De Veiligheidsraad wordt op de hoogte gesteld Washington herinnert' Peking aan verdragen Weeldebelasting gaat op 1 juli omlaag Voorwaardelijke lmlp van V.S. aan Parijs? Washington blijft hopen op gesprek De vlootbewegingen hebben eigenlijk weinig te betekenen 'DECOWALL' NA SOEK ARNO'S AGRESSIE: WEERBERICHT O.a. voor koelkasten - banden Frankrijk en de atoomwapens Samenwerking noodzakelijk Uittocht uit ALGERIJE Geen terreur meer in Oran Indiase zaken in Mozambique gesloten (§uc/ leutvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 27 JUNI 1962 No. 30688 LEIDSCH iÜ DAGBLAD DirecteurE A E. ran Uishoect DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Stogel Lelaen Gir° m 57053 Hoofdredacteur: J. Brouwer 18.25 per kwartaal, f2.80 per maand, f0.65 per week. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 KafnP°%) Hollindi» Tonoh y' i Merah NEDERLANDS Y s Si NIEUW JAS MUNCH ±KMisr GUINEA Moppi-post Wiwehe fllKIIK HCNCWIK lil AND ICJDOJJtL. Alfoeren zee PELT|6}ftl6l Nederland heeft de waarnemend secretaris-generaal der V.N. Oe Thant, verzocht de Veiligheidsraad op de hoogte te stellen van de jongste Indonesische luchtlandingen in Westelijk Nieuw- Guinea. In een desbetreffende brief van de Nederlandse Vertegenwoor diger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann aan Oe Thant, wordt voorts gezegd, dat de landing van parachutisten in het afgelopen weekeinde bij Merauke „een uiting is van een bewuste politiek van de zijde van Indonesië om aan een gewapend conflict de voorkeur te geven boven de duidelijke mogelijkheden voor een vreedzame regeling". Mr. Schürmann vroeg Oe Thant, de brief als een document van de Veiligheidsraad te verspreiden. In de brief die gisteren is gepubliceerd wordt meegedeeld, dat naar schatting 100 gewapende Indonesische parachutisten vanuit drie vliegtuigen op vier verschillende plaatsen bij Merauke zijn neergelaten. Er zijn aanwijzingen, dat „eveneens aanzienlijke hoe veelheden voorraden en militaire uitrustingsstukken zijn afge worpen", aldus de brief. Voorts wordt gezegd: „De Nederlandse regering heeft met ver ontwaardiging kennis genomen van deze nieuwe daad van agressie die door Indonesië gepleegd is, juist op een tijdstip, dat de voor uitzichten op een hervatting van de besprekingen met Indonesië over de voorstellen van ambassadeur Bunker gunstiger schenen". In Washington blijft intussen de Indruk heersen dat het geheime vooroverleg tussen Nederland en In donesië over de toekomst van weste lijk Nieuw-Guinea in een betrekke lijk nabije toekomst zal worden her vat ondanks de jongste Indonesische parachutistenlanding by Merauke. In officiële Amerikaanse kringen is men ervan overtuigd dat president Soekarno tot deze militaire actie is overgegaan om redenen van binnen landse politiek en dat hij zich nu vrijer voelt om het overleg met Den Haag; te hervatten. Harriman- Schürmann De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, heeft gisteren de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken voor het Verre Oosten, Averell Har- riman op de hoogte gesteld van de Avondklok voor vrijgezellen in Britse Rijnleger Vandaag om middernacht zal voor vrijgezellen in het Britse Rijnleger de avondklok ingaan. Deze maatregel is genomen naar aanleiding van vernielingen, die Britse militairen in Duitse dor pen hebben aangericht. De moei lijkheden zijn waarschijnlijk ver oorzaakt door de laatste groepen dienstplichtigen zoals men weet behoort de militaire dienstplicht in Engeland thans tot het ver leden die, om het verzwakte Rijnleger enigszins op peil te hou den, een half jaar extra~-onder de wapenen moeten blijven. Van deze zijde is meegedeeld, dat de man schappen verbitterd zijn over deze beperking van hun vrijheid. Over het incident op het strand bij Kiel. waar twee Britse officieren werden neergeslagen, hangt nog een mysterieuze wasa. De Engelse minis ter van Oorlog gewaagde dinsdag in het Lagerhuis van een „vroege ar restatie" in vtrband met dit geval. Volgens de Duitse politiecommissaris zou echter van gezaghebbende Britse zijde zijn meegedeeld, dat er geen Duitsers bij deze aanval betrokken waren. De officier, die een schedel breuk opliep, zal morgen per helikop ter naar een ziekenhuis in Hannover worden overgebracht. De andere of ficier is slechts licht gewond. AANHOUDEND KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Aanvankelijk opklaringen, latei- veel bewolking en enige regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind overwegend tussen west en noordwest. Aanhoudend koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 2104 uur. Maan op: 2.13 uur; onder: 17.04 u. Hoogwater te Katwijk te 12.15 uur. Laagwater te 7.44 en 20.24 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's „verontwaardiging" van de Neder landse regering over de jongste lan ding van Indonesische parachutisten in westelijk Nieuw-Guinea. Na zijn onderhoud dat 25 minuten duurde, zei de ambassadeur tegen journalisten: „Ik heb de heer Harri- man ingelicht over de verontwaardi ging van de Nederlandse regering en onze teleurstelling over het feit, dat toen wij alles gedaan hadden wat in onze macht lag om te bewijzen dat wij de besprekingen wilden hervat ten. dit de reactie van de Indonesi sche regering moest zyn". Dr. Van Royen zei: „Wij zijn vol komen bereid te onderhandelen. Ik hoop dat de parachutistenlanding niet betekent dat de Indonesische re gering minder bereid is". Zou de Veiligheidsraad de kwestie in behandeling nemen, dan kan Ne derland op zjjn best hopen dat dit hoge college de partijen dringend zal aanbevelen te onderhandelen. In Ne derland zal men het wellicht logisch achten dat de Veiligheidsraad de agressie van de Indonesiërs veroor deelt. doch het is vrijwel zeker dat de Sowjet-Unie zich met een veto tegen zulk een veroordeling zal ver zetten. Voor Nederland is wel enig risico verbonden aan een veiligheidsraad procedure. Indien de raad de par tijen noopt tot onderhandelen, zou die resolutie ook weieens kunnen aangeven wat de oplossing in grote trekken zal moeten zijn. Nederland heeft thans het plan-Bunker in prin cipe aanvaard, doch striktere voor schriften zouden in Nederland nog altijd op verzet kunnen stuiten. De Australische premier. Robert Menzies. heeft gisteren .crklaard dat de Australische regering onmogelijk kan begrijpen waarom vreedzame onderhandelingen over de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea moeten worden onderbroken door „militaire agressie". De verklaring van premier Menzies werd uitgegeven na een bij eenkomst van het Australische kabi net. In de verklaring wordt voorts ge zegd dat de Indonesische „oorlogs daad" door het neerlaten van para chutisten in het gebied van Merauke „in strijd is met in het openbaar en herhaaldelijk tegenover ons afgeleg de verklaringen, dat Indonesië zijn territoriale aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea niet met wapengeweld zou doen gelden". NIEUW PARA-LANDINGEN BIJ MERAUKE (Van onze parlementaire redacteur) Na een korte gedachtenwisse- ling heeft gistermiddag ook de Eerste Kamer de wijziging van de omzetbelasting aanvaard, die inhoudt dat een groot aantal ar tikelen (o.a. koelkasten) uit het weeldetarief van 18% zullen worden overgeheveld naar het gewone tarief. Dit zal plaats hebben op 1 juli, zo deelde staatssecretaris mr. dr. W. H. van den Berge mede. zodat de kopers deze gunstige maatregel dan in hun beurzen zullen gaan voelen. Andere artikelen, die onder het goedgekeurde gewijzigde wetsontwerp vallen zijn o.m.: foto- en filmtoe stellen. meubelen van teakhout, hor loges, klokken van onedele metalen, elektrische speclgoedtreinen en ban- voor personenauto's. Zilveren lepels en vorken, verzilverd of verguld ta felgerei, toneelkijkers, borstelwaren, jachtvuurwapens, nylonschoenen en oesters. De gehele, toch nog wel uitvoerige, verdediging van de staatssecretaris ten spijt, kon men echter niet aan de indruk ontkomen dat de heer Van den Berge een tamelijk willekeurige greep gedaan heeft bij het overbren gen van de verschillende „weelde"- artikelen naar het gewone tarief. Zo had mr. G. van Hall (PvdA) er b.v. moeite mee. dat sigarettevloeitjes tot het weeldetarief blijven behoren, maar dat vliegtuigen daaruit zijn ver wijderd. Voor de vloeitjes heet het in de memorie van antwoord aan de senaat nog, dat het hier ging om concurrentie-overwegingen. De siga- rettenfabrikanten zouden in een na delige positie komen. Gisteren deelde de Staatssecretaris mee dat het hier een „correctie op het accijnsregime" betrof. Hoe het ook zy, aan een der grondslagen van het wetsontwerp, het voorkomen van een koperssta king, werd gisteren niet meer ge raakt. Wel praatte men nog wat over de kwaliteit van dit gedifferentieerde belastingssysteem en over de moge lijkheid om het. gezien de ontwikke lingen in de EEG. te gaan vervangen door een eenheidstarief. Van dit laatste toonde vooral de heer Th. S. J. Hooi, (KVP) zich een voorstander. Mr. Van Hall was een pleitbezorger voor het gedifferen tieerde tarief, terwijl mr. R. Pollema (C.H.) de middenweg bewandelde en daarmee een complimentje van de staatssecretaris oogstte. Deze zei dat een dergelijke neutrale houding het Speciale zitting ministerraad De ministerraad is gisteren volledig bijeen geweest om zich te beraden over de thans ont stane situatie rond Nieuw-Gui nea. De vergadering begon om streeks vier uur en duurde tot rond vijf uur. Daar minister Cals in de Tweede Kamer moest zijn, kon de vergadering niet eerder beginnen. Ook de bespreking met de vaste commissies over de situatie in Nieuw-Guinea is in het kabi net aan de orde geweest. Gisteren heeft Koningin Juliana in Paleis Soestdijk de commissie geinstalleerd. die haar advies zal geven over de inrichting van jeugdcentra. Ter weerszijden van het Koninklijk Paar pater Alting van Geusau. de voorzitter van het bestuur van de stichting Koninklijk Jeugdcentra en mr. Van de Werk. voorzitter van de adviescommissie. Rechts de Prinsessen Beatrix en Irene. „Concentratie defensief" Pe Amerikaanse regering heeft er Rood-China aan her- de ambassadeurs in Warschau te lopen. Red. L.D.). Diploma tieke kringen in Washington ga ven te kennen, dat de „waar schuwing" geen enkele verande ring in de politiek van de Ver enigde Staten betekent. Functionarissen van de Ameri innefd, dat de Vereniqde Staten kaanse Marine gaven gisteren te j «li f. kennen, dat de vlootbewegingen uit zich verbonden hebben Nationa- listisch-China (Formosa) tegen een eventuele aanval te bescher men. Deze waarschuwing werd zaterdag gedaan op een bijeen komst van de Amerikaanse am bassadeur in Warschau. John Moors Cabot, en de Chinese ambassadeur aldaar. Wang Ping-nan. (Het contact tussen Washington en Peking pleegt in dergelijke zaken nog steeds via (Van onze Londense correspondent) In Londen verluidt, dat Engeland en dc Verenigde Staten bereid zyn geheimen op het gebied van atoom wapens en andere waardevolle hulp bij de ontwikkeling van een Franse beste bij dit wetsontwerp paste. Hef kernmacht aan president De Gaulle werd z.h.st. aangenomen. te geven. Als voorwaarde geldt ech ter dat de Franse president op zyn beurt bereid zal moeten zyn met de verenigde Staten en Engeland samen te werken wat betreft de manier waarop de Franse kernmacht zal dienen te worden gebruikt. Verder zou De Gaulle moeten belo ven geen van de geheimen zonder toestemming door te geven aan West-Duitsland of enig ander land Jokosoeka. de grootste Amerikaanse vlootbasis in Japan, niet veel te be tekenen hebben. Zondag werd het uit varen van Amerikaanse schepen in verband gebracht met de Chinese troepenbewegingen. Woordvoerders van de Marine zeiden, dat de Zeven de Vloot steeds in beweging is. Naar aanleiding van Amerikaans- Chinese contact in Warschau werd in Washington nadrukkelijk gezegd, dat de herinnering aan het verdrag met Formosa niet als een „waarschu wing" in de eigenlijke zin van het woord moet worden opgevat. In dat geval zou de indruk gewekt zyn, dat de Amerikaanse ambassadeur zyn Chinese collega by zich in een kamer zou hebben geroepen en een waar schuwende vinger zou hebben opge heven. Dit was nu juist niet gebeurd, aldus de woordvoerders in Washing ton. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Lincoln White, zei gisteren op een persconferentie, dat de Chi nese troepenconcentraties in de kust provincie Foekjen van verdedigende aard schijnen te zyn. Het is niet dui delijk hoe groot de militaire maat regelen zijn en of deze al of niet een gevolg zyn van de economische moeilijkheden in China. Lincoln White zei dat tegelijkertijd een hevi ge campagne tegen de Verenigde Staten gevoerd wordt. ~""r zijn ander zijds geen aanwijzigen dat de Chi nese nationalisten op Formosa een invasie overwegen. Twaalfduizend vluchtelingen uit Algerije zijn maandag in Marseille aangekomen, van wie achtduizend per schip en vierduizend per vliegtuig. Beide aantallen zyn een record. Van 1 tot 25 juni zyn via de haven van Marseille 80.000 vluchtelingen binnengekomen en via het vliegveld 85.000. Uit Oran wordt gemeld dat iedere Europeaan thans voorbereidingen schijnt te treffen voor zyn vertrek naar Frankrijk. In bijna alle straten zag men mensen hun bezittingen in bestel- en vrachtauto's dragen. De brandweer in Oran heeft gister ochtend de brand in de olietanks onder controle gekregen. De autoriteiten van Oran hebben intussen vliegveld en haven van de stad tijdelijk gesloten, daar er reeds achtduizend mensen op een gelegen heid wachten om het land te kunnen verlaten. De OAS heeft gisteravond in een piratenuitzending voor Oran op- De Portugese autoriteiten in Mo- I zambique in Zuldoost-Afrika hebben dracht gegeven de campagne van de twaalfduizend Indiërs in dat Portu gese gebied aangezegd dat zij het Proteststaking van de Joden in ARGENTINIË De joodse gemeenschap van Argen tinië zal morgen staken uit protest teeen de mishandeling van een 19- jarig joods meisje. Zoals gemeld werd dit meisje mishandeld door anti semitische bandieten, die verklaarden Uit wraak voor de terechtstelling van Eichmann gehandeld te hebben. Het meisje gaat goed vooruit °'t,,,aa"boa het belangrijkste „„erschroeienile aarde" in die West- resultaat genoemd van het overleg tussen Dean Rusk, de Amerikaanse algerynse stad te onderbreken. Dit minister van Buitenlandse Zaken, en werd vanochtend in Rocher Noir zyn Britse collega. Lord Home. De Franse kernmacht zal. evenals vernomen, de Engelse, op papier onafhankelijk De voormalige kolonel Dufour, zyn. hoe weinig dit waarschijnlijk thans leider van de ÖAS. heeft in de ook in de praktijk zal betekenen, uitzending, die gericht was tot de Want voor een vergeldingsaanval op „speciale afdelingen van het gehei (1P Rilwipt .TTniP 71lllon r\r, 1_- rjc TPenn - 1 v. de Sowjet-Unie zullen ook de Fran sen zich moeten neerleggen bij ge meenschappelijke plannen en een taakverdeling wat de doelen betreft. Volgens de „Daily Express" ver trouwen de Britse defensiechefs dat De Gaulle het aanbod zal aanvaar den. Het zou een grote politieke over winning voor hem betekenen, omdat Frankrijk op dezelfde wyze „atoom compagnon" van de VS zal worden als Engeland. „Ik erken, dat Frankrijk thans tot de kernwapens bezittende mogend heden moet worden gerekend en dat het waarschijnlijk hiertoe zal blijven behoren", aldus verklaarde de Brit se premier, Harold Macmillan, giste- In Scheveningen werd gisteren de nieuwe strand reddingsboot .De Caspar is'' officieel in ge bruik genomen. De directeur van de K.N.Z.H.R.M., de heer Th. de Booy spreekt de bemanning toe. Rechts schioper A. Groef:. me leger", gezegd: „Ik geef u bevel de vernielingen te onderbreken die zijn voorbereid en die de lijdensweg van degenen die met angst wachten op het ogenblik van inscheping, kun nen verergeren". Hij voegde eraan toe op de discipline van de leden van deze „speciale afdelingen" te rekenen. ren in het Lagerhuis. Hy zei dit in antwoord op vragen over het Britse ..kernzwaard" en de jongste verkla ringen van de Amerikaanse minister van Landsverdediging, McNamara, over kernbewapening. Macmillan zei voorts. „Voor het ogenblik hebben wij nog een onaf- hankelyke kernmacht en er bestaan klemmende redenen om haar in deze vorm te handhaven". Hij voegde hieraan toe: „Het staat de Britse regering natuurlijk vrij om zelf te bepalen hoe zy in geval van noor* haar kernwapens zal gebruiken. Uit praktisch oogpunt zyn er even wel door de regeringen van Groot- Brittannië en de Verenigde Stagen gez? menlek plane®* opgesteld land moeten verlaten, aldus is giste ren te Lourengo Marques vernomen. Alle Indiase bedrijven worden on middellijk gesloten. Fr zal een liqui- datiecommissie worden benoemd die belast is met de afwikkeling van za ken betreffende de Indiase eigendom men. Advertentie fraai triplex voor wanden. „DE HOUTHAL'*, HOGEWOERD 99 - TEL. 22536 Uit het Leidsch Dagblad van 1 28 Junij 1862: I Te Dedemsvaart zal voor de derde maal het huioelijks- f bootje instappen zekere C. M. t met de dochter zijner eerste i vrouw; zijn tweede vrouw i ivas de zuster zijner eerste vrouiv.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1