Nederlander Geldermans rijdt zich in de gele trui iZwarte panter' Osuna verslaat Brit Mills Eef Kamerbeek aan leiding in Engeland 'vanCuaq, TOUR DE FRANCE Sportsplinters Fa. Boekkooi PAPOEA'S GAAN ZICH IN INDONESIË ORIENTEREN Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 30 juni 1962 Derde biad no. 30691 Programma voor morgen t Eersteklasse A: ACC—VRA, HCCI -HBS. Quick HgRood en Wit, OC—HCC II Eersteklasse B: Sparta—PW (30/6) xcelsiorPW, Haarlem—SCHC. *ood en Wit II—H/DVS. Tweedeklasse C: ConcordiaAJax H/DVS III—Antwerp CC, HTCC— [RCC, KievitenBr. Army XI. Derdeklasse C: OlympiaLCC, CV WExcelsior II, Hercules IIIGr. eel. Derdeklasse E: Ajax IIQuick H Jongens wat vind ik dit fijn...." Stralend van geluk liet Ab Geldermans zich onmiddellijk na de finish op de Cours Dajot te Brest in onze armen vallen. „Jongens, wat vind ik dit fijn, wat is dit mooi. En wat zullen ze in Beverwijk wel zeggen. Weten jullie nog wat de mensen be weerden toen zij hoorden dat wij in merkenploegen zouden starten? Dat Michel Stolker en ik alleen maar voor Anquetil zouden rijden en dat we zelf geen kansen zouden krijgen. Nu zie je het. Man, direct gaan ze me in die trui hijsen". De Beverwijker kon zijn geluk niet op. „Ja, inderdaad, ik ben 26 jaar, getrouwd en vader van twee dochtertjes, zo beantwoord de hij talloze malen de vragen van de buitenlandse persmensen die zich korte tijd later even eens om hem verdrongen. „Hoe hun namen zijn? De oudste, twee jaar, heet Monique en de jongste van acht maanden, Jo- landa". Met het gemak van een routinier sprak hjj enkele woor den voor de Franse en Duitse radio, maar het Italiaans ging hem iets moeilijker af. „Of ik er blij mee ben? Wat dacht je anders?" Zo beant woordde hij tussen de bedrijven door een vraag, die eigenlijk volkomen overbodig was. Volgens Ab zou het feit dat hij de Maillot Jaune had over genomen van zijn ploeggenoot Rudi Altig, geen gevolgen heb ben voor de tactiek van de ploeg. „We gaan gewoon door en tenslotte is het toch de bedoe ling dat Anquetil deze tour wint". Of zijn ploeggenoten er kwaad om zouden zijn dat hij Altig had onttroond, wilde men weten. „Waarom zouden ze, ik heb me toch in de kopgroep niet met het zware werk beziggehouden? Het was niet aan ons om te rij den. Kijk eens, er lagen tien man op kop en toen gingen er nog een paar weg, bij wie Jos Hoevenaars en Rolf Wolfshohl. Er moet iemand mee, was bij ons parool en die iemand was ik, so what?" „Ik zou graag Huub Zilverberg willen bedanken", zo ging Gel dermans, die trouwens bijzonder spraakzaam was, verder. „Hij zit dan wel niet in dezelfde ploeg als ik, maar hij heeft me fijn geholpen. Als ik een lekke band zou hebben gekregen, was hij bij mij gebleven, per slot van reke ning zijn we toch landgenoten, nietwaar?' Nederland heeft weer een gele trui. werd vrijdagmiddag in Brest een einde waarin geen enkele Nederlandse renner lot om de schouders te krijgen. Twee jaar uitgeschakeld. Wij herinneren ons nog Dank zij de 26-jarige Ab Geldermans gemaakt aan een periode van drie jaar, erin slaagde het fel begeerde gele mail geleden werd Geldermans door een val duidelijk het tragische tafereel van 1961 op de Col de la Schlucht, toen de Beverwijker over de Duitser Oldenburg vloog en ernstig gewond tegen de rotswand bleef liggen. In het ziekenhuis van Bel fort namen wij afscheid, een moeilijk afscheid, omdat Geldermans in zijn eentje moest achterblijven. Zijn laatste woorden, voordat de deur dichtsloeg, waren „Het volgend jaar beter Derdeklasse Gt iiax III. Groen Geel II „Er moet er een van ons bij zijn" En het haast ongelooflijke is nu gebeurd. De eenvoudige, lange slanke coureur uit Beverwijk is teruggekomen. Hij is deze ronde begonnen als een van de knech ten van Jacques Anquetil, bleef trouw aan diens zijde, tot hij donderdag in de etappe naar St. Malo bijna zijn handen brandde aan de gqje trui van ploegmaat Rudi Altig. Toen wist Geldermans dat hij tot grotere dingen in staat was dan alleen maar meefietsen in de grote groep. Hij kreeg zijn kans in het begin van de rit naar Brest op het moment, dat een tiental renners de lont in het kruitvat had gestoken en op de vlucht ivas geslagen. „Er moet er een van ons bij zijn!!, schreeuw de Jacques Anquetil zijn ploeg- makkers toe en dit was het sein voor Geldermans om te gaan. Later spijt Waarschijnlijk heeft ook Anquetil niet kunnen voorzien, welke conse quenties dit met zich zou brengen. Later heeft hij wellicht spijt gehad van zijn kreet. Want al zei dan ook na afloop Geldermans, dat zijn gele trui geen verandering zou brengen in de taktiek van de ploeg en al kwam Raphael Geminiani als een der eersten naar de Beverwijker toe om hem geluk te wensen, achter de schermen zal dit toch wel aanleiding geven tot. „topoverleg". Anquetil had het al moeilijk ge noeg, toen Rudi Altig in de eerste da gen zo op de voorgrond trad. En nu Wimbledon-toernooi Drie spelers hebben" zich gisteren p Wimbledon geplaatst in de laatste cht: Osuna (Mexico), Fletcher en lewitt (Australië). De grote favorie- (n Laver, Fraser en Emerson krijgen rjandaag de kans zich bij hen te voe- fn. In het herendubbelspel deed zich grote verrassing voor. De vrij nbekende Amerikanen Dell en Dou- las versloegen in vier sets de ver spaarde combinatie Sirola-Pietran- s elie. Verreweg de meest imponerende .bdruk maakte gistermiddag de 23- arige Osuna, in 1960 met Ralston Wimbledon kampioen herendubbel- pel. „De zwarte panter uit Mexico", :n speler met een ongelofelijk snel had .veinir: moeite e Engelsman Mills in drie sets aan e kant te zetten (6-3, r-3, 6-2). De leide Australiërs Fletcher en Hewitt ladden het heel wat moeilijker tegen esp. Taylor (GB) en Howe (Austr.). )e wedstrijd tussen Fletcher en He- (itt eindigde met een on-Engels in- ident. Bij 5-4. 40-15 in de beslissende i et voor de Australiër serveerde deze luidelijk uit, maar de lijnrechter weeg. Toen de scheidsrechter daarop game, set and match" aankondigde, i!ef het publiek een fluitconcert aan. Fletcher bood aan over te serveren, doch daarvan wilde de scheidsrechter liet weten. Terwijl de speler zich freer opstelde om de partij te hervat ten, klom de scheidsrechter uit zenn stoel. Een zeer spectaculaire partij speel de Hewit en Howe. Howe startte zeer sterk, won de eerste sets (6-3, 6-1), maar kreeg toen een Hewitt tegen zich die in zijn aanvalsritme begon te komen. Het werd gelijk (6-4, 6-3) en na een titanenstrijd in de vijfde set, slaagde Hewitt er zelfs in de winst te grijpen (10-8). In het gemengd dubbelspel werden de eerste Nederlandse successen be reikt. Jenny Ridderhof Seven en Piet van Eysden versloegen de Brits-Ar gentijnse combinatie Rosser-Soriano met 6-3, 1-6, 6-3. Laat in de avond behaalde ook de tweede Nederlandse combinatie in het gemengd dubbel een zege. Eva de Jong en Willem Maris bleken te sterk voor mevrouw Abe Segal en Shepherd (Z.A.-Austr.) 9-7, 6-4. Dames enkelspel: derde ronde: Jeanne Forbes (Z.A.)Lucia Bassi (It 6-3 6-3; Helga Schultze (Did) Heather Segal (Z.A.) 6-4 1-6 6-3: Sonja Pachta (Oostenrijk)Amuth Sturm (Did) 6-4 2-6 6-1; Vera Pal mer (VS)Robyn Ebbern (Austr.) 2-6 6-0 7-5; Vera Sukova (Tsj. Sl.>— Jean Lehane (Austr.) 8-6 6-3; Ma donna Echacht (Austr.)Rita Bent- lev (GB) 6-4 6-1. Heren enkelspel: vierde ronde: Osuna (Mex.)Mills (GB> 6-3 6-3 6-2; Fletcher (Austr.)Taylor (GB) 2-6 6-3 6-8 6-4: Hewitt (Austr.) Howe (Austr.) 3-1 1-6 6-4 6-3 10-8. is daar dan Ab Geldermans bijge komen. Nogmaals, in de individuele tijdrit van zondag a.s. zal de waar heid aan het licht moeten komen. Anquetil zal die tijdrit moeten win nen. wil hij als kopman van de ploeg gehandhaafd blijven. Tot nog toe heeft zijn optreden weinig bijgedra gen aan de niet onaanzienlijke ver diensten van de ploeg. Het wordt tijd, dat Jacques zijn deel in de winst gaat leveren, want anders zou er wel eens ongenoegen kunnen komen. Kleine revolutie Een kleine revolutie was trouwens al veroorzaakt in de rit door Bre- tagne door de zestien koplopers, die op de Cours Dajot in Brest met een voorsprong van 5 min 14 sec op alle „azen" over de eindstreep raasden. Want onderweg naar de Franse ma rinehaven had het zestiental de grote voorsprong van bijna tien minuten moeten nemen, eer de cracks zich goed realiseerden, wat er aan de hand was. Toen sloegen de grote mannen de handen ineen om de dreigende catastrofe af te wenden, met als resultaat, dat zij vier minuten van hun achterstand konden afknabbe len. In de kopgroep waren twee kan didaten voor de gele trui: Gelder mans en de Belg Jos Hoevenaers, die in het klassement een ach terstand van slechts 23 sec op onze landgenoot had, en die dus bij een etappezege of bij een tweede plaats Geldermans moest dan achter de Belg blijven de gele trui van Altig zou overnemen. Maar Geldermans was geen moment beducht voor zijn grote concurrent, omdat hij wist, dat er veel betere sprinters, zoals Cazala, Van den Berghen en Doom, in het gezelschap waren, welk drietal dan ook in Brest de ere-plaatsen voor zich opeiste. Lange vlucht De sensationele gebeurtenissen in de rit door het geboorteland van Louison en Jean Bobet waren het ge volg van een lange vlucht, die enkele tientallen kilometers na de start door Cazala, Doom. Ignolin (ook een Bre ton), Besto .Baens, Lebaube, Miele, Schroeders, Azzini en Sorgeloos was ingezet. Dit tiental lag na 46 km al 2 min 20 sec voor, toen Van den Berghen, Wolfhohl, Hoevenaers, Bi- houee en de Nederlanders Gelder mans en Zilverberg de achtervolging begonnen. Na 60 km, bij het schil derachtig tegen een stijle rotswand OP WEG NAAR H ET ZUI DEN 30juni-"feetappe-202 km. Onze landgenoot Ab Gelder- mans heeft in de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk de leiding in het Algemeen Klasse ment en daarmee de Gele Trui veroverd. Hier zien we hem bij de finish in Dinard tijdens het aantrekken van het begeerde kledingstuk. gelegen Moncontour kwam de aan sluiting tot stand en daarna kreeg niemand meer de gelegenheid het gat te overbruggen. Tour in cijfers De uitslag van de zesde etappe, St. Malo-DinardBrest (235,5 km), luidt: 1. Cazala (Fr., ploeg Magne) 5 uur 41 min 21 sec. (met. bonificatie 5.40.21); 2. Van den Berghen (Belg., Magne), z.t. (met bonificatie 5.40.51/ 3. Doom (Belg., De Kempe» z.t. 4. Wolfshohl (Did., Louviot); 5. Gel dermans (Ned., Geminiani); 6. Igno lin (Fr., Louviot); 7. Miele (It., De Muer)8. Schroeders (Belg., Dries- sens); 9. Bihouee (Fr., Magne); 10. Hoevenaers (Belg., Sardi); 11. Zil verberg (Ned., Driessens); 12. Azzini (It., Keteleer); 13. Baens (België, Driessens); 14. Lebaube (Fr., Lou viot); 15. Busto (Fr., Plaud) allen zelfde tijd als Cazala 5.41.21; 16. Sor geloos (Belg., Driessens) 5.41.26; 17. Graczyk (Fr., Geminiani) 5 46.35; 18. Altig (Did., Geminiani); 19. Carlesi (It., Sardi)20. Daems (Belg., Sardi) 25. Maliepaard (Ned. Louviot)30. Enthoven (Ned. De Muer»; Stolker (Ned., Geminiani); 73. Piet van Est (Ned. Driessens) allen zelfde tijd als Graczyk 5.46.35. In deze etappe hebben de Belg Frans Schoubben (ploeg Plaud), de Fransman Novales (Remy) en de Italiaan Zorzi de strijd gestaakt. Alg klassement Het algemeen klassement na de zesde etappe: 1. Geldermans (Ned., Geminiani) 32 uur 15 min. 56 sec.; 2. Hoevenaers (Belg., Sardi) 32.16.19 op 23 sec.; 3. Rudi Altig (Did., Geminia ni) 32.19.10 op 3 min. 14 sec.; 4. Dar- rigade (Fr., Louviot) 32.19.45 op 3.49; 5. Daems (Belg., Sardi) 32.20.31 op 4.35; 6. Van Looy (Belg., Driessens) en Planckaert (Belg., Driessens) bei den 32.20.39 op 4.43; 8. Simpson (GB, Louviot) 32.21.04 op 5.08; 9. Stolker (Ned., Geminiani) en Anquetil (Fr., Geminiani) beiden 32.21.18 op 5.14; 11. Junkermann (Did., De Kimpe) 32 21.13 op 5.17; 12. Ronchini (It.. Pezzi) en Suarez (Sp., Pezzi» beiden 32.21.21 op 5.25; 14. Piet van Est (Ned., Driessens) 32.21.31 op 5.35; 15. Baldioi (It., Proietti) 32.21.40 op 5.44; 16. Carlesi (It., Sardi) 32.21.44 op 5.48: 17. Otano (Sp.. Remy) 32.21.58 op 6.02; 18. Gilbert Desmet 1 (Belg., Keteleer) 32.22.12 op 6.16; 19. An- glade (Fr., Gauthier) 32.22.25 op 6.29; 20. Stablinski (Frankr., Geminiani) 32.22.58 op 7.02; 37. Zilverberg (Ned., Driessens) 32.26.53 op 10.57; 47. Ma liepaard (Ned., Louviot) 32.29.26 op 13.30; 77. Enthoven (Ned., De Muer) 32 50.45. Algemeen ploegenklassement na de zesde etappe: 1. Geminiani, 2 over winningen; 2. Louviot, oveiw. en 2 tweede plaatsen; 3. Sardi en Magne, beiden 1 overw. en 1 tweede plaats; 5. Driessens, 1 overw. en 1 derde plaats. Het puntenklassement luidt na de zesde etappe: 1. Altig (Did., Gemi niani) 66 pnt.; 2. Darrigade (Fr., Louviot) 60 pnt; 3. Van Looy (Belg., Driessens) 46 pnt.; 4. Van den Ber ghen (Belg., Magne) 45 pnt; 5. Daems (Belg., Sardi) 42 pnt. De premie votr de strijdlustigste renner kwam aan de Fransman Miele. Er werd in deze etappe geen premie voor de „grootste pechvogel" toege kend. Henri Anglade probeerde het drie maal, waarvan twee keer samen met o.a. Rik van Looy, maar het is be grijpelijk, dat deze acties niet door de anderen werden getolereerd. Bij de eerste ravitaillering in Corlay (98 km) was de voorsprong van de koplopers echter geslonken tot 1 min 55 sec. een dieptepunt in deze ge slaagde vlucht. Te laat Daarna liep het tijdsverschil snel op, omdat de groten in de hoofd macht het karwei niet voor elkaar wilden opknappen. En toen voor de tweede maal in Huelgoat (164 km) de etenszakjes werden uitgereikt, was het al acht minuten veertig secon den. Twintig kilometer verder, op de top van de col bedroeg de achter stand van het peloton zelfs negen mi nuut veertig seconden. Daarna, in de snelle afdaling naar de laagvlakte voor Brest, sloegen de azen dan eindelijk de handen ineen, maar hun actie kwam to laat, de gele trui was voor Altig niet meer te redden. Genade voor recht Als de organisatoren niet de hand over het hart hadden gestreken, zou den vandaag niet minder dan 52 cou reurs, onder wie een zeer groot aan tal Italianen, naar huis hebben kun nen gaan. Zij raakten 32 minuten achter en overschreden ruimschoots de tijdlimiet van acht procent. Maar ergens in de kleine lettertjes van het reglement staat, dat men de limiet kan verhogen als er meer dan tien procent van het gestarte aantal ren ners uit zou moeten vallen. En dat was vandaag het geval. Advertentie CHEMISCH REINIGEN VERVEN Poloploeg tegen West Duitsland De waterpolo-ploeg, die zaterdag 7 juli a.s. in Rhenen de officiële- en de zondag erop een officieuze wedstrijd speelt tegen West-Duitsland, ls als volgt samengesteld i Rolf Wagenaar (AZPC), Henk Hermsen (De Robben), Wim van Spingelen (HZPC), Fred van der Zwan (DZV)Gerrit Wormgoor (UZSC) Fred van Dorp (AZPC), Hans Aalberts (DZV) Bram Leenards (ZIAN), Simon Ouwerkerk (LZC) Hans van Ommen (PSV), en Wim Walewijn (HZPC). Hans Junkermaim favoriet bij pers Zoals elk jaar is er ook ditmaal weer een poule, waaraan de journa listen kunnen deelnemen door hun favoriet voor de eindzege te noemen. Merkwaardigerwijs wordt niet Jacques Anquetil of één van zijn ploeggenoten als de grootste kans hebber beschouwd, maar de Duitser Hans Junkermann, wiens naam 47 maal werd genoemd. De volgorde luidt verder: 2. Baldi- nl 43. 3. Mastrotto 42. 4. Van Looy 41.5, 5. Anquetil 32. Van de andere groten kreeg de Italiaan Massignan 16 stemmen, de Spanjaard Baha- montes 14. Altig (Did.) 6. Pambianco (It.) 5. en Nencini (It.) en Gaul (Lux>. beiden 2. Ab Geldermans is met acht stem men de best geplaatste Nederlander op de lijst (14). Van onze overige landgenoten kreeg Huub Zilverberg twee stemmen en Dick Enthoven één. ATLETIEK Gerda Kraan wil record terug Wederom komen bijna 500 atleten zondagmiddag naar de sintelbaal in het Leidse Hout, waar ,De Bataven" ditmaal een grote regionale wedstrijd op touw hebben gezet. Ongetfijfeld gaat de meeste be langstelling uit naar de 400 meter voor dames. Zondag jl. tijdens de landenwedstrijd in Polen zagen de Groningse Geesje Soesbeek en de snelle Aalsmeerse Tilly v. d. Zwaard kans, het nationale record van Gerda Kraan en Ine Terlaak met 0,3 te verbeteren en te brengen op 55.2 sec. Maar Gerda Kraan zal zeker po gingen in het werk stellen dit record te heroveren. Of dit zondag a.s. al gebeurt in een race met Ine Terlaak en Fiep Twente, zal voor een groot deel van de weersomstandigheden afhangen Ook bij de heren treffen we vele namen van cracks aan. Cees Koch zal voor de tweede keer in enkele weken tijds zijn kunnen tonen met de kogel en discus, Piet de Haas van Holland start ditmaal op de 1500 meter, clubgenoot Jan v. Heek staat voor diverse nummers ingeschreven. Op de sprint en het verspringen zien we o m. v. Wel, Kant, Nederhand en Van Rooyen. Aanvang series om 12.15 uur. De finales beginnen om half drie. Blauw Wit-Pecs In de intertotowedstrijd Blauw Wit Pees, welke zondagmiddag, aan vang 5 uur op het UVS-terrein wordt gespeeld, komen de ploegen als volgt uit: Pees Dauka, Csupak, Kocsis, Hegyi. Schwaza, Halasi, Gyorko, A. Dunai. Apova, J. Dunai, Török. Blauw Wit: Van Heeswijk, Petters- son, Royé, Koers Hushes, Althoff, De Vries, Mul, Bleyenberg, Koeman, Clement. VOLLEYBAL PW II en VVS II wonnen met 3-0 PW 2 behaalde gisteravond een ge makkelijke 3-0 zege op het Haagse Celebes. De cijfers waren 15-7, 15-10, 15-9. De Hagenaars waren technisch zeer matig. De aanval werd aan het net herhaaldelijk volkomen geblok keerd en zelf waren de blauwwitten goed op dreef op de smash. Alleen de Haagse service kon nog wel eens moeilijkheden in de PW-gelederen geven. VVS 2 had het niet zó gemakkelijk tegen het Goudse Vires et Celeritas. Wel waren Jan v. d. Lelie c.s. tech nisch ook duidelijk de meerderen van de bezoekers, zij lieten zich echter het tempoloze spel van de Gouwena ren opdringen. Daardoor raakten de VVS-reserves uit belans en zij had den tenslotte enkele van hun Time outs nodig om tot een zege te komen. De set standen waren hier 15-10, 15-7 De Belgische mevrouw Hazeu» heeft te Spa het Benelux-golfkam- pioenschap voor dames gewonnen door een overwinning met 5-4 in de finale op onze landgenote, mevrouw Van Lanschot. Advertentie CHEMISCHE WASSERIJ Vijf-en tienkamp wedstrijd Na de eerste dag van de lan denwedstrijd vijf- en tienkamp tussen EngelandNederland en België, die gisteren in Kingston, een voorstadje van Londen, is begonnen, heeft Nederland in het totaalklassement de leiding genomen met 15157 punten te gen België 14998 en Engeland met 14952 punten. Een grote verrassing is echter dat Nederland zowel bij de dames als bij de heren afzonderlijk resp. achter Groot Brittannië en België de twee de plaats inneemt. Dat komt bij de heren vooral omdat op het laatste mo ment Hans de Haas wegens blessures verstek moest laten gaan en Jan van Hees niet beschikbaar was, Eef Ka merbeek nog niet geheel de oude is en Wim Thissen naar zijn vorm loopt te zoeken. Bijzondere prestaties op deze eerste dag bij de heren waren onge twijfeld de 1.86 meter hoogspringen van Rein Knol, en de tweede plaats van Jelle Doornbosch in het persoon lijk klassement. Kamerbeek kwam tot 3623 punten en is weliswaar nog vierhonderd pun ten verwijderd van zijn beste tien kampprestatie, maar vooral de 6.70 meter ver, de 13.99 meter kogel, 1.76 meter hoog en 51.5 op de 400 meter stemmen tot vreugde. Bij de dames is het vooral de 23- jarige Mary Peters die een voor sprong heeft genomen op de Neder- Beroep op Engeland inzake Zuid-Rhodesië De Algemene Vergadering van de V.N. heeft met 73 stemmen tegen een. bij 27 onthoudingen een Afri kaans-Aziatische ontwerp-resolutie aanvaard, waarin een beroep op Engeland wordt gedaan, de grond wet voor Zuid-Rhodesië af te schaf fen en onderhandelingen te begin nen over een nieuwe constitutie. Het voorstel is bedoeld om de negers in het betrokken gebied een gezag te geven, dat overeenkomt met hun ge talssterkte. Nu regeert de blanke minderheid. De enige tegenstem was afkomstig van Zuid-Afrika. Engeland, Portugal, Nederland, België, Luxemburg, de Scandinavische landen. Oostenrijk, Ierland en Spanje namen niet aan de stemming deel. De Britse delega tieleider, Sir Patrick Dean, had te voren verklaard dat inmenging van de zijde der V.N. slechts een vergro ting van de moeilijkheden zou be tekenen. De V.S. behoorden eveneens tot de landen die zich van stemming ont hielden. landse dames Toos Mutter, Miek de Graaf-Schenk en Paula van de We gen, laatstgenoemde verraste bij het hoogspringen met een sprong van 1.59 meter. Toos Mutter, de beste Ne derlandse atlete, die met een lichte hiel-blessure sukkelt ,kwam met 11.7 op de 80 meter horden, 10.18 meter kogel en 1.51 meter hoog tot een to taal van 2506 punten achter Mary Peters, die op de eerste drie onder delen maar liefst 2737 punten verza melde, hetgeen een gemiddelde van ruim 900 punten per nummer be tekent. Stand na eerste dag (nummers 100 m. verspr, kogelst., hoogspr., 400 m.) Heren: l.Eef Kamerbeek (N> 11.6 6.70, 13.99. I.76, 51.6, 3623 pt, 2. Doornbosch (N.) II.7, 6 64. 13.51, 1.73, 52.2, 3456 pnt. 3. Schoufs (B.) 11.1, 6.04, 13.53, 1 66, 50.4 3450 pnt, 8. Rein Knol (Ned.) 12.1, 6.27, 12.58. 1.86, 55.9, 3116 pnt, 9. Wim Thissen (Ned.) 12.0, 6.17, 12.07, 1.63, 52.4, 3003 pnt. dames: (nummers: 80 m. horden, kogelstoten, hoogspr.): 1. Mary Peters (GB) 115. 13.54, 1.57 2737 pnt. 2. Thelma Hopkins (GB) 11.7, 9.78, 1.61, 2585 pnt, 3. Toos Mutter (Ned.) 11.7, 10.18, 1.48, 2506 pnt. 4. Mieke de Graaf (Ned.) 12.3, 11.15, 1.48, 2458 pt, 5. Paula van de Wegen (Ned.) 12.3, 9.50, 1.59, 2457 pnt. Uitbreiding van het Rijksmuseum Het Rijksmuseum te Amsterdam, dat wereldvermaard !s om zijn schil- derijenbezit, zal in de toekomst wel licht even vermaard worden om de unieke verzameling oude meubelen en kunstvoorwerpen, die jarenlang in kelders lag opgeslagen, maar thans een plaats heeft gekregen in een af deling van 60 zalen, die de staatsse cretaris voor O.K. en W.mr. Y, Scholten, vanmorgen officieel heeft geopend Dertig van deze zalen bevin den zich in het nieuwe gebouw, dat is verrezen op de westelijke bin nenplaats van het Rijksmuseum, een bouwwerk van drie verdiepingen mefe 3500 vierkante meter vloeroppervlak, dat vier jaar voorbereiding en 2»£ jaar bouwen heeft gevraagd. Een be langrijk onderdeel van de uitbreiding is de prachtige aula op de eerste verdieping, een stijlvolle zaal, waar film- en dia-projectie mogelijk is en die o.a. zal worden gebruikt om voor lichting te geven aan groepen school jeugd, die het Rijksmuseum komen bezoeken. In deze aula, vond vanmorgen de opening plaats. De hoofddirecteur van het Rijksmuseum, dr. A. F. J. Van Schendel maakte bekend dat ter nagedachtenis aan zijn voorgan ger, jhr. dr. D. C. Róell, die de bouwplannen heeft gemaakt de aula de naam aal dragen van „Da vid Röen-M*r. Capttulotiemuseum wordt opgeheven Het college van B. en W. van Wa peningen heeft besloten de exploi tatie van het oapitulatiemuseum in „De Wereld" te staken. Het bezoek bleef de laatste jaren ver beneden de verwachtingen. Het is nog niet bekend wat er gaat gebeuren met de inventaris van het museum. Het hoofdbestanddeel hiervan be staat uit de tafel en de stoelen, welke de generaals Foulkes en Blaskowlcs met hun staven en Prins Bernhard gebruikten toen de laatste Duitse strijdkrachten in ons land capitu leerden. Verder zijn er de pen waar mee generaal Foulkes de capitulatie van de Duitsers bezegelde en een aantal oorlogsherinneringen »n foto's van deze voor onze bevrijding in 1945 beslissende ontmoeting. OUDE VEST 189 TEL. 24214 HAARL.STR. 42A TEL. 21797 Spionerende Ier in Karlsruhe gearresteerd Gisteren is in Karlsruhe, in West- Duitsland, meegedeeld dat de 31- jarige Ier Patrick Mulvey 25 mei j .1. aldaar ls gearresteerd. Hij wordt er van verdacht inlichtingen aan een geheime dienst van een communis tische staat te hebben verstrekt. Mulvey woonde reeds enige jaren in West-Duitsland. Hij was in de laatste tijd als leraar in het Engels aan een Westduitse troepeoschool verbonden. Er zijn geen bijzonderheden over Mulvey's handelingen meegedeeld. Zij gaan praten met Soekarno Zes in ons land wonende Papoea's hebben besloten maandag 9 juli naar Indonesië te vertrekken voor een oriëntatiereis van ongeveer drie weken .Het geld voor de reis (f30.000) hopen zij voor die tijd door een actie onder de Nederlandse bevolking bij elkaar te krijgen. Zij verwachten geen gebruik behoeven te maken van het Indonesische aanbod de reis te betalen. In Indonesië lullen zij de gast zijn van de regering. De reis is voorbereid via de Indo- nesische ambassade in Bonn. Dit is gisteravond bekend gemaakt op een persconferentie van de Ne derlandse Staatkundige Studenten federatie in American te Amsterdam belegd ten behoeve van de in ons land verblijvende Papoea's. De NSSF zal de actie om het geld bij elkaar te krijgen leiden. Op de persconfe rentie verklaarde de leider der Pa poea's, de student Frits Kirihio, die reeds een bezoek aan Indonesië bracht, dat de ambassade in Bonn heeft toegezegd dat deze groep Pa poea's in Indonesië een gesprek zal hebben met president Soekarno. net gezelschap zal bestaan uit: do minee Koiboer, Indey (belastingamb tenaar), Hanasbei (leerling Slos), Somisu (belastingambtenaar), Jel- man (leerling analistenschool) en Wanma (leer'lng Filmakademie) De groep heeft het voornemen na de Oriëntatiereis naar Nederland te rug te keren. De president van de NSSF de heer J. N. Scholten, verklaarde, dat nu de Nederlandse regering, hoewel zü geen bezwaar heeft tegen de reis geen geld beschikbaar zal stellen, de Federatie het als een morele plicht van Nederland ziet de Papoea's in hun wensen zich te oriënteren te gemoet te komen. Zowe* de Papoea's als de NSSF zijn ervan overtuigd dat het benodigde geld voor 9 juli bil elkear gebracht is.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5