n Hollandia blijft de temming redelijk goed Chr. politieambtenaren bezorgd over bet personeelstekort jOndanks alle ernst OLIEVERVERSEN EN SMEREN N.V.HET MOTORHUIS-HOGE RIJNDIJK 5 n.v. HET MOTORHUIS f NIEUWE WOESTIJNSTAD IN ZUID-ISRAEL aan de lopende band in de werkplaats van GEEN OVERBODIG WACHTEN Queen Mary"wordt vervangen door een veel kleiner schip Tweedaags congres in Amersfoort Regering moet spoedig met loonvoorstellen komen Ongevaarlijk ""iht 1 maart 1860 Dinsdag 5 juni 1962 Vierde blad no. 30670 j r (Van onze correspondent in Hollandia) Ondanks het feit dat de Indonesische parachutistenlandingen Fak Fak, Kaimana en Teminaboean de tot nu toe vrij onschul- je infiltraties in West-Nieuw-Guinea een veel ernstiger karak- gegeven hebben, is de stemming in Hollandia nog steeds jlelijk goed. Wel is men natuurlijk geschrokken van het feit dat Nederlandse vrouwen en kinderen van een groot deel van de lid- en Westkust geëvacueerd worden, al wordt het gebruik het woord „evacuatie" hier dan ook zorgvuldig vermeden. Het is echter wel een aanwijzing van de ernst van de situatie, k al is deze maatregel voornamelijk genomen om de Neder- jdse troepen de vrije hand te geven bij de bestrijding van de 'iltranten. En meer is men natuurlijk nog geschrokken van het 'icht uit Nederland dat de Nederlandse regering het plan- ker in principe heeft aanvaard. Indien het tot de uitvoering dat plan komt zal er voor veel Nederlanders geen plaats meer op Nieuw-Guinea. \art onder de riem itussen heeft de aanomst van Zuiderkruis, die hier een 850 mi- kiren ontlaadde, de burgerij van weer een hard onder de ■m gestoken. De ontvangst verliep it moeilijk omdat slechts een klein ntal mensen tot het haventerrein ird toegelaten. Maar niet zodra ren de militairen „los", of Hollan d's burgers begonnen zich uit te Iken de gasten met hun auto's zo el mogelijk van deze mooie "Har uiterst ver uiteengelegen stad 'tonen. Dat euvel, als men het zo Jmen wil dateert nog uit de Ame- laanse tijd: de stad werd opgetrok- y als een groot aantal aparte wij- »!n, allen ver uiteen, om de tref- ins bij een bombardement te ver- einen. Die situatie echter, gevoegd 't geaccidenteerde terrein (som- Ige van de wijken liggen op 300 400 meter hoogte) maakt dat de zoeker van Hollandia die niet over n transportmiddel de beschikking jeft zich hier doodongelukkig voelt. afstanden zijn te groot om lo in mogelijk te maken, een open- lar vervoer is er nauwelijks. Voor i Nederlandse soldaten laat dat 'obleem zich echter voorlopig wel ilossen: het bekende duimgebaar, j er stopt altijd wel een auto. Weinig vertier jVeel amusement is er overigens 'et voor die soldaten in Hollan- ,a: twee bioscopen en wat eenvou- jge restaurants, wier biervoorraad jj deze invasie in enkele uren tyds feds uitgeput was Dat is zo on- ïveer wat Hollandia te bieden heeft, lus dan een mooi palmenstrand, aar men heerlijk kan zwemmen, in paar zwembaden, een paar uit- »anningen aan het Sentanimeer, aar men zelfs kan waterskieën, en mogelijkheid tot het beoefenen sporten als volleybal, tennis, Iminton, enz. Hj dat alles blijft echter gelden wie niet over een transportmid- beschikt moeilijk tot al die din- komt. Voor de rest is Hollandia heel stille stad, en de mogelijk- voor gezelschap van de an- kunne 'zijn hier zelfs vrijwel ihil. De militairen zullen hier dus el vlug uitgekeken zijn, al genieten j zeker van de wondermooie na- iur die niemand ooit gauw zal ver- Bten. Voor het grootste deel van de iet de Zuiderkruis gearriveerden eeft het bezoek aan Hollandia 'ouwens maar één dag geduurd: zij ingen meteen de volgende dag al eer verder. Of ook daar, net als i Hollandia, een fotottoestel hun aige wapen zal zijn is de vraag Adat dansen in Sentani op Koninginnedag Speculaties Verbazing Voor de Nederlanders en de Pa- oeabevolking in Hollandia beteke- en die Nederlandse militairen een De Nederlanders doen hun de soldaten hier wat wegwijs maken, de Papoea's bekijken de- lieden in hun zware groene pak- die de hier bij Europeanen on- gewoonten hebben zich voet voort te bewegen, al tran- ïirerend, en daarbij 1 j tijd en de ijle neerzijgend om wat adem te 'beppen, met een zekere verbazing i nieuwsgierigheid. En stellig ook cl met een zekere voldoening, want ie soldaten zijn toch ook voor de apo-a's een bewijs, dat Nederland ch niet zonder meer van zijn ga- inties afmaakt. .Dat deze soldaten hier misschien iet eens zozeer zijn om de Indone- sche infiltranten te bevechten, als el om een goed verloop van de uit- van het plan-Bunker als at eenmaal in de een of andere aanvaard is te garanderen, oet daaraan niets af. Het feit dat het officiële nieuws hier altijd laat en schaars is (dat de luchtvel-binding rfiet Kaimana verbroken was geweest, werd pas bekend uit het bericht dat deze her steld was) werkt uiteraard de vor ming van geruchten in de hand. Ge ruchten met een gunstige strekking, maar vaker met een pessimistische. Telkens weer duiken verhalen op over zware verliezen aan Nederland se zijde, die geheim gehouden zou den worden. Maar gelukkig blijken ze ook telkens weer niet waar te zyn. De nieuwe ontwikkelingen rond het plan-Bunker geven natuurlijk ook volop aanleiding tot speculaties: er worden nu al veronderstellingen ge maakt wie hier het eerst weg zullen mogen (of moeten, dat hangt van de instelling van de betrokkenen af) en wie het langst zullen blijven. Ook vraagt men zich natuurlijk af gaat overigens toch wel gewoon door. Er wordt weinig over bekendge maakt, omdat men niet wil dat de „vijand" hoe zou men hem an ders moeten noemen? de beschik king krijgt over gegevens, die voor hem van nut zouden kunnen zijn. Duidelijk is intussen wel dat tot nu het hardst strijd is geleverd bij Te minaboean. Teminaboean en Fak Fak heb ben beide vrij wat Indonesische in woners, terwijl er ook hele kam pongs zijn waarvan bekend is dat ze „rood-wit" zijn. Daar is geen hulp te krijgen voor achtervolging van de infiltranten, en zonder gid sen en dragers komt men niet ver in het oerwoud. Dezer dagen zullen de eerste zes tig permanente kolonisten voor de in aanbouw zijnde industriestad in de woestijn bij de Dode Zee in Zuid-Is- raël aldaar uit asbest opgetrokken hutten betrekken. Zij zijn de voor lopers van een bevolking die volgens de plannen minstens veertigduizend zielen zal gaan tellen. Na deze eerste groep van mensen die al geruime tijd in Israël gewoond hebben, komen enkele weken later 160 immigranten-families recht streeks van de boot naar de nieuwe nederzetting. De industrie van de nieuwe stad in het Arad-gebied zal de de fabrieken aan de Dode Zee om vatten. De nieuwe fosfaat en witte- cementontginningen, gasbronnen, een porseleinfabriek, een fabriek van jersey-goederen voor de uitvoer, van jersey-goederen voor de uitvoer, een marmergroeve, een hotel en een rusthuis. Men hoopt, in dit gebied ook sisal te kunnen kweken. NAVO juicht oefeningen buiten NAVO-verband toe Door bevoegde militaire kringen van de NAVO is gisteren in Parijs gezegd dat gemeenschappelijke oefe ningen van eenheden van twee lan den, die lid zijn van de verdragsorga nisatie, zoals de onlangs gehouden FransDuitse vlootoefeningen in de Noordzee, door de militaire NAVO- leiding worden toegejuicht, ook, wan neer deze buiten het eigenlijk oefen programma van het Atlantisch ver bond plaats vinden. Dit, nadat in de Britse pers gesproken is van een sterker wordende militair-politieke as BonnParijs. In het Atlantisch hoofdkwartier bij Parijs beschouwt men al dergelijke bilateraal vastgestelde oefeningen als een versterking van de gevechts kracht van de NAVO in haar geheel. Het is in geen geval nodig, dat de NAVO of bijvoorbeeld de Westeuro- pese Unie (WEU) van te voren ge raadpleegd wordt. Advertentie (zgn. kleine onderhoudsbeurt) U kunt er van 8 uur v.m. tot 6 uur n.m. terecht. Kom eens langs rijden om Uzelf te overtuigen van deze vlotte, efficiënte, nuttige en voor U kosten- en tijdspa rende service. ShowroomStationsweg 1 en 2. Kantoor, werkplaats en garage: Morssingel 1 b,Tel. 24741, Hoge Rijndijk5-Tel.34447 Winkels in de Oranjelaan te Hollandia mei 1962. of niet een gevaar dreigt van de zijde van de Papoeabevolking, die zich verraden zou kunnen voelen. Het is een mogelijkheid, waarmee rekening gehouden moet worden, en stellig ook zal worden. Voor het ogenblik kan men hier weinig an ders doen dan wachten op de ver dere ontwikkelingen en intussen doorgaan met het dagelijkse werk. Voor de militairen is dat dagelijkse werk vooralsnog ook het opruimen van infiltranten Tot de beslissing valt dat dat niet meer nodig is. De „Cunard Steamship Company" heeft, bekend gemaakt dat zij plan nen heeft voorbereid voor een veel kleiner vervangingsschip voor de op jaren komende Queen Mary". In het gisteren gepubliceerde jaarverslag deelt de president-commissaris, sir John Brocklebank. weliswaar geen bijzonderheden mee over de vervan ging van de 26 jaar oude Queen Mary", maar zegt hij dat het ver vangende schip nog kleiner zal zijn dan dat van 75.000 ton. waarvoor men in de afgelopen herfst de plannen terzijde heeft gelegd. Het be oogde vervangingsschip zal ongeveer evenveel passagiers kunnen vervoe ren als het schip van 75.000 had kun nen doen. Zowel de „Queen Mary" (81.237 ton) als de 22 jaar oude Queen Elizabeth" (83.673 ton) hebben ech ter nog een aantal dienstjaren voor de boeg. zo deelde Sir John mee. Hij voegt daaraan nog toe, dat het Noordatlantische verkeer van meer belang begint te worden voor het continentale Europa dan voor Enge land en dat, de „Cunard" daarom Rotterdam zal opnemen onder de continentale havens, welke door de maatsohappij met passagiersschepen, die op Canada varen worden aange daan. Bij overstromingen in het gebied van Poznan in zuidwest-Polen zijn grote gebieden bouwland en honderden huizen onder water komen te staan. Het water van de rivier de Odra is tot 1.90 meter boven het „alarmpeil" ge stegen en er worden nooddijken aan gelegd. Soevanna Phoema roept leiders van Laos bijeen Prins Soevanna Phoema, de neu- tralistische leider in Laos, heeft gis teren gezegd, dat hij donderdag de linkse en rechtse leiders bijeen zal roepen in de Vlakte der Kruiken, cen- traal-Laos, om een coalitie-regering te vormen. Prins Soevanna is gisteren op audiëntie geweest bij Koning Savang Vatthana in Loeang Prabang. Na afloop verklaarde hij, dat de vorst snel een regering van nationale een heid wenst om de vrede in Laos te doen terugkeren. De koning had de hem in oktober gegeven opdracht om een regering te vormen hernieuwd. Tenslotte verklaarde Prins Soevan na. dat hij zijn pogingen na 15 juni niet meer zou voortzetten, indien hij voordien geen enkel resultaat had ge boekt. Advertentie Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door financierings maatschappij MAHUKOv Voor privé-doeleinden kunnen dooreen PERSOONLIJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING is de mo derne vorm Yan een verantwoorde credietverlening, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. Vestigingen in alle kantoren van de AMSTERDAMSCHE BANK Meer dan 245 kantoren in Nederland Vraag een P.L.-folder aan bij: Mahuko N.V., Postbus 342, Amsterdam Enkele honderden politieman nen, leden van de Chr. Bond van Politie-ambtenaren, waren vandaag uit alle streken van het land naar Amersfoort gekomen om in de Markthal hun twee daags congres te houden. Dit werd voorafgegaan door een samenkomst in de St. Joriskerk, waarin voorging ds. K. Ded- dens, gereformeerd (vrijge maakt) predikant te Amers foort. Bondsvoorzitter D. Rook besprak in zijn openingswoord o.m. het perso neelstekort bij de politie. Nog steeds verlaten vele ervaren ambtenaren de politiedienst wegens het aanvaarden van een andere betrekking. Hun aantal wordt inplaats van minder, eerder hoger. Da" "bij komt nog, dat het aantal gesch' :te sollicitanten, dat zich ^voor terug te lopen. Het zeer minieme aantal adspiranten, waarmede de op leiding per 1 april jl. begon, spreekt wat dat betreft duidelijk taal. Ieder, die het grote belang beseft van de handhaving van de openbare orde en veiligheid, moet deze ontwikkeling de schrik om het hart doen slaan. De heer Rook gaf verschillende voorbeelden van onderbezetting van bureaus en posten en wilde zich van nog sterker sprekende voorbeelden onthouden, omdat anders de onge rustheid onder de bevolking wellicht te groot zou worden. Al is het waar, dat de krappe ar beidsmarkt als een van de belang rijkste oorzaken van het perso neelstekort by de politie geldt, toch zal het de overheid daarnaast ook duidelijk moeten worden, dat zich in deze tijd van toenemende wel vaart een belangrijke struc tuurwijziging aan het voltrekken is. De arbeidsvoorwaarden, welke voor het moeilijke en zo veel vra gende politieambt gelden, zijn voor de jonge mensen niet meer aan- inH-oiiiv T»o j-nTprUifr moot HU r)o regeling van deze arbeidsvoorwaar den daarmee terdege rekening hou den. De bondsvoorzitter achtte ver laging van de aanstellingsleeftijd niet in alle opzichten zonder bezwa ren, maar wel vroeg hij de overheid, als zij toch voornemens is tot deze maatregel over te gaan, dit niet lan ger te overwegen, maar uit te voeren. De voor beneden 21-jarigen gebrui kelijke jeugdaftrek dient aan deze verlaging van de leeftijdsgrens niet te worden verbonden. Voorts bepleitte de heer Rook een daadwerkelijke verbetering op korte termijn van de promotiemogelijkhe den voor de reeds in dienst zijnde oudere politieambtenaren, opdat de uittocht van bekwame en geschikte krachten tot het verleden zal gaan behoren. Uitvoerig besprak bondsvoorzit ter Rook de gang van zaken niet be trekking tot het werkclassificatierap- port van de commissie Boot. Verbete ring van de politiesalarissen vergroot niet alleen de wervingsniogeiykhe- den, maar zal ongetwijfeld ook een eind maken aan het voortijdig ver laten van de dienst door vele bekwa me ambtenaren en de zo funeste ontvolking van de politic-korpsen. De overheid kan zich ten deze spiegelen aan het verpleegsterstekort. Dit zal zij kunnen doen, aldus de V|o<*r R.iilc. rfnnr rvW de trrnntcf, mogelijke spoed salarisvoorstellen in bespreking te brengen, die metteiv daad als een reële uitwerking van het werkclassificatierapport kunnen worden aangemerkt. Wij zijn weer in het stadium gekomen, dat wij ons uitermate gegriefd gevoelen door de wijze, waarop door de regering met de uitwerking van het rapport-Boot wordt getraineerd, zodat wij nu al weer bijna een jaar vergeefs op de betreffende voorstellen wachten. Dit verwijt richtte zich niet tegen de overheidsvertegenwoordiging uit het politieoverleg, die met voortva rendheid haar voorstellen had ont worpen en in het begin van augus tus 1961 aan de betrokken ministers voorgelegd. Wel treft dit verwijt de gang van zaken, zoals die zich nadien heeft voorgedaan en die er toe heeft geleid, dat de regeringsvoorstellen in deze voor de politieambtenaren zo belang rijke aangelegenheid nog steeds niet bij de hoofdbesturen zijn binnenge komen. En dat alles is gebeurd, on danks het feit, dat in december 1960 aan de organisatie-besturen in uit zicht wercl gesteld, dat per 1 januari 1962 deze zaak haar beslag zou heb ben gekregen. Het vertrouwen, dat de regering door deze wijze van handelen, bij de politieambtenaren heeft verloren, zal mogelijk nog hersteld kunnen wor den, wanneer alsnog op zeer korte termijn echt reële voorstellen als re sultaat van het onderzoek der com missie-Boot in behandeling worden gebracht. Bondsvoorzitter Rook kondigde een motie aan. waarin de algemene ver gadering haar verontrusting en on tevredenheid over de gang van zaken uitdrukking kan geven. Wat de ambtenarensalarissen in het algemeen betreft, zei de heer Rook ernstige kritiek te hebben op de wijze van verdeling van het be drag, dat de regering voor de maat regelen per 1 januari 1962 beschik- hnar sfolrtp Dp hncrprp ambten!* ren De Amerikaanse Commissie voor Kernenergie heeft gisteren meege deeld, dat de delen van het kernap paraat, die maandagochtend by de mislukte proef boven de Stille Oceaan in zee terecht zijn gekomen, niet kunnen ontploffen. De raket was met de kernlading opgestegen maar moest enkele ogen blikken na de lancering worden ver nietigd omdat zij uit de koers was geraakt, zo deelde een officier mee. Honderd seconden later had de kern ontploffing moeten plaats vinden, maar dit is niet gebeurd. De resten van de raket zijn binnen het vooraf afgebakende gebied in zee gevallen. Aan de installaties op het eiland Johnston is geen schade toegebracht en niemand van het personeel werd gewond. De officier kon niet zeggen wanneer opnieuw een poging zal wor den gedaan. De voorgenomen kernproef was maandag vier maal uitgesteld, elke keer voor een half uur. voordat zij werd ondernomen. Al eerder was de proef twee maal voor 24 uur uitge steld. zijn daarbij bevoordeeld ten koste van de lagere en middelbare ambte naren. Verder besprak de bondsvoorzitter het stagneren van de door de rege ring in uitzicht gestelde etappewUze afschaffing van de korting op de ambtenarenpensioenen in verband met het geiyktydig genot van AOW j of AWW, maatregelen, die een betere 1 werking van het georganiseerd over leg waarborgen, de ovcrurenregeling. die op verschillende punten verbete ring behoeft en de instelling van 8lon<:lcomiriiccio9. Sombere situatie Eierennitvoer naar Duitsland ligt nu zo goed als stil De export van eieren naar Duits land ls vrywel tot stilstand gekomen, nadat de regering in Bonn met in gang van vrijdag 1 juni terwiJIc van de Duitse pluimveehouders een mi- nimumimportprijs heeft vastgesteld van 10,5 cent per ei. Deze prüs is voor de Nederlandse exporteurs te laag om zaken te doen. Toen deze maatregel werd aangekondigd, heb ben de exporteurs nog grote hoeveel heden naar Duitsland gestuurd, maar sinds vrydag, de dag waarop de mi- nimumimportprys van kracht werd, is de export naar Duitsland nagenoeg stil komen te liggen. Duitsland is verreweg de grootste afnemer van Nederlandse eieren. Ongeveer negentig procent van onze export gaat naar dit land. De Duitse maatregel zal, naar men aanneemt, leiden tot een prysval voor eieren in Nederland. In kringen van eieren- exporteurs ziet men de situatie op de exportmarkt donker in. Met ingang van 1 juli zal een nieuwe maatregel van kracht worden, op grond waar van Nederlandse eierenexporteurs 'n heffingspercentage voor de export zullen moeten betalen, dat neer komt op ongeveer drie cent per ei. Dit per centage wordt onder meer bepaald door het verschil in prijs van de voedergranen in de verschillende E.E.G.-landen. Erhard viel tegen Op de tweede dag van het congres van de Westduitse christen-democra ten in Dortmund is vernomen, dat de partij de discussie over een inwendige hervorming en de opvolging van de thans 86-jarige partijleider Konrad Adenauer tot het volgend jaar ver schoven heeft. Vice-kanselier Ludwig Erhard gaf een uiteenzetting over zijn economi sche politiek die wel goede büval kreeg, maar volgens waarnemers toch de grootse vorm miste, welke men van hem als „kroonprins" van de party had verwacht. De meeste afgevaardigden schenen van mening te zijn dat Erhard te weinig „politiek profiel" vertoont. Organisatie van Afrikaanse staten in voorbereiding In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos zyn zaterdag de ministers van Bui tenlandse Zaken van negentien on afhankelijke Afrikaanse staten byeen gekomen om te spreken over een or ganisatie van Afrikaanse staten. La ter in dit jaar zullen de staatshoof den een desbetreffend ontwerp be spreken in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Afschriften van het nieuwe hand vest worden toegezonden aan de re geringen van alle onafhankelyke Afrikaanse landen, waaronder de ne gen, die niet op de byeenkomst te Lagos zyn vertegenwoordigd. MEVROUW SOEKARNO NAAR LENINGRAD Mevrouw Hartini Soekarno, echt genote van de Indonesische president is gisteren uit Moskou naar Le ningrad vertrokken. Zy werd uitgeleide gedaan door premier Chroesjtsjow en zyn echt genote en de echtgenoten van presi dent Breznef en de minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko. STUDENTENREL IN LISSABON Verschillende studenten zyn giste ren gewond geraakt, toen de politie een aantal van hen met gummi knuppels verspreidde in de buurt van de universiteit van Lissabon. Ook een hoogleraar, die de stu denten vroeg zich te verspreiden, werd hierby gewond. De studenten waren voor het uni versiteitsgebouw byeengekomen om de autoriteiten de vrylating te vra gen van een student, die kortgeleden gearresteerd is in verband met on rust in de universiteit. Byeenkomsten van studenten zyn kortgeleden onwettig verklaard door het Portugese ministerie van Onder- wils.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 11