lebellie tegen FRANCO op Europees Congres Oe Thant tot Soekarno: „Stop vijandelijkheid" Subsidie nodig voor aardappel-import UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK VAN ALGIERS UITGEBRAND Spaanse delegatie verbroedert zich met ballingen Hervat het overleg EISHERSTEL EERST DEMOCRATIE Ned. gewonden en Ind. doden n Nieuw-Guinea Hernieuwd dringend beroep WEERBERICHT of Nog dog tien zorgen HANG-LEG-KEUKENKASTEN Service vakman Opzienbarende vlucht naar West-Berlijn Reclame aanbieding M. DE VRIES (§ud QCteuws ^cht 1 maart I860 VRIJDAG 8 JUNI 1962 No. 30673 LEIDSCH DAGBLAD icteur; A E. van Dishoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 gingen en het stakingsrecht. Verder eisen zij stichting van Spaanse poli tieke partijen met respect voor de rechten der oppositie. Dè sensatie van de dag was het op gisteren begonnen """Ingres van de Europese Beweging in München de jenlijke rebellie van de officiële Spaanse delegatie gen het regime van Franco, een rebellie die inmiddels heeft geleid tot een diplomatieke interventie van de jaanse regering. Samen met de delegatie van de Spaanse ballingen jbben Franco's vertegenwoordigers een ontwerp-reso- itie opgesteld die herstel van de Spaanse democratie raagt als voorwaarde voor Spanjes toelating tot de uropese Economische Gemeenschap. Franco heeft nu de medewer- (ig van de regering van de (ndsrepubliek gevraagd om te prkomen dat de resolutie in het pgres aan de orde zal worden Steld. De regering in Bonn eft dit verzoek van de Spaan- regering aan de congreslei- hg overgebracht, doch deze left tot dusverre nog geen be- jssing genomen over de hou tig die zij zal aannemen. in elk geval is de leider van de lep Spaanse ballingen, Salvador ■Madariaga, die deze gezamenlij- lactie leidt, voornemens de resolu- ter sprake te brengen. Hij kan I; rekenen op de steun van ande delegaties, waaronder de Neder- mdse. Salvador de Madariaga heeft deze )tselinge samenwerking tussen bal gen en Franco's afgevaardigden iet einde van de burgeroorlog" ge temd. De groep Spaanse ballingen, twin- f man sterk, was al in München, jen daar twee eagen voor de aan- ing van het congres de uit veertig lianjaarden bestaande officiële de- jatie aankwam. Beide groepen na- ien contact met elkaar op en beslo- n de geëmigreerde socialistisch po- Bciis De Madariaga tot woordvoer- er van het gehele Spaanse „blok' te Inoemen. Foor het eerst In de groep van de veertig uit banje gekomen politici, die wordt [leid door de christen-democraat [li Robles, zijn verscheidene oud- .Volgens een gisteren in Hollandia Itgegevcn communiqué zijn maan- lag drie Nederlandse militairen, ge- fond en vier Indonesische parachu- Isten gedood bij een kort vuurge- jtcht. De gewonde Nederlanders zijn I. Bood (Nd. Vennep) en C. D. Jon- fcjan (Vlaardingen) en voorts een ergeant van de Kon. Landmacht, A. H. Hagemeyer, die echter over en- ïele weken weer dienst zal kunnen loen. Sergeant Hagemeyer kréég een jchotwond door een dij. Alle drie ferden opgenomen in het hospitaal h Sorong. Bij de gevechten werd kn parachutist gevangen genomen. falangisten, liberalen, christen-de mocraten en studenten en drie Bas- kische priesters. Het is voor het eerst sedert de Spaanse burgeroorlog, dat politici uit Franco-Spanje een ge sprek hebben aangeknoopt met ver bannen Spaanse politici. En dan nog wel met het opzienbarende resultaat, dat zij zich verbroederden en geza menlijk één revolutionair program ma onderschreven. Gil Robles sprak gisteren no*; voorzichtig van „een eensgezindheid die toevallig tot stand was gekomen, omdat beide groepen onafhankelijk van elkaar dezelfde gedachten over deze kwestie hadden". Voorwaarden In de ontwerp-resolutie stellen de zestig Spanjaarden als voorwaarden voor Spanjes aansluiting bij de EEG: herstel der democratische instellin gen door vrije verkiezingen; herstel van alle individuele vrijheden en de vrijheid van meningsuiting, met af schaffing van de regeringscensuur. Zij eisen de vrijheid van vakvereni- De zestig Spaanse afgevaardigden verklaarden allen, dat de overgrote meerderheid van het Spaanse volk wenst, dat deze ontwikkeling zich volstrekt volgens de regels van de po litieke voorzichtigheid, maar zo snel als maar mogelijk is. Bovendien ver bonden allen zich „af te zien van al le actief of passief geweld, voor, tij dens en na dit ontwikkelingsproces". Indonesië wenst gedaclitenwisseling Uit gezaghebbende Indonesi sche bron is vernomen dat Indonesië de zekerheid wil heb ben. dat zijn afgevaardigden inderdaad met de Nederlanders ter zake kunnen komen wan neer de besprekingen over Nieuw-Guinea worden hervat. Daarom zou er eerst, wat ge noemd werd een „gedachten- wisseling" met Nederland moe ten worden gehouden. De Indonesische zegsman verklaarde, dat Oe Thant en Bunker moeten trachten, deze voorafgaande ..gedachtenwisse- ling" tot stand te brengen. De waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, heeft gisteren een beroep op president Soekarno ge daan om in te stemmen met een zo spoedig mogelijke hervatting van de onderhandelingen met Nederland over de kwestie Nieuw- Guinea. In een telegram aan de Indo nesische president vroeg Oe Thant een afgevaardigde te benoemen voor hervatte onder handelingen met de Nederlan- landers „zo spoedig mogelijk als het U schikt" nu Nederland zijn bereidheid voor een hervat ting te kennen heeft gegeven. „Ook hoop ik dat er een eind zou kunnen komen aan alle vijandelijkheden aan beide zijden als de onderhandelingen eenmaal zijn hervat", aldus Oe Thant. Oe Thant maakte „met waar dering" gewag van Soekarno's verklaring in een dinsdag ont vangen brief, dat Indonesië bereid is de kwestie Nieuw- Guinea te regelen volgens de beginselen van het plan-Bun ker". „De Nederlandse afgevaardigden naar het mislukte vooroverleg met Indonesië over de toekomst van LAGERE TEMPERATUUR De Bilt verwacht van heden- tot porgenavond: Droog weer met aan hankelijk weinig, maar later van het boorden uit toenemende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen *est en noordwest. Over het alge- poen lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). STRANDVERW ACHTING I Ook morgen droog en zonnig Strandweer. In de middag echter iets poeier door een meer noordwestelijke wind. Temperaturen overdag 15-17 graden. Zeewater 11 graden. Vooruitzichten: nog overwegend 6>nnig strandweer, maar iets koeler oor zeewind. 9 juni 2on op: 4.21 uur; onder: 20 57 uur. Maan op; 11.24 uur; onder: 1.01 uur 'Hoogwater te Katwijk te 7 54 en 20.24 Uur laagwater te 3.29 en 15.49 uur. Dit nummer bestaat alt 16 pagina's Westelijk Nieuw-Guinea wilden een periode van 10 tot 15 jaar om het land te verlaten"zo heeft Soedjar- wo Tjondronegoro in een lezing voor studenten in Soerabaja gezegd. Seodjarwo, die deelnam aan dit vooroverleg, zei dat de Nederlanders Indonesië niet wilden volgen in de aanvaarding van het plan-Bunker. „Als de besprekingen hervat wor den, moeten wij eraan vasthouden dat wij gedurende een staking van vijandelijkheden nog steeds de be volking van West-Irian beschermen. Wij zijn nu de facto in het bezit van gebieden daar. De neergelaten para chutisten beschermen de bevolking", zo zei hij. Oorlog onnodig De New York Times is van oordeel, dat president Soekarno de internatio nale mening tegen zich krijgt als hü voortgaat „onnodig" oorlog te voeren. „Indonesië mag misschien een goede juridische basis voor zijn aan spraken hebben, het is duidelijk de schuldige partij als het zijn toevlucht tot militair geweld neemt", aldus het blad. „Vooral nu de kans op een vreedzame oplossing groter wordt, zijn nieuwe aanvallen onverantwoord. Inplaats van zijn militaire activiteit op te voeren, moest Soekarno liever meehelpen een zo gunstig mogelijke sfeer voor onderhandelingen te scheppen door die activiteit te ver kleinen", aldus de New York Times. Prins Albert van België maakte deze foto van zijn echt- genote Prinses Paola met haar jongste dochtertje. Prinses As- trid. Denen komen toch Opheffing van Cnevas-hallet is niet zeker Volgens de directie van theater Carré worden de aanvankelijke be richten van de opheffing van „Inter nationaal Ballet of the Marquise de Cuevas" thans weer betwijfeld. De leiding van het ballet heeft verschil lende voorbereidende maatregelen opgeschort. Voor dc voorstellingen in Nederland betekent dit dat de Deen se gastsolisten Henning Kronstam en Niels Kehlet volgens het oorspronke lijk programma optreden. Zoals bekend was hun optreden, na de eerste berichten over de op heffing, geannuleerd. Advertentie De Tweede Kamer heeft gis- ling genomen, fkvr. mr. C. W. 1.1 kamp van Sociale Zaken en Van teren het wetsontwerp inzake Wttewaall van Stoetwegen in Aart sen van Volkshuisvesting de huurverhoging in behande- gesprek met de ministers Veld- die het wetsontwerp verdedigen Uw modehuis Het Bedrijfschap voor de Kleinhandel in Aardappelen, Groenten en Fruit heeft in een telegram aan de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij zijn ver ontrusting uitgesproken over de stagnerende aardappelvoorzie ning. Het bedrijfschap geeft de ministers in overweging, de im port van aardappelen van oogst 1961 door middel van een subsi die te stimuleren. De importeur dan moet garanderen, dat deze aardappelen inderdaad op de binnenlandse maykt komen, en niet duurder worden verkocht dan voor de maximumprijs, die. zoals bekend, op het ogenblik voor de groothandel 30 en voor de kleinhandel 35 cent per kilo Zoals gemeld worden oun. Duitse en Poolse aardappelen van oogst 1961 aangeboden. Het is niet moge lijk gebleken op korte termijn vrij stelling van invoerrechten voor deze aardappelen te krijgen. Het Bedrijf schap voor de Groothandel en Tus senpersonen in Aardappelen had hierom gevraagd, om een voor de importeurs lonende import mogelijk te maken en het in transito doorstu ren naar andere landen te voorko men. Moeilijkheden grossier uitverkocht is, terwijl een andere grossier onder de gegeven omstandigheden niet zo gemakkelijk is te vinden. Van andere plaatsen hoort men weer dat er nog wel voorraad is. en ook verneemt men wel van houders van aardappelen, die de aardappelen niet voor de ma ximumprijs uit handen willen geven, omdat ze er zelf meer voor betaald hebben. koppelverkoop Er zijn ook wel kleinhandelaren die door „bijzondere" verkoopmetho den onder de prijsregeling uit pro beren te komen. Zo zijn er bijvoor beeld die de aardappelen geschild willen verkopen en daarvoor iets be rekenen; ook wordt wel melding ge maakt van koppelverkoop: er wor den bijvoorbeeld aardappelen ca deau gegeven bij sinaasappelen maar de prijs van de sinaasappelen wordt zo gesteld dat de „gratis" aardappelen meer opbrengen dan minister De Pous bedoeld had. Aanvoer groeit Inmiddels gaat in Noord-Holland de aanvoer van nieuwe aardappelen in stügende lyn: eergisteren waren het duizend, gisteren tweeduizend en vandaag 4500 kilo. Maar voldoende om alle aardappelzorgen weg te ne men is dat niet. Die zorgen houden we nog wel een dag of tien, meent de handel. Advertentie „DE HOUTHAL", Hogewoerd 99 - Telefoon 22536 Hier en daar komen er moeilijk heden voor bij de aardappelvoorzie ning. Sommige kleinhandelaren kun nen bij hun eigen grossier geen aardappelen meer krijgen omdat die Advertentie (Van onze Parijse correspondent) In Algerije hebben zich zeven politieke groepen laten inschrij ven voor de campagne, die het referendum over het zelfbeschik kingsrecht op 1 juli a.s. zal moe ten voorbereiden Onder die ze ven bevinden zich de concurre rende nationalistische bewegin gen FLN en MNA (de partij van Messali Hadj), alsmede „filialen" van de communisten, de socialisten van Mollrt en de links-socialisten van Mendès- France. Ook is er nog een be weging. waarin Europeanen en moslims zich hebben verenigd met het doel de akkoorden van Evian in daden om te zetten. Vermoedelijk zal het referen dum om een ja of nee verzoeken op de dubbele vraag of Algerije afhankelijk moet worden en zijn toekomst in nauwe betrekking met Frankrijk tegemoet wil tre den. Aan een overweldigend ja woord behoeft ook bij dit refe rendum dus niet getwijfeld te worden. Intussen was gisteren in Algerije het woord weer aan het geweld. De OAS had haar bedreigingen met veel doortastendheid waargemaakt door politiebureaus, postkantoren, univer siteitslokalen en andere openbare ge bouwen met kneed- en fosforbommen te vernielen. In de vermaarde uni versiteitsbibliotheek van Algiers gin gen meer dan een half miljoen. 1 veelal onvervangbare boeken in vlammen op. Er vielen voorts elf do den. allen moslims en ook nog ge wonden i w. enkele Europeanen. De persdienst van de Voorlopige Algerijnse regering meldt uit Tunis, dat dorpsbewoners in verlaten mijn gangen bij Ain Meloek, ten zuidwes ten van Constantine, de lichamen van negenenveertig Algerijnen heb ben ontdekt. Volgens de persdienst is dit het vierde massagraf dat in de afgelopen twee maanden in het ge bied rond Constantine is gevonden. In een klandestiene radiouitzending verklaarde een woordvoerder van de OAS, dat hij vóór het weekeinde niet kon zeggen wat er zal gaan gebeuren. „Alles is nog mogelijk", zo zei hij. Hij gaf de raad banksaldi over te ma ken naar Frankrijk. „Wij zullen ech ter niet vertrekken en achterlaten wat wü hebben opgebouwd", aldus deze woordvoerder. Zie ze allemaal op Leidens grootste koelshow. U wordt hier wegwijs gemaakt, zonder koopdwang. U ziét de verschillen, léért over koel kasten, hóórt waar in üw geval op letten moet. Ook de betaalwijze is van belang: welke zult kiezen? Kom wijzer worden: Doezastraat 22, 2-6 uur, zaterdags 9-6 uur. (Is voor en na) een Doezastraat 5, Leiden Tel. 26164 (na 6 uur 33878) Vanmorgen vroeg zijn dertien Oost duitsers er op opzienbarende wijze in geslaagd naar West-Berlijn uit te wijken. Zij overmeesterden de kapitein en de machinist van een Oostduitse excursieboot en meerden met de boot aan de Westberlijnse Spree oever. Bij de vlucht openden Oostduitse grensbewakers het vuur. Dit leidde ertoe, dat de Westberlijnse politie ook ging schieten. De vluchtelingen zyn acht mannen, vijf vrouwen en een zuigeling. Zy waren voor het merendeel in dienst van een OostberRjnse onderneming die boottochten organiseert en had den al lang een plan voorbereid om te vluchten. Gisteravond voerden zy de kapitein en de machinist dronken. Naar schatting zijn enkele honderden kogels door de Oostduitse grens bewakers uit twee patrouilleboten afgevuurd. De vluchtelingen zijn evenwel ongedeerd aan wal ge komen. De kapitein en de machinist van de ple/.ierboot zyn vervolgens naar Oost-Berlyn teruggevaren. GRATIS OVERHEMD of DAS by aankoop van kostuum of jas. Kamgaren TWEN-KOSTUUMS Italiaanse style, vanaf POPLIN-DRY-SIL REGENJAS vanaf f 37.75. f 89.75. HAARLEMMERSTRAAT 149 (t.o. Janvossensteeg) Schakelzegels worden in betaling aangenomen. Uit het Leidsch Dagblad van l 11 Junij 1862: Te St. Omer stierf dezer i dagen een oud hartstochtelijk fooker die 682 -pijpen, de een i al fraaier dan de andere, t heeft nagelaten. j In een koffiehuis op het j Prater te Weenen, geeft thans een troep koorddansers voorstellingen, waarbij een i 74-jarige matrone, zekere i madame Porte, de moeijelijk- ste kunsten verrigt.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1