'vereenkomst in Laos is og maar een eerste stap Tweede Kamer akkoord met huurverhoging Ingaand 1 september Vraagtekens rond het overleg FLN - OAS Martin Bormann toch in Zuid-Amerika? Chroesjtsjow ziet mogelijkheden voor andere problemen m, idenauer over Europees trio Eisenhower naar Europa Massale vlucht door tunnel Franco verbant zesde „rebel" Met 72 tegen 46 stemmen WEERBERICHT Ontsnapping uit Alcatraz Beweringen van een vroegere Spaanse attaché in Londen teitws Lgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 13 JUNI 1962 No. 30676 EIDSCH DAGBLAD •ecteur: A. E. van Dishoeck «fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nadat de drie Laotiaanse prinsen gisteren in de Vlakte der [ruiken een akkoord hadden getekend over de vorming van een oalitieregering (met de neutralistische prins Soevanna Phoema Is premier) zond premier Chroesjtsjow van de Sowjet-Unie isteravond een telegram aan president Kennedy, waarin hij zei, at het tot stand komen van deze coalitieregering een keerpunt ou kunnen worden in het leven van het volk van Laos en de Tede in Zuidoost-Azië zou kunnen versterken. Chroesjtsjow gaf erder als zijn mening te kennen, dat het bereikte resultaat het rertrouwen versterkt, dat deze manier van samenwerken eveneens uccesvol zal blijken bij het oplossen van andere internationale iwesties, die spanningen veroorzaken. Westelijke waarnemers in loskou concludeerden hieruit, dat Chroesjtsjow hiermede zin- ipeeldc op de kwestie-Berlijn. Aoü geen vertrek O van Amerikanen uit naburig Siam het orgaan van de Russische gering, „Izwestia", werd gister- rond een andere toon aangeslagen: et blad toonde zich ongeduldig en rong erop aan. dat de Amerikaanse «epen uit Siam (Thailand) zullen - torden teruggetrokken. Hoge Ame- iL kaanse ambtenaren in Washington flden gisteren evenwel mee. dat Amerikaanse troepen voorlopig in im zullen blijven om te waken te- mogelijke communistische infil- ratie uit het naburige Laos. Zij vre- stellen", waaraan hij toevoegde „dat er geen permanente vrede kan be staan tussen communisten en niet- communisten". Overigens zal de Amerikaanse regering haar financië le steun aan Laos hervatten als de coalitieregering het heft vast in han den heeft genomen. Deze steun, die in februari van dit jaar werd stop gezet, bedraagt drie miljoen dollar per maand. De Japanse regering maakte gisteren bekend, dat zij een lening van 1.3 miljoen dollar zal ver strekken om de economie van Laos te versterken. Voor het bestuur van de West- wise chr.-democratische parle- inentsfractie heeft Bondskanselier Adenauer gisteren voor het eerst 5' op de mogelijkheid gezinspeeld tan de vorming van een politiek Europa van drie", dat ivordt ge tornd door Frankrijk, Italië en West-Duitsland, als eerste stap war een Europese Unie. De Bon'dskanselier legde de na- j druk op de betekenis van zijn aanstaande besprekingen met president De Gaulle van Frank rijk. (Adenauer brengt begin juli mi officieel bezoek aan Frank rijk). Hij vestigde verder de aan dacht op cle nauwe vriendschap tan West-Duitsland met Frank rijk, die niet tegen de V.S. en het Koordatlantisch bondgenootschap gericht is, integendeel. Een zegsman van Amerika's Repu blikeinse oud-president Dwight I. Eisenhower heeft gisteren in Wash ington meegedeeld, dat de oud-presi dent in de loop van zijn reis naar Europa in juli niet alleen Stockholm, maar ook Londen, Kopenhagen, Parijs. Schotland en Dublin zal be zoeken Eisenhower zai op 31 juli in de Zweedse hoofdstad het wereld-cnder- Tfijzerscongres toespreken. Zijn onder werp zal zijn: „Opvoeding tot beter Internationaal begrip". Volgens de zegsman van de oud- iresident. kolonel Robert Schulz zal üsenhow'ers Europese reis een week of drie duren. Zijn programma was nog in de maak. waarschuwde hij, en bon nog veranderd worden. Eisenho wer had vooralsnog niet het plan ook in andere Europese hoofdsteden rede voeringen te houden. Guldensnotering Philips Met ingang van maandag 2 juli zal de notering in aandelen Philips Plaatsvinden in guldens en wel per nominaal f. 25,—. Thans noteren de aandelen in procenten van de nomi nale waarden. Deze verandering be kent dat een aandeel Philips van f 25,op een koers van 600geno teerd zou worden op f. 150. zen, dat de nieuwe Laotiaanse coali tieregering voorlopig te zwak zal zijn om de toevloed van communistische infiltranten uit Noord-Vietnam in Laos te stuiten. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, toonde zich nog slechts gematigd op timistisch. Hij verklaarde voor de ra dio, dat de overeenkomst in Laos de eerste stap is van een reeks, die genomen moet worden „voordat wij zeker zullen weten, dat Laos een neutraal en onafhankelijk land zal worden". De overeenkomst moet nog bekrachtigd worden door de Koning van Laos en het parlement. En voorts moet er nog één Laotiaanse delegatie namens alle drie partijen naar Genè- ve gaan om de overeenkomsten goed te keuren, die daar zijn opgesteld door de veertien-landenconferentie ter waarborging van de onafhanke lijkheid en neutraliteit van Laos. Premier Tengkoe Abdoel Rahman van de Maleise Federatie verklaarde, gisteren dat hij de samenstelling van een coalitieregering ziet als „een tij delijke maatregel om de vrede te her- Twaalf Oostberlijners zijn in het pinksterweekeinde door een tunnel naar West-Berhjn gevlucht, aldus is door regeringsfunctionarissen in West-Berlijn meegedeeld. Eerder was hierover reeds een persbericht verschenen, ondanks een verzoek van de regering om dit niet te doen daar de vluchtweg nog open was. Ook gisteren is een grote groep vluchtelingen uit Oost-Duitsland er in geslaagd West-Berlijn te be reiken. Een woordvoerder van het stadsbestuur zei. dat de pers geen verdere mededelingen over deze vlucht zou krijgen. Wel deelde hij mee. dat de groep uit meer dan tien personen bestond. De vlucht van gisteren is de derde in vijf dagen van meer dan tien per sonen. Een zesde Spaanse oppositieleider is bij zijn terugkeed uit München, waar hij had deelgenomen aan het 'congres van de Europese Beweging, verbannen. Het is J. Barros de Lis. een linkse christen-democraat, die gisteren naar de Canarische Eilan den is gebracht, waar drie lotgeno ten van hem een dag eerder waren aangekomen. Zoals bekend zijn twee andere deelnemers aan het congres, onder wie Gil Robles, in Parijs in ballingschap gegaan. Parachutisten gaven zich over In een te Hollandia uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat een Indonesische parachutist zich giste ren op het schiereiland Onin aan de zuidwestkust van Nieuw-Guinea aan een Nederlandse patrouille heeft overgegeven met een oproep tot overgave in de hand. Deze oproep is, zoals gemeld, vervat in pamfletten die boven de gebieden waar zich In donesische parachutisten ophouden, worden uitgeworpen. De parachutist, een sergeant, was uitgeput door de in Let oerwoud on dergane ontberingen, en uitgehon gerd. Bij acties in het gebied van Temi- naboean is wederom een Indone sische parachutist gewond en gevan gen genomen, zo wordt verder in het communiqué gezegd. In Den Bosch heeft de Com missaris der Koninginmr. dr. C. N. M. Kortmann de Koning I Willem III-prijs van de Vereni ging ..Nederlands Fabrikaat" uitgereikt aan de heer M. M. H. Lips, directeur van de Lipsfa- brieken te Drunen. Rechts da echtgenote van de heer Lips. VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond: Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuid oost en zuidwest. Dezelfde tempera- W;en als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 14 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.01 uur. Maan op. 16.51 uur; onder: 2.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.34 en 13.04 Uur; laagwater te 8.23 en 20.58 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Ben Kliedda gelastte redevoering af (Van onze Parijse-correspondent) De premier van de voorlopige Algerijnse regering, Ben Khedda heeft gisteren niet de redevoering gehouden, die in Frankrijk en in Algerije met zoveel spanning werd verbeid. Men had van Khedda inderdaad het verlossende woord verwacht ten aanzien van de nog altijd mysterieuze vraag of O.A.S. en F.L.N. nu al of niet een akkoord hebben bereikt. Vanmorgen werd over dit onder werp echter wel een officiële verklaring van de F.L.N.-regering in Tunis in het vooruitzicht gesteld. Ben Khedda is gisteren daarentegen naar Rome en Cairo vertrokken, een reis die doet veronderstellen dat de F.L.N. zijn buitenlandse bondgenoten eerst wil polsen. Zeker lijkt intussen nu toch wel, dat de geheime betrekkingen tussen de Franse activisten en de Alge rijnse nationalisten, na eerst te zijn afgebroken, later weer werden hervat. In Rocher Noir, het voorlo pige regeringscentrum bij Algiers, heerste gisteren 'n ongewone drukte ofschoon men reden heeft aan te ne men dat de voornaamste besprekin gen tussen beide partijen wel elders worden gevoerd. Geheimzinnig is ook het bezoek, dat de voornaamste Algerijnse on derhandelaar met de Franse regering in Evian, Belkacem Krim, zondag plotseling aan Algerije bracht, trots een vroeger besluit van de FLN dat vóór 1 juli, de dag van het referen- j dum, geen enkele minister de vader- landse grond zou betreden. De komst van Krim wordt in Parijs beschouwd I als een teken van het officiële fiat, I dat de FLN dat de afgelopen da gen ook nog een zitting van het „par- l lement" bijeenriep nu gegeven heeft aan de bemoeiingen van de president van het voorlopige execu- tieve orgaan, Farès, die op persoon- lijk gezag het initiatief tot de con- I tacten met de OAS had genomen. Een derde reis, die in dit verband (Van onze parlementaire redacteur) Met 72 tegen 46 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet aanvaard. Het is hier bij te doen om een huurverhoging van 1012% al naar gelang van de gemeenteklasse met ingang van 1 september a.s. Minister Van Aartsen (Volkshuisvesting) heeft de oorspron kelijk voorgestelde datum van 1 juli laten vallen, omdat het wetsontwerp toch niet meer tijdig de Eerste Kamer zal kunnen passeren. De 46 tegenstemmers werden geleverd door de fracties van de P. v. d. A., PSP, CPN en drie KVP'ers, de heren Bogaers en Roolvink alsmede mej. Knol. In de loop van het debat had minister Van Aartsen enige tege moetkomendheid betoond. Hij kondigde een studie aan over de vraag, hoe de stijging van de stichtingskosten van nieuwe hui zen zou kunnen worden tegenge gaan. Dit probleem had de Kamer sterk beziggehouden. De KVP'er dr. Van Heivoort en de heer Van de Peijl (C.H.). die vorige iveek enig voorbehoud inzake het wets ontwerp hadden gemaakt, waren nu betrekkelijk voldaan. T egemoetkomeiid Verder was de bewindsman bereid de bepalingen over het onderhoud van oude (vooroorlogse) woningwet woningen iets te verruimen. Ook wordt de z.g. complexgewijze beoor deling door huuradviescommissies in de wet opgenomen. In verband met de compensatie voor de huurverho ging zei mr. Van Aartsen, dat een wetsontwerp inzake de personele be lasting in voorbereiding is, waarbij wordt afgezien van een verhoging van dit tarief. Kritisch tegenover het wetsontwerp ja tegenover hét hele woningbouw beleid bleef de heer Bommer <P. v. d. A.i. Hij kon een huurverhoging aanvaarden als sluitstuk van een se rie maatregelen, waarbij ook iets tegen de stijgende bouwprijzen zou worden gedaan, maar van de nu voor gestelde huurverhoging voorzag hij dat deze toch niets zou uithalen": deze eenzijdige verhoging wordt toch binnen korte tijd weggespoeld", meen de hij. Volgens de heer Bommer was het de regering er wel degelijk om te doen van de subsidiëring zoveel mo gelijk af te kappen, hoewel minister Van Aartsen had verzekerd dat dit niet de bedoeling was. De bedoeling is, de afstand tussen de feitelijke huren en de z.g. even- wichtshuren te overbruggen, al vond ook de bewindsman het verdrietig dat tengevolge van de stijging der bouw kosten huurverhogingen slechts voor de helft, resultaat hebben. De over heid zal een beperking van de bouw kosten zeker bevorderen, al zijn er enige omstandigheden waar zij niets aan kan doen. Motie Bommer verworpen De heer Bommer diende een amen dement en een motie in. Met het amendement beoogde hij de huur verhoging van de in de laatste jaren gebouwde woningwetwoningen buiten de wet te houden en te laten be palen by ministeriële beschikking. Minister Van Aartsen ontraadde het amendement, oat daarna werd ver worpen met alleen de PvdA, PSP en CPN voor. De motie-Bommer ging van de baan met 73 tegen 44 stem men (voor PvdA, PSP, CPN en de KVP'er Bogaers). Hij had de Kamer willen laten uitspreken dat het sub sidie voor woningwet- en premiebouw zodanig diende te worden geregeld, dat de huren van na 1961 gereedko mende woningen het huurniveau van in 1961 gegunde woningwetwoningen niet te boven zouden gaan. Van de zijde der KVP werd bezwaar tegen deze motie gemaakt omdat niet alleen deze minister maar ook zyn opvol gers er al te zeer door zouden wor den gebonden. Nederlandse mariniers bewa ken een Indonesische parachu tist, die door Papoea's gevangen werd genomen in de kampong Wersar bij Teminhboean. de aandacht trekt, is die, welke de Franse oud-ministers en huidige OAS-leiders Georges Bidault en Jac ques Soustelle naar Zwitserland on dernamen. Geruchten willen dat bei de politici, die een persoonlijke reke ning met generaal De Gaulle wensen te vereffenen, welke zij gaarne door middel van een burgeroorlog zouden betalen, tijdens de pinksterdagen in Brussel zouden zijn geweest. Uit het feit dat de terreur in Al gerije gisteren op een wat lager pitje was gezet ofschoon er toch weer twee moslims door Fransen werden vermoord en enkele scholen en ka zernes in vlammen opgingen meent men in Parijs de slotsom te kunnen trekken, dat ook de ex-kolo nels van de OAS zich nu beginnen neer te leggen by de inzichten van de „zwartvoetcn" als Susini en dr. Perez, die van oordeel zijn dat het „Kriegsspiel" nu wel lang genoeg ge duurd heeft en dat het de hoogste tijd is geworden te pogen de positie van de Fransen in een onafhanke lijk Algerije veilig te stellen. Dat er een basis voor een overleg tussen Algerijnen en „zwartvoeten", die weten dat zij elkaar voorlopig nodig hebben, bestaat, is dus wel dui delijk geworden. De vraag blijft niet temin of de .zwartvoeten" hun reac- tionair-koloniale mentaliteit plotse ling weten af te zweren en bij hun eisen voor speciale garanties hun toe komstige positie als Europese min derheid niet uit het oog. zullen verlie zen. Compensatie Minister Veldkamp (Sociale Zaken) heeft nog enige mededelingen gedaan over de „compensatiezyde" van de voorgestelde huurverhoging. Wat de ouden van dagen betreft is het de bedoeling, het compensatiebe drag zo te kiezen, dat 2/3 3/4 van deze groep mensen een volledige uit kering krijgen. Hoe staat het met de positie van het overheidspersoneel? Voor de ac tief dienende ambtenaren beoogt de regering een overeenkomstige maat regel als voor de werknemers in het bedrijfsleven met dien verstande dat geen loongrens (f 13.000) wordt toe gepast. Voor gepensioneerden bene den 65 jaar stelt de regering zich voor een zodanige compensatiemaat regel te treffen dat voor hen een si tuatie ontstaat overeenkomstig die voor de gepensioneerden die een com pensatie bij hun AOW of AWW krij gen. Deze kwestie zal echter eerst in het georganiseerd overleg voor amb tenarenzaken worden besproken. Drie bankrovers zijn gisteren uit de Amerikaanse gevangenis Alcatraz ontsnapt. Deze gevangenis ligt in de baai van San Francisco en geldt als de meest beveiligde en bewaak te gevangenis van de Verenigde Staten. De ontsnapten hadden met behulp van lepels een gat gemaakt achter in hun cel. Door dat gat hadden zy toegang tot een koker, die naar het dak voert. Van het dak zijn zij langs een regenpijp naar beneden gegleden. Enkele uren na de ontsnapping van de drie bankrovers ontdekten mili tairen een zelfgemaakt vlot van wrakhout op het strand van het eiland Angel, dat eveneens in de baai van San Francisco ligt. Waarschijnlijk is dit de eerste ge slaagde ontsnapping uit deze ge vangenis. In de geschiedenis van Alcatraz zijn tot dusver twintig ontvluchtingspogingen opgetekend: twaalf der ontsnapten werden ge pakt en vijf doodgeschoten; één vluchteling verdronk en nog twee ondergingen waarschijnlijk het zelfde lot. „Eens per jaar naar Europa" De 52-jarige Angel Alcazar de Ve- lasco zou Hitiers plaatsvervanger Martin Bormann in mei 1946 per on derzeeër van Spanje naar het zui den van Argentinië hebben helpen ontvluchten, aldus verklaarde hij gis teren op een persconferentie in Pa rijs. De Velasco was van mening dat Bormann nog steeds in leven is. Hij had de nazileider voor het laatst in 1958 in Ecuador gezien. Bormann zag er toen oud uit voor zijn leeftijd en was helemaal kaal. Volgens De Velasco had Bormann drie plasti sche operaties ondergaan, waardoor hij een ander soort neus en inge vallen wangen had gekregen. De Velasco die zei dat hij van janüari 1941 tot februari 1942 pers attaché voor Spanje in Londen is geweest, wist niet waar Bormann zich nu bevond. „En als ik het wel wist zou ik het u toch niet zeggen. Maar de laatste keer dat ik met Bormann heb gesproken, vertelde hij mij, dat hij eens per jaar naar Euro pa ging." De persconferentie was door De Valesco belegd om de publikatie van een door hem geschreven boek aan te kondigen. De Valasco vertelde dat hij stierenvechter was geweest en daarna, in 1940, leider van de con tra-spionagedienst van de nazi's in Spanje was geworden. Van 1941 tot 1942 was hij als persattaché ver bonden geweest aan de Spaanse am bassade in Londen. Hij was toen voor de Nazi's blijven werken. Voor zijn diensten had hij het ijzeren kruis gekregen. Hij liet de verslaggevers een foto zien. waarop hij stond met dit kruis op zijn borst. De Velasco zei, dat hij in 1946 met Bormann in een vissershaven in noordwest- Spanje aan boord van een onder zeeër was gegaan en vandaar naar Zuid-Amerika was gevaren. De reis naar het Argentyn.se deel van Pata- gonië had drie weken geduurd. De onderzeeër had nog een haven in noord-Argentinië moeten binnen lopen om zyn accu's te laten repa reren. De Valasco vertelde dat hij in 1944 naar Duitsland was ontboden en van januari tot 21 april 1945 in Hitiers bunker te Berlyn had vertoefd. Daarna was h(j naar Spanje terug gekeerd, waar hij gewerkt had aan het uitstippelen van een „ontsnap pingsroute" voor de nazi's. In 1947 had hij een zekere „kolonel Eichmann" aan een Argentijns pas poort geholpen dat hij in Madrid be machtigd had. Toen hij in 1945 in Madrid was, was hy benaderd door een nazi, die de schuilnaam „Felipi" droeg. Deze Felipi had hem verzocht voorberei dingen te treffen voor de ontvangst van een ..zeer belangrijk" persoon, die over een maand naar Spanje zou komen. Deze „zeer belangrijke" persoon Bormann volgens De Velasco kwam later met Felipi naar Spanje. Men verborg Bormann toen drie maanden lang in een kasteel aan de kust van de Middellandse zee. Toen Bormann in mei 1946 aan boord van de duikboot ging had hy gezegd: „Europa zal mij terugzien als leider van en nieuw en sterker Duitsland". Tijdens de reis naar Zuid-Amerika had Bormann gesproken over zijn plannen en onder meer de hoop uit gesproken dat Duitsland over zes jaar weer in staat zou zijn een oor log te beginnen.".... Advertentie BEDPLANKEN voor RUGPATIËNTEN. „DE HOUTHAL". Hogewoerd 99 - Telefoon 22536 Uit het Leidsch Dagblad van 14 Junij 1862: Zaterdag is aan een jager van het garnizoen te 'sHage voor het front van het regi ment een briefje van ontslag uitgereikt. Van de 3 jaren, dat hij in dienst was, heeft hij 700 dagen straf gehad. De Algem. kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft op het drietal geplaatst de predikanten ter Haar, Koopmans v. Boekeren en van der Meulen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1