f-GROEN KAN LHET DOEN in uw huis Strandcombinaties om over badpak te dragen KINDEREN: PROPVOL VOOROORDELEN SNOEP: vijand no. 1 van het kindergebit *^yï[oed&rlglze. overpeinzing Nexa-Lotte Postelein inmaken UIT en THUIS A' M NeXa ROCOCO Zaterdag, 30 juni 1962 Pagina 3 „Eert paar bloempotten" stond op het lijstje vol huishoudelijke verlangens, waarmee neef Frans en zijn aanstaande verloofde ons verrasten. Onze verbazing gold niet zozeer het lijstje (de familie had deze verloving al zo lang ,.aan zien komen"), maar wel de vaagheid van de wens een paar bloempotten cadeau te krijgen. Welk soort planten willen ze er in zetten en weten ze nu al welke kleur hun vensterbank zal hebben? vroegen we ons af, want we begrepen wel, dat ze sier potten bedoelden. We zijn naar het verlovingsfeest getogen, beladen met een droogrek en een be schuitbus plus de overtuiging, dat er nog altijd mensen zijn, die planten in huis als een noodzakelijk kwaad beschouwen. Als je zo met je neus op het probleem „de plant in het in terieur" wordt gedrukt en eens gaat nadenken over de plaats van al dat groen in huis, kom je tot de conclusie, dat er drie soorten plantenbezitters zijn. Neef Frans en zijn verloofde be horen tot de eerste categorie. Ze zullen later in hun buis planten hebben, omdat ze die bij hun hu welijk en andere feestelijke gele genheden cadeau krijgen en omdat ze beide vinden, dat planten er toch wel „bij horen". De vensterbank is de geijkte plaats, de sierpotten staan al klaar en daarmee is de kous af. Misschien verschijnt er in die ene kale hoek van de zitkamer een hangplantje, dat sierlijk langs het raam wordt geleid, maar deze wandversiering is er meer omdat het vrouwtje het stekje van haar schoonmoeder niet durfde weigeren dan uit liefhebbe rij. Een ander soort plantenliefhebb- bers en dat in de ware betekenis van het woord heeft het hele huis vol staan en hangen met de meest weelderige en fraaie planten. Exotische soorten vaak, die het bij een ander moeizaam tot twee of drie zij-scheuten en zeker nooit tot bloemen brengen, bloeien hier royaal alsof zij nog dezelfde dag uit het moederland waren overge plant. Zo'n kamer vol bloeiend schoon lijkt een verrukking, het kan tegelijkertijd een verschrik king zijn als elke decimeter ven sterbank en elk open plekje op ta feltjes, bergmeubel, radio, boeken kast en theetafel is uitgebuit om er planten of stekjes op kwijt te kunnen. Van enige harmonie in kleuren, vorm en opstelling is niets te merken. Ideaal Ideaal is het, als meteen al by de inrichting: van het huis rekening wordt gehouden met de planten, waarmee men zich wil omringen. Dat mag natuurlek nooit een star schema worden, waarin niets valt te veranderen of aan te vullen. Maar zoals een ander zegt: „Ik ben dol op huisdieren eu daar in de hoek komt de hondemand, poes mag op haar kussen naast de kachel zit ten kijken naar de parkieten op de kast", zo reserveert ook de plan tenliefhebster ruimte voor haar troetelkinderen. De planten kunnen zelfs zeer nauw bij het interieur worden be trokken door ze een wezeniyke taak te geven. Voor een niet al te massieve af scheiding tussen eethoek en zitje kan een plantenrek uitstekend dienst doen. Bij de bestaande wand rekken. die eveneens als afschei ding zijn te plaatsen, is er dikwijls de plantenbak als speels element. Ook in het wandrek aan de muur kan heel goed een plantenbak wor den opgenomen. En wie geen officieel en omvang rijk rek, maar wel planten langs de muur wil, laat alles wat op een rek of een stelling lijkt, weg en geeft alleen de planten een plaats tegen de muur: op een tafel of in een speciale bak, die weer op de grond of op poten kan staan. Let er wel op, dat de achtergrond een geschikt, decoratief en rustig effect geeft. Hout, stroweefsel, ru we baksteen of jute doen het vaak mooier dan gewoon behang. De plantenbak op poten of op wielen is nuttig in een grote ka mer. waar hij moet meedraaien met de zon. In andere gevallen kan het probleem lichtvalling worden opge lost met kunstlicht. Een of twee laaghangende lampen geven de planten een mooie gloed en vullen de taak van het daglicht aan. Ook deze derde groep, die de plant de plaats en de waarde geeft, die haar in het woongeheel toekomt, benut de vensterbank. Zo zelfs, dat deze vaak wordt verbreed om de uitdrogende lucht van een verwar mingsradiator te ontwijken. Tropi sche planten daarentegen zal men Juist van die opstijgende warmte laten profiteren door sleuven in de vensterbank uit te zagen. Grote stap Van vensterbank naar planten- vester lijkt een kleine, maar bete kent in uitvoering een grote stap. Kompas-ligging, breedte, hoogte, rechte of schuine plaatsing van het vensterglas: het zijn allemaal factoren, die meetellen en die des kundig moeten worden beoordeeld. Wie het nog lager zoekt en door middel van een verzonken planten bak voor een tot de grond reiken de glaswand de illusie wil wekken van een tuin, die in de kamer door groeit, dient zo mogelijk nog voor zichtiger te eyn. Ook het interieur van de kamer vraagt dan welover wogen beslissingen: vloerbedekking, binnenmuren naast de glaswand met planten, plafond. De verzonken plantenbak op een gunstig punt in de kamer, zonder associaties met een tuin, is gemak kelijker te verwezenhjken. Keus genoeg Het is tegenwoordig echt niet moeilijk meer een mogelijkheid te vinden om bloemen en planten een plaats te geven in de woning. We zien uitbouwtjes aan krantentafels en standaards met plantenbakken in allerlei vormen en afmetingen. Als dat alles en de hoge of lage krukjes of tafeltjes om planten op te zetten nog niet bieden, wat u juist in uw huis zoekt, dan is er altijd nog de roodkoperen doof pot of een andere willekeurige „bloempot" om met planten vullen en er de kamer mee te verlevendi gen. De 21-jarige Main Ling Rahman uit New Delhi toonde op een show in Londen deze zomer schoentjes uit India, die ze had ge completeerd met een lief, bijpassend dophoed je. Ongeremd snoepen, vooral tussen de maaltijdenis een van de gevaarlijkste verwek kers van tandbederf bij kinde ren, zo lezen we in de Consu mentengids. Het is vaak moeilijk ouders ervan te overtuigen, dat zij het kind schade berokkenen met al die zoe tigheden. Ook het snoepje bij de kruidenier is een ernstig euvel, een vorm van klantenbinding via het kind, maar ook ten koste van het kind. De laat ste uitvinding op dit gebied is het „snoep-abonnement". Hebben de uitvinders hiervan nog nooit van de gevolgen van snoepen voor het kin dergebit gehoord of heeft het winst bejag voorrang? De gegevens van de schooltand- verzorging wijzen uit, dat het tand bederf nog steeds toeneemt. De een belangrijke taak. Ze moeten er nauwkeurig op toezien, dat er goed geborsteld en gespoeld wordt. De bovenkaak moet van boven naar beneden worden geborsteld, de benedenkaak van beneden naar bo ven en dit zowel aan de buiten- als aan de binnenkant. Daarna moet er krachtig worden gespoeld, om alle Josgepoetste etensresten te verwij deren. Spoelen is van groot belang Tandenpoetsen en spoelen moest eigenlijk na iedere maaltijd gebeu ren, en in ieder geval voor het naar bed gaan (en daarna niet meer snoepen). Ook een appel na de schooltandartsen trachten verdere uitbreiding te voorkomen door de kinderen te leren waarom en hoe ze hun gebit moeten verzorgen. Advertentie Daarnaast hebben ook de ouders maaltijd werkt reinigend. Niet alle ouders beseffen het be lang van een goede mondhygiëne. Veel van de tandenborsteltjes, die de kinderen op school krijgen, blij ven ongebruikt of dienen voor het schoonmaken van vaders bromfiets. En aan het borstelen van het vol tallig melkgebit van kleuters wordt vaak niet eens gedacht, terwijl het snoepproces dan meestal in volle gang is. Een goede tandenborstel moet een rechte steel hebben en een kleine vlakke kop met twee, hoogstens drie bundeltjes nylon- haar in de breedte en hoogstens zes in de lengte met voldoende ruimte tussen de bundeltjes om de borstel goed te kunnen reini gen. Het type van de „schoen- smeerborstel" met een borstel- kop van 5 cm lang en IV2 cm breed, moet men zich beslist niet laten aanpraten. Men zegt: kinderen zijn daar om zulke verrukkelijke we gens, omdat ze geen vooroor delen bezitten. Zij bezien de din gen eerlijker en onbevangener dan de volwassenen en kunnen daarom zo origineel uit de hoek komen. Dat is misschiet soms het geval bij de kleintjes, die nog analfabeten zijn en dus geen boeken lezen. Maar grotere kinderenoef, die zitten vol vooroordelen en verkeerde denkbeelden, hun bijgebracht door volwassenen, die „opvoedende" kin derboeken schreven. Wy kennen allen de tragiek van de „stiefmoeders"; vrouwen, die uit mensenliefde de zorg voor een moe derloos gezin op zich namen en door iedereen, maar niet in het minst door de kinderen, met een scheef oog worden aangezien. De echte moeder mag ongestoord op haar kinderen mopperen, de een boven de ander voortrekken, klap pen en standjes uitdelen. De stief moeder daarentegen wordt zoiets zeer kwalijk genomen. Zie je wel.. zeggen de toeschouwers dan. Want als kleuter werden wij al volgestopt met sprookjes, waarin stiefmoeders een ongunstige rol spelen, zich ontpoppen als heksen en kinderkwellers, onrechtvaardig, ydel en vals. Het begrip stiefmoe der haakt zich vast in de kinderziel en is er met geen breekijzer meer uit te krygen. 11e kinderen zitten, spyts de opvatting der pedagogen, propvol vooroordelen. En ge ven daarvan ook onomwon den blijk. Heeft Marian een toffee gehad, terwyl ik op school zat? vraagt Adriaan wantrouwig, want hij is ervan overtuigd, dat zijn zusje, alleen omdat ze zoveel kleiner is, schandalig wordt voorgetrokken. Ja, zeg ik eerlijk. Jij mag er ook een. Hoeveel? Eentje natuurlijk. Heeft Marian er ook één gehad? Neen, zij heeft vyf dozen bon bons, tien repen chocolade en een pond drop gehad. Nou goed? Knul, stel je niet aan en neem een toffee. Ik heb ze voor jullie gekocht. Hij werpt mij een achterdochtige blik toe, telt haastig de toffees in het trommeltje en eet er dan een op. Straks zal hij de snoepjes nog eens natellen. Wee mijn onschuldi ge hoofd als er een paar ontbre ken! Kinderachtige jaloezie? Mis schien, maar in hoofdzaak is het onbegrip en vooroordeel. Want Als u met vakantie naar zee gaat, of dat nu naar de Noord zee of de Middellandse is, hebt u natuurlijk al een zonnig bad pak naar de laatste mode. Maar hebt u ook al gedacht aan iets om over uw badpak te dragen? Daarin is dit jaar al evenveel variatie en nieuws als in de badkostuums zelf. We hebben vijf modelletjes uitgezocht, die u zich natuurlijk wel in kleuren moet voorstellen. 1. Een overblouse niet langer dan het badpak zelf, recht van sil houet en alleen geschikt voor wie goed geproportioneerd is, mooie benen heeft en niet te klein is. Hij is hier van witte katoen (leuk bij een bruine huid) en gegarneerd met grijze katoen. Deze kleurencombi natie is slechts een uit vele, alle pasteltinten komen in aanmerking, alle meer uitgesproken kleuren, zelfs winterkleuren als bronsgroen, doen het en voor een pittig type moet zelfs zwart als mogelijkheid niet over het hoofd worden gezien. Voor een dergelijke badblouse, met schouder- of rugsluiting, en met of zonder geschetste strikjes, komen ook linnen, badstof en imprimé's in aanmerking. 2. Een badtuniek lengte: tot halverwege het bovenbeen. Voor deel: een dergelyk bijna-recht model kleedt slank af, maar vraagt niettemin mooie benen en een betrekkelyk slank figuur. De tuniek is hier van linnen in twee verschillende kleuren: blauw voor het bovenste gedeelte, grys voor de brede rand, die met zwart (stro) geborduurd is. 3. Een bad-manteljapon. Apart, en in 't byzonder geschikt voor de elegante types. Niettegenstaande de Empire-coupe dankt het model veel van zyn effect aan de gekozen stof, die niet apart genoeg kan zijn wat dessin en kleurencombinatie betreft. Die stof vindt u eerder in een zaak die van artistieke, misschien wel handbedrukte stoffen een speciali teit maakt, dan in de gewone stof- fenwinkel. Een dun Japans zytje dient als voering, want een vrij stevig stof is voor dit wat uit staande model wel aan te bevelen. Een voordeel van deze mantelja pon is dat hU tydens de vakantie zo nodig ook als kamerjas te ge bruiken is en eveneens als zomer mantel of overkleed bij een effen japonnetje van overeenkomstige coupe kan dienen. 4. De cape klassiek van mo del, flatteus en uitermate praktisch. Bovendien geschikt voor vrywel al le figuren in 't byzonder die wel ke het eigenlijk niet zonder corset kunnen stellen maar dat ter ere vakantie en zomer toch doen. Aller hande stoffen zyn er geschikt voor, stevige katoen, linnen, geruwde ka toen, dunne wol. wollen jersey, ef fen of gepatroneerd. Voordelen van deze badpakverberger; hy is niet alleen geschikt om op straat, van hotel naar 't strand, over het bad pak te worden gedragen, maar hy is bovendien handig voor wie zich aan 't strand verkleedt en geen badhokje of tent tot haar beschik king heeft. Zo'n cape is als een tent. Hij is handig wanneer hy met badstof wordt gevoerd en kan dan tevens als badlaken fungeren. En van welk materiaal hy ook wordt gemaakt, hy kan in 't hotel de peignoir vervangen. 5. De badpeignoir even apart van coupe en stof als model 3. Ook voor deze peignoir is een aparte stof aangewezen en ook voor dit model is die wellicht het best in een aparte zaak te vinden tenzy grootmoeder nog die mooie sarong he heeft of u een zyden sari bemach- Adriaan is nog te jong om te be seffen dat elke leeftyd van een kind andere eisen stelt aan de ouders en op andere wyze moet worden benaderd. Het is volslagen onmogelijk al je kinderen over één kam te scheren. De eetlust van de een is groter dan van de ander; het jongste kind heeft misschien meer behoefte aan zoetigheid dan de teenager die lie ver in een appel byt. arian reageert heel anders op een uitstapje dan de grote broers, voor wie een juke box grotere aantrekkingskracht heeft dan een glijbaan. Toch voel Je je verplicht met al je kinderen rekening te houden zodat de ene zondag een speeltuin en de volgen de zondag een amusementslo kaal op het programma staat. Dus is het nooit goed en ver wijten de zoons my dat ik het zusje voortrek, en Marian klaagt, dat de broers het meest in de melk te brokkelen hebben. Zy mogen wél zover gaan fietsen, waarom ik niet? zeurt ze. Ik mag nooit iets. Puk, je weet nog niets van de verkeersregels af. Ik kan jou on mogelijk in je eentje naar de stad laten gaan. Stel je voor! Ga maar een blokje rondrijden. Ik wil met de jongens mee! Dat kan niet. En toch wil ik. Zij zijn niks beter dan ik. Zy zijn énders, Puk. Breng het zo'n hummel maar een aan haar verstand. Ze zit de hele week tussen leeftydgenootjes die dezelfde interessen hebben, het zelfde klassikale onderwijs genieten en dus een soort eenheid-met-va riaties vormen. Thuis ligt de zaak heel anders. Thuis zitten vijf individualisten, waarvan er drie bezig zyn zich in hun eigen tempo en op hun eigen manier door de kindertyd heen te worstelen. Éénmaal ben ik voor het gezanik bezweken. Dat was in de paas vakantie, toen de zoons er op stonden in de stad een bepaalde film (toegang alle leeftijden) te gaan zien. Marian wilde mee, ze moest en zou mee. Zy mocht nooit naar de film, ze werd altijd achtergesteld, ze moest altyd thuisblyven en saai met poppen spelen en zich stierlyk vervelen, zy Ik kreeg na een kwartier het ge voel, dat ze gelyk had. Dus riep ik de zoons byeen, wees hun op hun verantwoordelijkheid, verstrekte geld voor de bus en de bioscoop kaartjes en liet ze gedrieën gaan. De jongens kwamen wild geest driftig thuis, Marian snikte. Het was fantastisch mams. En spannend! Het was griezelig, weende Marian. Ik was zo bang. Ja, zei Adriaan minachtend. Dat kind ging natuurlijk zitten huilen. Verdelg de motten. In de kast hoort Nexa-Lotte Nexa-Lotte is de reukloze mottenverdelger! De groene, u itvouwba re Nexa-Lotte doodt alle motten en vraatzuchtige larven. Nexa-Lotte is reuk loos: uw kleding wordt niet muf, blijft heerlijk fris en is feilloos beschermd. Hang het over het stokje van een kleerhanger of over de stang in uw kleer kast. U kunt Nexa-Lotte ook in kisten of la den leggen: Nexa-Lotte geeft niet af en kan nooit vlekken. ANGST VOOR MOTTEN? UW DROGIST HEEFT T! lotte d n««a MOTTIN QQ Goedgekeurd door de Nedert. Vereniging ven hulsvrouwen. tlgen kunt. De peignoir heeft een zeer brede overslag en de sluiting is gegarneerd met kleine strikjes. Het lijfje is kort, de rechte rok lichtelijk aangerimpeld. Zoals de beide voorgaande modellen is ook dit laatste in het hotel als kamer jas te gebruiken, wanneer de reis bagage zoveel mogelijk moet wor den beperkt. Advertentie Uw modehuis ■vfffiTWiBaaHl^aS Men behoeft slechts voor zeer goed gereinigde flessen te zorgen, deze te vullen met de goed gewas sen, gekookte, nog hete postelein en ze dan af te sluiten met een kruk, die daarna gelakt wordt. Het in de postelein aanwezige oxaalzuur werkt namelyk conserverend, zodat het tydrovende en vaak riskante wecken overbodig is. ZONDAG: aspergesoep, varkensrib, gegrati neerde postelein, nieuwe aardap pelen, beschuit met aardbeien. MAANDAG: vleesschelp, gebakken nieuwe aardappelen, andyvie, broodscho tel met rabarber. DINSDAG: warme gevulde tomaten, ryst, sla, peterseliesaus, schuimomelet. WOENSDAG: komkommersoep met Engelse rozynencake. DONDERDAG: gebakken bloedworst met gebak ken appel, aardappelen, bieten, kokosvla. niertjes, Ze durfde niet meer te kyken en wilde naar huis, toen de film nog niet halverwege was. Ik neem haar nooit meer mee. Je bent mal, zei vader later. Had haar liever een rol drop gegeven dan was ze ook tevreden geweest. Wat jongens mooi vinden is daarom nog niet geschikt voor een klein meisje. Kom maar hier, Puk. Zal ik jou iets voorlezen? Ik schaamde me diep. Maar va der heeft op de dag zyn werk, hy hoeft niet veertien uur in het et maal te vechten tegen diepinge- wortelde vooroordelen by zyn kin deren. THEA BECKMAN. Advertentie MENU VAN DE WEEK Bijna alle groentesoorten kunnen we tegen woordig in blik krijgen en vaak voor een prijs die lager ligt dan die van verse groenten, maar met postelein is dat anders gesteld. Op het ogenblik kan men voor betrekkelijk weinig geld en met weinig moeite postelein voor van de winter inmaken. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllilllllillllliliillliili Als U tn uw vakantie soms in de buurt van Bremen komt en U treft het niet al te best met het weer, moet U in die stad bepaald gaan kijken naar een tentoonstelling, genaamd: „Het Rijk der Vrouw". Daar zijn o.a. meubels te zien, die gemaakt zijn van kunststof platen, ivaar- van de roep uitgaat, dat ze ab soluut bestand zijn tegen hitte, zon, water, en vuil, dat ze geen onderhoud vergen en dat ze vol komen krasvrij zijn. Ik moet eerlijk zeggen, daar zou ik nu op den duur gewoon zenuwachtig van worden, van zo'n volmaakt heid! Natuurlijk voor bepaal de dingen is zulk materiaal heer lijk, zoals een for mica-uittrek- blad om op te snijden en te smeren, te kliederen en te hak ken. Een doekje erover klaar1 Geen spoortje meer! Maar een heel ameublement! Stel je voor, dat er nóóit eens érgens ook maar het geringste krasje of vlekje op kan komen! Zodat je nooit misschien na jaren eens vertederd kunt zeggen: „Och ja - weet je nog wel? Toen Jopie nog zo klein was, had hij dat leuke autootje en daar heeft hij eens mee over dat tafeltje heen en weer gerost. Je kunt de kras nog zien!". Of: „Ja, er zitten wel een paar lelijke kringen op dat kastje. Maar we hadden ook zóveel bloe men en planten, toen we 12Vz jaar getrouwd waren. Alles stond vol en je kon ze haast niet be gieten. Dat knoeide wel eens; ik heb het nooit meer helemaal weg kunnen krijgen". „En die deuk daar in 't dres soir! Tja, weet je nog wel, wie er toen eens zo woedend was en er een asbak tegen aan heeft ge smeten?". Zulke krassen, kringen en deuken hebben een geschiedenis. Ze vertellen hele verhalen, soms uit een ver verleden. Vaak leuke verhalen, ook wel eens minder leuke. Maar allemaal: ware ver halen. Allemaal stukjes van het verhaal van je leven. Getuigt deze opvatting van een voor een huisvrouw onbe tamelijke slordigheid? Of is het sentimenteel? Nee ik geloof juist nuchter en reëel. Ik geloof dat een tot in alle eeuwigheden smetteloos glanzend en onvergankelijk kastje op den duur vervelend en irritant wordt. Daar kun je je nooit aan gaan hechten, want het heeft nergens enige ver wantschap met jezelf gekregen. Niettemin, de verkopers ver wachten dat 't nieuwe spul een enorm succes zal worden. Och ja dat het veel werk bespaart is natuurlijk een groot voordeel. Voor een keuken is het in ieder geval wel erg aantrekkelijk. Maar wat zei mijn, in vele op zichten bijzonder moderne doch ter, toen we eens op een dames- beurs ademloos de pracht van „Amerikaanse" keuken bewon derden en verbluft waren over de uitgekiende indeling alles ingebouwd en gestroomlijnd, uit- trekbaar, uit schuifbaar, onkras- baar, en vrijwel geen onderhoud vragend? Ze zei: Nou 't is wel mieters hoor, zo'n keuken. Maar ik zou toch ergens een plekje willen hebben voor een doodgewoon petroleumstelletje, want zo lijkt het wel een laboratorium" Nou vraag ik U toch! Het al oude, onvolprezen tweepittertje om peertjes op te stoven en runderlapjes op te sudderen, heeft in onze hittebestendige, vuilafwerende voor geen krasje of vlekje vatbare toekomst nog niet helemaal afgedaan! 't Stelt me ergens een beetje gerust. Als dat tweepittertje die droom- keuken op een kwaad moment tenminste niet pikzwart gaat walmen! Hermine G. VRIJDAG: gebakken macaroni, yoghurt met vruchten. ZATERDAG: aalsoep, appeltaart. Gegratineerde postelein 1% kg postelein met wat zout ko ken, laten uitlekken in een vuur vaste schotel overbrengen, met liter kaassaus (een gebonden melk- sausje afgemaakt met geraspte kaas) bedekken, met geraspte kaas bestrooien en in de oven een bruin korstje geven. Gebakken macaroni 250 gr macaroni gaar koken en laten uitlekken. 100 gr boter in de koekepan smelten en de macaroni er even in bakken, 500 gr kle n gesneden soeptomaten erby doen met wat peper en zout en alles nog 5 minuten laten bakken. In een vuurvaste schotel overbrengen, met geraspte kaas bestrooien en in de oven gratineren. Engelse rozijnencake 100 gr boter met 100 gr suiker schuimig roeren en er daarna, iets zout en 2 eieren doorkloppen. Daar na een scheutje rum en 250 gr zelf- ryzend bakmeel door de massa wer ken, afwisselend met iets koude melk tot een niet te dik deeg is verkregen. In totaal 150 gr krenten, rozynen en oranjesnippers door het deeg scheppen, het deeg in een be boterde boterkoek- of springvorm overbrengen en in ongeveer 80 mi nuten in een niet te hete oven gaar bakken.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 17