iJe Gaulle optimistisch >ver Algerijes toekomst Rijliiiier beschuldigt adjudant Pietersen o- wijziging Grondwet „Ontzettende lijst van misdaden" Spanjaarden lang op congres toegejuicht Amsterdam trakteert toeristen uit de V.S. Dubbel beroep op colonsen FLN Naar akkoord in Laos „Toegangspoort Europa" Fraai triplex voor wanden cht 1 maart I860 ZATERDAG 9 JUNI 1962 No. 30674 lEIDSCH DAGBLAD cteur: E A E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer t= DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 9? resident De Gaulle heeft gisteravond in een tot het Franse c gerichte televisietoespraak met optimisme en vastbesloten- i over de toekomst van Algerije gesproken. Hij verklaarde dat Algerijnse vraagstuk ..in zijn hoofdlijnen binnen 23 dagen zal F opgelost". Op 1 juli is het referendum. Dat de president geen lom twijfel meer koestert over de uitslag van die stemming, liet nu zo mogelijk nog duidelijker dan ooit tevoren uitkomen. Hij 5|d een beroep op zowel de ..zwartvoeten", die hun kansen niet ïsten verspelen maar met beide handen aangrijpen, als de Icomstige leiders van het Algerijnse volk. die hij opwekte hun te verantwoordelijkheid niet te onderschatten. aangegeven voorstander te zijn van I een grondwetswijziging, die bet mo- I gelijk zou maken de volgende pre sident in verkiezingen door het volk te doen aanwijzen. Op deze wijze zou De Gaulle dus zijn opvolging ge regeld hebben. Met de Algerijnse onafhankelijk heid in het vooruitzicht wenste de ■■«neraal De Gaulle sprak niet al- over Algerije. Hij gaf ook te len, dat hij waarschijnlijk ik jen volksstemming een nieuw -titep op het Franse volk zou doen fcinde te verzekeren dat de re- lek in de toekomst, en onaf- ftelijk van personen, krachtig en •■Hel zal blijven, terwijl een voort ijden op de eens ingeslagen weg -èkerd is". In kringen die In _ve verbinding met het Franse Ishoofd staan, werd te kennen ^Ven dat De Gaulle hiermee heeft Na laaiend succes: ^'Concertgebouworkest ii| uit Wenen terug 3m zijn succesvolle tournee naar zten is het Amsterdamse Con- jebouworkest gistermiddag met gecharterd KLM toestel op pphol teruggekeerd. Een der diri- airn van het orkest, Bernard Hai- f verklaarde dat het succes in de enrijkse hoofdstad geweldig ge- is. „Fenomenaal", zo voegde hij —aan toe. De andere dirigent van i prkest. Eugen Jochum, was, even- Heen dertigtal orkestleden per *1 teruggereisd. Sir gelegenheid van de „Wiener S Wochen 1962" heeft men drie vOerten in Oostenrijk gegeven. Na Olaatste concert, applaudisseerde E publiek ruim 13 minuten. Nadat orkestleden reeds van het podium »n verdwenen moest dirigent Jo- nogmaals voor het publiek ver- jnen. if it Het eerstvolgend nummer van ,elt Blad zal verschijnen op dins- j ag 12 juni. Onze bureaus zullen op beide l inksterdagen gesloten zijn. Weerbericht R Tijdelijk veel a bewolking I O et K.N.M.I. deelt mede: j^let fraaie weer van de.laatste da- wordt bedreigd door een depres- die vanochtend bü Schotland aangekomen, op weg naar het a.rdeiyk deel van de Noordzee. ee depressie tast een hogedrukge- I in onze omgeving aan en wordt tylgd door een nieuw hogedruk- ied ten westen van Ierland. De Ziemde ontwikkeling in de lucht- ^kverdeling heeft tot gevolg, dat n bü de storing behorende kou- Llt met Pinksteren over Nederland Fjtrekken. Dit kan plaatselijk ver- 'lld gaan van regen, die vermoe- ]Jk slechts van weinig betekenis zal Ket tijdstip van de frontpassage ^chtcr onzeker. De mogelijkheid -aat dat het morgen vooral in het len en het zuidoosten van het nog geruime tijd zonnig biyft. J' de fronlpassage wordt koudere it aangevoerd, waarin naast wol- velden ook opklaringen voorko- i. (Opgemaakt te 10 uur) STRANDVERWACHTING ien zwak Oceaanfront passeert ,..'gen met tijdelijk meer bewolking een matige wind tussen west en •fdwest. Aanvoer van wat koelere werdag 15 tot 17°; zeewater bijna 'ooruitzichten: wat meer opklarin- '1 verwacht, maar wel koeler dan de afgelopen dagen. 10 JUNI •jon op: 4.21 uur; onder: 20.58 uur. taan op: 12.28 uur; onder: 1.24 u. foogwater te Katwijk te 8.53 en j 23 uur. Aagwater te 4.15 en 16.43 uur. JU/6 hoogwater te 9.55 en 22.25 laagwater te 5.09 en 17.48 uur). it nummer bestaat alt 16 pagina's en een Bijvoegsel generaal ook nog eens terug te blik ken op de weg. die Frankrijk de laatste jaren had afgelegd. De vier de republiek had zich onmachtig getoond de rebellie in Algerije het hoofd te bieden, aldus De Gaulle. Die onmacht had de republiek bij na in de afgrond van een burger oorlog gestort. Toen had hij. De Gaulle, in 1958 het roer in handen genomen. Sedertdien was de oplossing van het drama eigenlijk bijna van zelf steeds dichterbij gekomen. Ten slotte hadden de Algerijnse rebel len contact met de Fransen gezocht, om een einde aan het bloedbad te maken. De akkoorden, die in onder ling overleg waren opgesteld, zullen nu dus op 1 juli door het Algerijn se volk bekrachtigd kunnenworden. Aldus, in grote lijnen samengevat, schilderde De Gaulle het beeld van de geschiedenis der laatste jaren en dat zyn vijfde republiek er wel uiterst voordelig op stond, kon dus wel moeilijk worden ontkend. Frankrijk had de oorlog in Algerije welbeschouwd gewonnen en het was, zo suggereerde de generaal, eigenlijk aan de Franse edelmoedigheid te danken geweest, dat de capitulatie van de FLN nog enigszins kon wor den gemaskeerd. De diverse pogingen van het le ger om de republiek ten val te bren gen en de president van het leven te beroven, werden eveneens met snel le woorden en korte zinnen afge daan. Ook door terreur, moord, dief stal en chantage liet de staat zich niet van zijn plaats verdringen, zo stelde de generaal vast. want de re publiek was hecht en stevig op haar stellingen gevestigd. OAS vecht en prest In Algiers heeft de OAS haar „verschroeide aarde"-politiek voort gezet (kneedbomaanslagen in school, telefooncentrale en postkan toor) .hoewel de vorige week woens dag afgebroken contacten tussen vooraanstaande Europeanen en re geringsautoriteiten in Rocher Nolr gisteren zijn hervat. Tekenend voor de verdeeldheid binnen de OAS is de verklaring van ex-generaal Paul Gardy, die zich de nieuwe lei der van het Geheime Leger noemt en zich heeft uitgesproken voor ver deling van Algerije. Het overleg in Rocher Noir heeft daarentegen een verzoening van de Europese en Al gerijnse gemeenschappen ten doel. Via het geluidskanaal van de te levisie in Algiers stuurde de OAS een klandestiene uitzending de lucht in toen generaal De Gaulle bezig was aan zyn rede. Hierin werd Sarradet, een vroegere OAS-aanvoer- der die eergisteren de zaak voor de OAS verloren noemde het voor beeld van Jouhaud volgende de Europeanen aanried de wapens neer te leggen, ter dood veroordeeld. Goed spion, ook voor Japon ..Deze man is inderdaad een héél goed spion geweest, ook voor de Japanners. Zoals iedere goede spion heeft hij documenten die hem dekken, maar die hebben echter geen waarde", aldus reageerde ex-kapitein H. D. Rijhiner (Ridder M.W.O.). destijds hoofd van de veiligheidsdienst bij de leger produktie bedrijven in Ned. Indië. op het bericht, dat een adjudant van de Kon. Land macht H. B. Pietersen uit Breda een smaadklacht heeft ingediend tegen de heer F. H. van der Putten uit Bussum. Deze adjudant wordt genoemd in het compromitterende dossier, dat de heer Van der Putten vorige week aan de minister van Defensie heeft gezonden. De 53-jarige in Ambon geboren militair wordt beschuldigd van moorden, rampokpartijen en collaboratie met de T.NJ. Het uitvoerige verweer van de adjudant-aanklager heeft op ex- kapitein Rijhiner, naar zijn zeggen, niet de minste indruk gemaakt. Hij vond het vreemd dat de betrokken militair eerst op advies van zijn meerderen heeft geweigerd iets te zeggen en nu opeens komt met een „te lang verhaal". Honderden aanklachten De heer Rijhiner, gaf te kennen dat de militair „een ontzettende lijst i misdaden" heeft. Behalve de de gepubliceerde beschuldigingen be staan er volgens de ex-kapitein nog honderden andere klachten tegen jdeze ex-KNIL militair, die ook ma- joor bij de T.N.I. was De heer Ryhiner ontkende pertinent dat mi litair door de inlichtingendienst zou zijn opgedragen zich aan te sluiten bij het vijandelijke leger. „Voor bur gers lag dat wel eens wat anders". De heer Rijhiner zei voorts, dat de adjudant in 1946 en 1947 vliegtuig banden („ze waren nog zeer goed bruikbaar") heeft geleverd aan de Republiek, die er niet op andere wij ze aan kon komen. Ook leverde hy munitie aan de T.N.I. De heer Rij hiner is van mening dat de adju dant vaak voor goede inlichtingen heeft gezorgd. „Maar hij spreekt niet over de rampokpartyen en het brandschatten van de bevolking door benden, die hyzelf in de hand had. Evenmin spreekt hij van de moord op Abban, één van de leden vanz yn rampokbende. Deze inlander werd vermoord omdat men aan hem ging twyfelen", zo zei de heer Rijhiner. Hij heeft over zün ervaringen des tijds een memorandum opgesteld voor de commissie-Zaayer, die een onderzoek instelde naar beweerde misstanden in Indië. „Het was een samenvatting van het vele dat over deze man bekend was. Er bestaan overigens massa's rapporten over hem, waarvan zeer vele echter In Indië zyn achterge bleven, daar boft hy bij", aldus ka pitein Ryhiner. „Hij was corrupt" De ex-kapitein heeft met verba zing vernomen, dat de adjudant niets van corruptie afweet, „want hü was zelf corrupt". Er zouden nog mensen zijn die Pietersen kennen uit zijn tijd by de Kempetai. Kapi tein Ryhiner hield vol. dat de be trokken militair destyds is veroor deeld en voor het uitzitten van zyn straf naar Nieuw-Guinea is gezon den. „Toen hy terug kwam heeft hij mij notabene laten weten, dat hy my zou laten opruimen", aldus de heer Ryhiner, die voorts te ken nen gaf. dat de adjudant goed werk kon doen, omdat hy de rampok- benden in zyn hand had. De ex-kapitein zei tenslotte nog, dat de adjudant meer moet afwe ten van de dood van vaandrig Aer- nout. Hy geloofde evenwel niet dat hij er persoonlijk bij betrokken is geweest, „alhoewel dat in die tijd in Bandoeng werd gefluisterd". Van mishandelingen tydens ver horen was de heer Ryhiner niets bekend. Al kwam resolutie niet in stemming Het vierde internationale congres der Europese Beweging, dat donderdag en vrijdag in München gehouden is. heeft een specta culair hoogtepunt gekregen: de reactie van het congres op de verbroederingsscène, die de Spaanse politici onder leiding van Gil Robles en de in exile levende Spanjaarden hier gisteren op voerden, was ondubbelzinnig. Uit alle hoeken der zaal werden de Spanjaarden langdurig toegejuicht, nadat ze gemeenzaam hun resolutie hadden toegelicht, waarin het herstel van de democrati sche verhoudingen in Spanje als voorwaarde voor een toetreding van het land tot de Europese Economische Gemeenschap werd gesteld. Plechtig proclameerde prof. De 'Madariaga het einde van de Spaan se burgeroorlog. De demonstratie die zich op deze wyze gisteren tegen het einde van de ochtendzitting afspeelde, kreeg in de rest der bijeenkomst geen ver lengstuk meer. De als ontwerpreso lutie voor de vergadering ingedien de verklaring werd niet in stemming gebracht. Geen der Spanjaarden drong hier verder op aan. Integendeel verklaarde Gil Robles in de wandel gangen. dat zijn gezelschap reeds uiterst tevreden was met de warme ontvangst die de verklaring in het congres was ten deel gevallen. De Spanjaarden beschouwden deze in stemming als een voldoende onder steuning van hun actie. Van de zyde van de leiding van het congres werd geen verklaring over het uitblyven van een stem ming gegeven. Zoals bekend, had de Spaanse regering getracht via de Bondsregering in Bonn te interve niëren. De Bondsregering had, naar in conferentiekringen bekend werd. de bezwaren der Spaanse regering te gen behandeling van de resolutie doorgegeven. Dit alles heeft echter niet kunnen voorkomen, dat de Spaanse politici kans hebben gezien hun grieven te gen het bewind van generaal Fran co voor dit Europese forum tot uiting te brengen. Tegen de achtergrond van dit Spaanse stuk verbleekten op deze laatste dag van het congres min of meer de langdurige discussies over de resolutie inzake de actie voor de verdieping van de Europese sa menwerking. Voor de Nederlandse delegatie sloot mr. A. Molenaar in het debat zich aan by voorgaande sprekers die scherp tegen de Fran se voorstellen voor een politieke unie waren van leer getrokken. „Er be staat een diepe kloof tussen onze overtuiging en de geest der Franse voorstellen en het heeft geen zin te zoeken naar formules om die te overbruggen. Het is beter thans af te wachten dan een verkeerde stap te zetten. Wij moeten volledige vrij heid van handelen behouden om la ter betere regelingen te vinden", zo zei hy. De eindresolutie die tenslotte na vergeefse obstructie van gaullistische zyde. uit de bus kwam. stelt de stichting van de Verenigde Staten van Europa als doel der beweging. Deze statenbond zal slechts demo cratische staten mogen omvatten. De beweging wil een krachtige ac tie ter activering van het Europese bewustzijn gaan ontketenen. Ook de slotresolutie keert zich duidelijk te gen de Franse plannen en ze stelt de versterking van de bestaande ge meenschappen centraal. Tijdens een diner van het "World Wildlife Fund" in het Waldorf Astoria Hotel in New York werd deze foto gemaakt van enkele der prominente gas ten. Van links naar rechts de heer en mevr. Winston Guest Prins Bernhard en Prins Philip van Engeland. KONINKLIJKE GASTEN IN BRITSE AMBASSADE Koningin Juliana en Prins Bern hard en de Prinsessen Beatrix en Irene zullen donderdag 14 juni het gala-diner en bal bijwonen dat de Britse ambassadeur in Nederland en Lady Noble zullen geven ter gelegen heid van het feit, dat 100 jaar gele den de vertegenwoordiger van het Britse Hof in Den Haag zyn intrek nam in het gebouw Westeinde 12. dat sindsdien de residentie van de Britse diplomatieke vertegenwoordi gers is geweest. De koninklijke gasten zullen om acht uur 's avonds by de ambassade arriveren. De avond zal worden opge luisterd door twee pypers van de Scots Guards. De drie Laotiaanse prinsen zün gisteren een overeenstemming over een coalitieregering tot op „één mil limeter" genaderd, zo heeft de neu- tralistische Prins Soevanna Phoema meegedeeld. Hij zei dat de linkse Prins Soevanoevong. de rechtse Prins Boen Oem en hü zelf hoopten maandag a.s. tot een algeheel ak koord te komen, na regeling van nog enkele byzonderheden. Het was gisteren de tweede bij eenkomst van de drie prinsen nabij het vliegveld in het midden van de Vlakte der Kruiken. Donderdag dreigde het overleg spaak te lopen. NANCY KWAN. de 22-jarige actrice die naam verwierf voor haar optreden in de film ,,De wereld van Suzie Wong", is in Londen in het hu- Dr. Soebandrio „Eerst zekerheid" De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban drio, heeft verklaard, dat Indo nesië de besprekingen met Nederland over de kwestie- Nieuw-Guinea niet eerder zal hervatten tot het er zeker van is dat Nederland het plan-Bunker zal aanvaarden. Hij zei dat elke bespreking zonder dat de Nederlanders de beginselen van het plan-Bunker aanvaarden, zou kunnen leiden tot een debat over het plan zélf. „President Soekarno was echter van mening dat het voornaamste onderwerp van de komende bespre kingen niet moet zyn het plan- Bunker zelf maar de uitvoering daar van", aldus Soebandrio. De president meende voorts dat „als wy haastig besprekingen begin nen, het gevolg zou kunnen zyn dat zy zich zouden voortslepen zodat zy voor alle party en en in het bijzonder voor de V.S. schadelijk zouden wor den." President Soekarno heeft gister ochtend een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones. Maarschalk Versjihin naar Indonesië De opperbevelhebber van de Sow- •elijk getreden met de 23-jarige jet-luchtmacht, maarschalk Konstan- Oostenrijkse sk,leraar Peter Rock. Zij ontmoetten elkaar in De Sowjet-Unie en Indonesië heb- Innsbruck tijdens filmopnamen. **n in mei een overeenkomst gete- kend voor verdere Russische wapen- leveranties. Old Bill ivas niet zó oud Vele stormen waren er over het grijze hoofd van „Old Bill Mal bert". een inwoner van de Noordengelse stad Huddersfield gegaan en met de oorspronke lijke kleur van zijn haardos waren ook vele illusies verdwe nen. Doch er ivas er vooral één overgebleven, namelijk het ge voel dat hij, met zijn uitzon derlijk hoge ouderdom van 107 jaar, toch iets bezat, dat zeer zeldzaam was. En deze mening werd tot in zeer hoge kringen gedeeld, getuige het feit dat Koningin Elizabeth hem elk jaar met zijn verjaar dag een gelukwenstelegram zond. Doch na zijn 107de verjaardag, die hij bijzonder opgewekt en onder grote belangstelling vier de, kwam er een kink in de ka bel. Op het kantoor van de bur gerlijke stand in Hiddersfield wilde men wel iets meer weten over de hoogbejaarde inwoner. Er werd navraag gedaan in zijn geboorteplaats Londen en toen bleek, aan de hand van Mal- berts geboortebewijsdat hij wel oud was, namelijk 89, doch niet de 107 jaar telde, die hij zichzelf had toegemeten. En nu heeft „Old Bill Malbert", nog vóór zijn negentigste jaar, het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, zodat hij ook niet de kans heeft gekregen de 107 jaar, die hij had willen leven, tot de zijne te maken. Gratis Gratis Gratis (Van onze Amsterdamse correspondent) Amerikanen, die na 14 juli hun vakantiesreis door Europa begin nen in Amsterdam, staat een bijzondere verrassing te wachten. Bij aankomst op Schiphol zal hun een boekje met 25 coupons worden overhandigd, waarmee zij kosteloos van tal van Amster damse attracties kunnen genieten. bedryven en enkele luchtvaartmaat- schappyen, die uiteraard verwachten, dat de Amerikanen enkele dagen in Amsterdam blyven hangen om het aangeboden programma te kunnen afwerken en dus ook geld zullen uit geven. De actie heeft naast het kwe ken van goodwill in de VS ook ten doel het bezoek aan Amsterdam in het naseizoen en de winter te stimu leren. Om een paar van die gratis ge neugten te noemen: een rondvaart door de grachten, bezoeken aan de diamantindustrie, een molen in wer king, het Rijksmuseum, het Anne- Frank-huis, een bierbrouwerij en een modehuis, consumptiebonnen voor het Hilton-hotel, het Apollo-hotel, een nachtclub, glazen bier op ter rasjes. een Hollandse koffietafel, prentbriefkaarten om naar huis te sturen, vry vervoer per tram en bus en nog tal van andere dingen. Zo zullen zij by hun vertrek uit Am sterdam als aandenken een flesje li keur. een kaasje en drie kleurendia's met stadsgezichten meekrygen. In de watten Waarom worden die Amerika nen zo in rie watten gelegd? De spe ciale actie, die door de hoofdstedelij ke VVV is georganiseerd, beoogt in Amerika het begrip „Amsterdam, uw toegangspoort tot Europa" populair tc maken. In een groot aantal dag-, week- en maandbladen in de VS zullen de komende weken grote ad vertenties verschynen, waarmee VW aankondigt dat tussen 14 juli en 31 december voor Iedere Amerikaan, die naar Europa komt, zo'n verrassings pakket op Schiphol gereed ligt. Voor waarde is evenwel, dat de Europese reis in Amsterdam wordt begonnen. Naar wordt verwacht, zullen circa 6000 Amerikanen van deze gulle trak tatie gebruik maken. De totale kos ten van de actie met inbegrip van 35000 dollar aan advertentiekosten in Amerika worden geraamd op een kwart miljoen gulden. Dit bedrag is byeengebracht door Amsterdamse Advertentie Hogewoerd HOUTHAL", Telefoon 22536 (§uc/ Qïï'euws Uit het Leidsch Dablad van i 12 Junij 1862: Dezer dagen ontmoette 1 men te Parijs meermalen 1 Keizer Napoleon, bezig met 1 het afleggen van bezoeken in 1 behoeftige wijken der voor- 1 steden. De herstemming van een lid van de 2e Kamer zal plaats hebben op 24 Junij voor de 1 lid van de 2e kamer zal plaats Mr. G. Groen van Prinsterer. 1

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1