Quick Boys grijpt na rust nationaal kampioenschap Lugdiiiium promoveert na zege op Tonegido 0-3 ilriomiale intocht Zware taak voor Uien Buys Twee fraaie treffers van goed spelende Pet KATWIJKERS TRIOMFEREN IN SPAKENBURG Den Hollander geblesseerd Zware taak NOG EEN SUCCES VOOR BAS WALLAART „Vertoning" Atletieknieuws .uEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 25 JUNI 1962 (Van onze sportredacteur) Spakenburg, zaterdagavond Een uitgela ten schare Quick Boys-junioren danste om het verkeerszuiltje op het Spakenburgse havenplein. Trots prikten de spandoeken met slogans als „Quick Boys, hup, hup, geen paling maar de Cup" en het wat zonderlinge aandoende „Hup Spurs" in de heldere avondlucht. De rijksveld wachter, die trachtte enige lijn te verkrijgen in het moeizaam door de nauwe niet op een dergelijke grote belangstelling berekende straatjes van het pitoreske vissersplaatsje voort- kruipende verkeer, liet de Katwijkse vreugde rustig betijen de Spakenburgse schonen in hun kleurrijke, fraaie klederdracht lachten ge amuseerd Quick Boys was kampioen van Nederland geworden en stak dat niet onder stoelen of banken. Met een 31 zege op Spakenburg had den de Katwijkers een tamelijk zv/ak begonnen kampioenscompetitie zeer sterk afgesloten. Maar niet de gehele avond hebben de Katwijkse junioren hun spandoeken zo triomfantelijk als na afloop van de beslissende strijd rondgedragen. Tweemaal zagen zij hun favorieten een zware crisis doormaken en brand den de stokken van de spandoeken hen in de angstige handen. Alles wat Katwijk was —en velen hadden de reis gemaakt naar Spaken burg, waar de toeschouwers op het kleine voetbalveld tot op de lijnen zaten samengepakt sloeg de schrik om het hart, toen in de vijfde minuut van de tweede helft doelman Koos den Hollander bij het afslaan van een Spakenburgse aanval hard met het achterhoofd tegen de paal klapte. Met een diepe hoofdwonde (drie krammen) kon de onfortuinlijke Quick Boys doelman naar de dokter „Rien", schreeuwde oefenmeester Bas Wallaart en reservekeeper Buys, de held van de destijds gespeelde competitiewedstrijd Quick BoysNoordwijk, ging zich gereedmaken voor een zware taak bare doelman die „er in was" zo on fortuinlijk had moeten loslaten. Iedereen voelde dat voor de Katwij kers de wedstrijd in een kritiek sta dium was gekomen. Zou Buys het stuk redden? Zou de Quick Boys defensie het verlies van haar be trouwbare doelman moreel kunnen verwerken? Het waren vragen die de supporters van Quick Boys deden verbleken. „Daar gaat onze 01 voorsprong (een doelpunt van Cor van Duyven- bode, kort voor de rust gescoord"), dachten zij. De Spakenburgers voelden hun kans. Terwijl Arie v. d. Oever, Floor van Duyn, Anton v. d. Plas ijlings van het oponthoud, dat nodig was om Den Hollanders geteisterde hoofd in meters verband te pakken, ge bruik maakten door Rien Buys de bal te laten „proeven", confereerde Spakenburg op het middenveld. De „diamant" van de Spakenburgse aanval, de robuuste Wout Heinen, bijgeslepen in het betaalde voetbal, stippelde de tactiek uit: aanvallen met man en macht. En Spakenburg kwam.Als een verzengende storm wind. Een verschrikkelijk zware taak. In eens moest „zwarte" Rien Buys zich in het heetst van de strijd werpen en de draad opnemen, die een betrouw- lm P 1 - In triomf heeft Katwijk zater dagavond het kampioenselftal van Quick Boys binnengehaald. Tegen tienen arriveerden de spe lers en het bestuur, waarna de beide muziekverenigingen de bus door het don» geleiden. Burgemeester fiuiker maakte van een kort oponthoud gebruik om de kampioenen reeds in de bus geluk te wensen met het prachtige resultaat. De korte „zegetocht" In het dorp bewees nog eens hoe popu lair Quick Boys in Katwijk is. Hoogtepunt was ongetwijfeld de aankomst bij Hotel „Richc" waar de drukte en bet enthou siasme onbeschrijfelijk waren. Binnen de muren van hotel „Riche" nam een glunderende voorzitter Pluymgraaff als eerste het woord. Hij bracht „zijn jon gens" dank voor de manier waarop zy voor dit kampioen schap hadden gevochten. „Er is uiterst sportief door Quick Boys gestreden en het kampioenschap is er daarom des te waardevoller door". Dank bracht de heer Pluymgraaff ook aan trainer Wallaart, die in dit kampioen schap zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. Quick Boys' voorzitter vond het jammen dat „Bas" de blauwwitten gaat verlaten, doch wenste hem bij zijn nieuwe ver eniging, LFC, evenveel succes toe. Aanvoerder Peter Viool kreeg bloemen, die hij onder applaus overhandigde aan de heer Wal laart. Wallaart op zijn beurt vond dat de bloemetjes op het tafeltje van de zo ongelukkige Jaap van Duyvenbode behoor den, die zaterdagavond per auto naar „Riche" was gebracht zo dat hij niets van de feestvreug- de behoefde te missen. De heer J. J. Roos van de KNVB niet sprekend als of- ficieie afgevaardigde vond dat de landstitel bij de juiste vereniging was terechtgekomen. Namens de Afdeling Leiden van de KNVB sprak de heer Goedhart. Hij herinnerde er aan dat indertijd onder leiding van de heer Caro het zaterdagvoet bal door de Leidse Afdeling sterk was gestimuleerd met als resultaat dat het district Leiden thans nog de bakermat van het zaterdagvoetbal is. „In deze ont wikkeling heeft Quick Boys een zeer groot aandeel gehad", aldus de heer Goedhart. De officiële receptie zal don derdag 28 juni om 8 uur in hotel „Riche" worden gehouden. Knap Maar knap, razend knap ving Quick Boys de Spakenburgse zebra's op. Stopper C. v. d. Plas kleefde aan Het kampioenselftal van Quick Boys, staande v.l.n.r. Peter Viool, Koos den Hollander, K. van Duijn, Cor v. d. PlasKom- dörffer. De Mooy en trainer Bas Wallaart, knielend: Anton v. d. Plas, Cor van Duyvenbode, Arie v. d. Oever, Floor van Duyn en Jeroen de Hollander. (Foto Leldsch Dagblad) Wout Heinen, rechtsback De Mooy was onpasseerbaar en linksbinnen Floor van Duyn zoemde als een nij dige horzel van Spakenburger naar Spakenburger. Rien Buys kreeg de tijd, de brood nodige tijd om zich met de wedstrijd vertrouwd te maken En Buys kwam er in. Elegant tikte hij een prikbal van de Spakenburgse linksbuiten Ter Haar uit de boven hoek, manmoedig wierp de „zwarte panter" zich in de baan van een zie dend schot van Wout Heinen. Zó hard was het schot van het Spakenburgse kanon dat het leer Buys ruggelings in het stof wierp. Maar de bal ging er niet in Psychologisch was Quick Boys toen al winnaar van de strijd. De bergen werk verzettende Katwijkse verdedi ging had Buys over het moeilijke punt heen geholpen. Het verwoed, maar vruchteloos op de Quick Boys-bar rière beukende Spakenburg had de boot gemist. Heinen c.s. moesten de teugels laten vieren. Een dergelijk of fensief was niet vol te houden. Quick Boys brak uit. En ineens gebeurde het Donderslag Voor Spakenburg was het een don derslag bij heldere hemel. Scherp had den Arie v. d. Oever en Anton v. d. Plas zich opgesteld tussen de gretig opgedrongen, aan geen gevaar den kende Spakenburgse verdedigers. An ton v. d. Plas viel precies in het startschot van een lange pass uit de Katwijkse verdediging. Vier, vijf vin nige passen maakte de matchwin naar van vorige week met het leer aan zijn schoen en twee verslagen Spakenburgers op zijn hielen. Toen kwam de scherpe haarzuivere schui ver die doelman H. Koelewijn kans loos liet Juichend stormde het Katwijkse legioen het veld op. Met een 02 voorsprong en nog ruim een kwartier te spelen kon Quick Boys niets meer gebeuren, dacht men. Maar dat kon wel Precies vijf minuten speelde Quick Boys, bevrijd van de druk .voluit, als een waardig Nederlands kam pioen. De aangeslagen Spakenburg formatie werd even overklast. En toen geraakte Katwijk in een nieuwe crisis. Goed tien minuten voor het einde tikte de Spakenburgse links binnen Hartog uit een vrije trap met het hoofd de bal langs Rien Buys, die het leer nog wel beroerde, maar het toch via de binnenkant van de paal in de touwen zag verschijnen: 1—2 Opnieuw leer bemachtigd had. Wanhopig en aan de grond genageld stond de Spakenburgse defensie naar de jon ge Katwijkse linksbuiten te staren. Jeroen nam er alle tijd voor. Dat kon. Pas op het moment dat Koele wijn zich op het meest kwetsbare punt bevond, kwam de strakke, als langs een liniaal getrokken schuiver die zich in de uiterste hoek van het Spakenburgse doel boorde: 1—3. Vijf minuten later droeg Katwijk de Nederlandse kampioenen op de schouders naar de kleedkamer, waar vele sprekers o.w. de heer Remmers van de KNVB hen com plimenteerden met het behalen van de titel. Voor rust En dan nu nog iets over de eerste helft van deze spannende, specta culaire maar niet zo geweldig fraaie wedstrijd. Voor de rust was de balans aardig in evenwicht. Het was duide lijk dat in de Spakenburgaanval alles van Wout Heinen moest komen. De Katwijkse verdedigers hadden dat goed door. Heinen, technisch en tac tisch nog altijd een geslepen speler, maar toch niet meer zo „vlammend" als wij hem van voor zijn HVC-pe- riode kenden, moest zoveel hinder nissen overwinnen, dat hij prak tisch was uitgeschakeld. En met hem in feite zijn gehele voorhoede. In het Quick Boys 'aanvalsspel vooral Arie v. d. Oever was zeer ac tief zat iets meer lijn, maar toch duurde het lang alvorens Cor van Duyvenbode dat „ietsje meer" met een treffer kon bewijzen. Twee mi nuten voor de thee verraste de naar links afgezwenkte Katwijkse rechts binnen doelman Koelewijn met een onverwachte schuiver. Voor vele kij kers leek het leer weliswaar naast te gaan er zat vlak achter de paal een gat in het net maar dit kleine „lek" in de Spakenburgse uit rusting was aan de aandacht van de soepel leidende arbiter niet ont gaan. Een aanval van Spakenburg op het Katwijkse doel, v.l.n.r. P. v. d. Hoek (S), Floor van Duyn (QB), R. de Graaf (S), Wout Heinen (S), Cor v. d. Plas QB) en doelman Koos den Hollander. (Foto Leidsch Dagblad) Noordwijksche Golfclub Op de terreinen van de Noord- wijkse Golfclub zijn dit weekeinde de eenstokwedstrijden gehouden. Eerste prijzen werden veroverd door mevr. M. Hartoghs en de heer J. C. Meeu wenoord. Tijdens de zwemwedstrijd Groot BrittanniëWest-Duitsland, die in Blackpool werd gehouden, heeft de Engelse Diane Wilkinson het Euro pese record op de 100 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 1 min. en j 2.4 sec. Het oude record stond met j 1.2.5 sedert 16 juli 1960 op naam van de Hongaarse Csilla Maderasz. Fons Veldhuizen prolongeert titel Wederom heeft Fons Veldhuizen beslag gelegd op het Nederlands kampioenschap 25 km. hardlopen. Na drie ronden van de race die over een 5 km lang stratenparkoers in de omgeving van het Bossche stadion De Vliert was uitgezet was het Fons Veldhuizen, die tezamen met Frans Kunen tot dat moment het tempo had aangegeven, er met een felle tussensprint tussenuit trok. Frans Kunen, wiens conditie te wensen overlaat, kon hem niet volgen. Met ruim twee minuten voorsprong ging Fons Veldhuizen in het stadion als eerste door de finish. De uitslag was: 1. Fons Veldhuizen (pers lid KNAU-Oirschot) 1 uur 23 min. 36.8 sec., 2. Frans Kunen (Sprint-Breda) 1.26.12, 3. Boelens (GAC-Hilversum) 1.26.55, 4. Van Hoorn (Schaesberg) 1.30.08, 5. Sou- verein (Quick Nijmegen) 1.31.-, 6. Gunther (Tussen-Essen W.-Dld) 1.31.45. Na afloop ging Arie v. d. Oever (in voortreffelijke vorm) op de schouders van zijn ver heugde supporters. (Foto Leidsch Dagblad) Spakenburg veerde op en maakte zich gereed voor een nieuw, alles vernietigend offensief. De Katwijkse defensie moest opnieuw aan de nood rem gaan hangen. Heinen c.s. wil den alles maar kregen niets. Zij hadden de les niet geleerd. Ander maal maakten zij de geweldige fout te gretig op te dringen. En weer kwam er uit de Katwijkse defensie een lange, dodelijke pass in de vrije ruimte en opnieuw was Anton van der Plas present. In razende vaart snelde de blonde Spakenburgse stop per De Graaf naar het bedreigde punt. Maar hij kwam te laat. Voor De Graaf het gat had kunnen stop pen, had de Katwijkse rechtsbuiten het leer al voor het doel getrokken. En daar stonden Arie v. d. Oever en Jeroen de Hollander. Totaal onbe waakt. Aarzelend, tegen beter weten in, begaf doelman Koelewijn zich in de richting van De Hollander, die het (Van een onzer redacteuren) Lugdunum keert terug in de derde klasse In een voetbalduel zonder reuk of smaak tegen een allerbedroe vendst slecht spelend Tongido haalden de Leidenaars met groot gemak een stevige 3-0 zege binnen, die ruim voldoende was voor promotie. Trainer Bas Wallaart en voorzitter Breedeveld schudden na af loop met een glunderende glimlach op hun gezicht de talloze toe gestoken handen. Vooral voor Bas Wallaart kon het dit weekeinde niet op. Zaterdag Quick Boys landskampioen, zondag de promotie van Lugdunum. Beide verenigingen verlaat hij dus na een maximum aan succes te hebben geoogst! 15de en 25ste minuut van de eerste helft. In de 16de minuut kopte Krijgsman de score open. Uit een hoekschop van De Kier kopte Ver mond goed door naar Krijgsman, die voor een fraaie afronding zorgde (01). Dit doelpunt bracht direct rust in de groenwitte gelederen en het spel dat zij tot rust te zien gaven was dan ook van degelijke kwaliteit. Leget, de ver teruggetrokken spelen de midvoor, zat keer op keer uitste kend achter zijn voorhoede aan en de passes die hij om zich heen strooide vonden bij Pet en Krijgs man een gretig onthaal. Acht minu ten na de eerste treffer scheurde een flitsende Leget—Vermond—Pet-com binatie de Voorburgse defensie ten tweede male open. Het was de actie ve Pet, die met een goed kopballetje het tweede doelpunt op zijn naam schreef. De voetbalsubstantie, die de Tone- gido-voorhoede intussen voorschotel- |de, was niet om te verorberen. Het was spel van heel simpele opzet, slor dig en zeer onzuiver uitgevoerd. De Lugdunum-achterhoede met doelman Kerkvliet en Bavelaar als uitblinkers had het deze middag wel Tussen het eerste fluitsignaal van arbiter Bellaart en de promotie- speech van de heer A. Dusée, na mens de Afdeling Leiden, in de Lug- dunumkleedkamer, lag een periode voetbal die men maar beter onmid dellijk kan vergeten. Tonegido speel de dermate zwak voetbal dat voor zitter Jansma ons na afloop moest bekennen: „Wat hebben we er een vertoning van gemaakt". Lugdunum deed precies wat van haar werd verwacht. De ploeg speel de wel geen ijzersterk voetbal, maar de Kikkers streden vooral in de eer ste helft heel hard voor de zege. Door het zeer povere verdedigende spel van Tonegido konden er na het wat moeilyke begin herhaaldelijk vrjj goede combinaties van de Leidenaars los komen. De grote mannen van deze wedstrijd waren Pet en Leget en in iets mindere mate ook Krijgs man. In 10 minuten De beslissing in deze wedstrijd viel in nog geen tien minuten: tussen de JAN KRIJGSMAN scoort Lugdunums eerste doel punt in de promotiewedstrijd tegen Tonegido. heel gemakkelijk. Bavelaar had als directe tegenstander midvoor D. Vis ser, een man wiens hoofd de twee meter-grens doorbreekt. Maar de veel kleinere Leidse spil was dusda nig superieur in kop- en springtech- niek dat hij bijna elk duel won! Opgedrongen Zo er nog enige twijfel aan de einduitslag mocht zijn dan werd die binnen vyf minuten na de hervat ting weggenomen. Krijgsman gaf een snelle bal af en de weer veel te ver opgedrongen Voorburgse achter hoede in Leiden had men met die fatale tactiek ook ai een lesje ge kregen kon de hard sprintende Pet niet tjjdig meer achterhalen. De vlugvoetige Leidse rechtsbinnen zwiepte de bal fraai langs de enige opening die de uitstekende doelman Vingerling openliet (03). Lugdunum geloofde het toen ver der wel. In de resterende 40 minuten heeft iedereen in de heerlijke middagzon op het eindsignaal zitten wachten. Er gebeurde maar dan ook werkelijk niets meer. Omdat dat arbiter Bel laart kennelijk ook begon te verve len, gaf hij even voor tijd maar een strafschop aan Tonegido cadeau, na dat een der Voorburgers op de vleu gel van Van As was gevallen. Zelfs de Tonegidospelers waren een beetje verbaasd, toen de heer Bellaart met uitgestoken vinger naar de penalty stip wandelde. Rechtsbinnen Smit wellicht wel het meest, want hij schoot de strafschop niet eens hard recht op Kerkvliet af De Nederlandse amateur wiel renner Wim Dieperink heeft zater dag in Schweinfurt de wedstrijd om de „Ernst SachsGedachtnispreis" gewonnen. Hij legde de 220 km af in 5 uur 59 min. 26 seconden. Tweede werd de Duitser Birnhaum in 6.03.32. Een minuut 50 seconden later kwam een groepje van acht renners over de eindstreep, waarvan Cor Schuuring de eindsprint won. (Van onze atletiekmedewerker) Gedurende het weekeind werden in diverse plaatsen van ons land jeugd- en regionale wedstrijden gehouden, waaraan door verscheidene Leidse atleten werd deelgenomen en niet zonder succes. Zo wist Ria de Winter zich op te werken tot de derde plaats op de ranglijst 1962 door een mooie t(jd op de 800 meter n.l. 2.18.6. Van de Leidse jeugd zag de Holland-B junior René v. d. Water kans z'n Leidserecord van 11.4 sec. terug te brengen naar 11.3. GOUDA Op een niet al te best grasveld zag de Rotterdammer Harry van Kleeff kans het hoogspringen te winnen met een voor de omstandigheden in aanmerking genomen zeer fraaie sprong van 1.85! Jan van Heek miste deze hoogte op een haar na zodat hij op 1.77 bleef staan. De Hollandman revancheerde zich echer bij het ver springen, waar hij in de B-klasse won met 6.37 m. Bij het hoogspringen jongens B be reikte Aart Schutte (Holland) een 2de plaats met 1.64, z'n clubgenoten Keiler en Hartevelt werden bij het kogel jongens D resp. 2de en 3de met 10.40 en 8.93 m. BEVERWIJK Hier kwam Ria de Winter van de Bataven uit op een 800 meter. Dat zij nog steeds vooruit gaat bewees haar tijd van 2.18.6. Zij had een rui me voorsprong op Anke de Jong (Zaanland) 2.24.3 en Tonnie Homan (Bataven) in 2.26.7. AMSTERDAM Tijdens Jeugdwedstrijden kwam de A junior Anton Blok van Suoml (Velsen) wederom tot een goede tijd op de 800 m. n.l. 1.55.3 maar hij bleef de Hagenaar Weverling (Sparta) slechts met enkele tienden van een seconde de baas! De Hollandman Adrl v. d. Molen probeerde het harde tempo zo lang mogelijk vol te hou den, het kwam hem echter duur te staan want hij knapte af en liep slechts 2.10.-. Beter deed René v. d. Water het op de 80 m. horden jongens B. Win nend bereikte hij 11.3 en dat was 0.1 sec. sneller dan z'n tot nu toe beste tijd en Leidse record! Gerd Meelker liep een keurige 110 m. horden junio ren A en werd 1ste in zijn serie in 17 econden. Het speerwerpen viel echter tegen met 42.51 DEN BOSCH Hier was Fons Veldhuizen de gro te verrassing door favoriet Frans Künen, marathongegadigde voor Belgrado, op de 25 km om het kam pioenschap van Nederland met volle 2 minuten te kloppen. De Holland man Piet de Haas zorgde op één der bijnummers n.l. de 3000 meter heren, voor een Leidsche overwinning in 8.40.i. De 20-Jarige Nederlandse ren ner Hans de Hartog heeft zondag in Keulen een wegwedstrijd voor ama teurs gewonnen. Na 125 van de 168 af te leggen kilometers ontsnapte De Hartog in gezelschap van de Duitser Ertel uit het peloton. In de eind sprint gaf de rappe De Hartog zijn tegenstander geen kans en zegevierde in 4 uur 26 minuten en 35 seconden. Warmunda speelde zaterdag avond een vriendschappelijk voetbal wedstrijd in het Overbos tegen Ter Leede uit Sassenheim. Ter Leede won met 4-2, na bij rust reeds met 4-0 te hebben voorgestaan. V oetbaluitslagen Amateurs Promotie naar de tweedeklasse: VCS—ODS 0—1 KranenburgVIOS 22 (ODS promoveert) ODS 4 4 - - 8 10—2 VIOS 4 12 14 7—7 VCS 4 - 2 2 2 4—7 Kranenburg 4 - 2 2 2 49 Promotie naar de derde-klasse: TonegidoLugdunum 03 Quick StepsVelo 12 (Lugdunum en Velo promoveren) Velo 6 3 3 - 9 12— 8 Lugdunum 6 2 4 - 8 135 Quick St 62226 9—9 Tonegido 6 - 1 5 2 5—17 Zaterdagvoetbal Kampioenschap van Nederland: SpakenburgQuick Boys 13 (Quick Boys kampioen) Quick Boys 4 2 1 1 5 86 Genemuiden 4 12 14 66 Spakenburg 4-313 68 Reserves KNVB Promotie naar res. 2e-klkasse: Archipel 3GDA 2 Wilhelmus— 2—UVS 3 3—1 -2 (Arch, moet besl.wedstrijd spelen tegen DCV 3 voor een plaats in de res. 2e klasse. UVS 3 uitgeschakeld.)

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7