Boskoops zwembad officieel geopend Grote belangstelling voor het zwemfestijn FONGERS Kennedy zoekt naar een betere verhouding met bedrijfsleven Het is zover Glinsterend in de zon President bestrijdt mythen en stereotiepe opvattingen Noordwijksche Golfclub krijgt nieuw terrein In het Boskoopse bad Nieuwe grootmeester Vrijmetselaren (Van onze Haagse correspondent) De Orde van Vrijmetselaren on der het grootoosten der Nederlanden, heeft zaterdag in Den Haag prof. dr. J. Kok, rector-magnificus aan de universiteit van Amsterdam, gekozen tot Grootmeester. Dit geschiedde met nagenoeg algemene stemmen. De gedeputeerd Grootmeester, prof. dr. Joh. J. Hanrath, heeft de nieuwe Grootmeester op de St.-Jans-groot- loge geïnstalleerd. Als symbool van zijn waardigheid bood hy hem de ..moker des gezags" aan in de vorm van de met briljanten bezette gou den hamer, die in 1876 door de loges aan de Prins Frederik werd aange boden ter gelegenheid van diens 60- jarig Grootmeesterschap. Prof. dr. J. Kok werd 13 juni 1899 in Amsterdam geboren. Na het gym nasium studeerde hij wis- en na tuurkunde (farmacie). In december 1945 werd hij buitengewoon hoogle raar aan de Universiteit van Amster dam. in 1949 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in de bioche mische farmacie. In 1959 werd hij rector-magnificus. LEfDSCTT DAGBLAD MAANDAG 18 JUNI 1962 Advertentie Hoe weet U hoe een Fongers fietst? Stap naar de dealer stap op een er een voor iéder een I Fongers rijwielen zijn voorzien van: Fabrikaat (v) Vredestein banden en Sturmey-Archer versnellingsnaven. Ring na 32 jaar terug Vrijwel op dezelfde plaats, waar hij 32 jaar geleden zijn gouden trouwring had verloren, heeft de 57 Jarige landbouwer F. Vlemminx van de Pannenhoef in het Peelplaatsje Asten zijn ring teruggevonden. Hij zag een zonnestraal weerkaatsen tus sen het zand en toen hij er naar toe ging om te zien wat het was zag hij tot zijn grote vreugde, dat het de trouwring was die hij 32 jaar geleden bij het aardappelrooien had verloren. De ring was nog geheel gaaf.. Schots bloed voor liet Rode Kruis Honderdvijftig man van de Came- ronians, het in Duitsland gelegen Schotse regiment dat in opspraak is gebracht als gevolg van enige als ge ïsoleerd beschouwde incidenten in Minden, hebben besloten hun bloed aan het Duitse Rode Kruis te geven. Deze vrijwillige verzoeningsdaad wordt algemeen toegejuicht als het beste antwoord op tegen de Schotten gerichte verwijten. De heer Roolvink: Ontevredenheid is gestegen V,:' Naar afgelopen zaterdag heeft Boskoop reeds jaren reik halzend uitgezien. Het is nu zover, Boskoop heeft een zwem bad. En wat voor één! Gelegen in het centrum van de gemeente, omgeven door prachtige beplan ting en een zeer grote en uit de wind liggende zonneweide. Het was jammer, dat de voorzitter van het bestuur Stichting Zwembad, tevens wethouder, mr. dr. J. F. Taat, wegens ziek te niet aanwezig kon zijn. Im mers het is dank zij zijn activi teit en doorzetten dat afgelopen zaterdag het zwembad kon vorden geopend. De waarnemend voorzitter van het stichtingsbestuur, wethouder J. C. Bulk. sprak het welkomstwoord. Hij begroette in het bijzonder de heer M. J. N. Schuursma inspecteur van de volksgezondheid, mej. Pippel van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Schipper, inspecteur van het lager onderwijs en de burgemeester van Benthuizen en Nijeveen. Hierna kreeg burgemeester Ver kerk het woord, die er zijn vreugde over uitte, dat het zwembad nog voor het zomerseizoen tot stand was geko men. Naast de drie sportvelden en de drie gymnastieklokalen hebben wij nu ook een goed geoutilleerd zwembad. Er moesten, aldus burge meester Verkerk, vele moeilijkheden overwonnen worden, maar thans ligt het daar kleurrijk en glinsterend in de zon. Spreker memoreerde dat dit geen zwembad is, maar een glashel der doorschijnend aquarium. De bur gemeester besloot zijn rede met op te merken, dat hij na de dezer dagen gehouden geladen raadsvergadering, thans in rust en met vertrouwen het beheer van het zwembad overdroeg aan de Stichting Zwembad. Telegram De heer J. C. Bulk aanvaardde na mens dit bestuur het beheer en de exploitatie van het bad. Hij memo reerde de spoedige financiering van het instructiebad binnen 14 dagen lag er ruim een ton op tafel, - waardoor de eerste stoot ook tot de bouw van het grote bad werd gege ven. Spreker ging voorbij aan de vele problemen, die zich bij de bouw heb ban voorgedaan, de hoofdzaak was, dat ze werden opgelost. De heer Bulk vond het jammer, dat wethouder Taat wegens een verblijf in een zie kenhuis te Leiden, niet aanwezig kon Hij stelde voor om de heer Taat een telegram te zenden. Hierna voerde het woord mej. Pip- pel van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, die te kennen gaf dat dit al het vijfde bad was in Nederland, waarvan zij dit jaar de opening bijwoonde. Leeuwenkuil De heer Schuursma. Inspecteur van de volksgezondheid in de provin cie Zuid-Holland betoogde, dat hij zich in het geheel niet op zijn gemak gevoelde, in verband met het feit, dat op grond van zijn rapport het zwem men in de Gouwe aanvankelijk werd verboden. „Ik voel mij als Daniël in de leeuwenkuil", aldus spreker. Hij was volkomen bereid over het water in de Gouwe 'n uiteenzetting te geven doch dan op een andere plaats. Veel mensen vinden het dan pas gevaar lijk als er eerst iets gebeurd is, of zo als spreker het uitdrukte: „Eerst moeten er lijken op tafel liggen". En het is mijn taak om te voorkomen dat er lijken op tafel komen te lig gen. Ik hoop, dat besturen van an dere gemeenten, die denken, het zwemmen in de Gouwe gaat wel. zul len gaan Inzien, dat er ook een zwembad moet komen", aldus de heer Schuursma. Na de heer Schuursma voerden nog het woord de architect Wesseloo, de inspecteur van het lager onder- Zo opende de heer M. Splin ter het 64-jarige raadslid offi cieel het nieuwe bijzonder fraaie zwembad van Boskoop aan de Zijde. (Foto Leidsch Dagblad) van de reddings-, zwem- en polo vereniging „Boskoop", de heer Van der Togt jr. Duik Na het gebruiken van een verfris sing kwam de verrassing waarop de heer Bulk reeds had gewezen. De eerste duik in het nieuwe zwembad werd gedaan door het 64-jarige raadslid, de heer M. Splinter. Na dit officiële gedeelte gaf een Haagse zwemvereniging een kunst- zwemdemonstratie. Óp de maat van de muziek werden verschillende staaltjes van kunstzwemmen ge toond, zoals een samba en de char leston. Met veel interesse werd ook het (Van onze correspondent) De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft in een rede, die hij zaterdag te Goes hield voor het provinciaal comité van A.-R. kiesverenigingen in Zeeland, het een bedenkelijke zaak genoemd, dat naarmate de welvaart in de afgelopen jaren is toegenomen, ook de ontevre denheid is gestegen. In welke tijd werd er. zo vroeg de heer Roolvink zich af, zoveel jaloezie onder de mensen geconstateerd als juist in deze tijd? Het meren deel van ons volk heeft het goed, maar van tevredenheid is geen sprake. Allerwegen hoort men dat er onbe hagen is omdat men meent niet in voldoende mate in de gestegen wel vaart te delen. Men is bang dat de een iets meer heeft dan de ander. De heer Roolvink sprak deze woor den in een betoog, waarin hij erop wees dat de geestelijke weerbaarheid van ons volk niet mag verminde ren. Deze geestelijke weerbaarheid is nodig omdat men zich moet verzetten tegen het communisme, dat een pseu- do-religie, een anti-christelijke reli gie is. Wat ziet men echter tegenwoordig meer en meer bij het Nederlandse volk? Dat er, hoe groter de welvaart wordt, steeds groter ondankbaarheid openbaar wordt. De heer Roolvink vond het zeer ernstig dat velen de samenleving in negatieve zin gaan beoordelen, inplaats op positieve wij ze. Op deze manier speelt men de ideologie van achter het ijzeren gor dijn in de kaart, merkte de staatsse cretaris op. Ontevredenheid is een goede akker voor het zaad van het communisme. (Van onze Amerikaanse correspondent) Begrotings-tekorten zijn niet altijd slecht, uitbreiding van het regeringsapparaat evenmin en een daling van de koersen betekent nog niet, dat het volk geen vertrouwen heeft in de regering. Dit waren de voornaamste stellingen, die president Kennedy verkon digde toen hij dezer dagen ere-doctor van de Yale-universiteit werd. Zijn rede was tevoren reeds aangekondigd als een belang rijk betoog van de president over de economie. Kennedy trachtte kennelijk te voorkomen, dat het bedrijfsleven hem tezeer als tegenstander zou beschouwen, maar hij vermeed het allerminst om zich ketters te tonen tegenover cliché-opvattingen van conser vatieve groepen. drama. Verder kwamen naar het Witte Huis o.a. de presidenten van Du Pont en van IBM, kortom de top figuren van het Amerikaanse bedrijfsleven. Sommige conservatieven in deze groep zullen echter wel allerlei be zwaren gevoeld hebben tegen wat Kennedy in zijn belangrijke rede voor de Yale-universiteit te berde had gebracht. Ontmoeting niet vele topfiguren Kennedy's succes bij het voor komen van de prijsstijging in staal moge de grote massa respect hebben ingeboezemd, vele leiders van het be drijfsleven tonen zich sedert dit ver toon van macht extra argwanend. En die argwaan kan de economische ontwikkeling stellig schaden. Vandaar dan ook, dat Kennedy zijn gehoor in Yale verzekerde, dat de regering be slist niet vijandig staat tegenover het bedrijfsleven in het algemeen, om dat er „een tijdelijke onenigheid" was geweest met de staalindustrie. Dat samenwerking met de indu striële leiders maar niet een holle frase is voor de president, bewees hij enige uren later toen hij in het Witte Huis een groep belangrijke zakenlie den ontving om met hen te bespre ken wat men kan doen om Amerika's betalingsbalans te verbeteren. Voor zitter van die groep was Roger Blough van U.S. Steel. De man met wie Kennedy het zo hevig aan de stok had gehad tijdens het staal- wys, de heer Schipper, de voorzitter schoonspringen gevolgd. Het Noordwijkse gemeentebe stuur, overtuigd van het belang van voortbestaan en uitbreiding van de terreinen der Noordwijk sche Golfclub, heeft met het bestuur van deze vereniging en met het Staatsbosbeheer gezocht naar mogelijkheden om te komen tot de aanleg van een geheel nieuw (volledig) golfterrein op een daarvoor geschikte plaats in het duingebied ten noorden van het dorp. De gemeenteraad heeft daarvoor destijds een krediet beschikbaar ge steld, opdat een deskundige zou kun nen worden ingeschakeld. In het Langeveld, in de omgeving van het radiostation Nora, werd een terrein gevonden, dat in alle opzich ten geschikt is voor de aanleg en de inrichting van een 18-holes golfbaan. De onderhandelingen met de Noord wijksche Golfclub nu, hebben een gunstig resultaat opgeleverd. Daarbij is men uitgegaan van de gedachte dat de gemeente te zijner tijd de be schikking zal kunnen krijgen over het oude golfterrein, dat eigendom is van Des middags opening van het voltooide Boskoopse zwembad en des avonds een groots zwem festijn. Deze beide gebeurtenis sen maakten de 16e juni tot een historische dag voor zwemlie- vend Boskoop. Reddend zwem men en waterpolo waren de bliktrekkersen ondanks de koude heeft een groot aantal zwemliefhebbers genoten van de prestaties die geleverd werden. De organisatie van deze zaterdag avond berustte by de Reddend Zwem- en Polovereniging „Boskoop", waarvan de voorzitter, de heer G. J. van der Togt, uiting gaf aan de ge voelens van trots bij de Boskopers over „hun" nieuwe zwembad. De districtsbestuurder van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, de heer J. Viool, feli citeerde de Boskoopse Reddingsbri gade met de opening van dit mooie bad. Hetzelfde deed de heer A. Quak namens de Goudse Reddingsbrigade. Het programma begon met een po lowedstrijd tussen het eerste dames team van „Boskoop" en het dames zevental van AZC te Alphen a. d. Rijn. Deze ontmoeting eindigde met gelijk spel (3—3). Bijzonder belangwekkend was ver volgens de demonstratie reddend zwemmen door de Rotterdamse Red dingsbrigade. Men had hierbij de nadruk gelegd op het reddingswerk bij een te water geraakte auto. Twee brigade-leden bleken het, gebruik makende van de in de onder water zijnde ruimte aanwezige luchtzak, enige minuten te kunnen uithouden. Na drie minuten kwam een der „in zittenden" boven water, doch de an dere wist het 5 minuten uit te hou den. Een bijzonderheid was, dat deze man in de luchtzak onder water een reportage gaf door middel van een microfoon. Hij werd vervolgens be vrijd door een ander brigadelid en met gebruikmaking van de z.g. kop- greep aan de kant gebracht. Ten besluite volgden nog enkele pantomimes. Kunstzwemmen Een groep dames van de „Vrije zwemmers" uit Den Haag gaf nog enkele nummers kunstzwemmen. „Miss Boskoop" wekte op tot lid maatschap van de Boskoopse zwem- club en maakte een fraaie duiksprong en enkele heren van de springgroep „Authia" lieten de aanwezigen even eens genieten van fraaie duik- sprongen met salto's voorover en achterover. Het sluitstuk werd gevormd door een polo-wedstrijd tussen ZIAN uit Den Haag en S.V.H. uit Hillegers- berg, gespeeld volgens het nieuwe reglement, t.w. viermaal vier minu ten netto tijd. ZIAN speelt momen teel in de hoofdklasse van de KNZB en SVH in de eersteklasse. De 7-2- overwinning voor ZIAN was te ver wachten. Deze wedstrijd was een fraai slot van het zwemfestijn, dat o.m. werd bijgewoond door de burgemeester, dr. mr. E. P. Verkerk, en de wethouder, de heer J. C. Bulk. Felicitatie waard Boskoop heeft, na vele jaren ver stoken te zün geweest van een eigen zwembad, thans weer een prachtige inrichting. De nieuwe aanwinst is een felicitatie ten volle waard en deze gelukwens geldt in de eerste plaats het bestuur van de gemeente- lijke Stichting Zwembad en dat van de R.Z. en P.V. „Boskoop". Aan pro paganda voor het lidmaatschap van „Boskoop" heeft het de laatste tijd niet ontbroken en men verwacht 'n ware opleving van de beoefening van de zwemsport. Het kijken naar de onder waterzwemmers is in het Bos koopse bad een bijzonder attrac tie. (Foto Leidsch Dagblad» de Staat der Nederlanden en dat de Golfclub in erfpacht heeft. Het ligt in de bedoeling dit terrein voor het publiek toegankelijk te stel len. zodat het betekenis krijgt voor de algemene recreatie. Op de mede werking van het Staatsbosbeheer kan worden gerekend. Om dit te kunnen realiseren zal de gemeente de Noordwijksche Golfclub een geldlening van f 870.175 verstrek ken, zijnde de geraamde kosten van de aanleg van een 18-holes golfbaan en de bouwkosten van een nieuw clubgebouw. De Golfclub vergoedt een rente, overeenkomend met die welke de ge meente zelf over genoemde som ver schuldigd is. De gemeente neemt tegen de ge taxeerde herbouwwaarde het be staande clubgebouw over en zal voorts een vergoeding voor de gras mat betalen. De totale kosten van de overname van gebouwen en werken zijn bepaald op f 147.000. Nadat de overdracht van het tegenwoordige terrein tot stand is ge komen wordt de aan de Golfclub ver strekte geldlening verminderd met een bedrag van f 580.770, zijnde de kosten van de aanleg van een 9-holes golfbaan. Dit bedrag wordt de Noordwijksche Golfclub volledig kwijtgescholden. Verder neemt de gemeente de ver plichting op zich om de zgn. oorlogs- weg door de duinen te voorzien van een deklaag, zodat deze weg tijdelijk kan worden gebruikt als een tijdelij ke toegangsweg naar de nieuwe golf- velden, zolang deze niet van de zijde der Langevelderlaan of van de Randweg bereikbaar zijn. Nadenken is moeilijk President Kennedy heeft in Har vard gestudeerd en wanneer iemand- van-Harvard een ere-doctoraat in Yale ontvangt, dan is hij wel ver plicht voor de dag te komen met een rede, die klinkt als een klok. Zowel naar vorm als naar inhoud was dit een indrukwekkende oratie. Het is zo gemakkelijk, zo zei de president, om er opinies op na te houden, maar het Blind meisje deetl eindexamen (Van onze correspondent) Tijdens de uitreiking van diploma's H.B.S.-A bestond in het gebouw van de Rijks-H.B.S. te Venlo zaterdagmiddag bij zondere belangstelling. Er had namelijk in de Nederlandse onderwijsgeschiedenis een bij zonder examen plaatsgevonden: aan de eerste vrouwelijke blinde in ons land werd een eind examendiploma H.B.S.-A uitge reikt. Dit gold voor de 20-jarige Marietje Camps uit Venlo, die van haar zesde levensjaar af tengevolge van ziekte blind is. In het blindeninstituut te Grave had zij aleerder 't MULO-diploma weten te behalen. Zij had bij haar studie veel steun ondervonden van de leraren, de medeleerlingen, in 't bij zonder van een der leerlingen die bij haar in de buurt woont, n.l. Riet Huibers. Deze was ook geslaagd. Zij was het, die haar blinde klasgenote elke dag naar en van school begeleid de en haar thuis vaak hielp met het uitwerken van de opgaven. Mej. Camps zei voornemens te zijn te gaan studeren in sociologie. In de Rijks-HBS te Venlo waar rond de blinde leerlinge een hechte sfeer was gegroeid tikte het blinde meisje al haar lessen en opgaven op een Braille-schrijfmachine en werkte die later thuis uit. Tijdens het examen (de opgaven waren in Brailleschrift gesteld) zat zy in een lokaal apart onder toezicht van de directeur, dr. J. Vryiing, en de onderdirecteur, M. Hanssen. Zij maakte het schrifte- hjk deel via de Brailleschryfma- chine op een gewone schrijfmachine. Het mondelinge deel had zy echter het gezelligst gevonden. is zo moeilyk om te denken, daarmee was de spreker aa by zyn centrale thema: de ding van mythen en stereotiepe vattingen, die de vyanden z(jn de waarheid. Zo noemde Kennedy een mythe, dat begrotingstekort!"" inflatie teweeg brengen, terwijl grotingsoverschotten die zoufo voorkomen. De overschotten vlak tl de oorlog hebben In Amerika de flatie niet kunnen tegenhouden Al ondanks de hardnekkige tekortend* laatste jaren is het prijspeil vr(j cot. stant gebleven. Samenwerking Voor vele luisteraars klonk dn passage niet geheel als een acadt. misch betoog. Men zou er zich na over verbazen, indien Kennedy W, zamerhand overtuigd begon te ken van het nut van een begrotL tekort. Door meer uit te geven da? ontvangen, zou de regering ki trachten de werkloosheid te b_ den en de economische vooruit te stimuleren. Het ziet er naar uit, dat de blikeinen by de komende verkil gen aan de regering zullen vem] ten, dat zy te verkwistend is en zy een te groot apparaat heeft bouwd. Kennedy zou wensen, men over en weer zou ophouden stereotiepe beschuldigingen en men zich spiegelend aan het beeld van sommige Westeuroj. landen gezamenlyk ging overl gen, wat de werkelyke middelen om uitbreiding van de econoi bevorderen, werkloosheid te v nen, kortom om een klimaat I scheppen, dat investering, produT en consumptie in de hand werkt. Prinses Beatrix nam (lefile af Ter gelegenheid van het eer- J ste lustrum van de Bredax n poliomars heeft Prinses Beatrn zaterdagmiddag in Breda he: défilé afgenomen van de deel nemers aan deze mars. De be langstelling voor de wandeltocl- m was dubbel zo groot als vori jj jaar. Er waren 2.300 jonge es oudere wandelaars uit geheel Nederland, meestal in groeps verband lopend. Alvorens de kleurige stoet aan het erepodium voorbytrok kreeg Prinsa Beatrix bloemen aangeboden van de 16-jarige Bredase padvindster Yvonne Hakkaart, dochter van de secretaru van de sportver. Garnizoen Breda, die de poliomars jaarlyks organiseert De uitslag was: 1. Sandhurst, Enge land 289 punt; 2. Kon. Militaire School, Brussel 179 punten; 3. Kon. Militaire Academie te Breda 111] punten, 4. en 5. Polytechnische School te Parys en Femviercyr uil Rennes beide met 133 punten. De wisselbeker en een speciale Prins Bernhardbeker overhandigde de Prinses aan de aanvoerder van de ploeg van Sandhurst. De aanvoerder van het Belgische team ontving uit handen van de Prinses een grote beker als tweede prijs. De overige aanvoerders drukte zy als bewijs van gelukwens de hand. Vele hoge gasten woonden de finale bij, o.m. de chef van de generale stal, luitenant-generaal Van de Wall Bake, de commandanten van de deel nemende buitenlandse academies, de brigade-generaal P. Koopmans, ter ritoriaal bevelhebber zuid, generaal- majoor Maurenbrecher en de Com missaris van de Koningin in Noord- Brabant, dr. C. N. M. Kortmann.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 4