Amerika ongerust: Peking trekt troepenmacht samen OAS van Oran verwerpt akkoord van Algiers Maffia bedreigt getuigen in Om cle binnenlandse druk te verlichten, zegt men op Formosa Heden zou speciaal communiqué volgen Concentratie is groter dan bij crisis van 1958 Chaos in V.S. van overschotten duurt voort Haatcampagne Mr. Scliürmami bij Oe Tliant Vijf meisjes in Rijnland vermoord Overval in Birma EEG-akkoord 780 miljoen voor Afrika WEERBERICHT X 15 vloog monniken-proces 76 km hoog LADDERS en TRAPPEN WALL STREET zakt naar niveau van uov. 1958 (§uct zFlFeuws gerictrt 1 maart 1860 VRIJDAG 22 JUNI 1962 No. 30684 LEIDSCH DAGBLAD Directelu LAL van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSÏ REKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Amerikaanse regering slaat met bezorgdheid het samen trekken gade van Chinese land- en luchtstrijdkrachten op het vasteland tegenover de eilanden Quemoy en Matsoe, aldus is gisteren door het Witte Huis bekendgemaakt. De woordvoerder van president Kennedy, Pierre Salinger, die dit op een pers conferentie meedeelde, weigerde te antwoorden op de vraag of de Verenigde Staten de militaire concentratie alleen maar gadeslaan of ook van plan zijn militaire voorzorgsmaatregelen te treffen. De Britse minister van Luchtvaart, Julian Amery, verklaarde gisteren in Hongkong, dat er in Zuidoost-Azië „een tamelijk ernstige crisis gaande is, waarvan wij niet weten waar zij zal eindigen". Intussen is Amery „voor dringende zaken" van zijn rondreis door het Verre Oosten naar Londen teruggeroepen. Dit werd vanochtend bekendgemaakt door de Britse Hoge Commis saris in Canberra (Australië), waar de minister volgens de plan nen zondag had moeten aankomen. Tegen reizen per vliegtuig bestaat geen bezwaar. Een militaire woordvoerder van de Nationalistisch-Chinese regering op Formosa gaf als zijn mening, dat de Chinese communisten wellicht een aanval op Quemoy en Matsoe be ramen om hun binnenlandse druk te verlichten. Deze woordvoerder, schout-bij-nacht Pei I-fen zei, dat de mogelijkheid dat Formosa zou wor den aangevallen, altijd bestaan had, Volgens Amerikaanse functionaris ten zijn de Chinese strijdkrachten, welke thans zijn samengetrokken, froter dan de concentratie tijdens de crisis van 1958. De regering in Wash ington tracht thans na te gaan of de samentrekking met offensieve of defensieve bedoelingen is geschied. Te oordelen naar de aard. de omvang en het punt van concentratie zou het laatste het geval zijn, aldus de Amerikaanse zegslieden. Volgens het ministerie van Defensie op Formosa (Nationalistisch-China) gaat het om een concentratie van 3ft tot 35.000 man troepen en 250 a 300 vliegtuigen. Volgens de Nationalistisch-Chinese inlichtingendienst is er evenwel „geen verandering van betekenis". Buitenlanders in Peking is aan gezegd, dat zij tot nader order geen gebruik mogen maken van een aantal treinverbindingen. Het verbod geldt ook voor de buitenlandse diplomaten. De toren van de hervormde kerk in Buren in Gelderland, waarvan de restauratie bijna is voltooid. Uit kunsthistorisch oogpunt is deze toren van bij- zondere waarde, omdat belang rijke delen ervan gebouwd zijn door de Italiaanse bouwmeester Pasqualini. De kerk stamt uit de zestiende eeuw. Een wetsontwerp van de Amerikaanse regering, waar mede werd beoogd de reusach tige Amerikaanse overschotten aan landbouwprodukten te ver minderen, is door het Huis van Afgevaardigden met 215 tegen 205 stemmen verworpen. Presi- I dent Kennedy had krachtig op aanvaarding van het ontwerp aangedrongen; 167 Republikein se en 48 Democratische afge vaardigden stemden tegen het ontwerp, dat de steun kreeg van 204 Democratische leden en één Republikein. Alleen reeds het opslaan van de overtollige voorraden landbouwpro dukten kost de Amerikaanse regering een miljard dollar per jaar. De Republikeinse en enkele Demo cratische afgevaardigden hebben aangevoerd, dat aanvaarding van het ontwerp de Amerikaanse boeren aan teveel toezicht zou bloot stellen. Zij meenden ook dat het ontwerp het ministerie van Landbouw te grote be voegdheden zou geven. In een commentaar op de verwer ping wordt in een door het Witte Huis uitgegeven verklaring gezegd flat de Republikeinse afgevaardigden thans de verantwoordelijkheid zullen moeten dragen voor de ..aanhouden de chaos", die wordt geschapen door de grote Amerikaanse voorraden en overtollige landbouwprodukten. Er wordt in de verklaring o.m. op gewezen dat thans reeds voor een waarde van negen miljard dollar aan j overtollige landbouwprodukten is op- i I geslagsn. maar dat de kansen hierop nu zijn toegenomen vanwege de acute voed seltekorten in communistisch-China. Het communistische regime van Noord-Vietnam heeft gisteren blij kens te Tokio beluisterde berichten van Radio-Hanoi een belangrijke verschuiving in zijn economische politiek aangekondigd, opnieuw uiting gegeven aan haar vastbeslotenheid om het pro-Westerse Zuid-Vietnam in handen te krijgen en een dertig- daagse anti-Amerikaanse „haatcam pagne" gelanceerd. Volgens Radio-Hanoi zal in de economische politiek van Noord- Vietnam de nadruk worden verlegd van de landbouw naar de zware industrie. Hiervoor is een 10-jaren- plan ontworpen. De haatcampagne tegen Amerika zal worden gevoerd onder het motto „de maand van verweer tegen de agressie van de Verenigde Staten in Zuid-Vietnam." De OAS van Oran heeft gisteravond in een klandestiene radio- uitzending verklaard, dat zij in geen geval de vredesovereenkomst van Algiers zal goedkeuren en dat ,,de OAS op de een of andere manier zal overwinnen". Het Geheime Leger liet voorts weten, dat de „speciale bekendmaking", die zij voor gisteravond in het vooruitzicht had gesteld, pas vandaag gepubliceerd zou worden. Deze bekendmaking zou het definitieve standpunt van de OAS van Oran behelzen. Men nam gisteravond aan, dat in Oran nog onderhandeld werd tussen de OAS en FLN-vertegenwoordigers. In een andere uitzending dreigde de OAS van Oran het vuur te zullen openen op de veiligheidsstrijdkrach ten „die blijven optreden tegen mos lims of Europeanen". Zij zei, dat de operaties van deze militairen „pro vocaties zijn, waardoor het gevaar is onstaan dat de moslim-bevolking het werk niet zal hervatten". Volgens functionarissen in Rocher Noir heeft de OAS van Oran het plan om de vjjf grote steden in west- Algerije te verdedigen, laten varen. De „gewone man" zou er maar wei- De permanente gedelegeerde van Nederland bij de V.N.. mr. C. W. A. Schürmann. heeft gisteren weer een onderhoud gehad met de waarnemend secretaris-generaal Oe Thant. In kringen van de Nederlandse delegatie is vernomen, dat Oe Thant om het onderhoud had verzocht, om overleg te plegen over „een aantal technische details inzake een hervatting van de besprekingen met Indo nesië". GEEN ONDERZOEK BIJ D.A.F. EN DEMKA De in recente publikaties genoemde stukken die betrekking zouden heb ben op transacties tussen de DAF en de Demka en die aan mr dr. J. C. Maris, officier van Justitie te Den j Haag, zijn overhandigd, zijn geen aanleiding tot het instellen van een I opsporingsonderzoek tegen de DAF I of de Demka en z'in dit ook niet ge- weest. Dit blijkt uit een mededeling van de officier van Justitie, hoofd van het arrondissements-parket in j Den Haag, mr. Th. Semeijns de Vries van Doesburgh Een 22-jarige lasser uit Essen heeft bekend dat by een vyf-jaris meisje heeft aangerand en vervolgens om het leven heeft gebracht, zo is gister avond door de politie verklaard. In het gehele land wordt echter nog steeds gezocht naar degene die in het Rijnland vier andere meisjes van vijf tot dertien jaar heeft vermoord. Het laatste slachtoffer was de 13- jarige Monika Bartrow, wier lichaam in een bos nabij Wanne-Eickel werd gevonden. De politie zei dat 'het meis je was aangerand. Volgens de politie had de lasser be kend dat hij de moord had gepleegd op de vijf-jarige Monika Blank uit Essen, wier lijkje woensdag nabij Porz in de rivier de Rijn werd gevon den. De lasser bevond zich gisteren in de omgeving van Stuttgart in hechtenis toen het laatste slachtoffer werd gevonden. Een bende opstandelingen in de Birmaanse staat Sjan heeft een groep bosbouwers in een hinderlaag gelokt. 26 Bosbouwers werden gedood en ze ven liepen verwondingen op. (Van onze Brusselse correspondent) Het steunfonds voor de ontwikke ling van de zestien met de Europese Economische Gemeenschap geasso cieerde Afrikaanse landen zal voor de volgende vijf jaar 780 miljoen dollar bedragen, dat is 200 miljoen dollar meer dan voor de voorgaande vfjf jaar. Tot die voorlopige over eenkomst zijn gisteren de ministers van Financiën van de Zes gekomen tijdens hun besprekingen ter voorbe reiding van het overleg op ministe rieel niveau met de „Zestien", dat in de loop van de volgende maand zal plaatsvinden. Nederland zal deze keer 66 miljoen dollar bijdragen. 4 miljoen minder dan de vorige vijf jaar. Frankrijk en Duitsland zullen elk 244'.miljoen bijdragen, Italië 100, België 69, Luxemburg 2. terwijl de Europese investeringsbank de ont brekende 50 miljoen dollar ter be schikking zal stellen. Van die 780 miljoen dollar zullen 200 miljoen als giften ter beschikking van de Afrikaanse landen worden ge steld, zij dienen voor de steun aan hun produktie en voor de diversifi catie van hun economieën; 480 mil joen zullen worden geïnvesteerd en 100 miljoen zullen als zo geheten nig enthousiasme voor hebben opge bracht. In plaats hiervan heeft de OAS tijdens de onderhandelingen in Oran gedreigd met een mogelijk uit tocht uit Algerije van alle Europea nen in Oran en met de verwoesting van de stad. De Franse minister van Voorlich ting, Peyrefitte, heeft gisteren na een bijeenkomst van het kabinet het in Algiers tussen de FLN en de OAS bereikte akkoord toegejuicht. Hij zei dat de leider van het voorlopige be stuur in Algerije, Abderrahman Fa- rès, en de afgevaardigde van de FLN, Mostefai, waren opgetreden met in stemming van de Franse regering en steun van de Franse hoge commissa ris in Algerije, Fouchet. De minister voor Algerije, Joxe heeft in de ministerraad de werk zaamheid van het overgangsbestuur geprezen. Het had ijverig zijn taak van vrede stichten vervuld. Door al dus haar instemming te betuigen heeft de Franse regering laten blij ken, aldus zeggen waarnemers, dat zij in het tot stand gekomen nadere akkoord geen aantasting van de over eenkomsten van Evian ziet. Onderscheid De minister van Voorlichting, Pey refitte, verklaarde echter nadrukke lijk dat de voor Algerije in het voor uitzicht gestelde amnestie niet voor het Franse moederland geldt. Een tweede proces-Salan lijkt dus nog al tijd in de lijn der verwachtingen te liggen. Minister Peyrefitte heeft na drukkelijk verklaard dat Frankrijk de OAS als staatsverraderlijke organi satie blijft beschouwen. Al haar le den blijven dus ook in de termen val len door de Franse justitie te worden vervolgd. Met dat onderscheid wordt in feite nu dus een zekere grens ge trokken tussen de Franse „zwartvoe- ten" die in hun nieuwe vaderland op vergeving mogen rekenen, en de mi litairen en politici la Bidault en Soustelle, die in Frankrijk als staats gevaarlijke elementen zullen worden behandeld. In Algiers is gisteren een Duitse vrachtautobestuurder door moslims ontvoerd. Sinds begin mei zijn in Algiers nu vier Duitsers op deze wijze verdwenen. Naar aanleiding van deze voorvallen hebben zich ruim twintig Duitsers (voor het merendeel voor malige leden van het Vreemdelingen legioen die zich in Algerije hadden gevestigd) bij het Westduitse consu laat in Oran gemeld voor terugkeer naar de Bondsrepubliek. „softloans", leningen tegen lage ren tevoet. worden gegeven voor het fi nancieren van bepaalde economische projecten. De EEG-ministerraad heeft gisteren eveneens besloten dat aan de Afrikaanse landen zal worden voorgesteld de invoerrechten op koffie en cacao met 40 procent en die op bananen met 25 procent te verlagen. WISSELEND De Bilt verwacht van heden- tot Perioden met zonne- en op de meeste plaatsen weer. Vrij krachtige tot matige tussen zuidwest en west. Onge dezelfde temperaturen als van- (Opgemaakte te 11.15 uur) 23 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur, Maan op: 0.09 urn-; onder: 10.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.49 en uur; laagwater te 2.32 en 14.55 nummer bestaat uit 14 pagina'» De Amerikaanse majoor Bob White heeft gisteren met het experimentele vliegtuig X-15 een nieuw wereld- hoogterekord gevestigd. Na door een „moederschip" in de vlucht te zijn gelanceerd, bereikte hij in slechts 165 seconden een hoogte van naar schatting 76.200 meter. Het rekord stond sinds twee maanden op naam van testpiloot Joe Walker, met een hoogte van ruim 74.000 meter. Dit rekord was eveneens met een X-15 gevestigd. White heeft een snelheid van vijf maal die van het geluid bereikt. (Van onze Romeinse correspondent) Er is plotseling iets eigenaardigs gebeurd met het proces in Messina, waar vier Capucij- ner-monniken bij betrokken zijn. Gisteren hadden de advocaten moeten spreken die de belan gen behartigen van de wedu we Cannada, de vrouw van de grondbezitter, die door de maffia om het leven werd gebracht. Toen gistermorgen die advoca ten. onder wie de beroemde prof. Bellavista, hun betoog zouden houden, verklaarden zij echter dat de weduwe Cannada hen had opgebeld en liet weten dat zij van ver dere rechtsvervolging afzag. „De druk", had zij verklaard, „die op mü wordt uitgeoefend van de zijde van de maffia is te sterk dan dat ik nog langer weerstand kan bie den. Ik moet in de eerste plaats denken aan het leven van mijn zoontje, voor wie ik als moeder en als weduwe van het slachtoffer zorgen inoet". Het leven van het kind werd be dreigd. Toen de advocaten deze mededeling deden en daarop lieten volgen, dat het werkelijk een schandelijke toestand van rechts onzekerheid is, als tijdens een pro ces de benadeelde partij door een groep misdadigers dermate in het nauw wordt gedreven dat ze niet langer voor haar rechten durft op te komen, ontstond er in de rechts zaal een geweldig tumult, waarbij de advocaten van de verdediging zich aan grove beledingen te buiten gingen, zodat de president de zit ting schorste. Toen de zitting werd heropend, werd een soorgelyke verklaring afgelegd door de advocaten, die de belangen behartigen van de broer van Can- i nada, een man die tegenwoordig I burgemeester is in het stadje Li- cata. Ook hij trekt zijn beschuldi- j gingen in, zoals hij verklaarde, on- I der de sterke druk van de maffia. Hij heeft niet de moed deze zaak voort te zetten. De openbare aanklager herhaalde echter dat hij alle aangeklaagden, ook de monniken, schuldig oordeelt. Het is te verwachten, dat een dezer dagen vrijdag of zaterdag een uitspraak in deze zaak zal wor den gedaan. Tijdens een diner in het Kur- haus ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Ver eniging „Ons Leger" heeft da voorzitter, jhr. F. Beelaerts van Blokland de Mauritspenning uit gereikt aan Prins Bernhard. De Prins spreekt een dankwoord tot jhr. Beelaerts van Blokland. In het midden de echtgenote van de staatssecretaris Calmeyer van Defensie. „DE HOUTHAL", HOGEWOERD 99 - TEL. 22536 Op de Newyorkse effectenbeurs hebben de koersen gisteren weer een breed front van dalingen te zien ge geven. De koersverliezen werden ge raamd op 6.2 miljard dollar. De Dow Jones-gemiddelden van industrie en spoorwegen en het samengesteld ge middelde sloten alle op een nieuw laag peil voor 1962. Het industriële gemiddelde lag aan het slot op het laagste peil sinds 26 november 1958; het daalde met 12'/2 punt tot 550.49. Van de 1290 verhandelde fondsen daalden er 990, waarvan 189 aande len een nieuw dieptepunt voor 1962 bereikten. Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft gisteren bekendge maakt, dat de positie van de Ameri kaanse betalingsbalans over het eerste kwartaal van dit jaar een aan zienlijke verbetering te zien heeft gegeven. Hoewel het nadelige saldo op de betalingsbalans over januari- maart van dit jaar ongeveer 465 mil joen dollar beliep, met seizoensaan passing 475 miljoen, was het nadelige saldo toch niet ver van de verwach tingen verwijderd. Waarschijnlijk was de verbetering het gevolg van een slechter worden van de Canadese positie der betalingsbalans en van inzinkingen, die in diverse Europese landen ontstonden. Advertentie t Uit het Leidsch Dagblad van l 24 Junij 1862: l Volgens een mededeeling i uit Leiden aan een dagblad j der hoofdstad gedaan, be- f staat er binnen Leiden „een f oude en verouderde verorde- ning, die den eigenaar ver- biedt zijn eigendom af te bre- ken en dat daarom zooveel bouiovallen verwaarloosd wor- den. Te Oldavington in Enge land zijn gehuwd een jonge man van 86 en een jonge- dochter van 82 jaren. Zestig jaren lang had hij vruchte loos aanzoek gedaan om haar hand, doch eindelijk is zij verteederd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1