T (1ARIAN SARSTADT danst door, iok na het sprookje van de markies P.K P.K Meisje van negentien op het internationale balletpodium Van Scapino-ster tot Cuevas-soliste LYRISCHE DANSERES MET VEEL ERVARING De Seinhuis- wachter en Symbool van Kwaliteit ericht 1 maart 1860 Woensdag 13 juni 1962 Derde blad no. 30676 (Van een onzer redacteuren) VARIAN SARSTADT. Met grote let- rs staat haar naam in het programma- lekje van het wereldberoemde ballet m de Markiezin van Cuevas afge- likt. Een naam, die in alle steden, dit illustere dansgezelschap voor geeft, gelezen wordt. Parijs, fenen, Kopenhagen, Athene, Barce- Brussel en Amsterdam. Een die wel zal blijven voortbestaan, die over enkele weken niet meer zal voorkomen op de salarislijst van dit kapitaalverslindende balletbedrijfDe in 1947 door de Marquis de Cuevas uit pure liefhebberij in Monte Carlo opge richte balletgroep wordt namelijk aan het eind van deze maand, na afloop van de contracten in Athene, opgeheven. Daarmee komt dan tevens het slot van het „Doornroosje"-sprookje, dat ruim anderhalf jaar heeft geduurd. We kunnen het ons nog maar feeds niet goed voorstellen", zegt e negentienjarige, in Amster- am geboren, voormalige Scapi- Vhdanseres. Overal waar we met deze norm dure balletproduktie ko nen zijn de zalen uitverkocht en le mensen enthousiast, in Wenen :et zo goed als in Italië en in 'ortugai. U begrijpt dus wel, dat reen schok door ons heen ging. oen die vrijdagavond in Brussel iet besluit van de markiezin be kend werd gemaakt". Expressief gezicht Klein en donker zit Marian bij haar ouders thuis de familie Sarstadt woont aan de Amsteldijk een makkelijke stoel. Het haar heb het net gewassen" is strak naar achteren gekamd en wordt door een brede zwarte band bij elkaar ge houden. Het expressieve gezichtje is onop gemaakt en de grote donkerbruine ogen kijken voortdurend verbaasd. In haar dunne zomerjurkje lijkt ze nog tengerder dan ze in werkelijkheid al is. Haar voeten rusten heerlijk uit in ruime rode sloffen. Naast haar op de bank voor het raam, dat een mooi uitzicht geeft op de Amstel, liggen twee roze balletschoentjes. Die moet ze over enkele uurtjes, als de voor- Als Coquette in „De Slaapwandelaarster" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ stelling in het Carré-theater begint, weer aan. Een lief en levenslustig meisje, dat dansend door het leven gaat. Op kamers nonen „Weet U wat zo fijn ls? Dat Ar mando, mijn man en ik na de af- scheidsvoorstelling in Parijs voor lopig bij mijn ouders op kamers mo gen wonen. Van het corps de ballet bijvoorbeeld zijn er, die niet eens vol doende geld hebben om straks na de opheffing van de troep naar huis terug te keren. Ze komen bij ons overal vandaan, zelfs uit Amerika. In totaal zijn er tweeëntwintig nationa liteiten in het ballet vertegenwoor digd". Leuke reacties Terwijl haar man, een Argentijnse danser van even in de dertig met wie ze in februari van het vorige jaar in Parijs trouwde „wat heeft dat een moeite gekost!" in de stad aan het filmen is en haar negenjarige broer tje op school sommetjes maakt, praat Mar.'^.n honderd uit. Haar moeder zet MARIAN SARSTADT krijgt leuke reactiesook per telefoon. een kopje koffie en neemt telefoon tjes aan. „Ze denken allemaal, dat Marian met vrij kaartjes kan blijven rondstrooien", zegt ze. „Overigens heb ik al ontzettend veel leuke reacties ontvangen, kijk maar eens wat een bloemen en brie ven", vult de ballerina aan. Met sier lijk, erg beweeglijke vingers steekt het jonge meisje een sigaret in een sigarettepijpje. Als Spaanse schone in „Corrida", Voor groot toneel „Het eigenaardige is, dat het publiek of vóór of tegen de nieuwste presentatie van „La bel le au bois dormant" is. Mensen, die hun schouders ophalen en ach het gaat wel zeggen, zijn er niet. Men vindt deze produktie mooi of men vindt haar niet mooi. Typisch hè? Er zijn ballet recensenten, die het over Folies Bergère-achtig gedoe hebben, maar zo is het toch echt niet hoorDacht U nou werkelijk, dat ze bij de folies, afgezien van de kostuums misschien, tot zulke technische prestaties in staat zijn?" Ze kijkt ons een beetje veront waardigd aan en zoekt een andere sigaret. Als ze die gevonden heeft vertelt ze rustig verder. „Deze pro duktie is gemaakt voor een heel groot toneel: die vind je wel in Parijs en in Wenen, maar niet in Amsterdam. Toch dans ik in Carré met heel veel plezier, want er heerst een fijne sfeer. Het is heel belangrijk om contact met- de mensen te hebben en dat is hier beslist het geval. Kostbare kostuums U vraagt naar de kosten van deze produktie? Ja. die zijn onvoorstel baar groot, alleen al de kostuums vertegenwoordigen een kapitaal. Eén kostuum kost ongeveer vijfhonderd gulden. Als ik nu vertel, dat er in dit ballet veertig dansers en danse ressen optreden, van wie een groot aantal zeven keer op één avond van kostuum verwisselt, dan kunt U zelf wel uitrekenen. We hebben negen wagens van Van Gend en Loos nodig gehad om deze kostbare kostuums van Brussel naar Amsterdam te transporteren. Om van de decors daar is acht maanden op gewerkt maar niet te spreken." In het buitenland Marian betreurt het boze besluit van c o markiezin, die na de dood van haar ;;hatrijke man in 1961 het bal let in stand heeft helpen houden, maar nu kennelijk geen uitweg meer ziet, heel erg. Ontmoedigd is ze ge lukkig niet. „Het liefst zou ik weer in het bui tenland willen dansen, bij het Lon don Festival Ballet bijvoorbeeld, hoe wel men ook daar met allerlei moei lijkheden te kampen heeft. Of bij een opera-ballet. Het geeft eigenlijk niet waar, als ik maar bij Armando kan blijven. Voor hem zal het niet gemakkelijk zijn om hier in Neder land werk te vinden." Ze wijst naar een ingelijste foto van Armando Na varro, de eerste karakterdanser van het ten dode opgeschreven Cuevas- ballet. „Neen, onze toekomst is nog erg onzeker", zegt de soliste van dit zelfde ballet zachtjes. Veel bereikt Veel heeft het Amsterdamse meisje dat op haar vijfde al begon met rit mische lessen bij mevrouw Sybranda zelf een oud-leerlinge van de en kele jaren geleden op hoge leeftijd in Leiden overleden Corrie de Wek ker op het balletpodium weten te bereiken. „Dat ik soliste bij het ballet van j de markiezin ben heb ik voor zestig I procent aan mijn harde werken te j danken, voor twintig procent aan j mijn geluk en voor twintig procent j aan mijn relaties". Marian is open- i hartig genoeg om daar zonder enige schroom voor uit te komen. Niet cadeau „Ik heb altijd gewild, dat ze to neelspeelster werd", valt mevrouw Sarstadt haar in de rede. „Men be seft over het algemeen niet. dat er en psychisch én fysisch ontzaglijk veel van een balletdanseres wordt geëist". Niemand weet zo goed als zij wat een moeite het haar dochtertje heeft gekost om op dit niveau te komen. „Het lijkt zo gemakkelijk en soepel te gaan. al die bewegingen". Inder daad, een balletdanseres krijgt het applaus niet cadeau! Het is iedere dag weer opnieuw hard, héél erg hard werken geblazen. Er moet ge oefend worden, er moeten nieuwe stukken ongestudeerd en er moeten voorstellingen gegeven worden, dag in, dag uit. Dansen en reizen, reizen en dansen. Daaruit bestaat ook het leven van Marian Sarstadt. een ambitieus meis je met veel talent. Na de lessen van m Als fee in Doornroosje mevrouw Sybranda is ze naar Scapi- no gegaan, waar ze eerst de selectie klas en daarna de beroepsklas heeft doorlopen. „Ik heb bij Scapino veel geleerd en heel wat routine opge daan", vervolgt ze. „Ik ben daar erg dankbaar voor, want bij een buiten lands gezelschap is routine een eer ste vereiste". Velen kennén Marian nog als het meisje, dat in „De ver jaardag van de Infante", een bekend Scapino-stuk, de titelrol vertolkte. Geen filmster Uit haar Scapino-tijd herinnert ze nog heel goed het aanbod om de hoofdrol te spelen in de Ame rikaanse film ,,Het dagboek van Anne Frank". Om verschillende redenen is dat niet doorgegaan en iverd de rol van het joodse meisje, aan de enkele jaren oude re Millie Perkins toebedeeld. Het heeft in ieder geval maar een haartje gescheeld of ze was in Hollywood een filmcarrière be gonnen. Toch heeft Marian er achter af be zien geen spijt van. Bij het ballet vond ze uiteindelijk haar geluk en dan nog wel liefst in de dubbele be tekenis van het woord. Nauwelijks achttien jaar oud ging ze naar Parijs om zich bij het balletgezelschap van de markies van Cuevas aan te slui ten. Toen ze zestien was had de mar kies haar al een baantje bij het in ternationale ballet beloofd. „Ik was er nog maar enkele maanden toen de markies, die huizen en schilderijen verkocht om het ballet op de been te houden, stierf. Maar de opvoeringen van „Doorn roosje", waarvan de première in ok tober 1960 te Parijs plaat-s had, gin gen gewoon door. We hebben dit sprookje negen maanden lang in de Franse hoofdstad gedanst". Samen met moeder de post doornemen. Lyrische danseres Wat ze het liefst danst? Klassieïfc dat wil zeggen stukken met een in? houd, met karakter. „Beschouw hei als toneelspelen zonder woorden". Hoewel hier haar kansen liggen ia deze uitgesproken lyrische danseres toch een liefhebster van modern bal let. Bij Scapino heeft ze in heel wat balletten van deze tijd uitgeblonken. Nog deze week reist ze met de troep naar Vichy en vandaar naar Griekenland. In Parijs voU gen dan naar alle waarschijnlijk heid nog enkele af scheidsvoor-* stellingen. Voor het allerlaatst verschijnt ,J)oornroosje", althans in deze dure aankleding, daar ten tonele. Het sprookje loopt ten einde, ook voor het meisje Ma- rian. Een Amsterdams meisje dat dansend door het leven gaat Een levenslustig meisje, dat de capaciteiten heeft om het ballet nog lang te dienen. In het binnen- of in het buitenland, 'de tijd zal het uitmaken. Met sigarettepijpje in de huiskamer. Produktie van de vrije wereld gaat langzamer Volgens het Westduitse Industrie- Instituut in Keulen worden de groei percentages van de industriële pro duktie in de vrije wereld kleiner. Het Instituut maakte bekend, dat de wereldproduktie in 1961 met vier procent is toegenomen tegen zeven procent in 1960 en elf procent in 1959. Het instituut schrijft deze tra gere expansie vooral toe aan de stagnatie van de industriële produk tie in Noord-Amerika, waar de groei in 1961 nog slechts één procent be droeg tegen drie procent in 1960 en dertien procent in 1959. In West- Europa is het percentage tot onge veer vier gedaald (1960 zeven pro cent, 1959 tien procent). De groei van de industriële produktie in Oost en Zuidoost-Azië is daarentegen met zeventien procent nagenoeg gelijk gebleven. Het Industrie-Instituut wijs er echter op dat deze sterke stijging in hoofdzaak op de krach tige groei van de Japanse industrie berust. Als men Japan buiten be schouwing laat is de produktie van de landen van het Verre Oosten ten opzichte van het voorafgaande jaar slechts met ruim zeven procent toe genomen. Weer doodvonnis uitgevoerd in de Sowjet-Unie Voor de vierde maal in de tijd van vier dagen is in de Sowjet-Unie een doodvonnis uitgevoerd wegens onge oorloofde handel in levensmiddelen. Het betrof nu de hoofdboekhouder van een grote combinatie in de vleesconservenindustrie in Litauen. Hij was het hoofd van een groep, die er in slaagde meer dan 150.000 roebel te verduisteren. De man bleek onder meer 16 kilo goudgeld uit de tsaristische tijd in zijn bezit te heb ben. De andere leden van de groep zijn tot langdurige vrijheidsstraffen veroordeeld. HEIJMANS-THIJSSE PRIJZEN TOEGEKEND De besturen van de Heimans-stich- ting en het dr. Jac. P. Thijsse-fonds hebben de Heimans-Thijsse prijzen over het jaar 1961 toegekend aan de heren J. Duiven te Oude Pekela. N. Lysen te Burgh bij Haamstede. A. J. Wiggelaar te Amsterdam en J- Veen- man. eveneens te Amsterdam. De Heimans-Thijsse prijzen worden jaar lijks toegekend aan amateurbiologen, die verdienstelijk werk hebben ver richt in de geest van E. Heimans en dr. Jac. P. Thijsse. verantwoordelijk werk vereist concentratie Dag en nacht denderen treinen over wissels en overgangen! Veilig geloodst door de feilloze handelingen van de seinhuiswachter! In zijn handen rust de verantwoordelijkheid van duizenden reizigers. Verantwoordelijk werk vereist concentratie! De seinhuiswachter weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste che wing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! Rode militaire Liever naar huis kracht in Azië Volgens een jaarlijks verslag over het program voor de wederzijdse be veiliging, dat gisteren ran het Ame rikaanse Congres is voorgelegd, om vat de totale communistische mili taire kracht in Azië meer dan 200 gevechtsdivisies, 4.000 straalvliegtui gen en aanzienlijke marinestrijd krachten. De schatting is afkomstig van het bureau voor internationale ontwikkeling in ^overleg met de mi nisteries van Buitenlandse •'aken en Defensie. De 23-jarige Lee Harvey Oswald, een gewezen Amerikaanse marine man uit Texas, die drie jaar gele den verkoos zich in Rusland te ves tigen, is naar zyn vroegere vader land teruggekeerd. Oswald had zich in oktober 1959 in de Sowjet-Unie gevestigd, na uit het Amerikaanse korps mariniers te zijn ontslagen. Hij zei bij die gelegenheid „nooit meer, om welke reden dan ooit naar Amerika te zullen terugkeren Hij meende toen niet onder een kapi talistisch systeem te kunnen leven. Desondanks ls hij van mening ver anderd.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9