Antwoord van Soekarno ^oert nader toi gesprek O.A.S. HEROPENT DE VIJANDELIJKHEDEN Bespreking in Moskou over de rode economie Geen tegenstelling ft tussen Luns en mij Labour wint zetel op conservatieven dankzij liberalen (9ud Me ON ■4 Ambassadeur Van Roijen verklaart it Actie tegen versobering de Euromarkt en in behandeling Onderhandelingen afgebroken V oor kampbeul zeven jaar OAS SLAAT WEER TOE Met Pinksteren 3 dagen vers brood HOUT - BOARD - TRIPLEX teuws »ht 1 maart 1860 DONDERDAG 7 JUNI 1962 No. 30672 LEIDSCH DAGBLAD luteal h A h van DisDoecK lofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR lEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 tallen binnenlandse en buitenlandse journalisten, die in Ned. Nieuw- Guinea volledige bewegingsvrijheid genieten en zonder censuur hun be richten naar alle delen van de wereld kunnen verzenden, verkeren in de gelegenheid zich volledig op de hoogte te stellen. Nederland heeft meerdere malen verklaard niets te verbergen te heb ben en V.N. waarnemers uitgenodigd zich ter plaatse van de omstandig heden te vergewissen. Het is echter Indonesië dat zich hier tegen verzet. De Papoea's blijken bovendien zo weinig gediend te zijn van de be scherming door Indonesië, dat overal waar Indonesische infiltranten zijn binnengedrongen de Nederlandse strijdkrachten, het Papoea-vrijwilli gerskorps en de mobiele politie krachtdadig door de locale bevolking worden gesteund". Weer een unie Syrië— Egypte Premier Basjir Azmeh van Syrië heeft gisteren in een radiorede aan gedrongen op vorming van een fe derale unie van Syrië en Egypte. Hij hoopte dat ook Irak tot deze unie zou toetreden. Op 1 februari 1958 lieten de re geringen van Syrië en Egypte weten, dat hun landen zich verenigd had den in de Verenigde Arabische Re publiek. Beide landen kwamen on der een leider. Syrië verbrak de unie in september van het vorig jaar na dat er een opstand van militairen was uitgebroken. De opstandige mi litaire leiders verklaarden toen. dat hun verzet gericht was tegen de „ti rannie en corruptie" van Nassers re gime. Basjir pleitte voor de vorming van een federale unie. Hij zei geen voor stander te zijn van een algehele unie. De Syrische regering zou con tact opnemen met Egypte over de vorm. waarin de unie gegoten zou moeten worden. In Cairo hebben afgevaardigden van Egypte, Syrië, Jordanië. Marok ko en Koeweit gisteren een verdrag voor de economische eenwording van de Arabische landen getekend. In D n XM r het verdrag „ordt aangedrongen op Bul<lan'e' Bwten-Mongolie heeft volledige economische eenwording waarnemers gestuurd. Agenda- van de Arabische landen binnen een j punten zijn: een communistische termijn van tien jaar. tegenactie tegen de Euromarkt, Senaat in V.S. egen hulp aan Oost—Europa In Moskou is gisteren achter gesloten deuren een topconfe rentie begonnen van de Come- I con, de communistische organi satie voor onderlinge economi sche hulp. Vertegenwoordigd i zijn de Sowjet-Unie, Polen, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije, Roemenië „Het antwoord van Soekarno aan Oe Thant is weliswaar ^ieinig vriendelijk en weinig hoffelijk gesteld om het maar liplomatiek te zeggen maar ik meen dat we hierdoor toch een em(luk dichter zijn gekomen tot een gesprek", aldus verklaarde de ■■Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, jistermiddag bij zijn aankomst op Schiphol, waar hij met grote fertraging arriveerde. ,,Ih kom eigenlijk om te zeggen dot ik niets te zeggen lieb", zei hij bij |et betreden van de perskamer. „Maar in het vliegtuig nam ik kennis K<" een bericht, waarin werd gezinspeeld op tegenstellingen tussen ninister Luns en mij. Ik kan U zeggen dat die tegenstellingen absoluut jiff bestaan. Evenmin heb ik er behoefte aan gehad naar Nederland te Iomen. Ik ben echter door de regering ontboden". de hand Geen opzet Dr. Van Roijen zou gelijk femeld aanvankelijk 's mor- hens in Nederland zijn aange komen met het New York- oestel, dat ook de Papoea-ver- (egenwoordiger Nicolaas Jouwe paar Schiphol bracht. ,,Dat is been opzet geweest", zo ver klaarde hij. Het toestel dat de ambassadeur van Washington paar New York. bracht had fechter vertraging vanwege het plechte weer. Dr. Van Roijen vertrok daarom met de eerstvol gende gelegenheid naar Londen. „Ook dit was geen opzet mijne beren, ik kon echt niet sneller hier zijn". De ambassadeur werd op —(Schiphol verwelkomd door mr. ■"|De Hoop Scheffer, secretaris van minister Luns, en stelde het Heinrioh Wessel, een 57-jarige 'oormalige kampbewaker in het na- i-concentratiekamp Sachsenhausen, s gisteren in Verder (West-Duits and) veroordeeld tot zeven jaar ge- angenisstraf wegens medeplichtig heid aan moord op 16 mensen en negens doodslag op een persoon. Wessel is meer dan twee jaar in Voorarrest geweest. Deze tijd zal van le straftijd afgetrokken worden. De veroordeelde is er ook van be schuldigd bevel gegeven te hebben tot het vermoorden van 300 Russi sche krijgsgevangenen. op prijs nog even de hand te drukken van K.S.G.-vertegen- woordiger mr. E. N. van Klef- fens, die op het punt stond naar Londen te vertrekken. Een woordvoerder van het ministe rie van Binnenlandse Zaken, om commentaar gevraagd op het ant woord van president Soekarno aan Tweemaal kwam gisteren op Schiphol Nieuw-Guinea ter sprake bij persconferenties. Am bassadeur dr. JH. van Roijen (rechts) deed het erg kort af toen hij uit Washington kwam voor overleg met de regering: „Niets te zeggen De heer N. Jouwevice-voorzitter van de Nieuw Guinea-raad (links) had iets meer te vertellen. Hij heeft VN-bijeenkomsten bijgewoond en gaat binnenkort terug naar Nieuw-Guinea. de waarnemend secretaris-generaal van de V.N., verklaarde het volgende: „De bewering dat Indonesië zyn militaire activiteiten dient op te voe ren met het doel tevens om de be volking van West-Papoea te bescher men tegen de toenemende wrede onderdrukking door Nederland, is even leugenachtig en lachwekkend als de beweringen, dat honderden onschuldigcn zouden zijn gedood of gevangen gezet en dat aan anderen de vrijheid zou zijn ontnomen door opsluiting in het „beruchte concen tratiekamp aan de Boven Digoel", dat voor dat doel blijkbaar weer in gebruik zou zijn genomen. De enige Papoea, die in Ned. Nieuw-Guinea werd vermoord, is doodgeschoten door Indonesische valschermtroepen. Tien- Ofschoon de OAS-omrotper besloot met de opmerking dat het opnieuw openen van onderhandelingen tussen vertegenwoordigers der Europese en mohammedaanse gemeenschappen in Algerije altijd mogelijk was, ver wacht men als onmiddellijk gevolg van de jongste beslissing van de OAS, (Van onze Londense correspondent) verloren de helft van het aantal stemmen, het liberale stemmen- tal werd meer dan verdubbeld. Algemeen wordt de Labourzege als een nieuw bewijs voor het gebrek aan populariteit van de regering be schouwd. De liberalen zijn de grootste magneet voor de zogenaamde zwe vende kiezers en ook in Middlesbo- rough is de Labourkandidaat in feite door de liberale kiezers in het za del geholpen. Hiermede is de vrees van de conservatieven bevestigd, dat Labour eventueel in staat zou kun nen zijn de regeringsmacht te ver overen. indien de liberalen erin sla gen de Tories een groot aantal stem men afhandig te maken in districten, waar het aantal Labourstemmen constant blijft. Middlesborough is daarom thans het grote voorbeeld. Om even de nauwkeurige cijfers te geven: Labour behaalde 15.095 stern- Dezen wisten Imen «tegen 15.892 in 1959). de con- L/ezen wisien servatieven 12.825 (tegen 24.602 in 1959), liberalen 9.829 (tegen 4.336 in 11959Er waren ook nog twee onaf- hankelijken, die een gering aantal De Engelse socialistische partij (Labour) heeft voor de eerste maal sinds de algemene verkie zingen van 1959 een Lagerhuis- zetel op de conservatieven ver overd. Dit gebeurde gisteren bij de tussentijdse verkiezingen van West-Middlesborough, waar de vroegere conservatieve meer derheid van 8710 stemmen werd omgezet in een Labourmeerder- heid van 2270. Opmerkelijk was dat Labour op hetzelfde niveau bleef en de winst alleen dankt aan de liberalen namelijk de conservatieven een qroot aantal stemmen afhandig j iiaiir.ciijr.cn, uic ccn te maken: de conservatieven l stemmen verwierven. (Van onze Parijse correspondent) In een piratenuitzending heeft gisteravond de OAS in Algerije hervatting der vijandelijkheden aangekondigd. De omroeper, die zich de „woordvoerder van het opperbevel van het Geheime Leger" noemde, verklaarde dat de onderhandelingen tussen Europeanen en Algerijnen in het slop waren geraakt door „gaul listische sabotage Hij zei: „De OAS zal daarom vanavond haar vrijheid van handelen hernemen, waarbij het optreden van onze commandogroepen speciaal op economische doelen zal zijn ge richt. De daad werd meteen bij het woord gevoegd, want drie kwartier daarna werd een postkantoor in Algiers door een kneed- bomexplosie volkomen vernield. dat de stroom van repatrianten de komende dagen weer zal toenemen. Alleen gisteren al. op één dag dus, bedroeg hun aantal al meer dan 7.000. Het afbreken van de geheime be sprekingen tussen de PLN en de OAS is gebeurd twee dagen voor het be gin van de campagne voor de volks stemming. waardoor op 1 juli alle Al gerijnen over hun lot zullen mogen beslissen. De OAS zal nu dus ook niet onder het mom van een politieke partij aan die campagne kunnen deelnemen. Wel hebben uit de Euro pese hoek de socialisten en commu nisten ingeschreven. Het feit dat Salan gisteren niet de oproep-voor-een-grote-ver- zoening van Jouhaud (die zijn aan hangers verzocht de moordenaarsmes sen nu maar weer in de scheden te steken) heeft willen ondertekenen, zal zeker veel hebben bijgedragen tot deze nieuwe verscherping der ver houdingen in Algerije. De advocaten van Salan gaven gistermiddag een communiqué uit, om te protesteren tegen de minister van Justitie, die hen geweigerd had hun cliënt in zijn cel te bezoeken. De advocaten betichtten tevens, op nogal onduidelijke gronden, overheid en pers ervan de eer van Salan in ilJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Verzekering voor motorrijtuigen 1 juli duurder De contact-commissie „motor rijtuigverzekering" heeft meege deeld dat een groot aantal ver zekeraars in Nederland besloten heeft om met ingang van 1 juli 1962 de standaard W.A.-dek king voor motorrijtuigverzeke ringen te stellen op f 250.000 per gebeurtenis. De verzekeraars zullen in aansluiting daarop, voor autoverzekeringen een op slag op de huidige premie gaan berekenen van f 15. f 20.of f 25..afhankelijk van het feit of de maatschappij een huidige standaard W.A.-dekking geeft van f200.000, f 150.000 of f 100.000 per gebeurtenis. Voor motor- en scooterverzekeringen zal de opslag f 7.50 gaan bedra gen en voor bromfietsen f 5. De verzekeraars zijn hiertoe over gegaan, „omdat meer en meer blijkt, dat de W.A.-dekking op motorrijtuig verzekeringen, welke bij de meeste maatschappijen varieert van f 100.000 tot f 200.000. in sommige gevallen niet meer voldoende kan worden ge acht". De verzekeraars hebben zich ook beraden over „het probleem van de steeds stijgende schade-uitkeringen, welke het evenwicht tussen premie en schade dreigen te verbreken". De verzekeraars hebben besloten om, eveneens met ingang van 1 juni 1962 gezamenlijk twee herzieningen in de premieberekening toe te passen. Deze zullen zyn: een afschaffing van de korting op de premie, welke veelal gegeven wordt voor het sluiten van meerjarige contracten. (Deze korting is veelal 5%). Voorts het han teren van een uniforme regeling voor de z.g. no-claim-korting. Besloten is namelijk om deze korting voortaan te stellen op maximaal 10% na één jaar, 15% na 2 jaar en 20% na 3 drie jaar schadevrij rijden. Al deze maatregelen zullen van 1 juli af worden toegepast op nieuw te sluiten verzekeringen en bij ver vanging van het motorrijtuig, dan wel overschrijving op een andere verzekerde op bestaande contracten Bestaande polissen blijven echter met de daarop voorkomende condi ties van kracht. In Algiers heeft de OAS vanmor gen weer toegeslagen. Bij twee aan slagen kwamen vier moslims om het leven. In de voorstad Hoessein-Day schoten Europeanen, die in een auto zaten drie moslims dood. In de stad zelf werd een mohammedaanse kran- tenventer neergeschoten. De moor denaars zyn niet gegrepen. IIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW verband met Jouhands brief door het slijk te willen halen. Het is achteraf intussen gebleken, dat de beide voormalige OAS-leiders al meer brieven met elkaar hadden gewisseld. De regering had besloten één van die brieven dinsdagavond onverwacht openbaar te maken, met de bedoeling druk uit te oefenen op de OAS en zo de geheime beraad slagingen in Algiers te doen slagen. Doordat Salan echter is blijven zwij gen en het initiatief van Jouhaud niet heeft gedekt, is deze manoeuvre dus evenmin geslaagd en is het effect zelfs eerder averechts gewor den. 9 Slot op pag. 2 opstelling van een versoberings programma voor de communisti sche landen, nadere beschou wing van de coördinatie van de rode twintig-jarenplannen, die lopen tot 1980. Volgens Westelijke waarnemers is er een hervorming in de maak van de huidige samenwerking in het ka der van de Comecon. Men zou willen overgaan tot economische eenwor ding naar het voorbeeld van de Euro- markt. Voorts zou de conferentie aan premier Chroesjtsjow gelegen heid kunnen geven de moeilijkheden in de Sowjetrussische landbouw te verklaren, de leiders van het commu nistische blok te wijzen op de opoffe ringen. die de Sowjet-Unie zich heeft getroost om de economie van enkele leden-staten te verbeteren en hun te vragen tot welke opofferingen zij be reid zjjn. Oost-Europa zal ook rekening moe ten houden met het standpunt van de Euromarkt. De EEG-commissie heeft in Brussel bekend gemaakt, dat zij wenst te voorkomen, dat de com munistische landen zonder tegen prestatie profiteren van de komende vrijmaking van de handel in be paalde landbouwprodukten van niet- EEG-landen met de gemeenschap. De commissie heeft daartoe aan de EEG-ministerraad een voorstel ge- i zonden om die landen niet te laten delen in de opheffing van de contin- i ^enteringen. Voor de Sowjet-Unie is deze EEG-maatregel van weinig be tekenis. maar landen als Polen en Bulgarije hebben een aanzienlijke I uitvoer van pluimvee, vlees, eieren, rogge en mout naar de landen van j de gemeenschap. Bulgarije overweegt reeds tegenmaatregelen De Amerikaanse Senaat heeft gis teren met 57 tegen 21 stemmen een voorstel goedgekeurd om elke Ame rikaanse hulpverlening aan commu nistische landen af te snijden. Voor de stemming had de Ameri kaanse regering goedkeuring van het voorstel sterk afgeraden. Het voor stel is een amendement op een wets ontwerp tot het verstrekken van Amerikaanse hulp aan het buiten land voor een bedrag van 4.662 mil jard dollar. Volgens de Amerikaanse regering zal het gevolg van het amendement zijn, dat de toch al niet grote hulp van de VS aan Joego-Slavië me rendeels in de vorm van landbouw produkten zou ophouden. De VS zouden Joego-Slavië ook niet 10 mil joen dollar kunnen lenen voor de ontwikkeling van het land in het begrotingsjaar, dat 1 juli a.s. begint. Bovendien is volgens de Ameri kaanse regering op het ogenblik het politieke evenwicht, binnen de com munistische wereld „zeer delicaat". Het door de Amerikaanse Senaat goedgekeurde amendement verlangt de intrekking van elke hulp waar onder ook schenkingen of het ver kopen van landbouwoverschotten „aan welk land ook, dat door het communisme of marxisme wordt overheerst". (Het amendement is o.m. ook gericht tegen de verkoop van Amerikaanse landbouwproduk ten aan Polen). Drie Laotiaanse prinsen in Vlakte der Kruiken Vandaag zouden de drie Laotiaan se prinsen in de Vlakte der Kruiken bijeenkomen om te trachten een re gering van nationale eenheid te vor men. Als voorzitter zal de neutralis- tische Prins Soevanna Fhoema fun geren, aan wie de koning de taak van de vorming van een regering heeft opgedragen. De rechtse Prins Boen Oem zal worden vergezeld door ge neraal Phoemi Nosavang en enkele ministers van de regering in Vien tiane. Generaal Phoemi zei gisteren, dat de hangende kwesties in één dag ge regeld kunnen worden. Het belang rijkste vraagstuk zal het verdelen van de sleutelposities zijn. De enige voorwaarde, die Vientiane stelt, zo zei hij, is dat Prins Soevanna garan deert. dat deze niet in communisti sche handen vallen. „De Prins moet bewijzen, dat hy werkelijk neutraal is en wij zullen zyn gezag alleen aanvaarden, indien hij dit bewijst", zo lichtte hij toe. In antwoord op vragen zei de ge neraal, dat zyn delegatie niet langer in Khang Khay zou blijven dan tot hedenavond en dat hy 's avonds nog in Vientiane zou terugkeren, zelfs als de onderhandelingen nog niet geëin digd zijn. „In het geval dat Prins Soevanna dit wenst zullen wy terug komen, maar omdat wij nu naar de Vlakte der Kruiken gaan, zullen wy het op prijs stellen Prins Soevanna in Vientiane te ontvangen indien hij de besprekingen wil voortzetten. Het zelfde geldt voor Prins Soevannoe- vong" (de pro-communistische Lao tiaanse leider). Versterking voor Nieuw—Guinea Maandag 11 juni a.s. zal het eerste vliegtuig van Schiphol naar Willemstad vertrekken met militairen aan boord, die voor versterking naar Nieuw- Guinea gezonden worden. Het ligt in de bedoeling zo veel vluchten te maken, dat op 25 juni a.s. 800 militairen kun nen embarkeren als de „Zuider kruis" in de haven van Willem stad ligt. Pit schip zal de militairen naar Nieuw-Guinea brengen. Oudbakken ls een woord dat bij heer lijk krokant Finnbrod niet voorkomt. Finnbrod is kersvers, blijft kersvers. Het is in speciale ovens van binnen uit diepdoorbakken tot de hoogste graad van krokantheid. Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan (bevat geen suiker). Finnbrod met boter en normaal beleg is een heerlijk ontbijt» gezonde lunch. Neem een pak in huis voor Pinksteren, elke dag vers brood» zelfs op Pinkster-Drie! „DE HOUTHAL", Hogewoerd 99 - Telefoon 22536 WEERBERICHT AANHOUDEND ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog en zonnig weer. Zwakke tot matiee wind tussen noordoost en noord. Ongeveer dezelfde middag - temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING Het centrum van hoge druk boven de Noordzee weet zich te handhaven en brengt ook morgen zonnig en fraai strandweer. In de middag ma tige wind tussen noord en noordoost. Temperaturen van 17 tot 19 graden. Zeewater 11 graden. Vooruitzichten: voorlopig nog zonnig en goed strand weer 8 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 7.19 uur; onder: 0.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 7 07 en 19.31 uur; laagwater te 2.45 en 15.07 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's Uit het Leidsch Dagblad van 1 10 Junij 1862. AdvertentieLogement, koffiehuis en billard, „De Ro- mein", Mandenmakerssteeg. De onderget. bij zijn loge- ment, koffiehuis en billard gevoegd hebbende, beveelt zich vriendelijk in de gunst zijner Stadgenooten aan. J. v. Berkel. Te Sheffield had men ver nomen dat de doodgraver de lijken opgroef en deze ver kocht aan chirurgijns-vereni gingen. De bevolking stak het huis van de doodgraver in brand na het van binnen ge heel te hebben vernield.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1