)ebat Europese zaken Gemengd repertoire Nationaal Ballet I: K.N.A.C. zal kampen voor jeugd organiseren 14 ct Grote Cuevas-groep op auditie bij S. Gaskell Bb Dinsdag stemming over twee moties In Tweede Kamer: VOOR EEN ZONNIGE VAKANTIE „Wij staan nog slechts aan Vijf voorstellingen in Holland Festival begin massa-motorisering OVER BAD ARTIKELEN GESPROKEN. Voor 2.95 LUXAFLEX Verwen Uw baby igericht 1 maart 1860 Vrijdag 15 juni 1962 Derde blad no. 30678 an c 228 (Van onze parlementaire redacteur) Vlak voor het einde van de vergadering der Tweede Kamer (ram er gisteren toch nog een opleving in het debat over Euro- se zaken. Twee moties werden ingediend, één door de KVP-er chuijt en één door de socialist Goedhart. Zij gingen allebei uit de gedachte, dat de eenwording van de Europese landen het aan veronderstelt van democratische instellingen in de staten •'Zich aanmelden. De tekst van de beide moties was echter niet ,eel gelijk. )e heer Goedhart besteedde met ne aandacht aan Spanje, dat on- gs heeft gevraagd te mogen toe- jen tot de EEG. Verder somde motie een aantal bijzondere de- tratische rechten op (zoals vrij- i van meningsuiting, geen rege- I51( «nsuur) waaraan het in Span- ontbreekt. De Nederlandse rege- jfjg| g zou zich bij de beoordeling van ovragi staande kloof op Europees politiek gebied te overspannen, thans niet haalbaar. Later zou er misschien iets meer over zijn te zeggen Inmiddels noemde hij een eventuele Frans- Duits-Italiaanse machtsvorming in strijd met de beginselen van de Euro pese eenwording. De Nederlands-Bel gische houding tegen De Gaulle is, )0l H jen tot toetreding tot de EEG r deze overwegingen moeten la- leiden. motie-Schuyt was meer in al- ïe termen gesteld. Spanje werd genoemd. Minister Luns (Bui- iandse Zaken) had tegen de mo- van zün geestverwant geen be ren, maar hij ontraadde de motie- tdhart. Langademig ie indiening van de moties en het voord van minister Luns gaven in laatste halfuur van het wel zeer lemige debat aanleiding tot al wat geharrewar De heer iiijjt had reeds enige verbazing ge- 1, omdat van de zijde der KVP de ige dag met geen woord over on- socratische toestanden in bepaal- landen was gerept. Naar aanlei- van de opmerkingen die andere Krleden over Spanje hadden ge- akt had minister Luns aanvan gt gezegd, dat toelating van dit tot de EEG bepaald niet drin- id was en dat hij met de gemaak- opmerkingen rekening zou houden, antwoord was volgens velen te minister kreeg van de heer dhart zelfs het verwijt te horen hij tegenover fascistische dicta- n minder scherp stelling nam ïsj tegenover het communisme, um ft", kaatste de minister terug ,de ering voelt de problemen even d aan als de Kamer. Het is on- st dat wij ons over de toestand Spanje niet druk zouden maken, heer Goedhart had toen inmid- izo merkte hij nog terloops op, „niet 1 geëinspireerd door de V.S. Minister Veldkamp (Sociale Za ken) beantwoordde enige vragen over het beginsel van gelijke beloning voor mannelijke en vrouwelijke werkne mers voor gelijkwaardige arbeid. De regering heeft het oog op geleidelijk invoering in ons land: op het ogen blik zijn echter nog onvoldoende ge gevens over deze kwestie in de andere landen van de Europese gemeen schap beschikbaar. Prijsbeleid Minister Marijnen deed nog enkele problemen van het Europese land bouwbeleid uit de doeken. Het prijs beleid is gericht op het voorkomen van overproduktie, maar er zal reke ning worden gehouden met de be staansmogelijkheden in de landbouw. Aanpassingsmaatregelen zullen een geleidelijke stijging van de broodprijs ten gevolge hebben. De minister was bezorgd over de problemen in de eierhandel. Het betrokken produkt- schap zou maatregelen nemen, waar bij een hoeveelheid eieren zal wor den afgezet voor industriële doelein den. De heer Mellema (CH) was te vreden over het antwoord van de minister en zag af van een motie. (I! 5§ de spaarbank met volledige bankservice hfer Schuijt hem net even voor rnoïs geweest. Ie tekst van de motie-Goedhart s gelijk aan de resolutie die zo- st op het Europese congres te ;e„ Inchen is aangekomen. De heer -,n ledhart kreeg steun van de WD, he IP en CHU. Volgens hem deed de ■ugsi itie-Schuijt, die alleen was onder- tnd door KVP-ers, te weinig uit- a?pen waar het om was te doen. Op beurt meende de heer Schuijt, er geen wezenlijk verschil van in- bestond. Hij vond een algemene jzing naar de fundamentele :lyke rechten voldoende. Voorbarig J' Minister Luns achtte de motie- «dhart voorbarig. He*, zou boven- n verkeerd zijn om zo duidelijk en paard" te noemen in een si- waarvan de ontwikkeling nog it ls te overzien. Dit bezorgde de kkifrister een onvriendelijke vraag de heer Goedhart: „Spreekt u als woordvoerder van de Kroon tan de KVP"? Beide moties ko- m volgende week dinsdag in stern- Van de rest van het debat vermel- lijt d wij nog het volgende. Minister u» ns achtte het idee van dr. Schuijt ike een „noodbrug" om de be- Akkoord met de Selvera's (Van onze Haagse correspondent) Het korte geding van de grammo foonplatenmaatschappij C. N. Rood N.V. te Rijswijk tegen het zangduo De Selvera's is van de baan, nadat gistermiddag overleg tussen de par tijen In dit geding heeft plaatsge vonden. De Selvera's hebben erin toege stemd alsnog een plaat met vier Kerstliedjes te maken. Daarnaast zullen nog twee andere nummers worden opgenomen. Aanvankelijk had de grammofoonplatenmaatschappij geëist, dat in totaal nog 12 nummers van het zangduo zouden worden op genomen. Aan de andere kant heeft C. N. Rood N.V. er in toegestemd dat het contract met de Selvera's per 1 juli a.s. beëindigd wordt. Militairen op N.-Guinea: Gratis schrijven naar huis! Het wordt dan toch werke lijkheid: de militairen in Nieuw- Guinea kunnen met ingang van 23 juni a.s. portvrij correspon deren met hun ouders en ver wanten in Nederland (brieven tot 10 gram). Omgekeerd zal post uit Nederland naar militai ren in Nieuw-Guinea verzonden kunnen worden tegen het tarief, dat voor het binnenland geldt. Het ministerie van Defensie heeft hierover vandaag een communiqué uitgegeven en voorbeelden getoond van de eenvoudige brochures, die van defensiewege aan de ouders van militairen gezonden zullen wor den om hen op de hoogte te stellen van deze regeling. Brand in Haags bowlingcentrum Schade ruim f. 200000 Gisteravond heeft in het bowling centrum aan het Gevers Deynoot- plein in Den Haag een korte brand gewoed, waardoor vier elektronische machines ter waarde van f30.000 zijn uitgeschakeld. De brand is ontstaan door een vonk van een lasapparaat, dat bij verbouwingswerkzaamheden in het sousterrein van het centrum werd gebruikt. Achter de machines van het tweede gedeelte van het bowlingcentrum ontstond brand in het houtwerk, deu ren en kozijnen. De schade wordt op meer dan f 200.000 geraamd. Aangezien het centrum over nog 14 banen met machines beschikt, wordt de exploitatie door deze brand niet gestagneerd. K WA L I TAT I E F AAN SUPER SENORITAS .55 Advertentl* Bij ons keuze uit meer dan 200 soorten. SLAAGT ALTIJD BIJ.... In zijn openingsrede op de vandaag in Arnhem gehouden jaar vergadering van de „Kon. Ned. Automobiel Club" (KNAC) heeft mr. A. W. baron van Imhoff, voorzitter van de KNAC, gewag gemaakt van het voornemen van de KNAC om met ingang van 1963 kampen te organiseren voor jongens en meisjes tussen 18 en 25 jaar, al dan niet in het bezit van een rijbewijs. Bij de KNAC-kampen zal theoretisch en praktisch onderricht worden gegeven in de kunst van het chaufferen en in motortechniek, terwijl ook onderwerpen als toerisme en verkeer aan de orde komen. „Nederland verkeert nog slechts in de beginperiode van de massamotori- sering en de uit die massa-motorise- ring voortvloeiende problemen wegen voor ons land, met zijn beperkte op pervlakte, zwaarder dan elders". Dit wordt opgemerkt in het jaar verslag uitgebracht door mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, secretaris van de KNAC. In het bij zonder voor het automobielverkeer zijn vele wensen nog niet vervuldl", aldus merkt deze in het jaarverslag op. „De waag rijst, of het wetgevende apparaat niet van een te grote af stand de verkeersontwikkeling volgt. In dit verband wordt erop gewezen, dat noe steeds het wachten is op een wettelijke regeling, die scheiding tus sen kort- en lang-parkeerders mo gelijk maakt. Ook is het wachten op verkeer. een nieuw voorschrift voor de ver plichte ontstoring. Om „de stagnaties in de verkeers afwikkeling nog niet aanmerkelijk ernstiger te laten worden dan thans reeds het geval is", wordt aangedron gen op het openleggen van nieuwe recreatiegebieden. ..Ten deze zijn er voor de overheid nog grote taken te verrichten". Ook wordt, naar aanleiding van de Pinksterproef met een tijdelijke snel heidsbeperking voaor twee zeer druk bereden hoofdroutes, gepleit voor een proef met een minimum-snelheid en aangedrongen op een meer gecoördi neerd verkeerstoezicht, in het bijzon der tijdens het weekeind. Geconstateerd wordt tenslotte, dat de groei van de KNAC niet voldoende is meegegaan met de groei van heJ. Half miljoen schade bij brand te Wychen Waarschijnlijk door kortsluiting, is vanmorgen brand uitgebroken in de NV Wijchense houthandel v/h YV. H. Roelofs te Wychen. Het vuur woedde zo fel. dat de Wijchense brandweer assistentie van haar collega's in Nij megen vroeg. Vijf loodsen, in hoofdzaak gevuld met bouw- en timmerhout, gingen verloren. De schaverij. het kantoor en wat materiaal bleef behouden doch kreeg waterschade. De totale schade wordt geraamd op ruim 500.000 gulden. De onderneming is verzekerd. Maandag kernproef in de ruimte De Verenigde Staten zullen op 18 juni boven het eiland Johnston in de Stille Oceaan een kernproef op grote hoogte tot stand brengen. De Amerikaanse commissie voor kernenergie geeft de hoogte aan met „honderden kilometers". (Van onze Amsterdamse correspondent) De opera-afdeling van het Nationaal Ballet begint vanavond met een eigen repertoire tijdens een openluchtuitvoering in het Vondelpark te Amsterdam. Wanneer men bedenkt dat de hoofd groep van het Nationaal Ballet geheel onafhankelijk hiervan maandag aanstaande eveneens met een eigen repertoire het Holland Festival binnenstapt, is het duidelijk, dat de opzet van het Nationaal Ballet wat betreft de organisatie thans het gestelde doel heeft bereikt. Belangrijker uiteraard zullen de artistieke prestaties zijn, doch een oordeel hierover zal tot het najaar moeten worden opgeschort als het seizoen is begonnen in een samenstel ling, die in verband met de in september ingaande nieuwe contracten ietwat gewijzigd zal zijn. DEFILE In de nieuwe balletstudio achter de Stadsschouwburg te Amsterdam gebouwd voor het Amsterdams Ballet, maar voor het Nationaal Bal let alweer te klein vertelde arti stiek leidster, mevrouw Soma Gas kell. ons op het ogenblik een ruime keus te hebben aan danseressen en dansers. „Het halve ballet van de Marquise de Cuevas heeft hier gede fileerd. Het besluit van de opheffing Advertentie maakt U VADER blij met een echte GASAANSTEKER Ja, ja, voor twee gulden en vijfennegentig cent, bij SIGARENHANDEL C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 - LEIDEN TELEFOON 21126 - GIRO 170520 Decoratief - Modern - Voordelig. Gratis plaatsen. Vraag prijsopgaaf. Textielhandel en Woninginrichting W.J.ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A TELEFOON 24610 MIDZA Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Snellere vooruitgang ontwikkelingslanden waarnemend secretaris-gene- **1 der Verenigde Naties, Oe Thant, gisteren een plan ingediend ter ""Wring van een tienjarig ont- ^elings project voor versnelling sociale en economische vooruit- Oog in ontwikkelingslanden. De Al- faiene Vergadering nam in decem- van het vorige jaar het besluit .'4 uitvoering van een dergelijk tien- «nplan. v: De denkbeelden van de secretaris- m°eraal, die zijn neergelegd in een "orf dat volgende maand door de lomische en Sociale raad van de ™kerenorganisatie zal worden be loken. zijn in een zestal punten «inengevat. Hierin worden o.m. de %nde voorstellen gedaan: syste matisch onderzoek, ontwikkeling en «I ^wending van hulpbronnen in j4 ®twikkelingsgebieden; vergroting "■f export uit deze gebieden; een fnbod van kapitaal op aanneme- bjke voorwaarden. Enige studenten hebben giste- I Dam in Amsterdam. Zij willen I voor de kamer nood van studen- ren hun tenten opgeslagen op de met deze actie aandacht vragen ten in de hoofdstad. Mr. M. L. D van Walsem (Almelo) verongelukt (Van onze correspondent) Als gevolg van een verkeersongeluk waarbij h(j een schedelbasisfractuur opliep, is gisteravond in het Prinses Ireneziekenhuis te Almelo op 61- jarige leeftijd overleden de heer mr. M. L. D. van Walsem, vice-president van de arrondissementsrechtbank aldaar. Hij maakte gisteren samen met zijn vrouw en dochter in de wagen van een Haagse kennis een autotochtje door Twente, waarbij de wagen onder de buurtschap Hertme uit de bocht vloog. De bestuurder en de dochter van mr. Van Walsem kwamen met de schrik vrij. Mevrouw Van Walsem werd ernstig gewond. MOLENS KINDERDIJK DRAAIEN WEER! De molens van Kinderdijk zullen evenals in de afgelopen zes jaren voor het publiek worden openge steld op alle zaterdagmiddagen van juli en augustus. Op deze dagen zul len, bij gunstig weer, de 76 wieken van de 19 molens weer gaan draaien. De eerste molendag wordt op 7 juli gehouden. De provinciale V.V.V. Zuid-Holland heeft een molenvouw blad samengesteld, waarin de bezoe ker gegevens kan vinden over het molengebied van Kinderdijk. LEEUWENWELP IN HET CIRCUS BOLTINI In circus Toni Boltinl. dat op het ogenblik in Breda staat, is gisteren een leeuwtje geboren. De welp maakt het goed, maar omdat leeuwemoe ders in gevangenschap hun pasgebo ren jongen nogai eens verslinden, heeft men het jong bij de moeder weggenomen. Het circus zoekt nu een zogende hond. die de welp kan voe den totdat het dier groot genoeg is en zonder risico weer bij de moeder té worden gelaten. overrompelde de artiesten. Ik heb echter met het afsluiten van con tracten gewacht". De werkgelegenheid in de Europe se danswerehl is niet erg groot, maar vele Cuevas-dansers zullen ongetwij feld in Duitsland aan de slag kun nen komen, waar men uitstekend be taalt, vrijwel niet behoeft te reizen en hoogsten vijftig voorstellingen per jaar heeft. GEEN VERGELIJKING Dat is wel een geheel andere si tuatie dan in Nederland; het afgelo pen jaar verzorgde het Nationaal Ballet 122 eigen voorstellingen, gaf 36 jeugdvoorstellingen en werkte mee aan meer dan 100 operavoorstellin gen. Daarnaast is het bijzonder moeilijk repetitieruimte te vinden. Men moet soms zelfs naar de schouwburg in Nijmegen reizen om te kunnen repeteren. „Het was een hard jaar", verzucht mevrouw Gas kell. die uiterst kritisch is ten aan zien van de prestaties van haar bal letgroep en nog altijd vele idealen voor ogen heeft. Een van die idealen is het verbeteren van de balletoplei ding, een moeilijke zaak, daar er een voudig geen balletmeesters zijn te krijgen. Tijdens haar Russische reis zag ze in de Sowjet-Unie dat daar éën leermeester voor iedere vier a vijf danseressen en dansers beschik baar is. En dan te denken dat die verhouding in ons land 1 op 20 is. Geen wonder dat de prestaties van het Nationaal Ballet niet kunnen worden vergeleken met die van de Russen of met die van Balanchine's Amerikaanse ballet, dat op een voor treffelijke school steunt. ZONDER BALANCHINE Niettemin zijn de verwachtingen voor de première van maandag aan staande hoog gespannen. Het publiek wenst gemengde programma's en op deze wens is het repertoire van het Nationaal Ballet en ook het program ma van de vyf Holland Festival voorstellingen afgestemd. Het opent met „Le palais de christal" op mu ziek van Bizet (Symphonic in C) en in een choreografie van Balanchine. Diens naam zal echter niet worden genoemd. Mevrouw Gaskell zegt hierover: „Ik wilde dat Balanchine naar Ne derland zou komen om het geheel met de groep door te nemen. Sinds de eerste opvoering in 1948 is het bal- I let namelijk grondig veranderd, het is rijker, maar ook gecompliceerder I geworden. Ik kan mij voorstellen dat Balanchine zegt dat het zijn stijl i niet is en dat hij eraan wil schaven. I Helaas is hy nu op tournee door j Duitsland en Rusland en moeten wij wachten. Wij zullen de komende vyf (voorstellingen dus zonder zijn naam brengen en „Le palais de christal" vervolgens laten rusten tot Balanchi ne het heeft gezien", i „Le palais de christal" brengt veer tig dansers voor het voetlicht in bij- I zonder aantrekkelijke kostuums. Het j ballet is onlangs verfilmd door de Westdeutsche Rundfunk te Keulen voor de Duitse televisie. 1 Het tweede nummer is ..Caprichos", dat eind vorig jaar zijn première bij het Nationaal Ballet beleefde. De choreografie is van Herbert Ross, de muziek van Bela Bartok GROTE TEGENSTELLING Een grote tegenstelling met de voorgaande balletten is het derde I nummer „Shirah" van Pearl Lang, I die dit ballet zelf met de groep heeft ingestudeerd. Deze Amerikaanse cho reografe baseert zich uitsluitend op techniek en beweging en niet op een idee. De beweging komt bij haar voort uit een innerlijke behoefte. Zij I is te vergelijken met sommige mo derne romanciers, die beginnen te schrijven zonder de lijn \an het ver haal reeds in het hoofd te hebben. Ieder werk heeft daardoor een eigen j scala van thema's en zelfs eigen be wegingen, die in haar andere choreo grafieën niet voorkomen. „Shirah" is een extatisch ballet, dat gedeeltelijk op blote voeten wordt gedanst. Het programma besluit met „Le Prisonnier Caucase", dat de sfeer van het oude Rusland oproept. Georg Skibine danste dit ballet bij de Cue vas, van welke groep de schitterende kostuums en decors zijn overgeno men. De muziek is van Katchatu- rian. Er wordt weinig op de spitzen gedanst. Men draagt voornamelijk laarzen en speciale schoenen. OPERA-GROEP De vijf voorstellingen van het Hol land Festival worden gedanst door de hoofdgroep. Daarnaast moet men echter de opera-afdeling niet onder schatten. Zij heeft een geheel nieu we samenstelling gekregen en het re pertoire is niet alleen veelzijdig, maar ook zo samengesteld dat men voor jeugdgroepen, kunstkringen en der- gelijke kan optreden. Het program- ma, dat vanavond in het Vondelpark in première gaat en op het repertoire j blijft staan, luidt als volgt: Pas de Quatre, Les oiseaux tristes, Stagioni, Kringloop, Les Sylphides. OP TOURNEE Begin juli vertrekt het Nationaal Ballet voor enkele voorstellingen naar Parys, waar de groep op 10 juli door een chartervliegtuig naar Malaga wordt gebracht, vanwaar een tour nee door Spanje en Spaans Marokko begint. De reis zal zes weken duren en er staan 25 voorstellingen op het programma. Het Nationaal Ballet heeft voorts aanbiedingen voor bezoeken aan de Verenigde Staten en Japan. Deze zul len te zijner tyd nader worden over wogen. Advertentie Gebruik het beste voor de verzorging van het tere babyhuidje. Vasenol baby poeder, -crème, -pasta, -olie en -zeep. Ook verkrijgbaar in comolete baby-set. ^^BABYVERZORGING STROOIBUS POEDER 1.1,. - ZAKJE 55 ct. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Luigi, zn. van V. D Andrea en G. M. van Leeuwen; Antomus Johan nes Theodorus, zn. van J. J. Zeven hoven en R. Klijn; Robertus Ignatius zn. van H. E. Lumoindong en F. den Daas; Paul Russell, zn. van M. M. Davis en J. Muhlmeister; Alida Cle mentina, dr. van J. Reumerman en H. J. Tromp; Brendanus Jilles, zn. van J. H. Kooreman en C. Stikvoort. GETROUWD K. J. L. Rozier en E W. T. Muns; A. J. M. van der Velde en M. J. G. Bekkering; J. Verloop en A. C G. I Weber; L. J. J. Nolten en P. Kleijn; J. van Eijgen en T. E. J. T. Brasker; J. de Groot en M. Overdijk; A R. Gerrits en A. M. J. Voet; J. J. Lardé en S. A. Zweistra; H. J. van Vliet en j A. G. Leeuwis; W. van Ingen Sche- 1 nau en E. J. van der Graaff; J. van Leeuwen en A. Dorrepaal; G. W. Martens en M. Kloosterman; J. C. j Luijnenburg en H. C. Kroeze; G. Bergman en G. Kranenburg; D. Rog geveen en C. J. G. Pol; W. van Eg- mond en J. Pardon. OVERLEDEN G. J. ten Boske, 69 jaar, man; J. H. van Wouw, 86 jaar, wed. van J. Laman; J. F. Breedeveld, 78 jaar, man; A. van Grootheest, 46 jaar, man; J. C. van Oevelen. 66 jaar, echtgen. van P. H. Bollen; J. Steen- voort, 83 jaar, wed. van G. Nagte- gaal; J. Hordijk, 64 Jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5