Enthousiasme voor het Neder!. Strijkkwartet Plantentuin voor het biologisch onderwijs Eerbetoon aan Franck Pijper en Schubert Jeugd stookt vuurtje pakliuis(je) iu brand GORDIJNEN UU.l.UM HULSHOFF Opening Leids Holland Festival M ft»» Bij het Sted. Gymnasium in Leiden Helaas verbazingwekkend gering was het aantal toehoorders tijdens de inzet van het Leidse „Holland Festival" in de Zuider- kerk. En toch was er iets bijzonders aan de hand: namelijk het eervol debuut in onze stad van het Nederlands Strijkkwartet, dat sinds 1950 in binnen- en buitenland een grote reputatie geniet. Een kwartet dat met het volste recht een plaats in het Holland Festival toekomt! Kwartetten zijn er als het zand der zee: goede, uitnemende zelfs. Daarom is het verheugend, dat dit kwartet zelfs in die stroom weet uit te munten, dank zij enorm vakman- tchap, grote routine en wat het voornaamste is diepgaande, doorwrochte muzikaliteit. De leden ervan zijn Nap de Klijn (le viool), Jaap Schroder (2e viopl), Paul Godioin (alt) en Carél van Leeuwen Boomkamp (cello): alle vier uitmuntende instrumentalisten, dank zij langjarige samenwerking volledig op elkaar afgestemd. Zij maakten reeds vele buitenlandse tournee's, o.a. naar Amerika, waar heen zij ook in het komend seizoen weer zullen vertrekken. Veelzijdig is hun kunnen, veelzij dig hun repertoire. Deze avond waren drie meester werken aan de orde, die. naarmate de executanten zich in de loop van de avond bewonderenswaardig by de gevoelige akoestiek van de Zuider- kerk wisten aan te passen, tot even- ïovele glanspunten uitgroeiden. Allereerst Francks' enige kwartet in D gr., voorts het Vijfde kwartet van Pijper (onvoltooid) en Schuberts kwartet in d. kl „Der Tod und das Madchen". In alle drie werken werden wy ge troffen door de grote homogeniteit en de superieure klankhoedanighe- den. het voorname stijlbegrip ook. Zó spelend mag dit kwartet zich in zijn herscheppingskunst gerust met vele andere gerenommeerde me ten! Naar geest verwant Al onmiddeliyk in Francks' door de cyclische bouw zo sterk organisch geconcipieerd, nu eens lyrisch bewo gen, dan weer verstild-beschouwend kwartet, dat getuigt van vindings- en zeggingskracht, culminerend in een extatisch slot. werd de zuivere en verheffende sfeer getroffen, inhe rent aan Francks' typisch Latijnse geest. Nap de Kiyn deed hier wonderen met zyn prachtige, volumiqeuze toon, waarmee hij telkenmale het steeds weerkerende hoofdthema liet opklinken. Wie dit onvoorstelbaar moeilijke opus met zulk een vloeiend gemak technisch zó perfect en naar de geest zó verwant weten te reali seren, behoren tot de „groten". Geheel anders geaard het Pyper kwartet uit diens laatste tijd. Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.— en f 100.—. Of f 300 en f400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle pryzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN' Frans Martlnus, zn van J. H. Jagt en W. de Haan; Cornelia Christina Mar tha, dr van L. J. Staats en C M Vinken; Helga, dr van A. W. C. v. d. Meer en T. Kruisman; Aryan, zn van A. Rietkerk en A. W. Kijk in de Vegte; Yvonne Jacqueline, dr van J. v. d Born en J. van Meurs; Ronald, zn van J. Geerllgs en H. Berendsen; Jan, zn van D. Kruit en H. G. E. Haverkamp; Marcellinus Cornelus Petrus, zn van W. A. Wolvers en A. M. van Hameren; Evert Nicolaas, zn van M. H. C. Paar- dekooper en W. M. E. Casparle; Sophia, dr van H. Molenaar en J. M. de Graaf; Wouterius. zn van P. A. Kerkvliet en E. T M. Mulder; Jos, zn van D. Bontje en H. A. Bij. GETROUWD N. van Leeuwen en M. H. de Bruin. OVERLEDEN J J P. Rleff, 78 Jr, man; P. van Arkel. 75 Jr, man. Wy zijn het met de programmatoe lichting in zoverre niet eens, dat deze twee delen „innerlijk voltooid" zyn: had de componist de volgende tv.ee delen nog gecomponeerd, dan zou hij de totaalindruk naar ons ge voel toch wel verrijkt hebben. Intussen mag bewondering heersen voor Pijpers geconcentreerde schrijf wijze, zo oneindig verstilder, milder en minder gecompliceerd dan in eer der werk. Van zijn agressiviteit is hier niets meer te bespeuren, de te rugkeer naar de monotonaliteit is opvallend. Men betreurt by het be luisteren van dit kwartet temeer het vroegtijdige heengaan van de onte genzeggelijk geniale Pyper, die de wereld ongetwijfeld nog veel had kunnen brengen. Lichtend voorbeeld Hoogtepunten in het Schubert- kwartèt „Der Tod und das Mad chen" vormen voor ons steeds de wonderbaarlijke variaties in het tweede deel. Het kwartet dateert uit Ned. Strijkkwartet in de Zuider- kerk: v.l.n.r. Nap de Klijn. Jaap Schroder. Paul Godwin en Carel van Leeuwen Boomkamp. de tijd dat hij zich, o.a. in verband met zijn ziekte „de ongelukkigste mens' van de wereld voelde. Schubert ondergaat enerzijds de schoonheid van het leven, anderzijds sterk de vergankelijkheid ervan. Zeer speciaal met dit oeuvre heeft hij zyn roem alom uitgedragen. De variaties bloeien op uit het we zen van het strijkkwartet in een ori ginele, voorbeeldig gedisciplineerde stemverdeling. De „himmlische Lange" van ook deze meesterlijke Schubert-schepping, die mede door de opzienbarende eenheid van vorm en inhoud raakt aan het hoogst mo gelijk bereikbare, zal tot in lengte van jaren een lichtend voorbeeld blijven vormen voor „ware kunst". Met levendig inzicht, innige toe' wijding en grote liefde heeft het Ned. Strijkkwartet dit alles in beeld gebracht. De hierna opklinkende enthousias te byval was aanleiding tot het ge ven van een toegift; het Menuet uit Mozarts D dur-kwartet, dat de ge vestigde voorgaande gunstige in drukken nadrukkelijk onderstreepte. Het NSK moge voortgaan op deze weg en vooral in het buitenland zich de als tot nu toe waardige representant van Nederland blijven betonen. Jammer, dat ook nu weer, gezien de kleine opkomst van belangstel lenden het woord: „een profeet is in eigen land niet geëerd", bevestigd werd. Moet dan per sé alleen alles wat uit het buitenland komt. als waar devol worden aangemerkt? H. EINDEXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL Aan de Chr. Kweekschool slaagden voor het examen (tweede leerkring groep 9) de dames A. H. Lubbers te Leiden en S. Sleeboom te Leiderdorp en de heren C. v. d. Meent te Alphen a. d. Rijn, J. A. Mulder te Oegstgeest en J. Velier te Leiden. „Leids" walvisskelef tijdelijk naar Enschede In de hal ,100 jaar activiteiten", welke op de tentoonstelline 3 x A te Enschede aan de regionale activitei- ten wordt gewijd, valt op velerlei wyze de aandacht op de Twentse on dernemingen en op de banden di" dit gewest met vele delen van de aardbol verbinden. In een tweetal bijzondere inzendingen wordt dit nog eens extra onderstreept. Dit betreft het skelet van een wal vis ter lenste van 24 meter en een volledig planetarium dat in een af zonderlijke projectieruimte geïnstal leerd. een oppervlakte van 100 m2 beslaat. Dir planetarium (bijzonder actueel wegens de ruimteverkennin gen van onze tijd) herinnert aan de goede naam. die inwoners van En schede zich meer dan honderd jaar geleden op wetenschappeiyk gebied reeds verworven hadden. De walvis roept de ondernemingslust in herin- narim van gewone lieden: Twenten en Achterhoekers wier namen vrijwel vergeten zyn. maar die in een tijd, toen deze eewesten van de rest van ons land sterk geïsoleerd lagen, de naam van Holland ro de wereldzeeën hoo-r hielpen houden Beide inzendingen komen tot stand met medewerking van het Natuurhis torisch Museum te Enschede. Dit mu seum bevat veel walvisherinneringen, want in prehistorische tijden hebben deze dieren ook in deze streken rond gezwommen De fossiele resten zijn by honderden in de Twentse bodem gevonden Het walvisskelet is voor deze bij zondere gelegenheid afgestaan door het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie alhier. Personeel van dit mu seum zal tussen de 35 meter brede spanten van de „100 jaarhal" het enorme ereraamte tot in zijn details reconstrueren. Vleesdiefstal Een arbeider van een Leidse vleeswarenfabriek werd betrapt, toen hij ongeveer 10 kilo vlees mee naar huis nam en daarmee diefstal pleegde. „De mensen krijgen van de directie allerlei faciliteiten en dan is het nog niet genoeg", zo consta teerde de Officier, die een week ge vangenisstraf eiste. De rechter hield rekening met het blanco strafblad en volstond met het opleggen van f boete of 16 dagen hechtenis. -ST" WONINGINRICHTING SPUI 56 DEN HAAG TE li. 182340 Vraag onze gratis catalogus aan. Een nieuw Leids initiatief heeft tot veelbelovende resultaten ge leid. Op een achter het Sted. Gymnasium gelegen strook grond is n.l. een schoolplanten- tuin aangelegd, die gebruikt zal worden ten behoeve van het bio- logie-onderwijs. De officiële in gebruikneming er van vond gistermiddag in tegenwoordig heid van wethouder J. C. van Schaik plaats. Voordat het zover was werd er een bijeenkomst, in het schoolgebouw ge houden, tydens welke de wethouder de plantentuin aan de schoolgemeen schap overdroeg. Daarvoor dankte later op de middag de president-cu rator, prof. mr. H F. W. D. Fischer. Namens de oudervereniging bood mr. C. J. H. van Buuren een enveloppe aan. waarvan de inhoud, een bank biljet van f 100, bestemd is voor de aanschaffing van enig tuingereed schap. Overigens kon mr. Van Buu ren één stuk gereedschap, een snoei- schaar, al aan de rectrix van het gymnasium, mej. dr. A. M. M. Smit, overhandigen. De biologieleraar, drs. Th. ten Ber- ghe, zette daarna uiteen hoe de tuin is aangelegd en hoe hy de tuin denkt te gebruiken. De tuin - „geen recrea tie-oord maar werkgebied ten be hoeve van 't onderwys" - zal ook ma teriaal op moeten leveren om te kun nen determinren. Er is een fraai In het pand Kraaierstraat 29. dat als pakhuis werd gebruikt, brak gistermiddag omstreeks kwart voor zes brand uit. De achterkamer van deze krot woning. waarin o.m. emballage kratten en lege wijn)flessen la gen opgeslagen, brandde geheel uit. De schade wordt beraamd op ongeveer vierhonderd gulden. De eigenaar van deze opslag plaats. een wijnhandelaar, was voor dit pakhuis niet verzekerd. De brandweer was het vuur vrij snel meester. De brand is ontstaan doordat baldadige kin deren op een achter het pand gelegen terrein een vuurtje stookten. De vlammen moeten naar dit pand zijn overgeslagen. Ds. N. Warner 25 jaar predikant Vandaag is het vijfentwintig jaar geleden, dat ds. N. Warner uit Utrecht-West werd bevestigd als pre dikant in de Geref. Kerken. Nadat de heer Warner na praepa- ratoir examen door de classis Hilver sum was beroepbaar verklaard en hij van september 1936 tot maart 1937 eerst ongeveer een half jaar te Hardenberg werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij op 20 juni 1937 door zijn zwager, ds. S. Hoekstra uit Hendrik Ido Ambacht, toen nog predikant te Naaldwijk bevestigd als predikant van de Geref. Kerk van Ter Aar in Zuid-Holland. Op 29 no vember 1945 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Zuilen, waar hij wederom door ds. S. Hoekstra werd bevestigd. Op 1 september 1950 werd de Geref. Kerk van Zuilen sa mengevoegd met die van Utrecht en sinds de kerksplitsing op 1 januari 1956 dient ds. Warner de Geref. Kerk van Utrecht-West. CAO voor kosters volkomen aanvaardbaar De protestant-christelijke vereni ging van kosters, aangesloten bij het CNV. hield gisteren in Hilversum de twaalfde algemene jaarvergadering. De voorzitter van het CNV, de heer J. C. van Mastrigt, behandelde het systeem van paden ontworpen, waar- onderwerp „De koster kerkelyke door het mogelyk wordt om met twee medewerker". Spreker constateerde, dat he;t beroep van koster geen ver-1 klassen tegelijk aanwezig te zyn zon der dat de leerlingen eikaars pad kruisen. Het lijdt geen twijfel of het aanschouwelijke onderwys. dat in deze plantentuin gegeven wordt, zal schillen vertoont met elk ander, waarbij sprake is van de normale verhouding van werknemer en werk- (1^.^.. gever. Vandaar dat een arbeidsover- in alle opzichten vruchtdragend zijn. I eenkomst ook voor dit beroep als vol- komen aanvaardbaar moet worden De biologieleraar, drs. ten Berghe. geeft les. de leerlingen kijken en luisteren. (Foto: L D /Holvast) beschouwd Uit het jaarverslag over 1961 bleek, dat het ledental van de organisatie nog steeds stijgt en ongeveer 750 be draagt. Besloten werd de jaarverga dering 1962 in Rotterdam te houden. Officiële publikatie UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt, j ter openbare kennis, dat met Ingang van 21 juni 1962 tot en met 4 juli j 1962 ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een leder ter inzage zal liggen een plan van uitbreiding met betrekking tot gronden, gelegen ten zuiden van de Willem de Zwygerlaan. ten westen van de Zijl, ten noorden van de Timorstraat en ten oosten van de Sumatrastraat (partieel uitbrei dingsplan „Leiden-Noord VI b 1962"), met daarbijbehorende bebouwingsvoor - schrlften vastgesteld door de gemeen teraad in zijn vergadering van 18 juni 1962 zullen met Intrekking van het partiële uitbreidingsplan „Leiden- Noord 1957", voorzovcel dit voor dat gebied geldt. LEIDEN. 20 Juni 1962. De Burgemeester voornoemd. J C. VAN SCHAIK, Weth. loco-Burgemeester. Op oecumenisch sfreven geen terug meer mogelijk Te Amsterdam is de Jaarlijkse ver gadering van de synode van de Evan gelisch Lutherse Kerk begonnen. Zo als steeds ging vooraf de generale kerkelyke vergadering, die door dr. C. Riemers als president geopend werd. In zijn toespraak zei hij o.a. dat er veel is waar de Lutherse kerk dankbaar voor mag zijn, maar dat er toch allerminst reden tot voldaan heid is. Veel blijft er te doen op het terrein van de eenheid, getuigenis en dienst. Nadat de eerste en de tweede secretaris ds. C. Pel en dr. H. J. Jaa- nus hadden gerapporteerd over de werkzaamheden v. de synodale com missie en over de staat van het kerkgenootschap, werd een groot deel van de verdere vergadering gewijd aan de oecumene. De beide inleiders ds. J. J. Happee en dr. C. H. Lindijer betoogden o.a. dat het oecumenische streven in onze eeuw een feit is en dat hierop geen terug meer mogelyk is. Ds. Happee zag het oecumenisch streven als een onderdeel van de stil le omwenteling die zich in de kerken voltrekt. De Lutherse kerk moet zich voorbereiden op de ongetwijfeld ko mende samengegroeide kerk, zij moet zich daartoe vernieuwen en de eigen taak. die zy in het nieuwe geheel zal hebben, beleven. De tweede spreker zei o.a. dat de eenheid naar bijbelse norm de enige normale toestand voor de kerk is. Het gaat niet om opgaan van één kerk in een andere, maar om het sa men tot iets nieuws. Er moet in de gemeente meer liefde komen voor de broeders in de andere kerken, maar daarnaast zullen ook de leidinggeven de organen in de verschillende ker ken iets moeten doen. De synode, die 's avond voor haar 157ste vergadering bijeenkwam in de Maarten Lutherkerk in Amster dam. herkoos als haar president dr. C Riemers te Amsterdam. De eerste vergaderavond bracht verder slechts een aantal benoemingen in raden en commissies. VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de beide zijden van het Levendaal. voor zover gelegen tussen de Korevaar- straat en het Steenschuur, met ingang van heden voor de duur der werk zaamheden aldaar zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee in beide rich tingen. PAKISTAN EN HET WESTEN De Pakistaanse minister van In dustrie, Aboel Kassim Khan, die in Nederland besprekingen heeft ge voerd over de positie van zyn land in het licht van een toetreding van Engeland tot de Euroniarkt, heeft voor zyn vertrek naar Londen mee gedeeld, dat hy in de Britse hoofd stad over hetzelfde onderwerp van •jedachten zal wisselen met ondermi nister van Buitenlandse Zaken Ed ward Heath. Pakistan maakt zich zorgen, zei hij, over de gevolgen voor zijn economie. De minister zei, dat Pakistan de zaak van het Westen volledig is toe gedaan en niet. zoals sommige andere Aziatische landen, van Oost en West ïulp aanneemt. Het lykt hem laarom redelijk, dat het Westen Pa kistan economische niet aan zijn lot jverlaat. De Pakistaanse minister van In dustrie zei dat minister Luns veel belangstelling voor de positie van Pa kistan heeft getoond, maar toen het jp concreet zakendoen aankwam, was het anders. Hij had vice-premier Korthals gezegd dat er veel meer za ken konden worden gedaan als Ne derland zou toetreden tot de „help Pakistan club". Pakistan onderhandelt niet recht streeks met de Europese Zes. Dat ge- via Engeland. Twee jaar geëist1 voor groot aantal inbraken Met de handen voor de ogen en snikkend van verdriet hoorde een 25-jarige meubelmaker-stoffeerder uit Zwolle de officier van Justitie bij de Zwolse rechtbank, mr D Bins, gisteren twee Jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Hij stond terecht omdat hij samen met zijn vriend, een 23-jarige chauffeur uit Leiden, een lange serie inbraken had ge pleegd. Drie werden in de dagvaar ding genoemd, waarbij o.a. een dicta- foon, een geldkistje met f700,en f 1 900— uit een brandkast werden buitgemaakt. Maar de officier had nog meer op zijn lijstje. Inbraken in scholen, In een plattelandsbiblio theek en fietsendiefstallen. De buit was goeddeels opgegaan aan uitstap jes in de amusementswijken van Amsterdam en Rotterdam. De meu belmaker verklaarde dat hij ook een deel in zijn gezin gestoken had. De toegevoegd raadsman, mr. G Bosch wees op de moeilijke omstandigheden van verdachte en op het feit. dat hij nog niet eerder met de strafrechter in aanraking was geweest en vroeg daarom een gecombineerde straf met een groot voorwaardelijk gedeelte op dat hij en zijn vriend met behulp van de reclassering weer in het goede spoor kunnen worden geleid De rechtbank doet uitspraak op 3 juli. Jaarvergadering LDWS LDWS hield in haar clubgebouw de jaarlijkse algemene vergadering. Voorzitter Klaas Huner memoreer de in zijn openingswoord de belang rijkste gebeurtenissen van het afge lopen jaar. Er heerste een opgewekt clubleven, zo zei hij. en de sportieve prestaties waren zeer bevredigend. Uit het jaarverslag van secretaris Gijs de Lange en penningmeester G. Kooien bleek dat de vereniging kern gezond is. en er financieel gunstig voorstaat. Ondanks de bouw en in richting van het clubgebouw bleven de financien vrijwel op hetzelfde peil. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden Jac. v. d. Born. H. Schreuder en voorzit ter Huner herkozen. Het. bestuur werd met twee leden uitgebreid. Twee jeugdige figuren, de heren P. Leune en Jan v. d. Born kregen zitting, waardoor thans vader en zoon in het LDWS bestuur zijn vertegenwoor digd. Tot leden van de elftalcommissie werden hierna gekozen P. Leune. H. Schreuder, N. Houweling. B. Gordijn, A. Prinsen en J. Roefstra. In de kas controlecommissie kregen zitting de heren D. Leune. J. Schreuder en M. v. d. Born, terwijl een commissie die de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de vereni ging zal voorbereiden werd samenge steld uit de heren D. Bey. K. Huner, Th. W. v. d. Klugt J. J. de Ridder, Jac. Schreuder en M. Wesselman. Lezers schrijven Is huurverhoging noodzakelijk? Een veertig jaar geleden waren er mensen met een klein kapitaaltje, die huisjes gingen kopen voor geldbe legging. Men kocht dan huisjes van f 2000 k f 3000 per stuk. Men nam dan op ieder huisje voor de helft hy potheek om met zijn geld zoveel mo gelijk huisjes te kunnen kopen. Deze kopers begrepen dat men in de toe komst voor hoge kosten kwam te staan. Zij, die in het jaar 1962 nog in het bezit zijn van dergelijke huisjes, hebben nu enorm veel kosten zoals, nieuwe vloeren en schoorstenen die afvallen. Deze huizenbezitters wor den gesteund door de regering. De huurders echter niet, want die moe ten behalve de huur betalen: behan gen. kamers verven, witten. Men laat niets meer maken onder het motto: „het kan niet. de lonen zyn te hoog." Als men in het jaar 1929 in het bezit was van slechts f 7500, heeft men van dit bedrag nu een rente van f1203. Wat is het geval? Men kocht voor deze f 7500 geen huis k contant, doch drie huizen van f 5300 per stuk en nam voor ieder huis f 3000 hypotheek onaflosbaar. De hypotheekhouder heeft nu een goede belegging, want deze huizen hebben een waarde van zeker f 15.000 per stuk. Voor ieder huis f3000 onaflosbaar hypotheek. Rente f 450,— Keur Rijnland .,-,,0.,,.10.— Straatbelasting 67, Rioolbelasting 67,— Polder lasten 3,— Ieder jaar een huis voor- en achter schilderen400, Totale onkosten f 997, Ontvangsten huur f 2200,— Batig saldo f 1203, Bewoont de koper zelf het huis, dan zijn de onkosten hoger. Immers de verhuurder schuift de onkosten voor het behangen van kamers, schil deren van deze kamers, witten of schilderen van plafonds op de huur der af. Het is zelfs zó dat dit systeem toe gepast is bU de woningbouwvereni gingen. Goed voorgaan doet goed volgen. Waarom moeten de huren van reeds bestaande woningen worden verhoogd om ze enigszins in overeen stemming te brengen met nieuw bouw woningen? Dit is geen methode. Immers er is gebrek aan grond. De grondbezitters drijven de grondprijs op en de bouwers de pryzen. Het is zelfs zo: dat de bouwers een perceel grond kopen. Zij bouwen een hon derd woningen. De woningen op de eerste rij kosten f 45.000 en op de 2e ry f41.000; een prijsverschil van maar liefst f4000. Er is voldoende kapitaal aanwezig en men mag daarom de huren van de bestaande woningen niet op drijven. W. F. K. DE KIEVIT P. de la Courtstraat 111, Opgedicht 1 maart 1860 Woensdag 20 juni 1962 Tweede blad no. 30682

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3