PARA-LANDINGEN TEN NOORDEN KAIMANA BEGIN VAN VERBROEDERING EUROPEANEN - ALGERIJNEN Churchill in Londen op de operatietafel Groot aantal sporen van parachutisten Rijnland geteisterd door kindermoorden Geen spoor van Dakota Nu op klaarlichte dag Maar in geschonden Oran nog jonge OAS-ers met wapens. Ingreep duurde drie uur en aldus bulletin ivas succes WEERBERICHT Zes meisjes vermoordpas van één is de dader gepakt DISCUS HONDEBROOD VLIELAND „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99 felef. 22536 }ur/ Jiteuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 JUNI 1962 No. 30691 LEIDSCH iH DAGBLAD Directeur: a e van uishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngel l- Leiden Glro 110 57055 Hoofdredacteur: J Brouwer 13.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f 0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 De nasporingen naar de sinds don derdag vermiste Dakota van de Kon. Luchtmacht, met 8 personen aan boord, heeft tot heden geen resul taten opgeleverd. In een officieel communiqué wordt meegedeeld dat het vermiste toestel het laatst ten noorden van de Wisselmeren gezien is. Het vloog in noordwestelijke rich ting over een zeer bergachtig gebied. De Dakota had op deze vlucht met zeer slecht weer en zware onweers buien te kampen. Berichten van de Indonesische radiozender in Makassar dat het toestel daar zou zijn geland, worden beschouwd als passend in het raam van „een niets ontziende psycholo gische oorlogsvoering". Er wordt dan ook algemeen rekening mee gehou den dat het vliegtuig is neergestort. Ampullen mei zwaar vergift1 verdwenen Vijfentwintig een zwaar vergift bevattende ampullen zijn gistermid dag uit een bodenwagen in Den Haag ontvreemd zijn waarschijnlijk verma len in 't pompstation aan het Verver singskanaal. Een Haags jongetje dat naar de TV zat te kijken, hoorde het politiebe richt waarin tegen de vermiste am pullen werd gewaarschuwd. De jongen ging naar het bureau kinderpolitie en vertelde daar dat hij in het water van de Zuidwal doosjes had zien drijven met am pullen. De politie ging op onderzoek uit en vond één kapot geslagen am pul op de wal. Aangenomen wordt, dat de am- verversingskanaal dat uitkomt op het pompgemaal, waarin het vuil uit de Haagse grachten wordt vermalen. Bij Kaimana in Zuid-Nieuw-Guinea zijn donderdag opnieuw Indonesische parachutisten geland. Uit het te Hollandia uitgegeven communiqué kan worden afge leid, dat het nu de eerste keer is dat er parachutisten op klaarlichte dag zijn neergelaten. Over het aantal vliegtuigen en manschappen, dat aan deze nieuwe lan ding heeft deelgenomen, zijn nog geen bijzonderheden bekend. Na het dagboek van Sisnoto In het officiële comrtiunique wordt gezegd, dat .meldingen van de garnizoenscommandant van Kaimana en de bevolking het vermoeden deden rijzen, dat er in de namiddag van donder dag een aantal grote vliegtuigen, waarschijnlijk van het type Her cules, ten noorden van Kaimana Indonesische parachutisten had uitgeworpen". Gisteravond meldde een pa trouille van de strijdkrachten, dat zij een groot aantal sporen had aangetroffen ten noorden van Kaimana, zodat kan worden aangenomen dat er wederom In donesische parachutisten zijn ge land. Er zijn maatregelen getrof fen om deze para's te neutralise- Medewerker van Eichmann „wist van niets" Bjj de behandeling van de recht zaak tegen de 51-jarige vroegere me dewerker van Eichmann, Otto Hun- sche, heeft een getuige, die eveneens voor Eichmann had gewerkt, ver klaard, dat hij niet wist dat joden in concentratiekampen door de na zi's werden vergast. De getuige, Leo pold Richter, die zelf nog moet voor komen in verband met het vermoor den van joden, zei dat hij, en an dere leden van Eichmanns personeel, de verhalen over het vergassen van joden als vijandelijke propaganda hadden beschouwd. Richter was inspecteur van Hon gaarse interneringskampen. Pas vijf dagen geleden werden er ruim 100 para's bij Merauke neerge laten. Bij Kaimana, dat ruim 300 km ten zuidwesten van Fak-Fak aan de kust ligt. vonden in april ook de eer ste luchtlandingen plaats. De groep, die toen werd neergelaten en die op 60 man geschat werd, stond onder bevel van luitenant Hiroe Sisnoto, die bekendheid kreeg om zijn fana tieke houding. Hij schoot enkele van zijn manschappen neer omdat zij de strijd wilden opgeven. Enige weken geleden heeft men zijn dagboek gevonden, waarin hjj uiting gaf, aan zijn ontgoocheling over het uitblijven van steun uit In donesië. Enkele dagen geleden had den de Nederlandse strijdkrachten van het garnizoen van Kaimana, dat uit mariniers en mannen van de landmacht bestaat, het contact met de groep van Sisnoto verloren. Het is niet bekend of de pas gelande para's opdracht hebben zich bij hem te voe gen. Het heeft overigens de aandacht getrokken dat de nieuwe actie van de Indonesiërs bij Kaimana voorafge gaan is door de publikatie van ge deelten uit Sisnoto's dagboek. Uit de tot dusver gepubliceerde gegevens over de actie bij Kaimana kan men de conclusie trekken dat ongeveer de helft van Sisnoto's groep uitgescha keld is. Het terrein rond Kaimana is zeer moeilijk begaanbaar. Het is een berg achtige en moerassige landstreek. Bi) de eerste landingen van de Indone siërs zijn ongeveer een 60 van de 100 Europese inwoners van dit gebied ge- evacueerd. Het waren allen vrouwen en kinderen. Onder de ruim 1000 niet Europese inwoners zijn er velen van Chinese en Indonesische afkomst. Men heeft zekerheid gekregen om trent de nieuwe landingen omdat de sporen zo talrijk zijn dat zij niet ver oorzaakt kunnen zijn door de over gebleven para's van de eerste groep. De Britse Guardian beschuldigt president Soekarno ervan dat hij in West-Nieuw Guinea doorgaat met een „onnodig en kostbaar oorlogs spelletje". Het blad zegt dat het niet duidelijk is wat Soekarno nu eigen lijk verwacht van deze tactiek. Men zou denken dat slechts de Nederlan ders van deze tactiek profiteren. Zij immers zijn tot nu toe in staat ge weest om de invallers stevig in be dwang te houden. Vele parachutisten zijn gevangen genomen en de rest kan niets meer uitrichten. Er is verder geen bewijs voor de veronderstelling dat dè Ne derlanders geen geljjk hebben als zij zeggen dat de inheemse Papoea's hen soms helpen bij het gevangen nemen van de Indonesische parachutisten. Deze parachutisten doen de zaak van Indonesië geen goed, zo besluit het blad. Kritiek ogenblik bij intocht (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Twee nieuwe feiten hebben gisteren de kans op een vreed zame verloop van de Algerijnse onafhankelijkheid vergroot. Jean Jacques Susini, de OAS-leider in Algiers, riep gisteravond in een klandestiene radio-uitzen ding de Europeanen in Algerije op zondag bij het refenrendum ja" te zeggen tegen de Alge rijnse onafhankelijkheid. In het veel gevaarlijker spanningcen trum Oran is donderdag op ini tiatief van het FLN een verras- Thuiskomst was een triomftocht (Van onze Londense correspondent) Sir Winston Churchill heeft gister avond in het Middlesex-ziekenhuis in Londen een nieuwe operatie aan zijn gewonde dij ondergaan, welke nodig was na de eerste behandeling in Monte Carlo, die voornamelijk tot doel had ervoor te zorgen, dat hij op comfortabele wijze de reis naar Londen kon maken. De operatie duurde ongeveer 2 uur en was vol gens het kort daarna uitgegeven bul letin een succes. „De fractuur in de nek van de fremur (het smalle gedeelte van het dijbeen) werd in de goede positie ge zet en met stalen pennen versterkt. Zijn toestand is op het ogenblik be vredigend". Lord Moran, Churchills VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Er zal over het alge meen veel bewolking zijn. waaruit in hoofdzaak in de kustprovincies plaat selijk wat motregen kan vallen. De wind blijft noordwest, terwijl de tem peratuur dezelfde zal zijn als van daag of iets hoger. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon op: 4.23 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 4.08 uur; onder: 20.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.29 en 14.59 uur; laagwater te 10.41 en 23.06 uur (2 juli hoogwater te 3.16 en 15.44 uur; laagwater te 11.27 en 23.49 uur). Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel 79-jarige lijfarts, behoorde tot dege nen, die het bulletin ondertekenden. De operatie, welke drie uur duur de. werd uitgevoerd door prof. Seddon hoofd van het Koninklijke Nationale Orthopedische ziekenhuis in Londen, en dr. Newman, de orthopedische chirurg van 't Middlesex-ziekenhuis. Sir Winston was gisteravond om negen uur nog niet bij kennis. Ver wacht werd, dat zijn bewusteloosheid zou overgaan in een natuurlijke slaap. Typerend was, dat Sir Winstons thuiskomst vrijdagmiddag ondanks de omstandigheden een typische Churchilliaanse triomftocht is ge worden. Half opgericht op een bran card werd hij uit het vliegtuig ge dragen, maar overigens leek hij de stoere Churchill van weleer, welge moed glimlachend tot zijn naaste familieleden Lady Churchill en zijn zoon Randolph zijn helpers en de mensen, die zich om hem heen verdrongen. Hij wuifde en maakte het v-teken, sinds jaar en dag Sir Winstons „handelsmerkOok zijn andere arm ging naar boven in een wijd omvattende beweging. Maar dokters schoten onmiddellijk toe en verzochten hem de handen stil op de dekens te laten rusten. Churchill, die op zijn tocht vergezeld werd door zijn 19-jarige kleindochter Celia Sandys, zag er veel beter uit #an was ver wacht. De artsen verhelen intussen niet dat een dijbeenbreuk voor iemand op Churchills leeftijd als zeer ernstig moet worden beschouwd. Bovendien maakt zijn zware gewichi de dingen er niet gemakkelijker op. De voor naamste zorg op het ogenblik is, longontsteking door lang liggen te voorkomen, een ziekte waarvoor Sir Winston in hef verleden zo vatbaar is gebleken. Maar met de moderne antibiotica slaagt men er in de mees te gevallen in, aantasting van de lon gen te voorkomen. Van het grootste belang is Sir Winston spoedig weer uit bed en in beweging te krijgen. sende verbroederingsactie be gonnen tussen groepen Euro peanen en de mohammedaanse bevolking, welke gisteren op breder niveau werd voortgezet met ontmoetingen tussen journa listen, apothekers, artsen en vak bondsleiders. Deze twee ontwikkelingen zullen het verloop van het referendum en de uitroeping van de Algerijnse on afhankelijkheid, die nu reeds op 3 juli wordt verwacht, kunnen verge makkelijken. Maar anderzijds blijft de vrees bestaan voor incidenten, verwekt door al te geestdriftige jon ge mohammedanen, maar vooral door wanhopige groepen jonge OAS- ers in Oran, die wel hun leiders, maar nog niet hun wapens kwijt zijn. Oran, woensdag nog een branden de stad, die trilde van de explosies en die een apocalyptische zelfmoord te gemoet scheen te gaan, bood gisteren een veel zonniger beeld. De branden zijn geblust of vanzelf uitgebrand, de zwarte smook van de oliebrand in de haven is opgetrokken, het gooien met kneedbommen is gestaakt. Voor het eerst sedert maanden waagden mohammedanen zich op de boule vard Joffre, waar zij 48 uur geleden nog zonder pardon zouden zijn neer geschoten door de revolver-jongens van de OAS. Die mohammedanen deelden pamfletten uit voor een ver bazingwekkend schouwspel in de Rue Mascara, op de grens van de mo hammedaanse wiik. In een groot lokaal, versierd met groen-witte FLN-vlaggen, ontmoet ten vertegenwoordigers van moham- médaanse en Europese groepen en organisaties elkaar, om „comité's van verzoening" te vormen. De bedoeling is bij het scheiden van dc markt nog een sneeuwbal-actie te ontketenen, die vanavond zou moeten culmine ren in een gezamenlijke manifesta tie voor het stadhuis van Oran. Gevaarlijk moment' Maar de jonge OAS-ers voelen zich intussen verraden en verkocht en hun zenuwen zijn zo langzamerhand gespannen als vioolsnaren. Zij zien, verblind door haat en angst, geen uitweg meer en voelen zich als rat ten in een val. De burgers van Oran, die eergisteren nog als waanzinnigen hun meubilair verbrandden, zullen zich morgen misschien aan de nieu we toestand kunnen aanpassen. Maar het gevaarlijke moment in Oran komt als het binnentrekkende FLN- leger en de pistooljongens van de OAS, die geen leider, geen geld en geen hoop, maar wél wapens hebben, elkaar tegenkomen. Onenigheid Van Algerijnse zijde In Tunis Is gisteren bevestigd, dat Ahmed Ben Bella, vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering-in-ballingschap, woensdagavond per vliegtuig uit Tu nis naar Tripolis in Libië is vertrok ken. Ook werden van die zijde be richten bevestigd volgens welke er in de boezem van de voorlopige re gering onenigheid is "ontstaan. Ben Bella zou verschil van mening heb ben met een groep onder leiding van premier Ben Chedda. Reeds eerder was door een woord voerder van de voorlopige regering te verstaan gegeven dat een ont slagaanvrage van mohammed Chi- der, minister van Staat en vriend van Ben Bella, niet was ingewilligd. Het vertrek van Beri Bella naar Libië heeft onder de Europeanen in Algerije ongerustheid doen ontstaan over de komende politieke ontwikke ling aldaar na het verkrijgen van de onafhankelijkheid. Men vreest dat Ben Bella de richting van een mili taire dictatuur zou kunnen kiezen. WINSTON CHURCHILL bij zijn aankomst in Londen. Hij wuift naar zijn vrouw en zoon Randolph. Churchill is vervoerd naar het Middlesex ziekenhuis. Maatregelen van politie en ouders (Van onze correspondent in Bonn) Het Westduitse Rijnland wordt geteisterd door een afschuwelij ke plaag van kindermoorden en -ontvoeringen. In betrekkelijk korte tijd zijn nu al zes meisjes ontvoerd en vermoord en pas van één is de moordenaar ge vonden. Op het ogenblik dat wij dit schrijven zoekt de politie op grote schaal nog naar twee ver miste kinderen: een 14-jarig meisje uit Liedberg bij Greven- broich, dat al sinds dinsdag van huis is, en een vijfjarig kind, dat door een pompstationhouder op de autobaan bij Keulen gezien is in de auto van een 24-jarige koopman uit Mannheim. Of het een jongen of meisje was geweest kon de pompstationhouder niet zien. De jeugdige koopman ver telde na zijn aanhouding alleen maar uitvluchten en onwaarschijn lijke verhalen, toen hij over het kind aan de tand werd gevoeld. Jammer genoeg zag de man kans weer de autobaan op te rijden en spoorloos te verdwijnen. Iedereen vreest dat ook deze twee kinderen slachtoffers blijken te zijn van gewetenloze misdadigers, precies als in de gevallen van de 11-jarige Momka Tafel, de 6-jarige Ingeborg Spieker, de 5-jarige Monica Blank en de 13-jarige Monika Bartrow, die alle vier kort geleden vermoord wer den teruggevonden in struikgewas, midden in een bos of de de Rijn. Alleen de moordenaar van de 5-ja- rige Monika Blank kon totnutoe ge grepen worden. Het bleek een zekere Dorlöchter te zijn, die het meisje in zijn auto had meegenomen naar een eenzame plek. Bij de Rijnbrug in Bonn had hij zich tenslotte ontdaan van het nog levende kind door het in de rivier te werpen. Volgens de politie bestaat er echter geen samen hang tussen de misdaad van Dor löchter en de andere verdwijning en moorden. Wel staat vast dat ook de andere meisjes het slachtoffer wer den van zedenmisdrijven, maar niets duidt erop dat hier één en dezelfde man de schuldige is. Onder verden king de moord op Monika Tafel ge pleegd te hebben, werd dinsdag een Italiaanse arbeider gearresteerd. Gis teren werd de man evenwel weer vrijgelaten, nadat hij een, volledig kloppend alibi bleek te hebben voor het tijdstip van de ontvoering en moord. De politie van Noordrijnland-West- falen zet intussen alles op alles om een einde te maken aan deze golf misdaden, die elke vader en moeder het hart vast doet houden voor hun dochtertjes. Alle mogelijke vei ligheidsmaatregelen zijn getroffen, aldus minister van Binnenlandse Za ken Dufhüs. De politie bewaakt zeer intensief kinderspeelplaatsen etc. waar kinderen gevaar lopen meege lokt te worden. Aan alle ouders is gevraagd de kin deren op het hart te drukken niet met vreemden mee te gaan. Deson danks bleek nog kort geleden hoe eenvoudig het is kleine jongetjes en meisjes te ontvoeren, toen agenten in burger een proef namen en kans zagen binnen zeer korte tijd een hele rij kinderen stuk voor stuk mee te lokken! Maar intussen ls door de pu bliciteit van sommige sensatiebladen bereikt, dat steeds meer mensen zich bewust zijn geworden van het ge vaar. Advertentie met 60 vlees. De gemakkelijke hondevoeding voor dier en tuin. NIEUWE RIJN 50 Advertentie HOUT-BOARD-TRIPLEX Uit het Leidsch Dagblad van 2 Julij 1862: Door de regering is bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst en tot verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Generaal Speitlel wint smaatlproces in Londen De Westduitse generaal Hans Spel* del. opperbevelhebber van de NAVO* landstrijdkrachten in Midden-Euro* pa, heeft een proces wegens smaaa gewonnen, dat hjj In Londen haa aangespannen tegen de Britse film» maatschappij en de „Plato Films Ltd", twee directeuren van dezs maatschappij en de „Unity Thea tre Society Ltd". De maatschappij had in de door haar uitgebrachte film „Operation Teutonic Sword'* ernstige beschuldigingen jegens ge neraal Speidel laten uitbeelden. Rechter Megaw van het Londensq hooggerechtshof verklaarde gisteren dat deze beschuldigingen geheel on gegrond zijn gebleken. Het Britse Ho gerhuis heeft zich in een bepaald stadium ook nog met deze zaak be zig gehouden. Speidels advocaat Colin Duncan verklaarde, dat Speidel in de film was uitgebeeld als medeplichtige bij het vermoorden (in oktober 1934 te Marseille) van Koning Alexander van Joego-Slavië en de toenmalige I Franse minister van Buitenlandse Zaken Barthou. Ook had men hets daarin laten voorkomen, dat hij na de 20ste juli 1944 de datum van de mislukte aanslag op Hitier veld maarschalk Rommel aan de nazi's had verraden (Rommel werd, als be kend. door de nazi's gedwongen zelf moord te plegen). De advocaat zei voorts dat het nimmer het voornemen van generaal Speidel is geweest geldelijk voordeel te behalen uit het winnen van het smaadproces. Hij had dit wel moeten beginnen, om zijn reputatie van een onverdiende blaam te zuiveren, doch nu dit was geschied wilde hij verder ook geen materiële schadeloosstelling vragen. De directie van de aangeklaagde filmmaatschappij heeft thans er kend, dat de beschuldigingen jegens Speidel ongegrond zün geweest. Zjj uitte haar leedwezen dat zij er ooit aan geloofd had. De filmmaatschap pij „Plato Films Ltd" heeft op zich genomen de door generaal Speidel gemaakte kosten te zullen vergoeden. Zij heeft zich verder verplicht de film „Operation Teutonic Sword" in geen enkele vorm meer te vertonen. De in haar bezit zijnde exemplaren ervan zal zij ter beschikking van de autoriteiten stellen. Prins Bernhard, die de hulde in ontvangst nam op het bordes van het paleis Soestdijk. De drumband van de K.M.A. uit Breda defileerde gisteren zo als gebruikelijk voor de jarige

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1