alkenburg's Harmonie bestaat zestig jaar se A Nationaal concours bij het Dorpshuis 1 GROTE PARTIJ RIET IN NIEUWKOOP VERBRAND Noordwijkse kweker vindt bloemenkopmacliine uit 5.90 CHALET KAAS Voor tienduizenden guldens sehade heren weekeinders BRflun Engeland en de Enromarkt LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 JUNI 1962 Valkenburg s Harmonie be- Htaat 26 juni zestig jaar. Een ^ibileum dat zaterdag en maan- Jag gevierd zal worden met een lationaal muziek-, zang- en flnimbandconcours op het ter rein bij het Dorpshuis. Uit alle delen van het land zullen Bniziek- en zangverenigingen jiaar dit vriendelijke dorp aan jle voet van de duinen komen pra luister bij te zetten aan het leest van deze oudste Valken- burgse vereniging. De harmonie Is een hecht ln onze Gemeenschap verankerd korps, dat pich ma gr verheugen in de volle be langstelling van de burgerij. Dit heeft He beschermheer, burgemeester M. A. Tan der Have, gezegd. Hij hoopt, dat dit superieure korps, dat bij alle voor komende plechtigheden en feestelijk heden in de gemeente ter opluiste ring aanwezig is en met recht de mu zikale ambassadeur van het dorp ge noemd kan worden, haar culturele en alom gewaardeerde Inspanningen steeds met succes bekroond mag zien. Het was op 6 februari 1902, dat enige personen gingen spreken over da mogelijke oprichting van een mu ziekvereniging. De namen van de op richters waren de heren burgemees ter W. H. van Oordt W. Groot. J. van Bteljn. A. C. Steenhoven en Sillevold. Er waren wel enige vergaderingen noodzakelijk voor op 26 juni 1902 tot de officiële oprichting van Valken burgs Harmonie kon worden overge gaan. Maar ondanks moeilijkheden slaag de men erin. Er was veel geld nodig. Dat was iets, wat zich steeds weer herhaalde. Er moesten nu eenmaal, wilde men muziek maken, instru menten worden gekocht. Besloten werd aandelen van f-10,— uiut te ge ven. Het begin Een 18-tal personen gaf zich ln 1902 I tls lid op. Van deze eerste leden zijn Ier. zover bekend, nog vier in leven: I Gijsbert de Wit. Nicolaas van der 1 Nagel, Jan de Zwart en Gerrit te Wit. Advertentie Structuurplan Hilversum aanvaard De Hilversumse gemeenteraad heeft gisteravond het structuurplan aanvaard om, zoals in de voordracht van B. en W. werd gesteld, „een richtsnoer te hebben voor een wel overwogen toekomstige stedebouw- kundige ontwikkeling van Hilver sum". Het ontwerp Ls van de hand van de jhr. ir. J. de Ranitz. stedebouw kundig adviseur van de gemeente. Het plarl voorziet in hoofdzaak in een sanering van de oude binnen stad. Het bevat ook aanwijzingen met betrekking tot de verbinding van het centrum met de rest van Hilversum ■°n omgeving. Eerste dirigent, van Valkenburg's Harmonie was de heer Hupkus. staf muzikant van het 4e RI in Leiden. Hy kreeg een beginhonorarium van f. 150 per jaar. Het eerste optreden naar buiten ge schiedde op 1 januari 1903 en betrof een serenade van burgemeester Van Oordt op 3 oktober 1905 werd voor het eerst deelgenomen aan een fes tival, men won toen een prijs van f. 10,—. In 1908 werd besloten tot aankoop van een vaandel, waarop de behaalde prijzen bevestigd konden worden. Successen De periode van de heer Hupkus als dirigent is zeer succesvol geweest, steeds ging het crescendo. Toen de heer Hupkus in 1927, dus bij het 25- jarig bestaan van het korps noodge dwongen. wegens een benoeming el ders de dirigeerstok moest neerleggen, had hij Valkenburgs Harmonie, in de hoogste afdeling gebracht. Drie dirigenten zouden we uit de 60-jarige geschiedenis van het korps voor het voetlicht willen brengen. Drie namen, die met gulden letters in da geschiedenis van Valkenburg's Harmonie geschreven staan. Dit zijn de eerste dirigent, de heer Hupkus, de heer Bokhove en de huidige diri gent de heer W. F. de Zwart uit Delft. Van 1930 tot 1939 heeft de heer Bokhove de leiding van de harmonie in handen gehad. Ook deze periode was zeer succesvol. Door vele muzi kanten wordt -thans nog de naam Bokhove. met ere genoemd. Moeilijkheden Toen kwamen de mobilisatie en de bange oorlogsjaren. Het voortbe staan van de muziekvereniging heeft toen echt wel eens aan een zijden draadje gehangen. Het prachtige vaandel met de vele prijzen, de trots van iedere Valkenburger, ging geheel verloren, en ook werden vele kostbare instrumenten vernietigd. Men heeft in die tijd wel eens de verzuchting geslaakt: zullen we er maar niet mee ophouden? Men zette echter door! Vele moeilijkheden moesten en wer den ook. dank zy velerlei medewer king, overwonnen. Uit die voor de Valkenburgse Har monie zo moeilijke dagen, willen we één naam noemen, namelijk die van het schoolhoofd Anth. v. d. Berg, die onlangs naar Tuil is vertrokken. Hij had de moed om als amateur de diri geerstok op te nemen. Daardoor was men in staat de eerste moeilijke na oorlogse periode door te worstelen. Aan de inspiratie en het doorzet tingsvermogen van de heer Van den Berg. heeft Valkenburgs Harmonie heel veel te danken. Men kwam er weer bovenop. WESTERSE VOORSTELLEN IN GENEVE VERWORPEN De leider van de Sowjetrussl- sche delegatie naar de ontwapenings conferentie in Genève, Zorin, heeft gisteren Westelyke voorstellen inzake gedetailleerde technische onderzoe kingen betreffende vraagstukken van internationale controle van de hand gewezen, zo is in gezaghebbende Westelyke kringen vernomen. Zorin gaf als zijn mening te kennen, dat de afgevaardigden zich in het sta dium van politieke beslissingen be vinden en dat het daarom niet wen selijk is, en zelfs wellicht schadelijk zou zyn, zich in details betreffende controle te verdiepen. Tevoren had de Amerikaan Dean verklaard, dat de ondertekenaars van een ontwapeningsverdrag aan het begin van de tweede fase van ont wapening zonder voorbehoud de juri- disdictie van het Internationaal Ge rechtshof moeten aanvaarden. In dit verband herinnerde Dean er aan, dat meer dan de helft van de deelnemers aan de huidige conferentie niet zon der voorbehoud deze jurisdictie heeft aanvaard. Verwen Uw voeten Vooral transpirerende voeten. Maak een einde aan deze ergernis voor Uzelf en Uw omgeving. Uw voeten weer fris en gezond door Advertentie 2 LITER KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS KIEZEN DUS $'^STEEOS VOOR DE FEESTDAGEN Imp. J.C.N. Boering - Amsterdam TWEE DESERTEURS OP DE „CELEBES" Aan boord van de te Maassluis binnengelopen Nederlandse kust vaarder „Celebes" bevonden zich twee gedeserteerden uit het Franse vreem delingenlegioen. Het waren de 26 jaar oude Belg A van Gestel, die inmiddels doorzijn ouders te Maassluis per auto is af gehaald en naar zijn waonplaats Antwerpen is gereisd. De tweeae. de 23-jarige Duitser F. Henn uit Ro- tenourg naben Hannover, is voor de duur van het verblijf van de Neder landse kustvaarder in de haven, in verzekerde bewaring gesteld. Bij aan komst in Hamburg zal hij van boord gaan. De verstekelingen werden in volle zee door de bemanning van de „Ce lebes" in het voorschip ontdekt. Amerikaans echtpaar nabij Tsjechische grens verdwenen Het Amerikaanse echtpaar Rai- monus en Martha Harold, dat in een Oostenrijks hotel in het grensgebied tussen Oostenrijk en Tsjecho-Slo- waJuje met vakantie vertoefde, is verdwenen. Het echtpaar maakte veelvuldig wandelingen in het grens gebied. waar het ook foto's nam. Al zijn bagage bevindt zich nog in het hotel. Het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Ameri kaanse ambassade ln Wenen hebben gepoogd langs diplomatieke weg in lichtingen over het lot van de ver- dwenenen te krijgen. De Tsjechoslo- waakse autoriteiten hebben hier ech ter nog niet op gereageerd. Deze foto werd in 1908 ge~ maakt toen Valkenburg's Har monie zes jaar bestond. Deze plaat is uit het zeer uitgebreide archief van de heer C. Meurs te Valkenburg. Nieuwe leiding In 1947 nam de heer W. F. de Zwart de leidine over de harmonie op zich. Hy dirigeerde streng, maar zyn leiding is zeer deskundie Hij is een musicus in de wave zin van het woord, die de fijne kneepjes van het muziekvak tot in alle details kent. Het oordeel van vele jury-leden is daar het bewys van. Bij het 25-jarig bestaan in 1927 verbleef de harmonie in de hoogste afdeling. Ook thans, bij het 60-jarig feest, is dit weer het ge val. Vorig jaar werd op het concours te Gouda in de superieure afd. met i 378 pnt. en lof van de jury, een eerste prijs behaald. Dit resultaat werd be reikt door voortreffelijk samenspel tussen dirigent ©n muzikanten. De vereniging heeft momenteel 27 werkende leden en een vrij goede be zetting, Een jeugdkorps van 14 leden I en een drumband met 14 leden. Cpbota Vortuaad édooo.tea PINKSTER AANBIEDING BLEU GEEL GROEN COGNAC SPECIALE PRIJS OVERAL KIJKEN, MAAR KOPEN BIJ Haarlemmerstraat 172 - 174- 179 Herenstraat 9 MIDZA HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK Gistermiddag omstreeks 12 uur werd de brandweer gealarmeerd omdat op het terrein van de Rietplatenindustrie ..Papos" een begin van brand in het opgesla- riet was ontdekt. De brand was ontstaan doordat uit een draaiende tuébine mot<y.< van een transportband, enkele vol ken in het riet terecht kwamen. Het vuur greep zeer snel om zich heen, want hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was. werd toen reeds duidelijk dat al het riet, dat op een terrein van ca. 50 X 30 meter lag STROOIBUS f. 1.35 NAVULZAKJE 85 ct. Nog heel wat werkzaamheden in het bloembollenbedrijf plegen nog steeds met de hand te wor den verricht. De tere. kwetsbare gewassen verlangen nu eenmaal een uiterste zorgvuldige behan deling. Toch neemt de mechani satie in deze bedrijven lang zamerhand toe, mede door de krappe arbeidsmarkt en het zo laag mogelijk houden van de produktiekosten. Ton Alkemade, een jonge Noordwijkse kweker, die enige tijd geleden de bollen- kwekerswereld verraste met een loofzaag-harkcombinatie. heeft opnieuw een belangrijke bijdra ge tot dit mechanisatieproces ge leverd door het uitvinden van een bloemenkopmachine. j Het koppen van de tulpenbloemen I ln het voorjaar ls een moeizaam en tijdrovend werk. Mannen en jongens staan dagen lang gebogen over ein deloos lijkende bloembedden om met een scherp mesje de bloemen stuk voor stuk te verwijderen. Ingewij den noemen dit werk niet voor niets „ruggekost". Bovendien moet dit „koppen", vooral bij zwoel, warm weer, wanneer alle bloemen tegelijk in bloei schijnen te komen en het zo gevreesde „vuur" in de tulpen dreigt snel en met man en macht gebeuren. Geen wonder, dat Ton, 23 jaar, met zijn uitgesproken technische aanleg, er over piekerde, hoe dit werk ma chinaal zou kunnen worden ge daan. Hij ging aan het experimen teren. construeerde modellen, be proefde deze in de door zijn broers en hem gedreven bloembollenkweke rij, bracht verbeteringen aan. tot er tenslotte een werkende bloemen kopmachine, aangedreven door een kleine benzinemotor, tussen de tul penbedden draaide. De eerste in de bollenwereld, die hier eni n het bui tenland, ooit in productie werd ge nomen. Het nieuwe apparaat, dat door twee man wordt bediend, snijdt de bloemen in dwarsrichting af door een continu draaiend systeem van vlijmscherpe messen, al naar de hoogte van het gewas is het snysys- teem verstelbaar. „De meeste moeite gaf m|j het transport van de bloemkoppen", deel- de Ton Alkemade ons mede. Deze mochten uiteraard niet in het gewas terecht komen, want daardoor zou „vuur" ontstaan. De oplossing vond hij door de koppen terstond na het j afsnjjden over een lint, aangedreven I door nylonsnoeren, naar een verza melbak te transporteren. Tot nog toe wordt de nieuwe ma chine met handkracht tussen de bed den voortbewogen, zy heeft een ca paciteit van minstens 700 R.R. per dag. Met de hand kan men slechts I 40 a 50 R.R. tulpen in dezelfde tyd I van de koppen ontdoen. Deze ver- gelijking zegt genoeg. In tegenwoordigheid van tiental len grote bollenkwekers uit de streek heeft Ton Alkemade de nieuwe kop- machine in de tuin van de fa. C. P. Alkemade en Zn. aan de Zwarteweg gedemonstreerd. Algemeen bleek j bleek men enthousiast over het resul- I opgeslagen, niet meer te redden was. Het was in minder dan geen tijd een enorme vuurzee, en de assis tentie van de brandweerkorpsen van Noorden en Nieuwveen werd dan ook direct ingeroepen. Een geluk was het, dat de oostenwind de rook en de vonken de landerijen van de polder injoeg waardoor gelukkig de fabriekshallen en het woonhuis van een van de directieleden geen direct gevaar liepen. Van 3 zijden werd het vuur aan gepakt en na enkele uren was men zo ver, dat gevaar voor uitbreiding was geweken. De schade beloopt verscheidene tienduizenden guldens. Behalve het riet werden een transportband en een aanhangwagen, die men juist aan het lossen was, een prooi der vlammen. De nablussingswerkzaamheden duurden tot in de nacht voort. De verzekering dekt de schade. Advertentie Braun keukenmachines. Elektrische hulp voor meer gezond heid, besparing en plezier In het dagelijkse keukenwerk. Bezoek één der besloten .demonstratie». Vrijblijvends uitnodiging en folder 414/2 met interessants bijzonderheden bii Braun N.V„ A'dtm C, tel. 639 57. (Van onze Londense correspondent) Engeland zal niet toetreden tot de Euromarkt indien zulks de ont wrichting van het Britse Gemene best zou betekenen. Deze verzekering gaf Duncan Sandys, de Britse minis ter voor het Gemenebest, tijdens het j gisteren voortgezette Lagerhuisdebat over het Britse plan om zich by de EEG aan te sluiten. Er is geen spra ke van dat Engeland „tot elke prys" met de zes in zee zal gaan. Sandys en ook zijn collega Heath, de grootzegelbewaarder en onder minister van Buitenlandse Zaken, i die de onderhandelingen in Brussel voert, trachtten de tegenstanders van het plan en vooral de twijfelaars te kalmeren. Heath maakte duidelijk, dat het verkeerd is Europa en het Gemenebest als absolute tegenstel lingen te zien. De verschillen zullen volgens de bekende Britse proefon- I dervindeiyke methode dienen te worden overbrugd. Slechts op deze wijze en niet door verscherping i van de moeilijkheden kan de mens- I heid vooruitgang boeken. In deze j filosofische stemming eindigde het debat, dat uitmuntte door nuchtere zakelijkheid en dat dan ook veel heeft bijgedragen tot een verbetering I van de algemene politieke atmosfeer i wat de Euromarkt betreft. taat. Er bestaat in vakkringen grote belangstelling voor het apparaat Kort na de demonstratie kwam al een bestelling binnen van een kwe ker uit Engeland. Ton Alkemade heeft inmiddels oc trooi op de machine aangevraagd. Het belooft een geheel Noordwijkse aangelegenheid te worden, want de metaaldraaierij Aad van Dijk aan de Offemweg zal haax —an bouwen. 1 Chroesjtsjow praatte alleen over Euromarkt „De landen van de Euromarkt zou den handel moeten dryven met de Sowjet-Unie. Wij kunnen grondstof fen leveren en U kunt ons fabrieks- installaties verkopen", aldus premier Chroestjsow, die dit volgens Itali aanse kringen verklaarde op een re ceptie. die gisteren ter ere van de Italiaanse minister van Handel, Luigi Preti, in Moskou werd gegeven. De Italiaanse minister verblijft daar voor een bezoek aan een Italiaanse industriële tentoonstelling. De Russische premier sprak over bijna niets anders dan de geraeen- schappelijke markt. De landen van I deze markt zjjn volgens hem dermate geïndustrialiseerd dat zy alleen maar aan elkaar willen verkopen, doch niet in staat zyn iets van elkaar te j kopen. Toen de Italiaanse minister de opmerking maakte, dat Chroesj tsjow nogal bezorgd scheen over de ontwikkeling van de gemeenschap pelijke markt omdat hij blijkbaar over niets anders kon spreken, ant woordde de premier zich over geen enkele markt zorgen te maken. Volgens Chroesjtsjow heeft men politieke bedoelingen met de Euro markt. „Maar denk niet dat U ons bang kunt maken. De Euromarkt is een nieuwe boeman, maar ik verzeker U dat hij in rook zal verdwijnen' De Russische premier vindt dat er te veel raketbases in de wereld zijn en te veel mensen die daarbij zyn betrokken. Hij vertelde het volgende „grapje": een jonge soldaat komt op een raketbasis en men laat hem zien hoe alles werkt. In een onbewaakt ogenblik drukt hy op een paar knop pen. De instrutceur roept uit: „Stom meling, nu heb je Nederland ver nietigd". Belastingverlaging in Amerika in 1963 (Van onze correspondent ln Washington) President John F. Kennedy heeft het nuttig geacht op zyn perscon ferentie van gisteren bemoedigende woorden te spreken over de nationale economie. Hy deed dit kennelijk om de onrust te bezweren over de schommelingen van de koersen Hij liet het echter niet by woorden'. De president kondigde voor 1963 een belastingverlaging aan, maar hy kon de omvang daarvan nog niet bepalen. HU wees voorts op de be lastingfaciliteiten, die de regering wil verlenen aan het bedrijfsleven door snellere afschrijving mogelijk te maken en investering te bevorderen. Het Congres moet de diverse voor stellen nog behandelen. Kennedy sprak zijn vertrouwen in de economie uit, wees op de daling van het aantal werklozen en de styging van de hui zenbouw en de autoproduktie, kor tom hy voorziet dat 1962 een goed jaar zal worden, al is hy er niet meer zo zeker van dat een nationale produktie (goederen en diensten» van 570 miljard dollar zal worden bereikt. franse charme frans raffinement PARFUM interessant.... opwindend.-. f2.25 f4.25 f6.75 RENE PASCAL Boulevard Malesherbes Paris VIII

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5