r Premier Ben Khedda is Ben Bella een slag voor Volgende week zou het gesprek worden hervat Bijgelegd Adenauer in Parijs: gesprek van twee uur met Franse president Fransen werken mee o.a. door sluiting van de grenzen Soekarno vraagt nog DE^|^i^.";il1ilder eens een bevestiging Prinsessen kunnen in Suriname op een warme ontvangst rekenen fa ALGERIJE onafhankelijk Guerrilla op Oost CUBA Geen dropping hij Kaimana WEERBERICHT Bij busbotsin 34 gewonden (§uc/ FFtieuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 3 JULI 1962 No. 30693 SÏDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Disnoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR iOilDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) In de nog steeds geweldloze strijd-om-de-macht in Algerije tussen de voorlopige regering van premier Ben Khedda enerzijds en de oppositie onder leiding van vice-premier Ben Bella ander zijds, houdt het G.P.R.A. (de voorlopige regering) een wel duide lijk, maar toch onzeker overwicht. Ben Khedda en zijn ministers j werden vandaag uit Tunis in Algerije verwacht. Zij zullen zich fwestigen in Rocher Noir om daar zo snel mogelijk zoveel mogelijk I van de macht in handen te nemen. Intussen heeft Egypte's presi- j Jdent Nasser een beroep op de Algerijnse leiders gedaan „alles in i iet werk te stellen om de eenheid van de Algerijnse revolutie te j I Ibewaren". Bedreiging van die eenheid zou leiden tot buitenlandse ]oiinmenging en daardoor zou de toekomst van Algerije op het spel ;t worden gezet. Nassers rechterhand, minister Ali Sabri, heeft nggisteren reeds bezoeken gebracht aan Tunis (Ben Khedda) en ru;Benghazi in Libië, waar Ben Bella op het ogenblik vertoeft. zün, maar tevens een verzoek om een vertrouwelijk rapport over wat nu eigenlijk precies de achtergrond van de breuk is! Het G.P.R.A. doet natuurlijk alles om de breuk niet onherstelbaar te maken. Het valt niet Ben Bella per- .soonlijk aan, alleen zijn militaire j De strijd-op-lange-afstand tussen j handlangers. De deur blijft open voor premier Ben Khedda's regering en Ben Bella om zich alsnog bij de col- vice-premier Ben Bella met zijn legiale leiding aan te sluiten en zich I vlagde, alles wat schreeuwen kon schreeuwde, alles wat trommelen kon trommelde en vooralalles wat toeteren kon toeterde. Het waren dezelfde noten drie korte, twee lange als van het oude Algérie Franqaise. Maar nu beteke nen zij „al djezair, yahia" (leve Algerije) en „F.L.N. vainqueur" (F.L.N. overwinnaar). Het was niet kwaad bedoeld en wie boven de breedlachende gezichten de wappe rende groen-witte vlaggen zag. was geneigd veel te vergeven. Maar de razende kakafonie van de claxons, die 's ochtends vroeg tot diep in de nacht de straten vulde, was om er volslagen krankzinnig van te worden. De hele internationale pers ging met migraine naar bed en hoopte tezamen met de accuverkopers dat de autobatterijen dit vreugde-betoon niet zouden overleven! meer dan 99 procent van de kiezers voor „onafhankelijkheid van Algerije in samenwerking met Frankrijk" heb ben gestemd. Q Slot pag. 2 Vier „wilaya's" onverwaardelijk achter regering V handlangers is gisteren de rfjehele dag op en neer gegolfd. Toen ,Jae commandanten van de zowel in nTunesië als in Marokko gelegerde rrAlgerijnse eenheden zich gisteroch tend tegen de voorlopige regering leek Ben Khedda het pleit Hte hebben verloren. Maar in de mid daguren bleek Ben Khedda niet stil hebben gezeten: alle leden van het Zkabinet hadden hun persoonlijke iéaanhang gemobiliseerd en bovendien 5 had minister Boessoef, een van de ■hardste militairen van het FLN, een _bliksemtournee door Algerije gemaakt om orde op zaken te stellen. Van de zes „wilaya's" (militaire departemen- )jten) staan er nu vier onvoorwaarde lijk achter de regering, evenals de „autonome zones" "Van Algiers en ,Oran. Wilaya zes, de Sahara is een 'an de eenheden, die achter Ben (Bella staat, maar de Sahara is een e]eind weg! e In Algerije zelf trekt het G.P.R.A. (voorlopige regering) dus nog aan het eind. Maar er bleven twee /kwesties over, waarin de steun nodig was van de vijand van gisteren "Frankrijk! De eerste is die van de .machtsoverneming. Minister Boessoef ris erin geslaagd de medewerking van :.ede Fransen te verkrijgen om de Amacht onverwijld in handen van het te spelen, dat zich reeds in de meeste overheidskantoren heeft ge Een stekelig probleem is ■voorts het buiten de grenzen houden ■van de illoyale ALN-eenheden in YTunesië en Marokko. De wilaya-2 in oost-Algerije, de machtigste van alle, vheeft de Tunesische grens afgesloten, Maar niemand in Algerije wil graag een burgeroorlog. Er is nu een dis formule gevondenhet G.P.R.A. nzal geen bezwaar maken wanneer Frankrijk het terugtrekken van zijn ®'troepen aan de Tunesische en ^Marokkaanse grenzen nog wat uit stelt n' Dat de G.P.R.A. deze Franse steun |0(onder de tafel heeft moeten accep bewijst hoe ernstig de toestand is. Want Ben Khedda en zijn vrien- stellen zich nu bloot aan de dodelijkste beschuldiging, die een '■nationalist kan treffen: heulen met rde kolonialisten! Maar het was nodig: ■iBen Bella's revolutie zou heih ten- ïslotte onvermijdelijk in de armen f van het Sowjetrussische-blok drijven, ook dat blok door de putsch- verrast is. Een correspondent tivan een van de grootste communisti- partijbladen in West-Europa skreeg van zijn redactie een seintje, tdat men voor Ben Bella diende te aan haar discipline te onderwerpen. Het feestvierende volk van Algiers trekt zich inmiddels weinig van het conflict aan. Het blijft er enigszins naïef van overtuigd, dat de volkswil- tot-eenheid tenslotte ook in de lei ding zal triomferen en het bedolf vandaag Algiers onder een zee van vlaggen om de leiders van de revolu tie te verwelkomen. Om aan zijn blijdschap uiting te geven had het gisteren (maandag) een bijzonder luidruchtige methode bedacht. Tegen het aanvankelijke consigne van het F.L.N. in, om niet in de Europese wijken te demonstreren, trok gisteren een eindeloze stoet mohammedanen met bussen, vracht wagens en auto's door die Europese wijken. Dat de auto's voor een aan zienlijk deel „georganiseerd" waren, d.w.z. gestolen van Europeanen, die voor het referendum de benen had den genomen, vermocht de feest vreugde niet te drukken. Alles wat rijden kon reed, alles wat vlaggen kon Algerjje is hedenochtend om half elf (Ned. tijd) onafhankelijk gewor- den door de publikatie van een door i president De Gaulle ondertekende j regeringsverklaring, waarbij deze J onafhankelijkheid wordt erkend. Uit de nu bijna volledige uitslag van het I I referendum van zondag blijkt dat De in Miami (Florida) verschij nende krant „Miami Herald" schrijft dat premier Castro van Cuba 25.090 soldaten naar de oostelijke provincie Matanzas heeft gestuurd om guer rillastrijders te bestrijden. Het blad haalt berichten van een ondergrond se radio aan, volgens welke de guer rillastrijders sabotage plegen, bran den stichten en Castro-gezinde sol daten ombrengen. V oeclselscliaarste in Brazilië Een menigte Brazilianen'heeft gis- ren in de stad Niteroi betoogd tegen een nijpend tekort aan voedingsmid delen. Toen demonstranten begon nen levensmiddelenzaken te plunde ren maakte de politie gebruik van traangas om hen te verdrijven. Tij dens gevechten met de politie zijn vele gewonden gevallen. De toestand in de stad is gespannen. In Tunis hebben gezaghebbende Al gerijnse kringen een verklaring uit gegeven. welke de indruk wekt, dat het conflict tussen Ben Khedda en Ben Bella bijgelegd zou zijn. „Het gezag van de voorlopige regering wordt door geen van haar leden be twist", aldus deze mededeling, die het echter wat al te mooi" maakt als beweerd wordt dat ,de voorlopige re gering op geen enkel moment kritiek heeft geoefend of polemiek gevoerd heeft over vice-premier Ben Bella". President Soekarno wil een afgezant naar Washington sturen om een definitieve bevestiging van de Nederlandse ambassadeur te verkrijgen omtrent de aanvaarding van het voorstel-Bunker door Nederland. In de Amerikaanse hoofdstad verwacht jnen, dat de besprekingen tussen Nederland en Indonesië volgende week waarschijnlijk donderdag of vrijdag zullen worden hervat. Dit laatste bericht is afkomstig van een „gezaghebbende bron in New York", die er aan toevoegde, dat de overeenstemming tussen beide par- 1 tijen inmiddels reeds zou zyn meege- J AANHOUDEND KOUD I De Bilt verwacht van heden- tot .'morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele ver spreid voorkomende opklaringen en enkele buien. Aanhou dend koud. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde noord westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERWACHTING De stormdepressie trekt van Zuid- Scandinavië naar de Oostzee en brengt ook morgen nog een krachtige tot harde noordwesten-wind. Voorts enkele buien, maar ook opklaringen Nog te koud weer. Overdag tempera turen van 14 tot 15 graden Tempe ratuur zeewater 15 graden. Vooruitzichten: nog koud maar minder guur. Tijdens hoog water vanavond tussen 5 en 7 uur kans op een halve meter verhoging. 4 JULI Zon op: 04.26 uur, onder 21.02 uur. i Maan op: 06.59 uur, onder: 22.36 uur. 1 Hoogwater te Katwijk te 4.40 en 17.07 uur; laagwater te 0.29 en 12.49 uur. Dit oummer bestaat uit 12 pagina's De PriJisessen Irene en Mar griet kunnen vandaag op een warme ontvangst in Suriname rekenen. Gisteravond heerste daar al een feeststemming. De feestverlichting brandde en tal rijke versierde etalages baadden in hel licht. Wanneer de Prin sessen vandaag aankomen zullen duizenden mensen op de been zijn om haar toe te juichen. Alle grote politieke partijen en andere verenigingen hebben hun leden opgeroepen om de Prinsessen een hartelijk welkom te bereiden. Dat ii inaeraaad het geval zal zijn, :i twijfelt niemand in Su- De honderden mensen, die gister avond naar de luchthaven dr. Albert Plesman bij Willemstad op Curasao waren getrokken om een glimpje van de vorstelijke gasten op te vangen, boften niet. Want toen om precies half negen de Prinsessen de trap van het Convair-straalvliegtuig. waarmede zij van New York waren gevlogen, afdaalden om voor ae eer ste maal voet te zetten op Antilliaan se bodem, stond de glanzende vogel enige honderden meters van de toe gangshekken. Prins:;; Irene daalde het eerst de vliegtuigtrap af. onmid dellijk gevolgd door Prinses Margriet en de leden van het gevolg. De Prin sessen waren nog maar enige meters dj trap af of zij maakten kennis met de in dit gebied heersende noordoost passaatwind, die een snelle greep naar haar hoedjes noodzakelijk maakte. Onder aan de vliegtuigtrap werden zij verwelkomd door de waarnemend gouverneur van de Nederlandse An tillen, C. Winkel Gazn., minister president E. Jonckheer en de direc- De Prinsessen Irene en Mar griet brengen een laatste groet aan de achterblijvers op Schip hol alvorens naar de West te vertrekken. Rechts de president directeur van de KLM. drs. E. H. van der Beugel. teur van het Westindisch bedrijf van de KLM. Prinses Irene begaf zich in de ge reedstaande auto van de gouverneur en prinses Margriet in de auto van de minister-president. Voorafgegaan door motorpolitie verliet de stoet het vliegveld aan de poorf geestdriftig begroet door de velen, die hun wach ten toch beloond zagen. In snelle vaart ging het toen naar het gouvernementshuis, waar de hoge bezoeksters de nacht hebben doorge bracht. (Van onze Haagse correspondent) In Den Haag is men minder optimis tisch omtrent de hervatting van het gesprek over het plan Bunker dan in New York. Bij Buitenlandse Zaken kon men bevestiging noch ontkenning geven, toen wij vroegen of het gesprek volgende week reeds hervat zou worden. Hoewel aangenomen wordt, dat de kans op hervatting van het ge sprek thans sterk is gestegen, meent men nog niet de conclusie te mogen trekken, dat reeds einde volgende week de onderhandelaars bijeenkomen. Koningin Juliana heeft giste ren een bezoek gebracht aan het Gooise Kinderziekenhuis te Huizen. De Koningin bij een van de patientjes in gezelschap van de directeur-geneesheer, dc. A. C. van Swol. „De waargenomen verse sporen ble ken afkomstig van een reeds in mei gelande groep para's, die bij nade ring van een Nederlandse patrouille was verdwenen en waarvan sinds- snij-, kneus dien elk spoor was verloren", zo luidt chauffeur van het communiqué verder, waarin het redde zijn leven door op het aller- bericht over een nieuwe landing bij laatste moment uit zijn cabine in de Kaimana werd tegengesproken, passagiersruimte te springen. Beide Reeds gisteren bestond te Hollandia bussen waren aan de voorzijde zwaar onzekerheid over de juistheid van dit beschadigd en moesten weggesleept bericht. I worden. deeld aan Oe Thant en Ellsworth Bunker. Gezien de uitlating van Soekarno schijnt dat wat voorbarig te zijn. Als zodanig zal men dan ook wel de verwachting moeten zien uit gesproken door dezelfde „gezagheb bende bron", dat vóór midden augus tus de laatste hand aan de overeen stemming zou kunnen worden ge legd. zodat deze aan de zeventiende zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties ter goedkeuring en uitvoering zou kunnen worden voorgelegd. Deze overeenstemming zou dan bereikt worden op basis van het plan-Bunker: in etappes over dracht van het bestuur door de Ne derlanders aan de Indonesiërs, ter wijl de Verenigde Naties het uitein delijke zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's garanderen. Soekarno zei echter tegen verslag gevers na een vier uur durende bij eenkomst van de Nationale Defensie raad en de staf voor de „Bevrijding van West-Irian", die ook werd bij gewoond door de belangrijkste minis ters. dat hij zijn besluit van het zenden van een afgezant schriftelijk aan Oe Thant had bekend ge maakt. In Djakarta De plaatsvervangend minister van Defensie en stafchef van de Russi sche luchtmacht, maarschalk Wersji- nin, is na een bezoek van 12 dagen uit Djakarta vertrokken. Hij heeft o.m. een gesprek gevoerd met presi dent Soekarno over Indonesische wapenaankopen in de Sowjet-Unie. In Haagse kringen is vernomen, dat er goede redenen zijn om aan te nemen, dat er een einde komt aan Westduitse leveranties aan Indonesië van goederen, die Nederland als stra tegische goederen beschouwt, zoals stalen matten, die voor vliegvelden gebruikt kunnen worden. President Soekarno heeft gisteren de Australische minister van Buiten landse Zaken, Sir Garfield Barwick ontvangen Het gesprek duurde vijf tig minuten. Daarna vertrok de Australische bewindsman naar zijn Indonesische collega, dr. Soebandrio. Over de inhoud van de gesprekken werd niets medegedeeld, alleen werd gezegd, dat zij „zeer goed" waren. Vandaag zou de Australische minis ter Soekarno weer ontmoeten. In N ieuw-Giiinea Uit Nieuw-Guinea komt inmiddels bericht, dat de Indonesische vlieg tuigen, die donderdag op klaarlichte dag in de buurt van Kaimana boven het gebied van Westelijk Nieuw- Guinea vlogen, geen parachutisten hebben afgeworpen. In een te Hollan dia uitgegeven communiqué staat: „De op 29 juni gemelde activiteit in Buitenlandse Zaken. prof. Karl de lucht in de omgeving van Kai- Carstens, van het hoofd van de voor- mana blijkt niet te hebben bestaan üchtlne Günther von Hase, en van uit een landing van Indonesische pa- zÜn dochter, mevr. Ria Reiners. rachutisten. Wel vlogen op donder- De hele regie en opzet van dag Indonesische Mitchell bommen- Adenauers bezoek lijken er wel op te werpers-verkenningsvliegtuigen bo- wijzen, dat De Gaulle, met de kop- ven dit gebied, die waarschijnlijk ge- Pigheid hem eigen, zijn denkbeelden tracht hebben contact te verkrijgen over een ..Europa der vaderlanden" met reeds eerder gelande parachutis- rond een Frans-Duit e as toch nog ten". lang niet heeft opgegeven. Hij hoopt I de kanselier te kunnen overtuigen (Zaterdag j.l. werd officieel bekend van zyn inzichten, maar het is niet gemaakt dat een aantal grote vlieg- zeker, dat het hem lukken zal. Fran- tuigen nabij Kaimana was gezien die. i se optimisten spelen daarentegen naar kon worden aangenomen, pa- zelfs met de gedachte, dat het rachutisten hadden afgeworpen, en Adenauer, voor wie De Gaulle op dat geëigende maatregelen waren1 rechte gevoelens van vriendschap getroffen om deze groep te liqui- j koesteren moet, lukken zou de gene- deren). Iraal tot andere gedachten te brengen. (Van onze correspondent) Twee autobussen van de Limburg se Tramwegmaatschappij zijn gis termiddag omstreeks vier uur op een der drukste kruispunten van Heer len met elkaar in frontale botsing gekomen. Het ongeluk gebeurde, doordat een der bussen, die uit Kerk- rade kwam, op het kruispunt Heer- lerbaan—Rukkerweg slippen ging en op de weghelft van de uit Heerlen naar Vaals rijdende autobus terecht kwam. In de bus uit Kerkrade waren de veertig zitplaatsen bezet, terwijl in de bus uit Heerlen zestig mensen zaten en stonden. Door de schok wer den de passagiers door elkaar gewor pen, velen kwamen in aanraking met vaste delen van de bussen. In totaal moesten 34 lichtgewonden met zes ambulancewagens naar het Heerlen- se ziekenhuis worden overgebracht, waarna zij na verbonden te zijn, weer huiswaarts konden keren. De meeste verwondingen bestonden uit n kaakwonden. De de bus naar Vaals Kanselier Adenauer en president Doch zelfs, wanneer beide heren op De Gaulle hebben vanochtend twee hun wederzijdse en niet eens zo ver uur lang met elkaar gesproken. Het verwijderde standpunten zouden blij- was de eerste bijeenkomst van de ven staan, hebben zij (en indirect drie, die de 86-jarige Bondskanselier ook de rest van Europa) er onge tijdens zijn bezoek van een week aan Frankrijk met president De Gaulle zal hebben. Ambtenaren van de Franse en de Duitse regering hebben meegedeeld dat er geen formele agenda is voor de gesprekken van Da Gauile en Adenauer. Men venvacht niet dat er besluiten worden genomen. Van Westduitse zijde verklaarde men dat Adenauer er in het bijzonder twijfeld belang bij, dat dit bezoek tenminste als ..psychologische opera tie" zal mogen slagen. Dat, anders gezegd, de Frans-Duitse verzoening na een eeuw, waarin drie oorlogen vele miljoenen mensenlevens eisten, nu uit de diplomatieke sfeer zal wor den verlost om als denkbeeld onder het volk zelf te gaan leven. Wanneer dat doel onder de impulsen van de twee voormalige verzetsstrijders te- op uit is dat er nu iets aan de gen het nazi-dom. De Gaulle Europese „politieke unie" wordt ge- en Adenauer, deze week in eerste in- daan. j stantie bereikt zou kunnen worden, idan zal men zich ook buiten Frank- i? .P?.riJS hmgen naast de Fran- ryk en Duitsland alleen maar mogen se driekleur, veel Westduitse vlaggen verheugen uit. De wachtkamer van het vlieg- i veld Orly, waar president De Gaulle de Bondskanselier gisteren begroette, was versierd met rode rozen, de lie velingsbloem van de kanselier. De Bondskanselier reisde met een verkeersvliegtuig van de Lufthansa. Hij is vergezeld van zijn minister van Buitenlandse Zaken dr. Gerhard Schroder, van de staatssecretaris van f Uit het Leidsch Dagblad van 4 Julij 1862: Woensdag zijn in de 2e kamer der Staten Generaal de algemeene beraadslagin gen geopend over het wets ontwerp betreffende de op heffing der slavernij in de kolonie Suriname. Burgem. en Weth. van Lei den doen te weten dat tot de benoeming van een hulpon derwijzer aan de openbare school zal worden overgegaan tegen genot van een jaar wedde van f600,-.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1