joy inmiiiri „Om vier uur breekt de hel los" machtig, indringend filmwerk Stukje hemel te koop AMERIKAANS -WESTDUITSE EENSTEMMIGHEID BEREIKT Films van deze week in Leiden Knap spel van Tracy en Sinatra Caroussel van 't nachtleven Gero-casselfe Waartoe fantasie kan leiden Rusk en Adenauer wisselden bepaald hartelijke woorden Opening lustrumfeest liep in Amsterdam op grote chaos uit Meeste strandbezoekers in Zand voort en Noordwijk Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 23 juni 1962 Tweede blad no. 30685 Trianon - De prachtige traditie van boeiende en degelijke films als „De brug over de Kwai" en „De kanonnen van Navarone" is voortgezet met „Om vier uur breekt de hel los", een stuk werk dat indringend en bovenal bijzonder aannemelijk is verfilmd. Er zijn weinig concessies gedaan aan de commercie en dat doet „Om vier uur breekt de hel los" o.i. beslist boven de eerder genoemde films uitkomen Het drama speelt zich af op het eilandje Talua. Drie gearresteerde boeven worden daar aan land gezet in afwachting van hun doorzending naar Tahiti. Op het moment dat zij aankomen is juist de vulkaan van het eilandje in werking getreden en LIDO Deze kleurenfilm op het brede doek is een vervolg op „World by night I", die al eerder hier ter stede is vertoond. Ook dit werk is een uitbundige caleidoscoop van wat er op vele plaatsen in de wereld te zien is als verstrooiing van allerlei ge halte. Tussen de opnamen, aan het begin en het eind, van een club waar elke nacht om twaalf uur oudejaar wordt gevierd, ontrolt zich een zeer gevarieerd schouwspel van nummers uit amusementsgelegenheden in de gehele wereld. Zo kan men zich in Reno in de Amerikaanse staat Nevada niet alleen snel in het huwelijk laten ver binden en er zich even vlug laten scheiden, maar men vindt er ook een club, waar zeer gespierde man nen hun indrukwekkende lichaams bouw vertonen aan een damespupliek, dat hierop blijkbaar evenzeer gesteld is als de heren der schepping op lenige dames, die staaltjes van ver bazingwekkende acrobatiek ten beste geven. Wie zich toevallig in San Francisco bevindt, kan er gaan dine ren in een restaurant, waar een ijzingwekkend griezelnummer wordt vertoond. In Kenia staat een hotel, van waaruit men de wilde dieren in hun natuurlijke staat kan bewon- deren en in Japan is een tempel, waar een priester een rol werpt te midden van een krioelende massa nauwelijks geklede jongelieden, van wie de gelukkige winnaar er een vol- jaar „geluk" door kan verkrijgen. Wie de levensgevaarlijke sprongen vanaf de omringende "tribunes ziet, kan zich voorstellen, dat menigeen dit zielige vertoon van massa-sug gestie met gebroken ledematen en zelfs met de dood moet bekopen. En zo gaat de film verder: van Japan met een soort striptease voor drei gende samurai naar de Bahama- eilanden, waar de herinnering aan de vrijlating van slaven in opwinden de dansen voortleeft. Een beeld van een andere beschaving en een ver ademing tussen de royaal vertegen woordigde sex bieden zang en spel in Mexico. In Miami, Florida, kan men dineren terwijl meisjes voor de on der water gelegen ramen heen en weer zwemmen en in Acapulco waagt een Jongen zijn leven door telkens vijftig meter in een nauwe sDleet tussen de rotsen te duiken. Met beel den van de waarliik dionvsische car- navalsvreugdp in Rio de Janeiro, een kijkje in de „Franse shows" van New Orleans en een muzikaal reisje over de Mississippi nadert dan langzamer hand het eind van een film, die een wervelend bezoek betekent aan on telbare vermaakscentra. veroorzaakt steeds grotere paniek onder de bevolking. Een van de schilderachtigste fi guren van Talua is de pater, prachtig gespeeld door Spencer Tracy, die op het punt staat te vertrekken. Ieder een houdt hem voor een dwaas, maar al ras blijkt dat hij een zeer gewiekst man is die zijn pappenheimers kent. Naast geestelijke is hij vooral mens, met alle fouten en gebreken. Hoog op de helling van de vulkaan tracht hij met behulp van gevangenen, die hem ter beschikking worden gesteld, een ziekenhuis ter verpleging van melaatsen kinderen op te bouwen. De drie boeven, onder wie Harry een meesterlijke rol van Frank Sinatra, die eens te meer blijk geeft een acteur van de bovenste plank te zijn zijn volkomen onverschillige indi viduen. Ook zij werken aan het zie kenhuis, maar zij zijn als de dood gevreesde ziekte op de hals te ha len. ds de vulkaan uitbarst neemt iedereen aan dat het ziekenhuis en de kinderen zijn verloren gegaan. De bevolking scheept zich in voor eva cuatie, terwijl de pater smeekt hem te helpen bij een poging tot het zie kenhuis door te dringen om te zien wat er nog te redden valt. Niemand luistert naar hem. De boeven willen tenslotte toch wel meegaan. Niet uit menslievende overwegingen, maar omdat dan de kans op strafvermindering bestaat.. Hier had de film al stevig kunnen derailleren want de weg voor „boe ven-die-tot-inkeer-komen" lag z< ongeveer al klaar. De pater krijgt de tijd tot 's morgens vier uur op dat tijdstip zal het schip met alle eilandbewoners vertrekkenDe barre tocht begint „Om vier uur breekt de hel los" glijdt nergens uit, wat niet wil zeg gen dat alles even sterk en logisch is. De verhouding van Harry tot het hin de meisje is zeer beslist het zwakste gedeelte, maar deze kleine concessie aan de romantiek moet men maar voor lief nemen. Het verhaal van „Om vier uur breekt de hel los" had, zoals het werd verfilmd, kunnen ge beuren en dat is een verdienste die men slechts heel weinig films kan geven. Zoekt U een van f 40.— of f 400.—. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. Leidse Jeugd Tour Het actie-comité van de „Leidse Jeugd Tour" heeft dit jaar. de jon gens van 12 en 13 jaar, die anders kansloos tussen de grotere reden, een meer gelijkwaardige kans willen ge ven. Het comité stelde daarom in deze tiende Leidse Jeugd Tour een aparte c-klasse (speciaal op tourfietsen) voor deze leeftijd in. Eén ploeg van vijf jongens meldde zich hiervoor bij Nico Vermeer op Floresstraat 31 te Leiden. Er blijkt dit jaar onder de nieuwe rijders geen interesse te bestaan voor een Tour. In de A- en B-klasse zijn de oude getrouwen natuurlijk weer present. Zoeterwoude bouwde in de B- klasse rond Wim v. d. Geest en Bas Beereboom een bijna onaantastbare ploeg op. Zij zijn dan ook verreweg favoriet voor de „Trammelant"- beker. In de A-klasse kan de „Leidse Na tionale Ploeg" niet voldoende ren ners van formaat aantrekken. Sassenheim laat hier betere gelui den horen evenals Voorschoten. Na twee jaar in Leiden te zijn ge bleven. zal de Van Zijp-Wisselbeker naar buiten verhuizen. Of vinden de Leidenaars elkaar nog?. Het programma is dit jaar geheel nieuw. De wielerbaan „Duinhorst' is dit jaar niet beschikbaar. Twee etappes zijn wij nu te gast bij de Wielerver eniging „Sassenheim". De derde etappe wordt gereden op de autootjesbaan te Noordwijk. Als vierde etappe is er de bekende en beruchte persoonlijke tijdrit, waarin haast elk jaar de beslissing valt. Op de vijfde avond is er een novi teit: n.l. een veldrit, die de renners wel wat krachtsinspanning zal kos ten. De gele truien voor iedere klas, liggen al weer klaar. Er is ook weer een prijsje ter herinnering voor iedere deelnemer, die de Tour uit rijdt. SUDIO Een goed- en blijmoedig filmpje is „Een stukje hemel te koop" (lln ettaro di cielo) onder regie van Aglauco Ca- sadio en met Marcello Mastroianni en Rosanna Schiaffino in de hoofdrollen. Typisch Italiaans ook! De fantasie oefent een wonderbaarlijke invloed op de mensen uit, vooral op arme mensen, aan wie het leed van deze wereld niet bespaard is gebleven en nu op een betere wereld hopen. Zo ook in deze film, waarin de handige en handelende Severino in contact komt met drie arme boeren. Hij weet hun wijs te maken, met al zijn radde welbespraaktheid, dat er in Rome een maatschappij bestaat, die „de hemel verkoopt". De drie on nozele zielen vliegen erin: ze krijgen één hectare en alles zal (voor hen) nog eens góed worden. En Severino strijkt het geld op. halzen hangen, zij zullen in het wa ter springen en het hiernamaals zal snel bereikt zijn. Dat gaat echter niet zo gemakkelijk als U denkt: het meer is ondiep en er zijn ook andere obstakels. Als je iets per sé expres wilt doen valt 't altijd tegen! Severino heeft intussen gehoord, Vampu Dracula-pil CASINO Even walgelijk als het gedrocht, waarin bij tijd en wijle de dorpsdokter verandert is de film „De Vampier". Een mengsel van trage to nelen en bloederige beelden. Zelfs de spanning in deze film is ver te zoe ken. Het is een opeenstapeling van baarlijke nonsens, waaraan af en toe door een mooi wetenschappelijk woord een schijn van onsmakelijke werkelijkheid wordt gegeven. Een arme dorpsdokter neemt per vergissing een soort Dracula-pil in. Deze pil verandert hem 's nachts in een bloedzuigend monster, dat zijn slachtoffers willekeurig zoekt. Maar gelukkig is daar de dappere en pien tere inspecteur van politie, die bij tijds het (enige) mooie meisje in deze film weet te redden. Gelukkig. Niet alleen voor het meisje, maar ook voor de toeschouwer, want dan is de film teneinde. Wat overigens allerminst betekent, dat de echte liefhebber ook hier niet genoegen aan kunnen beleven. (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk en Bonds kanselier Adenauer, hebben gisteren in Bonn een demonstratie van Ameri- kaans-Westduitse eensgezind ten beste gegeven. Niet alleen verklaarden zij voor de pers, dat zij het op alle wezenlijke punten eens waren, maar zij kruidden dit nog met hartelijke opmerkingen over en weer. Zo noemde Rusk zijn gesprek van 70 minuten onder vier ogen met „de grote kanselier": „zeer leerzaam" en Adenauer merkte schertsend op dat persoonlijk contact toch maar veel beter is dan het sturen van nota's. En daarbij dacht de kanselier ongetwijfeld aan april j.l., toen korzelige schrifturen over en weer de stem ming van Washington en Bonn onder het nulpunt hadden doen dalen. niet eens zouden kunnen worden, gaat Kanselier Adenauer dan ook zeker te ver. Ook het Amerikaanse idee, dat over de kwestie der toegangswegen naar Berlijn nog vele mogelijkheden bestaan, maakt de regering in Bonn eerder huiverig. wat er gaande is en krijgt diep be rouw, dat hij de oude kereltjes iets wijs maakteWanhopig gaat hij op zoek en zelfs de politie komt er aan te pas. Dat de drie slachtoffers gevonden en gered worden spreekt vanzelf. Anders zou 't geen blijmoe dige film zijn. Severino, die bij al deze wederwaar digheden de schone Marina aan de haak geslagen heeft, belooft plehctig het „geld voor de hemel" terug te geven en hij dóet 't ook. De hemel zal hij voortaan liever buiten zijn handel en wandel laten. Een onschuldig geval grappig ge speeld, waarbij het merkwaardig is te zien, hoe die onnozele odue vent jes gegrepen door de fantasie van de sluwe oplchter, die 't overigens niet zo kwaad met hen meende in hun ziele eenvoud bést op het film doek terecht komen! INIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ill|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!l|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||H|| lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Marcello Mastroianni en Rosanna Schiaffino in „Stukje hemel te koop" Wat stellen die arme mannetjes zich al voor van hun verblijf in de hemel Zij fantaseren en idealiseren en hebben nog maar één wens: hun moeilijk aards bestaan te verruilen voor alle gelukzaligheden van de hemel. Maar hóe lang In 's hemels naam moeten ze daarop nog wachten? Een kloek en héél simpel besluit is gauw genomen: ze zullen vrijwillig de dood ingaan ,om dan snel van hun hemelse hectare grond te ge nieten. Zij zullen met hun bootje het meer opvaren, zij zullen keien om hun Vrijspraak voor Maffia-monniken Vier Siciliaanse monniken, die werden beschuldigd deel gehad te hebben aan afper singspraktijken van de Maffia in Midden-Sicilië, zijn gister avond vrijgesproken. Deze uit spraak werd door toeschouwers met applaus ontvangen. De openbare aanklager heeft aangekondigd, dat hij tegen de vrijspraak van de vier geeste lijken in hoger beroep zal gaan. Drie van de geestelijken werden vrijgesproken, omdat zij „onder dwang hadden gehandeld". De vierde omdat hij „de daden niet had be gaan'.' Gisteravond werden zij uit de gevangenis ontslagen Zij zullen zich naar het klooster te Messina bege ven. waar een dankdienst wordt ge houden. Drie Siciliaanse boeren, die tevens terecht-, stonden, werden tot gevan genisstraffen veroordeeld. Twee van hen tot 30 jaar, en de derde tot 14 jaar. He proces heeft, langer dan drie maanden geduurd. Transport der verdoemden Geen excuus LUXOR Ook de Duitsers heb ben niet willen achterblijven en de Tweede Wereldoorlog als onderwerp voor enkele van hun films laten die nen. Zij moesten echter voor zorgen, dat het geen verheerlijking werd van de „Krieg". Anderszijds bestond het gevaar, dat zij het „wir haben es nicht gewollt" lieten domineren. Geen wonder ook, dat in de meeste Duitse films van dit genre de zoge naamde „Strafbataljons" aangegre pen werden om alle bovengenoemde moeilijkheden te voorkomen. Die Strafbataljons bestonden uit misda digers van allerlei soort die het „vuile werk" moesten opknappen, zoals het opruimen van mijnen en ander ge vaarlijk oorlogstuig. In de film „Transport der verdoemden", die de komende week in Luxor wordt ver toond, beschrijft men de treinreis die een Strafbataljon maakt van het tuchthuis naar het front, dat zij echter nooit bereiken. Het is een wat vlakke rolprent geworden, waaraan echter de spanning niet ontbreekt. De verschillende types, zoals dat van de vrij sullige, maar in feite dappere luitenant die het transport leidt en die van de misdadigers zijn vaak al te zwart-wit afgeschilderd. Maar ondanks de feilen blijft deze film de moeite waard gezien te wor den. jaloezieën bij de vakman Off. dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 by de Doezastraat TELEFOON 21375 De zeven beklaagden waren be- moord pleegde. schuldigd van afpersing, bedreiging en het onopzettelijk aoden van e landeigenaar Angelo Cannada, die door gemaskerde lieden werd neerge schoten nadat hij geweigerd had zich geld te laten afpersen. „Getuigen vertelden tijdens het proces dat vier jaar geleden een schrikbewind heerste te Mazzarino in Midden-Sicilië". waar een capucijner klooster staat. De paters, de 83-jarige Luigi Galizia, de 39-jarige Jaluna. de 46-jarige Liborio Marotta en de 42- jarige Ugo Bonvissutto. hadden voor de rechter toegegeven onder dwang afpersingseisen te hebben doorgezon den evnoonerbo .lsP- den en voor onbekenden geld inge zameld te hebben. Zij betoogden hiermee het minste van twee kwaden gekozen tehebben. en op deze wijze zowei hun eigen leven als dat van de slachtoffers te hebben willen redden. Zij ontvingen dreigbrieven uit han den van de tuinman van het klooster, Carmelo lo Bartolo, die voor het be gin van het proces in zijn cel zelf- Maciste, Zoon van Hercules Aardige jongen REX Mitchell Gordon, een on- bekommeerde jongen, die kennelijk een grondige cursus aan een Ameri kaanse body-buildingschool heeft ge vormd, speelt in deze film de rol van Maciste. Het verhaal doet denken aan een hedendaagse schepping van een stukje Griekse mythologie en zo iets is natuurlijk heel gevaarlijk. Ook met de verfilming van authen tieke mythologie moet men trou wens heel voorzichtig zijn. wil men er geen belachelijk stuntwerk van maken. Maciste is precies vader Hercules; hij wurgt leeuwen, tilt grote wagens van de grond, buig;t gevangenispijlen uiteen, neemt in zijn eentje de taak over van een paar dozijn roeiers op een galei en heeft natuurlijk een warmkloppend hart voor de ver drukten. Een heel aardige jongen dus en de wereld kan zo iemand best gebruiken. Gordon heeft het moeilijk met een boze koningin, die op het eind gelukkig toch nog een menselijk trekje vertoont. Maar trouwen doet hij niet met haar. Hij heeft nog een heleboel op deze wereld te doen. „Een persoonlijke ontmoeting beter dan nota's" Tastbare resultaten van het ge sprek van gisteren zijn er ten eerste wat betreft Berlijn. Rusk en Ade nauer werden het er namelijk over eens dat voortzetting van de contac ten met Moskou over de kwestie- Berlijn zin heeft. Adenauer nam daarmee zijn laatdunkende opmer kingen over deze contacten van be gin mei in Berlijn terug. Dat bete kent natuurlijk niet, dat hij nu plot seling veel in deze contacten ziet. De uitspraak van Rusks perschef Man ning, dat het overleg met Moskou van zeker nut was en dat er, on danks de strijdigheid van zekere vitale belangen, toch eigenlijk nog geen essentieel punt was ongedoemd, waarop Amerikanen en Russen het Openlijk tevreden toonde men zich gisteren dan ook over Rusks woorden, eergisteren in Berlijn, dat men op de Amerikanen rekenen kan, dat men niet in de steek zal worden gelaten en dat de muur onmenselijk is. In de tweede plaats kwamen Rusk en Adenauer overeen, dat toetreding van Engeland tot de EEG van het allergrootste belang is. De Bonds kanselier zette tegenover de Ameri kaanse minister van Buitenland Za ken uiteen dat hij op dit punt vol goede hoop is en dat hij aanstuurt op een spoedige bijeenkomst van de regeringsleiders van de zesl anden. Ten derde sprak men ook nog over de Noordatlantische Verdragsorgani- Studenten hadden geen liulp van de politie nodig satie, waarbij als enig resultaat aan te merken is, dat Rusk nu eens on verbloemd uiteen heeft gezet, dat zijn regering er niet aan denkt afstand te doen van haar zeggenschap over kernwapens. In hoeverre dan toch nog een soort NAVO-atoommacht mogelijk zal zijn zou nader moeten worden bestudeerd, aldus Rusk, die dit alles overigens niet kon betogen tegen de kampioen van het denk beeld van NAVO-zeggenschap over kernwapens: Franz Josef Strauss. Deze was namelijk gisteren niet in Bonn, omdat hij aanwezig moest zijn bij de begrafenis van de 4 straal jagerpiloten, die dinsdag bij Keulen verongelukten. In diplomatieke kringen in Bonn tenslotte acht men Rusks bezoek, dat de verzoening tussen Washington e?i de Bondsregering nu toch werkelijk bewerkstelligd schijnt te hebben, een persoonlijk succes voor minister van Buitenlandse Zaken Schroder, die al twee maanden geleden tijdens de NAVO-conferentie in Athene er bij zijn Amerikaanse collega op aan drong naar Bonn te komen om zelf eens te zien, welke politieke denk beelden in dit zo vochtige en be nauwde stadje aan de Rijn circu leren. (Van onze A'damse correspondent) De uitnodiging om de studenten feesten rond het 66ste lustrum van de Amsterdamse Universiteit te ope nen zal Prins Bernhard, de Prinses sen Beatrix en Irene en tal van ge nodigden ongetwijfeld nog lang in herinnering blijven: zelden zullen gastheren zo weinig eerbied voor hun gasten hebben getoond als gis termiddag de senaatsleden van het Amsterdamse Studentencorps (ASC), die de openingsplechtigheid van de feestweken op een enorme chaos hebben doen uitlopen. De organisatie liep reeds geheel uit de hand, nadat de versiering in de Kalverstraat was bezichtigd en de stoet genodigden zich van de Dam naar het Amstelveld begaf, dat de komende weken middelpunt van het lustrumfeest zal zijn. Twee hofauto's, waarin naast de Prins en de Prinses sen ook de echtgenote van de Mexi caanse president, mevrouw Lopez Mateos en haar dochter Avecita wa ren gezeten, gingen vooraf door open rijtuigen vol met Mexicaanse hoeden en parapluus uitgedoste senaatsle den en werden gevolgd door een aan tal auto's met diplomatieke vertegen woordigers van Zuid- en Midden- amerikaanse landen. Deze stoet, die slechts werd begeleid door enkele motoragenten, trok zoveel belangstel ling dat het verkeer in de Utrechtse straat volkomen werd ontwricht en de genodigden ruim een half uur te laat op het Amstelveld arriveerden. Het bestuur van het ASC had de politie tevoren nadrukkelijk verzocht alle ordemaatregelen achterwege te laten, omdat het feestcomité hiervoor een eigen organisatie in het leven had geroepen! N.-Guinea-monument in Djakarta President Soekarno heeft gezegd dat in het centrum van Djakarta een ,West-Irian-monument" zou worden gebouwd. Hij zei dit op een massa bijeenkomst in Djakarta ter gelegen heid van de verjaardag van de stich ting van de stad. Hij pleitte voorts voor het afschaf fen van de Betja (driewieler-taxi) en noemde dit vervoermiddel een „sym bool van de uitbuiting van de mens door de mens". ResuItaat recreatie-ondersoek Katwijk ook zeer druk bezocht De Provinciale Waterstaat va nNoord-Holland heeft enige resultaten bekend gemaakt van het recreatieonderzoek naar de herkomst van het strandbezoek, dat op 17 juni is gehouden in de kustgemeenten in Noord- en Zuid-Holland, met uitzondering van Den Haag en Ouddorp. Het totale bezoek op deze dag aan de kustplaatsen is, zo deelt de provinciale waterstaat mee, ongeveer te vergelijken met dat op een normale zomerse dag. Uit de verkregen gegevens kon voor lopig worden bepaald, dat 330.700 per sonen naar de hiervoor genoemde ge deelten van het Noordzeestrand kwa men, van wie 196.700 naar het strand in Noord-Holland en 134.000 naar het strand in Zuid-Holland. In totaal werden 63.700 personen ondervraagd naar woon- en verblyf- pla//*, het vervoermiddel naar het teldag is dan ook ongeveer te ver- strand en de groepsgrootte. Uit een voorlopige berekening is gebleken, dat de gemiddelde groepsgrootte varieerde van 2.97 tot 3.73, het gemiddelde over alle gemeente tezamen bedroeg 3.32. Hiervan uitgaande kan worden gesteld, dat thans van ongeveer 64 procent van de strandbezoekers ge gevens verkregen zijn. De meeste bezoekers trokken naar Zandvoort (62600), Noordwijk (36000) Katwjjk (26200), Hoek van Holland (23600), Beverwijk (19400) en Eg- mond aan Zee (19100). In de andere kustplaatsen varieerde het aantal bezoekers tussen 13600 (Bergen) en 4200 (Hellevoetsluis). Het onderzoek heeft plaats gehad tussen acht uur 's morgens en acht uur 's avonds. Hoewel het weer op de voorafgaande zaterdag niet bijzonder zonnig was, werd zondagmorgen be sloten, in nauw overleg met het KNMI, toch de telling door te laten gaan. Het aantal strandbezoekers op zon dagochtend was - waarschijnlijk ten gevolge van het minder gunstige weer op de voorafgaande dag kleiner dan op een „topdag" het ge val is; aangelokt door het zonnige weer kwamen echter tegen het mid daguur nog velen naar het strand Het totale bezoek aan de kust op de Dat het Amsterdamse publiek dat nog wel enig respect voor een po- litie-agent kan opbrengen zich niets aantrekt van schreeuwende studenten met breedgerande hoeden, die de orde wilden bewaren, bleek ook op het Amstelveld waar de hoge- gasten zich met grote moeite een weg naar de 18 meter hoge „Inca tempel" baanden voor de openings plechtigheid. Na de officiële opening brak ook het tumult los in de tientallen ker mis- en andere attracties, die op het Amstelveld zijn bijeengebracht. De Prins, de Prinsessen en de an dere gasten probeerden een rondgang over het feestplein te maken, die door de opdringende menigte voortij dig moest worden afgebroken. De hoofdcommissaris als gast uitge nodigd keek machteloos toe. Hij had nog wel zo'n vertrouwen in de studenten gehad, dat hij zijn agen ten had thuisgelaten Halve dag vakantie voor vluchtelingen? In de afgelopen week bracht de post op een dag veel brieven uit het buitenland. Ze vielen in twee cate gorieën uiteen: de ene van vrienden, die daar vakantie hielden; de andere van vluchtelingen met een bericht over nieuwe moeilijkheden: een tra gisch sterfgeval of ziekte. En ook een van een blinde man, die zo graag el ke dag even uit de barak wil, een kleine wandeling maken. Alleen kan hij niet, omdat hij ook doof is en aan evenwichtsstoornissen lijdt. Maar dat gaat niet, want zyn vrouw naait om zo de studiekosten van hun enige zoon bijeen te verdienen. Alle dus brieven van mensen, die er niet uitkomen, die er al 17 jaar niet uit kwamen. Het is zeker niet zo, dat wij geen vakantie zouden mogen houden, maar wel dat wij met méér recht van onze vakantie genieten, wanneer we ook iets van een uitgang moge lijk maken voor wie er nóóit uit ko men. Twee jaar geleden begonnen we met een feestdag voor de kinderen; die vond verleden jaar weer plaats en daarnaast een voor de bejaarden. Maar juist deze laatste brieven inspi reren mede tot het organiseren van een uitgaansdag voor al die afgetob de huismoeders. Met tot besluit een maaltijd in een of ander restaurant, zodat ze eens éénmaal niet hoeven te koken. Maar er zal dan ook voor hulp gezorgd moeten worden, want kleine kinderen en invalide mannen moeten achterblijven, dat laatste komt veel voor. Pas, wanneer uw ga ven even gul binnenvloeien als met Kerstmis kunnen al deze plannen verwerkelijkt worden. De brieven van deze week spraken een duidelijke taal; de taal van de schrille tegenstellingen. Maar mis schien sprak het nog duidelijker, dat één brief niet gekomen was, een brief, waar we al weken op wachten. Waar vooral de studenten op wach ten, die willen weten of ze weer naar Haid kunnen gaan om daar te hel pen, dat tenminste het nieuwe Pro testantse kerkje zover wordt afge bouwd. dat er weer diensten gehou den kunnen worden. Hoe invalide ook, willen de vluchtelingen zelf bou wen en de studenten eveneens, mits er geld is voor de aanschaf van ma teriaal. Die studenten geven vijf we ken van hun vakantie; ze betalen bovendien zelf reis en onderhoud daar. Maar dit alles krijgt pas zin, wanneer anderen, die een echte va kantie in het vooruitzicht, hebben, door een offer en misschien ont vangt u zelfs een vakantietoelage dit grotere offer mogelijk maken. Voor beide doeleinden zijn bijdra gen op mijn giro 285812 uiterst wel kom, graag met vermelding van de door u gekozen bestemming. Dr. E. A. Franken-Duparc, Lammenschansueg 133, Leiden. gelijken met dat op een normale zo merse dag, aldus de Provinciale Wa terstaat van Noord-Holland. Dit recreatie-onderzoek werd ge houden door de Provinciale Water staat van Noord-Holland, de Rijks dienst voor het Nationale Plan en het Overleg Recreatie Kustgemeen ten in samenwerking met de kust gemeenten in de provincies Noord en Zuid-Holland met uitzondering van 's-Gravenhage en Ouddorp en de V.V.V. Katwijk. Collecte in Leiden Kinderuitzending van groot belang Reeds in 1876 nam de Zwitserse predikant dr. Walter Bion het initia tief om een aantal zwakke, bleke en schoolvermoeide kinderen uit de grote steden een gezond en prettig buitenverblijf te verschaffen, zodat ze lichamelijk en geestelijk versterkt weer naar school terug konden keren. De resultaten hiervan waren der mate goed, dat al spoedig dr. Bion's streven en denken in andere landen werden overgenomen. Mr. Kerdijk bijvoorbeeld zond in 1883 voor het eerste in ons land 20 kinderen gedurende 3 weken uit. Mr. Kerdijk zag in het werk van de kinderuitzending in de eerste •plaats een bevordering van de ge zondheid, een versterking van het weerstandsvermogen. Maar ook de ze delijke opvoeding achtte hij van het grootste belang. De leiding berustte destijds bij op voeders en onderwijzers, zo ook het initiatief tot oprichting van kinder- herstellings- en vakantiekolonies. Het is vooral de Ned. Bond van Onder wijzers geweest, die in 1900 door haar brochure „Gezondheidskolonies" en haar grote propaganda de stoot heeft gegeven tot het oprichten van kolo niehuizen in Nederland. Merkwaardig is, dat, zowel hier als in het buitenland de medici op de achtergrond bleven; het werk werd meer als een sociale weldadigheid en herstel van schoolgezondheid gezien, dan wel bekeken vanuit een medisch hygiënisch oogpunt. Maar zo lang zamerhand drong ook het grote be lang van de kinderuitzending door tot overheid en medici. Prof. Schel- tema, hoogleraar in de kinderge neeskunde te Groningen, zag dit grote belang in en diende de uitzend- verenigingen en de overheid van ad vies. Werd oorspronkelijk verpleegd in de vakanties, later werden het ge hele jaar door kinderen opgenomen. De organisatie van 't koloniehuis wezen in Nederland is geheel in han den van het particulier initiatief, de overheid verleent een zekere subsidie en het staatstoezicht voor de volksge zondheid ziet toe dat de koloniehui zen aan alle medische en hygiënische eisen voldoen. En hiermee is een organisatie ge schapen, die voor de volksgezondheid prachtige resultaten afwerpt, en waarop Nederland trots kan zijn. Welke kinderen komen nu voor de uitzending in aanmerking? Al die kinderen, die aan voortdu rende bedreiging met infecties en ziekten blootstaan tengevolge van wat voor omstandigheden dan ook. Ver der die kinderen, die pas ziek zijn geweest en niet „op hun verhaal kun nen komen", allen waarbij vermeer dering van weerstand noodzakelijk is. Ook de geestelijke gezondheid van de kinderen is gebaat bij een uit zending van een aantal weken, waar van ze lichamelijk gesterkt weer te rug keren, ook geestelijk kunnen ze dan beter een stootje verdragen, denkt u maar aan het bleke school vermoeide kind, waarvan de school prestaties na zo'n uitzending aan merkelijk beter zijn geworden. Over de pedagogische betekenis van de kinderuitzending is het vol doende alleen maar te wijzen op het belang van het vroegtijdig wennen aan regelmaat, reinheid en rust, als mede het aanleren van goede hygië nische gewoonten. Het aantal kinderen, dat volgens het geneeskundig schooltoezicht in aanmerking komt voor uitzending is nog steeds groot. Zo worden in onze stad per jaar ongeveer 160 kinderen voor een zes weeks of langer verlbijf uitgezonden. Door de gestegen exploitatie-on- kosten is de verpleegprijs aanzien lijk omhoog gegaan, dit is een van de redenen waarom de diverse uit- zendverenigingen er financieel niet zo bijster goed voorstaan. Deze ver enigingen immers, dragen zelf een groot gedeelte van de onkosten. Wil ook dit jaar weer een groot aantal Leidse kinderen van do vakantie kolonies kunnen profiteren, dan is een beroep op de milddadigheid van het publiek noodzakelijk. De gezamenlijke verenigingen voor kinderuitzending, verenigd in de Leidse Raad voor Kinderuitzending, organiseren daarom van 25 t/m 30 juni a.s. een collecte, die ik bij allen van harte aangeveel. J. G. BAZUIN, directeur van de G.G. en G.D.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3