Kerkdiensten Leiden en omgeving 8 BELANGRIJKE KALFSVLEES EXPORT VAN NAAR ITALIË Koersen op het laagste van Jaar 1962 niveau Economie V.S. achter bij de verwachting EEN SPREEKWOORD UIT NEGENTIEN WOORDEN TROTZKISTENLEIDERS ACHTEN ZICH BELEDIGD Rond de veemarkt Emissies in ongunstige markt LEÏDSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 JUNI 1962 ÉH Zondag 17 juni Leiden Hervormde Gemeente. Pieterskerk: 10 uur ds. J. de Wit. Hooglandse Kerk: 8.30 uur ds. H. Bouter; 10.30 uur dr. P. L. Schoon- heim, 7 uur ds. D. J. Vossers. Marekerk: 10.30 uur ds. J. A. Eek hof, 7 uur de heer Schipper. Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vos sers. Bethlehemkerk: 10 uur ds. C. van der Leeden te Hazerswoude voor ds. van den Berg, 7 uur ds. Joh. Poort. Maranathakerk: 10.30 uur ds. Joh. Poort. Bevrijdingskerk: 9 uur dr. K. E. H. Oppenheimer. Herv. Ulo-school, Asserstraat: 10 urn- ds. J. Groot. Aula School, Marnixstraat: 10 uur ds. H. Bouter. Ver. van Vrijz. Hervormden (Leid- se Volkshuis)10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Eglise Wallomie: 10.30 uur ds. R. Blommaert. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. Post te Rijnsburg. Jeugdkerk (Aula Gymnasium)10 uur de heer S. Lefeber. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur dr. Dronkert, 5 uur ds. J. M. van Krim pen te Rotterdam. Petrakerk, Surinamestraat: 10 uur ds. de Boer, 5 uur dr. Westerink. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Wes terink, 5 uur dr. Dronkert, 7 uur ds. Maaskant. Maranathakerk: 9 uur ds. Maas kant, 5 uur kand. Hofman. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstr.: 10.30 uur ds. J. M. van Krimpen, 5 uur ds. de Boer. Groenhoven: 10 uur kand. Hofman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Wijnsma te Rotterdam. Geref. Kerk (Vrijgem.): 10 en 5 u. ds. P. van Deursen te Barendrecnt. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst (donderdag 7.30 uur ds. Van Gils te Lisse) Evang. Chr. Gemeenschap (Mid delstegracht 3): 10 en 5 uur dhr. Dikkes. Baptistengem.: 10 uur dhr. H. Schouten jr., 5.30 uur zendeling Van Driel); (vrijdag 8 uur bidstond). Doopsgezinde Gem.: Gemeentedag. Evang. Luth. Gem.: 10.15 uur ds. A. Jense te Gouda. Rem. Gem.: 10.30 uur dr. A. W. Cramer. Christian Science (Steenschuur 4) 10.30 uur dienst. Oud Kath. Kerk (Zw. Singel 60) 9.45 uur Hoogmis: (donderdag 9 uur H. Mis, 7.30 uur Vespers). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Leger des Heils: 10 uur heiligings samenkomst: 7.45 uur openluchtsa menkomst Gangetje; 7.30 uur opwek kingssamenkomst. (Alle diensten o.l.v. kapitein A. van Engelen). Nieuwe Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.45 en 4 uur dienst: (donderdag 7.45 uur id.). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. M. H. Bogert, 6.30 uur ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop; Geref. Kerk: 10 uur ds. W. J. Hoek, 7 uur ds. J. H. de Boer te Leiden; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. Alphen aan den Rijn - Herv. Gem. Julianastraat: 9.30 uur ds. W. Ver- weij, 6.30 uur ds. H. Roelof sen te Zeist; Aula Immanuelschool Anna van Burenlaan: 9.30 uur ds. P. A. Le feber; Kapel Gouwsluis: 9.30 uur de heer W. M. Offringa; Gebouw Jona than: 6.30 uur ds. G. Moen; Kapel Hooftstraat: 9.30 en 6.30 uur ds. J. van Lokhorst te Zwolle; Oudshoorn- seweg: 10 uur ds. G. Cadèe; Martha- Stichting: 10.30 uur ds. G. Moen; Geref. Kerk. Maranathakerk Raad- huisstr.: 10 uur ds. A. Pos te Haar lem; 6.30 uur ds. K. H. Schuring; Salvatorikerk W. de Zwijgerlaan: 10.30 uur ds. K. H. Schuring, 6.30 uur ds. A. Pos; Hooftstraat: 10 uur ds. H. Heule te Leiden, 7 uur ds. A. Vos te Wassenaar; Geref. Kerk (Vrfjge- I maakt)10 uur leesdienst, 5 uur ds. I H. Scholte; Chr. Gerei. Kerk. Jeru- zalemkerk Grfjpensteinstraat: 8.30 en 4.30 uur ds. R. Kok; Oud Geref. Gem. Van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdienst; Rem. Geref. Gem. Tv/Ton^"rsi^'vptrat: 7 uur ds. J. G. Paardekooper te Nieuwkoop; Baptis tengemeente IJsclubgebouw10 uur Eredienst, 6 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 u. ds. W. A. S. Laurense, 6.30 uur ds. S. Cuperus, theol. kand. te Waddinx- veen; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur lees dienst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. Den Hartogh; 6.30 uur ds. Koole te Reeuwijk; Evang. Luth. Kerk: 9 uur ds. Jense; Herv. Evang.: 10.30 u. ds. v. d. Woord te Haarlem; 7 uur ds. Emous te Den Haag; Evang. Kring: 10 uur Eredienst; 7 uur dhr. Klein Haneveld. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. L. Heijmans, 6.30 uur ds. A. de Leeuw; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. Hengeveld; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de BruUn; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; Rem. Gem.: 10 uur ds. J. G. Paardekooper. Hazerswoude Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. N. W. v. d. Hout. Hoogmade Herv. Gem. 10 uur ds. J. P. Honnef te Leiderdorp. Kaag Herv. Gem.: 9 uur dr. P. L. Schoonheim te Leiden, 5 uur ds. Boonstra te Warmond. Katwijk aan den Ryn Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. J. H. Bogers te Alphen aan den Rijn, 6 u. vie. J. Voordouw; Kapel Nieuwe Duinweg: 9.30 uur ds. H. Perdok te Oegstgeest; Gymnastieklokaal school Narcisstraat: 10.30 uur vie. J. Voor- douw; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Kerk. Oude Kerk: 8.30 uur ds. H. van Niel te IJmuiden, 10 uur ds. Bouman, 6 u. ds. Hagen; Nieuwe Kerk: 10 uur ds. de Vos, 6 uur kand. J. R. W. Koppen- hol te Rijswijk; Kapel: 10 uur ds. Hagen; Groen van Prinstererschool 10 uur ds. Moerenhout, 5 uur ds. de Vos; Aula Nieuwe begr.plaats: 10 u. ds. Offringa; Zeehospitium: 6.45 uur Het nieuwe orgel van de Remonstrantse kerk te Boskoop, dat onlangs in gebruik werd genomen. ds. de Vos; Geref. Kerk: 8.30, 10.30 en 5 uur ds. Flinterman te 's-Graven- hage; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. van Leeuwen te Arnhem; Ger. Kerk Vrijgem.)8.30 en 3 uur ds. D. K. Wielinga te Rotterdam; 10.30 en 5 uur ds. Breen; Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdienst; Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 uur leesdienst. Koudekerk aan den Rijn Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman; Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. I. N. de Graaf te Voorburg. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr. J. v. d. Hoek, 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Zijlkwartier: 6.30 uur dhr. J. v. d. Hoek; Geref. Kerk: 10 uur ds. Banga, 6.30 uur ds. R. der Nederlan den. te Leerdam; Zijlkwartier: 9 uur ds. R. der Nederlanden, 5 uur ds. Banga. Leimuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. P. Kloek te Leiden; Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. J. M. Mulder te Amsterdam. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. G. Pettinga, 7 uur Jeugddienst; Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. K. Schou ten; Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Biesma; Geref. Gemeente: 10 en 4 uur ds. H. van Gilst; Geref. Kerk (Vrijgem.).: 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur; Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 3 uur leesdienst; Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Joh. Stehouwer te Alphen aan den Rijn; 6.30 uur ds. M. H. Boogert te Aarlanderveen; Geref. Kerk: 9 en 2.30 uur ds. K. H. Schuring te Alphen aan den Rijn; Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. G. Bloemendaal te Delft; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords, 2 uur ds. R. Kok te Alphen aan den Rijn. Nieuw-Vennep Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. J. C. J. Bronsgeest; Bethelkapel: 9.45 uur ds. H. M. Cnossen te Amstelveen; Pniël: 10 u. ds. H. L. Boonstra te Warmond. Noordwyk-Binnen 10 en 7 uur ds. J. van Dok; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. J. D. Koers te Den Haag; 11 uur v. d. Berghstichtingds. J. D. Koers te Den Haag; Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Schouwink te Schiedam; Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. Diepensloot te Amsterdam 7 uur ds. W. J. Cupédo- Sole Mio: 10 uur ds. N. J. Cupédo; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. T. Ferwerda; Herv. Geref. Evang.; 10 uur dhr. T. van de Kamp, te Den Haag. Noordwykerhout Herv. Gem.: 9 en 11.30 uur ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem. Groene- of Wilibrordkerl 10.30 uur prof. dr. A. J. Rasker. Jeugddienst; 7 uur ds. G. F. Callenbach. (H.A.); Paulus- kerk :10 uur ds. G. F. Callenbach; Ver. van Vrijz. Herv. W. de Zwijger- kerk: 10.30 uur ds. C. J. Rasch te Den Helder; Geref. Kerk Maurits- laan: 10 en 7 uur ds. Meyer; Geref. Kerk (Vrygem.) W. de Zwijgerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, 6.3(1 uur ds. H. van den Berg te Sassenheim; Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. M. Hanemaaijer te Alphen aan den Rijn, 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. J. de Jong te Gouda. Rjjnsburg Herv. Gem. Grote Kerk: 9.30 uur ds. H. van Gosliga, 5 uur ds. P. Moerenhout te Katwijk a. Zee; Bethelkerk: 9.30 uur ds. W. H. de Jong te Nieuwkoop, 5 uur ds H. van Gosliga; Geref. Kerk Rapenburg 9.30 en 5 uur ds. J. Bijleveld; Petra- kerk: 9 en 5 uur ds. H. Post; Mara nathakerk: 9.30 en 5 uur ds. L. v. d. Linde. In alle diensten H.A.; nam. Dankz. H.A.)Geref. Kerk (Vrijge maakt) 10 en 5 uur ds. J. Douma; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart, 5 uur prof. dr. Berkhof te Leiden; Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper, 5 uur ds. H. v. d. Berg; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. L. S. den Boer. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Lindenburg; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Th. Steenbeek, 6.30 uur ds. F. Offeringa te Katwijk aan Zee; Ger. Kerk: 10 uur ds. C. H. Appels te Den Haag, 5 uur ds. A. de Bruin te Den Haag; Geref. Kerk (Vrijgem.): 10.15 uur ds. R. Brands, 3 uur ds. C. J. Breen. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. Saraber, 7 uur ds. Meijering. Zangdienst; Rijndijk: 10 u. ds. Meije ring; Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijl stra; Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. Smit; Geref. Kerk (Vrijgem.)10 en 5 uur prof. H. J. Jager te Kam pen. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. J. Veenendaal te Hillegom. Jeugd dienst, 7 uur ds. H. L. Boonstra. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Walther te Bunnik, 6.30 uur ds. J. R. Cuperus; Hervormde Wijk- gebouw: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur ds. J. Verwelius; Stations straat: 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalk man; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 mu ds. L. Tiesinga te Amsterdam. Wassenaar Herv. Gem.: Dorps kerk: 10 uur dr. Th. C. Frederikse, 7 uur ds. J. G. Hooijer; Kievietkerk: 9 uur Jeugdkerk; 10 uur ds. J. W. Sepmeijer, Hoofdvlootpred.; Deyler- huis: 10.15 uur vie. drs. H. B. de Roest; Dorpscentrum: 10 uur Jeugd kerk; Geref. Kerk Bloemcamplaan 10 en 5 uur dr. B. Rietveld te Den Haag; Zijllaan: 10 en 5 uur drs. E. de Vries te Amsterdam-West; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 u. mej. ds. J. H. v. d. Slooten (Dg.); NPG/Rem. Gem./Doopsgez. Gem. Johannahuis: 10.30 uur ds. O. T. Hyl- kema (Dgz)Herv. Evangelisatie Dorpshuis: 10 en 5 uur ds. W. Vroeg- indewey te Bleiswijk. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 urn en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw; Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 u. ds. C. J. Baart te Rijnsaterwoude, 7 uur ds. Lagerweij te Den Haag; Jeugddienst; Geref. Kerk: 9.30 uur de heer J. F. ter Hart te Woerden, 2 uur ds. J. W. Genuit. Afscheid. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. P. H. Locher te Oegstgeest. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom te Alphen aan den Rijn; Rem. Geref. Gem.: 10 urn- mej. ds. A. de Jonge te Gouda. Oplossing rekenpuzzel In bijgaande figuur moeten negen tien zelfstandige naamwoorden van zeven letters worden ingevuld. Bij een juiste invulling ontstaat op de middelste verticale, dubbelomlijnde kolom van boven naar beneden ge lezen een spreekwoord. De negentien woorden moeten worden samengesteld uit de volgen de, alfabetisch gerangschikte letter grepen BOR - BROE - COM - DEEL - DER - DOER - EX - FAN - FORT - GRIE - KAN - KEL - KER -KREU - KRUI - ME - MEL - MO - NEET - NO - PAN - PER - PLA - PLOIT - RAAD - RIE - SNOE - SPRE - STEL - STRO - TAL - TAST - TI - TIE - TIER - TWEE - VER - VER - VER - ZEL. Oplossingen onder het motto „spreekwoord" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie, Wittesingel 1 te Lei den. Onder de goede oplossingen stel len wij een eerste prijs van f 5,en twee prijzen van f2,50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Uit de deling blijkt meteen dat de D 0. Voorts blijkt schillende cijfers dat vier ver ticaal ABCDE produkten van vijf cijfers opleveren, hetgeen alleen mogelijk is als A 1. Zelfs bij A 2 zouden deze1 vier an dere verschillende cijfers minstens 1, 3, 4 en 5 zijn, en dit laatste cijfer zou dan een produkt van zes cijSprs geven. Verder blijkt dat het eenhedencij- fer van ExL B en dat het een heden cijfer van B x L B hetgeen alleen mogelijk is wanneer L 6, B is even (dus 2, 4 of 8 omdat 6 al be zet is) en E verschilt 5 van B, dus E is resp. bij de mogelijke waarden van B achtereenvolgens 7, 9 of 3. Verder is bekend dat K x DE dus K x OE B. dus het tientallencijfer van K x E B. Dat kan, bij de reeds uitgereikte mogelijkheden al* leen wanneer BEK zfjn 273, 274 of 495. G X ABCDE Bdus G X 1BCOE Bhetgeen niet moge lijk is wanneer B 2 want dan zou ook G 2 moeten zijn. Dus B 4 en G 3 waaruit dan meteen blijkt dat E 9 en K 5. Dan resteren CFH als onbekenden waarvoor de cijfers 27 en 8 beschikbaar zijn. F kan niet 2 zijn want dan is het totale produkt nooit een getal van tien cijfers. Maar F is kleiner dan H (blijkt uit ver menigvuldiging, dus F 7. H is gro ter dan F dus H 9 en resteert C 2. Waarmee alle letters met de daar bij behorende cijfers zijn geindentl- ficeerd en de som is opgelost. ABCDE - 14209 en FGHKL 73856. Be eerste prijs van f 5,werd toe gekend aan de heer H. Spruitenburg, Dijk 14 te Benthuizen, de twee prij zen van f 2,50 aan de heer H. J. Brand, Ve.rdistraat 129 te Leiden en aan de heer J. Evers Pieter Both- straat 22 te Leiden. De pryzen worden de winnaars toegezonden. Raptis-Santen dagvaarden De Waarheid (Van onze Amsterdamse correspondent) De Trotzkistenleiders Michael Raptis en Sal Santen, die ver leden jaar in Amsterdam terechtstonden wegens o.a. valse mun- terij ten behoeve van het Algerijnse bevrijdingsleger, hebben het communistische dagblad ,,De Waarheid" en het Franse zuster- orgaan van dit blad gedagvaard wegens belediging. De heer Raptis Griek van geboorte, thans woonachtig in Cairo en de als stenograaf bij een Amsterdams dagblad werk zame Sal Santen achten zich beledigd door de strekking van een artikel, dat De Waarheid op 14 november 1961 publiceerde en waarin gegevens zouden zijn verwerkt van een persconferentie, die de gevluchte Westduitser Otto Freitag in Oost-Berlijn iou hebben gehouden. In het artikel, dat op dezelfde dag ook in het orgaan van de Franse communistische partij l'Humanité verscheen, werd o.m. gesteld, dat de heren Raptis en Santen voor de Westduitse geheime dienst werkzaam zouden zijn en nauw zouden samen werken met vroegere Gestapo-agen- ten. Namens de beide Trotzkisten heeft mr. J. H. Smeets bij de Amsterdam se rechtbank een civiele procedure aanhangig gemaakt, waarvan de schriftelijke behandeling in de loop van de volgende maand zal beginnen. Mr. Smeets eist voor elk van zijn cliënten van beide communistische bladen een schadevergoeding van f. 4000 en voorts een bedrag van Geen publikatie van Memoires Eichmann Uit welingelichte bron is vernomen dat de regering tijdens zijn gevan genschap in Israël, niet zal overdra gen aan familieleden of wie anders ook ter publikatie. De Duitse advocaat van Eichmann, Robert Servatius heeft pogingen ge daan om deze mémoires, ongeveer 500 met de hand geschreven blad zijden, in bezit te krijgen ter bestrij ding van zijn onkosten in het proces. Vernomen wordt dat het geschrift waarschijnlijk onder beheer der ge vangenisautoriteiten blijft. f. 6000 wegens „door hen geleden nadeel in eer en goede naam". Bovendien eist hij publikatie van het vonnis op de voorpagina's van de beide bladen op straffe van een dwangsom van f. 1000 voor iedere dag dat publikatie in gebreke zou blijven. De bedragen zullen door de eisers ter beschikking worden gesteld van een fonds voor Algerijnse kin deren. Van Duitsers 4% met vakantie naar ons land Van de West-Duitsers die op va kantie gaan, komt ongeveer 4% naar ons land. De heer Ch. Belmon, ver tegenwoordiger in Keulen van de ANVV zei dit op de jaarvergadering van de Prov. Utrechtse Bond voor Vreemdelingenverkeer, die gisteren in Doorn is gehouden. Hij stelde dat het vreemdelingen verkeer een zeer belangrijke „indus trie" Ls geworden. In 1950 gingen ia Europa ai ongeveer 35 miljoen men sen op reis naar het buitenland, op het ogenblik zijn het er 100 miljoen. De mening dat ons land voorname, lijk wordt bezocht door de niet-bij- zonder bemiddelde Duitser, bestreed hij. Het bedrag dat de Westduitser tijdens zijn vakantie in Nederland; besteedt, benadert dat van de Ame rikaan. (Van een deskundig medewerker) Op de rundveemarkten duidde in de afgelopen week alles er op dat het stille seizoen van zomer en hooioogst is ingetreden. De aanvoeren waren over de gehele linie van het gebruiks- en magere vee, inclusief jong fokmateriaal, aan zienlijk minder, doch ondanks het veel kortere aanbod nam ook rela tief de kooplust af. Geen enkele markt maakte hierop een uitzondering. Het gevolg is dan ook geweest dat de pryzen in het al gemeen weer wat afbrokkelden. Ten aanzien van de toestand op de slachtveemarkten was de stemming eveneens aan de flauwe kant. Zowel de groothandel als de sla gers hadden in de pinksterweek wat ruimer inslag gedaan dan normaal, terwijl er bovendien vrij veel vee voor de slacht was Ingevoerd uit De nemarken en Engeland, zodat de (Van onze financiële medewerker) Hoewel op de scherpe koersdaling in Wall Street van 28 mei, in de annalen van de beurs opgetekend als „black Monday", enig herstel volgde, was het precies een week later van hetzelfde laken weer een pak. Op 28 mei liep het Dow Jones-gemiddelde voor industriële fondsen terug van 612 tot 577, op 4 juni werd een daling geregistreerd van 611 tot 594, t-rwijl het begin van deze week ook minder goed begon. Maandag liep het gemiddelde cijfer terug van 602 tot 595, gevolgd door een scherpe daling op dinsdag tot 581. In herinnering brengen wij dat het hoogste index cijfer voor industriële fondsen dit jaar nog 726 heeft bedragen. In allerlei toonaarden heeft men i getracht deze koersdaling te motive- I ren. Gaat men echter de ontwikke- I ling van de conjunctuur in de VS na over de thans verstreken maanden van 1962, dan is er o.i. geen reden om zich ongerust te maken. Zoals reeds vaker opgemerkt, blijft de groei van Duidelijk heeft de First National City Bank of New York in haar maandoverzicht van juni van de gunstige economische ontwikkeling gewag gemaakt. Deze bank be schouwt de koersdaling als een ver- traagde correctieve beweging en con- de ondernemingen en dientengevolge dudeert dat de economische gemeen- j scherpe koersval in New York ook ook de resultaten by de verwachtin- schap thans een voorzichtiger hou- aan de Europese beurzen niet onge- - ding heeft aangenomen. Voor de merkt voorbij is gegaan. Het alge koersval kent zij aan de Internatio- I meen indexcijfer is op de Amster- nale politieke ontwikkeling in het damse beurs, berekend naar de hoog- Iste stand van dit Jaar (431), lnmid- Verre Oosten wel enige betekenis toe en verder ontkent zij ook niet dat er nog knelpunten in de economie zijn. Als voorbeeld wordt genoemd de min der gunstige ontwikkeling van de Amerikaanse betalingsbalans. Toch wel gunstig Toch kan de gang van zaken in het Amerikaanse bedrijfsleven, afgezien van de inkrimping der winstmarges, gunstig worden genoemd. De record cijfers, die in de eerste vyf maan den van 1962 werden geregistreerd, wettigen volgens de FNCB de ver wachting, dat onvoorziene omstan digheden voorbehouden, nieuwe hoogterecords zullen worden bereikt voor omzetten en zelfs de winsten van de ondernemingen. Dit betekent echter niet dat men op hogere divi denduitkeringen mag rekenen. Verder moet men niet uit het oog verliezen, dat de Amerikaanse rege ring bereid en in staat is de econo mie, indien zich een ernstige terug slag zou voordoen, een krachtige in jectie te geven. Men denke in dit verband ook aan de plannen van de Amerikaanse regering om eventueel in 1963 tot een forse belastingverla ging over te gaan. Voorts is de eco nomie veel sterker dan in de crisisja ren voor de oorlog, als gevolg van de „ingebouwde stabilisatoren". Het is niet te verwonderen dat de gen achter. Maar men was bij de koersvorming hierop ook wel In zeer i sterke mate vooruitgelopen. dels teruggelopen tot 327.8, hetgeen ook het laagtepunt voor 1962 is. In procenten uitgedrukt ziet men dus een daling van bijna 25 Voor enig inzicht in de ontwikkeling van de ANP/CBS beursindices volgen thans enkele gegevens. Rendement speelt weer een rol Evenals in Amerika gaat ook in ons land bij de beleggers het rendement dat men op de aandelen wil maken weer een rol van meer betekenis spe len. Op aandelen Koninklijke Petro leum, waarop men enige jaren gele den met een rendement van 1V2 k 2 tevreden was, maakt men thans bij een koers van ca f 125 (koers op oude basis 625 bij een dividend van 261/4 ofwel f5.25, een rendement van ruim 4%. Bij vele industriële waarden komt men thans tot rende menten van 4V2 en 5 en zelfs nog hoger, terwijl men te doen heeft met aandelen klasse A. Het minder gun stige koersverloop illustreert zich ook duidelijk in de claimprijzen van emissies, waarop deze week of de vol gende week kan worden ingeschre ven. Bij een hoogste prijs voor de claims Philips van f 3.85 betaalde men woensdag f235 tot f242. Men heeft er vijf nodig voor de inschrij ving op f 1.000 aandelen, hetgeen bij een inschryvingskoers van 475 voor de nieuwe aandelen een koers bete kent van bijna 600 De ontwikkeling der zaken bij Phi lips in het eerste kwartaal van 1962 was alleszins gunstig, zodat men over het lopende boekjaar een onveran derd dividenduitkering van 16 over het verhoogde kapitaal wel mag ver wachten. Het is niet onmogelijk dat indien de verhandeling van de claims achter de rug is, hetgeen op 22 juni a.s. het geval is, men voor de aandelen weer hogere koersen ziet. Men kan toch zeker niet zeggen, dat de gToei bij Philips, nu ineens er uit ls. Claims Simon de Wit hadden een theoretische waarde van f778, doch op de eerste dag verhandeling kwam er een notering van f 500 uit de bus. Inmiddels is de waarde der claims tot f 430 ingezakt, waarmee een koers voor de nieuwe aandelen correspon deert van 218 De hoogste koers is dit jaar nog 425 geweest. Ook de claims voor de aandelen- uitgifte van de Geldersche Tramweg Mij. liggen beneden de theoretische waarde, die bij het bekend worden der emissie uit kwam op f28. Thans is de koers f 17, hetgeen voor de aan delen een prijs betekent van ca 107 bij een dividend van 6 Verder was deze week ook een on derneming uit het niet-officiële ef fectenverkeer met een aandelenemis sie aan de markt en wel de Noord Ned. Machinefabriek te Winschoten. Bij publikatie van het prospectus stelde de koers der claims zich op f 360 per aandeel van nom. f 500, doch woensdag was de notering teruggelopen tot f 164, waarmee een aandelenkoers correspondeert van 183 bij 12 dividend, wat men op dit aandeel mag verwachten over het lopende boekjaar, komt men tot het bevredigende rendement van ruim 6.5 Goede obligaties Zij die hun liquids middelen thans liever willen beleggen in de risico mijdende sfeer kunnen de komende week op enige goede obligaties in schrijven. De Ned. Antillen geven f 50 min. 4.5 25-jarige obligaties uit tegen de koers van 100 en de Ver- Machinefabrieken emitteren f 25 miljoen 5 obligaties eveneens tegen de koers van 100 Voor beide lenin gen mag, gezien de aflossingsvoor- waarden, enz., een goede belangstel ling worden verwacht. Temeer nu de thans optredende correcties op de aandelenmarkt ertoe leiden dat de belegger meer aandacht gaat schen ken aan direct te behalen rendement, hetgeen in het algemeen de belang stelling voor goede obligaties ten goe de komt. vleesmarkt ruim voldoende verzadigd was. Dit ls wel gebleken in de vleesgroothandel van deze week, want deze had een zeer kalm verloop tegen gedrukte of wat lagere prijzen. Het slachtvee bracht de gehele week wat minder op dan de week tevoren. Gemiddeld ontving men al gauw tussen f25 en f30 per stuk minder. Gemiddeld f. 2.80f. 3.40 per kg geslacht gewicht. Op de afdelingen vette kalveren werd echter alles nagenoeg prijshou dend opgenomen, hoewel de afwe kende kwaliteiten meestal moeilijker werden geplaatst, zodat de afloop hiervoor even zwakker kon worden genoemd. Wat de export betreft, is er zeer druk voor Italië en Frankrijk ge slacht. De uitvoer van kalfs vlees naar Italië zal voor de maand juli 1 y3 maal groter zyn dan in juni en dus voor de komende maand niet minder dan 1800 ton bedragen! Dit natuurlijk in verband met het toerisme. In deze tijd is het gebruik van kalfsvlees ln eigen land ook gro ter dan anders, zodat de prijzen van het kalfsvlees zeker vast zullen blij ven. We noteerden deze week voor de topklasse tussen f3 en f3.20; Voor de tussenklasse f2.40—f2.85 en voor 't „ondereind" tussen f 1.90 en f 2.25 per kg levend gewicht. Nuchtere kal veren deden voor de slacht van f 1.30 tot f 1.60 per kg. Geschikte soorten voor de mesterij echter belangrijk hoger. In de wolveesector was de vraag naar jonge slachtschapen met veel vlees zeer gunstig, terwijl voor lam meren voor de slacht eveneens een zeer willige kooplust was. Note ring voor jonge schapen f130—f 150 en voor zuiglammeren f 85f 100 per stuk. Weidelammeren ln verhouding kal me handel. Prijzen echter niet bepaald minder f 60—f 82.50 per stuk. De varkensprjjzen bleven vrijwel gelyk aan die van de week tevoren, doch vooral niet beter. Per kg levend gewicht naar gelang de wicht en kwaliteit tussen f 1.60 en f 1.80. Ex tra zware wat minder. Het fijne vlees van het varken ls momenteel zeer duur, doch dit houdt verband met de slechte prijzen voor de vette delen, want het ls opmerkelijk dat het pu bliek tegenwoordig de goedkope pro dukten niet prefereert! De paardenmarkt verliep bij matig aanbod stug duur. Per stuk tussen f 800 en f 1250 en per kg geslacht ge wicht f2.40—f2.85 gemiddeld, terwijl voor invoerpaarden de prijs gemid deld wat lager lag.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 7