Bijzondere zorg rond dubieus programma F. W. PLESSEN v. d. WATER Ideale uitvoering van niet ideaal werk Groot enthousiasme voor MARLENE De lieer Pierrot uit Oo»I-I)ui Island terug Italië nationaliseert elektrische centrales Haagse loswerkman na gevecht gestorven Gevangenen steken gevangenis in brand FA. MATTH. BRINKS Franco maakt grapjes ,Geen mensensmokkel' zegt hij Verzet van conservatieven DU PON Opgericht 1 maart 1860 Maandag 18 juni 1962 Vierde blad no. 30680 Operapremière Holland Festival (Speciale berichtgeving) De eerste opera-première van het Holland Festival is een dubieus experiment gebleken. De opvoeringen van Monteverdi's ..II ritorno di Wisse in patria" en Dallapiccola's ,.ll prigioniero" in de Am sterdamse Stadschouwburg hebben ten volle aangetoond, dat de muziekdramatische kunst van het verleden en het heden excessen heeft gekend, waaraan de ware operakarakteristiek vreemd is ge bleven. ende realisaties tot stand te brengen, volkomen passend in het kader van de bijzonder mooie decors van de Zweed Sven Erik Skawonius en de decente, doch zeer levendige regie van diens landgenoot Göran Gentele Ouderwets Van Monteverdi naar de componist Dallapiccola, die de premiere met zijn aanwezigheid opluisterde, bleek toch niet zo'n grote stap als we wel ge- Met hoeveel kennis van zaken en ar tistieke bezetenheid beide werken onder de bezielende leiding van Antal Dorati ook werden vertoond, een krachtige herinnering hebben zij niet nagelaten. Slechts de vage gedachte aan twee onvolkomen scheppingen van wijd uiteenlopende strekkingen is ons bü gebleven, een gedachte ook aan de wonderlijke dwaalwegen, die de opera als kunstvorm heeft bewan deld alvorens tot een verrassende hoogte te stügen en de kronkelende paden, waarlangs zij in onze tijd weer afdaalt. Geen meesterwerk Want tussen ,.H ritorno di Ulisse in patria" en „II prigioniero" liggen meer dan drie eeuwen. Nu mag Mon teverdi beschouwd worden als de eerste grote operacomponist die in zijn tijd bekend was om zijn geavan ceerde ideeën, zijn moderne harmo niek is beslist geen meesterwerk. On danks het feit. dat bewerker Dallapic cola meer dan drie uren uit de parti tuur geschrapt heeft, kan het werk slechts in enkele details boeien. Deze betreffen in hoofdzaak de koorscènes, die instrumentale tussen spelen en het slot. dat treft door een plotseling optredende hevige drama tiek. In hoeverre de bewerker er de hand in heeft gehad dat vocale en instrumentale lijnen vaak zonder on derlinge binding hun weg volgen, valt niet na te gaan, omdat een volledige partituur niet bewaard is gebleven. Zwaartepuut Het zwaartepunt lag bij de uitvoe ring op de orkestregistratie. Antal Dorati benaderde met behulp van een vlot reagerend Utrechts Stedelijk Orkest de 17e eeuwse Italiaanse stijl op ingetogen en tegelijkertijd mar kant lichtvoetige wijze. Naast deze voortreffelijke vertolking waren de vocale prestaties wat zwak en onsa menhangend. Noch Frances de Bossy als Penelope en Conchita Gaston als Minerva, noch Wim Koopman. Arjan Bdanken Chris Reumer en Sophia v. Santé toonden in stemtype en voor dracht affiniteit met de oude muziek, hetgeen door de meer begeleidende dan leidende directie van Dorati des te meer tot uiting kwam. Slechts Peter van der Bilt als Net- tuno en de Italiaanse gasttenor Franco Ghitti als Ulisse wisten boei- dacht hadden. Ondanks de toepassing van de door Schönberg gedicteerde twaalftoontechniek deed „II prigio niero" in medolisch opzicht ouder wets aan. Het wrange, lugubere gegeven met zün diepgaande psychologische ach tergrond werd in geen enkel opzicht in muziek vertaald. De inventies ble ken te slap en ook te beminnelijk om de gemoedstoestand van de gevan gene op suggestieve wijze weer te ge ven. De instrumentale verrassing-en. zoals het plotseling optreden van een saxofoon, hadden niets te maken met het libretto. V erseheu rclheid Wat de uitvoering betreft, een betere had Dallapiccola zich niet kunnen wensen. Hoogst aangrijpend was de uitbeelding van de hoofdper soon door Scipio Colombo waarin alle verscheurdheid tot uiting kwam, die we in de partituur moesten missen. Prachtig was ook Anny Delorie als de moeder, terwijl de tenor Gian Paolo Corradi in de dubbelrol van de ge vangen bewaarder grootinquisi teur eveneens groot ontzag inboe zemde. Voeg daarbij de in hun een voud fascinerende decors van Ska wonius en de doelbewuste regie van Gentele en we hebben een ideale uit voering van een lang niet ideaal werk. Prinses Irene in de Kursaal Het Spaanse staatshoofd Francisco Franco heeft gisteravond in Valencia verklaard, dat zijn land „de doel matigste democratie heeft van de ge hele wereld". „Al is men het er in het buitenland mee eens of niet", aldus de genera lissimo, „onze democratie heeft onte genzeggelijk meer zin en is prakti scher dan de andere systemen die de wereld kent". Franco zei dit tijdens de opening van een ziekenhuis. Hij maakt duidelijk dat zijn regime zich niet zou wijzigen teneinde de deelname aan Europese aangelegen heden eenvoudiger en soepeler te doen worden. „Wjj staan krachtig en oprecht tegenover Europa," aldus Franco, „wij voelen ons Europeanen maar wij zullen onze gezonde en vredige structuur in geen geval aantasten om het belang van het buitenland te dienen." Franco deed voorts een felle aanval op de oppositie tegen zijn bewind. Hij zei op sarcastische wijze: „Het feit dat uit onze harmonische natie onte vreden stemmen blijven opstijgen van aanhangers van het oude mid delmatige systeem of van door communistische campagnes verblinde jongeren is niet vreemd. Elke ge meenschap kent wel een aantal zwakke geesten, ambitieuze lieden die snel een rad voor de ogen kan wor den gedraaid". De politie te Sevilla heeft de dich ter Miguel de Nicolas en de schilder Agustin Ibarrola In hechtenis geno men. De twee socialistische kunste naars zjjn zondag overgebracht naar de gevangenis van Carabanchel by Madrid. Een advocaat uit Bilbao, Isidro Infantes, die liberale opvattingen heeft en deel nam aan de bijeen komst in München, is gearresteerd zo wordt uit betrouwbare bron in de Spaanse hoofdstad vernomen. Zeven studenten zijn in Barcelona tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot drie Jaar veroor deeld omdat zij op 10 mei 1.1. hadden betoogd ten gunste van de stakers. Onder hen bevond zich een vrouw die zes maanden kreeg. Onderminister Heath voert besprekingen De Britse onderminister van Bui tenlandse Zaken, de heer Edward Heath, is gistermiddag op het vlieg veld Ypenburg aangekomen voor be sprekingen met de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. 's Avonds heeft minister Luns hem m zijn ambtswoning ontvangen voor een diner en de eerste ronde van de besprekingen over Europese kwes ties. Hieraan nam verder o.a. am bassadeur Noble deel. De besprekingen werden vanoch tend voortgezet. (Van onze correspondent) Met zijn jasje in de ene en een papieren draagtas met een Dulti opschrift in de andere hand. liep gistermiddag de 56-jarige heef H. Pierrot van zijn auto naar zijn woning in de Paulus Potterlaan in Heemstede. Zaterdag werd hij uit een Oost-Berlijnse gevange nis ontslagen, op grond van een gratiebesluit van het hoofd ran de Oostduitse Staatsraad. de berucht© muur ln de Frledrlcha* strasse, de enige doorgang die bui tenlanders kunnen gebruiken. Goede behandeling Over zijn behandeling hoorde men uit de mond van de heer Pierrot geen enkel slecht woord. Hl) had een goe de behandeling genoten en de indruk gekregen, dat de Oostduitsers met buitenlandse gevangenen eigenlijk niet goed raad wisten. Zij hoefden niet te werken, zoals Oostduitse ge vangenen. De heer Pierrot, die een liÜPLW« vw -Jipotloodtekening van het interieur het niet ln orde zijn van bepaalde van zijn cel liet zien, vertelde dat die documenten In Januari diende me- cel een internationale bevolking had: In september 1961 werd hy tot 34 Jaar gevangenisstraf veroordeeld, op beschuldiging van het op het pas poort van zijn vrouw naar het Wes ten smokkelen van een 27-jarige Duitse vrouw. Dat Is tenminste de lezing, die algemeen wordt gegeven. I De heer Pierrot, die gistermiddag, ondanks een vermoeiende autorit hij kreeg zijn kleine Franse auto te rug en reed zelf naar Nederland ontkent dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan mensen smokkel. Waar voor hij dan wel veroordeeld werd, liet hü ln het midden. Het had, vol gens zijn zeggen, iets te maken met vrouw Pierrot een verzoek tot gratie ln, dat werd ondersteund door de voorzitter van de Duits-Nederlandse I Kamer van Koophandel in Berlijn, I de heer Fruitema De laatste ont- Amerikanen, Engelsen, Fransen Egvptenaren en Syriërs. Overigens sprak de heer Pierrot, die zaken doet met Oost-Duitsland, van dat land steeds als de DDR moette de heer Pierrot zaterdag- i (Deutsche Demokratische Republik), 1 morgen in het bureau van de Oost- I dultse openbare aanklager. Nadat hij al zijn bezittingen had teruggekre- j gen en ook zijn auto, die keurig was opgepoetst en van benzine was voor zien passeerde hij om 12 10 uur za terdagmiddag het controlepunt ln Eerste Canadese ruimteraket Het Amerikaanse bureau voor kernvorsing heeft vrijdag vanaf het eiland Wallops voor de kust van de staat Virginia de eerste in een serie van zes Canadese peilingsraketten van het type "Black Brant" gelan ceerd. De Brant is een eentrapsraket die met vaste brandstof wordt ge voed. Hij is in opdracht van de Ca nadese commissie voor ruimtevaart in de Verenigde Staten gebouwd. In Berlijn heeft de Westduit- se Bondskanselier, dr. Konrad Adenauer een krans gelegd voor de slachtoffers van de opstand tegen het communistisch regime in Oost-Duitsland. gisteren ne gen jaar geleden. Links burge meester Willy Brandt van West Berlijn. Harde strijd te wachten (Van onze Romeinse correspondent) Wie gedacht mocht hebben, dat de ombuiring naar links ln de Italiaan se politiek wel by woorden zou blij ven en dat de sedert vele jaren be- hast" en „Lola" kwamen „The la ziest girl in town" en „Honey-suckle rose", na „Let's do it' en „Bovs in the backroom" het sentimentele Amerikaanse „Where have all the flowers gone" en het Gilbert bécaud- chanson „Marie-Marie". Langzaam maar zeker werkte ze naar dat slot van haar optreden toe, dat maar één naam kon hebben: „Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt". Al was het dan ook een ander soort liefde dan die waarover Mariene zong, die „Liebe" is haar door het Kurzaal-publiek o.w. Prinses Ire ne lang, luid en geestdriftig be tuigd. Zo lang, zo luid cn zo geest driftig, dat Mariene Dietrich er door ontroerd werd. En hoe spontaan of geraffineerd-gespeeld die tranen ook kwamen, het Is misschien toch niet zo dwaas om te veronderstellen, dat er tussen alle eventuele toneeltranen ook echte zullen zijn geweest. Tra nen van grote dankbaarheid van een vrouw, die tientallen jaren door een groot deel van de wereld op handen Is gedragen en die nu voor de zoveel ste maal mocht constateren, dat zij een zaal nuchtere Nederlanders nog steeds tot een onvoorstelbaar enthou- Tranen van ontroering Mariene Dietrich huilde. Langzaam hadden zich haar ogen, tijdens de minutenlange, ovationele hulde, die haar door een stampvolle Kurzaal was ge bracht, met tranen gevuld. En al die tijd stond zij daar. in het licht van de schijnwerpers, de armen vol bloemen, diepbuigend te danken voor het enthousiaste applaus, dat maar geen einde wilde nemen. Verbeten vech tend tegen tranen, die ten slotte toch niet te bedwingen waren. Zij had, na de eerste applausgol- ven, met een brede glimlach de ver moeidheid weggelachen, had daarna wat verbluft maar intens gelukkig gekeken hoe het publiek over het middenpad naar het toneel was ko men rennen, en had tenslotte iets gezegd over de oorlog. Dat zy altijd al van ons land had gehouden, maar dat zij in die donkere oorlogsdagen met haar hele hart by ons was. Thea trale woorden, die door het feit, dat zy met verstikte stem werden uitge sproken, door argwanende bezoekers nadrukkeiyk op hun echtheid zullen zyn onderzocht. En door enkelen hunner zeker als een nieuw staaltje van geraffineerd vakmanschap zul len zyn uitgelegd. Want dat Mariene Dietrich, ook al is zy dan ver in de vyftig, het pu bliek nog steeds net zo vaak om haar vingers windt, als zy dat wil, had zy ln het uur daarvoor bewezen. „I can't give you anything but love zong zij. toen zy onmiddellijk na de pauze tijdens een donderend wel- komstapplaus in een lange, nauw sluitende glinsterjapon voor het haar begeleidende orkest trad Wat deze met haar laee. he- zij op het toneel zet, weet te bereiken is grandioos. staande toestand van regering zon der verandering zou voortduren, schynt ongelijk te krügen. Ofschoon er pas een officiële mededeling komen zal nadat dem 1- nlstarraad heeft vergaderd, is het I thans een voldongen feit, dat de drie regeringspartijen en de Nenni-socia listen het eens zjjn geworden over een plan om over te gaan tot natio nalisering van alle elektrische cen trales. Men moet niet denken, dat dit ge makkelijk zal gaan. Er zal stellig ln en buiten het parlement een harde strijd moeten worden gevoerd, daar alle rechtse groepen en ook de rech tervleugel van de christen-democra ten, zelfs de liberalen tot de fascis ten toe, deze maatregel voorstellen als een der grootste rampen, die Ita lië ooit zou hebben kunnen treffen. Dat is trouwens geen wonder. De elk- trische centrales zyn objecten, waar- In zeer grote kapitalen zijn belegd en natuurlijk vinden de personen, die aandelen in deze maatschappij bezit ten, het niet prettig dat hun aan delen nu tot obligaties zullen worden gemaakt. Bovendien is in Italië het kapitaalkrachtig deel der burgery uiterst conservatief en steeds gekant tegen alles wat regeringsbemoei ing heet. Toen in de jaren 1905—1906 de Italiaanse spoorwegen aan het ryk kwamen ging dat op precies de zelfde wyze gepaard met zeer sterke tegenkanting van conservatieve zij de. Wat de elektrische centrales be treft: in de meeste landen zyn deze genationaliseerd. In Engeland ge beurde dat in 1946, in Frankryk een Jaar later. Natuuriyk heeft dit enige Invloed gehad op de kapitaalmarkt, maar nu het eenmaal een voldongen feit is, zou niemand meer anders wll- siasme kan brengen. Maar ook tranen van angst voor ]en en in Londen~noch* in Parijs 'ls Mariene Dietrich, een begaafde. de n®,tlonal'seril?g een zaak geweest, rn orticHoir tMnoroni(.nt 'win. desondanks toch meedogenloos na- waardoor de - derbij komende moment, dat de woorden „Where have all the flowers gone" werkeiykheld zullen zyn ge- van artistiek temperament overlo pende vrouw, die haar repertoire by- i na vanzelfsprekend drietalig opbouwt. Na „Johnnie, wenn du Geburtstag (Van onze Haagse correspondent) Tengevolge van een vechtpartij is in de nacht van zaterdag op zondag een 41-jarige Haagse loswerkman uit de Nieuwe Hekke- laan in Den Haag overleden. Na het gevecht, waarbij hij zwaar aan zijn hoofd werd gewond, is het slachtoffer aan de arm van zijn vrouw naar huis gestrompeld. Toen zij omstreeks acht uur gisterochtend opstond, bemerkte zij dat haar man dood was. Verdacht van zware mishandeling, de dood tengevolge heb bende, zijn in de loop van gistermiddag na koortsachtig speuren van de recherche twee broers, winkelbedienden in de cafetaria van hun vader, gearresteerd. De los werkman had de zaterdag avond met zUn, vrouw doorgebracht ln een café. Danig onder invloed ging hy om half twaalf naar buiten, maar voordat hy naar huis zou gaan, wil de hy ln een cafetaria nog wat pata tes frites eten. Zo'n zaak binnengaande troffen zy vier jongens bezig met een spel letje met lucifers. De loswerkman wilde meedoen. „Om een rondje bier", was het antwoord. Toen hy meteen al het eerste spel verloor, krabbelde de loswerkman. volgens de getuigen verklaringen. op zyn toezegging te zullen betalen, terug. Daardoor zou de ruzie zyn ont staan. Voorzover de politie thans heeft volslagen vechtpartij, die een hoogte punt bereikte nadat de eigenaar van de patates friteszaak de ruziema kers naar buiten had gewerkt. De loswerkman moest het onderspit del ven. Terwyi hy al op de grond lag zou hy volgens ooggetuigen nog te gen het hoofd zyn getrapt. De recherche achtte voldoende aanleiding aanwezig om een uitge breid onderzoek te beginnen. Van de vechtparty by de friteszaak waren veel mensen getuige geweest. Een aantal van hen werd gistermiddag naar het hoofdbureau ontboden, waar zy foto's uit het politiearchief te zien kregen. Daaruit werd een 19- Jarlge jongeman herkend als degene die de man het hardst had geslagen. toenmalige regering kans liep ten val te worden gebracht. Dat nu is ln Italië wel degelijk het geval. Het is een van de belangrijk ste punten van het nieuwe regerings programma. Een leder die tegen het huidige be wind ls, zet zich schrap om Fanfanl ten val te brengen en terug te keren tot de oude sleur. Men moet niet denken dat het hier om een marxis tische maatregel gaat. Daarvoor zou den noch de christen-democraten noch de republikeinen te vinden zijn. en als er één party is. die op deze maatregel heeft aangedrongen, dan ls dat de republikeinse. Vooral Zuld-Itallë zou van deze maatregel voordeel trekken, daar ln het zuiden de elektrische stroom tot- notoe veel en veel duurder ls op bepaalde plaatsen meer dan het dub bele dan in het noorden van Ita lië! Het gevolg daarvan ls geweest, dat totnutoe industrialisering in het zuiden vrijwel onmogelijk was. oegciciuciiu!. h Voorzover de politie tnans neen aie ae man «ei naruDi «au gestagen, charmante vrouw met naar tagr. kunnen d. loswerkman Ook aijn broer !s aangehouden maar se stem. die muschten het eerst met een lege bierfles hebben deze verklaarde da! hu alleen de haar gebaren en mét iedere stap. die geslagen. Dat nas het sein voor een vechtenden heett willen schelden. Vijftienhonderd in oproer gekomen gevangenen hebben gisternacht de St.-Vincent de Paul-gevangenis ln Montreal (Canada) in brand ge stoken. Daarby probeerden zy, door het vormen van menselijke pyramlden. over de twaalf meter hoge gevangenismuren te ont vluchten. Militairen ln gevechts- kledlng, met de bajonet op het ge weer, hadden echter intussen post gevat op de muren. By de gevechten in de gevangenis en bij de muren werden dertig per sonen gewond: 27 gevangenen en drie cipiers. De toestand van drie gewonde gevangenen is ernstig. De brand werd in de keuken gesticht. Zyn spoedig vrijlating als gevolg van een gratiebesluit is niet zo erg bijzonder. Het komt dikwyis voor, dat de Oostduitsers buitenlanders, die tot vrijheidsstraffen van enkele Ja ren veroordeeld zyn, na enkele maanden op vry« voeten stellen. Vliegramp veroorzaakt door zelfmoordenaar De Amerikaanse federale re cherche (FBI) heeft zaterdag be kendgemaakt dat het ongeluk met een Boeing-707 van de Continental Airlines, die op 22 mei boven de staat Montana in de lucht ontplofte, vrij wel zeker veroorzaakt werd door een man tegen wie een aanklacht wegens een roofoverval was ingediend. Het vllegtuigongelijk kostte aan 45 men sen het leven. Volgens de FBI had de man, de 34-jarige Thomas Doty uit Kansas City. voordat hij aan boord van de Boeing ging. dynamiet gekocht en een levensverzekering van 300.000 dollar ten gunste van zyn vrouw af gesloten. Tegen vrienden had hy ge zegd liever zelfmoord te zullen plegen dan te moeten terechtstaan. Het la boratorium van de FBI heeft op een stuk van de staart van de Boeing sporen van dynamiet gevonden. Teraardebestelling Kamerlid Koersen Na een plechtige requiemmis ln de H.H. Petrus en Pauluskerk aan de Kalvcrstraat, ls zaterdagmiddag het stoffeiyk overschot van het dinsdag plotseling overleden Ud van de Twee de Kamer voor de KVP, de heer Th. D. J. M. Koersen, bügezet ln het fa miliegraf op het r.-k. kerkhof Buiten- vekïert te Amsterdam. Voor de plech tigheid bestond grote belangstelling. Aanwezig waren o.a. de ministers Klompé, Cals en Korthals, de staats secretarissen Schmelzer. De Jong en Calmeyer, de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, de voor zitter en vele leden van de Tweede Kamer, prof. Romme, mr. Van Doorn, dr. De Kort en vele leden van de Amsterdamse gemeenteraad, waarin de echtgenote van de overledene zit ting heeft. Ds. G ruber over de muur in Berlijn De enige Duitser, die het proces- Eichmann als getuig a charge optrad, Propst Gruber, die 40 jaar geleden in l'trecht theologie studeerde, heeft gisteravond in de Westerkerk In Am- j sterdam gesproken over het onder- werp: „Is de muur in Berlijn ondoor- dringbaar?". Dr. Gruber woont in West-Berlijn, zijn kerk staat ln Oost- Beriyn, waar hy niet meer wordt toe gelaten. Tydens het Hitlerregime j heeft hy veel voor de joodse bevol king gedaan. „Hoewel lk misschien de enige Duitser ben. die het Eichmann heeft onderhandeld en die hem de waar heid durfde zeggen, ben ik schoor voetend naar het proces gegaan. Ve len zullen zich door het proces aan gesproken gevoeld hebben, maar we moeten ervoor waken dat er geen an ti-Duitse stemming ontstaat, immers slechts als wij van de vergeving le ven, kunnen wij de ware gezindheid, de liefde vinden", aldus ds. Gruber. Over de Berlijn.se muur zei hy o.a., dat het gewone prikkeldraad kan ver roesten en snel kan worden verwij derd. Erger achtte hy het geesteiyke prikkeldraad, de kloof tussen Oost en West: de muur van het wantrouwen. Hy zei van mening te zyn, dat de theologen zich tegenwoordig meer met liturgie en dogmatiek bezig hou den. dan met de dienende liefde. „God zal zyn volk verder leiden Al leen ln dit geloof worde de geestelijke muren omver getrokken", aldus ds. Gruber. die by zyn toespraak uitging van Hebr, 11 30 11 ..Door het ge loof zyn de muren van Jericho neer gestort. nadat het volk (van Israël) er zeven dagen lang omheen getrok ken was". Een groot deel van het complex werd door het vuur vernield. Slechts dat deel van de gevangenis waar de administratie wordt ge voerd en het centrale cellenblok bleven behouden. Brandweerlieden, wier werk door tekort aan water werd belemmerd, verklaarden te zyn beschoten. Enkele gevanenen wier cellen waren uitgebrand, zyn onder zware be waking naar een gevangenis in de nabyheid overgebracht Voor an dere gevangenen werden ln de ge vangenistuin bedden neergezet waar zij konden slapen Voor alle zekerheid werden zij hlerby door krachtige zoeklichten beschenen. ioe aar is let? examen gedaan... moeite beloond met een Prisma horloge! EEN GROTE COLLECTIE PRISMA horloges vindt U by 5 MEIPLEIN 50 - LEIDEN TELEFOON 13146 BREESTRAAT 89 - LEIDEN TELEFOON 21311 Haarlemmerstraat 207 TeL 24469 Mr. HORLOGEMAKER JUWELIER - HORLOOER HAARLEMMERSTR. 126 LEIDEN TELEFOON 21074 SCHOOLSTE. 41 - VOORSCHOTEN TELEFOON 2677

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7