Met Esso bent u beter uit Frans Hals-expositie te Haarlem geopend Davis Cup Werkgevers over samenwerking met ontwikkelingsgebieden Onderscheiding voor de heer Baard en prof. Seymour Slive de enige LUGDUNUM - QUICK-STEPS Brazilianen wilden Horn Schermgala in Noordwijk jj Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 16 juni 1962 Derde blad no. 30679 Een groot aantal leden van de Eer ste en de Tweede Kamer o.w. de voorzitters mr. Jonkman en dr. Kor- tenhorst heeft deelgenomen aan een bijeenkomst van twee dagen, georganiseerd door de raad van Ne derlandse werkgeversverbonden, die gewijd was aan het onderwerp „De samenwerking met ontwikkelings landen". De bijeenkomst vond haar besluit in een vergadering, gister middag in „De Baak" te Noördwijk gehouden. De vergadering had het karakter van een forum-bijeenkomst, waarbij de leden van het forum eerst zelf een Inleiding hielden, om daarna de vra gen uiit het publiek als forum te beantwoorden. Over de handelspolitieke verhou dingen met de~ ontwikkelingslanden sprak de heer J. W. Hupkcs, voorzit ter van de directie der N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde" te VJissingen. Dr. J. F A. M. Michels, jdjunct-directeur van de Konink lijke Grasmachinefabrieken N.V. te 's Hertogenbosch, had als onderwerp van zijn lezing gekozen: de investe ringen in ontwikkelingslanden en de daaraan verbonden politieke risico's. Re directeur van de afdeling perso neelszaken van Unilever, mr. Th. M. Bautz. sprak over de technische sa menwerking en de opleiding van personeel in ontwikkelingslanden en mr. E. Bloembergen, lid van de raad van bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Zoutindustrie N.V. te Hen gelo en directeur van de Albatros Superf osfaatf abri eken N.V. te Utrecht, had de noodzakelijkheid van samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven als uitgangspunt van rijn inleiding gekozen. De heer Hupkes noemde bevorde ring van het handelsverkeer een der belangrijkste media om de welvaart te vergroten. De industriële landen hebben een gemiddeld inkomen per hoofd van aolnthonderd dollar per jaar, de ontwikkelingslanden een en een kwart miljard mensen ko men niet hoger dan een gemiddelde van honderd dollar per jaar. In de lezing van de heer Michels kwam duidelijk naar voren, dat bij investeringen in de ontwikkelings landen de hand van het westen meer wordt gewaardeerd dan die van het oosten. Deze spreker acht het ge wenst, diat een nationaal garantie fonds voor investeringen in de ont wikkelingslanden dn het leven wordt geroepen. Over de opleiding van het perso neel maakte mr. Bautz de opmer king, dat het niet in de eerste plaats gaat om universitaire opleidingen, maar om de vorming van vakbe kwame medewerkers. En om mensen op te leiden, die anderen kunnen onderwijzen. (Een der vragenstellers bracht naar voren, dat het minder tijd kost een stuwdam te bouwen dan de teöhnioi op te leiden, die er mee moeten werken). De offers, al dus mr. Bautz, die het Nederlandse bedrijfsleven zich getroost, zijn niet gering te noemen. Samenwerking van overheid en bedrijfsleven acht hij echter dringend gewenst. Daar bij blijft het een open vraag of er naar gestreef d moet worden de oplei ding te doen plaatshebben in het land van geboorte of in het land, dat hulp verleent. Mr. Bloembergen schonk speciaal aandacht aan het feit, dat men bij hulpverlening vooral moet begrijpen, dat onze verzakelijkte westelijke we reld vaak vol onbegrip staat tegen over de samenleving die we in de ontwikkelingslanden aantreffen. Ook de economie blijkt vaak sterk af te wijken van die, welke de onze is en de politieke democratie ligt vaak heel anders dan wij ons kunnen voorstellen. Het zou goed zijn, aldus spreker, om „de filosofie van de ontmoeting" te begrijpen als men zich met de hulp aan ontwikkelings landen bezighoudt. Er was na de inleidingen een le vendige discussie, waarbij vooral de kamerleden zich ijverig betoonden. Portugese studenten blijven „in de rouw" De studenten van de verschillerlde faculteiten in Lissabon hebben vrij dag met 270 tegen 165 stemmen bij 110 onthoudingen besloten, de „col- lege-staking", te onderbeken in de examentijd, maar „de academische rouw" te handhaven. Hoewel het hier gaat om een on derbreking van de staking om de studenten in staat te stellen, exa men te doen, menen waarnemers, dat de eind maart ontketende actie van de studenten schijnt te zijn stukge lopen op de hardheid van de door de regering getroffen maatregelen. De „academische rouw" houdt in het dragen van rouwbanden en zwar te dassen en het boycotten van stu dentenfeestjes, sportwedstrijden van studenten en andere dergelijke ge beurtenissen. Begin van Holland Festival In de grote of St. Bavokerk van Haarlem zijn gisteravond door de staatssecretaris van het ministerie van O. K. en W. de grote Frans Hals expositie en het Holland Festival geopend. Na zijn toespraak plaatste de staatssecretaris een bloemstuk bij het graf van Frans Halswaarvan de steen onlangs opnieuw beletterd is. De kranslegging werd bijgewoond door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers van Haarlem, de voorzitter U onldekt het in uw eigen wagen. Gespecialiseerde technici kunnen het bewijzen met ingewikkelde cijfer reeksen: ESSO EXTRA voor méér kracht, fellere accele ratie. pingelvrij rijden. Neem één keer de proef om voor altijd plezieriger te rijden: TANK ESSO EXTRA! van het dagelijks bestuur van het Holland Festival mr. H. J. Reinink, de algemeen voorzitter van het co mité van organisatie van de Frans Hals-expositie, de heer D. J. A. Ge luk en de voorzitter van het tentoon- stellingscomitê, de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, die, na bijzondere woorden van lof, van de staatssecretaris had mogen vernemen dat de Koningin hem als blijk van haar hoge erkentelijkheid voor zijn werk heeft benoemd tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau, evenals prof. dr. Seymour Slive, pro fessor of fine arts aan de Harvard University (Cambridge, Amerika), lid van het tentoonstellingscomité. Verwelkomd door carillonklanken uit de Bavo-toren betraden om acht uur de ongeveer 1000 genodigden, o.w. minister mr. E. H. Toxopeus en vele leden van het corps diplomatiqpe, de kerk waar burgemeester Cremers van de kansel een kort begroetingswoord sprak in het Nederland en het Frans. Hij bracht dank aan allen die wer ken voor de expositie in bruikleen hebben afgestaan en aan de functio narissen in Haarlem, die de expositie hebben bewerkstelligd, van wie hij de heren Geluk en Baard noemde. De stadsorganisten Albert de Klerk en Piet Kee gaven vervolgens, met me*- dewerking van de trompettisten Nel ly Boeree en Jan Veerman en de trombonisten Jacques Banens en Han Rosenhart, een concert. Staatssecretaris Scholten wees erop dat wij nog maar enkele jaren ver wijderd zijn van de dag waarop het 300 jaar geleden zal zijn dat Frans Hals stierf en dat de stad Haarlem op 1 september 1666 de som van f 4.- betaalde aan de doodgraver die in de Bavo een graf voor de grote schilder Het Internationale Gerechtshof in Den Haag heeft gisterochtend be paald dat Cambodja de soevereini teit over de ruines van het tempel complex Preah Vihaer in het Dong- Rekgebergte heeft. Cambodja had het Hof verzocht te verklaren dat Thailand zijn troepen uit de Preah Vihaer moet terugtrek ken en dat Cambodja de soevereini teit over de tempel heeft De uitspraak van het Hof kwam met negen tegen drie stemmen tot stand. Met gelijke stemverdeling be paalde het Hof. dat Thailand ver plicht is zijn strijdkrachten uit het betrokken gebied terug te trekken. Met zeven tegen vijf stemmen be paalde het Hof dat Thailand ver plicht is aan Cambodja alle even tueel uit de tempel weggehaalde voor werpen terug te geven. Mr. CALS LAAT ZICH SECUNDEREN IN KAMER De minister van O.K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals, heeft de directeur- generaal voor het onderwijs, mr. J. G. M. Broekman, aangewezen tot ambtenaar als bedoeld in art. 104, eerste lid, van de grondwet met de opdracht hem bjj te staan by de behandeling van het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs (de zgn. Mammoetwet) in de vergadering van de Tweede Ka mer. voor mensen die Kunsthart als geschenk Het Zuiderziekenhuis in Rotterdam heeft de beschikking gekregen over een kunstmatig hart, ter completering van het hart-chirurgisch centrum. Burgemeester G. E. van Walsum kreeg het kunsthart gisteren aange boden ter gelegenheid yan de opening van de nieuwe fabrieksruimten van de instrumentenfabriek N.V. „Obser vator". Het kunsthart is ontwikkeld door de Rotterdamse pathofysioloog dr. G. J. van Weerden in samenwer king met een technische staf van de N.V. Observator en is een geschenk van de Rotterdamse firma aan het Zuiderziekenhuis. iteit verlangen Dubbel lidmaatschap Naar aanleiding van het bericht, dat er in Maastricht enkele leden der Geref. Kerk verzocht hadden lid te mogen worden van de hervorm de gemeente met behoud van hun lidmaatschap van de Geref. Kerk, vernemen we thans, dat inmiddels de kerkeraad een verzoek heeft ge daan aan de Classicale Vergade ring om de nodige stappen te doen, opdat hun dubbel lidmaatschap in de kerkorde duidelijk mogelijk wordt gemaakt. Ook is er contact tussen de kerkeraad en de synode over deze aangelegenheid. Van gereformeerde zijde is aan kerkvisitatoren opdracht gegeven na onderzoek van advies te dienen. moest openen. Zijn erfgenamen kon den dat bedrag niet betalen. Spreker noemde het een geenszins toevallige samenloop van omstandig heden dat de opening van het Hol land Festival samenvalt met die van de expositie van een der meest „Hol landse schilders". Mr. Scholte bracht hierop hulde aan allen die jaar in jaar uit zoveel werk verzetten voor het Festival. Hij deelde mee dat de Wagenaar-Stich ting in Den Haag voorbereidingen treft voor het uitschrijven van een besloten opera-prijsvraag en dat het bekroonde werk in het Holland Fes tival zal worden uitgevoerd. Alle genodigden begaven zich ver volgens naar het museum, waar bur gemeester en mevrouw Cremes reci pieerden en de gasten de expositie konden bezichtigen. Feestelijke buf fetten en stemmige muziek lokten velen naar de intieme binnenplaats. Tempelzaaic Cambodja in gelijk gesteld Voor de eerste maal is in 1925 bij de behandeling van de pensioenwet een ambtenaar als bedoeld in art. 104, le lid, aangewezen en wel mr. dr. J. Donner, raadadviseur van de minister van Justitie. Hij voerde niet het woord. Ook de directeur-gene raal der belastingen, de heer Sin- ninghe Damsté, heeft als ambtenaar zijn minister bijgestaan. Hij voerde toen ook het woord. Het meest bekende voorbeeld na de oorlog is de aanwijzing door de toen malige minister van Justitie v. prof. Meyers, oud-hoogleraar te Leiden, tijdelijk raadadviseur voor een Nieuw Burgerlijk wetboek tot ambtenaar ex artikel 104 g.w. Hij heeft talrijke malen het woord gevoerd. Aartsbisschop Coggan van York en de bekende balletdanseres Margot Fonteyn gefotografeerd in Cambridge waar zij eredocto raten ontvingen. VOETBAL Kwes lie-Feijenoord De commissie van beroep heeft na urenlang vergaderen met het be stuur van de KNVB, het bestuur van Feijenoord en de raadsman van de Rotterdamse club besloten te zij- nertijd, na bestudering van de over gelegde stukken, uitspraak te doen. Bij de zogenaamde „pleitnotities" van de Rotterdamse advocaat mr. Slager, was een (gevraagd) advies van prof. R. G. de Grooth, een van de bekendste rechtsgeleerden in Ne derland en in de voetbalwereld geen onbekende. Vergissen we ons niet, dan is prof. De Grooth oer-Spar- taan. Hij komt tot de conclusie, dat het bestuur van Feijenoord de reglemen ten geenszins heeft overtreden en er recht op heeft als deelnemer aan de wedstrijden om de Europa Cup te worden 'ingeschreven. Advertentie ZONDAG A.S., aanvang 14.30 uur, de zeer belangrijke promotiewedstrijd Zittribune fl—Staantr. enz. f0.75, jongens f 0.25. Autosballing op naast gelegen parkeerterrein. Sportagenda Haarlemmerweg (2.30 uur) Lug- dunumQuick Steps. Leidse Hout (1 uur) Trialmeet Bataven (atletiek). Amsterdam (Bosbaan) Interna tionale roeiwedstrijden (Holland beker) Antwerpen BelgiëNederland atletiek Oheren). Noordwijk (Huis ter Duin) - In tern n t i on a 1 o sch erm wedstr ij d en De Braziliaanse voetbalbond heeft vrijdag officieel bij de internationa le voetbalfederatie geprotesteerd te gen het feit dat de Rus Latisjev de finale van het wereldkampioen schap tussen Brazilië en Tsjecho-Slo- wakije zal leiden. De Brazilianen twijfelen weliswaar niet aan de on partijdigheid van Latisjev, maar zijn van mening dat de Russische scheids rechter door de betrekkingen van zijn land tot Tsjecho-Slowakije niet als volledig neutraal bestempeld kan worden. De Brazilianen hadden het liefst onze landgenoot Leo Horn als scheidsrechter van de finale gezien. De FIFA heeft echter het Braziliaan se protest afgewezen. Transferlijst Twee spelers van het Nederlands amateurelftal, Petterson van Spar taan '20 en Hommerson van SVW, hebben overschrijving gevraagd naar Xerxes. In Den Haag heeft de linksbuiten van Ajax, de 23-jarige Donald Feld- mann, zijn handtekening gezet onder het contract, dat de eredivisieclub ADO hem had aangeboden. Het transferbedrag werd niet bekend ge maakt. De beslissingswedstrijd om één plaats in de eerste divisie, tussen SVV en SHS, wordt morgen op het terrein van DHC gespeeld. Er zijn geen kaarten meer beschikbaar. VOLLEYBAL Syrena versloeg Nieuw Brunliilde Het is Nieuw Brunhilde niet gelukt in de promotiestrijd de reeks van overwinningen voort te zetten. De strijd tegen het Haagse Syrena ver loren de Leidse dames met 31 (13 15, 8—15, 15—13, 1—15). In de laat ste set kreeg Nieuw Brunhilde wer kelijk geen voet aan de grond. In de eerste set gebruikte Nieuw Brunhilde haar eerste time-out bij 54 en met succes want de Leidse kampioenes liepen direct uit tot 9—5. Maar Nieuw Brunhilde slaagde er niet in de voorsprong te handhaven. Met 1315 ging de set verloren. De tweede set verloor Nieuw Brunhilde vrij kansloos: 8—15. De Haagse dames serveerden bijzonder knap en de Leid se dames konden er weinig tegenin brengen. In de derde set serveerde mej. Vis Nieuw Brunhilde van 32 naar 92, doch de grote voorsprong kon slechts heel moeizaam in setwinst worden omgezet (1513). In de vierde set bleek Nieuw Brunhilde volkomen „van slag". Series time-outs en wis sels mochten niet baten, de Haagse ploeg sloeg zich snel en overtuigend naar 151 en 31. Nieuw Brunhilde bezat in deze wed strijd niet de kracht een voorsprong tot 't laatst toe in stand te houden. In bijna alle sets had de ploeg aan vankelijk de leiding, maar Syrena kon steeds de „eindstoot" plaatsen. Weinig uitvallers in tie SLS-rit Amper 15 van de 206 donderdag te Scheveningen voor de Scheveningen- Luxemburg-Scheveningen rit gestarte equipes hebben de rit voortijdig moe ten beëindigen. Een opvallend laag aantal. Toch was deze 11e S.L.S.-rit qua opzet zeker niet gemakkelijker dan in voorgaande jaren. Het bijzon der goede weer heeft ditmaal heel wat rijders gered. De tamelijk hoge gemiddelden die waren voorgeschre ven brachten nog de meeste moei lijkheden. In de nachtelijke uren werden heel wat rijders strafpunten bespaard door de bijna volle maan die de coureurs" een voortreffelijk zicht bood in het Luxemburgse heuvel land. Vrijdag in de loop van de avond kwam de karavaan, na 1200 kilome ters, op de Scheveningse boulevard terug waar in tegenstelling tot andere jaren nog een be'hendig- heidsproef moest worden afgelegd. De DAF-rijder Van Lingen lever de de stunt van de dag. Toen de groene finishvlag vliel stoof de klei ne wagen weg. Het was alleen jam mer dat de coureur uit Mijnsheren- land de wagen in zijn achteruit had laten staan, zodat enkele officials die genoeglijk koutend de verrich tingen van de rijders gadesloegen een snel heenkomen moesten zoeken. WATERPOLO LZC en De Zijl deelden (3-3) De gisteravond onder grote belang stelling in Poelmeer gespeelde derby tussen LZC en De Zijl is na een fel en spannend duel in een gelijk spel geëindigd (33). De Zijl werkte in deze match een 31 achterstand weg. LZC trad aan met een invaller voor Dick Timmermans (militaire dienst), De Zijl was volledig. De Kooibewo- ners speelden met het accent op de verdediging, terwijl LZC het juist van scherp aanvalsspel moest hebben. Het eerste doelpunt viel toen Hans Slooter bij een Zijl-aanval bleef „lig gen", De Zijl verkeerd plaatste en de geheel vrij liggende Slooter de hem toegespeelde bal direct langs Plezier zwiepte. De Zijl reageerde onmiddel lijk en door Loek van Kampen werd het 11. Weer kwam LZC voor, op nieuw dank zij een (achterwaarts) schot van Hans Slooter. Toen Leo Stokhuizen het water uit moest leek de strijd beslist, want Siem Ouwer- kerk maakte van de numerieke meer derheid gebruik zijn ploeg naar 3—1 te schieten. Maar De Zijl gaf het niet op. Door Loek van Kampen werd het 3—2 en, nadat Jan Krijgsman uit het water was gezonden, zelfs 33. LZC juichte nog twee keer, maar tevergeefs. Een hard schot van Ou- wer&erk viel „dood" op de doellijn en toen dezelfde speler kort daarna weer inschoot kwam de bal zo hard van de achterpaal terug dat de scheids rechter dit niet kon waarnemen Nadat donderdag reeds de ont moeting Engeland-Brazilië een aan vang had genomen, begonnen gis teren de overige drie ontmoetingen voor de kwart finales van de Euro pese zone van het toernooi om de Davis Cup. Aan het einde van de eerste dag stond het bij de ontmoeting Italië- Hongarije, die in Brescia wordt ge speeld 1-1. In het eerste enkelspel won Fausto Gardini met 6-1, 6-3 6-1 van Zoltan Katona. Daarna zorg de Istvan Gulyas (Hong) voor een verrassing door de gerenommeerde Nicola Pietrangeli met 1-6 6-4 6-3 6-2 te kloppen. Het dubbelspel van deze ontmoeting wordt vandaag ge speeld en de beide resterende en kelspelen op zondag. De winnaar zal in de halve finales uitkomen tegen Engeland of Brazilië. Deze ontmoe ting had gisteren beslist kunnen zijn, aangezien Engeland op de eer ste dag een 2-0 voorsprong had ge nomen. De Brazilianen Ronald Bar nes en Edison Mandarino wonnen in het dubbelspel echter met 19-17 1-6 6-4 9-7 van Billy Knight en Tony Pickard, zodat de wedstrijd nog geheel open is. Volgens de verwachtingen heeft Zweden in Stockholm na de le dag van de ontmoeting tegen Tsjecho- Slowakije een 2-0 voorsprong geno men. Ulf Schmidt versloeg Pavel Kor damet 6-2 6-4 6-2 en Jan Arik Lundquist won met 6-0 10-8 6-2 van Jiri Javorski. De wedstrijd tussen West-Duits- land en Zuid-Afrika, die in Berlijn wordt gespeeld, moest wegens regen worden onderbroken. De Jong eindigt op derde plaats Het Europese kampioenschap één- manszwaardboten, dat deze week in de Finnjollen voor Kiel plaatsvond, beeft een verrassende overwinning opgeleverd voor de Zweed Boris Jacobson. Terwijl de twee voornaam ste kandidaten voor de titel, de Fransman Franqis Jammes en onze landgenoot Koos de Jong, slechts elkaar in het oog hielden, won de 25-jarige Zweed uit Uppsala zowel de zesde als de zevende race en plaatste zich daarmee m het eind klassement vóór Jammes en De Jong, die met de derde plaats genoe gen moest nemen. Overigens heeft Jacobson het Europees kampioenschap ten volle verdiend. Toen hij eenmaal bekend was geraakt met de plaatselijke weersomstandigheden en het te be zeilen trajecit, ging hij van dag tot dag beter varen, zowel bij flauwe wind of bij een flinke bries, zoals er do laatste dag stond. Koos de Jong eindigde in de zesde race op de negende en in de laatste wedstrijd op de derde plaats. Eindklassement: 1. Jacobson (Zwe den) 5098 pnt., 2. Jammes (Fr.) 4630 pnt, 3. De Jong (Ned.) 4700 pnt,. 4. Creagh-Osborne 3825 pnt,, 5. Kuh- weide ((Did.) 3633 pnt., 6. Raudaschl (Oostenr.) 3378 pnt., 7. Schoemer (Hong.) 2764 pnt,; 8. Schwarz (De nemarken) 2232 pnt. WIELRENNEN Belg Melekenbeek wint eerste rit in Luxemburg De eerste etappe van de Ronde van Luxemburg, die een zeer tam verloop had, werd gisteren gewonnen door de Belg Melekenbeek, die de 212 km rondom de stad Luxemburg aflegde in 5 uur 55 min. 11 seconden. De uit slag was verder: 2. Frans Demulder (België) z.t.; 3. Tom Simpson (G-B) z.t.; 4. Willy Schroeders (België); 5. Manuel Manzano (Fr.) z.t.; 6. Piet Rentmeester (Ned.) z.t.; 7. Frederico Bahamontes (Sp.i z.t.; 10. Bas Ma liepaard (Ned.) 5.55.52; 16. ex aequo: o.a. Charly Gaul (Lux.) en De Jongh (Ned.). Bruni leidt nog in Zwitserse ronde De tweede étappe van de Ronde van Zwitserland, die over 216 km. van Diessenhofen bij Sohaffhausen naar Biel voerde, is gisteren in de sprint ctoor de Belg Jos Vloeberghs voor Rolf Graf (Zwits.) gewonnen. Kort daarna kwam een groep van vijftien renners over de eindstreep bij wie zich de Italiaan Bruni. Oldenburg (Did.) en Junkermann (Did.) be vonden. Bruni bleef daardoor in het bezit van de leiderstrui. De uitslag was: 1. Jos. Vloeberghs (Belg.) 5.57.27, 2. Rolf Graf (Zwits.) z 't., 3. Dino Bruni (It.) 5.58.15. 4. Oldenburg (Did.) z.t.. 5. Deconinck (Belg.) z.t., 9. Jan Hugens (Ned.) z. t„ 25. Van der Borgh (Ned.) 6.09.37, 27. ex aequo: o.a. Van der Klundert en Kersten z.t., 50. Gijsel 6.18.1, 56. Westdorp z.t. Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Bruni 'Italië) 11.18.16, 2. ex aequo: Deco ninck (België), Junkermann (Did.), G. Desmet (België), Moresi (Zwit serland). Balmanion (Italië) en Mo- ser (Italië) .allen 11.18.46. 8. Jan Hugens (Nederland) 11.20.12 13. Van den Borgh (Nederland) 11.30.08. 21. ex aequo: o.a. Van der Klundert en Kersten 11.33.20, 41. Gijsel 11.38.42, 45. ex aequo: o.a. Westdorp 11.51.54. CRICKET Cricket programma Eersteklasse A: HBSQuick Hg; HCC—ACC; Rood en Wit—VOC; VRA—HCC H. Eersteklasse BHermes/DVS Sparta; PWRood en Wit 2; Quick N—Haarlem; SCHC—Excelsior. Tweedeklasse C: CCGAjax L; HRCC—Concordia; HTCCHermes/ DVS 3; KievitenAntwerp CC. Derdeklasse C: Kampong 3 CVHW; OlympiaHercules 3; Excel sior 2Green Geel. Derdeklasse E- Ajax L 2VCC 2; Haarlem 3—VUC 2; HCC 5—RW 5. Derdeklasse G: Ajax 3HRCC 2; Concordia 2De Krekels 2; VOC 4 Groen Geel 2. Tour de France In totaal zes Nederlandse renners zullen aan de komende Tour de France deelnemen. Zoals bekend zijn er dit jaar geen landen- maar mer kenploegen. Bas Maliepaard heeft een plaats je gekregen in de ploeg Raimond Louviot (we noemen de namen van de ploegleiders), waarin Darrigade, Forestier, Simpson en Wolfshohl de grote mannen zijn. Ab Geldermans en Michel Stolker komen uit in de ploeg Raphael Geminiani met o.m. Jacques Anque- til, Rudy Altig, Jean Stablinski en Jean Grazyk. Dick Enthoven is gekozen in de ploeg Maurice de Muer, waarin Josph Groussard en Mahe de voor naamste mannen zijn. Tenslotte rijden Piet van Est en Huub Zilverberg in de ploeg Guillau- me Driessens, waarin wereldkampi oen Rik van Looy de kopman is. Ronde van België Vijfde rit voor Belg Scrayen De Belg Hugo Scrayen is gisteren winnaar geworden van de vijfde etappe van de Ronde van België voor onafhankelijken. Hij legde de 174 km van Spa naar Heusden af in 4 uur 18 min. 21 sec. De uitslag was: 1. Scrayen (Belg.) 4 uur 18 min. 21 sec. (met bonificatie 4.17.51)2. Bouquet (B.) 4.18.21 (met bon. 4.18.06)3. Willy Desmet (België) 4.18.21; 7. Henk Nijdam (Ned.) z.t.; 10. Lex van Kreuningen (Ned.) 4.18.42; 22. Jan Janssen (Ned.) 4.19.17; 33. Leon Eebregts (Ned.) 4.19.19; 38. Miel Verstraete (Ned.) z.t.; 40. Leo Knops (Ned.) z.t. Het algemeen klassement luidt: 1. Thyssen (B.) 18.50.56; 2. Henc- kaerts (B.) 18.51.10; 3. De Breucker (B.i 18.51.39; 7. Knops 18.53.56; 11. Nijdam 18.54.45; 19. Janssen 18.56.54; 23. Van Kreuningen 18.57.27; 30. Ver straete 19.10.23; 50. Sebregts 20.00.09. In het eindklassement van de Bergprijs deelt Leo Knops met 15 punten de eerste plaats met de Belg Waele. Van Tuyll-beker voor KNWU Tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité, die in Den Haag werd gehouden, is de Van Tuyll- beker uitgereikt aan de Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie. De beker, die het vorig jaar ten deel viel aan de Schaatsenrijders- bond, werd de KNWU toegekend wegens de prachtige resultaten, die in 1961 door Nederlandse amateur renners zijn behaald. In zijn uitgebreid openingswoord sneed de voorzitter van het N.O.C., jhr. H. A. van Karnebeek, het punt doping aan. Hij achtte het gewenst dat de beantwoording van de vraag wat onder doping moet worden ver staan, wordt overgelaten aan de we tenschapsmensen die de internatio nale federaties instrueren. Petrosjan won van Tsjech Filip Een van de twee uitgestelde par tijen van het kandidatentoernooi ia in Willemstad gespeeld. Het betrof de ontmoeting voor de 21ste ronde tussen Fischer en Keres. Deze werd na veertig zetten afge broken. De uitgestelde partij uit de 22ste ronde tussen Tal en Petrosjan kwam niet aan de orde omdat Tal nog steeds in het ziekenhuis verblijft. Wel werd gisteravond de afge broken partij uit de 21ste ronde tus sen Filip en Petros jan uitgespeeld. Petrosjan won na 48 zetten. De stand is nu: 1. Geiler (Rusland) 14 V2 pnt, 2. Pe trosjan (Rusland) 14 pnt uit 21 par tijen, 3. Keres (Rusland) 14 pnt en I afg. partij, 4. Kortsnoj (Rusland) II Vj pnt., 5. Fischer (VS) 11 pt. en 1 afg. partij, 6. Benkoe (VS) 9 pnt, 7. Tal (Rusland) 7 pnt (21), 8. Fi lip (Tsj.-Slow.) 5 pnt. SCHERMEN De internationale schermwedstrij- den van Parade et Riposte, die dit weekeinde in hotel Huis ter Duin in Noordwijk worden gehouden, zullen zeer sterk bezet zijn. Niet minder dan 220 schermsters en schermers uit binnen- en buitenland hebben inge schreven, waarbij van Nederlandse zijde alleen de hoofdklassers op de diverse onderdelen voor deelneming in aanmerking komen. Engeland en West-Duitsland stu ren beide een groot team; voorts zullen er te Noordwijk Belgen, Fran sen en Amerikanen op de loper ver schijnen. De wedstrijden beginnen hedenmiddag met de Individuele strijd op degen, 's Avonds staat er een landenontmoeting Nederland— Engeland op floret dames, degen en sabel op het programma. Zondag zullen de individuele num mers op sabel en floret dames wor den gehouden. Kokodan-erkenning voor judoka's Gisteren heeft in Den Haag da vertegenwoordiger voor Europa van de beroemde Japanse judoschool, de „Kodokan", Ichore Abe aan een twaalftal Nederlandse judoka's de Kodokan-erkenring verstrekt vanW reeds behaalde graden. Deze erken ning houdt in dat hun namen wor den bijgeschreven in het register van de Kodokan, hetgeen een inter nationale erkenning van hun judo- bekwaamheid verzekert. De twaalf judoka's, die deze on derscheiding te beurt viel, waren: vierde dan: Luiten (Lelden), Bontje (Den Haag), Muilwijk (Dordrecht) en Van der Velde (R'dam). Derde dag: Rampund (Den Haag) Kant. (Rotterdam), J. Bonte (Delft) en Hoogendam (Den Haag). Tweede dan: Moust (Breda) en Hulsker (Rotterdam). Eerste dan: Solleveld (Delft) en C. Visser (Schiedam),

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5