Prins opent dinsdag Hiltonliotel (500 bedden) AGENDA paem&ortwm D KLEINTJES ALS EENZEEPBEL Kerkel Ük Leven Drink de enige echte Staking woonwagenbewoners in Nnenen loopt op niets uit MET EEN ENKEL WOORD LFTDSCW DAGBLAD ZATERDAG 7 JULI 1962 ***5 E pessimisten schijnen ge lijk te krijgen: het Alge rijnse drama is nog niet ten einde. In de weinige dagen van zelfstandigheid hebben er zich beangstigende feiten voorgedaan, de machtsstrijd tussen Ben Bella en Ben Khedda en de bloedige incidenten in Oran. De eerste in druk is, dat de schietpartijen ernstiger zijn dan het geharrewar tussen premier en vice-premier. Waar bloed vloeit, is het gevaar lijk. Toch gaat dit oordeel in dit geval niet op. Want nu de Alge rijnen in de gelegenheid zijn hun eigen boontjes te doppen, is het vraagstuk van het rechtse extre misme van sommige Fransen niet al te onrustbarend, al zou het natuurlijk grote moeilijkheden kunnen veroorzaken. Maar de laatste restanten van de OAS vallen in het niet tegenover de nieuwe autoriteit der Algerijnen, wier zelfbewustzijn trouwens met de dag groeit. Veel erger voor de jonge staat is het daarom, als er onderlinge spanningen aan de dag treden, zoals thans tussen de twee leidende figuren in de „voorlopige regering". Hier immers gaat het om de politieke toekomst van een toonaangevend land in een be langrijk deel van Afrika. Als de diagnose van vrijwel alle waar nemers ter plaatse juist is, moet Ben Khedda beschouwd worden als de chef van de gematigden die met Parijs willen samenwer ken, terwijl Ben Bella behoort tot het ongemakkelijker soort a la Nasser. Nog zo'n potentaat erbij daaraan heeft dat deel van de wereld, dat zich toelegt op crea tieve politiek, bepaald geen be hoefte, zelfs al moet men toege ven, dat Nasser al heel wat van zijn wilde haren is kwijt geraakt. Het is dus te hopen, dat Ben Khedda erin slaagt de touwtjes in handen te houden. Een gunstige factor is de behoefte aan eenheid in brede lagen van het al zo lang geteisterde volk. Daarmee zullen de kopstukken zeker rekening moeten houden. SINDS het begin van deze maand is het Belgische man daatgebied Roeanda-Oeroen- di uiteengevallen in twee zelf standige staatjes: Roeanda en Boeroendi. Het verkleinwoord is hier wèl van pas, want Roeanda telt 2.6 miljoen inwoners op 26.000 km2 (dus kleiner dan Ne derland) en Boeroendi heeft er 2.2 miljoen op 28.000 km2. In beide gevallen gaat het om primitieve gebieden, waar spoorwegen on bekend zijn en de totale lengte van geasfalteerde wegen enige ki lometers bedraagt. Nog een voor beeld: in Roeanda's „hoofdstad" Kigali wonen slechts vierduizend mensen en de nieuwe Amerikaan se ambassade is er ondergebracht in een voormalige slagerij, die evenals andere winkels uit plan ken bestaat. Het enige bouwwerk in deze ,stad", dat in de verte aan Europa herinnert, is de ambtswoning van de nu verdwe nen Belgische gouverneur. Dit ge bouw dateert nog van voor de eerste wereldoorlog en is er neer gezet door de Duitsers, die er toen nog de koloniale macht uitoe fenden. Tussen haakjes: er zijn nog inwoners, die een mondje vol Duits spreken. Hoe beperkt de middelen van deze nieuwe staat jes zijn, blijkt mede hieruit, dat Roeanda's nieuwe nationale vlag uit groene, gele en rode banen bestaat, zodat men de oude Bel gische vlag kan gebruiken door het zwart door groen te vervan gen. Een aardige vondst, maar tevens een dóórslaand bewijs van de armoe. Woensdag vertrek Papoea-studenten naar Indonesië Van de zijde van de Nederlandse Staatkundige Studenten Federatie, wordt medegedeeld, dat de voorgeno men oriëntatiereis van enige weken naar Indonesië van zes in ons land studerende Papoea's doorgang vindt. Woensdagavond vertrekken zij van Schiphol naar Düsseldorf. Daar zul len zij de gasten zijn van de Indo nesische ambassade. Donderdag wordt de reis voortgezet. Auto slipte: dode en twee gewonden (Van onze Eindhovense correspondent) Op de autoweg tussen Geldrop en Mierlohout is gisteren een personen auto, bestuurd door een 24-jarige Eindhovenaar geslipt. De wagen, die gladde banden had, reed naar links en draaide om zijn as. Op dat moment bevonden zich vier wielrjjdsters op het fietspad (werkneemsters van een in de buurt gelegen tricotagefabriek), die op weg waren naar het werk. Zij werden door de slippende wa gen gegrepen, waarbij een van haar de 27-jarige mej. Van der Heijden uit Helmond, op slag werd gedood. Twee anderen, de 19-jarige mej. B. Hendriks, eveneens uit Hel mond, en de 15-jarige L. Meijers uit Mierlohout, bleven zwaargewond be wusteloos liggen. Zij werden later naar het St. Lam- bertusziekenhuis te Helmond overge bracht- De auto vloog na het ongeval te gen een hek en werd volledig ver nield. (Van onze t.v.-medewerker) Voor de eerste maal in onze tele visiegeschiedenis (als we het wel heb ben) kwam de Rijkspolitie in een do cumentaire over het speurwerk aan bod. In beginsel een juist initiatief, bovendien volkomen verdiend. Het gaat hie rimmers over een organisa tie. die het wel van onze gemeen schap dient op een terrein, dat be paald niet het aangenaamste is. Er werd uitgegaan van een auten- tiek geval, maar wat ons nog be langrijker leek, het waren auten- tieke mensen, het waren de werke lijke spelers bij het ontsluieren van de oorzaken van een tragische dood. Het waren dus geen vakacteurs. Dat ze dus geen toneel konden spelen, is te begrijpen. Omdat ze het toch moesten doen het ging immers om een reconstructie bestonden twee mogelijkheden: of het zou een houterige kwestie worden, óf de wer kelijkheid zou benaderd worden. We zouden haast zeggen, dat het resul taat zowel het een als het ander was. Want de heren spraken allemaal in proces-verbaal-taal. Dat klinkt soms wat plechtstatig, maar het is nu een maal overeenkomstig de werkelijk heid, dat het beroepsjargon in alle zaken, de dienst betreffend, wordt ge hanteerd. Het verhaal van het veronderstelde misdrijf had werkelijk wel wat korter gekund, maar het doel was voorlich ting en dat werd dunkt ons op een De schuttingen zijn verwijderd van f 8.5 miljoen bijeenbracht en een rond het Hiltonhotel in Amsterdam en tientallen tuinlieden zijn naar stig doende om de plantsoenen ge reed te krijgen vóór dinsdag a.s., wanneer Prins Bernhard in aanwe zigheid van honderden hoge autori teiten en uit Amerika en Europese landen komende genodigden het duurste en meest luxueuze hotel zal openen, dat ooit in Nederland is gebouwd. v Gisteren hebben we enkele uren gedwaald door dit enorme gebouw met zijn weelderig ingerichte zalen en zijn negen verdiepingen tellende ..beddenhuis", waarin ruim f. 20 miljoen is geïnvesteerd. Het bouw werk, dat is ontworpen door de Rot terdamse architect H. A. Maaskamp in samenwerking met zijn Amster damse collega's ir. F. W. de Vlaming en H. Salm, heeft aan de Apollolaan de beste plaats gekregen, die men zich in dit statige deel van Amster dam-zuid kan wensen. Aan de ach terzijde bieden de grote ramen van de restaurantzalen en de terrassen een prachtig uitzicht op de begroeide oevers van het noorder-Amstel- kanaal.. De meeste Nederlanders zul len wel nooit verder komen dan een vluchtige blik in de verwarmde plan tenkassen, die de hoofdingang flan keren en waarin een typisch Holland se bloemenpracht, dankzij een hierin kunstmatig geschapen klimaat, het gehele jaar door in volle bloei is te bewonderen. Zij die langs de fraai uitgedoste en met hoge hoed getooide portier de grote hal betreden, zullen viijwel zonder uitzondering bereisde lieden zijn, die in staat en bereid zijn luxe. comfort en service naar even redigheid te honoreren. Voor hen biedt dit Hiltonhotel weinig verras singen. want de sfeer onderscheidt zich slechts in details van die in de Hiltonhotels te Boston, Berlijn, Cairo. Portorico of in één van de andere 45 wereldsteden, waar de 75-jarige hotel koning Conrad N. Hilton zijn naam op een dergelijk enorm gebouw heeft laten aanbrengen. garantie van de regering kreeg van f 12 miljoen. De heer Hilton zelf heeft dus geen cent in dit hotel, dat zijn naam draagt, gestoken, maar wel pachtte hij het gebouw voor twintig jaar. Directeur is de Amerikaan Ralph Starke, die iedere dag rapport zal uitbrengen aan het hoofdkwar tier van het Hiltonconcern in Bever ley Hills. Enkele leidinggevende func ties worden eveneens door Amerika nen uitgeoefend. Vrijwel het gehele personeel is echter Nederlands. DEZE Afrikaaanse landjes nu, die tegen het begin van deze eeuw (omstreeks 1895) op vreedzame wijze door de hertog van Mecklenburg voor Duitsland werden gewonnen en officieel tot 1919 deel uitmaakten van Duits Oost-Afrika om daarna onder Bel gisch mandaat te komen, worden bedreigd door een burgeroorlog. Eeuwenlang heeft de kleine min derheid (15%) van de veehou- dende Watoetsi de leiding gehad over de landbouwende Bahoetoe. Maar enige jaren geleden, toen de regering in Brussel begreep dat het mandaat ten einde liep, be sloten de Belgen tot een nieuwe politiek, waardoor de Watoetsi hun bevoorrechte positie verloren. Enige honderdduizenden leden van het vroegere „herenvolk" vluchtten daarop naar Tangan yika en andere buurlanden. In Roeanda rust de macht nu in handen van een Bahoetoe, een voormalige onderwijzer, Kajaban- da geheten. Alleen in Boeroendi heerst nog een Watoetsi-koning, die te rechter tijd besloot aan de privileges van zijn volk een einde te maken. Tot 1 augustus a.s. zul len de Belgen in hun voormalige mandaatgebied een kleine strijd macht van 900 parachutisten mo gen handhaven, een overgangs maatregel, waarvoor minister Spaak in de Verenigde Naties een krachtig pleidooi gevoerd heeft. Spaak had goede gronden voor zijn dringend verzoek. Officieel Het Amsterdamse Hiltonhotel heeft 279 kamers, elk 3.80 meter bij 4.60 groot, behalve de duurdere hoekka- mers, die iets groter zijn. In totaal 500 bedden. Op de negende etage is een speciale managerssuite, waarvan de prijs nergens wordt genoemd en de gegadigden discreet in het oor wordt gefluisterd. De kamers zijn luxueus, maar praktisch ingericht en hebben uiteraard bad, toilet, douche, radio, telefoon en aansluiting voor televisie. De radio biedt keuze uit vier stations. Wie knop nummer 4 in drukt hoort Radio Veronica, welks programma, ook in de benedenzalen voor entertainement wordt gebruikt. Waar het publiek nimmer komt is de kelderverdieping, waar een groot deel van het 450 man tellende perso neel werkt. Hier zijn de kantoren, werkplaatsen en magazijnen, de voor raad-, linnen-, was- en wijnkelders, de machineruimte (o.a. voor de air conditioning van de hotelkamers), een cafetaria voor het personeel, de huishoudelijke afdeling en de kamers voor de dokter en de verpleegster. Het Hiltonhotel is gebouwd door de N.V. Amsterdam Hiltonmaatschappij, die een Nederlands aandelenkapitaal Tsjombe meldt een aanval van regeringsleger Het leger van de centrale Kongolese regering in Leopold- stad heeft een aanval gedaan op de Katangese troepen in Noord- Katanga, aldus deelde president Tsjombe van Katanga gisteren op een persconferentie mede. Bij gevechten te Kapea was één Katangese soldaat gesneuveld en werden er vijftien gewond, van wie vijf zwaar. De Katan gese strijdkrachten zouden de aanval van de centrale troepen hebben afgeslagen. Tsjombe zei, dat de aanval een onderdeel was van een plan om ge heel Noord-Ka tanga te veroveren. Zoals bekend heeft de Katangese regering in de herfst van het vorig jaar het gezag verloren over grote gebieden in het noordoosten van Katanga. Deze gebieden worden nu vanuit Albertstad bestuurd door leiders, die achter de regering in Leopoldstad staan. Ondanks deze aanval zou Katanga de onderhandelingen met de centrale regering niet afbreken, aldus Tsjombe. Hij had bij het hoofd van de Ver enigde Naties in Kongo, Gardiner, geklaagd, dat de Verenigde Naties hun troepen in Elisabethstad ver sterken. Honderden Afrikanen zou den de stad hebben verlaten na geruchten, dat vóór 11 juli de troe pen van de Verenigde Naties een aanval zouden beginnen. goede en verantwoorde manier be reikt. Dat daarnaast tenslotte hetgeen als 'n misdrijf werd aangemerkt, een onge val bleek te zijn, deed de hele zaak uit elkaar spatten als een zeepbel, En dat bleek nu juist één der weinige gevallen, waarin een schijnbare anti climax het goed deed. Kort en goed: een nuttige uitzending, die boeide door het onversluierde vakmanschap, door de zaakbekwame politiemensen evengoed als door de presentator en de mensen achter de schermen ten toongespreid. Van de rest van het programma valt niet veel te zeggen. De vakan tiereportages lijken allemaal op el kaar en die gisteren in het brand punt stond was niet beter of slechter dan de broertjes of zusjes; de teken film kon ons niet boeien en de slot- show leverde tenminste een (dwaas) verhaaltje. NED. HEItV. KERK Beroepen te Hulzum (vac. G. J. van de Bogerd) (toez.) K. Venema te Joure. Bedankt voor Nleuwerkerk aan de IJssel L. Doppenberg te Wllsum (O.). Aangenomen de benoeming tot vi caris te Schevenlngen (wijkgem. Oude Kerk) H. van den Beid. voorheen vicaris te Kaapstad. GEREF. KERKEN Beroepen te Helloo M. Grashoff te Bleiswijk te NiJ-Beets G. Dijkstra, kand. te Leeuwarden. CHR. GEREF. KERKEN van der Weele GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Knpelle-Blezelinge Chr. gsn Dam te Rotterdam-Zuid Advertentie voor mensen die kwaliteit verlangen ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 7.45 uur n.m. De Lakenhal: Concert Ned. Madrl- gaalkoor 8.15 uur n.m. Kikkerpolder: Afscheid en Installatie districtscommissaris N.P.V. 3 uur nm. Oosterkwartier: Tuinfeest. 2.30-5 uur en 7.30-11 uur nm. ZONDAG Wachttorenstudie 4.30 en 6.30 uur De Amsterdamse eerste divisie club DWS heeft doelman Jan Jong bloed en midvoor Arie den Oude op de transferlijst geplaatst. Op eigen verzoek is de achterspeler Frits Flin- kevleugel op de transferlijst gezet DWS heeft de voorhoedespeler Wery van HVC gecontracteerd. De beroemde Franse binnenspe- ler Just Fontaine heeft verklaard dat hij zijn carrière als voetballer zal be ëindigen. Bij de wereldkampioen schappen 1958 in Zweden was Fon taine de best eschutter van het ge- hel etoernooi. Nadien raakte hij door een tweetal beenbreuken op de ach tergrond. (Van onze Venlose correspondent) De „staking" van de circa zestig woonwagenbewoners in het oost-Bra bantse plaatsje Nuene is praktisch op niets uitgelopen. Het gemeentebe stuur van Nuenen hield voet bij stuk en toen men merkte, date r zeker geen steunuitkering zou volgen, zijn noemde hij de vrees, dat de Wa toetsi zullen pogen hun verloren rechten te herkrijgen, waardoor een „Kongolese" burgeroorlog zou kunnen uitbreken. In feite gaat het Brussel erom, dat het niet op nieuw de zondebok wil worden voor onderlinge twisten van Wa toetsi en Bahoetoe, zoals het ook de schuld heeft gekregen voor de misère in Kongo. Tot op dit ogen blik heeft er zich gelukkig nog geen handgemeen voorgedaan. Maar het gevaar van herleving van eeuwenlange tegenstellingen is allerminst denkbeeldig. diverse mannen toch maar aan het werk gegaan. Dat werken moet men echter met een korreltje zout nemen: zij bevinden zich namelijk op een object van de heidemaatschappij en daar is alles mee gezegd, aldus bur gemeester O. Haffmans. De zigeuners, die bij de groep woonwagenbewoners horen, vertikten het echter om aan het werk te gaan. Zij kregen dan ook gistermiddag geen steungeld uitgekeerd. Burgemeester Haffmans verzeker de ons gisteravond, dat er totaal geen rumoer werd gemaakt, toen deze mannen geen geld kregen. Zij moeten echter toch eten, zodat er wel verwacht wordt, dat er de ko mende dagen menige kip zal sneuve len. De vrouwen van de niet-werkende zigeuners zijn trouwens al in de af gelopen dagen aan het werk geweest. Zij hielden zich veelal bezig met waarzeggerij en voorspellingen doen, door middel van uit de hand lezen. Daarmeev erdlende zij rijkelijk de kost voor hun gezinnen, want velen in en rond Nuenen vonden dit ken nelijk toch wel een bijzodere ge- waarwordig. Hoge woerd 175:. Jehovah's getuigen, n.m. Prediker: Volle Evangelie Zending. Evangelist G. van Dussen. 10 uur vjn. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Film over Malaya: Pukat Payang. vis vangst. 2.30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vjö. MAANDAG Geb. Chr. Soc. Belangen (Oude Sin gel 236)Jaarvergadering V.V. Leldse Boys. 8 uur n.m. Stadhuis. Gemeenteraad. 2 uur n.m. DINSDAG Ambachtsschool: Afscheid leraar N. de Water. 4 uur n.m. Hogewoerd 175: Dlenstvergadering Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Lage Rijndijk 92: Receptie 25-Jarlg bestaan kapsalon Rita. 3-5 uur n.m. Prediker: Volle Evangelie Zending. Evangelist J. Zijlstra (H.A.). 8 uur n.m. Waaggebouw: Excursie Ned. Ver. van Huisvrouwen naar Tentoonstelling „Lelden bekeken". 10.30 uur v.m. Zoeterwoudseweg: Aandeelhouders vergadering N.V. Leidsche Wolspinnerij. 11 uur v.m. WOENSDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst. Volle evangelie zending. 7.45 uur n.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dlenstvergadering Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. Pieterskerk: Orgelconcert Stoffel van Viegen. 8.15 uur n.m. Rijksmuseum van Oudheden: K. en O.-bezoek aan Tentoonstelling „Glas uit de oudheid". 8 uur n.m. VRIJDAG Don Bosco-school (Boerhaavelaan 44) Diploma-uitreiking R.-K. techni sche school, 8 uur nm. Prediker: Evangelisatie Christengem. „Ecclesia". 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN Legermuseum (Pesthuislaan): Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. RUksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur. zondag 1-5 uur. RUksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Naar wUder horizon" Werkd. 10 tot 5 uur; 's zondags 1 tot 5 uur (tot 8 oktober). RUksmuseum van Oudheden: Dage- lUks 10-5 uur. zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid", (t/m 15 augustus). RUksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: DagelUks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. VOOR HEDENAVOND Kamerork. 20.10 Holland Festival 1962: Hilversum I 40" m j bariton en piano: moderne liederen. VARA: 14.10/ Stre^kuUzendlng 1S°° 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij lulden de zondag in. 23.00 Residentie- ork. en solist: moderne muz. 23.55- 24.00 Nws. Friesland. 14.30 Lichte muziek, 15.00 Holland Festival 1962: Concertgebouw orkest en soliste: klaas, en moderne muz. 16.40 Boekbespr. 17.00 Radio Jazzclub. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Theaterork. en zangsol. 18.50 Ver slag waterpolowedstrUd Nederland West-Dultsland. VPRO: 19.30 Op de helling, gesprek. 19.45 Oude muz. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Marinierskapel. 20.40 Tango- Rumba-ork. 21.10 Soc. comm. 21.25 Italiaans ens. en zangsolist. 21.50 Op de oude toer, bejaarde melodieën. 22.20 Sportnws. 22.30 Nws. 22.40 Lich te muz. 23.10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, HM. KRO: 14.30 Voor de Jeugd. 15.30 Zang en plano: klass. liederen. 15.55 Pianorecital: moderne muz. 16.10 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.40 Lichte gram. 17.00 Interland zwem- ontmoetlng NederlandW.-Duitsland. 17.10 V. d. amateurs. 17.30 Boekbespr. 17.40 Nwe gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Instr. trio: Jazzmuz. 18.50 Pol. lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act 19.25 Flamenco- muz. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Put'Olbreng* in de huid gezondheid en zuiverheid Waaggebouw: „Lelden bekeken". Dag. 10 uur v.m.9 uur n.m. (vrijdags 2-9 uur n.m.); zond. 1-5 uur nm. (t/m 16 Juli). BIOSCOPEN Trianon: „Prlvé-leven". 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Studio: „Zazie in de métro". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Re\: „Oorlogsheld zonder genade". 14 Jr. Dag. '2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „Call-girls in gevaar". Lldo: „Samar, het Duivelseiland" 14 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Tot weerziens mijn liefste". 18 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Vrouwen achter prikkeldraad". 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra Theater - Wassenaar: Vrijdag 8 uur, zaterdag 7 en 9.15 uur De Vlucht van Captain Blood". 14 Jr. Zondag 7 en 9.15 uur; ma. en wo. 8 uur „Soldaten in Nylons". A.l. Donderdag 8 uur „Voor Beulen geen Genade". 18 jr. Zondagmiddag en woensdagmiddag 2.30 uur „De Don- derruiters". A.l. Weekeindedienst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts J. de Bruyn, tel. 24172. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9. tel. 24807. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp ls geopend. De Oegstgeester Apotheek. Wilhel- mlnapark 8, tel. 53274 is 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Veldhuyzen, tel. 20617; Gaas beek. tel. 20266; Jansen, tel. 53024; 's-Gravesande. tel. 31919 en Llgten- berg, tel. 22630. Te Ocgstgeest dokter J. B. Hugen- holtz, tel. 51390. BU geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. BINNENLAND Het aantal buitenlandse toeristen, dat Amsterdam bezoekt. Is in de maand Juni belangrijk groter geweest dan in de Junimaand van het vorige Jaar. Er werden deze maal honderd duizend overnachtingen geboekt tegen 90.000 in Juni 1961. De meeste toeris ten waren Amerikanen en Duitsers. Het aantal vakantiegangers uit de Scandinavische landen ls dit Jaar op vallende groot. Naar wij vernemen is thans de rijksgoedkeuring afgekomen voor de restauratie van de Martinikerk in Gro ningen. Dit betekent dat binnenkort met de werkzaamheden kan worden begonnen. De goedkeuring omvat een bouwsom van f 490.000. toereikend voor twee Jaar bouwactiviteit. Daarna wordt de kwestie opnieuw bezien BUITENLAND. In een officieel verslag aan het Tsjechoslowaakse parlement wordt ge zegd dat de landseconomie „aanzien lijke moeilijkheden" ondervindt als ge volg van het feit. dat vorig Jaar de gestelde doelen in landbouw en in dustrie niet zijn bereikt. De arbeids- produktlviteit ls verminderd en de pro- duktiekosten zijn te hoog. De levens standaard is vorig Jaar opnieuw ge stegen. De betalingsbalans van de West- dultse Bondsrepubliek over 1961 sluit met een tekort van 2.2 miljard mark vergeleken met een overschot van 6.2 miljard over het voorgaande Jaar. Dit tekort is voor een groot deel het ge volg van bijzondere transacties in het kapitaalverkeer. De lopende rekening sloot met een voordelig saldo van 3 miljard mark vergeleken met een overschot van 4,5 miljard over 1960. Daarentegen toonde de kapitaalbalans een tekort van 5.2 miljard mark tegen over een overschot van 1,7 miljard over 1960. Een Inwoner van Breslau heeft zeventien jaar lang op een goudschat geslapen zonder er iets van te vermoe den. Dit kwam aan het licht, toen hij zijn matras, waarop hij sinds het einde van de oorlog had geslapen, liet re pareren. Vermoed wordt, dat de gou den munten aan een tijdens de oorlog bij de strijd om Breslau omgekomen Inwoner van deze stad hebben toebe hoord. President Kennedy heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij. behoudens goedkeuring door de Senaat, de 54- Jarige onderminister van Buitenlandse Zaken voor Europese aangelegenheden, Foy Kohier, zal benoemen tot ambas sadeur in Moskou. Kohier zal daar Llewellyn Thompson opvolgen, die sinds Juni 1957 zijn land in de SowJet- Unle vertegenwoordigt. Te Wilrijk bij Antwerpen heeft men een elfjarig jongetje op een zol der dood aangetroffen, hangend in een touw. Het kind was kennelijk bij het spelen ln het koord verwara geraakt, gevallen en gestikt. Zijn kameraadjes waren in paniek weggevlucht, zodat men hem pas na verloop van uren miste en op onderzoek uitging. De boeddhistische monnik, die bijna drie Jaar geleden de premier van Ceylon. Bandaranaike. heeft vermoord, ls gisteren in Oost-Colombo opgehan gen. Somarama was 25 uur voor zijn terechtstelling tot het christendom overgegaan, naar hij zei omdat hij in 't boeddhistische geloof geen vergifffenis voor zijn misdaad kon krijgen, wat in het christendom wel het geval ls. Hij werd gedoopt door een anglicaanse geestelijke. Generaal Lucius Clay, de voor malige bijzondere vertegenwoordiger van president Kennedy in Berlijn, meent dat er nog geen oplossing van de Berlijnse kwestie Ln zicht is. Hij zei dit In antwoord op vragen bij zijn vertrek per vliegtuig naar de V.S., na een bezoek van drie dagen dat hij aan West-Berlijn. heeft gebracht. Hij zou Amerikaanse firma"» vragen meer investeringen ln West-Berlijn te doen. In Hongarije was het gisteren de koudste Julidag sinds 90 Jaar. In Boe dapest daalde de temperatuur tot 7,7 graden cel&lus. Bij een spoorwegongeluk bij Zebu- zln in Tsjecho-Slowaikije zijn gisteren 14 mensen omgekomen. De Peruviaanse partij A.P.R.A. heeft op een buitengewoon congres in Lima geweigerd ermee ln te stemmen dal haar kandidaat bij de presidents verkiezingen. Haya de la Torre, afziet van het presidentschap, zoals de strijdkrachten hadden geëist. Zij ver klaart dat alleen het parlement een nieuwe president kan aanwijzen aan gezien geen der drie kandidaten de vereiste meerderheid had bereikt. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 14.00 Eurovisie: Internationaal tennistoernooi te Wimbledon. AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 17.35-18.30 Interland-ontmoeting tussen de zwem en waterpoloploegen van Nederland en West-Duitsland te Rhenen. AVRO: 19.30 Dierenfilm. 19.50 Televizier. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Het bezoek van H.K.H. Prinses Irene en H.K.H. Prinses Margriet aan de West. AVRO: 20.30 Populaire liedjes en me lodietjes. 20.50 Lief weertje, reportage van een dagje aan het strand. 21.20 Rhapsodle der zotheid, amusements- progr. 22.25-22.50 TV-feuilleton. VOOR ZONDAG 8 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 800 Nws.. postduivenber. en soc. strijdlied. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Kamerork. en solist: moderne muziek. 10.40 Lieve ouders... (XIII), brieven van beroemde kinderen. 11.00 Lichte gram. AVRO: 12.00 Licht ens. m. zang- solist. 12.30 Sportber. 12.33 Verzoek- progr. van plano- en orgelmuziek. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Flitsen van de Algemene Vergadering van de AVRO. die gisteren te Utrecht werd gehouden. 13.55 Licht instrum. trio. 13.55 Boekbespr. 14.00 Verzoek- progr. v. d. sold. 15.00 Instrum. sextet en zangsollst: lichte muz. 15.15 Hol land Festival 1962: Kamerork. en so listen: klass. muz. I. d. pauze (15.45 15.55) Toneelbeschouwing. 16.30 Sport- revue. VARA: 17.00 Walsork. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Remon strantse kerkdienst. IKOR: 19.00 V. d Jeugd. 19.30 De Open Deur. lezing AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte gram. 20.45 De huisbaas, hoorsp. 21.15 Dans- ork. en zangsolisten. 22.00 Rijkdom der welluidendheid: klass. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Lustrum Amsterdamse studenten: slotbal. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 In leiding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Samenzang en orgelspel. Convent van kerken: 10.00 Geref. kerkdienst. NCRV: 11.30 Kerkconc.: sopraan, vlooi en orgel. 12.05 Klass. gram. KRO: 12.15 Buiten lands comm. 12.25 Klanken uit Beleren. 12.35 Lichte muziek, en zangsolisten. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13 00 Nws. 13.05 Lichte ork.muzlek en solisten. 13.45 Lichte gram, 14.10 Hol land Festival 1962: Residentie-orkest en zangsollsten: moderne en klassieke muz. 15.10 De vliegende Hollander, le zing. 15.20 Cello en piano. 15.40 Voor elk wat wils. 16.00 Sport. 16.30 Gewijde muz. IKOR: 17.00 Ned. herv. kerk dienst. 18.00 Het Geladen Schip, le zing. 18.30 De kerk aan het werk. lez. 18.40 Waar blijft het Wilde Ganzen geld?, lezing. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Kinderkoor en orgelspel. 19.25 Door een geopende deur ln de hemel, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Rödgród met Flöde, klankb. over Ko penhagen. 21.30 Gevar. muziek. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.50 Avondgebed. 22.55 Concertgeb. ork en solist: klass. muz. 23.45 Klass. liederen. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. B J. A. Streefkerk te 's-Gravenhage; 11 uur ds. G. Toornvliet, uitzending dienst voor belangstellenden; 12.15 uur ds. G Mevnen te Utrecht, Jeugdappèl- dlenst Amsterdam; 4 uur ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 12.00-13.00 Wereld- kampioensch. turnen. 14.30-16.45 In terland ontmoeting zwemmen en schoonspringenNederlandW.-Duits- land. 17.00 Eurovisie: Wereldkampioen schappen turnen. 19.30 Weekjournaal. 20.00 Sport ln beeld. NCRV: 20.30 De reis van hun leven, fllmreportage. 20.45 Voordr. 21.00 Een man van gewicht, TV-spel. 21.25 Morgen brengen, film- rep. van het transport van een kraan schacht: gewicht 65.000 kg. 21.55 Ka- mermuz. 22.25 Dagsluiting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Operamuziek. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Klass. en moderne ork.muzlek. I. d. pauze: 15.25-15.40 Lezing. 16.15 Onbeken<t 17.00 Hoorspel. 17.35 Zang en gitaar. 17.50 Praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journaal. 18.45 Lichte ork.muzlek. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. uitz. 20.25 Llefdadigheldsoproep. 20.30 Quiz. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.10 Radioportret. 22.50 Epiloog. 22.59 Weer ber. 23.00 Nws. 23.02-23.35 Klass. ka- mermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verzoekprogr. 13.30 Gevar. pro gramma. 14.00 Gevar. muz. 14.25 Po pulaire liedjes. 15.00 Filmprogr. 16.00 Popul. muz. en nwe gram. 17.00 In terviews en gram. 17.45 Rep. zwem wedstrijd HongarijeGroot-Brittannië. 18.00 Liedjes. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Popul. liedjes. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (verv.). 23.30 Lichte muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Operaconc. 13.00 Nieuws. 13.10 Lichte ork.muz. en solisten. 14.45 Ka- mermuz. en zang. 15.30 Operamuziek. 16.30 Dansmuz. 18.15 Klass. muz. 18.35 Zang en plano. 19.00 Nws. 20.00 Koor zang. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.15 Ork.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Moderne ork.muzlek. 13.40 Hoorspelen. 15.50 Le petit due. opera van Lecocq. 17.45 Klass. en mo derne ork.muz. 19.30 Lichte ork.muz. 20.00 Hedendaagse Franse musici. 22.15 Gram. 22.45 Gevar. gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Pianospel: lichte muz. 12.30 Weerber. 12.34 Om roep amus.ork. en zangsoliste. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- in belcantoconc. 15.30 Gevar. progr. en sportber. 17.30 Varlété-ork. en zang soliste. 17.50 Koorzang. 18.00 Piano recital: klass. en moderne muz. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. 20.00 Amus.progr. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Nws. 23.05 Dans muz. 23.55-24.00 Nws. 484 m.: 12.15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Verzoekprogr. en sportber. 17.00 Nws. 17.40 Verzoekprogr. (verv.). 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Hoorsp, 22.00 Wereldnws. 22.15 Dansmuz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.56 Nws. VOOR MAANDAG 8 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken. 8.00 Nws. en soc. strijdlied. 8.18 Mu zikale ochtendpost. 8.35 Klass. muziek. 9.00 Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.10 Lichte gram. (9.35-9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Want leder mens draagt een naam, overdenking. VARA: 10.20 Zestig minuten voor boven de zestig. I 1120 Voordr. 11.35 Blaaskwintet: mo-1 derne muz. 12.00 Instrumentaal kwln-| tet: lichte muziek. 12.30 Meded. t.b.v.l land- en tulnb. 12.33 Voor het plat- teland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00; Nws. 13.15 V. d. middenstand. 13.20 Planotrio: amus.muz. 13.45 De gebro ken zullen van Hercules, lezing over! Spanje en Portugal (II). 14.00 Oude; kamermuziek. 14.30 Molen De Vriend schap, hoorsp. reportage. 15.20 Licht ens. 16.00 Oude liedjes. 16J5 Weer klank, muzlekrevue. 17.00 Tango-rum- ba-ork. en zangsollsten. 17.30 Operette-, muz. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20' Licht ens. 18.40 Instrum. trio en zang soliste: jazzmuz. 19.00 Pari. overzicht, 19.15 Regerlngsuitz.: Bescherming Be volking vraagt Uw aandacht. 19.30 Licht ork. 20 00 Nws. 20.05 Holland Fes-1 tl val 1962: Resldentle-ork. en soliste;! klass. en moderne muz. 21.30 Op de praatstoel, licht progr. 21.50 Licht ork. I 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Tachtig Jaar geleden werd Willem Elsschot ge boren, klankbeeld. 23.10 Woorden met stilte er om heen. poëzle-progr. 23.30 Vioolrecital: klass. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz.j 7.30 Goedemorgen. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Ra diokrant. 8.35 Koorzang. 8.45 Ham mondorgelspel. 9.00 V. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram.; 10.20 Theol. etherleergang. 11.05 Zang recital. 11.35 Elk wat wils. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Licht ens. 13.45 Opera-aria's. 14.05 Schoolradio. 14.40 Kon. Mil. Kapel. 15.25' De zevensprong, vakantlewedstr. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zang recital. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V.! d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regerlngsuitz.: Culturele uitwisseling Nederland-Suriname, door M. D. Thijs. NCRV: 18.00 Kerkorgelconc. 18.30: Met naam en plaat voor U paraat. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Ham mondorgelspel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.10 Een Moeder gezocht, hoorspel. 21.10 Meisjeskoor en instrum. kwint. 21.35 Klass. kamermuz. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Metropole- ork. en solisten: amus.muz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr. 23.05 Lichte gram. 23.55- 24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA, DRAADOMROEP (Over de 4e Hjn van 18-20 uur) Gustav Mahler. I. Vijf liederen uit „De Knaben Wun- öerhorn". a. Iich ging mit Lust durch einen grünen Wald; b. Um schlimme Kinder artig zu machen; c.Wer hat i dies Liedlein erdacht?; d. Das irdische Leben; e. Lob des hohen Verstandes. Christa Ludwig, mezzo-sopraan. Gerald Moore. piano. II. Symphonie nr. 3 in d kl. t. Kraf-I tig. Entschieden. Tempo dl Menuetto. Sehr massig. Comodo. Scherzando. Ohne Hast. Sehr langsam. Misterioso. Lustig im Tempo und keek lm Aus- druck. Langsam. Ruhevoll. Empfunden. New York Philharmonic Orchestra. Martha Lipton, mezzo-sopraan. Wo men' Chorus of the Schola Cantorum (o.l.v. Hugh Ross). Boys' Choir of the Church of the Transfiguration (o.l.v. Stuart Gardner). Dirigent: Leonard Bernstein. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.30 Ll- selotte, operette (ln samenwerking met de Duitse en Oostenrijkse televisie). 23.00 Epiloog. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S 12.00 Klass. en moderne ork.muzlek. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. met comm. 13.40 Oude filmmuz. 14.25 Nwe gram, en comm. 15.00 Hoorspel. 16.30 Progr. voor oudere luisteraars, i 17.00 Hoorspel. 17.30 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18 00 Nieuws. 18 15 In the South-East, reg. progr. 19.00 Onbekend. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.30 Kamermuziek. 22.45 Pari. overz. 22 59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.35 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Populaire gram. 12.31 Gevar. i muz. 13.30 Nws. 13.35 Cricketuitslagen.; 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Dansmuz. 15.31 Muziek bij het werk. 16.15 The Dales, dagb. 16.31 Uit slagen races en cricketuitslagen. 16.35 Gram. v. d. Jeugd. 17.00 Gevar. progr. 17.31 Gram. 18.33 Sportoverz. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. en Journ. 19.31 Hoorspel. 20.00 Dansmuz. 20.31 Licht progr. 21.00 Hoorsp. 21.31 Lichte muz.! 22.15 Orgelspel. 22.30 Nws.. sport en act. 22.41 Lichte ork.muz. en solisten. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Filmmuz. 14.45 Piano, viool en cello. 16.00 Kamermuz. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf. concert. 21.45 Nws. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Dans muz. 24.00 Nws. 0.20 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork.concert. 13.50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Kerkconcert. 15.00 Symi. conc. 16.30 Gram. 18 05 Kamermuziek. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 20.00 Ork.conc. 23.10 Solistenconcert. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Nws. 12.03 Lichte gram. 12.30 Weerber. 12.35 Landbouwkroniek. 12.42 Amus.muz. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Klass. kamermuziek. 14.00 Lichte gram. 15.00 Kamermuziek voor blaasinstrumenten. 16.00 Beursberich ten. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.55 Hobo en piano: klass. en moderne muz. 18.20 V. d .sold. 18.45 Comm. Ronde van Frankrijk. 19.00 Nws. 19.40 Operamuz. 20.00 Kamermuz. (moderne muziek)/ 20.50 De Zeven Kunsten. 21.05 Zang- recital. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Air.us. ork. en licht ens. 22.35 Popul. volksmuz. 22.55 Nieuws. 23.00- 23.15 V. d. zeelleden. 484 ni.: 13.00 Nws. 13.15 Lichte gram. 14.03 Pianlstenconcours te Moskou. 15.08 Lichte gram. 16.08 Operetteselec ties. 17.00 Nws. 17.15 Belgische muz. 18.45 Gram. 19.00 Gram. 19.30 Nieuws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Wereldnws. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2