hoofdper sonen Ingrid Bergman en Anthony Perkins. Ver bitter d I REX In tegenstelling tot de meeste Amerikaanse oorlogsfilms, die gewoonlijk een beeld geven van de een of andere zich naar het helden dom schietende soldaat, toont de film „Oorlogsheld zonder genade" eens de keerzijde. Een laffe en daardoor verbitterde soldaat, die graag met roem overla den naar de States wil terugkeren, schiet zijn eigen luitenant dood en stelt zich aan het hoofd van een tiental manschappen. Zijn enige doel is, straks (de oorlog loopt ten einde) onder de lintjes bedolven in zijn woonplaats weer te keren. Het verve lende is echter, dat, voordat hij een of ander stukje heeft kunnen uitha len. de vrede wordt getekend. Hij be sluit dit aan zijn mannen te verzwij gen en gewoon door te blijven vech ten. Later zal hij dan wel verklaren niets geweten te hebben van dit be stand en zijn roemruchte feiten de hoge officieren eens duidelijk onder de neuzen wrijven. Zinloos offert de op eer gebeten soldaat, die zichzelf tot sergeant heeft gebombardeerd, de levens van zyn oorlogsmakkers op. Een keiharde film, ontdaan van het gebruikelijke romantische sausje. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii In aula van Sted. Gymnasium De leerlingen van de middelbare handelsavondschool „Kennis is Macht" waren gisteravond bijeen in de aula van het Sted. Gymnasium aar de Fruinlaan, waar zowel de di ploma's als de rapporten werden uit gereikt. Voordat deze uitreiking be gon brachten zowel de voorzitter van het genootschap, de heer J. YV. Schei- der, als de directeur van de school, dc heer J. W. H. Rotteveel hulde aa:i een scheidende leraar. Het be trof hier de heer P. A Wisse, die na ruim 41 jaar aan „Kennis is Macht" verbonden te zijn geweest, dc school heeft verlaten. F'oewel de docenten woensdag jl. al afscheid hadden genomen van hun collega wilde de directeur niet nalaten om de heer Wisse nogmaals, maar nu in tegenwoordigheid van de leerlingen, te danken voor de voor treffelijke manier van lesgeven. „Op gevolgd wordt U wel, vervangen wordt U niet", zei hy. Ook de heer Schneider dankte de scheidende le raar voor al hetgeen hij in het be lang van het genootschap heeft ge daan. Hij sprak van vruchtbaar on derwijs en van grote achting. Tot slot nam de heer Wisse zelf het woord. De leraar richtte zich daarbij in het bij zonder tot de leerlingen die hij op 't hart drukte aan de toekomst te blij ven bouwen. „Wat je nu doet is bou wen aan je toekomst", aldus spreker. Namen Na dit afscheid werden de jonge lui een voor een naar voren geroepen om hun diploma's in entvangst te nemen. De namen van de geslaagden luiden als volgt: Ryksdiploma 5-jr. cursus: C. P. Th. M. Bergers, J. C. Brummelkamp, J. Brusse,, W. A. Hogervorst, A. C Kroon. H. Lucas, S. M. Noort, H. J. Noyen, B J. M. van Ulden. W. E. de. Wolf. F. J. van Woudenberg. Rijksdiploma 3-jr. cursus: Y. E. van den Eshof, E. Ch den Haan, W. P. I. Holswilder, H. W. van der Horn (mef lof). R G J. van Kom mer (met lof), J. J. M. Kouwen, C. D van der Laan, J. G. de Leeuw, H. A. Lelieveld, M. van der Meer, H. P. Mostert, P. B. Mulder. G. A. Noort, J. Jasma, P. H. A. Riool. W. Schip- aanboord, D. J. Sjardin. G. van Star- I kenburg, M. Suurland, A. A J. E. Verhaar. G. Verstraten, C A. van der I Vlis (met lof), R. de Vries, M. J. van Winkel. H. E. van Zegveld, J. G. Zomerhuis. Nederlandse handelscorresponden tie (5-jr. cursus): M. J. L, Dolmans A. M. J. Th. van Dyk, C. Lagas, H. A. Lelieveld, J. M. Lelieveld, P. B. Mulder, C. M. A. Uljee, L. van Wes trienen. Franse handelscorrespondentie (5- jr. cursus): C. Ch. Goslinga, J. M. Lelieveld, C. M. A. Uljee. Duitse handelscorrespondentie (5- jr. cursus): P. G. Dreef. A. W. Ede- ling, C. Lagas, G. Pont, G. B. Spruit, L. A. P. Strumpel. Engelse handelscorrespondentie <5- jr. cursus)A. M. J. Th. van Dijk, M. 'tHort-van der Deyl, C. Lagas, H A. Lelieveld, J. M. Lelieveld, G. B. Spruit, I. J. M. van Stralen, C. M. A. Uljee. Spaanse handelscorrespondentie (2-jr. cursus)M. van Cullenburg, D. Laman. Machineschryven: J. van Beelen, G. Christiaans, I. J. L. den Duik, M. A. M. M. Duynisveld. J. van He- mert, C. J. van den Hoed, A. Hooge- veen, H. W. van der Horn. A. Kamp- hues, M. Kerpershoek, C. Klay, E. P. Klerks, C. J. Kosto, J. H. E. van Kralingen. R. H. Kreuse, A. van der Mey. C. Nieuwenhuys, F Otto, F. E. C. Sloos, B. M. E. Wesselius. Stenografie (130 lettergrepen per minuut)J. van Beelen, J. M. van Gelderen. C. Chr. Goslinga, J. M. Le lieveld, J. van Muyen, L. W. A. C. Spijkers, P. Tigchelaar, C. M. A. Ul jee, A. A. J. E. Verhaar, H. Vermond, E M. van Zegveld. Voor de in maart jl. gehouden tus sentijds examen machineschrijven slaagden de volgende kandidaten: J. M. van Gelderen, B. H. Honders, M. van der Kaaij, R. Mooten, L. de Mooij. T. Olivier, J. C. Pasma. J. M. Chr. Peynenborg, E. H. M Reize- voort, J. C. Schoneveld, J. M. Ver- steegen. D. J. Verkaik, M. J. G. van Vliet, M. J. van Winkel, D. de Wolf. Onze stadgenoot, de heer C. P. C. E. Stapels, is aan de Stichting school voor fotografie en fotbtech- niek geslaagd voor het eindexamen. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ nnrnnnmiiii „Vrouwen achter prikkeldraad" Verwrongen beeld LUXOR .Vrouwen achter prik keldraad" (Seven women from hell) is een Amerikaanse film, die de bele venissen van een aantal vrouwen in een Japans interneringskamp op Nieuw-Guinea tot onderwerp heeft. Het is werkelijk jammer, dat dit (wan)produkt op de filmmarkt is ge komen. want wat men bij het aan schouwen ervan te zien krijgt zyn beelden die afbreuk doen aan de werkelijkheid. Het kan zijn, dat de bedoeling van degenen, die dit pro- dukt vervaardigden goed waren, maar dat zij de Japanse bezettings tijd zelf niet hebben meegemaakt is zonder meer duidelijk. De vrouwen die in de Jappenkampen gevangen zaten, hadden waarachtig niet zulke pin-up gezichtjes als deze film- meisejs, van wie een aantal in de af gelopen wereldoorlog nauwelijks ge boren was. Zij hadden bovendien geen dure kleren bij zich en voor liefdesavontuurtjes geen fut en gele genheid meer. Neen, het leven van onze geinterneerde vrouwen in Indië was bepaald niet zo avontuurlijk als dat van deze schattige sterretjes aan het Hollywood-firmament. Het was alleen maar verschrikkelijk droevig en ellendig. Erger nog dan het be staan van het bijelkaar gezochte groepje, waar het in deze film om gaat. De film heeft geen enkele ver dienste of het zou alleen maar om de fraaie natuuropnamen geprezen kunnen worden. Zy die het interes sant mochten vinden om de film toch te gaan zien moeten zich in ieder ge val bedenken, dat de betreffende beelden gedeeltelijk vals en gedeelte lijk verwrongen zyn. Jammer eigen lijk voor zoveel moeite en voor zoveel geld Samar, duivelseiland Niet zó duivels LIDO Samar blykt in feite toch niet zo'n duivelseiland te zyn, als het gerucht wil doen geloven. Het is een ruig eiland, waar staatsgevaarlijke individuen sympathieke gevange nen overigens, want volgens het ver haal is er niet één echte misdadiger bij een straftijd moeten doorbren- i gen. Het commando over het kamp I heeft een zeer humane kolonel, die van het eiland een soort vakantie oord tracht te maken. De onrust begint pas als een Spaanse kapitein de story speelt in 1863 een inspectie komt hou den en de „wantoestand" aantreft. Onder de vers aangevoerde gevan genen bevindt zich een dokter, door George Montgomery wel heel stoer en stevig op het doek gezet, en een zeer exotische juffrouw met een be slist boeiende garderobe Die twee kunnen het samen'best vinden in al le avonturen, die daarna volgen. De kolonel neemt de inspecteur en zijn helpers namelijk gevangen want die willen een heel naar rapport over hem uitbrengen en trekt met alle gevangenen de Jungle in op weg naar een verloren geraakte, vrucht bare vallei en de vrijheid. De tocht naar de vallei is heel spannend, maar komen doet men er. Advertentie GUN IEDEREEN EcN FIJNE REIS MET Tijdig ingenomen,reisziekte voorkómen In de blauwe verpakking Lei op de juiste dosering Zazie in de métro Geprolongeerd STUDIO Het héél aparte film pje van regisseur Louis Malle, waarin hij een aaneenschakeling brengt van originele filmische gropjes, waarom de een zal schaterlachen en de ander niet, blyft nog zeker één weekje in het kleine theater aan de Steen straat. Het is de niet na te vertellen geschiedenis van een jong meisje in Parys met in de hoofdrol de 10-jarige Cathérine Demongeot. op Ieders lip! Zwembad Goois voor Kinderziekenhuis Het Goois kinderziekenhuis in Huizen dat thans 50 jaar bestaat zal worden uitgebreid met een openluchtzwembad. Een gift van het bestuur van de Amsterdamse effecten beurs en bijdragen van personeel, oud-patiënten en ouders van pa tiëntjes hebben dit mogelijk ge maakt. De giften zijn gisteren aan het bestuur van het ziekenhuis over handigd. Tijdens de feestelijke middag, die gisteren door 1500 gasten werd bijge woond, deelde de directeur van de Vereniging Goois Kinderziekenhuis, dr. F. W. Wolthuis, mede. dat de Ko ningin een belangrijke gift heeft toe gezegd 'n audiometer benodigd voor het gehooronderzoek. Zoals bekend heeft de Koningin maandag jongstle den een bezoek aan het jarige zieken huis gebracht. Het kinderziekenhuis in Huizen heette eerst kinderziekenhuis Hoog Blaricum en was oorspronkelijk be stemd voor de verpleging van jeug dige t.b.c.-patiëntjes. In 1956 is de opzet geheel gewijzigd, er worden nu onder meer polio-patiëntjes behan deld. Canadese studenten slechte werknemers De ervaringen van de werkgevers met de ruim 200 Canadese studenten. Wethouder opent achtste garage Het garagebedrijf en de showroom van de Automobielbedrijf Rijnland NV aan de Vijf Meilaan was gister middag het achtste bedrijf in zijn soort, dat wethouder A. J. Jongeleen van Openbare Werken in de zestien jaar, dat hij wethouder is geweest, heeft geopend. Hij vertelde erbij, dat nog twee van dergelijke gebouwen op Rijksgoedkeuring wachten en de piannen voor weer die in voorberei ding zijn. Het geeft een indruk van de ontwikkeling van de autoverkoop en de daarmee gepaard gaande moei lijkheden op verkeersgebied. Het is een voortdurende zorg van het ge meentebestuur om meer ruimte voor het groeiende wagenpark te creëren. Iedere auto heeft immers 20 vierkan te meter openbare weg nodig. In de eerste fase van het wegenscnema is dan ook parkeerruimte gemaakt voor 4300 auto's en in de derde fase ko men daar nog eens 7000 wagens bij. De wethouder wees er voorts op. dat de twijfel over de levensvatbaar heid van een winkelcentrum aan het Vyf Meiplein nu wel helemaal weg geëbd is. Binnen enkele jaren geeft de Vyf Meilaan aansluiting op de weg naar Den Haag en over twee jaar zal heel Zuidwest volgebouwd zyn. Het is dan een wijk geworden met 25000 bewoners. En in die hele „stad in een stad" zijn slechts twee plaatsen gereserveerd voor een ge bouw als gisteren geopend werd in aanwezigheid van talrijke belangstel lenden, die directeur W. F. C. Boon de hand wilden drukken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3