3AARD VAN DE PROFEET EN OUDSTE SYNAGOGE In Boulder gaat men „wetenschap van het weer' beoefenen Vissers in Sleeswijk-Holstein zoeken naar liet goud-van-de-zee tyjerma in Tunesië voor joden m moslims een bedevaartoord De nieuwe manier van tanken zet door! Morgen... gastvrijheid tanken en...BP Super Mix! BARNSTEENhars van bomen ericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 juni 1962 Derde blad no. 30674 (Van een bijzondere medewerker) |rba, in zuid-Tunesië, is behalve het eiland ■grote hotels ook het gebied van vele peën, opgetrokken in een zuivere, strak- [slam-architectuur. Oogverblindend witte [seis zijn het, met hun slanke minarets en jlige koepels scherp afstekend tegen het blauw van de hemel. Het roept om een [enfoto en de dienst voor het toerisme heeft voor zijn affiche van dit gegeven dan ook dankbaar gebruik gemaakt. Moskeeën dus en misschien de oudste synagoge ter wereld. Na de vernietiging van Jeruzalem trok een grote groep joden naar Djerba en stichtte er de dorpen Hara Kebira en Hara Sghira. En bij dat laatste dorp bouwden zij de synagoge La Ghriba bedevaartoord voor joden uit geheel Afrika, tot op de huidige dag. ter in het marmer zien het werk van eeuwen, verricht door de tou wen der wateremmers. „U kijkt maar overal", zegt de be geleider, hij strijkt behaaglijk neer aan de schaduwkant. „U mag gerust de minaret bestijgen", verklaart hij. Daar gaat de bezoeker, plichtsge trouw, met camera, daar ligt Karou- an middeleeuws en zeer blank bene den zijn voeten te stralen. En op die bovenste verdieping van de minaret van dit zeer heilige gebouw veel Arabische lettertekens van honder den toeristen, die hem voorgingen. Ook ten overstaan van heilige din gen zijn mensenkinderen elkaar zeer gelijk. HAAN - HEN Dat het in de natuur soms vreemd toe kan gaan bewijst een kalkoense haan op een boerderij in Haamstede. Se dert drie zoeken vervult deze haan de taak die eigenlijk een hen toekomt. Hij broedt namelijk op een nest van 13 eieren. Toen de eigenaar van het dier bemerkte, dat de haan op een stenen nestei bleef zitten, heeft hij er vijf kalkoen- en acht eende-eie- ren bij gelegd. Als een vol leerde hen kwijt de haan zich van zijn taak. Met grote l verwachting ziet men op de boerderij uit naar de dag l I warop de eieren zullen uit- W komen en de kalkoense haan eendjes en kalkoenen zal w hebben uitgebroed. ofcHogois n. pi buiten is het een onaanzien- uebouw, men zou het voor een 'Sj fantasieloze plattelandsschool 'af®'1 kouden. Maar een zeer oude li gaat de bezoeker voor naar mn en leidt hem door een ruim- het grote heiligdom, waar de schoenen dient uit te trek- [eii het hoofd met een zakdoek lekken. Zwijgend schuift de een paneel opzij en wijst: hier art de joodse gemeente de ire Thora-rollen, wie weet hoe de oude man laat het wetboek de Hebreeuwse lettertekens halve slag draaien, sluit met zorg het paneel. mn schuift hij op zijn brede, ver zade voeten naar de collectebus, woven geschreven staat, dat synagoge instand gehouden vt te worden door de bijdragen ilgrims. Een flauwe glimlach over zijn rimpelig gelaat als de iers aan de uitnodiging gevolg aan de overkant ligt de kara- lerail van meer dan honderd so- 1 witgeklakte kamertjes, elk voor- Jvan een blauw luik. In die ka- staat een tafel en stoel en een brits, zoals men die ook in Wachtlokalen bij kazernes ziet OUDE RABBI. )l verweerde voeten heefi en schuif end tussen zijn sijna- La Ghriba en de karavan- Uil. In 28 jaar is hij er niet tggeweest, zelfs niet naar een jj>ijgelegen dorp. onderkomens van de joodse bede- rtgangers. In het midden van de ii een waterput en, wonderlijk ge E. in de hoek een kamertje met chrift „prison", gevangenis, en maast een miniatuur-politiebu- u. f die gevangenis ooit bezet is? «ker, laat de oude via een tolk en (zelf spreekt hij slechts He- fcüws en een Arabisch dialect), omers komen hier honderden pel- ms en wie zich niet aan de strenge !els der gemeenschap houdt, loopt opgesloten te worden, zeker, dat nt voor. Iedere zomer stelt de ofdplaats van het eiland, Houmt ok. enkele politiemannen ter be- iikking. h of deze joden in de oorlog tij- de aanwezigheid der Duitse •epen niet bedreigd zijn geweest? *n. zegt de Rabby, die in 28 jaar it van La Ghriba is weggeweest, niet naar het nabijgelegen Ha- Sghira. Deze Tunesische joden ge iten de persoonlijke bescherming n de toenmalige bey. Ongestoord eft ook toen La Ghriba zijn oud- ftamentische sfeer kunnen bewa- p. die iedere meimaand de vele ■lgrims omgeeft. Tunesië heeft een tweede bede- wtoord, op het vasteland, 150 km ten zuiden van Tunis. Dat is Kai- rouan, na Mekka voor de moslims de heiligste plaats ter wereld. Vanaf de 35 m hoge minaret van de moskee van Sidi Okba heeft men het uit zicht op een puur witte stad, vol moskeeën, 197 in getal, marabouts (de kleine gebouwen met koepel waar een heilige begraven ligt» en de Ara bische stadswallen, sedert vele eeuwen welbewaard. Tot de duizenden pelgrims behoort ieder jaar Bourguiba en een groot deel van zijn kabinet. En zeer veel Vanaf die moskeetoren ziet men de stad Kairouan liggen, een puurwitte middeleeuwse stad vol heilige gebouwen. Grote moskee In de grote moskee van Sidi Okba, eveneens een vermaard heilige, is geen imam, die kleden oprolt en ge baart van „tot hier toe en niet ver- Veertien van Amerika's belang rijkste universiteiten hebben in Boul der een „hogeschool" voor het weer opgericht. Deze „hogeschool" be schikt over een staf van vijfhonderd medewerkers en een modern meteo rologisch instituut, dat ettelijke mil joenen guldens heeft gekost. Het ge heel wordt het „hoofdkwartier" voor de eerste grootscheepse aanval van de mens op het weer. Met alle be schikbare middelen zal men vaststel len hoe ons weer ontstaat en ge tracht zal worden op grote schaal onze huidige kennis aan te vullen en te verbeteren. Onderzocht zal worden hoe de at mosfeer en het daaronder liggende bodem- of zeeoppervlak op elkaar in- Ander heiligdom van bede vaartoord Kairouan: de moskee van Sidi Sahab. die de metgezel was van Mohammed en altijd drie baardharen van de profeet met zich droeg. toeristen, die door erkende gidsen worden rondgeleid, wat ook wel no dig is, omdat men zonder hen die godsgebouwen niet betreden kan. Wel dient de gast duidelijk op te geven wat hij wenst te zien. De kans is anders groot, dat zo'n welbespraakte begeleider de pelgrimage sterk inkort en de toerist leidt naar een van de ateliers, waar de beroemde tapijten van Kairouan vervaardigd worden. '„Verzending over de gehele wereld", die. blijkens kennisneming van de adressen, vooral de Bondsrepubliek omvat). Baardharen Zelfs de meest devote gast zal geen kans zien die 197 moskeeën te be zoeken (vele daarvan zijn trouwens niet veel groter dan een fikse bad- cel). Maar een gang naar de baard van de profeet, of althans een deel daarvan, mag hij zich niet ontzeg gen. En dus laat hij zich brengen naar de moskee van Sidi Sahab, met gezel van Mohammed, die altijd drie haren van de proleet bij zich droeg. Sidi Sahab is zelf ook heilige geworden en ligt begraven in een pompeus vertrek, tezamen met de drie baardharen rustend onder een uitbundig gepavoiseerde tombe vol bloemen en vruchten en guirlandes. Als ongelovige mag men deze ruimte niet betreden, wel een blik naar binnen werpen. Daartoe heeft eerst een geestelijke de kleden, waar over de moslims zich begeven om hier in gebed te verzinken, opgerold. Hij is hoffelijk, deze imam, maar de voeten van joden, christenen en an dere heidenen zullen dit textiel niet betreden. Men staat daar dus op de stenen en kjjkt naar donkere, ge sluierde vrouwen, rondom het graf in voortdurend buigen haar gebeden mompelend. De weelaerig-oosterse sfeer wordt niet weinig versterkt door de kleurige tapijtjes, ze bedek ken tot de laatste vierkante centi meter het heiligdom van Sidi Sahab. Ieder pas getrouwd paar in Karouan schenkt de moskee zo'n kleed. Het aanbod overtreft sinds jaren de be hoefte. De kostbare tapijten liggen in een hoek van de grafzaal opge stapeld. der". Integendeel, ook andersdenken den, mits ongeschoeid, kunnen vrije lijk overal rondgaan. Men mag dat ook niet verzuimen; deze moskee, ge bouwd in de 9de eeuw, is een der grootste ter wereld. Hij biedt een vorstelijke hoofdruimte, waarin zich 414 Romeinse zuilen bevinden, bo men verbeeldend. De gids strijkt over een der pilaren, zegt. „Ah, mon sieur, eigenlijk moest u ze stuk voor stuk bekijken, ze zijn allemaal ver schillend". Maar men komt nog niet aan tien zuilen toe. de man rept zich uit het schemerduister naar de j blinkende binnenhof, geheel van marmer, omgeven door een dubbele zuilenrij, dit is het hard van heilig Kairouan. „Ja, er zijn hier vreemde dingen te zien. zeer vreemd", zegt de gids, hij loopt naar een waterput en laat gleuven vaïi twintig centime- werken en welke invloed zee/stro mingen, woestijnen en vochtige bos sen op het weer hebben. Men zal daarbij gebruik gaan maken van aardsatellieten, ballonnen, vliegtui gen, elektronische rekenmachines etc. Het werk dat dit instituut zal gaan verrichten is uniek en men verwacht dat heel de wereld profijt zal hebben van hetgeen hier bereikt zal worden. In de eerste plaats hoopt men te komen tot nauwkeuriger weersver wachtingen over langere tijdsduur dan de 1-3 dagen, welke men thans Robot als magazijnbediende Een van de meest opvallende in zendingen op een tentoonstelling op het gebied van de mechanisatie, die op het ogenblik in Londen wordt ge houden, is een elektronische robot, die de juiste hoeveelheid van een be paald artikel uitzoekt in een groot magazijn, waarin allerlei goederen in talrijke soorten liggen opgeslagen. De robot, die Autopic heet, krijgt zijn opdrachten van ponskaarten, die erin geschoven worden. Hij gaat dan naar de rekken, neemt er de opge geven voorraden van bepaalde arti kelen af en legt ze op een wagentje. Tegelijkertijd maakt hij een nota klaar waarop de bewuste artikelen en hun prijs wordt vermeld, terwijl aan het eind bovendien het totaal bedrag wordt opgegeven. bestrijkt. Als men de wetten kan be palen, volgens welke het weer ont staat, dan zou het mogelijk kunnen zijn dat de wereld in de toekomst het beroep van „weer-ingenieur" zal kennen. Deze mensen zouden dan met behulp van ruimtespiegels, stuw dammen etc. invloed kunnen gaan uitoefenen op het ontstaan van het weer op onze aarde. Men heeft het centrum in Boulder opgericht, omdat het noodzakelijk is onze wetenschap ten aanzien van het weer en het klimaat te vergroten. Nagenoeg alle takken van weten schap hebben in deze eeuw vooruit gang weten te boeken, alleen op het terrein van „het weer" zijn er weinig vorderingen gemaakt. Daarom gaat men nu de wetenschappelijke aanval op het weer beginnen en misschien zullen we later zeggen, dat in Boul der de victorie is begonnen. Vele meesterwerken kwamen tot stand doorkoffie Door de eeuwen heen blijkt een kop koffie dikwijls zeer inspirerend gewerkt te hebben op de grote dich ters en musici. Een treffend voor beeld hiervan is wel de „koffiecan- tate" van een componist, van wie we een dergelijk werk allerminst zouden hebben verwacht namelijk van Johann Sebastiaan Bach, de gro te componist en organist uit het begin der achttiende eeuw. Bach stond bekend als een groot liefhebber van een sterke kop koffie. Zijn cantate is dan ook één grote lofzang geworden. Het werk werd geschreven voor sopraan, tenor, bas en orkest: een enigszins operette achtig stuk in één bedrijf, waarvoor de tekst ontleend werd aan een ge dicht van Piccander, een bekend Duits dichter uit die tijd. De muziek is speels en van een grote vitaliteit, waardoor het nog regelmatig bij spe ciale gelegenheden ten gehore wordt gebracht. Elke dag telt Nederland meer automobilisten die het nieuwe rij-plezier ontdekken. Ontdekken dat hun motor accurater reageert, soepeler draait, completer functioneert. Ja, de nieuwe manier van tanken zet door. Er waren tot voor kort maar 2 soorten benzine: normaal en super. Te klein die keus! Want met normaal kregen vele motoren te weinig (ondervoeding!) en met super kregen vele motoren te veel (verspil ling!). Natuurlijk: er zijn specifieke 'normaal-motoren' en specifieke 'super motoren'. Maar daartussen zit een grote groep (57%) die op 'motor-vreemde' benzine rijdt. En dat hoeft nu niet meer. Er zijn nu 5 soorten BP benzine voor motor- zuiver tanken: 1 BP benzine 2 BP Super Mix 25 (25% super) 3 BP Super Mix 50 (50% super) 4 BP Super Mix 75 (75% super) 5 BP Super. Probeer uw mix zelf uit. Reed u altijd op gewone benzine? Probeer nu BP Super Mix 25 of 50. Reed u altijd op super? Probeer nu BP Super Mix 75 of 50. Zo kunt u zelf testen hoever u omhoog of omlaag kunt gaan. Tot u voelt: nu geef ik mijn motor precies wat hij vraagt - niet te veel, niette weinig. Benzine en Pefroleum Handel Maatschappij n.Y. Frederikspleln 42, Amsterdam-C. De wijde binnenhof van de grote moskee van Sidi Okba en de 35 meter hoge minaret, toe gankelijk voor toeristen. Sieraden zijn nog steeds in trek Aan de westkust van Slees wijk-Holstein het noordelijk ste land van de Westduitse Bondsrepubliek begint een bijna vergeten ambacht weer tot leven te komen. De garnalen- vissers van het ook als badplaats geliefde vissersdorp Eiderstedt zijn. zoals hun Friese voorvade ren dat meer dan tweeduizend jaar geleden ook reeds deden, in de wintermaanden barnsteen gaan verzamelen op de kilome terslange stranden, waar de on stuimige branding ..Het goud van de zee" doet aanspoelen. In oude tijden was barnsteen al bekend: door deze fossiele stof, af komstig van hars van naaldbomen uit het tertiaire tijdvak, te wrijven, wer den de eerste elektrische verschijnse len opgewekt. Over de oorsprong lie pen de meningen echter nogal uiteen. Sommigen dachten aan dierlijke uit scheiding in de achttiende eeuw nog werd het voor was van de grote bosmier gehouden! anderen dach ten aan wilde honing, die door vi triool in de bodem verhard was, maar in 1796 stelde prof. Bock vast, dat Aristoteles 21 eerder niet ver van de waarheid verwijderd was geweest, toen hij barnsteen beschreef als een stof, welke van bomen afkomstig was. In het begin van de vorige eeuw werd wetenschappelijk aangetoond, dat barnsteen hars van naaldbomen was. Het werd ook wel „goud van de zee" genoemd, omdat het produkt, dat aan de Duitse kusten gevonden wordt, meestal de kleur van goud heeft, ofschoon er variaties zijn van zuiver wit tot donkerbruin en zelfs groen en blauw, al zijn deze laatste zeer zeldzaam. In Mycene en China Barnsteen, dat voorheen bijna zo waardevol was als goud werd in de laatste twee honderd jaar hoofdzake lijk aan de kusten van Oost-Duits- land verzameld en verwerkt. Overi gens werd het daar reeds in de Mid deleeuwen systematisch geëxploiteerd zij het op veel kleinere schaal dan in latere tijd. Voor de Duitse ridders in Oost-Pruisen schijnt het niettemin een goede bron van inkomsten te zijn geweest. Van nog veel oudere da tum zijn de voorwerpen van barn steen. die gevonden werden bij de resten van paalwoningen of in ho len uit het stenen tijdperk. Merk waardig is, dat er barnstenen parels gevonden zijn in de graven van My cene, de legendarische residentie van Agamemnon, en van de Homerische helden. Het is zeer wel mogelijk, dat barnsteen in die lang vervlogen pe riode een ruilmiddel was in de han del met noordelijke landen. Ook in 't Verre Oosten is barnsteen bekend: Chinezen en Koreanen dragen vaak amuletten van deze stof, als voorbe hoedmiddel tegen ziekten. Versteende dieren Sinds de verdeling van Duitsland na de tweede wereldoorlog is de voor raad aan de kust van Oost-Pruisen waar de afzettingen zo groot zijn dat er zelfs mijnen ontstonden, waar uit barnsteen gedolven werd! voor bet westen goeddeels afgesloten. Van overvloed is althans geen sprake meer. Daarop zijn de Friezen, zoals in Eiderstedt, aan het verzamelen ge gaan. Wel kunnen zij niet meer zo als hun voorvaderen te paard met een lange stok de grote brokken in een zadeltas laten glijden, maar het loont toch nog wel de moeite. Moeizaam en gebukt rapen zy klei ne stukjes op: een vondst ter groot te van een vuist is voor de in win tertijd tot ledigheid gedwongen gar- nalenvissers een zeldzaamheid. Barnsteen is afkomstig uit de blau we aarde, die kort onder de bodem van de zee is gelegen. Plaatselijk zijn die lagen zes meter dik. Tijdens stormachtig weer knaagt de branding aan de ondergrond en spoelt het barnsteen naar het strand. Thuis worden de vondsten bewerkt en van daaruit verkocht. Kostbaar zijn de stukken, waarin men versteende in secten kan herkennen, die miljoenen jaren geleden op aarde leefden. Lief hebbers betalen er aantrekkelij ke prijzen voor. Ook kevers, vliegen, spinnen, termieten, kakkerlakken en zelfs vlinders, die nog voor de ijstijd op het noordelijk halfrond leefden, worden in de versteende hars aan getroffen. Uniek is de vondst van een geconserveerde salamander. Fos siele houtresten, dennenaaldr.i en an dere plantendelen geven aanwijzin gen over de samenstelling van de bos sen, die de oorsprong van het nog altijd begeerde barnsteen waren. DR. HOLTROP VOOR T.V. De president van de Nederland- sche Bank, dr. M. W. Holtrop, zal woensdag 20 juni om 0.20 uur in het KRO-televisie-programma spre ken over het jaarverslag 1961 dat de Nederlandsche Bank heeft uitge bracht. Het ligt in de bedoeling dat dr. Holtrop de situatie van onze econo mie op dit ogenblik en eventuele fluctuaties in de nabije en verre toekomst bespreekt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5