„Volkenkunde" aan vooravond herdenking 125-jarig bestaan Jeugdrecreatie in de nieuwe woonwijken MOLENAAR VAN „DE VALK" TOONT FAMILIESCHATTEN Bijeenkomst in Academie en opening van tentoonstelling Een wereldje van rust achter commerciëel sch ijn iverperlicht Wellevendheid te water ZO ZACHT EN ZUIVER Henk van #t Hof was ook tweede avond de snelste zomercursus in Leiden we£ b-ki^wouulh"ret™ ..echt- Amerikaanse studenten volgen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 27 juni 1962 Tweede blad no. 30688 Honderdvijfentwintig jaar is in ons land een eerbiedwaardige leeftijd voor een museum. Bepaald niet een unieke ouderdom, maar toch iets om bij stil te staan. Vooral is deze leeftijd een mijlpaal, wanneer dit museum door bijzondere omstandigheden nog nimmer een jubileum heeft gevierd en bovendien naar aard en opzet vrijwel uniek is. Daarom is ruime belangstelling gerechtvaardigd voor het 125-jarig bestaan van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, dat morgen officieel gevierd zal worden maar dat tevens aanleiding heeft gegeven tot velerlei manifestaties waarvan men nog geruime tijd zal kunnen genieten. De viering van dit jubileum vindt morgen een hoogtepunt tijdens een bijeenkomst in de Academie, waar herdenkingsredevoeringen worden uitgesproken en waar staatssecretaris Scholten van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen de openingsrede zal uitspreken voor de tentoonstelling ,,Naar wijder horizon" welke in het mu seum aan de Steenstraat is ingericht. Uniek vanaf begin Het Rijksmuseum voor Volkenkun de is in zoverre uniek, dat dit het eerste museum in Europa en wellicht in de wereld is geweest dat de kennis van vreemde volken en hun milieu trachtte vast te leggen, en niet in hoofdzaak was ingesteld op de eigen nationale koloniale gebieden, waar door het beeld van dén vreemde in sterke mate vertekend was door de bevoogdende relatie tot dit gebied. Niet steeds is men er in geslaagd, ^dit algemene volkenkundige streven ken volle recht te doen wedervaren, rinaar ook in de minder vruchtbare perioden van zijn geschiedenis is het j;iuseum toch steeds in hoofdzaak op it doel gericht geweest. En niet zon- v ^er succes. De directeur dr. P. II. Pott kon zelfbewust èn met recht tfjdens een gisteren gehouden persconferentie verklaren, dat dit Leidse museum niet alleen uniek In streven genoemd kan worden, maar ook in de opvat ting van de taak van een museum op dit gebied. Drie aspecten Men is er in dit museum in ge slaagd, de schoonheid-op-zich-zelf minnende bezoeker een kostelijke collectie te tonen, maar ook de ro manticus die de sfeer van het vreem de, het niet alledaagse zoekt, en tevens een belangrijke educatieve taak te vervullen: aan hen die wer kelijk de „vreemde wereld" elders willen leren kennen, althans begrij pen, een houvast te geven voor dit streven naar medeleven, naar onder ling begrip waaraan de wereld van vandaag zo grote behoefte heeft. Het jaarlijkse bezoekersaantal van het museum, zo tussen de 30 en 40 dui- P.B.N.A.-EXAMENS Voor het P.B.N.-examen te Arn hem zijn geslaagd voor: aspirant wa terbouwkundig opzichter-tekenaar, aanv. cursus: P. Oostveen te Leiden, waterbouwkundig opzichter-tekenaar, delen 1 11: M. Duiker te Leider dorp, betonbouwkundig, delen 1+11: J. Roman te Leiden, staalbouwkun- dig tekenaar-constructeur, deel 1: J. E. Hoogevorst te Leiderdorp, G. W. M. Bleijs te Leiden, staalconstruc teur, deel 11: H. Smit te Leiden, A. Smit te Leiden en voor aspirant landmeetkundige, delen 1 11: A. Meertens te Leiden.. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 en f400.—. v. d. WATER, Haarlenunerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Examens kleuteronderwijs Als gecommitteerden bij de dit jaar te houden examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als leidster of hoofdleidster bij het kleu teronderwijs zijn aangewezen voor ae neutraal-bijzondere opleidingsschool te Leiden: als voorzitster: mej. H. J. Glasz, te Dordrecht en als leden: mej. G. van Trotsenburg te Rotter dam; mej. M. G. v. d. Bos te Rotter dam; P. M. Verbeek te 's-Graven- hage; mevr. H. E. Koppenhagen—de Wolff te 's-Gravenhage; mej. drs. A. J. Plooij te Amstelveen; H. G. Muller te Amsterdam, mej. W. E. Wierstra te Amsterdam, J. Roelink te Amster dam, H. H. Voogd te, Amsterdam en P. N. Aarsen te Haarlem. Als gecommitteerden bij deze exa mens elders in den lande zijn aan gewezen mej. A. E. Smit en de heren J. P. Boekhold, O. D. Duintjer, W. P. Leenen, D. Zuiderveld, W. J. J. M. van Noort en A. van Kapel, allen te Leiden, mej. J. G. A. Smorenburg te Voorschoten, de d&mes G. M. G. Ge- lauff, D. W. Brandse en G. H. E. Weermeyer te Katwijk aan Zee, mej. E. J. Nagel en de heer J. F. Taat te Boskoop, de heer P. C. van Meyen te Alphen ^an den Rijn en de heer J. G. Lichtenberg te Nieuw-Vennep. Geslaagde meisjes St. Agnes Lyceum Van het St.-Agnes Lyceum te Lei den slaagden de volgende leerlingen voor het eindexamen M.M.S.: C. M. Beekman, Den Haag; M. J. van Bo- hemen, Noordwijk; H. E. van Brus sel, Leiden; M. A. J. van Diemen, Oegstgeest; E. de Haas. Leiden; P. J. M. van der Hoeven, Leiden; A. J. M. van Hofwegen, Zoeterwoude; E. G. M. Janssen, Leiden; L. M. G. C. van der Kroft, Leiderdorp; M. A. Lelie veld, Leiden; H. M. J. van der Meer, Leiden; M. M. B. van der Mey, Lisse; M. J. M. van Paridon, Katwijk aan Zee; J. A. M. van der Zalm, War mond; R. J. Biegstraaten, Leiden; M. J. G. Bouhuis. Noordwijk; M. C. C. Caspers, Noordwijk; E. J. L. Da- zert, Leiden; C. M. H. Devilee, Lei den: M. W. M. Heemskerk. Leiden; M. J. van Hellemond, Noordwijk; H. G M. Hendrickx, Sassenheim; P. A. Th. Hiep. Noordwijk G. M. C. Kapel. Noordwijk; A. E. M. de Kier, Stomp- wijk; J A. Th. Witteman, Oegst geest; j. M. IJsselmuiden, Sassen heim. zend. toont wel dat men er in ieder geval in is geslaagd, de aandacht te vangen. Wanneer men dan boven dien ziet, op welke wijze deze aan dacht wordt gehonoreerd, kan men van een succes van het algemene museumbeleid spreken. behouden dank zij tijdige voorzorgs maatregelen. Eerst na de bevrijding kon aan de herinrichting worden be gonnen, en omstreeks 1950 kon het museum in modern gewaad weer re presentatief worden geacht voor de cultuurhistorische en etnologische schatten die het bezit. Vandaar, dat thans het eerste lustrumfeest van formaat gevierd kan worden, een kwart eeuw nadat het museum eindelijk in deze welis waar niet ideale maar toch bevredi gende omgeving was ondergebracht. Het 125-jarig bestaan van het mu seum is aanleiding geweest tot het inrichten van een expositie onder de titel „Naar wijder horizon", waarin het beeld wordt getekend, dat de westerse mens zich in de loop der eeuwen heeft gevormd van de „vreemde" samenlevingen elders in de wereld: het verre oosten, het na bije oosten, Afrika, het Amerika van de Inca's en Indianen, cn welke ge bieden ter wereld dan ook. Op deze boeiende expositie, die morgen offi cieel zal worden geopend, komen wij binnenkort meer uitvoerig terug. Voorts wordt het jubileum gevierd door een bijeenkomst in het Groot Auditorium van de Academie, waar in het woord zal worden gevoerd door directeur Pott, prof. Van de Waal als kunsthistoricus en de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. Y Schol ten. Jeugdkamerorkest present op avond Leidse lyceisten Ook de tweede avond van de Chr. Lyceistenvereniging „Amicitia et Animo Juncti", die gisteren in de (matig bezette) Schouwburg werd ge houden, was gewijd aan muziek en toneel. Els Bongers van het Sted. Gym nasium speelde viool, Hanme Brus- see van het Voorburgse Concordia- Lyceum bracht preludes van Chopin ten gehore en Ann Huying trad als winnares van het schoolmuziekcon- cours nogmaals over het voetlicht Ze speelde een piano-nocturne van Edward Grieg en werd daarvoor met veel applaus beloond. Het Jeugd- kamerorkest was ook present. Het bracht o.m. het Concerto grosso van Vivaldi ten gehore. Henk de Wit jr. deed van zich horen in het Fagot- concert van Carl Maria von Weber. Aan lichte muziek heeft het op deze schoolavond evenmin ontbroken, want na de pauze verschenen „Les Sil houettes de Cave" ten tonele. Met de opvoering van „De twee Egyptische dieven", een door Hans van der Kwaak geregisseerd blijspelletje, werd dit feestelijke samenzijn besloten. In ons verslag over de school avond van het Chr. Lyceum werd ten onrechte de naam van Annemieke Wetting genoemd. Het accordeonspel was namelijk van Corry den Haan. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het semi-artsexamen. de dames: H. M. Kruidenier (Leiden), Th. Planten (Den Haag>, M. Spaa (Den Haag) en Ch. Wamsteker (Bloe- mendaali; voor het artsexamen mej. E. van Kuilenburg (Den Haag) en de heren H. G. Keuls (Zandvoort», B. van Leeuwen (Den Haag) en H. J. M. Thomeer (Den Haag); voor het doct.ex. Ned. recht, mej. C. A. Hó- pink te Den Haag en de heer H. J. van Oordt te Den Haag; voor het doct.ex. westerse sociale wetenschap pen, de heren J. J. M. Tulder te Den Haag en F. A. Maritz te Leiden; voor het doct.ex. geologie de heer T. P. Krans te 's-Hertogenbosch. Senaat onderzoekt „schroot"-nota De senaatscommissie, die de nota van minister Beerman (Jus titie) over de z.g. schrootaffaire zal bestuderen, is als volgt sa mengesteld: prof. dr. I. Samkal- den (PvdA), prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (ARP), mr. D. A. Delprat (VVD), mr. dr. J. van Bruggen (CHU) en jhr dr. P. G. M. van Meeuwen (KVP). Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE U Bovendien wordt in het museum NOOIT ge|UDlieera een kleine expositie gegeven van kin- Het museum is nimmer tot een ju bileumviering kunnen komen, omdat de verzamelingen, ondanks de opzet, door een vrijwel steeds ellendige huisvesting niet in een waardige en tourage tentoongesteld konden wor den. De mogelijkheid hiertoe werd eerst in de dertiger jaren in het leven geroepen, toen het oude Aca demische Ziekenhuis aan de Steen straat vrij kwam en als museum kon worden ingericht. Toen die in richting vrijwel voltooid was, noopte het dreigende oorlogsgevaar tot op bergen van de waardevolste stukken, terwijl later de loop van de oorlogs gebeurtenissen een volledige desorga nisatie veroorzaakte. Het gebouw werd in de oorlogsjaren wel zwaar beschadigd, maar de collecties bleven b0(jen dertekeningen, vervaardigd als in zending voor een wedstrijd voor de scholieren in het gehele land. Men ziet in het geëxposeerde materiaal, gekozen uit ruim 2200 inzendingen, een weerspiegeling van de denkbeel den van de jeugd over de mensen in de samenlevingen elders op de wereld, die wij geneigd zijn met „vreemde volken" te betitelen. Tenslotte zal ter gelegenheid van dit jubileum een boekwerk verschij nen, dat op andere wijze dan via een expositie het thema „Naar wijder horizon" behandelt. Dit boekwerk is verzorgd door de directeur van het jubilerende museum. Dit boek werd hedenochtend in een bijzondere uitvoering in paleis Soestdyk aan de Koningin aange- Naar aanleiding van het onlangs geen betoog dat van het spelen een te Leiden gehouden congres van de NUSO heeft men een speciaal con gres-nummer het licht doen zien. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot schreef een speciaal voorwoord voor dit nummer. Verder bevat het o.a. artikelen van de hand van de wethouder van On derwijs, de heer J. C. van Schaik, de adj. secretaris-penningmeester van de Leidse Jeugd Actie, de heer G. Steinbach en van het hoofd van de stedebouwkundige dienst van Leiden, ir. J. C. H. Drost. Aan het belang wekkende artikel over het onderwerp „Jeugdrecreatie in de nieuwe woon wijken" van ir. Drost ontlenen wij het volgende. Spel en jeugd behoren bij elkaar. De kleuters spelen dicht bij huis, maar ook de schoolgaande jeugd speelt graag. Buitenshuis en buiten school zoekt de jeugd naar mogelijk heden om te spelen, in Jcleine^ of in grotere groepen Het behoeft hier EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Aan de Chr. Kweekschool zijn ge slaagd voor eindexamen (tweede leer. kring groep 14): de dames: L. S. C. Klein te Leiden; T. A. Kromhout te Rijnsburg. A. M. Kwakernaak te Kat wijk aan Zee. G. N. Leurdijk te Lei den en de heer F. C. Koelewijn te Wassenaar. Geref. Gemeente brengt beroep uit De kerkeraad van de Geref. Ge meente heeft na een gisteravond ge houden vergadering in de nog steeds voortdurende vacature van ds. Mo lenaar een beroep uitgebracht op kandidaat W. Suyker te Bergam bacht. Aan de R.-K. Kweekschool „Cor Mariae" in Den Haag is onze stad genote. Ageeth van Velsen, geslaagd voor onderwijzeres. spreekt en met een teder gebaar een Lodewijk XVI-kabinet kan strelen. Eenmaal op zijn praatstoel vertelt hij uitgebreid over „die meneer op dat schilderij daar" of waar vandaan hij dat theelichtje met de woorden „Ley- den anno 1789" heeft gehaald. En met dezelfde trots als waarmee hü de geschiedenis van deze voor werpen ophaalt, vertelt hij dat prin- Er zijn van die plaatsen, waar het getik van horloges en klokken verstomt. Waar het naar perkament en eeuwen ruikt. Waar stapels oude boeken, empire-vazen en ,,Hildebrandt"-schilderijtjes vertellen over langvergeten lief en leed. Plaatsen, waar het straat rumoer langs de buitenwanden afglijdt en de tijd zijn adem In houdt. Kleine cellen van rust in een zich zakelijk voorthaastende stad. De molenaar van De Valk in Leiden, de henna 84-jarige W. van Rhijn, kan op elk ogenblik van de dag een Lodewijk VX-stoel bij ta fel schuiven en gaan bladeren in een boek, waarin een zekere C. Stroo meer dan een eeuw geleden neerschreef: „Uit eene zeer naauwkeurige opgave der zielsziek- tengevallen, is gebleken dat in Amerika de hoofdoorzaaken der krankzinnigheid, fanatismus en dronkenschap zijn. In Frankrijk daarentegen de liefde, het spel en de politiek". Midden tussen de Statenbijbels met grote sloten, krompotige kabinetjes en de wat somber starende voorvaderen aan de wand, een ogenblikje denkend aan de man, die honderd jaar ge leden de tijd kon vinden om een dergelijk boek met de hand te schrijven. De verzameling van molenaar Van Rhijn het grootste gedeelte is af komstig uit familiebezit zou by een openbare verkoping geen fabelachtige prijzen opbrengen. „Geen artistieke waarde", zou het oordeel van des kundigen luiden. Toch geven de voor werpen, die molenaar Van Rhijn in vele jaren bijeen heeft gebracht, ge plaatst in dit kamertje van molen De Valk, precies weer, wat de kun- tenaar wil uitdrukken: de mens, on afhankelijk van de tijd, waarin hij leeft. In zoverre zijn zij zij het in alle eenvoud zeer waardevol. Het kamertje in De Valk is ook al zal het ln de toekomst een depen dence van „De Lakenhal" worden beslist geen museum. De heer Van Rhijn beslist geen museumbewaker. Hij is een vitale, kwieke man, die met veel liefde over zijn verzameling ses Beatrix al twee maal een bezoek aan de molen heeft gebracht. Ver leden jaar een keer en eergisteren. „Het is een flink en lief meisje", zegt hij. „Met veel belangstelling voor de molen. Zij is zelfs via al die steile trappetjes tot bovinin de kap geklau terd. De heer Van Rhijn is een telg uit een oud-molenaarsgeslacht. Zijn va der kocht in 1869 De Valk. zijn groot vader was molenaar van de „Gereg- tigheid" in Katwijk, zijn overgroot vader van de „Roos" in Delft, zijn over-overgrootvader van de „Rem brandt" in Hazerswoude. Zelf is hij in 1877 in De Valk geboren. In dezelfde „De Valk", die nu al leen nog maar voor de toeristen draait en in het seizoen baadt in commercieel schijnwerperlicht. Wie echter achter deze facade van een stukje Oud-Leiden gaat kijken, vindt daar een bejaarde molenaar, die graag iets zal tonen van zijn al dan niet waardevolle voorwerpen in zijn molen. gunstige werking uitgaat op de vor ming van het kind. Om die optimale omstandigheden in de nieuwe woon wijken te scheppen, waarbij jong en oud zich gelukkig voelen, daar gaat het hier om. De nieuwe woonwijk De leidende gedachte bij het ont werp van een nieuwe woonwijk is immers steeds, de bewoners alle no- I Qige voorzieningen te geven, zodanig dat het sociale en culturele leven zich goed kan ontplooien. Naast vele an- 1 dere voorzieningen als winkels, scho len, sportvelden, kerken en dergelijke zijn de voorzieningen voor de jeugd recreatie zeker niet van onderge schikte betekenis. Immers, wanneer we weten dat in woonwijk de kinderen van 4-18, w8-30 van de bewoners uit maken. d.w.z. 5600-6000 kinderen in een woonwijk van 20 000 inwoners, dan zijn de voorzieningen voor de jeugd zeker geen luxe, maar behoren een stevig onderdeel van het „voor zieningenpakket" van de woonwijk te zijn. Uiteraard vragen deze jeugdrecrea- tievoorzieningen ruimte. Zonder ruim te is het niet goed leven, niet- voor de volwassenen en ook niet voor de jeugd. Helaas moet de belangstelling van velen, zeer begrijpelijk, thans nog sterk gericht zijn op de bouw van woningen; waarvan liefst veel en goedkoop. De woningnood zit ons dwars. Het stenen gebouw lijkt be langrijker dan de groene ruimte Dit is echter niet- juist. De toekomst waarde van onze nieuwe woonwijken hangt mede af van de mate waarin onbebouwde ruimte aanwezig zal zijn. Booteigenaars zijn zeer trots op hun bezit. Velen besteden heel j wat uurtjes aan de verzorging van hun geliefd vaartuig. Het 1 is hun oogappel, en de gast bij een zeiltochtje kan zich niet méér verdienstelijk maken dan. door respect te tonen voor al j dat werk. Trek zachte schoenen aan om het dek niet te bescha digen! Bied de helpende hand bij het optuigen, met een open oor voor de vakkundige aanwij zingen! Laatste tip: op het water smaakt een sigaret zo nul en dan bijzonder goed. Welke neemt U mee om te presen teren? Gladstone natuurlijk. Want Gladstone - met of zonderl filter - is de sigaret die iedereen voldoening schenkt, j Leidse Reddingsbrigade •In de Zijl organiseerde de Leidse Reddingsbrigade voor haar jeugd leden een onderlinge jeugdwedstrijd, waarvoor grote animo bestond. De volgende punten werden in vlot tempo afgewerkt: 1. 30 m. school slag (gekleed), 2. 30 m. rugslag met stokje gekleed). 3. 12- m. school slag, vervolgens 121 - m. gekl. dren keling vervoeren in kopgreep (ge kleed) en 4. hindernis zwemmen (badpak). Er waren 4 bekers en 2 medailles beschikbaar gesteld, die na afloop door de voorzitter, de heer A. van Egmond, werden uitgereikt. Winnaars der bekers waren: 1. Am. v. Oostenrijk (25 sec.), 2. B. Kieft (36,8 sec.). 3. P. Wilschut (35 sec.), Mej. I. Verhoeven (42 sec.i. De medailles gingen naar: 1. Ria v. Vliet (28 sec.), 2. Ria v. Vliet (40 sec). Leidse Jeugdtour Het plan om iedere groep in de tweede etappe van de Leidse Jeugd Tour een ronde meer te laten rijden dan de eerste avond, werd wegens de felle wind, niet uitgevoerd. Hierdoor werd de tweede etappe gelijk aan de eerste. B klasse: 1 Peter Beereboom 35.03 2 Martin v. d. Geest 35.03, 3. Leo Kmjnenburg 35.03. 4 Leen Onderwa ter 35.03. 5 Hans v. d. Horst 35.03, 6. Antoon Haastrecht 36.16. A klasse: 1 Leo v. d. Berg 27.42, 2 Kees v Steyn 29.15, 3 Maarten Hoek 29.15, 4 Rob Akerboom 29.15, 5 Ge rard v. Velzen 29.15, 6. Kees Schaaf 29.15. Ploegenklassement. C klasse: 1 Plan Noord 1.07. 49, 2 Sassenheim 1.23.27, 3 Maredijk VOLA-leden weten nu alles over hout Door de exploitatie van tropische oerwouden in Afrika. Zuid-Amerika en Azië wordt de wereld steeds meer met de tot nu toe onbekende hout soorten overspoeld. Ook in Neder land worden deze houtsoorten steeds meer verhandeld en voor allerlei doeleinden gebruikt. Aan deze exo tische houtsoorten was de laatste le zing-filmavond van de VOLA gewijd. De heer P- M. Heilig van het Voor lichtingsinstituut te Amsterdam hield een causerie over dit onderwerp en vertoonde de films ..Liebe zum Holz" en „Het woud der schemering". Aan de hand van deze twee films toonde de heer Heilie een aantal interes sante toepassingen van houtsoorten. De films werden vertoond, nadat spreker een korte inleiding gehouden had over de bijzondere eigenschap pen van de verschillende houtsoorten. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de VOLA. 2 Voorschoten 1.31.20, 3 Sassenheim 1.34.20. Algemeen klassement. C klasse: 1. Henk v. 't Hof 40.45, 2 Adrie Hoek 44.05, 3 Aad v. Polanen 45.10, 4 Ben de Graaf 47.12, 5. Rob Bisschofs 48.27, 6 Wim v. Vliet 49.45. B klasse: 1 Martin v. d. Geest 6509, 2 Peter Beereboom 65.24, 3 Lien On derwater 66.09, 4 Leo Knijnenburg 66.24, 5. Anton Haastrecht 66.25, 6. Hans v. d. Horst 67.38. A klasse: 1 Maarten Hoek 59.40, 2 Leo v. d. Berg 59.42, 3 Hans Solle- veld 60.25, 4 Rob Akerboom 66.55, 5. Dirk v. d. Mey 61.15, 6. Kees v. Steyn 61.45. Algemeen Ploegenklassement. C klasse: 1 Plan Noord 2.17.24. 2 Sassenheim 2.21.15, 3 Maredyk 2.41.12. B klasse: 1 Zoeterwoude 3.21.14, 2 Sassenheim 3.23.19, 3 Warmond 3.25.20. A klasse: 1 Leidse N. PI. 3.01.20. 2 Voorschoten 3.06.16, 3 Sassenheim 3.11.30. Bij de c-klassers zagen vier ren ners kans Henk van 't Hof een ron de te blijven volgen. Onder hen ver raste Ben de Graaf die het blijkbaar gaat leren. Maar in de tweede ronde schudde Henk de anderen van zich af en bouwde weer een stevige voorsprong 1-23.35. op. In 21 m. 52 kwam hij weer als i b klasse: 1 Zoeterwoude 1.46.26, eerste door de finish. In 22 m. 34 2 Sassenheim 1.47.33, 3 Warmond volgde hem. net als gisteren Adri 1.49.24. Hoek met Aad v. Polanen aan zijn T 4„ wiel. Ben de Graaf kwam hier weer i A k'asse: 1- Leidse N. PI. 1.27.45, 5 sec. na. De Maredijk-ploeg blijkt niet tegen de anderen opgewassen te zijn. maar zij heeft ook gisteravond i 1 doen en geen mens wilde aan kop. Dit drukte het tempo aanzienlijk. In gesloten peleton draaiden de heren rustig twee ronden. Pas toen' ging het tempo omhoog en vielen er ga ten. Vijf man betwistten in de sprint de dagzege. Deze eiste Peter Beere boom voor zich op door met een half wiel verschil Martin v. d. Geest te verslaan. Leo Knijnenburg werd der de. Hierdoor hield Martin v. d. Geest met 15 sec. de „Gele Trui". Leen On derwater kostte het zijn derde plaats. Van de Warmonders was Hans v. d. Horst de beste met een vijfde plaats. De a-klassers vertrokken in een straf tempo, wat niet door allen ge volgd kon worden Leo v. d. Berg trok alleen op avontuur en bouwde een voorsprong van 1'- minuut op. Wat zijn vijf achtervolgers ook probeer den. zij konden hem niet meer in halen. Deze prestatie bracht hem op 2 sec. achter de Gele-Trui-drager Maarten Hoek. De finish van deze vijf achtervolgers was erg onregel matig, wat ook nog een valpartij ver- oorzaakte. Het liep alles goed af. i Kees van Steyn werd als tweede en j Maarten Hoek als derde geklasseerd, j De ploeg uit Voorschoten viel van avond wat tegen, waardoor de Leidse ploeg haar in het ploegenklassement van de eerste plaats verdrong. Uitslagen Dagklassement (persoonlijk). C klasse: 1 Henk v. 't Hof 21.52. 2 Adrie Hoek 22.34. 3 Aad v. Polanen 22.35. 4 Ben de Graaf 22.40. 5 Rob Bisschofs 25.22. 6 Wim v. Vliet 25.45 Volgende week opening Volgende week begint in Leiden de derde zomercursus van de Universiteit van New York. Sinds enkele jaren wordt een dergelijke academische leer gang van ongeveer zes weken in de Sleutelstad gehouden. De opening van deze derde cursus zal vrijdag 6 juli om 14 uur in het Gravensteen geschie den door de initiatiefnemer en leider prof. dr. S. L. Flaxman. De cursus wordt gevolgd door Amerikaanse studenten van velerlei universitaire instituten in de Nieuwe Wereld. Het volgen van deze cursus LOOPKNECHT OP DROMMER BOTST TEGEN LESAUTO Op het Stationsplein heeft zich gistermiddag omstreeks vijf uur een botsing voorgedaan tussen een op een bromfiets rijdende 67-jarige 1 lesauto. De brom- fietser kwam daarbij te vallen en [amiheschalten m molen ljep een rechterheupfractuur op. Hu De V alk moest naar het Academisch Zieken- (Foto L.D./Holvast) ihuis worden vervoerd. Molenaar W. van Rhijn I temidden van zijn verzamelde j loopknecht en een lesauto. De brom I fiptcpv Irtiram rïa o rhii to „allan Al geeft velen hunner bepaalde facili teiten voor hun studie in Amerika. De Amerikaanse studenten kunnen door deze cursus het nuttige met het aangename (van vakantiebezoek aan Europa» verenigen. Vele van de cur sisten komen dezelfde dag van de opening met de Groote Beer als toe rist in Europa aan. De onderwerpen, welke tijdens deze cursus worden behandeld door Ame rikaanse en Nederlandse docenten, liggen vooral op het gebied van poli tiek. economie, litteratuur, kunst en vooral kennis van de hoofdlijnen van de Europese gemeenschap en samen levingen, kortom de Europese cultuur en haar achtergronden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Briglt Monica, d. v. L. J. Wtfdeveld E. F. Broesma; Hubertus. z. v W Peet en G. van Weeren; Antonla Wil- helmina Franciska, dr. v. F F de Nijs en F. A. D. M. Muller; Hendrik Hans. z. v. S. Jansen en C. Dlsseveld; Ronald Dirk. z. v. A. F van Delft en T. M. van Opijnen; Hendrik Jacobus, z. v. H. J. Eradus en J. Lamers; Arendje Elisabeth, d. v. M Hoek en E. L. v. d. Mark; Edith Maria, d v. A. v. d. Maarl en M. P. Blok; Man- drlna Theodora, d. v. W. J. Jos en P. Buitendijk. GEHUWD P. Fuchs en G. Saveur. OVERLEDEN J. T. Fehllng. 21 J.. zoon; M. van Leeuwen. 78 1.. wed. van A. P. v d Geest: A. M. Kruger, 73 1.. echtger. v. J. G. J. Rlemerts; E. J S. Peereboom, 69 J.. vrouw.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3