Droedel en de doorbraak deUER&PU/r Hoe warm liet soms is en (niet) hoe moeilijk! Westcluitsers drama van 't speelden in Parijs getto in Warschau Kom er ACHT-er HOE WERKT HET! On. A frekening met de bladzijde van diepzwart nazi-verleden Kom er ACHT-e VERHAAL VOOR DE KLEINTJES De druk lucht, geleverd door een druklucht-installatie (2-6atm.) sleurt de toegestroomde verf mee. Door wrijving met de bui tenlucht onstaat een nevel. exhauster. kap lucht- ketel druk regelaar motor druklucht verf beker De verfspuiter is voor de auto, wat de beauty shop is voor mevrouw. Maar hij behoeft er minder vaak heen Voor de „doe-het- zei vers" bestaan er verfspuiten, aan te sluiten op de druk zijde van een stofzuiger. Ook zijn er spuitbussen waarin de lak onder druk van freon-gas staat. verf naald trekker roosters onder negatieve spanning bond HOGE DRUK COMPRESSOR 175 atm. OPEN SLANG: straal lak onder 175 atm. elektrostatische jé generator 70000 V rerfspuitfl GEKNEPEN SLANG: nevel - :e briclgerubriek Goed bridge spelen vereist een voortdurende, scherpe concentratie de moeilijkheden en verrassingen die zich in dit mooie spel kunnen voordoen, gedogen feitelijk geen moment verslapping der aandacht. Bridge in de zomer houdt daarom veel kansen op fouten in; het warme weer of de mooie avond verleiden de bridger al gauw, het maar niet zo erg nauw te nemen. Ik heb een dezer dagen in zomerse stem ming, kans gezien het onderstaande spel om zeep te helpen had U het beter gedaan f Te oppervlakkig Bridgevraag dezer weekt Dit geval zetten een brid geclub op stelten. Zuid speel de 6 Sansatout west kwam uit met harten en zuid maak te twaalf slagen zonder één maal schoppen te moeten spelen. Na de elfde slag ont stond deining: west had een kaart te weinig, keek nog eens goed en vond schoppen aas op de grond. West, die óók schoppenheer had, stelde dat hij „natuurlijk met aas- jieer uitgekomen zou zijn" als hij tachoppenaas gezien jiad en eiste één down. Wat moest er gebeuren?? Antwoord elders op deze pa gina. Die vijfkaart ruiten echter (met zeker Vrouw en of Boer aan het hoofd) is in dit biedverloop niet aannemelijk west had over 2 SA veiliger 3 Ruiten kunnen bieden, en had wellicht die kleur voorge speeld. Kortom west heeft ver moedelijk twee klaveren en de juis te speelwijze was geweest Aas en Heer. Overigens was wests tegenspel minder goed en oosts signaal in harten gevaarlijk. Als west b.v. in slag 2 een kleine schoppen had nagespeeld, zou schoppenvrouw la ter geen entree meer op tafel zijn; zuid was dan zeker down gegaan. Dit zomerpartijtje had dus door een scherpe analyse gewonnen kun nen worden en ook als men tot de eenvoudige bridge zielen be hoort. die altijd Aas en Heer spelen met 9 kaarten. Sch V 5 Ha 8 6 3 Ru 9 4 2 KI H 6 5 3 2 Deze analyse bleek veel te opper vlakkig de juiste redenering is moelijker, doch niet onoplosbaar, zelfs niet aan de bridgetafel. De oostspeler mag voor zijn vrijwillige 2-schoppenbod natuurlijk getaxeerd worden op 5 kleine schoppen; dit betekent, dat west niet meer dan 3 schoppens met het Aas heeft evenmin twee schoppens, daar west niet gesteund zou hebben. Dat west een vierkaart harten van Aas-Heer-Boer had, is even min nog een geheim. Voor schop pen harten telt west dus reeds 7 kaarten totaal; indien west nu slechts één klavertje heeft, zou hij dus ook een vijfkaart ruiten moeten hebben, want 3 (schoppens) -f 4 (hartens 1 klavertje» 8 en daar we nu eenmaal met 13 kaar ten spelen, zou west dus 5 ruitens moeten hebben. Antwoord op bridgevraag: Het spel moest als „ge maakt" worden geschreven. Volgens de spelregels wordt de gevonden kaart geacht te behoren tot de onvolledige hand en de speler met die hand is zelfs verantwoorde lijk voor een eventuele ver zaking die begaan wordt door die kaart niet te spelen. Van verzaking was hier inog net) geen sprake maar west had zijn kaarten direct goed moeten tellen; nu hij dat niet deed, draagt slechts hij de verantwoordelijkheid voor het. spelen met twaalf kaar ten. De wedstrijdleider mag het spelen evenmin annu leren. NZ hebben elk met 13 kaarten het bieden en spelen normaal afgewerkt en zijn niet verantwoordelijk voor slordigheden hunner tegen partij. De zachte Defag-straal geeft een fraaie deklaag bij een minimaal lakverlies. Zaterdag 23 juni 1962 Pagina 4 De laatste bewoners van het getto besluiten tenslotte echter toch een actieve weerstand te voe ren, door bij een achtervolging die verbluffend knap op het toneel wordt gesuggereerd een Duitser neer te schieten. Waarna ze zich verschansen in de kelders waaruit ze door mitrailleur- en tankvuur zullen worden gedood. door de enige poort in die muur naar het onbekende. Heldhaftigheid manifesteert eigenlijk niemand. Men houdt zich en elkaar, in het beste geval, met wat bakerpraatjes op de been. Zo is de rabbie even ontdaan en zelfs verontwaardigd, omdat de Duitser nu zelfs de gods dienstoefeningen in de synagoge verboden heeft, maar die zijn ver ontrusting al weer heel gauw be heerst, omdat hij net vernomen heeft, dat de Duitser volgende maand het getto toch zal verla ten. En al die kleine rivaliteitjes, jaloezietjes, humeurigheidjes die in elke gemeenschap, en dus ook in een gezin, nu eenmaal altijd heer sen, worden evenmin door die gi gantische bedreiging van de collec tieve dood, die elk uur wat dichter bij sluipt, opgeheven. Integendeel, het is juist het mateloze contrast tussen dat onvoorstelbare gevaar dat nog altijd, en tegen beter weten in, niemand schijnt te willen on der kennen en, aan de andere zijde De Joodse vader spreekt zijn [amilieleden toe. Indrukwekkend brok toneel (Van onze correspondent in Parijs, Frank Onneni Voor de bijdrage die het Beierse Staatstheater, uit naam der West- duitse Bondsrepubliek zojuist aan het Internationale Festival in Pa rijs geleverd heeft, kan men zowel uit artistieke en toneeltechnische, als uit algemeen-menselijke of mo rele overwegingen alleen maar de opperste waardering uiten. De voorstelling, die deze troep uit München onder de meesterlijke lei ding van Kurt Meisel gaf van de bewerking van de roman „De Muur" van de Engelse schrijver Millard Lampell, was uit alle gezichtspun ten van het theater (qua spel, be lichting, aankleding) inderdaad een model van eenheid en van een stijl, welke omschreven zou kunnen worden als discreet, sober en vol strekt onvulgair realistisch. Doch de bewondering ,die men voor die kunstzinnige verdiensten voelen kon, werd nog overscha duwd door de wurgende nachtmer rie, welke men ervoer bij een der afzichtelijkste excessen, welke het Duitse nazisme, juist twintig jaar geleden, vertoonde: de georgani seerde, wetenschappelijke uitroeiing „Ik maak een nieuw huis", ze Droedel blij. „Dat kan ik zelf". „Dat is mijn zaak niet", zei de Burgemeester. „Ik ben er om het algemeen belang te dienen en niet om jouw potten en pannen op te bergen, Droedel, dat moet je goed begrijpen." Nu, die arme Droedel begreep het langzamerhand maar al te goed. Er zat niets anders op dan dat hij een nieuw huis zocht. Maar dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan want er waren meer kabouters dan huizen en Droedel slaagde er niet in een huis te vin den. Tenslotte dacht hij: „Weet je wat ik doe? Ik bouw een huis, dat kan ik best. Een mooi houten huis in het bos". Hij zocht een mooi plekje, een eindje buiten het ka- 1. duim in spiegel 2. extra fles op tafel 3. voet van man op de grond 4. krukje toegevoegd 5. haar derde man van rechts 6. bril kapper 7. dak van wandklokje 8. leuning rechter stoel. van een half miljoen Poolse joden in het getto van "Warschau. Dat de Duitsers zelf, in de vorm van dit toneelstuk, deze zwartste bladzijde uit hun recente geschiedenis voor dit internationale forum hebben op- of teruggeslagen, zou misschien, zo willen we tenminste hopen, als een bewijs kunnen gelden voor het definitieve karakter van hun afre kening met het nazi-verleden. Met een onzuiver geweten laat men het Hoofdfiguren Getuigenis Op een koude voorjaarsdag zat kabouter Droedel voor het raam van z'n knus kabouterhuisje naar buiten te kijken. Hij was heel blij. Hij had lekker ontbeten, al zijn kleedjes uitgeklopt, zijn sokken ge wassen en de bloemen water gege ven en nu dronk hij een kopje eikelkoffie en keek naar buiten. Niet dat er zoveel te zien was: schuin tegenover zijn huisje zaten twee mussen in het kale eikenhak hout te babbelen en in de dennen daarachter wiegde een eekhoorn op een tak. Wat dorre beukenblaadjes dansten om elkaar heen op het bre de zandpad, een tak bewoog in de wind en meer gebeurde er eigenlijk niet. Maar kabouter Droedel was er heel tevreden mee. Hij dacht: „Welk blaadje zal nu het eerst bij die dikke steen zijn?" en hij dacht: „Wanneer zullen de knoppen in het struikgewas nu eens uitbotten?" en hij dacht: „Wat zal ik vandaag eten?" Je ziet: kabouter Droedel had veel om aan te denken. En opeens dacht hij: „Wie komt daar aan?" Hij richtte zich op om beter te kun nen kijken. „Als dat Plicht niet is", zei hij halfluid voor zich heen. En het was Plicht. Hij liep regelrecht naar Droedel's huisje en Droedel haastte zich om hem binnen te la ten. Plicht wreef zijn dunne handen in elkaar en hij zei dat het koud was. Droedel zei, „ja dat is zo" en hij hielp Plicht uit zijn keurige jas en hij vroeg hem of hij trek had in Eikelkoffie en zei dat hij het gezel lig vond dat Plicht er was. Plicht schudde ernstig zijn hoofd: hij wilde geen koffie en het was niet gezellig. Je begrijpt dat Droe del heel verbaasd keek bij het ho ren van deze woorden. „Ik kom hier niet als je vriend Plicht," zei Plicht, „maar als de Heer Plicht, Ambtenaar ter Ka bouter-gemeente-secretarie. en ik kom je iets akeligs vertellen." N W O z Sch H B 10 Ha V 10 5 Ru A H 5 KI A B 10 8 Zuid was gever, niemand kwets baar. Het bieden ging: zuid 1 kla veren west doublet noord 2 klaveren oost 2 schoppen zuid 2 SA west 3 schoppen noord 3 SA oost en zuid pasten west doublet allen pasten. Men kan niet zeggen, dat noord zijn spel onderboden heeft een „pas" of 3-schoppen zou geen gro ve bridgezonde geweest zijn. Tegen 3 SA kwam west uit met hartenheer oost speelde harten 9; hierna hartenaas, oost harten 2 en toen een derde harten van west waarop bij oost de 7 ver scheen. Zuid was dus een slag met hartenvrouw hoe had hij verder moeten spelen? Een aardig pro bleempje waarvan ik u hieronder meteen de oplossing geef maar probeert u het eerst maar eens zelf. Oplossing: Het grote probleem is natuurlijk, wie of de klavervrouw zal hebben en wie schoppenaas. Het laatste is het eenvoudigste het is wel zeker, dat west schoppenaas heeft; daarop had hij anders twee malen moeten doubleren en de schoppens steuhen? Schoppenaas bij west is belang rijk. omdat de klaverkleur blok keert (tenzU de Vrouw sec valt); probeer maar eens twee maal kla veren (Heer-Aas) te spelen en ge zult zien, dat zelfs bij het vallen van klaverenvrouw de tafel (noord) niet meer in klaveren aan slag kan komen. Ik kwam tot de conclusie, dat west voor zijn eerste doublet (in formatie) wel een singleton klaver zou hebben: dus een kleine klaver naar de Heer en toen snijden naar Aas-Boer leek de logische proce dure. ter wilde het zandpad voor Droe del's huis verbreden en verhar den en er een zijpad bij maken zodat de kabouters vlugger bij de hei zouden zijn. „Een zijpad?" vroeg Droedel. „Er is toch een zij pad naar de hei, een eindje ver der?" „Zeker, zeker", zei Plicht. „Maar dit wordt een nieuw pad, een bouterdorp. Het was er niet te warm en niet te koud. en Droedf dacht: „Hier zou ik willen wonen' En toen hij dat gedacht had. gin hij meteen aan de slag. Hij haki en hij zaagde bomen om, hij werk te zonder op of om te zien en h zong terwijl hij dat deed want h vond het prettig werk. Hij schra verschrikkelijk toen hij opeen ee stem hoorde vragen: „Wat doe daar, Droedel?" Die stem was vs de Burgemeester. prachtig kaarsrecht pad. En het komt te liggen op de plaats waar nu jouw huis staat. Het spijt me. Droedel". Droedel die dacht dat Plicht een grapje maakte, begon te lachen „Dat kan niet", zei hij. „Het spijt me. Plicht. Heer Plicht. Het pad moet maar naast mijn huis komen, dat lijkt me beter." Plicht schudde heel ernstig zijn hoofd. „Nee," zei hij. „Een Door braak waarbij niet gebroken wordt, is geen Doorbraak. En het enige wat we hier kurpien breken, is jouw huis. Jouw huis, Droedel, moet wor den afgebroken in naam der wet". Droedel werd boos. Een grapje kon hy wel verdragen, maar nu ging Plicht te ver. „En voor wie is dat pad dan wel?" zei hij. „Voor wie is dat pad dat zo belangrijk is dat mijn mooi, mijn prachtig huis moet worden afgebroken?" „Voor het algemeen belang", zei de Ambtenaar. Droedel lachte ho nend: „Voor de konijnen zeker", zei hij, „en de hazen die op de hei willen spelen. Alsof die belang heb ben bij een pad! Nee heer Plicht, zeg maar tegen de Heer Burgemees ter dat er niets van in komt". Maar er kwam wel wat van in. Diezelfde middag kwam de Burge meester met een duimstok en een stuk papier en een streng gezicht en hij legde uit dat het nieuwe pad daar moest liggen en nergens an ders. En „daar" was op de plaats van Droedel's huis. „Maar waar moet ik dan heen?" zei Droe del. „Ik met mijn kastje en mijn tafel en mijn bed en mijn potten en pannen en De Burgemeester schudde sombe zijn hoofd. „Dat gaat niet, Droede Dit bos is bestemd om in te wan delen en niet om in te wonen". „O", zei Droedel beteuterd. „Waa zal ik het huis dan neer zettei Heer Burgemeester?" „Nergens," zei de Burgemeeste „Je mag geen houten huis bouwei Droedel. dat staat in de wet". Arm Droedel! „Maar wat moet ik dai Heer Burgemeester?" Een beetje ongeduldig zei de bui gemeester: „Hoor eens Droedel. di heb je me al eerder gevraagd en vind dat je oud en wijs genoeg zo moeten zijn om voor jezelf te zor gen. Denk er wel aan dat overmof gen een begin wordt gemaakt de Doorbraak. Overmorgen om ne gen uur, en Doorbraak be tekent Afbraak. Tot ziens Droedel, Droedel zei niets. Nadat hij evei had nagedacht ging hij verder r zagen en timmeren. Maar hij tl merde geen huis, hij timmerde ee kar. Een grote platte kar met e onder twee wielen: dat waren schij ven die Droedel van een dikke den neboom had gezaagd. Heli maal rond waren ze niet, maar di vond Droedel geen bezwaar. V duwde die kar naar zijn huis laadde hem vol met zijn hebben houwen. Toen ging hij weg. Hij lil met die kar tot hij kwam bij rand van een ver en vriendeli, bos. Daar zou hij graag willen w nen. Toevallig kwam er net ee konijn voorbij en Droedel, voorzicl tig geworden, vroeg hem: „Van* is dit bos?" „Van niemand", zei dat konij wat verbaasd. „Van jou, van m van ons allemaal". „Doen ze hier niet aan doorbn ken?" vroeg Droedel. „En hebbt ze hier geen ambtenaren en wetten?" Ambtenaren?" zei het konij! „Nee, die hebben we hier niet. ze lekker?" „Nee", zei Droedel gerustgestd „Ik denk het niet. Dus ik kan tö rustig wonen, konijn?" „Ik zou niet weten waarom niet zei het konijn dat er niets van f greep. „Fijn," zei Droedel en hü P®* zijn zaag en zijn bijl en hij hat en hij zaagde, hij werkte zonder of om te zien en voor de zon one. was had hij een nieuw huis. woont er nu nog en als je eens' dat bos komt, moet je hem besli bezoeken want Droedel houdt h® veel van bezoek. En in zijn kt staan altijd lekkere koekjes. M.FJ Die joodse voddenman die. met de gele band al om de arm en dus reeds getekend door de dood, zijn negotie instinctmatig voortzet en de inboedels op- en verkoopt van zijn wijkgenoten, die al een aanzegging voor hun vertrek ontvangen heb ben, tot ook zijn uur zal slaan. Die andere buurman die zich als lid van de joodse politie heeft laten strikken en aldus de verantwoor delijkheid voor de „loyale" gedra gingen van zijn lotgenoten aan vaardt, in de uiteraard ver geefse hoop zo zelf het vege lijf te zullen redden .Dat jonge meisje dat vrolijk uitgaat met een vriendje en vergeten is, dat haar vader die avond een oproep had ontvangen en die ze nu ook nooit meer terug zal zien. De broer, die schrijver had willen worden en die nu eveneens nog enig uitstel van executie heeft gekregen door eigenhandig mee te bouwen aan die muur. waardoor hij. steen voor steen, de eigen val in het isolement helpt voltooien. S.S.-er haalt een grapje uit met de voddenman oude zeer immers liever maar rus ten Geen romantiek Dit drama van apocalyptische af metingen is geen verzetsheldenro- mantiek, geen fraseologie, zelfs geen confrontatie van ideologische waarheden of leugens. Slechts een overdwarse doorsnede van 't leven zoals dat in het getto, na de oprich ting van die-andere-muur op 15 no vember 1940, toch nog werd ge leefd. Het dagelijkse leven van een familie, die het eens goed had, en die nu langzaamaan verpaupert, al vorens lid voor lid te verdwijnen die onverstoorbare bearijvigheidjes van die menselijke insekten in hun binnenhuizen, dat dit drama zijn epische karakter en grootheid natuurlijk vermengd met de on tembare joodse humor geeft. Ofschoon het stuk en de voor stelling tal van aspecten vertonen het draaitoneel, dat een paar slagen maakt om zijn as, wanneer er weer zoveel dagen, weken of maanden zijn vervlogen waar door deze vertoning tot een uitzon derlijke prestatie wordt gestempeld, vallen die verdiensten toch wel vol ledig in het niet bij de herinnering, die hier weer werd opgerakeld en tastbaar gemaakt in een drama, zo verpletterend van omvang dat we er slechts enkele „details" van kun nen omvademen of overzien. En het zijn dan ook juist die enkele „details" waardoor „De Muur" niet slechts een indrukwekkend en doel treffende brok toneel, doch voor al nog wel een pathetische getui genis is geworden. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders op deze pagina. Daar schrok Droedel van. „Wat is er dan. Heer Plicht?" vroeg hij angstig. Maar de Ambtenaar ter Kabouter-gemeente-secretarie wilde niets zeggen voor hij zat in Droedel's mooie schommelstoel, tegenover de nieuwsgierige Droedel. Nadat Plicht zijn neus gesnoten en zijn keel geschraapt had zei hij plechtig: „Er moet een Doorbraak komen". „O", zei Droedel. „O. Is dat alles?' Plicht knikte. „Nou. zei Droedel. „Dat valt dus nogal mee. Wat is een Doorbraak, Plicht?" „Heer Plicht", verbeterde Plicht en hij kuchte en hij zei dat een Doorbraak iets was waarbij gebro ken moest worden. De Burgemees- t t t t De Defag-methode werkt niet met druklucht, maar met zeer hoge druk op de verf die hierdoor hydraulisch verneveld en versneld wordt (als het I water bij een geknepen tuinslang). Bij het spuiten van kleine voorwerpen gaat veel laknevel langs het doel. Dan geeft men de verf deeltjes een negatieve elektrische lading, zodat ze door de voorwerpen worden aan getrokken

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 18