De Tweede Kamer gaat akkoord met „brugklas" LEXINGTON Latijn niet verplicht Installatie bestuur Zilveren Jeugdcentra Senaat aanvaardt wet registeraccountants Voortgezet onderwijs Verwen Uw baby HERNIA PLATEN Monument van menselijkheid Sportsplinters KLACHTEN IN KAMER OVER ARMLASTIGE GEMEENTEN Vader van baby vrij Baby geboren in helikopter LEIDSCH DAGBLAD WOENSD AG 27 JUNI 1962 (Van onze parlementaire redacteur) De meerderheid van de Tweede Kamer heeft zich gisteren ver enigd met een belangrijk onderdeel van het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs, de z.g. ..brugklasse", het eenvormige eerste leerjaar van scholen voor voorbereidend wetenschappelijk, hoger algemeen voortgezet en middelbaar algemeen voortgezet onderwijs. In dit eerste jaar zullen in ieder geval twee moderne talen, waar onder het Frans, worden onderwezen. In de brugklasse van een gymnasium kan Latijn worden gegeven, maar verplicht zal dit niet zijn. Het brugjaar is bedoeld om het aloude probleem van de aan sluiting tussen lager en voortgezet onderwijs te vergemakkelijken en tevens de „doorstroming" van leerlingen te bevorderen. jaar mogelijk te maken indien een scholengemeenschap bestaat uit twee of meer scholen van voorbereidend wetenschappelijk onderwijs en alge meen voortgezet onderwijs. Mevrouw Van Someren (VVD) verhief haar stem tegen de scholengemeenschap omdat zy van deze instelling zake lijke en pedagogische moeilijkheden vreesde. Grote scholen zijn nu al vaak niet ideaal. Het is niet uitge sloten dat bepaalde kinderen ten on der gaan in de massa. Mej. Nolte (KVP) was bereid met deze nieuwe vorm een proef te nemen, waardoor mogelijkheden kunnen worden ge schapen voor een ontwikkeling die hier en daar al aan de gang is. Beroepsonderwijs Minder problemen dan het alge meen voortgezet onderwijs leverde Een minderheid In de Kamer, met als woordvoerders dr. Tilanus (CH), mevrouw Van Someren (VVD) en de heer Van Bennekom (AR) was tegen de brugklas gekant. Argumenten wa ren, dat hier een experiment werd voorgesteld waarvan de uitkomst twijfelachtig zou zijn en dat leerlin gen met zeer uiteenlopende begaafd heid in dit ene jaar tezamen zouden worden gebracht. In ieder geval zou het verkeerd zijn deze proefneming, deze „sprong in het duister", nu al in de wet vast te leggen. Dr. Tans (PvdA) en mej. Nolte (KVP) schaarden zich aan de zijde van minister Cals en de overgrote meerderheid van hun geestverwan ten zorgde ervoor, dat het brugjaar een wettelijke basis kreeg. De uitslag van de stemming was 72 tegen 45. De verplichting tot het geven van Frans in de brugklas was voorgesteld door de KVP'er dr. Schuijt. Deze moeilijkste van de moderne talen zou volgens hem reeds in het eerste jaar moeten worden onderwezen zowel om onderwijskundige als om culturele redenen. Het voorstel werd aangeno men met alleen de PvdA, PSP en CPN tegen. Deze groepen stemden voor een amendement-Tans om het Latijn in het gymnasiumbrugjaar te schrappen. Deze poging lukte niet. Gemeenschap De Kamer verenigde zich verder met de regeling van wat het wetsont werp noemt een „scholengemeen schap", d.w.z. een combinatie van een school voor voortgezet onderwijs met een of meer andere scholen. Minister Cals voerde ter verdedi ging van de „scholengemeenschap" aan, dat een grote groepering uit economisch en administratief oog punt doeltreffender kan zijn dan één school apart. Hij achtte een dergelijke gemeen schap pedagogisch gezien niet on verantwoord. De bewindsman ging akkoord met een voorstel van dr. Tans om een gezamenlijk eerste leer- Gebruik het beste voor de verzorging van het tere babyhuidje. Vasenol baby» poeder, -crème, -pasta, -olie en -zeep. Ook verkrijgbaar in complete baby set. ^^BABYVERZORGING STROOISUS POEDER I. V ZAKJE S3 ct Naar meer stabiele aardappelmarkt De commissie marktregelingen van het produktschap voor aardappelen zal trachten, tussen de verschillende groeperingen van het bij de aardap pelmarkt belanghebbende bedrijfs leven een gesprek aan de gang te krijgen over de manier, waarop een grotere stabiliteit van die markt kan worden bereikt. De bedoeling is. dat men het zoekt in vrijwillige samen werking tussen deze groeperingen, dus zonder dat regering op produkt schap van bovenaf maatregelen op leggen. De voorzitter en de directeuren van Ihet, produktschap hebben maohtiging gekregen, te bepalen op welk tijdstip de export van vroege aardappelen, die ingevolge een door het produkt- schapsbest.uur op 17 mei genomen be sluit stilligt, kan warden vrijgegeven. Het bestuur van het produktschap nam deze twee besluiten in zijn gis termiddag gehouden vergadering niet dan na lange discussies, waarbij zich vooral te#anst(fllingen openbaarden tussen werknemersvertegenwoordi gers enerzijds, vertegenwoordigers van telers en handel anderzijds. Beter slapen, beter rusten. H. JANSE, heeft ze HAARLEMMERSTRAAT 129. LEIDEN TELEF. 30553 In de gemeenteraad Vragen over dood van Haagse baby (Van onze Haagse correspondent) Het lid van de gemeenteraad van Den Haag, mej. mr. M. H. Walhain (KVP) heeft aan B. en W. schrifte lijk de volgende vragen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de persberichten over de dood van een baby wegens verwaarlo zing in de Kemperstraat? 2. Kunnen B. en W. mededelen of bij dit voorval enige gemeentelijke in stantie tekort is geschoten in haar taak tot hulpverlening? 3. Indien bovengenoemde vraag on verhoopt bevestigend moet worden beantwoord, welke maatregelen denken B. en W. dan te nemen om een dergelijk betreurenswaardig voorval in de toekomst te voor komen? Lichaam van verdronken stuurman aangespoeld Aan het strand van het Oostfriese eiland Langeroog is gisteravond het lichaam aangespoeld van de stuur man van de Nederlandse kustvaarder „Fokke de Jong", Wiebe Diek uit Den ft Haag. Hy en de tweede machinist,1 Simon Ploeger uit Alkmaar, zyn in februari overboord geslagen, toen de .Fokke de Jong" in stormweer een Duitse kustvaarder te hulp wilde ko men. Het stoffelijk overschot van Si mon Ploeger was al in april aange spoeld op het Oostfriese eiland Spie keroog. het beroepsonderwijs op. Dit wordt evenzeer onderscheiden in lagere, middelbare en hogere scholen. Het betreft hier velerlei opleidingen op het gebied van bijv. techniek, land bouw. kunst. De Kamer stemde in met een amendement van mevr. Kui- per-Struyk (VVD) om niet te spre ken van huishoudonderwijs zonder meer. maar daaraan nijverheidson derwijs toe te voegen. Mevr. Tellegen-Veldstra (PvdA) had er bezwaar tegzn dat opleidings scholen voor kleuterleidsters niet on der het hcger beroepsonderwijs zou den vallen. Volgens haar ging het hier niet alleen om onderwijs aan „lieve leuke meisjes die goed met kin deren kunnen omgaan", maar om een opleiding waaraan hoge eisen moeten worden gesteld. Zij legde zich tenslotte neer by een belofte van minister Cals, die verklaarde open oog te hebben voor verbetering van de opleiding voor deze groep leer krachten. Zij wilde haar mail vergiftigen (Van onze correspondent) In de middag van de 28e de cember van het vorige jaar smeerde een huisvrouw in Hen gelo (Ov.), daartoe aangezet door haar kostganger, een laagje rattenkruit (Rodent) op een bo terham van haar echtgenoot, kennelijk met de bedoeling haar man van het leven te beroven. Met de kostganger, die op dat moment al enkele maanden bij haar in huis was, stond de vrouw in een wat vreemde ver houding. Deels op persoonlijke en deels op godsdienstige motie ven. Samen hadden zij het plan beraamd de man van het leven te beroven. De officier van Justitie bij de rechtbank in Almelo, waarvoor deze zaak gisteren diende, eiste tegen de kostganger, een 49-jarige grondwer ker 3 jaar en 6 maanden gevangenis straf m.a. en tegen de 39-jarige vrouw. 1 jaar m.a. Rekening houdend met het psychiatrisch rapport dat over de vrouw was uitgebracht en dat haar in sterk verminderde mate toerekeningsvatbaar noemde. Plechtigheid te Soestdijk Koningin Juliana heeft gister middag in het paleis Soestdijk de leden van de commissie van ad vies en het bestuur van de stich ting „Zilveren Jeugdcentra" ge- installeerd. De naam van de stichting is een vondst van Prin ses Irene. Zij bedacht deze vijf minuten voor de installatieplech tigheid. Koningin Juliana dankte de voorlopige commissie van ad vies, waarvan ook haar twee oudste dochters deel uitmaken, voor de moeite en toewijding, waarmee zij de plannen voor „Het zilveren schor" en de „Hunneschans" heeft voorbe reid. Zij dankte ook de Nederlandse jeugd, die het Koninklijk geschenk heeft aanvaard in de vorm van zin volle manifestaties tijdens de bezoe ken van het zilveren bruispaar aan de elf provincies. Tenslotte dankte de Koningin het „jongerenbestuur" (de leden zyn allen onder de 40 jaar), dat de plannen van de „ouderen- commissie" zal uitwerken en de jeugdcentra zal besturen. Dankbaarheid De Prins had de plechtigheid ge opend met een toespraak, waarin hij uiteen zette, hoe de Koningin en hij tot het besluit zijn gekomen de jeugd de terreinen en een geldsbe drag voor twee ontmoetingscentra te schenken. 0 „We wilden uiting geven aan het feit, dat we zo gelukkig en zo dank baar waren, dat we de zilveren brui met ons zessen mochten vieren en het was onmogelijk een feest te geven voor 12 miljoen mensen", zo zei hy. „Het werd ons spoedig duidelijk" aldus de Prins, „dat het wenselyk zou zijn voor het toetsen en uitwer ken van onze voornemens verder van gedachten te wisselen, zowel in onze eigen familiekring, als met een groep van mensen, die door hun werk en ervaring in het byzonder een bijdra ge tot het opstellen van een goed plan zouden kunnen leveren. Prins Bernhard voegde hieraan toe, dat het nationale geschenk het mogelijk heeft gemaakt de plannen op rui mer schaal te verwezenlijken dan de Koningin en hij zich hadden voor gesteld. Hoeveel het Nederlandse volk heeft bijgedragen is nog niet be kend: er komen nog steeds giften binnen. Nationaal belang Prins Bernhard zei erkentelijk te zyn, dat het nationale geschenk nu ook het nationale belang zal dienen. De stichting heeft een vorm gekre gen die geheel overeenstemt met wat het Koninklijk paar zich ervan had voorgesteld. Het doel is jonge Neder landers in staat te stellen door ont moetingen te komen tot een beter verstaan en begrijpen van zichzelf en van anderen. De voorzitter van de commissie van advies, mr. M. B. van de Werk, ver telde iets over de voorbereidende be sprekingen van de voorlopige com missie. waaraan ook de Prinsessen Beatrix en Irene een enthousiaste bedrage hebben geleverd. Hij sprak de hoop uit, dat het be stuur der jongeren ook gepakt zal worden door de gedachten en idealen, die Koningin en Prins hebben bewo gen om by hun zilveren huwelijks feest een op de toekomst gericht mo nument van menselijkheid in het le ven te roepen. De voorzitter van het nieuw geïn stalleerde stichtingsbestuur, pater W A. M. Alting von Geusau AFM, ver klaarde tenslotte, dat het geesteskind van Koningin en Prins het bestuur bijzonder dierbaar is. Friesland krijgt een kunstijsbaan De plannen om in Heerenveen een kunstijsbaan te stichten hebben vas te gestalte gekregen. De Provinciale Staten van Friesland namen gisteren het besluit om aan de Stichting Noordnederlandse Kunstijsbaan te Heerenveen een renteloos voorschot van ten hoogste een miljoen gulden te verstrekken. Door dit voorschot wordt de financiering van de kunst- Ijsbaan, die naar schatting drie mil joen gulden zal kosten, voltooid. De gemeente Heerenveen en de Neder landse Sportfederatie zullen elk een miljoen gulden voor hun rekening nemen. WIELRENNEN Nederlandse ploeg Ronde Toekomst Hoe is het ontstaan? Dit woord: BEURS Ons uitgangspunt ls het Griek se woord bursa dat: huid van een levend dier en daarna: af gestroopte huid betekende. Het Latijnse bursa wordt reeds ge bruikt voor buidel, zak. Hieruit zijn het Italiaanse borsa, het Franse bourse, het Engelse purse en het Nederlandse beurs voortgekomen. Merkwaardig is wel dat het woord beurs in vele delen van ons land alleen nog in vaste uit drukkingen en in figuurlijke zin wordt gebruikt, maar verder is vervangen door portemon nee. Men zegt dat iemand van een beurs (toelage) studeert of zijn geld op de beurs verdient. Een oude overlevering wil n.l. dat in de 16e eeuw de kooplieden te Brugge bijeenkwamen op een plein waaraan een huis stond in welks gevel een wapen was aan gebracht bestaande uit drie beurzen. Daardoor zou beurs zijn gaan betekenen: plaats waar kooplui zaken doen. De ploeg die Nederland vanaf maandag a.s. in de Tour de l'Avenir zal vertegenwoordigen, bestaat uit de volgende onafhankelyken. Raf Gyssel, Jan Hugens, Jan Jans sen, Kees de Jongh, Leo Knops, Lex van Kreuningen, Henk Nydam en Miel Verstraete. Het starten van Verstraete is nog onzeker, omdat hy voor militaire herhalingsoefeningen moet opkomen. Mocht Verstraete niet kunnen deel- „aa. i nemen, dan zal zijn plaats worden avond de A_ en B-contracten voor inr(,nompn door Jos de Waard het komend seizoen waren bekend d00r JOS de uaar' geworden, namen alle contract-spe- i Iers van het eerste en tweede elftal het besluit zich op de transferlyst te laten plaatsen. De spelers konden zich Door een overwinning op de Ita- n.e- verenigen met de honorering, die liaanse bokser Piero Rollo is de gelijk is gebleven aan de vorige com- Fransman Alphonse Halimi er te Tel petitie te weten f. 65.voor een Aviv in geslaagd de Europese boksti- overwinnine f. 20,— voor een gelyk <tel in het bantamgewioht, op zijn spel en geen uitbetaling bij een ne- naam te brengen. Halimi versloeg de derlaag. Italiaan op punten. De Amerikaan dr. Britton Chan- ce is met de „Complex 3" b\j de voor de kust van Zuid-Engeland gehouden zeilwedstrijden, wereldkampioen in de 5,5 meter klasse geworden. Het wordt „dringen" op de trans- ferlijst van DHC. Nadat maandag- (Van onze parlementaire redacteur) Er komt een „orde van registeraccountants". Hierin zullen de hoogstgekwalificeerde accountants worden opgenomen. Het'wets ontwerp dat het accountantswezen aldus gaat regelen, is gister middag z.h.st. door de Eerste Kamer aangenomen, onder aanteke ning dat de heer Chr. G. Matser (KVP) geacht wenste tegen te hebben gestemd. Hij maakte op deze wijze zijn mening over dit wetsvoorstel waar, dat hij vorige week omschreef als „discrimi nerend" en „overbodig". De moderne tijd dringt ook door tot de schrootmarkt: deze stapel autowrakken wordt be kroond door een vliegtuigje, dat de eigenaar blijkbaar niet meer beviel. deze groep geen homogeniteit be staat. Op korte termijn zal hij een commissie instellen die gaat uitzoe ken welke accountants in de tweede groep thuishoren. Hy ziet deze spe ciaal optreden voor het midden- en kleinbedrijf, zodat het voor de hand ligt dat allereerst de behoefte aan accountants in deze sectoren van het bedrijfsleven wordt gepeild. Wat de orde betreft, merkte de Staatssecretaris op. dat de toelatings commissie niet de hand zal lichten met het niveau van vakmanschap Met het oog op de harmonisatie van degenen die willen toetreden. De straks, in EEG-verband. had staats- commissie zal zijn samengesteld uit secretaris drs. F. Gijzeis het aan- vijf leden: drie deskundigen uit de vaarden van het ontwerp bepleit verschillende organisaties, en twee Hoewel hij ervan doordrongen was. vertegenwoordigers van het hoger dat een wettelijke regeling voor de onderwijs, van wie er één zal optre- tweede categorie" zo spoedig moge- den als voorzitter, lijk zal moeten volgen, achtte hy het Een acountant uit de tweede groep twijfelachtig dat deze binnen drie zal zich altyd kunnen opwerken tot jaar tot stand zou komen. De moei- j het niveau van de orde, en dan kun- lykheid is volgens hem juist, dat in I nen worden toegelaten. De mening van de heer Matser stond niet op zichzelf. De woord voerders van de overige fracties, en ook zijn eigen fractie-genoot mr. Ph. C. M van Campen, hadden vorige week veel bezwaren geuit tegen een mogelijke discriminerende werking ervan ten aanzien van een tweede en een derde categorie accountants, die hun vak wat minder hebben uitge diept dan de „orde"-broeders. Ook zij zagen de noodzaak van het wetsont werp niet direct in, doch wilden ken nelijk niet zover gaan als de heer Matser. Een eigen belastinggebied? (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer hebben gisteravond enige leden geklaagd over de moeilyke financiële positie van vele gemeenten. Dat gebeurde bij de behan deling van de begroting van het Gemeentefonds voor 1962. Weliswaar is niet lang geleden de nieuwe regeling van de financiële ver houding tussen Ryk en gemeenten in werking getreden, maar vaste ge gevens over de resultaten ontbreken nog, zo merkten de heren Beernink (CH), Van Heivoort (KVP) en Smallenbroek (AR) op. De heer Venverloo (PvdA) meende dat de situatie voor een aantal gemeenten, met name in Groningen, Friesland, Drente en Noord-Brabant nog ongunstiger is geworden Hy informeerde ook naar de mogelijkheden om voor de gemeenten een eigen belastinggebied in het leven te roepen. Wanneer kan een wetsontwerp hierover nu eindelijk worden tegemoetgezien? De heer Smallenbroek legde de nadruk op regelingen die de zelfstandigheid en verantwoordelijkheid van de gemeenten bevorderen. De bemoeienis van hogerhand moet worden teruggebracht tot nor male verhoudingen. De gemeenten zijn nu voor het grootste deel afhan kelijk van Rijksbijdragen uit het ge meentefonds. Minister Zijlstra (Financiën) legde verband tussen de moeilijkheid om de uitkeringen aan de gemeente op peil te houden en de geremde stijging van de Rijksbelastingontvangsten. Vol gens hem diende men echter niet mee te gaan met de heersende con junctuur. De bewinsman hoopte dat het tegenwoordige kabinet nog zou De Gaulle dit jaar naar Bonn (Van onze Londense correspondent) President De Gaulle zal later in dit jaar een bezoek brengen aan West- Duitsland als een bekroning van Frans-Duitse verzoening. Het bezoek zal verscheidene dagen duren en ook een aantal provinciesteden omvatten. Dr. Adenauer, die volgende week een bezoek aan Frankrijk brengt, onthulde dit in een exclusief inter view met de correspondent in Bonn van de Londense Daily Telegraph. De Bondskanselier zei dat hy wenst dat Engeland volledig lid zal worden van de Euromarkt. Associatie acht hy voor Engeland niet mogelijk. De Bondskanselier onderstreepte het be lang, dat Engeland zijn politieke banden met bepaalde Gemenebest- landen. met name Canada. Austra lië, Nieuw-Zeeland en Pakistan be houdt. maar hy ziet nog steeds moei- lykheden wat betreft Engelands lid maatschap van een Europese politie ke unie. Dr. Adenauer hoopt dat de regeringsleiders van de Euromarkt- landen in het begin van de herfst zullen bijeenkomen om te beslissen over het begin van een politieke unie. K.L.M. EENMAAL P. W. NAAR Z.-A» IKA In plaats van twee retourvluchten per week met DC-7c toestellen gaat kunnen komen met een wetsontwerp Inzake een eigen gemeentelijk be lastinggebied, maar duidelijke toe zeggingen kon hij nog niet doen. (Uit de Kamer klonk de interrup tie, dat de regering nu heel wat va ger was dan by vorige gelegenheden Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) voelde niet voor perfectionis me, maar hoopte dat er knopen kon den worden doorgehakt als men met de huidige regeling wat meer erva ring zou hebben. De Tweede Kamer heeft gisteren verder nog haar zegen gegeven aan een reeds 10 jaar geleden te Genève gesloten verdrag betreffende mini mumnormen voor sociale zekerheid. Het gaat hier o.m. over geneeskun dige zorg, uitkering van ziekengeld, uitkeringen bij werkloosheid en ouderdom, verstrekkingen bij be roepsziekten en gezinsbijslagen. Het drama in Luik De voorzitter van de raadkamer van de rechtbank te Luik heeft gis teren twee van de zes verdachten in het „softonon"-drama. n.l. de vader van de overleden baby en zijn schoonzuster, voorlopig vrijgelaten. Het voorarrest van de moeder, die de misvormde baby de fatale slaap drank zou hebben toegediend, de arts die het middel verstrekt zou hebben en twee familieleden van de moeder is verlengd. Hoog boven de bergen Piloot W. Warman, in dienst van Schreiner Aerocontractors uit Den Haag. heeft gisteren een unieke ge beurtenis tijdens een helikopter- vlucht kunnen rapporteren. Op 2000 de KLM met ingang van 4 juli a.s. voet hoogte over het Perzische berg- een wekelijkse retourvlucht op haar land vliegend met zyn Alouette heli- route naar Zuid-Amerika uitvoeren, kopter PH-HEM schonk zyn vrouwe maar nu met de snellere DC-8 ma- lüke passagier gisterochtend om 11.37 chine. De reisduur zal daarmee circa 24 uur in beslag nemen, hetgeen een tijdwinst inhoudt, van ruim 11 uur. De route is vrijwel dezelfde gebleven, met een kleine uitzondering: in Bra zilië zal de KLM alleen nog landen in Rio de Janeiro en niet meer zoals vroeger ook in Recife en Sao Paulo. Dit is het resultaat van de bespre kingen. die een Nederlandse lucht vaar tdelegatie in Brazilië heeft ge- voerd. 1 uur het leven aan een baby. ..Moeder en dochter beiden wei" seinde hij een uur later na aankomst op de tech nische basis Agha Jari naar Den Haag. Schreider Aerocontractors vliet in Perzië voor het olie consortium ge naamd de Iraanse Aardolie Explora tie en Produktie Maatschappij en zorgt in hoofdzaak voor het vervoer van personeel in hst slecht begaan bare bergland.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9