Waarschijnlijk over twee jaar een nieuw hospitaalkerkscliip U proeft 't in elk kopje Moccona... dit is koffie van Douwe Egberts ^Kapitein W. F. Rog (40 jaar zeeman) is blij 1 - r1>" De Hoop voldoet niet meer aan de tegenwoordige eisen Kapitein W. Rog veertig jaar lang zeeman SIEMENS Het kleinste plaatsje is groot genoeg voor deze... nieuwe Siemens 3V2 kg trommelwasmachine Haarlemmerstraat 215-217-219 - Telefoon 24827 LEIDSCH DAGBLAD - WOENSDAG 13 JUNI 1962 Heeft nien een overzicht van de eisen waaraan de nieuwe De Hoop zal moeten voldoen, dan zal een ont werp worden gemaakt en de opdracht aan een werf worden gegeven. Dit alles is natuurlijk afhankelijk van de goedkeuring van de plannen door het ministerie van Landbouw en Visserij en van het realiseren van de finan ciering. Het is namelijk de bedoeling, dat voor de financiering geen beroep wordt gedaan op het bedrijfsleven, omdat dit jaarlijks al zijn steentje bijdraagt. T i »*fE* si - - mm in (Van een onzer redacteuren) Kapitein W. F. Rog (52) uit Scheveningen, de gezagvoerder van het hospitaalkerkschip „De Hoop", is een dankbaar man. Niet omdat hij nu in familie kring herdenkt, dat hij veertig jaar voor het eerst met de SCH. 102 „Merwede" zee koos en dat hij nu tien jaar lang het com mando voert op De Hoop. maar meer nog omdat de Nederlandse Vereniging ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit Hos pitaalkerkschip ,.De Hoop" het plan heeft een nieuw schip te laten bouwen, dat ook geschikt is om de IJslandse en andere nordelijke wateren te bevaren. Nadat ..De Hoop" op 21 mei was uitgevaren met de haringvloot is het schip vorige week vrijdagavond de haven van Scheveningen binnenge- lopen. De bemanning heeft enkele I dagen vrijaf en het hospitaalkerk schip ondergaat een knip- en scheer beurt (het schoonmaken van de romp). Vrjjdag zit het verlof er weer op en dan zal kapitein Rog „zyn" De Hoop weer feilloos tussen de pieren van Scheveningen door naar zee stu ren voor het begin van de negende reis. die tot 17 juli zal duren. Reeds meermalen heeflt kapitein Rog erop gewezen, dat. het motorver mogen van De Hoop (400 pk) onvol doende was om op de juiste wijze hulp te kunnen bieden en dat dit schip ten opzichte van de Duitse visserij-hulpboten nu niet bepaald Het is de bedoelingdat het in 1955 gebouwde hospitaalkerk schip De Hoop over twee jaar vervangen wordt door een ge heel nieuw schip. een groots figuur slaat. Toen het in 1955 gebouwd werd was men alge meen van oordeel, dat het schip be hoorlek mee kon. Niemand heeft echter de stormachtige ontwikkeling van visserij in de daarop volgende jaren kunnen voorzien. Er zijn thans reeds vele trailers met een motorver- mbogn van 1000 pk. die de visserij in d« noordelijke Noordzee uitoefenen. Plannen Het stichtingsbestuur heeft da*t ook ingezien en daarom heeft het beslo ten om een nieuwe De Hoop. de vier de te laten bouwen. Men is thans bezig met te onderzoeken aan welke eisen dit hospitaalkerkschip zal moe ten voldoen. Het pla-n bestaat om een modern schip te laten vervaardigen met de bouw van een treiler. dat dan ook hulp kan bieden aan de veel noordelij kei- vissende schepen. Geen zorg De bouw van het nieuwe schip zal I bekostigd moet&n worden door het ministerie. Over het geld behoeft men zich, zoals de zaken nu staan, niet bezorgd te maken, want de nood zakelijkheid van de vervanging wordt heus wel ingezien. Daarbij kcmt nog. Jat wanneer de visserij in de EEG zal zijn opgenomen er beslist op interna tionaal 'verband door de hospitaal- j kerkschepen zal worden samen-ge- werkt en dat dit werk in EEG-ver- band zal worden gefinancierd. Het nieuwe schip zaï de vierde De 1 -loop zijn. die in de vaart wordt ge- >racht. In 1899 werd begonnen met >en zeilschoener. die tot 1911 heeft 'lenst gedaan. Daarna liet men een weede schoener bouwen die eerst oorzien was van een hulpmotor en iter achtereenvolgens werd uitge- -ist met motoren van 100 en 200 pk. 'it hospitaalkerkschip heeft tot 1955 varen in het belang van onze en n de buitenlandse vissers en werd arna verkocht naar Noorwegen, •ar het na een verbouwing voor de serf) werd bestemd. Er kwam toen een ultra-modern ericht (althans zo dacht men n> schip, dat vele, vele jaren mee i kunnen. De praktijk heeft echter tegendeel bewezen. Vervanging ;d een dringende eis Kapitein Rog (en met hem vele nderen) hopen nu maar. dat de plannen spoedig gerealiseerd kunnen worden en dat het inderdaad niet langer dan twee jaar zal duren voor er een nieuw hospitaalkerkschip in de vaart kan worden gebracht, dat voldoet aan de eisen die de huidige visserij stelt. Veertig jaar zeeman. Dat is een lange tijd: Kapitein W. F. Rog uit Scheveningen (van het hospitaal kerkschip De Hoop) heeft deze mijl paal bereikt. Als twaalfjarige knaap monsterde hy op de SCH 102 Merwe de als afhouwertje. Het was wel even vreemd toen hij de haven verliet. Maar uit het goede hout gesneden j als hij was Rog is een bekende vissersfamilie in Scheveningen heeft hy zich moedig over de eerste moeilijkheden heengezet. Dertig jaar lang heeft kapitein Rog de visserij gediend Door juist Prof. dr. ir. A. Vondeling, die als opvolger van mr. J. A. WBurger is gekozen als frac tievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer. Hij zal als zodanig optreden in september bij het begin van de nieuwe zit ting van de Staten-Generaal. inzicht en studie bracht hij het tot schipper. Het was geen gemakkelijk leven, want het is heus geen pretje om in stormgetij in een „notedopje" op zee te moeten vertoeven. In de tyd. dat hy visser was heeft hij enorm veel gehad aan de hulp en de bystand van het hospitaalkerk schip De Hoop. En juist daarom was hy tien jaar geleden zo dankbaar, dat hy benoemd werd tot kapitein van dit schip. Hij en zyn beman ning vormen een hecht team, dat weet waar het om gaat. Heel trots is kapitein Rog op het kerkzaaltje aan boord van de Hoop. Tijdens de diensten, die daarin gehouden wor den. bespeelt hy het orgel. Een van de geliefde liederen is het „Nader mijn God tot U". Dat wordt vaak ge zongen. Ook is hij blij. dat er aan boord zo'n goed uitgeruste ziekenzaal is. voorzien van medische instrumen ten. die de scheepsarts in staat stel len kleine ingrepen te verrichten. Kapitein Rog ziet dankbaar terug op deze veertig jaar en in het byzon- der op de laatste tien jaar als gezag voerder van De Hoop. Hij hoopt nog lang het commando over dit schip te mogen voeren en nog eens als kapitein te mogen varen op het nieuwe hospitaalkerkschip, voor de bouw waarvan thans de plannen worden gereed gemaakt. PRINS BERNHARD OPENT DISTRIBUTIECONGRES In het Kurhaus in Scheveningen heeft Prins Bernhard vanmorgen het vijfde Internationale marketing en districutie-congres, waarvan de Prins beschermheer is, officieel geopend. Het congres heeft ten doel ener zijds het leggen van contacten en het uitwisselen van ideeën en er varingen en anderzyds in het be- dryfsleven de technieken van mar keting en distributie te verbeteren door het houden van voordrachten door praktijk-mensen en door specia listen. Met name zal van gedachten gewisseld worden over de ontwikke ling van nieuwe produkten, de ver koopbevordering, de verkooptechniek er. -training en de marktbewerking. Het congres wordt bijgewoond door een 500-tal commerciële directeuren uit 17 landen. Prins Bernhard noemde het een noodzaak zich op wetenschappelyke wyze in te laten met de nationale en internationale commerciële vraag stukken. Het congres wordt georganiseerd door de „Nederlandse vereniging van commerciële directeuren" <NCD) en wordt vrijdagavond besloten. VOETGANGERS: Het is verbodc- oinnen dertig me- 'er va'j een zebrapad over te steken Vier jaar m.a. voor moord op bejaarde De rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend een 73-jarige rustende kapperspatroon, die op 24 maart van het vorig jaar eerst zijn 73-jarige vrouw worgde en later zijn 41-jarige debiele zoon met een aantal ha merslagen dodelijke verwondingen toebracht, wegens moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar m.a. en daarna terbeschikkingstelling van de regering, voor verpleging in een psychiatrische inrichting. De of ficier van Justitie had tegen hem een gevangenisstraf van 15 jaar m.a. geëist. Aanvankeiyk hadden een zenuw arts en twee psychiaters de bejaar de man voor dubbele moord volledig toerekenbaar verklaard, doch in een nieuw psychiatrisch rapport van prof. Kloek, waarom de raadsman had verzocht, werd de man voor dit mis drijf in vrij sterke mate verminderd toerekenbaar verklaard. B ijhet be- bepalen van de strafmaat hield de rechtbank dan ook met deze con clusie rekening. Geen regendroppels maar vuurgeknetter (Van onze correspondent) Tot vanmorgen toe is de brand- Weer van Deurne bezig geweest met het blussen van een boerde- rijbrand in het nabij de Limburg se grens gelegen Brabantse plaatsje Brouwhuis. Kort na mid dernacht werd de 17-jarige doch ter van de landbouwer J. de Groot wakker, omdat zij dacht dat het zo hard regende. Het bleken ech ter geen regendroppels te zijn die ze hoorde, doch geknetter van vlammen. Zij wekte toen meteen haar 20- jarige zuster en keek vervolgens in een grote vuurzee achter het huls. Het waren de drie grote stallen, die volop in brand stonden. Het echtpaar De Groot woonde elders een feestje by. De kinderen alarmeerden toen de brandweer van Helmond in plaats van de brandweer uit de eigen ge meente Deurne. Hierdoor ging onno dig tijd verloren, want het blussings- werk werd door laatstgenoemde brandweer overgenomen. Aangezien er aan de stallen toch niets meer te redden viel, liet men deze noodge dwongen tot de grond toe afbranden en richtte men alle aandacht op het behoud van het eigeniyke woonge deelte van de boerderij en met suc ces. De stallen met inhoud en al 40 stuks vee stond toevallig buiten gingen echter verloren. 1200 jonge kippen werden by deze brand gedood. Omtrent de oorzaak van de brand tast men tot nog toe in het duister. De schade, die door verzekering wordt gedekt, loopt in de tienduizenden guldens. Vier hartengedubbeld en geurige Terse Moccona etaat al klaar in de kopjee I standaardpot f 1.88 grote voorraadpot f 6.80 coffeïnevrij f 2.20 P slechts 64 cm hoog, dus overal onder te brengen - gemakkelijk verplaatsbaar eigen verwarming, tijdkieier, electrische pomp en temperatuurregelaar trommel en kuip van roestvrij edelstaal En in deze trommermachines krijgt U het beste Typo WM 32 f 648."» wasresultaat met Dlxan. Het complete was- middel met afgeremd schuim. Dixan, een Persll. product. Gratis maatbeker op aanvraag bij Persil, Postbus 81, Amsterdam. Siemens toonzalen: 's-Gravenhage, Huygensparfc 38-3?, tefefoon 183850 Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 312, tel. 220545 Deventer, Keizerstr.35,tel. 6772 VRAAG UW HANDELAAR ONZE BROCHURES iicmtpaiii SIEMENS dealer voor Leiden

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 13