OMYL Leiderdorp begroet uitbundig burgemeester mr. R. M. Gallas tSilii Warmte stelt de visserij voor vele onhoudbare problemen Nog geen vrije zaterdag in de Belgische vislial Poes ontfermt zich over drie eendjes Drukbezochte receptie en feestelijke rondrit Vrije zaterdag onmogelijk in zomer volledig te handhaven Handelaren zijn helaas nog niet eensgezind Moederliefde vlamde weer op BUISMAN EEN OUD GEHEIM VOOR EEN JONGE GASTVROUW warr?! Ipgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 juni 1962 Derde blad no. 30682 l/an een onzer redacteuren) ,eiderdorp heeft gisteren bur- aeester mr, R. M. Gallas en os gezin een bijzonder harte- welkom bereid. En de jeugd daarbij niet achtergebleven, *n it zij heeft een groot aandeel de feestvreugde gehad. Vele derden schoolkinderen ston- op de oever van de Oude toen het versierde jacht aria Christina" met als pas iers de nieuwe eerste burger, echtgenote en kinderen, de houders C. Meerburg en A. Kleiss, gemeentesecretaris C. en enkele leden van het ïlté van ontvangst langs r, Zij zwaaiden uitbundig rood-wit-blauwe vlaggetjes. de plechtige raadszitting gaven logmaals uiting aan hun vreugde r het brengen van een zang- Ie onder leiding van de heer Ad [oogendoorn. Dit welkom van de i heeft een bijzondere indruk aakt op burgemeester en me ur Gallas. Dat bleek wel uit de kwoorden, die de nieuwe eerste jer tot de jongeren sprak. raadzaal was veel te klein om belangstellenden voor de instal- te bevatten. Daarom werden de oners in het Dorpshuis in de ge ilheid gesteld om door middel de televisie er was een ge en t.v.-circuit aangelegd de btigheid in de raadzaal te vol- Daarvan is een zeer druk ge- ikt. Er was geen plaatsje meer ot de aanwezigen in de raadzaal oorden mr. H. A. N. Dinger van iningen, chef van het Kabinet de Commissai-is der Koningin, grifier van de Provinciale Griffie, P. A. Helmstrijd, de waarnemend f van het Kabinet, de heer J. ïvis, brigade-generaal J. Blanken :de B.B., drs. L. J. v. d. Meulen, rictscommandant van de Rijks- tie en vele burgemeesters. Toespraken de Installatie, waarover wy Itren reeds uitvoerig berichtten, ben nog het woord gevoerd mr. A. N. Dinger van Kruiningen, die dubbele gelukwens uitsprak door tl mr. Gallas als de inwoners te öteren. Hij noemde het een voor- kt leiding te mogen geven aan vooruitstrevende gemeente en ie nadrukkelijk, dat hij mr. Gal- heeft leren kennen als iemand een warm gevoel voor zijn me nens. ad-burgemeester en ereburger K. Diepeningen zei, dat er langs weg bloemen te vinden zijn, ir dat niet iedereen weet.er een os van te vlechten. Ieder mens aioet op zijn weg prettige dingen, ar ook in dit opzicht is het niet ïeen gegeven deze aan elkaar te en. Op deze dag, zo besloot bur- oeester Van Diepeningen, hebt u bloem gevonden op uw levens- en ik hoop, dat het een begin zijn van een vruchtbare werk- mheid in deze zo mooie gemeen- fcmens het comité van ontvangst it de heer M. Moraal woorden welkom gesproken. Hij was de van de burgerij en hoopte, dat .burgemeestersgezin zich spoedig is zal voelen in Leiderdorp. Onze vachtingen zijn hoog gespannen, besloot hij, want er is hier nog ■Iveel voor u te doen. burgemeester Bruins Slot van )hen an den Rijn, sprak namens burgemeesterskring. U bent een 'oorrecht mens, merkte hij op, M velen begeren dit ambt, maar tbts weinigen worden geroepen gemeenschap te dienen. Receptie de zanghulöe van de school ed werd in het Dorpshuis een tonder druk bezochte receptie ge iden. Deze werd ingeleid door een öek- en zanghulde van de leer- len van de muziekschool onder dmg van de heer Ad. J. Hoogen- fotegenwoordigers van plaatselijke tnigmgen, politie, brandweer en 8, complimenteerden burgemeester mevrouw Gallas met deze vreug- Nle dag. Ook waren aanwezig de plaatselijke predikanten en de pastoor, de hoofden van de verschil lende scholen en de heer D. van der Kwaak, lid van Gedeputeerde Staten. Meer dan anderhalf uur duurde deze receptie. Uit de honderden handen die het burgemeesterspaar moest drukken bleek duidelijk de blijdschap van de burgerij. Ook werden talrijke geschenken aangeboden. 's Avonds hebben de plaatselijke verenigingen voor burgemeester en mevrouw Gallas gedefileerd. Het was een lange stoet, die langs de nieuwe eerste burger trok. Deze had met zijn gezin plaats genomen op een podium naast het raadhuis. Daarna volgde om half acht de inspectie van de brandweer en tenslotte maakte mr. en mevrouw Gallas een rondrit in open landauers door het met vlag gen versierde dorp. Overal langs de wegen stonden mensen rijen dik om de eerste burger te begroeten. Honderden kinderen hebben burgemeester en mevrouw Gal- las-Schukking een zanghulde gebracht. (Foto* L.D./Holvaat) Rondrit Tijdens deze rondrit heeft mr. Galles de in de vijver bij de Willem de Zwijgerlaan aangelegde spring fontein in werking gesteld. Gemeen te-architect W. F. Buitendijk heeft toen tevens het versierde klompje, dat gebruikt was bij de inning van het bruggeld aan de Leiderdorpse brug, met enige toepasselijke woor den aangeboden. Het feest werd besloten met een mars van de Harmoniekapel Leider dorp door de gemeente en een con cert op het Burgemeester Brugplein, dat door velen werd beluisterd. W et houder C. Meerburg hangt mrR. M. Gallas de ambtsketen om. (Foto L.D./Holvast) Onderzoek Hoge Autoriteit bij Hoogovens De Hoge Autoriteit zal een onderzoek instellen naar de prijsconcessies, die door de Kon. Ned. Hoogovens bij de verkoop van carrosserieplaten aan de auto-industrie werden gedaan. ..Hoogovens" heeft weliswaar bij de levering van koudgewal- ste dunne platen en kleine bal ken aan de Nederlandse auto- fabriek D.A.F. en de Duitse carrosseriebouwers Karmann welke aan de D.A.F. levert, de in Luxemburg aangemelde lijstprijzen berekend, doch ge lijktijdig aanzienlijke kortingen, gaande tot 30%, toegestaan. Er wordt thans onderzocht, of dit overtredingen waren van het discriminatie-verbod van het E.G.K.S.-verdrag, of z.g. ver oorloofde aanpassingstrans acties" aan offertes van con currenten. De „Hoogovens" verwijst naar aan leiding hiervan naar haar medede- Verhoging salarissen kleurlingen-ambtenaren De salarissen van kleurling-ambte naren in Zuid-Afrika zijn over de gehele schaal verhoogd en staan thans nagenoeg gelijk met de salaris sen van de blanke PTT-ambtenaren. Een kleurling-postkantoorassistent, die tot dusverre 5600 gulden per jaar verdiende, krijgt thans 9000 gulden. (Kleurlingen zijn gemengdbloedigen). ling van 15 dezer van de volgende inhoud: „Bij onze leveringen van hoog waardig carrosseriemateriaal wordt in overeenstemming met de regels van het EGKS-verdrag. door ons gebruik gemaakt van het recht tot prijsaan passing. Bij deze transacties is geen sprake van dubbele facturen. Een gedeelte van onze leveringen aan de DAF vindt op aanwijzing van de DAF rechtstreeks plaats aan bui tenlandse persbedrijven. De daaruit vervaardigde carrosserie-onderdelen komen in veredelingsverkeer naar Nederland terug. Ten behoeve van de door de douane opgelegde mate riaal-identificatie worden grensdocu- menten opgemaakt, waaronder een factuurformulier. De daarin opgeno men geldwaarde staat los van de te betalen invoerrechten over de toege voegde waarde en behoeft dus fiscaal gezien en mede om commerciële re denen, niet overeen te stemmen met de factuurwaarde. Het gaat hierbij derhalve niet om dubbele facturen, doch om een wer kelijke factuur en een grensdocu- ment". Ail verten tl* r- ^||rM s mMii -i - Rechtsbijstand door de K.N.A.C. Voor weggebruiken Problemen kunnen onhoud baar zijn, maar dat onhoudbaar geldt In niet mindere mate voor de vis aan boord van vissers schepen, die in de Vissershaven te IJmuiden vaak onder een brandende zon dagenlang op lossing moeten wachten. In het bijzonder is een dergelijk lange wachttijd funest voor artikelen als haring en makreel, die samen ongeveer een derde van de totale jaaraanvoer bi IJmuiden uitmaken. Vandaar dat bet op rün minst ge nomen merkwaardig aandoet, dat men in werknemerskringen, onder de visknechten en de vislossers, de in het begin van dit ja-ar °P nogal ri goureuze wijze verkregen vrije zater dag reeds volkomen als een vanzelf sprekendheid aanvaardt en in het geheel niet lijkt te denken aan wat er met de bovengenoemde artikelen moet gebeuren als daarvan de grote aanvoeren loskomen en dit gaat sa menvallen met. warm weer. Men spreekt er althans heel weinig of in het geheel niet over in die kringen. Het ligt echter voor de hand. dat met name rederij en handel over deze zaken nog niet, zijn uitgedacht en uit gepraat. Het gaat tenslotte om de produkten, waarop hun bedrijf is ge baseerd en dat is toch mede oen es sentieel belang van hun werknemers. He pinksterweekeinde. nog extra ver lengd door de tweede pinksterdag, gaf al zomers weer te zien en men moet aannemen, dat er toch nog wel meer warmte zal komen. Dan is het van vrijdag tot maandag blijven lig gen voor een schip vol met via een Komt er ook in België een vrije zaterdag voor de vishal? Voorlopig is er op dit gebied nog niets zeker. In de loop van vorig jaar heeft de visgroothan- del deze kwestie ter sprake ge bracht. Maar toen daarna de reders enkele eisen hebben ge steld, heeft men van de hande laren niets meer vernomen. Een moeilijke kwestie hierbij is, dat de zeevisgroothandel in België maar voor een klein deel geor ganiseerd is. Het schijnt voor de handelaren moeilijk te zijn een eensgezinde houding te bepalen. Hoewel ook veel grote reders wel wat voor een vrije zaterdag voelen, is er daardoor nog wei nig tastbaars uit de bus ge komen. In principe concentreert de aan voer van vis in Oostende, de grootste Belgische vissershaven, zich op de eerste drie dagen van de week. Don derdag is de verkoop van vis zeld zaam, vrijdags wordt er 's winters helemaal geen vis verhandeld en op zaterdag is de verkoop van vis ook maar zeldzaam, behalve dan wat be treft de langoesten, de kleine kreeft. Zomers is dat anders, want dan is er aanvoer voor het toerisme. Juist dit laatste element maakt de vrije za terdag in België niet zo gemakkelijk te verwezenlijken. Tong en garnaal komen dan zaterdags aan de markt om in het weekeinde in de vele eta blissementen te worden aangeboden. Wat hebben de reders nu tegen over de vraag van de zeevisgroot handelaren van Oostende gesteld? In de eerste plaats willen zij in elk geval een regeling voor de gehele Belgische kust en niet alleen voor Oostende. Dan wil men sprot en haring niet onder de regeling laten vallen. Het seizoen hiervoor begint pas half sep tember en de reders vinden, dat men de zaak eerst dan moet bekijken. Omdat men een regeling voor de gehele kust wil, heeft men de han delaren gevraagd contact op te ne men met de nevenorganisaties in Zeebrugge en Nieuwpoort. Dat de reders nog weifelend tegen over een vrije zaterdag staan is be grijpelijk, want er zou een interes sante zaterdagmarkt in de zomer komen te vervallen. Men heeft ook in elk geval al gestipuleerd, dat er za terdags verkocht zou moeten worden, als vrijdag een feestdag zou zijn, want anders zou men drie dagen achtereen zonder verkoop zitten. komen nu vrijdagsavonds al aan, en het typisch toeristische visserij pro- dukt moet dus vrijdags al worden verkocht", redeneerde men. De reders zijn het daarmee niet eens. Ze me nen, dat een toerist, de vrijdagavond aankomt, nog wel een pintje pakt", maar toch pas zaterdagmiddag aan een vis- of kreeftmaaltijd toekomt. De handel heeft ook gesteld, dat de Belgische Spoorwegen vanwege de kleine hoeveelheden op zaterdag geen trein ter beschikking van de vismijn zullen stellen. Maar de re ders hebben geïnformeerd en zijn door de Spoorwegen gerustgesteld. Er zullen camions beschikbaar wor den gesteld voor verzendingen van de vismijn naar het hoofdstation van Oostende. Vijfdaagse lange truk. Vooral als door de grote drukte de zekerheid' bestaat, dat op die maandag een losbeurt kan wor den verkregen, zodat er misschien nog wel langer op lossing zal moeten worden gewacht. Niemand zal willen tornen aan het grote goed van een vrije zaterdag en daardoor een langer weekeinde voor de werknemers. Maar evenzeer ge biedt de redelijkheid, dat het bedrijf, waarin men zijn brood verdient, dit ook moet gedogen. De omstandighe den zullen er naar moeten zijn, dat die vrije zaterdag wordt genoten, anders ondergraaft men zijn eigen bedrijf en daarmee zijn eigen brood winning. En met dit laatste is nie mand gebaat, iedereen geschaad. Kwetsbaar Voor de artikelen haring en ma kreel, die bijzonder kwetsbaar zijn in het warme jaargetijde, zal dan ook een oplossing gevonden moeten wor den. Men zou daarby kunnen denken aan de periode van mei tot en met september. Toevallig was mei dit jaar bijzonder koud. maar het kan volgend jaar heel anders uitpakken. Een dergelijke oplossing zou kun nen worden gevonden als voor de vis lossers en visknechten een volledige vrije zaterdag werd gerealiseerd met uitzondering van de genoemde pe riode. Als dan in die periode, uitslui tend voor haring en makreel, een zo danige uitzondering zou worden ge maakt dat door vaststelling van een bepaald kwantum, ten hoogste een derde deel van het personeel in dienst zou behoeven te komen, dan zouden op die zaterdagen toch nog een dikke In«rpwi4t ;tja*n roar *a door opstijgend narbrand? Rennies blussen h«t n«r onmiddellijk. Ze herstellen prompt het verstoorde evenwicht in de maag en maken zo het overtollig zuur onschadelijk. Op 't moment dat U Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Rennies - een plezierige remedie; smakelijk enonop vallend. Een ander argument van de han del: de vijfdaagse werkweek is in de meeste bedrijven reeds verwezenlijkt. Zij zal ook voor het visserijbedrijf in werking moeten treden. De reders vinden dit laatste argument zeer 11 rVi "vak. Zij hebben daarna telefonisch ]^PJ°e lamp wordt la- Voor aehele kutt contact opgenomen. Aten wilde wel in ontvangst genomen door voor genele kust wat meer weten SMn spra de Amstei^amseoori^siveduwemevr. Zo gemakkelijk is het overigens J» vast standpunt van - NeiJndorff-WesthofT niet. om uitzonderingen voor gar- d* l™~— BROEDERSCHAPSLAMP NAAR AMSTERDAM (Van onze Amsterdamse correspondent) Tijdens de wereld-veteranendag. die zaterdag in 56 landen van de wereld wordt gehouden ter nage dachtenis van de in de laaste we reldoorlog gesneuvelde militairen zal op de Dam in Amsterdam een plech tigheid plaatshebben, tijdens welke de „lamp van de broederschap" aan de hoofdstad wordt overgedragen. Deze lamp is het symbool van de sa menwerkende organisaties Bond van Oudstrijders, Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtoffers en de Vereniging van Oudonderoffi cieren van het KNIL Madjoe en pleegt bij toerbeurt een jaar in een van de provincies te verblijven. Het afgelopen jaar was de broederschaps- naai te gaan maken. Want in Nieuw poort bijvoorbeeld stelt men, dat er bij garnaal ook altijd wat vis zit. Wat moet men daarmee doen? In de kleine plaatsen is men trouwens bezorgd over een mogelyke verschui ving. vandaar juist, dat de reders de regeling in elk geval voor de gehele kust willen laten gelden. Gezegd kan in elk geval wel worden, dat de pro blemen voor Oostende het geringst zouden zijn. Het verzoek van de groothandel bereikte de rederscentrale in juni 1961. De beroepsvereniging voor de groothandel verzocht toen de zater dagmarkt af te schaffen en de ver koop op vrijdag er voor in de plaats te stellen. De handel was namelijk van me de gehele beroepsvereniging in alle drie plaatsen. Op 22 februari van dit jaar kwam er pas een onderhoud met de voor zitter van de beroepsvereniging groothandel. Hij wees op de neiging tot een vrije zaterdag in het buiten land, waarmee hij kennelijk IJmui den bedoelde, herinnerend aan de geringe aanvoer en herhaalde het argument, dat de mensen nu al vrij dags kopen. De rederscentrale heeft daarna be sloten contact op te nemen met alle leden en van de groothandel het zelfde gevraagd. Men stelde bij voor baat vast, dat bij feest op vrijdag op zaterdag zou moeten worden ver kocht en men wenste bepaald geen afschaffing voor de garnaal. Haring De plechtigheid, die bij het Natio naal Monument wordt gehouden, heeft 's morgens om elf uur plaats. De wereld-veteranendag heeft tot doel de verstandhouding tussen de volkeren te verbeteren en daardoor de wereldvrede te bevorderen. milieu bleek wel van enige objectie sprake. Zodat vrÜe zaterdag in België nog geheel op losse schroeven staat. Overigens zyn de verschillen met de Nederlandse situate wel evident. Al is het alleen maar, omdat in Neder land de zaak door de werknemers is aangesneden en niet door de handel die doorlopend 'n afwachtend stand punt heeft ingenomen. Eensgezind is men bepaald niet geweest, juist zoals en sprot zullen pas bij het begin van mng, dat de aanvoer op zaterdaghet seizoen worden besproken. De hoofdzakelijk uit kreeftjes bestaat, bedoeling was op 1 mei tot een rege- dat blijkbaar in België het geval is. Deze zou men ook vrijdag al kunnen ling te komen, maar men heeft j Daar is echter weer de situatie, dat kopen. Men steunde hierbij op de daarna niets meer van de groothan-1 men één rederscentral® heeft. Kom vijfdaagse werkweek. „De mensen I del vernomen en ook in het reders- daar hier eens om'. drieduizend kisten haring en makreel verwerkt kunnen worden, terwijl het voor de vislossers en visknechten, dankzij een rouleersysteem, zou in houden. dat zij hoogstens zes zater dagen per jaar zouden moeten wer ken. Oplossing Het zou onjuist zijn als men in werknemers-ikringen 'n dergelijke op lossing zou beschouwen als een stap terug. De vrije zaterdag- is aan het begin van dit jaar afgedwongen en men heeft dit toen gedaan zonder enig pardon. Als men toen in redelijk overleg tot deze verruiming van de vrije tijd had kunnen komen, zou dat naar alle waarschijnlijkheid gebeurd zijn met een bepaalde restrictie voor haring en makreel. Dat. redelijk overleg leidde niet snel genoeg tot resultaat en men heeft het toen genomen, meer genomen, dan men met redelijk overleg had mogen verwachten te kunnen verwezenlijken. Het is nog niet te laat om de vrije zaterdag in het visserübedrijf in een meer verantwoorde baan te brengen. Waar het voortbestaan van het be drijf evenzeer een belang is van de werknemers als van de werkgevers, mag dan ook venvacht worden, dat op deze gronden alsnog overeenstem ming kan worden bereikt. (Van onze Haags® correspondent) De K.N.A.C. heeft de ver* zekering tegen de kosten van rechtskundige bijstand tot nu toe alleen voor leden gedurende de vakantie laten uitbreiden tot een jaarverzekering. Niet uit sluitend leden kunnen zich nu verzekeren, omdat de K.N.A.C* meent dat een dergelijke verze kering van groot belang voof alle automobilisten is. Rechts bijstandverzekeringen, meent da K.N.A.C., moeten liever niel worden gesloten bij de assura deuren. die ook het risico tegen wettelijke aansprakelijkheid dek ken. In geschillen tussen een verzekeraar en een verzekerde b.v_ cal de verze keraar niet alle rechtskundige bij stand laten geven om zichzelf tot uit betalen of tot meer betalen te dwin gen. In Nederland vond de KNAC geen verzekeraars, die geen W/^.-verzeke ringen afsluiten. De automobielclub heeft daarom een Belgische maat schappij gezocht en gevonden, die haar polis-voorwaarden aan de KNAC-elsen wilde aanpassen. Ideale beschermster! (Van ontse e&respondentf De poes van het echtpaar Blokland te Emmétoord (N.Ö.P.) heeft zich over drie piepjonge eendjes ontfermd, sulks in schrü contrast met haar soortgenoten in de buurt, die af en toe loerend aan de waterkant zitten om onverhoeds een eendekuiken te pakken en op te peuzelen De heer J. C. Blokland ls machi nist. Hij woont in het woonwagen park ln Emmeloord en steekt dage lijks met een bootje de Espelervaart over op weg naar zjjn werkterrein. Een geheim, dat iedere gastvrouw moet veten. Om de koffie nog lekkerder, dus de gezelligheid nog gezelliger te maken: een schepje BUISMAN op ieder zetsel. Proef zelf hoe dat de smaak verrijkt. En hoor straks de komplimcnten....^ Bij die gelegenheid zag hff enige dagen geleden dri® jonge eendje®, die door moeder «end ln de steek waren gelaten en ln erbarmelijke toestand verkeerden. In een opwelling nam de heer Blokland ze mee en hy stelde vast, dat de diertjes vooral warmte nodig hadden. Een van de diertjes toonde nauweiyks nog tekenen van leven. Goede raad was duur, temeer omdat er een poes ln huis was. Maar het vreemde was dat poes geen enkel teken van vijandigheid aan de dag legde. De drie kleurige %-Jarig® kat begon het nietige en zachtpiepend® eende- volkje af te likken en toonde zich zelfs bereid de diertjes de nodige warmte te verschaffen. Sindsdien ligt poes büna de gehele dag in de mand van Bobby de hond. die als goede lobbes nu zonder protest op de vloer slaapt en de eendekuiken* ze bleven alle drie ln leven koeste ren zich onder de beschermende kat- tepoten. Om de geschiedenis nog ongerem der te maken: de heer en mevrouw Blokland vertellen ons dat dezelfde poes vrijwel elk jaar opnieuw haar eigen jongen na enkele dagen in da steek laat. Blijkbaar is de moeder liefde weer opgevlamd. Eén ding vindt poes zelf toch ook enigszins vreemd, dat haar geadop teerde kroost zon behoefte blijkt t« hebben aan een bad. Elke dag mar cheren ze gedrieën naar een wasteil en gaan daar heerlijk in ploeteren, waarbij poes verschrikt toekijkt. Als ze er kletsnat uitkomen weigert ze haar kroost af te likken. Daarom droogt mevrouw Blokland de diertjes voorzichtig af en als poes dan naar de mad terugkeert, lopen de eendjes achter haar aan. HERVORMDEN- GEREFORMEERDE De classicale vergadering van Hil versum der Ned. Herv. Kerk heeft tot de Geref. Kerken in het Gooi een uitnodiging gericht om te komen tot een hervormd-gereformeerde kerk dag. De classis Hilversum van de Geref. Kerken stemt hiermee in en heeft een commissie opgedragen in samenwerking met de hervormde commissie zulk een dag te organise ren.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5