raH> „Macbeth" van Old Vic te zeer beschouwelijk KLEUR- SPOELING THUIS ZELF DOEM Bezetting niet sterk Onze landbouw krijgt goede kansen! Nu 260 parachutisten gevangen of gedood Wethouder ging niet buiten Kerkelijk Leven zijn „boekje" UW HAAR: POLY-COLOR SPAREN VOOR EEN WONING internationale in vrije markt Ondanks de concurrentie De resterende gelokaliseerd en ivorden opgejaagd Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 22 juni 1962 Tweede blad no. 30684 Het raadslid, de heer K. F. de Bree (K.V.P.) heeft zich onlangs met de volgende vragen tot het College van B. en W. gewend: Is het juist dat minister Van Aart- sen tijdens zijn jongste bezoek aan B. en W. van Leiden, mededelingen heeft gedaan omtrent de mogelijke toestemming tot uitvoeringen van werken in onze gemeente? Indien dit bevestigend beantwoord kan worden, achten B. en W. het dan juist, dat de Wethouder van Finan ciën, de heer S. Stolp daarvan mede deling doet tijdens een door zijn po litieke groepering belegde verkiezings vergadering, alvorens de Gemeente raad hieromtrent is ingelicht? Zijn B. en W. niet van mening dat bovenbedoelde hieronder bijgevoegde mededeling, gezien het tijdstip en het gezelschap waar deze werd gelan ceerd, ontoelaatbaar is? „In een verkiezingsvergadering van de prot.-christelijke groep, die gister avond in de grote zaal van Den Burcht werd gehouden, heeft de wet houder van financiën, de heer S. M. Stolp, meegedeeld, dat op goede gron den kan worden aangenomen, dat zeer binnenkort van hogerhand toe stemming zal worden gegeven tot de bouw van het lang-verwachte zwem bad aan de Voorschoterweg in Zuid- West. Tussen minister Van Aartsen en College van B. en W. is onlangs een gesprek gevoerd, waarbij de minister heeft toegezegd, het gemeentebestuur binnen afzienbare tijd een lijstje te zenden van werken die tot uitvoering kunnen komen. De wethouder kon ten aanzien van het zwembad overigens in alle bescheidenheid niet verhelen, dat hij daartoe wel een klein stootje mocht geven." Was het overigens niet juist ge weest de Raad van deze belangrijke ministeriële mededeling op de hoogte te stellen? B. en W. geven op de vragen het volgende antwoord: Het is juist, dat ons College niet lang geleden met de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, evenals verleden jaar, een bespreking heeft gehad over de werken, waar voor in de loop van 1962 rijksgoed keuring wordt nodig geacht. Daarbij heeft de minister geen concrete me dedelingen gedaan over te verwach ten rijksgoedkeuringen, doch toege zegd, dat wij binnenkort een opgave zullen ontvangen van de werken, waarvoor in 1962 zijnerzijds toestem ming to uitvoering zal worden ver leend. De wethouder van Financiën heeft dit op de in de vragen bedoelde ver gadering medegedeeld en daarbij op gemerkt, dat hij indertijd een klein stootje heeft mogen geven om tot de bovenvermelde besprekingen met de minister te komen. Voorts heeft hij daarbij gesteld, dat ons College zowel het vorige jaar, als dit jaar aan de minister een schema heeft voorgelegd Duizendste bezoeker ziet „Leiden Bekeken" Op de tentoonstelling Leiden Be keken over het wegen- en sanerings plan is de duizendste bezoeker gis termiddag in het Waaggebouw har telijk ontvangen. Het was zuster Felicitas. de econome van het Sint- Elizabethziekenhuis. die in ver band met. de toekomstige ontwikke ling van het ziekenhuis zeer veel be langstelling heeft voor de plannen van de gemeente Ze werd door wethouder A. J. Jon- igeleen, de voorzitter van de tentoon stellingscommissie. dan ook als een goede bekende begroet. Immers, zus ter Felicitas voert met het gemeente bestuur vrij regelmatig onderhande lingen over de ruimtelijke ordening. De heer Jongeleen overhandigde zus ter Felicitas het fotoboek van mr. Elias en Ed van Wijk over Leiden, alsmede een taart. De duizendste bezoekster was ver gezeld van mevrouw A. van Hooft- Zom. de echtgenote van de accoun tant van het ziekenhuis. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool (tweede leerkring groep II) zijn geslaagd de dames J. Jacobs te Leiden. H. Ooms te Leiden en de heren P. W. J. Warnaar te Leider dorp. G. J. Windhorst te Hazers- woude en H. 't Speyker te Leiden. van de objecten, welke naar ons oor deel het meest urgent waren, en dat het resultaat van de bespreking in 1962 wel tot voldoening heeft kunnen stemmen, al konden niet alle wensen worden vervuld. Aan het slot van dit gedeelte van zijn betoog heeft de wethouder met betrekking tot het zwembad gezegd, dat hij reden had om aan te nemen, dat binnenkort tot aanbesteding zou kunnen worden overgegaan. Dit was een persoonlijke mening en berustte niet op mededelingen van de minis ter in de met ons College gehouden bespreking. Zoals uit het bovenstaande blijkt, komt het betoog van de wethouder in het gecomprimeerde persverslag, dat in de vragen is aangehaald, niet be- hoordyk tot zijn recht; met name wordt het verband van de verschil lende mededelingen niet juist gelegd. Wij zijn geenszins van mening, dat de gewraakte mededelingen van de wethouder van Financiën, zoals zij in werkelijkheid zijn gedaan, ontoelaat baar zijn te achten. Voorts zal het duidelijk zijn, dat, nu nog geen concrete mededeling van de minister is ontvangen omtrent de werken, waarvoor rijksgoedkeuring zal kunnen worden verwacht, het voor ons College bezwaarlijk was de Raad ter zake reeds in te lichten. TUBE 1.95 Advertentie Zoekt U moderne of klassieke modellen gouden verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten Japanse meisjes zoeken (Leidse) „pen-friends" Twee Japanse meisjès, Mihoko Takahasi en Yoko Masaki, heb ben onze Redactie een brief gezon den, waarin zij de loens te ken nen geven "to make friends with your people". Beiden wonen in Akita, een bedrijvige stad in het noordwesten van het Japanse hoofdeiland, Honsjoe. Mihoko en Yoko zouden zo graag het weder zijds begrip tussen Aziaten en Europeanen bevorderen en daar mee een kleine bijdrage leveren tot de vrede in de wereld. Het adres van onze Redactie kregen zij van de "Youth Council for In ternational Contact"Zij schrij ven letterlijk o.m.: "When we see the map then we find hoio your country and mine are apart by continents and oceans. Still more, when we see the culturesliving manners, the ways of thinking of both, they are so much different from each other". Juist die verschillen zijn aan leiding voor dit tweetal om cor respondentie te zoeken met Ne derlandse pen-friends. We mogen veronderstellen, dat er in een stad als Leiden zeker wel jongeren zullen zijn, die zich met deze meisjes in verbinding willen stellen. De adressen luiden Mihoko Takahasi, 135-4 Shozun- no. Terauchi Akita City, Akita Japan Yoko Masaki, 150 Ma- kuaraikawa, Terauchi Akita City, Akita. Japan. PROMOTIE OUD-STADGENOOT Aan de Rijksuniversiteit -te Utrecht promoveerde gisteren onze oud-stad genoot. drs. J. J. Lub O.E.S.A., thans wonende te Schiedam tot doctor in de faculteit der letteren op het proef schrift getiteld: „Sinte Augustij-ns Hantboec". Drs. Lub is enige jaren lector in Nederlandse taal- eri letter kunde geweest. aan de universiteit te Madrid en is thans rector aan het Sint-Léduina Lyceum te Schiedam. Promotor was: prof. dr. C. B van Haeringen. Assyi-iologisch congres in Leiden Van 23 tot 28 juni wordt in Leiden het negende internationale assyrio- logische congres gehouden. In 1952 werd het derde congres van deze aard eveneens in de Sleutelstad ge houden. Er zullen ongeveer 130 assy- riologen aan het congres deelnemen, van wie 110 buitenlanders. Na excursies in het weekeinde zal de officiële opening van de weten schappelijke bijeenkomsten maan dagochtend om tien uur in de Aca demie plaats vinden door de direc teur generaal voor de buitenlandse culturele berekkingen van O., K. en W,. dr. H. J. Reinink. NED. 1IERV. KERK Beroepen te Middelburg (wijkgem. Ill) L. de Vrijer te Eibergen te Bennekom H. S. J. Kalf te Benne- broek. Bedankt voor Krimpen a/d Lek J. A. de Bruyn te Ernst. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nieuw-Vennep H. J. van Duinen te Zwijndrecht. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Leeuwarden (2de pred. pi.) A. W. Drechsler te Vlissingen en J. P. Geels te Haarlem-Centrum. Ex-priesterhuis te Veip geopend Door een eenvoudig wii doek te la ten vallen, is gisteravond het eerste Europese ex-priesterhuis „DE WARTBURG" aan de boulevard te Velp officieel geopend door ds. J. Gravendeel, de voorzitter van de stichting „In de rechte straat". Er was aan deze officiële ingebruikne ming 'n feestelijk tintje gegeven dooi de aanwezigheid van 't fanfarecorps van het Leger des Heils uit Zutfen, dat geestelijke liederen speelde en ook de samenzang in de koele zomer avond begeleidde. De gedenksteen vermeldt de woor den: De Warlburg 1962 Een vaste burcht is onze God, een toevlucht voor de zijnen, de eerste regels van het Lutherlied. Baptistenvrouwen voor dertigste maal bijeen Uit alle delen van het land waren de leden van de Nederlandse Bap tisten Vrouwen-beweging „Zuster- hulp" naar Den Haag gekomen, waar gisteren niet alleen de jaarlijkse le denvergadering werd gehouden, maar ook de dertigste nationale con ferentie. In tegenstelling tot andere confe- rentiedagen lag het aantal deelneem sters dit jaar lager dan andere jaren. De baptistengemeenten zijn voorna melijk in de noordelijke en oostelijke provincies gevestigd. Om tegemoet te komen aan het bezwaar van verschil lende afdelingen tegen een lange reis. stelde het hoofdbestuur voor de na tionale conferenties voortaan in Zwolle te houden. Dit voorstel kwam aan d^ jrde, nadat de presidente mevr. Tyman- Schroeder met dankbaarheid had te ruggezien op de afgelopen dertig jaar. waarin „Zusterhulp" een grote steun is geweest voor de zending. Voorts kwamen in de ochtendver gadering- verscheidene punten van huishoudelijke aard aan de orde. Zo diende het hoofdbestuur een voorstel in f. 700,beschikbaar te stellen voor de evangelisatie-commissie van de Unie van Baptistengemeenten. Het, voornaamste programma onderdeel van de middagvergadering was een toespraak door mej. dr. W. Timmermans, secretaresse van de hervormde vrouwendienst over „De vrouw in de gemeente". Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de zuid zijde van de Jan van Houtkade over een afstand van 40 meter, te rekenen van de hoek van de Korevaarstraat, een stopverbod vast te stellen. Afschriften van dit besluit zijn ge zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen ver enigingen, behartiging van de ver- keersbelangen ten doel hebben en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land. Loodgieter maakt val van 5 meter De 15-jarige leerling-loodgieter Dirk Smit wonende aan de Soemba- straat is gistermiddag omstreeks half drie tijdens werkzaamheden aan een huis aan de M. Treublaan uit een 5 meter hoge dakgoot gevallen. Ten gevolge hiervan brak hij een pols en liep een lichte hersenschudding en een bloeduitstorting aan het linker oog op. De jongen was met zijn pa troon bezig een nieuwe zinkplaat in de dakgoot van het huis aan te bren gen en moest zijn baas de zinkschaar aanreiken. Hiertoe steunde hij met de hand op de dakrand, maar gleed uit, tengevolge waarvan hij viel. Hij kwam eerst op de overkapping van het zonnescherm en daarna op het grint in de tuin terecht. De EHD vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. Laatste zitting van Ev.-Lutherse synode Op de derde en laatste zitting van haar jaarvergadering heeft de Evan- gelish Lutherse synode zich vooreerst uitgebreid bezig gehouden met de financiën. De laagste weduwe-pensi oenen en de minimum traktementen van de predikanten worden opge trokken. Men zal aandacht blijven schen ken aan de verbetering van salari ëring en pensionering van de predi kanten. De bijdragen uit de gemeen ten worden verhoogd. Er wordt, verder gewerkt aan een nieuwe opzet van het beroepings- werk. Men wil in het belang van pre dikanten en gemeenten tot een meer centrale gerichte regeling komen. Daartoe zullen ook de predikants traktementen volgens een algemene schaal vastgesteld dienen te worden. De commissie die met deze moei lijke materie bezig is zal haar werk voortzetten. De nieuwe diakonale raad werd benoemd. De studie van hen die buiten de universiteit om aan het seminarium voor predikant studeren wordt nader geregeld en aan bepaalde voorwaarden gebonden Voorts werd nog o.a. aandacht ge schonken aan het vormingswerk. JLondense voorstelling stelt teleur ..Macbeth" is als tragedie in het oeuvre van Shakespeare de uiterlijke, dramatische vormgeving van een innerlijk gebeuren eerzucht die leidt tot kwaad, tot moord. Van misdaad die voert ..van kwaad tot erger" en van de onrust en de foltering, die de moordenaar voelt en die zijn leven verteert. Dat Shakespeare dit innerlijke proces met uiterlijke middelen diende voor te bereiden en te ontwikkelen kon niet anders. Maar zelfs de figu ren van zijn heksen, waarmee de dichter het spel opent, zijn als de innerlijke drijfveren bedoeld. Door Macbeths herhaling van de zelfde woorden die de heksen spre ken, suggereert Shakespeare ons als het ware dat hun woorden reeds in hem leven en dat hun voorspelling (dat hij eens koning van Schotland zal worden» reeds diep in zijn eigen verlangen verborgen lag. Een wens droom, die langzaam werkelijkheid wordt. Heeft hij eenmaal zijn diepste begeren uitgesproken bij Shakes peare in een brief aan zijn vrouw dan kan hij niet meer terug, zijn diepste ik brengt hem tot konings moord, waarbij zijn levensgezellin hem, als een slechter ego, voortdu rend voortdrijft. Macbeth is een trot- krijgshaftige figuur.d ie van een nobel ridder tot tiran en usurpator wordt. Deze hele weg legt Macbeth af in zichzelf, met alleen zijn vrouw, de eveneens heerszuchtige Lady Macbeth, de bloedige getuige. Advertentie Dr. Mansholt op N.C.B.T. (Van onze correspondent) De Nederlandse boer mag over het resultaat van de besprekingen op het niveau van de EEG niet klagen, meent dr. S. L. Mansholt, oud-minister van Landbouw en thans vice-president van de Euro pese commissie. Hij heeft dit meegedeeld in een rede, die hij gister middag heeft gehouden op de toogdag van de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, die in Middelburg werd gehouden. Dr. Mansholt zei, dat de Nederlandse landbouw goede kansen krijgt. Hij merkte op dat over 3 tot 4 jaar de vrije markt in ons land goed voelbaar zal ivorden. moeten nu In een kort tijdsbestek worden rechtgestrokken en dat zal ongetwijfeld spanningen geven. De heer Mansholt hield voorts een pleidooi voor vergroting van cultu rele en economische mogelijkheden op het platteland. Hij zei bezwaar te hebben tegen het vormen van grote Sp annmgen Dan komt de Nederlandse land bouw aan internationale concurren tie bloot te staan. Doch pessimistisch was de heer Mansholt dienaangaan de niet. Want Nederland zal wel zor gen voor een goede afzetorganisatie. Daar is zeer veel aan gelegen, even als aan de uitstekende kwaliteit van onze landbouwprodukten. „De ge meenschappelijke markt is voor de Nederlandse boer een uitdaging", zei de heer Mansholt. Maar hij was niet bevreesd voor de toekomst met be trekking tot die uitdaging. De heer Mansholt zei dat, indien wij een duurzame welvaart in de landbouw wensen, alle mogelijkheden die tot verbetering daarvan aanwezig zijn, gevonden moeten worden ook in Europees verband. Slechts met uiterste inspanning van krachten is er een redelijke kans om door middel van een gemeenschapeplijk beleid die mate van welvaart te bereiken waarop de boer in verhouding tot an dere bedrijfstakken recht heeft. Dat beleid moet duidelijk zijn en het moet ook door de bevolking worden begrepen. Daarom is het overleg in het Europese Parlement in Straats burg van groot belang. De heer Mansholt zette uiteen, dat de in de thans samenwerkende landen de meeste bedrijven worden geëxploi teerd met eigen arbeidskrachten, nl. gezinsleden. Hij achtte dergelijke be drijven economisch verantwoord, mits zij rationeel worden geleid. De vice-president merkte op, dat het mogelijk is dat in de eerstvolgen de jaren spanningen zullen optreden in de agrarische wereld. De fouten van het landbouwbeleid in het verle den, fouten die ontstaan zijn omdat elk land op zichzelf stond en die in een reeks van jaren zijn ontstaan, de spaarbank met volledige bankservice l£ bevolkingsagglomeraties, zoals in het Europoortgebied het geval is. Wat de prijspolitiek betreft, zei de heer Mansholt, dat ook op de lange duur in Europees verband het even wicht tussen produktie en afzet be waard moet worden. Weliswaar zijn er mensen, die menen dat de pro duktie zo hoog mogelijk moet worden opgevoerd omdat er gebieden in de wereld zijn, die nog gebrek hebben, maar het gevolg daarvan moet zijn, aldus de heer Mansholt, dat fondsen worden geschapen die een deel van de produktie opkopen en uitvoeren naar de minderontwikkelde gebieden. Dr. Mansholt zette tenslotte uiteen, welke moeilijkheden moeten worden overwonnen bij het toetreden van andere landen tot de EEG, o.a. En geland. Dr. S. L. MANSHOLT de vice-voorzitter van de Euro pese Commissie, heeft gisteren in Middelburg de bondsdag van de Ned. Chr. Boeren- en Tuin dersbond bijgewoond. Hij vond na een toespraak ook nog tijd voor een volksdansje met leden van de Markelose Boerendan- Met „De Daad" naar Apeldoorn De Stichting „De Daad" van de Ned. Reisvereniging heeft ter gele genheid van haar 25-jarig bestaan, gisteren ongeveer 900 landgenoten een dagtocht aangeboden. Met 22 autobussen werd een ster- tocht ondernomen uit verscheidene plaatsen van het land naar Apel doorn. Ook uit Leiden vertrok 's morgens half negen een bus met genodigden onder leiding van de heer A. Val- kenburgh, bestuurslid van de afd. Leiden van de N.R.V. De bus ging via De Bilt, waar koffie werd gedronken, Amersfoort en Voorthuizen naar Apeldoorn, waar men zich aansloot bij de overige bussen. Hierna werd onder leiding van de motorpolitie een rit in en om Apeldoorn gemaakt. Omstreeks 1 uur hield men in het paviljoen Berg en Bos halt voor een warme lunch waaraan alle deelne mers aanzaten. Na afloop hiervan zijn de bussen weer in alle richtingen vertrokken. De Leidse bus ging via het Udde- lermeer, door het Leuvenumse bos, Putten, Nijkerk naar Baarn waar de thee werd gebruikt en vervolgens via Hilversum, langs de Loosdrechtse en Vinkeveense plassen, Uithoorn en Aalsmeer weer naar Leiden terug. Advertentie Met vakantie in NOLET'S weekend-shirts Lichtgewicht pantalons colberts en kostuums. GROTE SORTERING badslips, badshorts en badjassen. BOTERMARKT 8—9 Van deze innerlijke gedrevenheid, voortkomend uit de mannelijke eer zucht van een krijgshaftig man die leeft een „die waagt, die wint", hebben wij gisteravond in de Konink lijke Schouwburg bij de opvoering van „Macbeth" door de Old Vic Com pany uit Londen, als Engelse bijdra ge in het Holland Festival 1962 he laas niet veel kunnen bespeuren. Wel van de foltering, de angst en de ge spletenheid na de misdaad. Robert Eddison, de Macbeth-ver tolker, had in dit opzicht zijn ver schijning niet mee. Naast de krijgs haftige Macduff van de krachtige Michael Turner werd zijn Macbeth beschouwelijk, weifelend en introvert als een prins Hamlet. Toch geloven wij niet dat men dit uitsluitend Ro bert Sddison kan verwijten, een goed deel van de opvatting van de rol komt waarschijnlijk op rekening van regisseur Oliver Neville, die zijn „Macbeth"-opvoering sterk in de richting van het beschouwelijke heeft gestuurd. Zo sterk dat hij de dapper heid en mannelijkheid van Macbeth daarmee in het gedrang heeft ge bracht. Patricia Jessel als Lady Macbeth scheen mannelijke dan Macbeth zelf. Joseph O'Conor als Banquo en Mi chael Turner als de simplistische, eerlijke Macduff maakten een veel overtuigender indruk dan Robert Eddison in zijn „Macbeth, Prins van Denemarken", Charles West en Emrys James waren King Duncan en diens zoon Malcolm; dat Charles West vrijwel onveranderd als de Sari of Northumberland nog eens aan het einde van het stuk verscheen was eveneens vrij storend en weinig ge loofwaardig. Ondanks de zeer werk zame decors van Michael Annals en de fascinerende sfeer, die Oliver Ne ville op bewonderendwaardige wijze wist door te voeren, gaf deze „Mac- beh" van de Old Vic geen oversterke indruk. De Engelsen hebben Shakespeare in het bloed, zij verstaan het métier van het toneel en zij beschikken over een uitgesproken distinctie. In dat licht gezien kan een Shakespearevoorstel- ling in Engeland eigenlijk niet mis lukken en bezit zij altijd niveau. Maar wat wij van het eersterangs toneel in dat land (en ook van de Old Vic) zijn gewend hebben wij gis teravond toch niet te zien gekregen. Ook de bezetting was lang niet over al sterk. Men krijgt wel eens de in druk dat de laatste jaren de Old Vic niet meer zulk een representatief karakter heeft als vroeger. Er was een enorme belangstelling! de Koninklijke Schouwburg was uit verkocht en ook van de zijde van autoriteiten en van het corps diplo matique was de opkomst groot. Er waren bloemen en een hartelijk ap plaus, waarvoor de acteurs kort dankten. Daarna bleef het boek ge sloten tot de bijval zweeg Ben van Eysselsteyn "»ROMOTIE Aan de Leidse Universiteit is cum laude gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift geti teld: „Morfogenese en involutie van de ductus arteriosus bij de mens", de heer P. M. Bakker, geboren te Mid delburg in 1916 en thans wonend te 's-Gravenhage, patholoog-anatoom aan het Gemeenteziekenhuis, 's-Gra venhage. Promotor was prof. dr. J. Dankmeijer. De commandant van de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw- Guinea, Schout-bij-nacht Reeser, heeft vandaag in Hollandia be kendgemaakt dat minstens 260 Indonesische parachutisten zijn om gekomen of gevangen genomen sinds hun eerste landingen op 26 april op het Onin-schiereiland en het gebied van Kaimana. In een overzicht van de acties van de Nederlandse strijdkrach ten wordt gezegd dat tot 20 juni 100 parachutisten gevangen werden genomen, 81 zijn gesneu veld en minstens 80 parachutis ten zijn omgekomen. Nadat half mei nog enkele lucht landingen hebben plaatsgehad, o.m. in de Vogelkop bij de plaatsen Mase- wo en Teminaboean, waren op 19 mei vrijwel alle parachutisten gelokali seerd. De verliezen onder hen waren toen echter nog gering en bedroegen niet meer dan 6 gevangenen en 8 gesneuvelden. Daarna zijn de verlie zen onder de parachutisten snel ge stegen. Zij bereikten het hoogtepunt in de week van 8 tot 16 juni. In deze periode werden 43 parachutisten ge vangen genomen en 22 sneuvelden. Uit verhoren van gevangenen, uit buitgemaakte documenten en uit me dedelingen van de bevolking is ge bleken dat door verwondingen by landingen, vuurgevechten, uitputting en ongelukken een aantal para chutisten verdronk nog minstens 80 parachutisten zyn omgekomen. Van slechts een deel zyn later de graven aangetroffen. De stoffelijke resten van enkele anderen zyn door het Nederlandse bestuur ter aarde besteld en zo mogelijk geïdentificeerd bij de landingen is bovendien een groot deel van de uitrusting verloren gegaan of onbruikbaar geworden. De overgebleven parachutisten zyn uiteengevallen en zwerven in groep jes rond, van wie sommige ongewa pend zyn. Alle resterende parachu tisten zyn gelokaliseerd. Zy worden opgejaagd waarby zy ieder gevecht trachten te vermeden „waardoor de opruimingsactie nog wel enige tijd zal duren. EIGEN VERLIEZEN Schout-bü-nacht Reeser zei dat tot 20 juni de eigen verliezen waren: vüf militairen van de Kon. Land macht gesneuveld en een omgekomen als gevolg van een oi.geluk met zyn eigen geweer, 3 militairen van de Kon. Landmacht, 5 mariniers en een soldaat van het Papoea-vrywilllgers- korps gewond en 3 Papoea-gidsen ge sneuveld. Een van hen werd door de parachutisten doodgeschoten; de an dere twee sneuvelden woensdag bU de actie aan de zuidkust waarby een tiental parachutisten werd gedood. By de acties tegen parachutisten zyn tot dusverre grote hoeveelheden parachutes, rantsoenen, munitie, uit rustingsstukken, radio's en ongeveer 200 wapens, w.o. mortieren, machine- I geweren en bazooka's buitgemaakt, I MOREEL ZAKT SNEL Schout-by-nacht Reeser zei dat het moreel van de resterende para chutisten snel zakt. „Zy verwachtten in vriendschappelijke gebieden te landen maar troffen vijandschap aan. zij hebben geen contact met hun land en krygen geen nieuwe voor raden". Hy merkte op dat de Ne derlandse strydkrachten in toene mende mate de parachutisten moe ten beschermen tegen Papoea's zon der wie hun taak overigens veel moeilijker zou zyn. Nagegaan zal worden of het mogelyk is meer dan thans het geval is de Papoea-gidsen te bewapenen. Schout-by-nacht Reeser legde ten slotte ook de nadruk op de taak van de marine. „Dat er niet meer infil tranten in Nieuw-Guinea zyn, is het resultaat van de voortdurende en ef fectieve patrouilles ter zee en in de lucht! EBOH vrijwillig naar amateurs (Van onze R'damse correspondent) De Dordtse tweede divisieclub EBOH heeft gisteravond de kogel door de kerk gejaagd en is terugge keerd tot de amateurs. Met het ge fuseerde Rapid JC zyn er dus twee plaatsen vry gekomen in het betaalde voetbal en de vraag ryst of Xerxes, de landskampioen bij de amateurs, voor een van deze plaatsen in aan merking komt. Er is een commissie benoemd van drie vertegenwoordigers uit het semi profvoetbal en drie uit het amateur voetbal, die straks de vry gekomen plaatsen moeten vergeven. Hiernaar solliciteert niet alleen Xerxes, maar ook de clubs Oldenzaal, Longa en Zwolse Boys, (en UVS? - red.), die gedwongen worden naar het amateur voetbal terug te keren. Naar wij ver nemen leeft de tendens om deze laat ste clubs voorrang te geven. Misschien is er echter geen strijd nodig, want in Haarlem, Helmond. V eisen en Zwolle wordt nog altijd gewerkt aan een fusie, terwyl het niet eens on- mogelyk is, dat Be Quick in Gro ningen wordt geliquideerd. Er zyn dus nog allerlei mogelykheden, doch de clubs hebben haast. Zij zitten met spelers, die ongeduldig zyn etc. I)e volgende week komt de commissie bUeen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3