AGENDA KOPPIG Harry de Groot deed recht aan Nederlandse liedjes NILLM IJ DR. VAN DOORNE ONTKENT ELKE VORM KNOEIERIJ Geen sprake dubbele facturen NILLMIJ MET EEN ENKEL WOORD NILLMIJ LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 23 JUNI 1962 I. N Parijs bestond gisteren de indruk, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zich zou heb ben neergelegd bij het vooruit zicht van een atoomzwaard in Franse handen. Dat was dan het magere resultaat van zijn overleg met president De Gaulle, premier Pompidou en zijn collega Couve de Murville. Het Franse staats hoofd is dus zoals nauwelijks anders verwacht kon worden weigerachtig gebleven zijn nu cleaire ambities te offeren op het altaar der Atlantische solidariteit. Hoe Washington daarover denkt, bleek dezer dagen uit een rede in Michigan van de minister van Defensie, Mc Namara, die de kern wapens van de kleine (re) landen bestempelde als „gevaarlijk, kost baar, snel verouderd en weinig overtuigend". Maar De Gaulle heeft zich van die argumenten niets aangetrokken. Wat hem het meeste zou kwellen, is de vrees, dat de Amerikanen, als het erop aankomt, atoombommen alleen zouden gebruiken als antwoord op een aanval op hun eigen grondgebied. Als dit inderdaad het voornaamste motief van de Fran se president is, dan getuigt dit van bijzonder weinig vertrouwen in de Atlantische samenwerking en de daarmee verbonden toezeg gingen uit Washington. Boven dien wijst dit op grove vergeet achtigheid, omdat de Amerikanen zich in twee wereldoorlogen naar de Europese slagvelden hebben gehaast zonder dat de Duitsers tot een aanval op het gebied der Verenigde Staten waren overge gaan. FRANKRIJKS huidige presi dent is in de tweede wereld oorlog ongetwijfeld een moe dig man geweest. Maar zijn roem dankt hij toch in de eerste plaats aan het feit, dat de Amerikanen bereid waren hem en zijn mede standers de middelen ter hand te stellen, welke het mogelijk maak ten de nazi's in vijf jaar op de knieën te krijgen. Zo was het toen en, sterker nog, zo is het ook nu. Want De Gaule's koppigheid is alleen maar mogelijk onder het beschermende schild van de NAVO, waarin Amerika dank zij het bezit van kernwapens de eer ste viool speelt. Doch de Franse haan moet koning kraaien, al leeft dat beestje slechts bij de gratie van het Amerikaanse op- fokvoer. Nu kan men zich voor stellen, dat een volk, dat zichzelf respecteert, liever niet afhanke lijk is van anderen, zoals wij Ne derlanders ons om diezelfde re den verzetten tegen een Europees trio (Frankrijk, West-Duitsland en Italië), dat op ons continent de dienst zou uitmaken. Maar er is toch wel verschil tussen een gepast gevoel van eigenwaarde en een opgeblazenheid, die getuigt van miskenning van recente his torische feiten, gebrek aan wer kelijkheidszin (ter zake van het heden) en vooruitlopen op een toekomst, die nog gemaakt moet worden. Immers, Frankrijk is op nucleair gebied nog niet vergelijk baar met de drie groten. En het zou zich, terwijl het Rusk de deur wijst, gaarne in het bezit van Amerikaanse atoomgeheimen zien gesteld om zijn doel eerder te be reikenHet enige positieve re sultaat van het overleg in Parijs schijnt te hebben bestaan in de toezegging van Couve de Murville, dat het eventuele gebruik der nu cleaire wapens een kwestie is, die Frankrijk .tezijnertijd" met zijn naaste bondgenoten zal bespre ken. Hier kwam gelukkig iets van Westelijke solidariteit om de hoek kijken, hoe mager deze belofte voorshands ook moge zijn. WAT Rusk, na zijn teleurstel lende besprekingen in de Franse hoofdstad, in het verdere verloop van zijn Europese rondreis van plan is, zal pas later blijken. Er waren geruchten, dat hij voornemens was Parijs diplo matiek te isoleren van de overige Westeuropese bondgenoten (West- Duitsland, Italië en Engeland). Men verbaze zich hierover niet al te zeer. Want, zoals Walter Lipp- mann donderdag j.l. in de New York Herald Tribune onderstreep te, er is een groot verschil tussen kernwapens in het bezit van de Britten en die in handen van de Fransen. Londen heeft zich bereid getoond tot volledige samenwer king met Amerika, maar „De Gaulle praat alsof hij voornemens is onafhankelijk tegen de Sowjet- Unie op te treden of zelfs elders in de wereld, waar Frankrijks vi tale belangen naar zijn mening op het spel staan". En dat soort „on afhankelijkheid" had minister McNamara op het oog, toen hij over „gevaarlijk" sprak. Het gaat Amerika niet,egt Lippmann, om een monopolie. „Er zal een dag komen, hopen we, dat er een orde in de wereld bestaat in het kader waarvan Europa voor zijn eigen defensie kan zorgen". Maar het evenwicht op het gebied van kern wapens met de Sowj et-Unie is toch maar een evenwicht, „dat verzorgd moet worden door een „We gaan het proberen. Er is behoefte aan een goed Nederlands j programma, opgebouwd uit Neder landse liedjes". Er is niets in te brengen tegen I deze opmerking, die Harry de Groot ter inleiding aan zijn televisiepro gramma „Riedels en fiedels" mee gaf. Het Nederlandse lied is nogal stiefmoederlijk bedeeld in onze va derlandse televisie. Ten onrechte, zo als de NCRV-gisteravond bewees. Op beschaafde, vlotte en melodieuze wijze werd het gepresenteerd door 'n Groot Strijkorkest onder leiding van Harry de Groot met medewerking van diverse solisten. De televisie-presentatie door re gisseur Fred Benavente was hier en daar nog wat stijfjes. Niet altijd wer den de mogelijkheden van het medi um tenvolle benut, al moeten wij direct toegeven, dat zo'n louter mu zikaal programma een bijzonder moeilijk te hanteren onderwerp is. Aanspraken van Pliilippijneii op BRITS BORNEO President Macapagal van de Phi- lippijnen heeft gisteren verklaard, dat zijn regering aanspraken op Brits-Noord-Borneo zal laten gelden. De Philippijnse aanspraken zijn gebaseerd op de zienswijze van de erfgenamen van de sultan van Soe- loe. Deze tekende in 1878 'n overeen komst met de Britse Noord-Borneo- Maatschappij, waarbij hij Noord- Borneo voorgoed afstond tegen een jaarlijkse bettfing van 5.000 Maleise dollars (ongeveer 6.000 gulden). In 1946 droeg genoemde maatschappij het gebied over aan Engeland. De erfgenamen stellen nu, dat het akkoord een pachtoverkomst en niet een verkoop was. Op grond hiervan doen de Philippijnen. waartoe de Soeloe-archipel behoort, aanspraken op Noord-Borneo gelden. De erfgenamen van de sultan stel- len voorts, dat het zich in Engelse handen bevindende afschrift van de overeenkomst van 1878 vervalst is. waar er gesproken wordt van „voor goed afstaan". Het afschrift dat de sultan in zijn bezit had, is verloren gegaan. Zijn erfgenamen verklaren echter, dat uit stukken die in het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken berusten, blijkt dat het om een pachtovereenkomst ging. In dit geval zou het akkoord automatisch na 99 jaar aflopen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in Londen verklaard, dat de Britse regering zich tegen aanspraken op Brits Noord-Borneo zal verzetten. Van geen enkele zijde kan rechtsgeldig aanspraak worden gemaakt. De Britse regering voelt zich geroepen zich tegen dergelijke 1 aanspraken te verzetten in het be lang van de bevolking van Noord- Borneo waarvan de toekomst thans onderwerp van overweging is in ver band met de voorstellen voor een on afhankelijke federatie van Malakka, Singapore. Noord-Borneo, Serawak en Broenei, aldus de woordvoerder. Maar als geheel hadden deze drie kwartier allure en we hopen 'beslist, dat het niet de laatste maal zal zijn, dat we Harry de Groot en de zijnen op het scherm zien. De vaak erbar melijke Nederlandse teksten met het liedje „Maantje boven Havanna" als dieptepunt van erbarmelijke on benulligheid zullen we daarbij dan maar voor lief nemen. Tevoren hadden we een eerste te levisiereportage gezien van roeiwed- strijden in Nederland. Afgaande op het resultaat, menen wij wel te kun nen constateren, dat het niet de laatste zal zijn. Peter van Campen sneed weer diverse actuele onder werpen aan in zijn rubriek „Atten tie". welke wel nooit schokkend, maar toch altijd goed verzorgd is. De uitzending werd besloten met eert heel hoog gestemd literair portret van de dichter Richard Minne, ge bracht door de Vlaamse televisie. Zo hoog van aanpak en uitwerking, dat het nauwelijks geschikt kan worden geacht voor een massame dium als televisie. Slechts enkele volzinnen werden gewijd aan de persoon van de dichter. Voor het overige moest zijn werk alles ver tellen, waarbij het ongelukkig trof, dat de verstaanbaarheid niet altijd even goed was. A. I. Geef Uw kind een goede kans levensverzekering Later van niemand afhankelijk e.n ÊLM M ÊkJÊ - polis van #W f LL tVÏÏ Ë%M levensverzekering Vage beweringen in „Elsevier" „Uit de door mr. J. A. W. Burger gegeven citaten uit het hoofdartikel van „Elseviers Weekblad" van 26 mei zou inderdaad kunnen worden afge leid, dat de schrijver van het artikel (de heer Lunshof) heeft willen sug gereren, dat de justitie bekend is met feiten als door hem bedoeld". Dit zegt de minister-president prof. De Quay, mede namens de ministers van Buitenlandse Zaken en Justitie, in antwoord op schriftelijk gestelde vragen van het Tweede-Kamerlid. Het betreft hier enigszins vaag ge stelde beweringen in een persorgaan, welke niet door concrete aanwijzin gen worden gestaafd, aldus de minis ter-president. Artikelen als de onder havige kunnen op zichzelf geen aan leiding vormen voor het o.m. tot in grijpen over te gaan, tenzij daartoe uit andere hoofde aanleiding bestaat. Dit is vooralsnog niet het geval. On der deze omstandigheden bestaat er voor de regering geen voldoende aan leiding harerzijls het O.M. te ver zoeken in dezen een onderzoek in te stellen. Prof. De Quay is In overeen stemming met zijn ambtgenoot van justitie voorshands van mening, dat aan de door het Wetboek van Strafrecht gegeven mogelijkheden tot repressief ingrijpen tegen misbruik van de persvrijheid geen nieuwe mid delen behoeven te worden toegevoegd. MEXICAANSE GASTEN TE SOESTDIJK Met betrekking tot het verblijf in Nederland van de echtgenote van de Mexicaanse president, mevrouw Eva Samano de Lopez Mateos, en haar dochter mej. Ave Lopez Mateos die gistermorgen op Schiphol zijn aan gekomen, vernemen wij, dat de Mexicaanse gasten gedurende twee dagen de gast van de Koningin zijn in het paleis Soestdijk. Grote schade toegebracht (Van onze Haagse correspondent) Dr. H. J. van Doorne, voorzitter van de raad van bestuur van de D.A.F. te Eindhoven, heeft gistermiddag in het Kurhaus te Sche- veningen zijn volle licht laten schijnen op wat de laatste weken is gepubliceerd omtrent de D.A.F. en de wijze van „factureren", die daar zou zijn toegepast. SYMPOSIUM OVER EIWITSTOFWISSELING Volgende week va.n 25 t/m. 29 juni zal onder voorzitterschap van prof. dx-, A. Querido, hoogleraar in de stof wisselingsziekten en endocrinologie, in Noordwij k een symposium over eiwitstofwisseling plaatsvinden waar aan door een veertigtal buitenlandse en een achttal Nederlandse onderzoe kers wordt deelgenomen. De studie van de eiwitstofwisseling bjj de mens (de wijze waarop met het voedsel opgenomen eiwitten verwerkt en omgezet worden tot lichaamseiwit) heeft in de laatste jaren, door het beschikbaar komen van nieuwe me thoden van studie en nieuwe genees middelen. weer de volle aandacht. Ook heeft modern biochemisch on derzoek de inzichten in de fundamen tele processen die aan de eiwitstof wisseling ten grondslag liggen, zeer verdiept. Tenslotte is het thans dui delijk dat een groot deel van de we reldbevolking ondervoed is. en met name hiervan gevolgen ondervindt die toe te schrijven zijn aan stoor nissen in de eiwitstofwisseling. De structuur van deze besloten bijeenkomst te Noordwijk is er vooral opgericht door uitwisseline van gege vens en gedachten tussen biochemici, klinici en farmacologen te komen tot verdieping van kennis op dit ter rein en ook verder onderzoek te sti muleren. Volgens hem blijkt er geen sprake te zijn geweest van dubbele facturen met onderling verschillende prijzen, doch slechts verschil in prijzen op grensdocumenten en in offertebrie- ven. Hetgeen wel iets anders is en bovendien geen strafbaar feit ople vert, zoals dr. Van Doorne verklaar de. De publikaties, die melding maakten van het bestaan van foto kopieën van onderling verschillende documenten betrekking hebbend op transacties, die facturen genoemd werden, hebben de Daf groot nadeel bezorgd. Gisteren is een communiqué gepu bliceerd van het hoofd van de arron dissementsparket te Den Haag, mi-. Th. Semeyns de Vries van Does- burgh. Daarin werd gezegd, dat de stukken, die aan hem ter hand zijn gesteld, geen enkele aanleiding zijn of zijn geweest tot het instellen van een opsporingsonderzoek tegen Daf en/of Demka. Nu schijnt alles dit is tenminste onze indruk van wat op de pers- „Contact met thuis" Terwijl de voorbereidingen voor het eerste verzoekplatenprogramma, bestemd voor Nederlandse militairen op Nieuw-Guinea nog in volle gang zijn, heeft de PTT reeds meer dan 1000 aanvragen van ouders, verwan ten, verloofden, vrienden en kennis sen bij radio-Nederland Wereldom roep afgeleverd. Gezien deze enorme belangstelling heeft de wereldomroep besloten het programma niet, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, tweemaal per v/eek, maar met ingang van maan dag dagelijks uit te zenden. Dit zal gebeuren onder de titel „Contact met thuis". De program ma's worden om half tien 's avonds op Nieuw-Guinea ontvangen. „Contact met thuis" zal omdat de uitzendingen speciaal op het ont- vangstgebied zijn gericht in Ne derland slechts bij uitzondering goed te ontvangen zijn. conferentie naar voren kwam te rug te brengen te zijn tot een mis verstand. Een misverstand, dat te ge makkelijker kon ontstaan, omdat mr. Maris noch vele journalisten weten, dat het gebruikelijk is om op ver schillende documenten verschillende prijzen te noemen en dat het binnen het kader van EGKS niet onbehoor lijk wordt geacht eenmaal genoemde prijzen te verlagen, indien er reële offertes van andere zijn, die lagere prijzen noemen. Vermoedelijk zal een aanklacht worden ingediend tegen een oud-em ployé van de Daf, die foto-kopieën vervaardigde en deze de heer Worms aanbood. Daarna zal de raad van bestuur van de Daf zich met be kwame juristen beraden over even tueel nog te nemen stappen. Geen overleg over kwestie-Kasjmier Een resolutie van Ierland, waarin India en Pakistan werd verzocht nieuwe onderhandelingen over Kasj mier te beginnen, is gisteren als ge volg van een Russisch veto door de Veiligheidsraad verworpen. De reso lutie kreeg zeven stemmen voor en twee tegen, bij twee onthoudingen. Vóór stemden Ierland. Amerika, En geland, Frankrijk, Nationalistisch- China, Chili en Venezuela. Tegen stemden de Sowjet-Unie en Roeme nië. Ghana en Egypte onthielden zich. Vóór de stemming verklaarde de Sowjetrussische afgevaardigde Moro- zow, dat het voornaamste oogmerk van de resolutie was een volksstem ming te doen houden, hetgeen vol gens hem een flagrante bemoeienis met de binnenlandse aangelegen heden van India was. Kasjmier is een wezenlijk deel van India gewor den, zo beweerde de Rus. De Indiase afgevaardigde noemde de Ierse resolutie een onvriendelijke ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Hells. 7.45 uur n.m. Station N.S.: Excursie Ned. Chr.Rels- ver. naar Rozententoonstelllng West- broekpark ln Den Haag. 2.50 uur n.m. Stille Mare: Straatpredlking Evang. Chr. Gem. 8 uur n.m. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefl-bewe- glng. Spr. mevr. S. Khan „Leven met Gocl". 11 uur v.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Evangelist Zijlstra. 10 uur \xa. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Films over Zuld-AmerlkaSuriname Kroniek, La Boqullla. 2.30 uur n.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vj». MAANDAG Breestraat 19: Vola. Lezing P. M. Heilig over houtsoorten. 8 uur n.m. Kam. OnneslaboratorlumK. en O.- excursle. 7.55 uur n.m. DINSDAG Hogewoerd 175: Dienstvergadering Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. In den vergulden Turk: Aandeel- houdersverg. N.V. Boekhandel en Druk kerij v/h E. J. Brill. 11 uur v.m. Prediker: Volle Evang. Zending. Evangelist J. van G(js. 8 uur n.m. Schouwburg: Uitvoering Chr. Ly- ceïstenver. 8 uur njn. WOENSDAG Breestraat 19: Slotavond Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur n.m. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur n.m. DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstvergadering Jehovah's getuigen. 7.25 uur n.m. In den Vergulden Turk: Aandeel houdersvergadering Van Wijk en He ringa. 3 uur n.m. Schouwburg: Operetteklasse Muziek school m.m.v. Jeugdaccordeonklasse. 7.30 uur n.m. VRIJDAG Boerhaavelaan: Opening Lagere Land en Tuinbouwschool. 10 uur v.m. Prediker: Evangelisatie Christengem. .Ecclesia". 8 uur n.m. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Dag. 10-4 uur .zondag 1-4 uur. Legermuseum (Pesthulslaan)Met uitzondering van maandag, dag. van 10-4 uur (zondag 1-4 uur). Rijksmuseum Geologie en Mineralo gie. v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Dag. 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur, zondag 1-5 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Ten toonstelling „Glas uit de oudheid", (t/m 15 augustus). Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dagelyks 10-4 uur. zondag 1-4 uur. Waaggebouw: „Leiden bekeken". Dag. 10 uur v.m.9 uur n.m. (vrijdags '2-9 uur n.m.); zond. 1-5 uur n.m. (t/m 16 Juli). BIOSCOPEN Trianon: „Om 4 uur breekt de hel los". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zona. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Maclste, zoon van Hercules". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donderdagcyclus „Trottoirmeisjes van Parijs". Casino: „De vampier". 18 jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Carrousel van het nachtleven". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Transport der verdoemden". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „Een stuk hemel te koop". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Astra Theater - Wassenaar: vrijdag 8 uur; zat. 7 en 9.15 uur „John Wayne de Grote vechter". 14 jaar. Zond. 7 en 9.15 uur; ma. en wo. 8 uur „De Getekende". 18 jr. Dond. 8 uur „Huwelijkslessen". 14 Jr. Zon dag- en woensdagmiddag half drie ..Stan Laurel en Oliver Hardy als Dansmeesters". A.l. Avond- en nachtdienst der Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen Apotheek van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp ls geopend. De Oegstgeester Apotheek. Wilhel- minapark 8. tel. 53274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zater dagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Coutlnho. tel. 52363; Van Win gerden. tel. 30791: Pleiter, tel. 31337; H. Jasperse, tel. 24961 en Van Leeuwen (Haagweg), tel. 26509. Te Oegstgeest de doktoren Van Walchren. tel. 52130 en Van der Vliet- de Vries ,tel. 22331. Weekeindedlenst der tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts P. R. v. Mens, tel. 52836. B(j geen gehoor van Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. jong verzekerd, voordelig verzekerd levensverzekering wijze en voorzichtige diplomatie". Tenslotte gaat het om het voort bestaan van de grote centra van Westerse beschaving, een voort bestaan, dat alleen mogelijk is tegen de achtergrond van een diep besef van verantwoordelijk heid. Lippmann zegt het niet met zoveel woorden, maar het komt er in feite op neer, dat Amerika wan trouwend staat tegenover nieuwe atoommachten, die juist terzake van die verantwoordelijkheid je gens de gehele mensheid te kort zouden kunnen schieten. Het is wèl tragisch, dat de Franse presi dent in zijn zucht naar Franse zelfstandigheid de deur geopend heeft naar een ontwikkeling, welke ernstige gevaren in zich bergt. BINNENLAND De twee wachtmeesters der Rijks politie. beiden uit Beilen, die betrok ken zijn geweest bij de schietpartij in Tiende veen op 4 juni van het vorig Jaar zijn gisteren door de arrondisse mentsrechtbank in Assen ontslagen van rechtsvervolging. Ter gelegenheid van het zevende lustrum van de katholieke economische hogeschool in Tilburg zullen tijdens de viering van de „Dies Natalls" op don derdag 15 november ere-doctoraten worden verleend aan prof. mr. C. P. M. Romme uit Bloemendaal en aan prof. Colln Clark, hoogleraar aan de universiteit van Oxford. Gistermiddag is op de Bedumer- weg in Groningen de 14-Jarige Peter Loman uit de Couperusstraat ln Gro ningen met zijn fiets onder een aan hangwagen gekomen. Daarbij werd de Jongen vrijwel op slag gedood. De minister van O K. en W„ mr. J. M. L. Th. Cals, heeft vanmorgen in Kleef (Did.) een herdenkingsten toonstelling geopend van de Neder landse schilder Barend Cornelius Koek koek in het stedelijk museum „Haus Koekkoek", het vroegere woonhuis van deze schilder uit de romantische school I Bij K b. is lr. J. Zuurdeeg, hoofd- lngenieur-a bij het arrondissement Maastricht van Rijkswaterstaat, met ingang van 1 augustus 1962 benoemd tot hoofdingenieur-directeur in de di rectie Zeeland, met standplaats Mid delburg. De 63-Jarlge heer J. de Heer uit Soestdijk is gisteren bij een verkeers ongeluk op de snelverkeersweg Mann heim- Frankfurt om het leven geko men. Zijn echtgenote en een schoon zuster liepen ernstige verwondingen op. In de Provinciale vaart te Delft is gisteravond verdronken de 9-jarige Wim Pronk uit de Pieterstraat aldaar. De jongen kwam met vriendjes op de fiets uit het zwemoad en reed op het smalle pad langs de vaart. De Jongen verloor het evenwicht en schijnt, voor dat hij ln het water terecht kwam met het hoofd op de walkant te zijn geval len. waardoor hij bewusteloos is ge raakt. Gisteravond wilde de 4-jarige Theo Zwart het erf van zijn ouderlijk huis in Haarlem-oost met zijn auto ped afrijden. Hij heeft vermoedelijk door de aanwezigheid van een heg niet gezien, dat op die weg een vrachtauto reed en ls door het voertuig, bestuurd door een 36-jarige Haarlemse chauffeur overreden. Het stoffelijk overschot ls naar de Marla-stichtlng ln Haarlem overgebracht. BUITENLAND Een 27-jarlge Nederlandse stuur man uit Geertruidenberg is door een gerecht ln Malnz tot een boete van 1050 mark veroordeeld omdat hij, on der de invloed van alcohol verkerend, op de Rijn bij Malnz een aanvaring had veroorzaakt. Het door hem bestuur de Nederlandse motorschip „Stella Maris 2" was op 29 mei 1961 na koers wijziging met twee Duitse schepen ln aanvaring gekomen en binnen tien minuten gezonken. Kolonel Abdoel Hamld Serradsj, eens ue „sterse man" van t>ir»e, scni'ijft in een open onef ln net Lgyp- tiscne biaa „Ai AJiram" uat nij oe- reiu ls naar uamascus terug te Keren oin uaar ln net openoaar tereent te staan, öerraasj, aie m mei uit een gevaiigenisnospitaai ontsnapte en naar Egypte uitweeK, neelt ue urlef aan ae buiscne regering gericht. In West-Duitsland wordt dagelijks 30.000 kg brooa door scnoolklnaeren weggegooid oï ln ae klassen achter gelaten, zo worat gezega ln het blad van het r.-k. aartsQisdom Keulen. Het orgaan doet een beroep op zijn „kleine lezertjes" eraan te denken, dat Jaar lijks 30 tot 40 miljoen mensen de Hon gerdood sterven. Op een conferentie in de Mon goolse noofdstad Oelan-Bator hebben ministers uit de landen van het com munistische blok besluiten genomen tot verbetering van het weg- en spoor wegvervoer ln de betrokken landen, zo meldt het persbureau Tass. In Libanon hebben zich voor een zetel ln het parlement, die was vrijgeko men door het overlijden van de oudste afgevaardigde. Joessef el Zeln, drie kandidaten gemeld, allen zoons van de overledene. De drie broers hebben hetzelfde program, gebaseerd op voort zetting van de politiek van hun „be treurde vader". VOOR HEDENAVOND Hilversum 1, 402 m. VARA: 14.10 Streekuitz. 14.30 Hol land Festival 1962: Mezzo-sopraan en plano: Spaanse liederen. 15.00 Muziek- matinee: Amus.muz. 16.40 Boekbespr. 17.00 Radio Jazzclub. 17.30 Act 18.00 Nws. en comm. 18.20 Draaiorgelmuz. 18.30 Theaterork. en zangsolisten. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Op de helling, gesprek over de heroriën tatie der kerken. 19.45 Lichte ork.muz. 19.55 Deze week. praatje. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Marinierskapel der Kon. Marine: Amerikaanse lichte muz. 20.40 Tango-Rumba ork. 21.10 Soc comm. 21.25 Italiaans ens. en zangsolist. 21.50 Oude liedjes. 22.20 Sportnieuws. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Muz. uit films en musicals. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.10 Franse les. 14.30 V. d. jeugd. 15.30 Sopranen en plano: duet ten. 15.55 Moderne muz. 16.10 Als de dag van gisteren, klankb. 16.40 Lichte gram. v. d. jeugd. 17.00 Sportperlscoop. 17.10 Volksmuz. 17.30 Boekbespr, 17 40 Nouveauté's: nwe klass. gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Jazzens. 18.50 Praatje voor politieke voetgangers. 19.00 Nws. 19 10 Act. 19.25 Gram.: Russische lie deren. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Populaire klassiekenomroeporkest en soliste: klass. muz. 20 50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 21.00 De Platen- koffer. gevar. progr. 21.45 Lichte gram. 22.70 27.25 Boekbespreking. 22 30 Nws. 22.40 Wii lulden de zondag in. godsd nrogr. 23 00 Meesterwerken van de religieuze muz. 23.45 Klassieke gram. 23.55-24 00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 15.00 Tips voor Uw vakantie. 15.25 Amerikaanse TV-film. 15.50 Tsjechische tekenfilm. 16.10 Ameri kaanse TV-film. 16.35 Op de drempel van de kosmos, de ontwikkeling van de luchtvaart. 17.00-17.30 V. d. jeugd. 19.30 Top of flop. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Amus.progr. 21.10 TV-film. 21.35 Willens en wetens, quiz. 22.35-22.45 Achter het nieuws. VOOR ZONDAG 24 JUNI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws., postduivenber. en soc. strijdlied. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Weer of geen weer, gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Kamerork.: Klass. muz. 10.40 Lieve oudersbrieven van beroemde kin deren (XII). 11.00 Lichte gram. AVRO: 12.00 Theaterork. en zangsoliste. 12.30 Sportber. 12.32 Verzoekprogr. van piano- en orgelmuz. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Op de plaat... rust!, gevar. progr. v. d. strijdkrach ten. 14.00 Boekbespr. 14.10 Radiophil- harm. ork.: Klass. en moderne muz, 15.15 Toneelbeschouwing. 15.25 Man nenkoor. 15.50 Oude klavecimbelmuz. 16.00 Dansork. en zangsolisten. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Walsorkest. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws.. sport- uitsl. en sportjournaal. VPRO: 18 30 Korte Ned. herv. kerkdienst. IKOR: 19.00 V d Jeugd. 19.30 De Open Deur. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Amus.muziek. 20.45 Hittegolf, hoorsp. 21.25 Muzikale vakantie overpeinzingen. 22.00 Ri)k- dom der welluidendheid. 22.30 Nws. en meded. 22 40 Act. 23.00 Zang en piano: klass. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Klass. gram. 8.25 Inleiding Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geestelijke lie deren. IKOR: 10.00 Muz. van de zon dag. 10.15 Inleiding op de kerkdienst. 10.30 Kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De Kerk in de spiegel van de pers, lezing. NCRV: 12,00 Kerkorgel- muz. KRO: 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Gram. 12.35 Lichte muz. en zang solisten. 12.55 De hand aan de ploeg, lezing. 13.00 Nws. 13.05 De Oelewap pers, licht progr. 13.30 Muzlek-perlo- diek. 14.00 Moderne kamermuz. 14.35 Missa Litanica. 15.00 Cello en piano: klass" muz. 15 25 Muzikale miniaturen. 16 00 Sport. 16.30 Godsd. uitz. Con vent van kerken: 17.00 Baptisten kerkdienst. NCRV: 18.30 Dubbelkwar- tet. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Meisjeskoor en solisten. 19 25 Door een geopende deur ln de Hemel, lezing. KRO: 19 45 Nws. 20.00 Een avond in Portugal. 21.30 Do-Re-Mi. licht progr. 22.20 0 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed 22.55 Holland Festival 1962: Concertgebouworkest en sooraan. 23.40 Klass. muz. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 19.30 Weekoverz. en Journaal. 20.00 Sport in beeld. KRO: 20.30 Woord en beeld. 20.40 Requiem voor een vo gel (Le gardien des olseaxix). éénakter. 21.15 Amsterdams Kunstmaandorkest: Populair klass. conc. 22.00-22.30 De antieke vaas, film uit de serie The four just men. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Praatje. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Symf.conc. 15.10 I. d. pauze: Lezing. 15.25 Symf. conc. (verv.). 16.15 Een enquête over de nationale gezondheid. 17 00 Hoor spel. 17.30 Voordr. 17.50 Lezing. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en journ. 18.45 Gevar. progr. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. uitz. 20.25 Liefdadigheids- oproep. 20.30 Hoorspel. 21.00 Ork conc. 22.00 Nws. 22.10 Klankb. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. 23.02-23.35 Gevar muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ill. 12.00 Verzoekprogr. 13.20 Reportage autoraces te Le Mans. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Gevar. muz. 14.25 Popul. liedjes. 15.00 Reportage autoraces te Le Mans. 15.10 Filmprogr 15.55 Rep. autoraces te Le Mans. 16.10 Popul. muz. en nwe gram. 17.00 Interviews en gram. 18 00 Amus. muz. 18.30 Amus. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Godsd. samenzang. 21.00 Popul. liedjes 22.00 Gevar. muz. 22 30 Nws. 22.40 Gevar muz. 23.30 Lichte muziek. 23.55-24 00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Pianoconc. 13.00 Nws. 13 10 Operamuz. 14.45 Klass. muziek. 15 30 Amus.muz. 16.30 Dansmuz. 18.20 Klass. Advertentie Voorzorg voorkomt zorg levensverzekering Mevr. Jacqueline Auriol heeft gis teren te Istres bij Marseille met een Mirage-3 het internationale snel heidsrecord vliegen voor vrouwen op een gesloten circuit verbeterd. Zij be reikte een snelheid van 1849 km per uur. In Parijs ls donderdagavond een communist neergestoken, toen hij met een partijgenoot anti-OAS-leuzen op straat kalkte. De getroffene overleed later aan zijn verwondingen. De dader wist te ontkomen. Dr. P. C. Paardekoper heeft de uitnodiging van de Belgische minister van Justitie, P. Vermeylen, om de moeilijkheden die gerezen zijn na ziin in Leuven gehouden lezing „Er zijn geen Belgen", te bespreken, aanvaard. Minister Vermeylen zal dr. Paardekoper op 2 juli ontvangen ln zijn kabinet in Brussel. Zoals bekend heeft de Bel gische minister een spreekverbod op gelegd aan de Neder.andse leraar. De volkspolltle heeft in de oos telijke haven van de Spree in Berlijn bij de Oberbaumbrücke op de sector grens een versperring in het water aangebracht die uit houten ramen be spannen met prikkeldraad bestaan. muz. 1845 Liederen. 19.00 Nws. 20.00 Ork.conc. en solisten: amus.muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Jazzmuz. 23.15 Dans- en amus.muz. 0.05 Klass. conc. 1.00 Weerber. en gevar. muziek! Frankrijk 3, 280 en 235 111. 12.02 Nws. 12.10 Radio Fllharm. ork en soliste. 15.50 Operaconc. 17.45 Ork! koor en solisten. 19.30 Lichte muziek! 20 00 Hedendaagse Franse musici. 22.15 Vioolconc. 22.45 Gevar. gram. 23.53. 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 111. 324 111.: 12.00 Nws. 12.03 Romantische muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Voor de sold. 14.00 Opera- en Bel Canto-conc. 15.30 Gevar. progr. 17.30 Lichte muz! 17.50 Pianorecital. 18.30 Godsd. uitz. 1900 Nws. en weerber. 19.30 Lichte gram. 20.00 Amus. progr. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuziek. 23.05 Lichte gevar. gram. 23.55-24.00 Nws. 484 111.: 11.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verzoekprogr. en sportber. 17.00 Nws. 19.30 Nws. 20 45 Lichte gram. 22.00 Wereldnws. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 25 JUNI Hilversum I, 402 111. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym, 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Lichte och- tendklanken. 8.00 Nws. en soc. strijd lied. 8.18 Muz. ochtendpost. 8.35 Bal- letmuz. 9.00 Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.10 Lichte gram. (9.35-9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Want leder mens draagt een naam. overdenking. VARA: 10.20 Zestig minuten voor boven de zestig. 11.20 Voordr. 11.35 Planorecital: Mo derne muz. 12.00 Tango-rumba-orkest met zangsolisten. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand. 13.20 Instrumentaal kwintet: lichte muz. 13.45 De gebro ken zuilen van Hercules, lezing (I). 14.00 Vlooi en piano. 14.30 V. d. jeugd. 15.15 Italiaans ens met zangsolist. 15.40 Lichte gram. 16.00 Oude liedjes. 16.15 Weerklank, muziek-revue. 17.00 Licht ens. 17.30 Act. 17.40 Licht piano- spel 17.50 Militair comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Instrum. trio: amus.muz. 18.40 Jazz trio met zangsoliste. 19.00 Parlemen tair overz. 19.15 Regeringsuitz Her- man Stok presenteert de Radlozllver- vloot. 19.30 Tsjechisch nonet: Moderne muz. 20.00 Nws. 20.05 Licht ork. 20.35 Op de praatstoel 21.05 Omroepdubbel- kwartet. 21.20 Omroepork. en solist: Klass. muz. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22,40 Dansork met zangsolisten. 23.05 Woor- den met stilte er orrt heen. poëzle- nrogr. 23.25 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 111. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Lichte gram. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Ra diokrant. 8.35 Vlotte ochtendmuziek jes. 9 00 V. d. zieken. 9.35 Kinderkoor. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Kamermuziek. 10.20 Theol. etherleergang. 11.05 Cello en plano: klass. en moderne muziek. 11.40 Lichte gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte ork.muz. 12.53 Gram. of. act. 13.00 Nws. 13.15 Licht ens. 13.45 Volksliederen uit Duitsland. 14.05 Schoolradio. 14.30 Promenade- ork. en zangsoliste. 15.30 Operamuz. 16.00 Bljbeloverd. 16.30 Zangrecital. 16 50 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Bezoek aan de Baliemvallei II. door mr. C. J. Schneider. NCRV: 18.00 Populair orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19 00 Nws. en weerber. 19 10 Koorzang, 19 30 Radiokrant. 19.50 Licht ens. 20.10 750 jaar Thomasschool, rep. uit. Leipzig. 20.20 Holland Festival 1962: Radio Filharm. ork. en solist: moderne muz. 21.25 Gram. 21.30 Nationaal Orgel im provisatie cbncours Bolsward 1962. 22.00 Pari. Comm. 22.15 Metropole-ork„ koor en solisten: amus.muz. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr. 23 05 Nationaal Orgel Im provisatie concours Bolsward 1962. 23 55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e U|n van 18-20 uur) I. Hector Berlioz. 1. Symphonie fan- tastique op. 14 („Episode de la vie d'un artiste"). Rêveries - Passions. Un bal. Scène aux champs. Marche au supplice. Song d'une nuit du Sabbat. Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l v. Igor Markevitch. 2. „Ha rold en Italië" op. 16. Harold dans les montagnes. Marche des pélerins qui chant leur prière du soir. Sérénade d'un montagnard des Abruzzes a sa blenaimée. Banquet de brigands. Phil harmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Igor Markevitch. (Altvioolsolo: Heinz Klrchner). II. Camille Saint Saëns. Concert voor plano en orkest nr. 5 in F. gr. t. op. 103. Allegro animato. Andante. Molto allegro. Jeanne-Marie Darré, piano. Orchestre National de la Radio- diffusion Francaise o.l.v. Louis Foures- tier. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20 30 Vader weet het beter, film. 20.55 Gevar. muz. progr. 21.20 V for Victory, documentaire over de tweede wereldoorlog. 21.45 Werkende scholieren in de vakantie, forum. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 in. 12.00 BBC Schots ork.: klass. muz. 12 55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Ge var. muz. 13.40 Schoolradio. 15.00 Rep. tenniswedstr. in Wimbledon. 15.15 Hoorsp. 16.45 Rep. tenniskampioensch. in Wimbledon 17.00 Hoorsp. 17.30 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18 15 In the South-East. reg. progr. 19.00 Klass. muz. 19 30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 21.45 Gevar muz. 22 00 Nws. 22.30 Kamermuz. 22 45 Pari. over zicht 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.35 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 «Mi 247 111. 12.00 Popul. gram. 12.31 Gevarieerde muz 13.30 Nws. 13.35 Cricket. 13.45 V. d. kind 14.00 V. d. vrouw. 15 00 Dans; muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 The Dales, dagb. 16.31 Uitsl. races en cricket. 16.35 Gram. v. d. jeugd. 17.00 Gevar progr. 17.31 Popul. muz. 18.33 Sportprogr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Nws. en Journ. 19.25 Sport. 19 31 Lichte muz. 20.00 Gevar. gram. 20.31 Amus. muz. 21 00 Onbekend 21.31 Amus.muz. 22.15 Orgelrecital. 22.30 Nws.. soort en act. 22.41 Gevar. progr 23.55-24.00 Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 nt. 12.00 Jazzmuziek 13.00 Nws. 13.15 Amus. muziek. 16.00 Klass. muz. 17 00 Nws. 17 45 Gevar. gram. 19 00 Nws. 19.30 Klass. conc. 21.45 Nws 22.15 Jazzmuz. 22.30 Amus muz. 23 00 Lichte gevar gram. 24 00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 111. 12.02 Nws. 12.10 Ork conc. en solist. 13.50 Pianorecital. 14.25 Gram. 14 30 Orgelrecital. 15.00 Ork.conc. 16 00 He dendaagse muz. 16.30 Franse muziek. 17 30 Pianorecital. 18.05 Kamermuziek, 19 00 Nws. 20.00 Ork. conc. en solist. 23.10 Solisten. 23.25 Kamermuz. 23.53- 24 00 Nws. Brussel, 324 en 484 111. I ui.: 12 00 Nws. 12.03 Lichte ork. muz. 19.30 Weerber. 12 35 Landbouw- kron. 12 42 Lichte gram. 12 50 Beur?- kron. 13 00 Nws. en weerber. 13.15 Tafelmuziek 14 00 Licht gram 14.30 Svmf. conc 16.00 Beursber. 16 06 V. d. zieken 17 00 Nws 17 15 Lichte gram. 17 45 Franse les. 18.00 Godsd. Prot. uitz. 18.20 V. d. sold 18 45 Comm bij Tour de France. 19 00 Nws. 19.40 Ork muz. 19 45 In en om de opera.. 20 00 Kamerconc tl. d pauze- De zevpn kunsten). 21.30 Gevarieprd nroer. Nws. 92 15 Amus muz 00 95 Poniiliire voWsmuz 22 55 Nws. 23 00-23.15 V. d 7onHDrfpn 484 111.: 11.55 Gram 13 00 Nws 13.15 Gevar. gram. 14.03 Symf conc. 15.03 Lichte gram. 16.08 Operettemuz. 1700 Nws. 17.15 Muz. van Belgische compo nisten 18.45 Gram. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Nws. 21.45 Gram. 22 00 Wereld nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 2