Goede produkten op Euromarkt brengen TOTALE OORLOG IN MEXICO TEGEN PAPAVER-AANPLANT 'agrtfjuni chttien Nederlanders helpen ij groots werk in Tl NESIE mposante ontwikkeling van de ledjerda-vallei in het noorden Veehandelaren in Avifauna Amerika levert vliegtuigen. vlammen werpers en geweren ZET VADER IN DE MODE LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 15 JUNI 1962 (Van een bijzondere medewerker) (VI) Jt Medjerda,in noord-Tunesië, 365 km lang, [de enige grote rivier in dit droge land, die ■l^s ziet de zee te halen. Vuilgeel van kleur jt het drabbige water zijn weg door het ivelachtige landschap. In het voorjaar doet streek met zijn frisgroene golvingen soms aan de Noordfranse champagne denken, 's zomers, bij weinig of geen neerslag, ;t het gebied grotendeels een troosteloze Daar nu is een groot ontwikkelingsproject aan de gang van irrigatie, drooglegging en erosiebestrijding een soort Tennessee Valley voor Tunesië. Sommige gebieden hebben te weinig, sommige (als gevolg van overstromin gen in de winter) te veel water en worden be dreigd door voortgaande uitslijting. Niet voor niets vertoont het rivierwater die gele kleur Iet project van de 12.500 ha grote vallei, dat omstreeks 1970 voltooid >et zijn, is in 1952 begonnen. Toen was Tunesië nog Frans protectoraat, ids 1956 is er veel veranderd. Een Tunesische dienst nam de Franse taken tr. Ontvoogden naties zijn hun voormalige kolonisators, zelden dankbaar, is het Frans de tweede officiële taal in dit land gebleven, de regering nt een duidelijke neiging de positie van de vroegere heersers sterk terug dringen, of dat nu verstandig is of niet. Dat gebeurde ook in de vallei n de Medjerda, waar de Franse technici verdwenen en veel grootgrond- rit werd genaast. Een proces, dat na de tragische gebeurtenissen van rig jaar rondom Bizerta nog is versneld. Fransen worden verdrongen zo kan het gebeuren, dat men iet kantoor van de Dienst ter ver ering van de Medjerda-vallei eds meer nationaliteiten tegen- it en de Fransen op de achter- ïd zijn geraakt. In dat interna - ale concert blaast Nederland achttien deskundigen een lustig V. H. H. VAN DEN BORN vrijer en grilliger werken isje mee: zeventien man van de V. Grontmij onder leiding van ir. H. van der Borg (36) en als acht- nde ir. J. W. van Hoorn <35>. voor fcele jaren door het Instituut voor or Cultuurtechniek en waterhuis- wding in Wageningen aan de Tu- sische regering uitgeleend. In 1959 de Grontmij nog present met man om een aandeel te nemen de uitvoering van de werken, de ïdbouwvoorlichting en het opstel- i van irrigatie- en verkavelings- annen. Sinds kort echter meent het Jflce" over voldoende eigen krach- n te beschikken om uitvoering en wlichting zelf te kunnen verrich- n. zodat alleen het maken van de annen voor de Nederlanders is «gebleven. „Behendig koersen" Men kan hier wèl veel vrijer wer- en dan in het hiërarchisch opge- »uwde en zorgvuldig ingedeelde Ne- erland. meent ir. Van der Borg. Het ook veel grilliger werken: het treist in dit land met zijn pas ver- orven staatkundige onafhankelijk- fid een behendig koersen tussen at zakelijk gewenst en politiek of taktisch „haalbaar" is. Natuurlijk in de Tunesiërs met de oprechte ens bezield van deze vallei een show- toni van weldoordachte landschaps- dening te maken. Maar even na- wrlijk is het in Tunesische verhou- ingen, dat op nieuw-ingerichte stuk en grond boeren worden geplaatst, ier politieke aanhankelijkheid aan Neo-Destour duidelijker is dan i voortvarendheid of bekwaam- e'd als landbouwer! „De selectie tor Oost-Flevoland gaat héél an- «s in z'n werk", zegt ir. Van der »rg. Ook ervaart men als Nederlander, it de Tunesiër een mild en voor- tomend mens is en liever „ja" zegt ;gen een vreemdeling dan deze met •n weigering teleur te stellen. Oók s er geringe kans bestaat, dat dit is" kan Avorüen verwezenlijkt. In «e ietwat onwezenlijke sfeer van |!jmoedigheid duurt echter de uit- tring van plannen langer dan zij Igens de theorie zou moeten zijn. Nederlanders hebben daarover toar verhouding misschien nog het Nnst te klagen. „Alleen al het feit, tot ze bij u zijn, maakt dat ze twee tal zo hard werken", verklaarde Tunesiër van een aantal bij de 'fontmij te werk gestelde landge- Mtn. I Men Veel bereikt De verbetering van de Medjerda- vallei is een van de meest specta culaire ondernemingen van de rege ring. Tunesië heeft weinig grondstof fen. De industriële ontwikkeling is daardoor en bovendien steeds meer door de uittocht der Fransen sterk beperkt. Voorts is de geneigdheid van binnen- en buitenland kapitaal te in vesteren. gering. Tunesië is nog steeds een overwegend agrarisch land met veelal nog middeleeuws aandoende landbouwmethoden. De Medjerda- vallei. gunstig gelegen in het gebied met de meeste neerslag, leent zich uitstekend voor verstrekkende culti vering. Ondanks bureaucratie en ondoel matigheid is er de afgelopen jaren al veel tot stand gebracht. Twee stuwdammen kwamen gereed, alsme de hoofdkaftalen en vele kilometers irrigatieleiding. Een van de grote problemen, waarmee speciaal ir. Van Hoorn zich bezig houdt, is het hoge zoutgehalte van het rivierwater, 2% gr per liter. Het gaat er om door een goede doorspoeling de ophoping van zout in de bodem zodanig te beper ken, dat een redelijk aantal cultures mogelijk is. De bevolking van Tunesië, thans ruim 4 miljoen, groeit sterk. Ken merk van de toekomstige landbouw in de Medjerda-vallei is de overgang van het grootgrondbezit naar de klei ne, sterk bevloeide velden van 5 12 ha, waarop een merendeels intensie ve cultuur (groenten, fruit, veevoe dergewassen) wordt gedreven. Onkruid De selectie van de boeren voor deze gronden gaat, zoals gezegd, tot enige verbazing van de rechtlijnig en prak tisch denkende Nederlanders, wat wonderlijk in z'n werk. Zeker, er zijn schitterende dorpen verrezen, waar helderwitte woningen de plaats hebben ingenomen van de vroegere lemen hutten. „Maar kijk nu eens, daar hadden al groenten moeten staan of tarwe, het enige wat je ziet is onkruid", zegt ir. Van Hoorn tijdens een bezoek aan dit spektakel stuk van het nieuwe bewind. Som- Vuilgeel volgt het drabbige water zijn weg door het land schap. De Medjerda is de enige grote rivier in Tunesiëdie de zee haalt. migen doen er wat aan. anderen niet, zelfs het zorgvuldig uitgebreide systeem van kleine irrigatieleidingen, waarvoor de deskundigen uit Neder land, Formosa, West-Duitsland en Amerika zijn overgekomen, blijkt zo hier en daar op eigen houtje veran derd te zijn Niettemin, er is vooruitgang, lang zaam, niet zeker soms, maar op lan gere termijn toch zichtbaar. Tot voordeel van de landbouw en de veeteelt. Want betere beheersing van het water en produktiever grond zal maken, dat meer vee voedergewassen ter beschikking ko men, het gehele jaar door. Voor het vee, dat nu nog vaak kansloos voed sel zoeken op arme gronden in de hitte van de zomer sterft, ten prooi aan gieren en buizerds. De veestapel zal in betere conditie raken en zich uitbreiden. Dat betekent méér melk, méér boter tegen lagere prijs voor een vaak nog ondervoede bevolking in een land, dat kampt met. een chro nische gebrek aan deviezen, zelfs voor de invoer van het hoognodige. Meer Merk, meer voedsel voor deze mensen, die zo moeilijk neen kunnen zeggen en ondanks hun armoede zo onbekommerd leven kunnen, dat is waarschijnlijk het belangrijkste as pect van dit werk In de Medjerda- vallei. Daaraan werken dus ook achttien Nederlanders mee. Soms er geren of verbazen zij zich, maar voor verveling Is er bij plaats! Zaak Terminus: Vordering in appèl door Hof afgewezen (Van onze Haagse correspondent) In hoger beroep heeft de civiele kamer van het Haagse Gerechtshof gisteren de beslissing van de vice- president van de rechtbank in Den Haag, dat de in kort geding opgeleg de omwisseling van certificaten tegen originele aandelen van de NV Termi nus niet direct uitvoerbaar is, ge handhaafd. Zoals bekend hebben de Amster damse bankiers Teixeira de Mattos enkele maanden geleden een kort ge ding aangespannen tegen de stich ting binnen de N.V. Terminus, waar bij zfj omwisseling van de certifica ten (zonder stemrecht) tegen origi nele aandelen vorderden. Dit komt in feite neer op liquidatie van de stichting, die in '58 is opgericht om vervreemding van het bezit van de NV Terminus (de hotels Terminus in Den Haag en Utrecht en de Utrechtse hotels Des Pays Bas en het Domhotel) te doorkomen. Tegenstander hiervan is de Land- bank NV in Den Haag, die enige tijd geleden genoegen nam met een min derheidsbelang in de NV Terminus. In kort geding gelastte de vice- president de stichting binnen de NV de certificaten om te wisselen tegen aandelen waardoor de bankiers de zeggenschap in de NV zouden krij gen. Dit vonnis werd door de vice- president echter niet bij voorraad uitvoerbaar verklaard, d.w.z. dat de omwisseling niet direct uitgevoerd kan worden. Tegen deze laatste beslissing werd appèl aangetekend, maar de vorde ring is door het Hof afgewezen. Advertentie Jonge Amerikanen naar Europa Maandag 25 juni, 's morgens 9 uur komen met het m.s. „Seven Seas" aan de Holland-Amerika-Hjn- kade in Rotterdam 650 Amerikaan se scholieren aan, die onder auspi ciën van de American Field Service twee, zes of twaalf maanden de gast zullen zijn van gezinnen in heel Europa en daarbuiten, die hun hui zen voor deze jonge ambassadeurs opengesteld hebben. Van deze 650 jongelui zullen er 48 in Nederland blijven (van wie 10 om hier de school te bezoeken en 38 om de twee zomeraaanden door te bren gen). De andere zullen zich over al le windstreken verspreiden. Zo gaan er naar Denemarken, Noorwegen, Zweden. Duitsland. België, Luxem burg. Frankrijk, Italië. Zwitserland. Oostenrijk. Engeland, Finland Egyp te. Griekenland, Iran, Pakistan, Uganda. Turkije en Spanje. Het doel van de reis van deze Amerikaanse teenagers is ook het doel van de American Field Service: het bevorderen van het begrip tus sen de volkeren door persoonlijk con tact. Persoonlijk contact tussen de jeugd van de verschillende landen, in dit geval. Zo laat de AFS jonge ren uit de hele wereld naar Ameri ka komen om adar een jaar naar school te gaan en „zoon' of „doch ter" te zijn in een Amerikaans ge zin en zo komen jonge Amerikanen een zomer in een ander land door brengen of gaan naar school in het buitenland. Dat deze programma's aanslaan blijkt uit de cijfers, in 1947 kwam een handjevol scholieren naar Amerika, nu zijn het er 2200. En voor het zomer- en het school programma is de belangstelling al evenzeer gestegen. Zeventig Nederlandse jongelui, die een jaar in de Verenigde Staten dit alles geen j hebben doorgebracht, worden op 24 juli in Nederland terug verwacht. Tijdens de gisteren in Avifauna onder leiding van voorzitter, de heer Joh. Karens uit Zoetermeer gehouden jaarvergadering van de Zuid-Hollandse Bond van Veehandelaren heeft de heer B. H. J. Doppen, directeur van het Bureau Oost van de Zelfstan dige Handel en Industrie te Zeist, een bijzonder boeiende en door de vele aanwezigen met Middellandse Zee Stuwdam in de Medjerda bij Tebourka. Van hier vindt de distributie van het water over de vallei plaats. aandacht beluisterde causerie gehouden over het onderwerp ..Zijn en blijven". De heer Doppen wees o.m. erop dat de zelfstandige ondernemer in dis- crediet geraakt is bij de werknemers. De veehandel dient daarom te be wijzen, dat men deze grote gemeen schap van werknemers ten dienste wil zfjn. Wanneer wij dat niet doen zijn wij bezig de bijl te leggen l»lj de de basis van ons eigen bestaan. De veehandelaren dienen er voorts rekening mee te houden, aldus de heer Doppen, dat de maatschappij steeds in beweging is. Vroeger had men te maken met plaatselijke mark ten, thans met regionale, landelijke en zelfs internationale. Zij die dit tijdig ontdekt hebben zijn goed mee gekomen. Hierna wees hij op de mo gelijkheden die de EEG voor ons land biedt en gaf eer. uiteenzetting over de werkwijze van deze gemeen schap. Onze landbouw, die feitelijk niets anders dan een veredelingsindustrie is geworden, heeft in deze EEG na tuurlijk ook kansen, zei de heer Dop pen, maar wij zullen de concurrentie daarbij moeten kunnen weerstaan. Hij wees daarbij op de eierhandel en de varkenshandel, waarbij zich reeds nu moeilijkheden voordoen. Natuurlijk zullen wij de behaalde voorsprong kwijt raken, doch het is zaak te trachten tussen de hoge Duitse en de lage Franse prijzen te blijven concurreren. De heer Doppen zei persoonlijk angstig te zijn voor de mentaliteit in ons land, waarbij men denkt, dat wij onze voorsprong wel zullen behou den zonder zich al te veel in te span nen. Wat betreft het brengen van offers wees hij op de Westlandse druiventelers, die er in dit opzicht wel heel slecht op staan, omdat zij beslist de langste tijd zullen hebben bestaan. Immers de Italiaanse en Duitse druiven zullen veel goedkoper blijken dan de dure Westlandse. Tegenover de offers staat het feit, dat wij straks niet een markt van slechts 11 miljoen mensen zullen kunnen bereiken, maar een van 170 miljoen, waarin een vrije concurren tie mogelijk is. Bekwaamheid en vak kennis zullen dan ook van groot be lang zijn. De heer Doppen gaf de veehande laren de raad niet met tweede soort produkten te gaan handelen en sa menwerking té zoeken met stam boekverenigingen. De boer zal moe- Vaderdag begint al vroeg, het beste is net goed genoeg. Heroïne in V.S. komt goeddeels uit Mexicaanse bergen De Verenigde Staten leveren aan Mexico oorlogstuig voor de strijd t3- gen de smokkelaars van verdovende middelen. Het gaat eigenljjk meer tegen de verbouwers van de papaver. Men heeft in Washington aldus ge redeneerd: als de verbouw van pa paver maar gemaakt kan worden tot een bijzonder riskant bedrijf, zal de produktie afnemen. De moeilijkheid by het verwezenlijken hiervan was tweevoudig: waar liggen die papa- vervelden en hoe kunnen ze be schermd als ze zijn door goed be wapende wachten vernietigd wor den? Op 21 juni van het vorig jaar werd een geheim verdrag getekend tussen de V.S. en Mexico. Een subcommissie van de Amerikaanse Senaat had vastgesteld, dat de papavervelden in Mexico's ruige bergen lagen. De V.S. zouden Mexico helpen bij de opspo ring en vernietiging ervan. Zij die zich afvragen waarom, voe ren aan, dat de Mexicaanse strijd krachten behoren tot de beste ge outilleerde in Latijns-Amerika. Maai de voorstanders van de overeenkomst hebben vermoedelijk de oprichting van speciale eenheden op het oog. Dit zou in de lijn liggen van de be vindingen van sheriff Lee E. Echols. Hij was naar Mexico geweest voor een onderzoek en had ontdekt, dat in de afgelopen jaren inderdaad en kele velden door de Mexicaanse poli tie in brand gestoken waren, maar dat gebeurde steeds als de oogst bin nen was De dienst voor buitenlandse hulp van de Amerikaanse regering sloot daarom een contract met de Mexi caanse regering voor de levering van 1 vliegtuig voor zes passagiers, 2 vliegtuigen voor vier personen, 2 lichte hefschroefvliegtuigen (alle toe stellen voorzien van communicatie middelen), 10 kwart-ton vrachtauto's, 20 kaliber 45 machine geweren, 30 karabijnen, 20 vlammenwerpe. s. Voorts zullen hf fschroefpiloten door de V.S. worden opgeleid. De totale waarde bedraagt 550.000 dollar. De V.S hebben hrt er voor over, want het grootste deel van de heroïne, een eindprodukt van de pa paver (opium) komt inde V.S. vooral in New Orleans, New York, Seattle en Chicago. Het komt alle maal van de velden in de Vadira- guato-bergen. Dit werd onlangs ont huld door de Amerikaanse senator Kenneth B. Keating. Lee Echols, de sherrif uit Guma, Arizona, onthulde dat 85 tot 95 pro cent van de heroïne, die in de zuide lijke staten van de V.S. wordt ver handeld, afkomstig is uit Mexico. De Mexicaanse autoriteiten hebben kort geleden reeds met succes van uit de lucht een papaverveld aange- vallen. De actie werd gevoerd volgens de nieuwste infanterietechnieken, notworpen voor een moderne oorlog. Kleine eenheden werden aangevoerd met lichte vliegtuigen. De verraste bewakers moesten de oerwouden in vluchten, maar werden veelal inge haald. Het is niet bekend of de Ame rikaanse hulp deze bestrijdingswijze mogelijk maakte. Toen was de over eenkomst namelijk nog geheim. ten zorgen, dat de handelaar goede produkten op de markt kan brengen. Wij moeten gezamenlijk gaan bestu deren wat de Euromarkt gaat bete kenen. Tijdens deze vergadering werden de jaarverslagen door de secretaris-pen ningmeester, de heer J. H. van dei- Stoel, op bijzondere wijze uitgebracht en goedgekeurd. Er was een klein batig saldo en het ledental bleef vrijwel stabiel op 765 gehandhaafd. Aan het slot van de vergadering besprak de heer Karens enkele vee marktbelangen in Rotterdam, Leiden en Delft. Voor de dames was er een bijzon der geslaagde show van Tupperware produkten, waarbij mevrouw A. Heemskerk-Van Helden dc nodige toelichting gaf. De dag werd besloten met een uitstekend diner. Verontrusting over kaasexport Het produktschap voor zuivel is ernstig verontrust over een met in gang van gisteren plotseling door België genomen maatregel, die. naar het produktschap meent, de uitvoer van Nederlandse kaas naar dat land nog verder zal bemoeilijken. Het gaat hier om het besluit, de licentierech ten die bij de invoer van kaas in België verschuldigd zijn, te verhogen van 5 tot 10 frank per kilogram. Als gevolg biervan zal het prijspeil van de Nederlandse kaas op de Belgische markt met 35 a 40 cent per kilogram stagen. De Belgische maatregel wekt bo vendien verwondering, aldus het pro duktschap. aangezien zij is getroffen aan de vooravond van de besprekin gen over een gemeenschappelijk zui velbeleid in de EEG en zonder voor afgaand overleg. Het produktschap voor zuivel ziet met grote belangstel ling het resultaat tegemoet van de stappen, die de Nederlandse regering in verband met deze zaak zal doen bij de Belgische overheid en bij de Europese commissie, Van het Ministerie van Landbouw en Visserij wordt vernomen dat Ne derland langs diplomatieke weg bij de Belgische regering heeft geprotes teerd tegen de maatregel. Door de verhoging van het hcentierecht be gaat België een overtreding van Be- nelux-regelingcn. afgezien dan van het. feit dat L.t de maatregel van te voren aan Nederland had moeten melden, hetgeen niet geschied is. Aan Nederlandse zijde wordt nog nagegaan of er sprake is van overtre ding van EEG-regelingen. CONGRES NATIONALE VROUWENRAAD De Nationale Vrouwenraad die in Oosterbeek zijn tweedaags congres houdt, heeft na uitvoerige discussie twee voorstellen met betrekking tot het ouderdomspensioen voor vrou wen ingetrokken. Deze voorstellen hielden in het ouderdomspensioen ingevolge de AOW voor vrouwen te laten ingaan op 60-jarige leeftijd. Zolang de uit kering van pensioen krachtens de AOW voor de niet-gehuwde werken de vrouw nog niet vanaf het 60ste jaar plaatsvindt, dient, volgens deze voorstellen, bevorderd te worden dat vanaf het 60ste jaar de bijdrage van de ongehuwde werkende vrouw krachtens de AOW en de AWW komt te vervallen. De Nationale Vrouwenraad, waar bij 45 vrouwenorganisaties zijn aan gesloten, wil nu eerst het SER-rap- port afwachten voordat zij haar standpunt bepaalt. Voorts werd naar aanleiding van een verzoek van de groep kleuter leidsters van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging besloten een on derzoek in te stellen na de behoefte aan crèchs. kleuterscholen, jeugdte huizen e.d. in verband met de sterk toenemende groei van het aan tal werkende gehuwde vrouwen. Namens deze groep van kleuter leidsters deelde mej. W. A. Weyer mee, oat steeds meer gehuwde vrou wen omzien naai een aanvullende verantwoorde tijdsbesteding. Juiste cijfers zijn neg niet bekend. Deze hoopt men begin 1963 te verkrijgen als de cijfers van de algemene volks telling 1960 worden gepubliceerd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 19