9: Mr. Sciiolten opende de expositie van liet jubilerende ,Volkenkuiide' Leiden bekeken wordt nog steeds bekeken LUCKY STRIKE De Gele Trui om andere schouders Kinderzang (en -spel) in Leidse Schouwburg Gouden ere-medaille voor administrateur Vallentgoed JMXT S7&/CE 90 1.25 Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 29 juni 1962 Tweede blad no. 30690 Een groot aantal genodigden woonde gistermiddag in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit de bijeenkomst bij ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Hier werd niet alleen gesproken door de directeur dr. P. H. Pott en de kunsthistoricus prof. dr. H. van de Waal, waarvan wij gisteren reeds gewag maakten .doch ook door de staatssecretaris voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Scholten, die met zijn rede de tentoonstelling ,,Naar wijder horizon" opende. Tevens deelde mr. Scholten mede, dat H.M. de Koningin de eremedaille in goud heeft toegekend aan de administrateur van het museum, de heer J. H. Vallentgoed. Wijder horizon verplicht tot goede voorlichting Mr. Scholten herinnerde in zijn rede aan de vele jubilea van musea in dit jaar. Deze reeks toont aan, dat de negentiende eeuw in sommige op zichten toch niet zo cultuur-arm is geweest als velen het we' eens willen doen voorkomen. Want ook het stich ten van musea toonde begrip voor culturele waarden. Met dankbaar heid bracht mr. Scholten in herin nering hoe de belangstelling van Ko ningin Willem III de tot standko- Advertentle In gezelschap van dr. Pott be kijkt mr. YScholten een antieke camera, die deel uitmaakt van de expositie ..Naar wijder horizon" in het volkenkundig museum. Nadat mr. Scholten de versierselen van de aan de heer Vallentgoed ver leende onderscheiding had opgespeld, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. Na een kort dankwoord van dr. Pott begaven de genodigden zich naar het museum, waar de tentoon stelling „Naar wijder horizon" werd bezichtigd. Hier werd ook het boek onder deze titel, dat woensdag aan de Koningin en gisteren in de Aca demie aan mr. Scholten was aange boden, overhandigd aan de curato ren van de Universiteit. St. Odilia liield jaarvergadering Een bondsvoorstel de Blindenraad te verzoeken stappen bij het depar tement van Sociale Zaken en Volks gezondheid te ondernemen om de komende verhoging van de AOW rechtstreeks ten goede te laten ko men ook aan die blinden die in een tehuis of een inrichting verblijven, werd gistermiddag tydens de alge mene vergadering van de Ned. r.-k. blindenbond „St.-Odilia" met alge mene stemmen aangenomen. De jaarvergadering van de bond werd gehouden in de grote zaal van restaurant „Den Burcht". Voor leden van de bond zal van 7 tot 14 juli een vakantieweek worden gehouden te Borne. Er hebben zich voor deze vakantieweek reeds 32 le den opgegeven. Ook de bejaarde blinden worden niet vergeten. Zij kunnen deelnemen aan een bezie - ningsweekeinde, dat in november in „Drakenburgh", de volkshogeschool van 't. Gooi, gehouden wordt. Men zal zich dan voornamelijk bezighou den met de groei en het wezen van de huidige sociale wetgeving in Ne derland. De vergadering besloot het oor te lenen aan de noodkreet van rector A. de Bot, om geldelijke steun voor het blindeninstituut „St.-Oda" in Kenya, dat onder leiding van rector De Bot heilzaam werk verricht voor de blinden in dat verre land. Er werd besloten rector De Bot f 200 ter hand te stellen. In 1965 hoopt men een grote bede vaart te kunnen maken naar Lourdes in Frankrijk. De bestuursverkiezing bracht geen enkele wijziging in de leiding ,,St.- Odilia", die dan nu ook bestaat uit de heren R. Coppes (voorzitter). H. van Schaik (secretaris), F. Kooken (penningmeester), L. Rijsemus (vice- voorzitter), A. Pelk en F. Reumkes. SCHOOLAVOND „BOSHUIZEN" Gisteren verzorgden de 7 tweede klassen van de Chr. Nijverheids school „Boshuizen" onder leiding van twee leraressen een uitstekend geslaagde schoolavond. Zang, spelletjes en toneel volgden elkaar in snel tempo op. Alle aan de school verbonden leerkrachten hebben hun aandeel moeten leveren door mee te doen aan een behendigheidsspel. De avond was tevens het afscheid van de primaire leerlingen, die na de examens haar diploma hopen te behalen. ming van het Leidse volkenkundige museum heeft gestimuleerd. De re gering kan niet anders dan ver heugd zijn over de wijze waarop dit jubilerende museum zijn veelzijdige taak vervult. Directie en staf tonen een jeugdig enthousiasme en elan en weten op voortreffelijke wijze de voorlichting aan het „grote" en „klei ne" publiek te verzorgen. Daarvan getuigt ook weer deze jubileumten toonstelling. Ontegenzeglijk verplicht het wij der worden van onze horizon (men denke slechts aan de hulpverlening aan de onderontwikkelde gebieden) ons tot meerdere kennis van en voor al meer begrip voor vreemde cultu ren. Voorlichting is bovendien zeer nodig om de gevaren van een zeker begripsvernauwing te voorkomen: I deze hulp mag niet „van boven af" [met een zeker superioriteitsge voel worden gegeven, noch mogen wij ons verliezen in te grote ideali sering van samenlevingen elders. Mr. SCHOLTEN bewondert het kostbare boek dat hem tijdens de jubileum bijeenkomst in de Academie werd aangeboden. Een dag laten wij U profiteren van een aanbieding zonder weerga in REGENCOATS VOOR JON- GENS EN MEISJES. Allerleukst model van heel fijne Zwitserse poplin, in de nieuwste modekleu ren. Prachtige afwerking, leuke knopen. Kortom, Uw meisje of jongen ziet er uit om te stelen! Normale prijs 23.75 - 27.50, maar Zaterdag betaalt U voor deze fantastische REGENCOATS voor Jongens en meisjes, van 1 tot 3}<mr, lager dan halve prijs kl. m. 1.- st. p. Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schrift, orders. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 VLAARDINGEN: Liesveld 7-9 T Dit weekeinde de vijfduizendste? V er wachtingen overtroffen Naar „Leiden Bekeken" blijft men in Leiden kijken. Het bezoek aan deze expositie heeft de verwachtingen van de tentoonstellingscommissie ze waren van bescheiden aard belangrijk overtrofen. Na acht openingsdagen bedroeg het aan tal bezoekers al ongeveer 4000, dat is dus gemiddeld 500 per dag. De 5000ste bezoeker (ster) wordt in het komende weekeinde verwacht, voor hem of haar lig gen de geschenken al klaar. Verlenging Wanneer de tentoonstelling, die zo als bekend in het Waaggebouw wordt gehouden, ook na dit weekeinde veel bezoekers trekt dan bestaat er een mogelijkheid om haar te verlengen. De officiële sluitingsdatum is 17 juli a.s. Het merkwaardige is, dat zij die in de voor sanering bestemde buur ten wonen nu niet bepaald in drom men komen opzetten. Groot is echter wel het aantal bezoekers, dat zake lijk bij het saneringsplan betrokken is, o.a. middenstanders. Ook in groepsverband begeeft men zich in vrij grote getale naar de tentoonstel ling, waarop het wegenplan en ba sisplan voor de sanering van de bin nenstad van Leiden in de vorm van maquettes, schetsplannen, perspec tieftekeningen en foto's nader wor den toegelicht. Zowel de PvdA-vrou- wen als de VVD-vrouwen bijvoor beeld hebben al, na eerst door de resp. wethouders te zijn voorgelicht, een bezoek aan het Waaggebouw ge bracht Jongeren Er zijn ook al opvallend veel jongeren in de leeftijd van vijftien tot dertig jaar, geweest, onder wie scholieren en studenten. Wat de bui tenlanders betreft moeten vooral de Engelsen en Duitsers genoemd wor den. Het spreekt vanzelf, dat de ten toonstellingscommissie zich hierover in 't bijzonder verheugt. Voor dins dag 10 juli a.s. zijn niet minder dan 33 gemeentebesturen uitgenodigd met de daarbij behorende directeuren van gemeentewerken. Op een spe ciaal daartoe in het Stadhuis te be leggen bijeenkomst zal de hoofdin genieur-directeur van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, ir. C. de Cler, een inleiding hou den over „Regeneratie van oude stadskernen door een departementa le bril bezien". Na een bezoek aan de tentoonstelling zal het gemeentelijke gezelschap een rondvaart door de stad maken met ?en korte onderbre king voor een wandeling door een te saneren woonbuurt. Vanavond komt de personeelsver eniging van de Sted .Lichtfabrieken een kijkje nemen, maandag het Leidse VVV-bestuur en de Bond van Speeltuinverenigingen, dinsdag een groep van 25 man van de Volksho geschool Bergen te Bergen, woensdag de PvdA afdeling Leiden Zuid-West en de personeelsvereniging van de belastingdienst „De Sleutelring", donderdag een groep van de univer siteit en de NVV-Bestuurdersbond en vrijdag de Federatie van Woning bouwverenigingen. Eindexamens Chr. kweekschool Aan de Chr. Kweekschool zijn voor het eindexamen (tweede leerkring) geslaagd de dames: F. W. Verra te Zoeterwoude, A. Zandbergen te Sas- senheim en de heren F. W. Jasperse te Alphen a. d. Rijn en J. H. de Vries te Leiden. De examens zijn afgelopen: ge slaagd in totaal 77, afgewezen 1. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Delft als studentenpre dikant (toez.) J. W. Falkenburg te Brielle. De huidige studentenpredikant ds W. P. ten Kate te Delft wordt be last met het werk onder de afgestu deerde van de T.H. Aangenomen naar Heteren (toez.) P. Posthouwer te Goudswaard. Bedankt voor Oosterbeek (toez.) H. K. Stauttener te Pijnacker. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Sint-Annaland, Tholen en te Woerden C. Harinck, kand. te Goes en W. Suyker, kand. te Bergam bacht. Beroepen te Katwijk aan Zee W. Suyker. kand. te Bergambacht. LUCKY STRIKE-de échte Amerikaan van wereldklasse en kwaliteit. Steek een Lucky op - in alle landen een graag gezien gebaar. THE WORLD FAMOUS AMERICAN CIGARETTE] Leidse Jeugdtour Zoals ieder jaar was de per soonlijke tijdrit het hoogtepunt van de Leidse-Jeugd-Tour. In twee van de drie klassen kwam er een nieuwe Gele-Trui-drager door deze vierde etappe. Rob Akerboom van de A-klasse en Peter Beereboom van de B-klas- se gaan nu op kop en rijden van daag in de Gele Trui. De verschillen zijn echter gering en alles is nog mogelijk. Sjouke v. d. Hoeven moest in de C-klasse als eerste starten en reed de 14 km van deze klasse in 28 min. 27 sec. De drie, die daarop volgden deden er allen langer over, met het gevolg, dat Sjouke de rode lantaarn kwijtraakte aan Frans Stouten. Huiskamp bracht de tijd terug tot 27.35 en was de eerste, die zijn voor ganger had ingelopen. Louis Ouwer- kerk deed er weer wat af en bracht het tot 27.03. De spanning begon pas goed toen Rob Bisschops de tijd op 24.20 terugbracht. De volgende renners hadden ook goede tijden, maar kwamen niet onder deze tijd. Gele-Truidrager Henk van 't Hof maakte aan alle illusies een eind door 21 min. 38 sec. te laten afdruk ken. Dit bezorgde de Sassenheimers de eerste plaats in het ploegenklas- sement.. Bij de B-klassers ging de laagstgeklasseerde Arie Versluis ook Operetteklas laat weer van zich horen Wat waren ze leuk, al die kleine kinderen op dat grote podium. Ze zongen en speelden en dansten de hele avond lang, gekleed in kleurige kostuumpjes en grappig gegrimeerd. Kortom, ze zorgden voor een spectaculair schouwspel, waarnaar al sinds geruime tijd met spanning werd uitgezien. Hoe zou het nu weer zijn, het op treden van de kinderoperetteklasse? Leny Stevens—Ridderhof, de leidster van deze klas, die een onderdeel vormt van de Stichting Leidse Muziekschool, behoefde zich eigenlijk nauwelijke ongerust te maken. De meisjes en niet te vergeten de jongens doen goed hun best, gedisciplineerd als ze zijn. Zonder enige schroom verschenen ze gisteren in de Schouwburg ten tonele. Praalzieke prinsessen en parmantige prinsen Op het programma stonden twee operettes vermeld: „Het stoute eek hoorntje" en „De stukgedanste bal schoentjes". De eerste operette telde twee taferelen, de tweede vier bedrij ven, waarmee de avond dus voor een belangrijk deel gevuld was. De wij zigingen in de rolverdeling, die in verband met enkele ziektegevallen aangebracht moesten worden hebben gelukkig geen afbreuk gedaan aan het geheel. Er werd, de leeftijd van de kinderen vanzelfsprekend in aan merking genomen, op alleszins ver antwoorde wijze gespeeld en gezon gen, af en toe wat aarzelend, maar over het algemeen toch wel frank en vrij. Een wat straffere regie had echter het geheel zeker ten goede gekomen. „Was „Het stoute eek hoorntje" erg grappig, het verhaal van „De stukgedanste balschoentjes", dat daar op volgde, verliep in een min of meer sprookjesachtige sfeer. Er kwamen praalzieke prinsessen, parmantige prinsen en kittige kame niersters in voor. Schattig was de (ballet) dansende elfenkoningin, nie mand zal dat durven ontkennen. En •dan die twee kleine elfjes! Aller liefst! Wat de pianobegeleiding betreft, deze was by Ada v. d. Bent in ver trouwde en kundige handen. Terecht werd dit meisje na de voorstelling in de (bloemen)hulde betrokken. Zy tot slot nog vermeld, dat het jeugd ac cordeonorkest onder leiding van Lauw Boellaard aan het feest luister byzette door een drietal bekende nummers ten gehore te brengen. een plaatsje omhoog. De eerste scher pe tijd over de bijna 19 km van deze groep werd door Bert Hulsbos ge maakt, die de Gebrs. D. Zwart beiden inliep met een tijd van 31 min. 7 sec. Leen Onderwater haalde het stoute stukje uit, om er drie in te lopen en reed de afstand in 27 min. 45 sec. Hierna was het uitkijken naar de strijd om de Gele Trui. Peter Beere boom kon met 28 min. 17 sec. de tijd van Leen niet verbeteren, maar ook Martien v. d. Geest bleef lang weg. Zijn tijd van 29 min. 20 sec. was goed genoeg voor de derde plaats, maar de Gele Trui was voor Peter, die nu 42 sec. voorstaat op Martien. Leen Onderwater kroop echter nog tussen hen in en staat 29 sec. achter de Gele Trui. In de A-klasse kwam de als derde gestarte Piet de Meij als eerste weer terug in 30 min. 53 sec. Alle volgende renners stelden de tijd steeds weer scherper. Hans Solleveld kwam met 27.57 beneden de 28 min. grens. Zijn volger Bert v. d. Ploeg bleef er net even boven, maar wérd ingelopen door Rob Akerboom, die 26.55 liet afdrukken. Maarten Hoek reed voor wat hij waard was, maar door zijn 27.14 en het bonificatie-verschil van 30 sec., raakte hij met slechts 4 sec. verschil de Gele Trui kwijt aan Rob Akerboom. Leiden heeft ook een stevige voor sprong in het ploegenklassement voor de Van Zijp-wisselbeker. Dagklassement persoonlijk: C-klasse: 1. Henk v. 't Hoff 21.__. 2. Rob Bisschops 24.20; 3. Aad Hoek 24.40: 4. Ben de Graaf 24.54; 5. Aad v. Polanen 25.45; 6. Louis Annerkerk 27.03. B-klasse: 1. Leen Onderwater 27.45, 2. Peter Beereboom 28.17; 3. Martien v. d. Geest 29.20; 4. Leo Knijnenburg 30.24; 5. Bert Hulsbos 31.07; 6. Jac. Poel 31.57. A-klasse: 1. Rob Akerboom 26.55; 2. Maarten Hoek 27.14; 3. Hans Solle veld 27.57; 4. Bert v. d. Ploeg 28.15; 5. Kees Schaap 28.37; 6. Gerard van Velzen 28.55. Ploegenklassement C-klasse: 1. Sassenheim 1.13.33; 2. Plan Noord 1.15.19; 3. Maredijk 1.23.28 B-klasse: 1. Zoeterwoude 1.28.44; 2 Sassenheim 1.39.33; 3. Warmond 1.41.03. A-klasse: 1. Leidse N. PI. 1.23.04. 2. Voorschoten 1.23.57; 3. Sassenheim 1.29.40. Algemeen klassement: C-klasse: 1. Henk v. 't Hof 1.07.12; 2. Aad Hoek 1.13.07; 3. Aad v. Pola nen 1.16.05; 4. Ben de Graaf 1.17.33; 5. Rob Bisschops 1.18.11; 6. Wim v: d. Vliet 1.23.14. B-klasse: 1. Peter Beereboom 1.38.05; 2. Leen Onderwater 1.38.34 3. Martien v. d. Geest 1 38.47; 4. Leo Knijnenburg 1.41.57; 5. Anton Haas trecht. 1.44 24; 6. Bert Hulsbos 1 44 38 A-klasse: 1. Rob Akerboom 1.30.51; 2. Maarten Hoek 1.30.55; 3. Hans Solleveld 1.33.29; 4. Bert v. d. Ploeg 1.34.01; 5. Kees Schaap 1.35.38; Gerard v. Velzen 1.35.56. Ploegen (Algemeen) C-klasse: 1. Plan Noord 3.48.49; 2. Sassenheim 3.52.33; 3. Maredijk 4.23.28. B-klasse: 1. Zoeterwoude 5.05.13; 2. Sassenheim 5.19.22; 3. Warmond 5.21.53. A-klasse: 1. Leidse N. PI. 4.39.27; 12. Voorschoten 4.47.13; 3. Sassenheim 4.56.31. Mulo examens Geslaagd voor het Mulo-examen diploma A: de dames: A. A. de Graaff*, B. J. Arentzen, te Leiden; J. M. C. Innemee te Voorschoten; W. I. L. Smit* te Leiderdorp; J. A. de Vries te Valkenburg en de heren: Ch. M. Arnoldus, J. A. Barendse*, P. Buysen te Leiden; H. J. Faber*, C. C. E. M. Bilkes* te Voorschoten; P. G. Kruidenier* te Leiderdorp; C. J. E. Lugthart te Katwijk aan Zee; W. C. B. v. d. Wijngaard* te Zoeter woude. Voor diploma B: de dames: E. N. M. Grubé, A. Sneijdeos, C. I. Berk- hetf te Katwijk aan Zee en de heren: J. J. Vlieland. E. de Vreugd. L. v. Delft, D. v. Duijn te Katwijk aan Zee; A. P. v. Biezen te Leiden; H. K. H. Holst te Oegstgeest; G. J. v. d. Eijkel te Valkenburg Z.-H.; H. Bal kenende te Katwijk aan de Rijn. Voor het diploma A en B tezamen afgewezen 3 kandidaten. De kandidaten by wier namen een sterretje staat behaalden tevens het middenstandsdiploma. Geslaagden Rijnlands Lyceum te Wassenaar Aan het Rijnlands Lyceum te Was senaar zijn geslaagd voor het diplo ma HBS-B: de heren: A. van Bal- kom. Warmond; J. P. R. Bouland, Oegstgeest; L. J. Coenen, Wassenaar, G. J. C. Hartman, Leiden; O. G. Heldring, Leidschendam; A. M. Kammeraat, Wassenaar; E. Klaa- sesz, Wassenaar; E. O. Kohlenberg, Wassenaar; R. W. F. Meijer, Wasse naar; R. D. Mol, Voorschoten: F. L. Rijnberg, Wassenaar; P. F. Spaen- hauer, Wassenaar; R. Spritzer, Was senaar; J. P. van der Stok. Wasse naar; J. W. J. Baron van Till, Wassenaar; H. E. Timmermans, Wassenaar; J. A. Wenneker, Wasse naar; F. van Zanten. Wassenaar; J. P. Burki, Katwijk,: IT. J. Goulooze, Wassenaar; J. W. R. van de Graaff, 's-Gravenhage; E. E. Th. Kolff van Oosterwijk, Wassenaar; B. A. J. van der Marei, Wassenaar; G. A. J. S. van Marle, Katwijk; K. van der Pool, Wassenaar; E. j. Riedstra, Wasse naar en M. J. J. Timmermans, Kat wijk en de dames: M. J. van der Meulen, Wassenaar; W Doyer, Was senaar; A. H. Keers, Wassenaar. Er zijn 3 kandidaten afgewezen. Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kimt u wachten BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Pieter Marcel, z. v. P. M. W. van Loe en C. M. Warmerdam; Gerardus Adrianus, z. v. A. J. v. d. Vllst en G. M. de Bruin; Willem Antonle, z. v. H. Overduln en J. van Leeuwen; Daphne Blrgltta, d. v. C. H. Schurman en W R. Opperman; Phlline. d. v. H. J. Spruijt en M. Drijver; Lucle, d. v. C. Zlrkzee en E. Zwaan; Brenda Euge nie, d. v. P. L. Westplat en B. Boelen; Cornells Wijnand, z. v. P v. d. Oever en S. v. d. Oever; Astrld Catharlna Elisabeth Maria, d. v. L. L. Hoogeveen en C. M. J. Driesen; Annemarie, d. v. E. R. Scheepe en C. M. van Bocsscho- ten; Jacob, z. v. H. Groen en C. Bre mer. GETROUWD S. Bulsman en A. D. Hoogerbrug; J. van der Linden en J. Labordus; J. van Kampen en M. van Polanen; W. Kloots en I. E. van den Eshof; B. H. Beerdsen en E. Roest; H. E J R. Geel en J. M. Spijker; P. J. Storten- beek en J. Hubers; J. M. van Dijk en T. M. Meijers; D. S. Schutte en T. Stam; H. Stouten en P. Kanbier. OVERLEDEN A. T. J. Robertz, 43 J., vrouw; J, Azlcr, 65 J.. man.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3