'hans wellicht periode van consolidatie CAMERA ACTIE I' Schema voor evacuatie der bevolking gereed Clir. politieambtenaren hebben kritiek op de geheimzinnigheid iOon- en prijsbeleid oept problemen op Strijd om de afzetmarkten 4 Televisie is voor Geref. gemeenten onaanvaardbaar Indonesiërs kregen geen steun van de Papoea's Geestelijke ontoereikendheid Vertrouwen in de regering is ernstig geschokt Geen godsdienstoefening met rooms-katholieke patroons •richt 1 maart 1860 Woensdag 6 juni 1962 Derde blad no. 30671 Jaarverslag Verbond Ned. W erkgevers iderlandse industriëlen zijn thans niet somber of pessimistisch md. Met vertrouwen hebben zij ook hun taken in 1962 aan- 1. Zij weten daarbij dat de tegenwind op tal van gebieden er is geworden. Wanneer hun de armslag wordt gelaten om Ban de gewijzigde conjuncturele en handelspolitieke verhou- n aan te passen en als hun in het bijzonder geen te strak ilijf van overheidsmaatregelen wordt opgedrongen, zal de aangebroken periode wel eens kunnen blijken er een te zijn onsolidatie. Daarna kan dan weer met volle kracht worden gegaan in de richting van meer activiteit en welvaart voor ons volk. staat vermeld in het jaarverslag over 1961 van het Verbond Nederlandse Werkgevers. jaar 1961 was zeker nog een in hoogconjunctuur, zo wordt (gemerkt. Het kenmerkte zich door de bekende kwalen van n situatie zoals die ook in de 1955/1956 werd ondervonden, is vooral een combinatie van ukken en gebeurtenissen die en eigen karakter heeft gege- de gebeurtenissen die aanlei- ibben gegeven tot vragen die :hts ten dele een oplossing gevonden, worden genoemd: idelijke afzwakking van de Ie tendens in de conjunctuur aantal belangrijke afnemers in het bijzonder geldende rest-Europa, een verscherpte icurrentie voor verscheidene iële sectoren op deze afzet- in binnen- en buitenland, luatie van de gulden, waar effect bepaaldelijk nog niet erkt, de noodzaak om de ontwikkeling op het ge- de verkorting van werktü- ondergaan, een vrijwel overal Bige tendens tot verkleining fabrikantenmarges, een ver ing van de produktie of van pansietempo, een overheidspo- die de spanning tussen begrip idernemerszijde voor die poli- de dagelijkse problemen voor Irijven anderzijds steeds voel- r maakte. Tenslotte een zich jker aftekenen van de gevol- m de besluiten over de Euro- ntegratie. rts wordt opgemerkt dat het andse industriële bedrijfsleven al moeten blijven instellen op (enemende strijd om de afzet- Verkorting arbeidstijd irschijnlijk zal pas over enkele een beeld kunnen worden ge- A-a >eta srkelijk Leven NED. HERV. KERK ■toepen te Boven-Hardlnxveld J. girden te Bruchem en Kerkwijk Ufsen (toez.) K. v. Liere te Wol- idijk te Katw. a/Z (7e pred.pl.) J. rkel te Huizen (N.-H.) te Oos- mik (2 vacatures) R. H. Wissink fbiplulden en H. K. Stauttener te eker te Bennekom (vac. C. (toez.) W. Vroegindewey te Bar- 11 te Gorinchem (vac. W. G. I) (toez.) W. van Bruggen te ismilde te Hilvarenbeek I. J. pt, kand. te Amsterdam. Aange- in naar Julianadorp-Callantsoog irheul. kand. te Amsterdam. Be- d tot vicaris te Amsterdam idorp-Oostzaan) B. Scanky. bij- I ln het pastoraat te Buiksloot, ia GEREF. KERKEN toepen te Laar (Graafschap Bent- Duitsland). Waardhuizen c.a. en atBUtkamp A. H. Leij. kand. te Alk- Aangenomen naar Raamsdonks- Drimmelen C. Warner, kand. te erdam. die bedankte voor Nieuw- Zevenhoven. Opperdoes. Rilland- Scharendijke en voor Schoon- 1. Bedankt voor Spijkenisse (2e L. H. Kwast te Andijk. KERKEN (VRIJGEMAAKT) etal te Helpman (Gron.) (2de pl.) M. J C. Blok te Utrecht- i-West en J. Kok te Enschede- Aangenomen naar Oostelijk-Fie ld H. Stolk te Blokzijl, die be- te voor iJsselmuiden-Grafhorst. ICHR. GEREF. KERKEN roepen te 's-Gravenhage-Zuid I. ïuyne te Rotterdam-Centrum. vangelie van Johannes in handtasjes *t Phillippijnse Bijbelgenoot- 3 heeft fantasierijke zakenlie- bereid gevonden mee te werken 5eiverspreiding van de schrift. Een ;KÊkant van handtasjes plaatst een Iplaar van het evangelie van Jo- ïes in elke tas die hij aflevert, collega in plastics doet een deel Ile bijbel in de plastic kleding en die hij in de handel brengt. Prinses Sophia tot t.-K. Kerk overgegaan inses Sophia van Griekenland, #ïortgeleden met Don Juan Carlos, »on van de Spaanse troonpre- p«nt, in het huwelijk is getreden, iap 31 mei op Korfou (een van tonische eilanden) tijdens haar ieSlijksreis tot de Rooms-Katholie- (fcterk overgegaan, aldus is uit de ofving van het prinselijk paar omen. Prinses behoorde tot de Grieks- lodoxe Kerk en het Vaticaan had haar huwelijk met de rooms- Hiolieke Spaanse Prins dispensa- Verleend. -et prinselijk paar is maandag Paus Johannes in particuliere entie ontvangen. vormd van de feitelijke invloed van de arbeidstijdverkorting. Ook de werktijdverkorting is een factor die vooral een prikkel zal vormen tot het zoeken van middelen tot steeds verdere produktiviteitsverbetering. De neiging tot diepte-investeringen zal er aanmerkelijk door worden ver groot. Dit beschouwt het verbond als de enige weg waarlangs in het hui dige klimaat kan worden bereikt dat de Nederlandse nationale industrie kan blijven meeconcurreren met het buitenland en de uiteindelijke wel vaartsvergroting die in het bijzonder met de Europese integratie wordt be oogd kan worden gerealiseerd. De conjunctuurpolitiek van de overheid heeft de industriële onder nemingen in uiteenlopende mate maar toch op een breed vlak, voor tal van additionele moeilijkheden ge steld. De grootste problemen waarmee de industrie te kampen heeft zijn die welke voortvloeien uit het loon- en prijsbeleid. „Het is", aldus het ver slag. „in ons land een vrijwel alge meen aanvaard standpunt dat, zeker in een land met een open economie als het onze, in een goed uitgebalan ceerd geheel van sociaal-economiscbe politiek een loon- en prijspolitiek niet kan worden gemist. Steeds zal het nodig blijven de concurrentie positie van onze bedrijven te bewa ken door het voorkomen van het voorkomen steeds aanwezige gevaar van de loon- en prijsspiraal. Synode beslist: De generale synode van de Gereformeerde Gemeenten, die ge durende twee dagen in besloten zitting in Utrecht heeft vergaderd, heeft besloten dat televisie voor de leden van de gereformeerde ge meenten niet aanvaardbaar is. Verder heeft de synode uitgespro ken. dat de bijbel echtbreuk een gel dige reden voor echtscheiding noemt. De synode werd namens de gemeente van Goes geopend door ds. W. Hage uit. Middelburg. Tot leden van het moderamen wer den gekozen de heren ds. A. Vergunst te Rotterdam, praeses. ds. L. Rijksen. vice-praeses. ds. K. de Gier te Den Advertentie nog slechts tjm 9 juni 7,50, 10,- of 1®> J Inlichtingen bij uw fotohandelsar Haag en ouderling D. Kodde te Zou- telande, scribae. ouderling N. W. Schreuder. Quaestor ouderling P. v. d. Vlis. plv. scriba en ouderling A. J. Schot. plv. quaestor. De synode verzond aan HM de Ko ningin een telegram van hulde en trouw. T.a.v. het verzoek van het convent van kerken in oprichting om de pre dikanten, die namens de Geref. Ge meenten zitting hebben als officiële deputaten te benoemen, besloot de synode daaraan niet te voldoen, maar te blijven hij het besluit van haar voorgangster (1959). De synode benoemde een commissie bestaande uit de heren ds. L. Rijksen, ds. K. de Gier. ds. H. Rijksen. ds. A. Vergunst en ouderling D. Kodde om van antwoord te dienen op het rap port van de Geref. Kerken inzake „Oecumeniciteit en pluriformiteit." De synode besloot, dat het werk in Spanje zal worden verzorgd door de putaten voor de inwendige zendine. Tot curatoren van de theologische school te Rotterdam benoemde de sy node ds. A. F. Honkoop te Goes, ds. A. Hofman te Zeist en ouderling J. van Beveren. primi en ds. A. Ver gunst. ds. H. van Gilst en de ouder lingen A. J. Schot en G. Beens, se cundi. Tot docent werd benoemd ds. K. de Gier te 's-Gravenhage. De synode trok haar vroeger be sluit. waarbij een tijdslimiet gesteld werd t.a.v. het beroepbaar zijn van een predikant weer in maar sprak uit dat wanneer een predikant binnen drie jaar van standplaats verandert de roepende gemeente aan de ge meente, die de predikant verlaten gaat, de redelijk gemaakte kosten be hoort te vergoeden. Ton Keiling en Herbert Joeks hebben gisteren een bezoek ge bracht aan een circus in Arn hem, waar zij geoefend hebben voor een olifantennummer, dat zij brengen in het programma voor de stichting Blijvend Ap plaus". Het tweetal in actie met een zesjarige olifant. Dr. Platteel deelt mee: Gouverneur dr. P. J. Platteel heeft vandaag te Hollandia mee gedeeld, dat de Nederlandse regering een schema gereed heeft voor de evacuatie der burger-bevolking uit Ned. Nieuw-Guinea in geval van een uiterste noodtoestand. Hij zei van mening te zijn, dat met de naar N.-Guinea gezon den versterkingen, de militaire autoriteiten in staat zullen zijn het hoofd te bieden aan eventuele verdere ontwikkelingen. Uitdaging van deze tijd: Mens wordt verleid hoogste goed in materialisme te zoeken Dankbaarheid voor geestelijke groei en vooruitgang vormde de grondtoon van de jaarvergadering van De Moeder-Kerk. The First Church of Christ. Scientist, in Boston. Massachusetts, die door Christian Scientisten uit vele landen, waaronder ook Neder land, maandagmiddag werd bijgewoond. Onwrikbaar vertrouwen in de on begrensde hulpbronnen van God opent de weg naar een blijvende op lossing van ieder menselijk probleem, verklaarde de Christian Science Raad van Directeuren in zijn speciale boodschap. Gevallen van geestelijke genezing, die op de bijeenkomst werden voor gelezen, getuigen daarvan. NIEUWE PRESIDENT Tot president van De Moeder-Kerk voor het komende jaar werd Ralph E. Wagers uit Boston en Chicago be noemd. De heer Wagers, die afkom stig is uit Michigan, is een bekende Christian Science leraar. De voornaamste uitdaging van deze tijd is een geestelijke ontoereikend heid, welke de mensen ertoe zou ver leiden om hun hoogste goed in het materialisme te zoeken, aldus de heer Wagers in een toespraak tot de aanwezigen. GODDELIJKE HULPBRONNEN Goddelijke hulpbronnen, verklaarde hij, zijn altijd beschikbaar om in de fundamentele noden der mensheid te voorzien, alsmede om aan de geeste* lijke honger van het menselijk hart te voldoen. Spreker legde de nadruk op het levensbelang van 'n diepere, meer praktische toepassing van de geestelijke leer van de bijbel. Wij moeten verder gaan dan een louter formele godsdienstige vroomheid. Wij moeten de geestelijke gezindheid be reiken, die ons in staat stelt aan de geestelijke noden der mensen tege moet te komen, zoals Jezus dat deed. Dit is de wijze waarop in alle fysieke, morele, sociale en economische noden afdoende kan worden voorzien. De behoefte aan geestelijke visie en moed in deze tijden van voort durende verandering en aanpassing werd onderstreept door mevr. Mary Lee Gough Nay uit Boston, de presi dente van het vorig jaar. DE BIJBEL SPREEKT TOT U Will B. Davis, hoofd der persgen committeerden, deelde mede, dat meer dan 800 radiozenders over do gehele wereld thans wekelyks de programma's van de nieuwe serio „The Bible Speaks to You". (De bij bel spreekt tot u> uitzenden. In ona land zijn deze programma's iedere za terdagavond te 7.15 uur over Radio Luxemburg te beluisteren. De orkaan „Carla" in Texas, de februaristormen en overstromingen in Duitsland, alsmede de moeilijk heden in Cuba. werden door de pen ningmeester Roy Garret Watson vermeld als gelegenheden voor onder - steuningswerk. Gedurende het afgelopen Jaar, al dus de heer Watson, heeft De Moe der-Kerk bij vele gelegenheden hulp geboden uit haar ondersteunings fonds, dat gebruikt wordt voor lief dadige doeleinden bij rampen of an dere noden. Studenten van bijna 400 universi teiten uit 16 landen hebben de twee-, jaarlijkse bijeenkomst in De Moeder- Kerk in septembér 1961 bijgewoond. Onder hen bevonden zich ook enige studenten uit Leiden, Utrecht en Amsterdam. Van de ruim 3200 vertakkingen van De Moeder-Kerk over de gehele wereld zijn er 15 in Nederland ge vestigd. In het afgelopen jaar heeft de kerk in Haarlem een huis in eigendom verkregen, dat werd inge richt voor het houden van diensten en de zondagsschool. Onder de nieuwe publikaties be vonden zich een Indonesische uit gave van „Unity of Good" door Mary Baker Eddy, de ontdekster en grond legster van Christian Science; verder een Japanse en een Indonesische editie van „De Heraut van Christian Science",, alsmede een Italiaanse uitgave van de Christian Science Quarterly. De Indonesische luchtlandingen van de afgelopen weken noemde de gouverneur een mislukking wat be treft de verwachting aan Indonesi sche kant. dat de Indonesiërs steun zouden krijgen van de Papoea-be volking". De moord, die Indonesische parachutisten hebben gepleegd op 'n Papoea heeft", zo zeide hij. „de woe de opgewekt van de plaatselijke be volking te Fak Fak. Aan de politie aldaar werd medegedeeld, dat de Papoea's niet kunnen garanderen, dat door de bevolking gevangen ge- DISCUSSIE OP CONGRES OVER RAPPORT BOOT :b In de Amerikaanse staat Tennes- tfjn twee mannen, beschuldigd van M op twee politiemannen, vrijge- omdat op twee na niemand van r»n aanmerking komende inwoners de provincie waar de misdaad ge- Hgd is, bereid bleek zitting ln een te nemen. In de gisteren gehouden alge mene vergadering van de Bond van Christelijke Politie-ambte- naren werd bij de bespreking van het algemeen beleid van het hoofdbestuur naast vertrouwen in dit beleid door de afgevaar digden, die in de middagverga dering het woord voerden, ook ernstige kritiek geuit op de ge heimzinnigheid rond het rapport van de commissie ..werkclassifi- catie politiefuncties", het zoge naamde .rapport Boot". De afgevaardigde van de afdeling Velsen had kritiek op het beleid van minister Toxopeus ten aanzien van de gepensioneerden en zei over de nieuwe uniformen, die de werving van personeel zouden bevorderen, dat ze sedert hun invoering slechts een groter personeelstekort oplever den. Het vertrouwen in de minister, zo verklaarde deze vertegenwoordi ger, is volkomen verloren. Hij stelde voor actie te voeren en onder meer een protestvergadering te organise ren. De vertegenwoordiger van de af deling Gouda verklaarde, dat de or ganisatie geen actie en strijd meer kende en zich beperkte tot overleg. Hij wees op te voorzichtige artike len in het bondsorgaan ten aanzien van de realisering van het „plan Boot" en hij verzocht het bondsbe- stuur de regering te bewegen de po litieambtenaren recht te verschaf fen. De afdeling verklaarde het wachten moe te zijn. Er wordt een spelletje gespeeld met het „rapport Boot", aldus deze afgevaardigde. Niemand weet iets van dit geheim zinnige rapport. De afdeling Enschede verklaarde geen revolutionair te zijn en op .dit congres niet te willen zwaaien met een rode lamp, maar, aldus de ver tegenwoordiger van deze afdeling, de lampjes bij de politie-ambtenaren zijn wel op „rood" komen te staan. Het „rapport Boot" werd volgens deze spreker door de regering ge bruikt om de gerechtvaardigde eisen uit te stellen. Hij noemde dit rap port „een fopspeen". Het vertrou wen in de regering is bij de politie ambtenaren ernstig geschokt, zo meende hij. „Slechts op basis van het „rapport Boot" dient te worden onderhandeld". Het congres werd bijgewoond door de heer A. Borstlap, tweede voorzit ter van het CNV, de heer W. Wie- ringa. algemeen secretaris van de Christelijke Centrale van Overheids personeel en de heer J. P. Kömer, voorzitter van de Rooms Katholie ke Organisatie van Politiepersoneel „St.-Michael". Er waren op het con gres 114 afdelingen vertegenwoor digd. De bond heeft thans 6.000 le den. Tijdens de in de avondvergade ring voortgezette discussie over het beleid van het hoofdbestuur, was er opnieuw kritiek over de trage afwik keling van het „rapport Boot". Nu was er evenwel ook een geheel ander geluid te vernemen. De voorzitter van de afdeling Amsterdam der Rijkspolitie bekritiseerde enkele sprekers van de middagzitting, die verklaard hadden geen vertrouwen in de minister te hebben en zodoen de, aldus genoèmde voorzitter „op de stoel '"aren gaan zitten van HM de Koningin". Spreker wilde echter wel een categorisch antwoord op de vraag, of er inzake het „rapport Boot" sprake was van fouten van een minister of van het gehele ka binet. De afgevaardigde van Pm-merend waarschuwde voor de gevaren van onderbezetting van personeel, die bij een damp weieens tragische gevol gen zou kunnen hebben. De vertegenwoordiger van Leiden wenste te vernemen, of het „rapport Boot" wel of niet zou worden gerea liseerd, omdat naar zijn mening bij een tussenweg de politie-ambtena ren verloren zouden zijn. Onder veel hilariteit verklaarde hij blij te zijn, dat hij zijn uit huis getrokken kin deren niet meer behoefde te straf fen, indien ze verklaarden bij de politie te zullen gaan. De commissaris van de Amers- foortse politie, de heer J. Dill, die als gast het woord voerde, maakte enkele opmerkingen met. betrekking tot de in sommige politiekringen le vende gedachte over het stakings recht. Hij liet daartegen een ern stige waarschuweing horen. Niet al leen omdat hieraan ook stellig staatsrechtelijke haken en ogen zou den zitten, maar omdat het sta kingsrecht voor politie ambtenaren een aantasting zou betekenen van de specifieke taak van de politie ambtenaar. De politiebeambte is im mers een dienaar van de overheid en het stakingsrecht zou impliceren, dat diezelfde dienaar tegen de over heid zou kunnen staken. De politie heeft tot taak de orde te handha ven, aldus de heer Dill. Wie zou die taak moeten overnemen indien ook de politie tot staking zou kunnen overgaan? Bij de beantwoording van de ver schillende afgevaardigden beperkten voorzitter, secretaris en penning- messter zich tot details en tot on derwerpen, die de jaarverslagen be troffen. De kwesties rond het „rap port Boot" zün in de zitting van vandaag aan de orde gekomen. nomen Indonesische parachutisten ook verder levend zullen worden uit geleverd aan de Nederlandse mili tairen. In antwoord op vragen zeide dr. Platteel, dat er in N.-Guinea twee kleine groepen Papoea's zjjn, die ge loven dat voor het land een Indone sisch bestuur beter zou zijn dan het Nederlandse. Deze groeperingen, een in Fak Fak en een te Seroei op het eiland Japan, zijn echter niet anti- Nederlands en leveren voor het be stuur geen problemen op. De Gouverneur legde er de nadruk op, dat het beginsel van het recht tot zelfbeschikking bij de Papoea-bevol king algemeen bekend is. Hoewel haar niet altijd duidelijk voor ogen staat wat dit precies inhoudt, worden er toch allerlei verwachtingen van gekoesterd. Formele aanwijzingen dat. zoals geruchten willen, de Pa poea's zouden willen overgaan tot het uitroepen van de onafhankelijk heid, zijn er niet. De ontwikkeling in deze richting is nog niet duidelijk, doch het lijkt irreëel, dat in de hui dige omstandigheden een onafhan kelijk Nieuw Guinea zou worden uitgeroepen, aldus dr. Platteel. Naar aanleiding van het bijeenroe pen van de Nieuw-Guinea-raad op 25 juni dan zal de ontwerp-begro- ting voor 1963 worden besproken deelde de gouverneur mede, dat hij in een aparte nota een toelichting zal verstrekken op waar „de ontwik kelingsschoen" wringt. De toestand, die tot gebrek aan personeel leidt, brengt de versnelde ontwikkeling van het land in gevaar, hoewel „het raamwerk waarin de ontbrekende Om aan de uitdagingen en ver antwoordelijkheden van onze tijd het' hoofd te kunnen bieden, wordt een daadwerkelijke toepassing van hoge morele en ethische normen ver eist. Zedelijke beginselen, die op de geestelijke erkenning berusten van God als het enige gemoed en van de mens als Zün volmaakte gelijkenis, zijn absoluut en onveranderlijk. Zij kunnen met een zelfde doeltreffend heid op de problemen van alle eeu wen worden toegepast. De directie van het City-Theater te Amsterdam overweegt om binnen kort de bioscoopexploitatie tijdelijk stop te zetten ten behoeve van een musical. De actrice Beppie Nooy is namelijk bezig met de voorbereiding van een serie voorstellingen van de Franse musical „Irma la Douce", die het Rotterdams Toneel verleden Jaar met Lia Dorana in de hoofdrol met groot succes heeft gebracht. Zij hoopt met haar Amsterdams Volkstoneel in september met „Irma la Douce" in het City-Theater te kunnen beginnen en er twee maanden te blijven. stukken moeten worden ingepast, aanwezig blijft". Het ontwikkelings werk wordt uiteraard het meest ge remd in de gebieden waar Indone siërs zijn ge-infiltreerd. Doch van een „ontwrichting" kan zeker niet worden gesproken. Tenslotte deelde dr Platteel mede, dat de werving voor het bataljon van Papoea-vrijwilligers dezer dagen zal worden voortgezet. Als voorbeeld van de animo hiervoor onder de autoch tone bevolking noemde hij het feit. dat zich hiervoor te Hollandia 250 Papoea's hebben aangemeld, terwijl er slechts 7 plaatsen beschikbaar zün. Toren en koepel van de Moeder- Kerk in Boston, waar vandaag duizenden Christian Scientisten bijeenkwamen. Eerst muur buiten werking, dan liulp, zegt Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft gis teren op de partijbijeenkomst van de Christendemocratische Unie In Dort mund gezegd, dat „wanneer het Oos ten iets van ons verlangt, de muur in Berlijn minstens buiten werking gesteld moet worden". De kanselier deelde mee, dat het kabinet in Bonn het Oostdultse ver zoek om een krediet van 2.4 miljard mark van West-Duitsland in beraad zal nemen. De regering is echter van mening, dat een dergelijk krediet minstens concessies voor de inwoners van Oost- en West-Berlijn moet meebrengen en vrij verkeer tussen de beide stadsdelen mogelijk moet ma ken. De FDP (liberalen), deelgenoot in de Westduitse coalitie-regering, heeft in haar voorlichtingsorgaan voor verlening van een bijzonder krediet aan Oost-Duitsland gepleit maar on der politieke voorwaarden. Dit kre diet is voor Oost-Duitsland geen eco nomische maar een zuiver politieke kwestie, aldus de FDP. daarbij zin spelend op het facet van de erken ning van Oost-Duitsland, dat aan kredietverlening is verbonden. Geref. drukkerspatroons l an geestelijke eenheid geen sprake Een oproep van het bestuur van de Bond van Christelijke Drukkers patroons in Nederland aan zijn leden om. In verband met de binnenkort te houden aleemene vergadering van de bond. deel te nemen aan een ge zamenlijke godsdienstoefening met de leden van de Room-katholieke ver eniging van Nederlandse Drukkerspatroons, heeft een protest uitgelokt van de grafische beroepskring van het verbond van gereformeerde werkgevers van het Gereformeerd Maatschappelijk Verbond. Na een voor beraad over deze uit nodiging belegde spoedvergadering heeft het bestuur van de beroeps kring een brief geschreven aan het bestuur van de Bond van Chr. Druk kerspatroons, waarin op schriftuur- lüke gronden protest werd aangete kend tegen de voorgestelde bijeen komst. die volgens de uitnodiging is bedoeld om „zich gemeenschappelijk te scharen rondom de geopende bij bel en gezamenlijk geestelijke liede ren te zingen en te bidden en te dan ken". Een afschrift van deze brief werd aan alle leden van de Bond van Chr. Drukkerspatroons gezonden. In zyn brief stelt het bestuur van de beroepskring de vraag, of de refor matie van de zestiende eeuw men senwerk is geweest, of dat het een uitleiding uit de roomse kerk door de machtige hand des Heren was. Waar het Gods werk was. hebben wü de r.-k. collega's, aldus de brief, een boodschap voor te houden, nl. er kent met ons de reformatie als het werk Gods. Voorts wordt gevraagd of het be stuur van de chr. bond van oordeel is, dat de leer der roomse kerk na de reformatie weer schriftuurlijk is ge worden. Wat betreft het samenzin- gen van geestelyke liederen wordt opgemerkt, dat deze liederen „denk aan het Lutherlied" dan wel aan r.-k. smaak zullen moeten worden aange past, terwyl met betrekking tot het zich scharen rondom de geopende bijbel wordt gevraagd, of het geen toedoen aan de H. Schrift is als men overleveringen en kerkelijke uitspra- ke dezelfde waarde toekent als het woord des Heren. Christus heeft ge zegd: „Niemand komt tot de Vader dan door Mij", waarom het een af doen aan het woord Gods is, wanneer men beweert de tussenkomst van Maria nodig te hebben om tot Chris tus te gaan. Ernstig protest Tenslotte wordt de mogelykheid van het samenbidden met de rooms- katholieke collega's afgewezen omdat er van een geestelijke eenheid geen sprake is, zolang naar de Nederland se belijdenisgeschriften de R.-K. Kerk afgoderij (byv. de mis) bedrijft. Waar de belydenis het gehele le ven moet beheersen, meent het be stuur van de beroepskring ernstig te moeten protesteren tegen deze gang van zaken in de Bond van Chr. Drukkerspatroons, welke volgens de brief hierin van de weg der waar heid afwijkt. „Als wij de helydenis loslaten, laten wij de band aan de H. Schrift en aan de historie los". Op grond van het een en ander zegt het bestuur der beroepskring in zijn brief, dat het haar leden om des gewetenswil niet mogelyk is aan de gezamenlijke byeenkomst deel te ne men.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5