Leiden bekeken ^MEESTERLIJKE REGIE VAN S FRANCOIS TRUFFAUT Films vim deze week in Leiden I UfoAt snellF^sérvice KAMSTEEG'S Créatie van Jeanne Marais 5 in de film „Jules en Jiin" Gero-casselfe TRINIDAD ONAFHANKELIJK „Leiden Bekeken" opent 19 juni in Waaggebouw stadsbeeld van de toekomst tentoonstelling in het waaggebouw van 19 juni -17 juli 1962 Fa. Boekkooi Russische nota over Berlijn .^gericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 juni 1962 Tweede blad no. 30674 pm-r-ann n'5 i Studio Op deze wereld gebeuren al zóveel dingen, die als «zedeloos" beschouwd worden, dat dit verhaal er zonder al te ielrote schade ook nog wel bij kan. Het gevaarlijke ervan is echter, dat wanneer 'n meester-regis- eur als Francois Truffaut er zich mee bezig houdt, men het als éél gewoon gaat beschouwen. De film „Jules en Jim" is bewerkt naar de roman van Henri- icrre Roché. Zij geeft de onafscheidelijke vriendschap van twee jonge Beschrijvers weer: de een is Fransman, de ander Duitser. Zij beiden bevriend met Catherine (Jeanne Marais), die haar liefde aan hen en aan andere mannen schenkt, wispelturig 22jls zij is. De hartstocht is haar demon: telkens denkt zij weer van een jnder te houden, of keert tot haar vroegere minnaars terug. De psycho-analyse zou daar wel een antwoord op weten Jjf Dit heen-en-weer slingeren voert Maar tenslotte naar de afgrond. Zo- Jei Jules (Oskar Werner) als Jim Henri Serre) hebben haar lief. En zij om beurten hèn. 1 Jules is de „gelukkige", die haar IprfOUWt. gojMaar het blijkt jaren later ld lat hij niet gelukkig met haar is, Ca- lérine is ook in haar huwelijk de- elfde gebleven: steeds is het de lief- ®lj. e voor anderen, waaraan zij zich randt, of wondt, of die haar tijdelijk o, elukkig maakt, raEen niet te doven vuur o Jim bezoekt hen en komt weer nder Cathérine's betovering. Aan zijn grote vriendschap voor e<i ules doet dat geen schade, noch aan ltJ ie van Jules voor hem. I*1 Jules keurt zijn intieme omgang iet Cathérine zelfs goed ondanks M pwellingen van jaloezie: hij is blij li at zij bij hem blijft, het reëel-fysiek- ne rijpbare kan hij opofferen. W Telkens en telkens trekt Cathérine I leiden aan, of stoot hen van zich af, aartussen door heeft zij nog haar ndere „avonturen". 18 Dat kan niet goed gaan. Het gaat ook niet goed. :elï Het lot is grillig, even grillig als èze vrouw zelve. 20 Hoe dit noodlottige leven eindigt E ertelt U deze film: een ongeluk treft l im en Cathérine, bewust door deze aatste gearrangeerd. S Doch aan de vriendschap van bei- 2? Ie mannen kon zelfs een vrouw als fathérine geen afbreuk doen Origineel in het bezigen der film- niddelen en scherp karakter-ont- 1 eaend is dit bijzonder délicate goheel ii scène gezet, magistraal wordt het ;espeeld, speciaal door Jeanne Ma- die als Cathérine alle mogelijk- j. ïeden in zich draagt, om met haar li lensuele overgevoeligheid, doch ook Mimet haar raffinement wellicht on to lewust manneft tot haar „slacht te maken. Niet alleen door haar unieke créa- e. tie is deze film interessant. De zeldzame kunde van regisseur it> rrutffaut voerde ook het spel der zie anderen tot hoge orde op. zelfs dat nli van de kleine Sabine, Cathérine's 'Jijdochtertje. Een boek, dat met de volle in liet van Truffauts persoonlijkheid .en met behoud van het wezen der «JKoning der Boekaniers Woeste romantiek TRIANON De woeste romantiek het piratenleven van weleer ra] Bchynt ook de twintigste-eeuwse X! mens nog steeds te kunnen boeien. Die indruk krijgen we tenminste, als S wij afgaan op de produkten die de ifilmmakers van tijd tot tijd op de argeloze bioscoopbezoeker loslaten. ef:„Koning der Boekaniers" biedt alles 3»'at de zeerovers in die goede oude 5.etijd maar aan doldriestheid konden «opbrengen, en zelfs een beetje meer. ^Uitbundige gevechten, ruige enter- •jpartijen, en het meedogenloze „voe- o|tenspoelen" van de ongelukkige zee- olieden, die werden overvallen, li Boven al dit geweld torent letter- ai'lük en figuurlijk de grote, sterke fi- .sguur van de hoofdman uit, die "als Heen joyeuze edelman zijn liefde ver klaart aan de dochter van zijn groot- e, 1ste vijand: de gouverneur. Het Jspreekt haast vanzelf, dat het prille "•meisje tegen zoveel stoere manne niet bestand is. Voordat hij haar echter in zijn gespierde armen kan sluiten, moeten eerst talloze hin met bruut geweld van het j Witte doek worden geveegd. k „Koning der boekaniers" maakt H geen uitzondering op het traditionele verhaaltje, dat al tientallen films over dit onderwerp tot leidraad heeft gediend. Ook in deze film gaan edele 5« gevoelens en het doden van mensen i als een verliefd paartje hand in n hand. Zoekt U een van f 40.— of f 400.—. v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. De Gero.specialist. daarin behandelde figuren op het doek is vastgelegd. Wélke bezwaren men ook in moreel opzicht tegen de inhoud ervan mag aanvoeren, aan de waarde der verfilming valt niet te tornen. JEANNE MARAIS Het is dan ook niet verwonder lijk, dat aan „Jules en Jim" een prijs voor de beste regie iverd toe gekend. Tllllllllll!lllllllllllll!lllll!ll!llllllllilllll!llllllllllllllfllllllll!llllllllll!llllll!ll!HIIIIII!ll!lllll[llllllllllllllllllllll!llllll[lljlllll!ll!llllllll!ilniiliinillllll!llIlffinüï Lezers schrijven Is jj Bestrating Heogl. Kerkgracht Mijnheer de redacteur. Is het niet de hoogste tijd, dat er een nieuwe bestrating komt op de Hooglandse Kerkgracht? De huidige klinkerbestrating is voor het moderne verkeer werkelijk èl te achterlijk. Het is onbegrijpelijk, dat de dienst van Gemeentewerken hieraan nog nooit aandacht heeft gewijd. Uw abonnee H.T. De koelbloedige sheriff Wraak en weerwraak Rex In de film „De koelbloedige sheriff", die deze week in het theater aan de Haarlemmerstraat wordt ver toond, kan men weer eens genieten van de wijze waarop de stoere jon gens in het Wilde Westen hun pro blemen plachten op te lossen. In het plaatsje San Bartolo, dicht bij de Mexicaanse grens, zoeken een aantal bandieten hun toevlucht. Een van hen, Carnes, daagt een onschuldige Mexicaan uit zijn pistool te trekken en schiet hem neer. En dan is Leiden in last. Aan de ene kant van de grens groeit de wraakzucht van de Mexicanen met de minuut, aan de andere kant wachten dc Amerikanen af of de rechter de moed zal hebben Carnes te veroordelen. Midden in dit broeinest van wraak en weerwraak staat de jonge sheriff voor de haast onmogelijke taak de orde te hand haven. Vooral als de misdadige Car nes nogal gevaarlijk met een revolver gaat zwaaien. Hoe de dappere sheriff en zijn helper zich uit deze benarde situatie redden, zal voor de meer ervaren bioscoopbezoeker geen al te grote verrassing zijn. Liefde is mijn beroep Reprise van een vermaarde film Casino Een reprise van „En cas de malheur" is tenvolle gemotiveerd: door het boeiend scenario (naar een roman van Simenon), de voortref felijke regie (van Claude Autant» en het spel van Jean Gabin en Brigitte Bardot, Kritisch beschouwd is het verhaal niet veel meer dan een melodrama. Nóg kritischer: het is niet eens opvallend origineel. Want een man van rijpere leeftijd, die zijn carrière in de waagschaal stelt en zijn huwelijk laat stranden voor een knappe jongedame van in elk opzicht aanvechtbare zeden, dat is geen nieuws. Maar de wijze, waarop dit gegeven is uitgewerkt en vooral de rol van Mazetti de arme student van gelijke leeftijd geven het ver haal een allure boven de middelmaat. Wat in deze film vooral opvalt, is de uitnemende keuze van de hoofdrol spelers. Voor de rol van de beroemde advocaat André Gobillot had men moeilijk een ander kunnen kiezen dan Jean Gabin en het onevenwich tige meisje Yvette Maudet, dat blijft aarzelen tussen de gefortuneerde man die haar uit de gevangenis heeft ge houden, en de student, naar wie haar hart toch eigenlijk uitgaat, is opval lend goed vertolkt door Brigitte Bardot, die als het ware geschapen i is voor een rol als deze en die door de knappe regie in dit geval boven haar capaciteiten uitgroeit. En zo voltrekt zich het merkwaardige feit. dat een melodramatisch gegeven toch een zekere mate van tragisch medelijden weet op te wekken, waar toe vooral het spel van Gabin in sterke mate heeft bijgedragen. Hercules en de Amazones Persiflage LIDO De heroische werken, die de halfgod Hercules volgens de Griekse mythologie heeft verricht, hebben al vele malen stof tot films gegeven. Gewoonlijk werd Hercules in die kleurrijke produklen geschil- 1 derd als een doodernstige jongen, die onbeheerst zijn spierballen gebruikte in de strijd tegen het onrecht. De Italianen hebben het in deze versie van Hercules in een persiflage op deze martiale figuur en een zijner beroemde „werken" gezocht. In het rijk der Amazones, waar dus geen plaats voor mannen was. brengt men Hercules en zijn helpers in de be lachelijkste situaties. De Amazones blijken zeer uitda gende dames te zyn en dat is een beetje moeilijk te rijmen met het feit, dat zij mannenhaatsters moeten voorstellen. Trouwens die haat blijkt volgens de Italianen niet zo heel erg diep te zitten. Van de oor spronkelijke mythe blijft werkelijk geen snipper over en men kan die dan ook maar het beste even verge ten. Als „parodie" is de film niet onaar dig, hoewel de humor af en toe wel een tikje aan de gooi- en smijtfilms van de jaren twintig doet denken. „£en voor allen Degengevechten LUXOR „Eén voor allen, allen voor één" is het kleurrijke vervolg op het avontuurlijke uitstapje van Alexander Dumas' onsterfelijke drie musketiers en hun vriend D'Artag- nan naar Engeland, waar zij bij de hertog van Buckingham de juwelen moesten halen van de Franse koning in. Terug in Frankrijk komen de vier musketiers D'Artagnan is in middels in het edele guide opge nomen in allerlei moeilijkheden, waaruit zij zich alleen maar weten te redden dank zij hun slimmigheid en hun rapheid met de degen. Hun voornaamste tegenstander is weer de kardinaal Richelieu, die zijn gardis ten op hen afstuurt en een fatale vrouw, Milady de Winter, die even wreed als mooi is (Mylène Demon- geot) en de musketiers de meeste moeilijkheden berokkent. Dit alles in kleuren en op breed scherm. Advertentie Eindexamens Chr. Lyceum Voor het eindexamen gymnasium B van het Chr. Lyceum zijn ge- Siaagd: de dames M. C. van Door nik, G. W. van der Gugten. P. van den Broek (na verlengd examen) en de heren T. van Dijk, J. G. Krom hout. L van der Niet, J. van Riet en W. Bladergroen (na verlengd examen). Afgewezen: geen. Met éen kandidaat wordt het examen voort gezet. Totaal zijn geslaagd voor het di ploma A: 11 kandidaten (2 afgewe zen) en B: eveneens 11 kandida ten (geen afgewezen) Eindexamens Gymnasium Van de groep B III van de eind examen-kandidaten van het stede lijk Gymnasium slaagden de heren: E. J. Bomhoff. J. A. J. Metz. A. D. I van Mourik, M. van Traa, R. P. Veldhuyzen, allen te Leiden; R. A Boonstoppel te Voorschoten, G W van Gulik te Oegstgeest. Van de groep BII slaagden als nog: mej. S. A. V. Vreden te Lei den en de heren R. Tieleman te Lei den, A. Remmelzwaal te Katwijk aan Zee. Het eindexamen is thans geëin digd. Van de 34 kandidaten zijn er 33 geslaagd en 1 werd afgewezen. Boerhaave-restauranf in nieuwe vorm heropend Gistermiddag werd officieel het „Boerhaave-restaurant" heropend. Dit restaurant, gevestigd in de par terre van de torenflat van de Uni versitaire woonwijk Boerhaave bij de Boerhaavelaan, heeft reeds een korte levensperiode achter de rug toen het na de officiële opening van de woonwijk werd geëxploiteerd dooi de stichting, die het gehele woon complex onder beheer heeft. Dit stichtingsbeheer bleek evenwel geen succes. Thans is het restaurant door het stichtingsbestuur verpacht aan de heer H. Humme, die het in enigs zins gewijzigde „kleding" als open baar restaurant gaat exploiteren. Vanzelfsprekend blijft in de ver wachtingen de klandizie van de bewoners van deze woonwijk op het eerste plan staan, maar ook uit an- dere Universitaire kring en uit de I veel talrijker kring van Leidenaars buiten het Universitaire milieu wordt belangstelling verwacht. De indeling van het restaurant is zo. dat ook besloten bijeenkomsten mogelijk zijn i b.v. voor groepsbijeenkomsten ter ontspanning tussen congressen of massavergaderingen door. en voor een meer besloten ontspanning van buitenlandse gasten. Bij de opening werd gistermiddag in het kort het woord gevoerd door de voorzitter van de stichting mr. A. L. Melai, en de rector magnifi cus prof. dr. G. Sevenster, die mede namens curatoren sprak. Er waren vertegenwoordigers aanwezig van ve lerlei Universitaire instellingen en instanties, evenals van het gemeen tebestuur. AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Het Britse-Westindische Olie- en calypso-eiland Trinidad en het klei ne eiland Tobago zullen op 31 augus tus een onafhankelijke natie vormen. Dit besluit van een conferentie van vertegenwoordigers der betrokken ge bieden en functionarissen van het Britse ministerie van Koloniën in Londen maakt een einde aan 160 jaar Brits bestuur over een gebied dat op Advertentie jroJWia&Pt" 13-17 u«r I vrittta^re-n Aan de voorbereidingen voor de tentoonstelling „Leiden Bekeken" over het Leidse wegen- en sanerings plan wordt thans de laatste hand gelegd. De affiche, ontworpen door de Leidse kunstenaar Will Tweehuy- sen, is gereedgekomen en zal in de komende dagen worden verspreid. De affiche heeft als meest opvallende bijzonderheid een oog. dat is gepro jecteerd op een achtergrond, die wordt gevormd door een oude plat tegrond van Leiden. De kleuren zijn grjjs en rood. Will Tweehuysen heeft samen met de bekende binnenhuis architect Sem Aardewerk, ook ge zorgd voor de vormgeving van de ten toonstelling. In het Waaggebouw en ook in de Boerhaavezalen leggen vaardige handen de basis voor een aantrekkelijke expositie. Dinsdag begint de verspreiding van eenhuis-aan-huis-orgaan, dat door de afdeling voorlichting van de ge meente Leiden is vervaardigd en we tenswaardigheden bevat over het we genplan en basisplan, sanering en stadsvernieuwing. Er staan voorts in terviews in met belangrijke figuren, die bij de voorbereidingen van het plan zijn betrokken geweest en een grote plattegrond van de binnenstad, waarop de veranderingen in de eerste fase zijn aangegeven. De radio-uitzending van 31 mei, waarin wethouder A. J. Jongeleen aan een verslaggever van de VARA het plan uiteenzette, heeft niet alleen in Leiden maar ook daarbuiten reac ties teweeggebracht. Gemeentebestu ren van andere steden hebben met CHEMISCHE WASSERIJ Toelatingsexamen St.-Agnes Lycenin Voor het toelatingsexamen van het St.-Agnes Lyceum zijn geslaagd: Caty Augustinus, Sassenheim; Joke Beek, Leiderdorp; Marianne van Ber ge Henegouwen, Oegstgeest; Marga Bonnet, Oegstgeest, Carla Boone kamp, Leiden; Mary Boot, Noord- wijk; Didwien Buis, Leiden; Suus van Buytenen, Leiden; Ineke Cas- pers, Noordwijk; Marja Detmers, Zoe- terwoude; Alice Duindam, Leiden; Joke Geijer, Leiden; Cobi Goddijn, Leiden, Marijke Groenendijk, Alphen a d Rijn; Riet Groenewoud, Noord- wijk; Attie Ham, Leiden; Elly van der Helm, Alphen a d Rijn; Annette Heuzen, Voorhout, Wil van der Hoe ven, Zoeterwoude; Gemma Hoogka mer, Leiden: Margriet Jagers, Voor hout: Inge Joannes, Leiden; Marlies de Jong, Leiden: Hanneke Josemans, Oegstgeest: Bea Keyser, Sassen heim; Louise Kitselaar, Leiden; Ag nes Lagerberg, Leiden; Brigitte La ken. Leiden; Hélène Matze, Oegst geest; Liesbeth Mooijekind, Noord- wijk; Els van Niekerk, Alphen a d Rijn; Inez Orobio de Castro, Voor schoten; Nelleke Pont, Leiden; Jetty de Rijk, Leiden; Bep van der Salm, Zoeterwoude; Vera Schoots, Leiden; Lia Schuur, Leiden; Mieke Simmer- man, Alphen a/d Rijn; Martientje Smeding, Leiden; Ineke Smeets, Zoe terwoude; Janine Spitz, Voorhout: Anneke Tolenaar, Leiden: Karin Verbaken, Oegstgeest: Marianne Verhart, Katwijk; Gemma Verhoe ven, Leiden; Marry Verkleij, Sassen heim; Elisabeth Vogels Leiden: Maus de Vrind. Leiden; Annette Waaijer. Stompwijk; Jeannet van der Weide, Voorschoten; Elly Wempe, Voorhout; Ria de Winter, Leiden: Maruska de Wit. Oegstgeest: Mar- joke Witte. Leiden; Karieneke van Zanten. Voorschoten: Conny van der Zon. Oegstgeest; Sylvia van der Zwet. Roelofarendsveen. Afgewezen: 19 kandidaten. Met 24 kandidaten wordt, het examen voortgezet. Eindexamens St.-Bonaventura Voor het eindeamen afdeling gym nasium van het r.-k. lyceum St.- Bonaventura zijn de volgende kan didaten geslaagd: Diploma A: Wim van der Aart (Hillegom), Jan van Beek (Alkemade). Huub van Beem 'Oegstgeest». Henk van Berkel (Al kemade). Jan Bouwens (Katwijk». Ciiris van de Klugt (Voorhout). Frank Schinkel (Zoeterwoude). Ger van de Tang (Leidsohendam). Diploma B: Ad van den Berg Moordwijk), Cor Drost (Katwijk); Niek Fennes, Katwijk; Jan van der Geest. Sassenheim; Harrv de Heij. Leiden: Simon Hiep. Noordwijk; Ge rard Lippits. Leiden; Paul Mans- hande. Lisse; Niek Neuwahl, Zoe terwoude: Theo Peters. Katwijk; Leo van der Poel. Alkemade; Kees Rö- ling. Ter Aar; Frans Sohrader, Leid sohendamRob Tonino, Voorscho ten; Frank Walenkamp. Warmond. Negen kandidaten werden afge wezen. De Sowjet-Unie heeft gisteren de VS, Engeland en Frankrijk gelijk luidende nota's doen toekomen over de kwestie-Berlyn. Hierin wordt de verwachting uitgesproken, dat de drie Westelijke linden maatregelen tref fen teneinde te verzekeren dat er van West-Berlijn uit geen gevaarlijke provocaties tegen Oost-Duitsland worden ondernomen. Dit heeft het persbureau Tass bekendgemaakt. In de nota's wordt gesproken over „De gevaarlijke provocaties" op 23, 24, 26 en 27 mei. Op 23 mei deed zich een vuurge vecht voor tussen Westberlijnse poli tiemannen en Oostduitse grenswach ten, waarbij een Oostduitse onder officier om het leven kwam en een andere Oostduitse politieman ernstig werd gewond. Aanleiding tot de schietpartij was het feit dat de Oost duitsers een jongen onder vuur na men. die van Oost- naar West-Ber lijn trachtte uit te wijken door over een kanaal te zwemmen. De Russische regering verklaarde in de nota's dat zij niet onverschillig zou blijven toezien, ingeval het nood zakelijk mocht blijken zich te kwijten van haar verplichtingen jegens Oost- Duitsland. De aanleiding tot de schietpartij op 23 mei werd in de Russische no ta's niet genoemd. Amerikaanse functionarissen in Washington gaven dan ook als com mentaar, dat de nota's een dekman tel schijnen te vormen voor „de brute en onnodige beschietingen van men sen die naar de vrijheid pogen te ontsnappen". OUDE VEST 189 - TEL. 24214 HAARL.STR. 42A - TEL. 21797 een na de grootste olieproducent in het Gemenebest is geworden. Men neemt aan dat de nieuwe staat evenals Jamaica op de komen de Algemene Vergadering der VN. die op 18 september begint, als lid van de wereldorganisatie zal worden toe gelaten. Trinidad zal nog vertegenwoordigd kunnen zijn op de conferentie van premiers van het gemenebest die op 10 september in Londen begint. Advertentie jaloezieën bij de vakman Off. dealer D. LADAN MOLENSTEEG 27 by de Doezastraat TELEFOON 21375 belangstelling kennisgenomen van de Leidse plannen. De mogelijkheid bestaat, dat ook de televisie aandacht zal besteden aan de tentoonstelling. Onderhande lingen met omroeporganisaties heb ben in de afgelopen weken geleid tot een voorlopige toezegging. Klaverjassers besloten seizoen Gift voor Dennenheuvel Onder zeer grote belangstelling heeft de heer H. J. Bijleveld. voor zitter van de Federatie van Klaver- jasverenigingen im Leiden e.o. gis teravond in de recreatiezaal van de KCW en de NEM de prijzen, die zijn gewonnen in de competitie 1961/'62 en in het Dennenheuvel-Klaverjas- toernooi met een toepasselijk woord aan winnaars uitgereikt Het hoogte punt van de avond vormde onge twijfeld het moment, waarop de heer Bijleveldt bekend kon maken, dat dank zij de Leidse klaverjassers een flink batig saldo voor de ver eniging ..Dennenheuvel" kon wor den bestemd. Zich in het bijzonder richtende tot de penningmeester van ..Dennenheuvel", de heer N. A. Kriek, overhandigde hij deze onder grote bijval een couvert inhoudende een bedrag van rond f 1000. die ge durende het toernooi door de deel nemers bijeen waren gekaart, De heer Kriek sprak namens de vereniging Dennenheuvel" nog een kort hartelijk dankwoord tot alle Leidse klaverjassers, alsmede tot de Leidse bedrijven en winkeliers, die voor di't toernooi weer een groot aan tal prijzen beschikbaar hadden ge steld. Namens „Dennenheuvel" over handigde hij tot slot de organisato ren en de dames een persoonlijk ge schenkje als blijvende herinnering aan het welgeslaagde „Dennenheu vel-toernooi". Dank zij het grote aantal beschik baar gestelde prijzen was het moge lijk. dat aan alle deelnemers!sters) die boven de 4800 punten uitkwamen een prijs of prijsje kon worden uit gereikt. Voor de hoogste vijf prijzen, om. bestaande uit wollen dekens, kwamen in aanmerking de koppels: mevr. Keizermevr Kalkhoven (6771), de heren KooymansVan Leeuwen (6743 pot.), de heren Van KI ave renKe ij zer 64 3 8 pn tde heren Van ApeldoornBoemer (6315 pnt.). de heren DuivensteinKop (6302 pnt De verenigingsprijzen werden ge wonnen door: 1ste afd M.D.S met 27170 pnt.. ..Sportief" met 23747 pnt. De Vier Azen" met 23362 pnt.; 2de afd.: ..Groenoord" met 24786 pnt,; „U.V.S." met 23842 pnt.; ..Centrum" met 23338 pnt 3de afd.: ..Nieuwe Rijn" met 24052 pnt „De Benthui- zei Ruiters" met 24008 pnt „I B B." met 23644 pnt. De prijswinnaars seizoen 1961/'62 waren: ereafd.: 1. ..T. en D." (kam pioen): 2. ..Zaalberg". 3. Oosthoek; lste kl.: 1. Oosthoek II (kampioen); 2. „P.V.H.". 3 M.D.S P.V H.pro moveert». 2e kl.: 1 ..Sportief" (kam pioen). 2. ..T. en D." II (promoveert). 3 ..D.S.B." II; 3e kl 1 ,.T en D UT i kampioen); 2. Sportief, 3. „D.S.B. III". Geslaagde leerlingen Rijnlands Lyceum Aan het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest slaagden voor het eind examen Gymnasium A: Marjan den Herder, Liesbeth de Jong. Barend Samsom. Met één kandidaat wordt het examen voortgezet. Gymnasium B: Jan van Driel, Jan Willem Goslings, Maarten Goslings, Henk Hoogenberk, Rogier Kuiper. Straflijst verzwegen Verzekering hoeft niet te betalen (Van onze Haagse correspondent) De Bataafse verzekeringsmaat schappij behoeft een Amsterdammer, die een schadeclaim had ingediend wegens het verlies van een van zijn duimen, niet uit te betalen omdat de man bij het afsluiten van de ver zekering verzwegen heeft dat hij een straflijst met in totaal 8 jaar ge vangenisstraf heeft. Dit besliste de Hoge Raad. die het cassatieberoep van de Amsterdam mer tegen het arrest van het hoofd stedelijk gerechtshof, waarbij de ver zekeringsmaatschappij, die weigerde uit te keren, in het gelijk werd ge steld, verwierp. De verzekeringsmaatschappij had in dit proces gesteld dat juist het verzwijgen van deze straflijst van invloed was op het sluiten van de verzekering, omdat hierbij ook spra ke is van een zeker moreel risico. De Hoge Raad was van oordeel dat inderdaad de betrouwbaarheid van de verzekerde mede van belang is voor het al of niet afsluiten van de verzekering of voor de voorwaar den, die worden gesteld aan de ver zekerde. KINDEREN VERDRONKEN Gisteravond is de 4-jarige René Kazen uit Bolnes bij het spelen te water geraakt in de boezem te Bol nes. Pas na enige uren dreggen werd het kind teruggevonden. Dit is in een jaar tijds het vierde kind, dat in deze boezem is verdronken. De 3-jarige Paul Jansen uit Utrecht is gistermorgen in een sloot langs de spoorlijn UtrechtRotter dam geraakt en verdronken. De Utrechtse recherche stelt een onder zoek in om te weten te komen hoe het knaapje in het water terecht is gekomen. De kleuter woonde dicht bjj de plek waar hij is verdronken. Minder besparingen bij Boerenleenbanken De besparingen by de boerenleen banken ondergingen in het voorjaar van 1962 de invloed van de ongun stige weersomstandigheden. Deze hebben in april geleid tot een ont- sparing en in mei tot een spaarover schot dat op een lager niveau lag dan in de overeenkomstige maand van 1961. Bij de banken aangesloten by de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindho ven werd f228,7 miljoen ingelegd en f 194.4 miljoen terugbetaald. Het spaaroverschot, bedroeg f34,3 miljoen tegen f 42,7 miljoen in mei 1961. De totale besparingen in de eerste vijf maanden van 1962 bedragen f 160,8 miljoen te vergelijken met f 174,4 miljoen in de overeenkomstige pe riode van 1961. Bij het georganiseerde landbouwkredietwezen bedroeg het spaartegoed per 31 mei 1962 f 4.980,1 miljoen, aldus een mededeling van de coöperatieve centrale raiffeisen- bank. Hulpverlening langs de weg (Van onze A'damse correspondent) In een resolutie op de slotzitting van het in Amsterdam gehou den congres van de Alliance inter nationale de toerisme (AIT), de we reldfederatie van toeristen-organisa ties is aangedrongen op de oprichting van organisaties voor hulpverlening langs de weg in diè landen waar nog geen wegenwacht bestaat en waar wel een intensief toeristenverkeer plaatsvindt. Het is echter de vraag of men in de toekomst gratis van de diensten van dergelyke wegenwachtorganisa ties gebruik zal kunnen maken. De Belgische toeristen-bond heeft on langs immers besloten uitsluitend wegenwacht-hulp te verlenen aan buitenlandse toeristen die in het bezit zyn van een internationale reis- en kredietbrief, die in Nederland door ANWB leden voor f 6,50 kan worden verkregen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nederhemert J. Cats- burg te Genderen te Den Bommel C. van Schoonhoven te Glessen-Nleuw- kerk te Hillegersberg (Oranjewijk) H. C Kranendonk te Emmen. Aange nomen het beroep van de Provinciale Kerkvergadering van Gelderland te Putten (Kring Andreaskerk) (noodge- meente) TJ. Haitjema te Souburg. Be roepen te Heteren (toez.) P. Posthou- wer te Goudswaard (Z.-H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam (vac F. Vroon) C. Klapwijk te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kapelle-Biezellnge Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Woerden C. den Her tog te 's-Gravenhage-West.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 3