►ij huurverhoging ook enkele sociale uitkeringen omhoog O.A.S. ZET TERREUR STOP en onderhandeltfranï Haken» Hildebrandt-beelden in Haarlem onthuld STAKING SPANJE BIJNA TEN EINDE }nderandere :AOW I WWkinderbijslag fci Soebandrio wil verduidelijking van Oe Thants jongste beroep „MARINA van Stichting van de Arbeid Op advies Na 49 jaar eindelijk gereed SNEEUW IN BERN Na sociale verbeteringen ^'WEERBERICHT Hang- leg- keukenkasten Zestig kinderen dood door tyfus in Honduras (9uc/ tyCi'e leuws :richt 1 maart 1860 ZATERDAG 2 JUNI 1962 No. 30668 .EIDSCH DAGBLAD eur. E A van Dishoeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR lRIDEN EN OMSTREKEN 1 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 me UM: ;sslns, v.a. berl 'ight regering wil een aantal sociale uitkeringen optrekken ter 3ns ipensatie van de komende huurverhoging. Na ingewonnen v.a. ies van de Stichting van de Arbeid is, tot een complex ede p maatregelen besloten. :orpu: Verhoging van de kinderbijslagen met 1 cent per dag voor het LZ\fersie en mei het derde kind en met 2 cent per dag voor 'vierde en volgende kinderen. voorzitter der fweede Kamer heeft gezonden, komt, naar de mening van de minister, de door de Stichting van den Arbeid aanbevolen maatregel ten aanzien van de aanpassing van de kinderbijslagen aan de stijging van I fringe hl •hoging van de A.O.W.-pensioe- l##n voor gehuwden en de A.W.W.- ^••nsioenen voor weduwen met kin- r. 195ren met f per jaar. Verhoging n de A.O.W.-pensioenen voor ^^^^jgehuwden en de A.W.W.-pen- tenen voor weduwen zonder kin- ;ren met f78 per jaar. trhoging van de ongevals- en in- .liditeitsrenten en de daarop ver ende toeslagen met 1\'« procent. ^^Hrhoging van de Ionen en uitke ringen ingevolge de comple- ntaire sociale voorzieningen 2,25 per week, behoudens de )t ertkeringen, welke in een percen- Rük£ge van het vroegere inkomen ,art jn uigedrukt, in welke gevallen n p^n aan f 2,25 evenredig percen- [ererfge worden gegeven, nag. erhoging van de toeslag op de 26 Itkeringen op grond van de wet sureuitengewoon pensioen 19401945 i de wet buitengewoon pensioen eelieden-oorlogsslachtoffers 1947 B |iet 3 procent. lijkens het gisteravond in allerijl egeven Kamerstuk, dat de tekst de brief bevat, die de minister Sociale Zaken en Volksgezond- ,1 over deze voorstellen aan de het indexcijfer sedert september 1960, thans niet aan de orde. De minister stelt zich voor dit punt nader in beschouwing te nemen bij het invoe ren van de algemene kinderbijslag wet. Voorlopig Daar dit commentaar van de re gering op het advies van de Stich ting van de Arbeid pas gisteravond bekend werd, was het nog niet op genomen in het verslag van het mon deling overleg, dat de vaste commis sie voor Volkshuisvesting en Bouw nijverheid uit de Tweede Kamer met prijsstabilisatie en voorkomen van overbesteding) merkte minister Van Aartsen op. dat het effect op de be stedingen niet van dien aard lijkt, dat daardoor de huurverhoging niet verantwoord zou zijn. Verwacht wordt, dat de economi sche omstandigheden bij doorvoering van de huurverhoging per 1 juli 1962 niet principieel afwijken van de vooruitzichten daaromtrent tijdens de afsluiting van het centraal-eco- nomische plan 1962. Uit de aard der zaak treedt reeds een stijging van het consumptieprijs peil op als gevolg van de huurver hoging zelf en wel een stijging met de regering heeft gehad over de naar schatting circa 0.7 pet. bij het huurverhoging. Het ging hier dus nog niet om het eindverslag. In antwoord op de vraag of de mi nister van oordeel was. dat de huur verhoging in overeenstemming te brengen is met de feitelijke en moge lijk komende ontwikkeling van de al gemene economische situatie (een en ander tegen de achtergrond van de doelstellingen van. de regering: Wat ik lang gezien heb in mijn geest en verbeelding is thans werkelijkheid. Het Hilde- brandt-monument opgericht te Haarlem in de Haarlemmerhout is een deel geworden van de schone stad en het prachtige Hout, waar ik mijn jeugd heb doorgebracht. Uit herinnerinoen overleg in Oud-Wassenaar". Op 17 november 1961, is overeengekomen, dat de looncompensatie in verband met deze huurverhoging geheel ten laste van de betrokken werkgevers zal komen. Deze loonsverhoging zal derhalve geen aanleiding tot prijs stijging geven. Zouden er niettemin, op grond van een negatieve rentabili teit, hier en daar op kortere of lan gere termijn toch bepaalde prijsver hogingen optreden, waartegen geen bezwaar gemaakt kan worden, dan zal de totale prijsstijging inclusief die van de huurverhoging zelf, toch niet meer dan één procent bedragen. Het Centraal Planbureau merkt voorts nog op. aldus de legering, dat de werkloosheid, gezien de grote nog onbevredigende vraag naar arbeids krachten, vermoedelijk in feite niet zal stijgen. Het effect op het betalingsbalans saldo wordt in eerste instantie min der gunstig naarmate de feitelij ke stijging van het consumptieprijs- peil geringer is, aldus de legering. De minister deelde de commissie mede dat naar globale schatting als gevolg van de voorgenomen algemene huurverhoging de totale huursom (inclusief de huurwaarde van door de eigenaar bewoonde woningen) zal stijgen met rond 180 min per jaar. Hierin is begrepen rond 60 min stij ging van de huurwaarde van eigen woningen en rond 40 min stijging van de huuropbrengst van woning wetwoningen. ner, de thans 80-jarige prof. Bron- ner uit Amsterdam, werd bekroond. Mr. Hoog zette uiteen, hoe het is gekomen, dat pas na 49 jaar het monument gereed is gekomen en vertelde van de band tussen Beets en Haarlem en het verband tussen de figuren uit de Camera Obscura op het monument, de Haarlemmer hout en de stad Haarlem. De burgemeester van Haarlem mr. O. P. P. M. Cremers aanvaardde het monument namens de gemeente Haarlem. Tot besluit zong ..Zang en vriendschap „De conducteur" (tekst van Nicoiaas Beets en muziek van Jos de Klerk). Bij het vallen van de duisternis werden de lichten ontsto ken en verenigden de genodigden zich in een in de nabijheid opgestel de tent voor een receptie van het gemeentebestuur. Tydens de receptie heeft de prae- ses van het dispuut „Nicoiaas Beets" van de Amsterdamse Studentenver eniging aan de burgemeester van Haarlem enige goudvissen aangebo den voor de fonteinbak van het mo nument. Ballet markiezin de Cuevas wordt ontbonden De Amerikaanse ballet-stichting, die in 1943 door de markies en de markiezin de Cuevas is opgericht, heeft bekendgemaakt, dat de inter nationale ballet-groep van de mar kiezin de Cuevas op 30 juni zal wor den ontbonden, nadat de serie voor stellingen, die in Athene gegeven zal worden, beëindigd is. De beslissing werd voornamelijk genomen, omdat de kosten zo sterk waren gestegen. De stichting zal echter zijn activiteit ten gunste van de ontwikkeling van ballet en dans voortzetten. Prof. H. H. Janssen staatssecretaris van O. K. en W. Als opvolger van wijlen staats secretaris drs. G. C. Stuben- rouch is bij K.b. van 1 juni 1962 met ingang van de datum zijner beëdiging, benoemd tot staats secretaris van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. H. H. Janssen, hoogleraar Latijnse taal- en letterkunde aan de R.-K. Universiteit te Nijme gen. Prof. Janssen die 51 jaar oud is, zal meer in het bijzonder belast wor den met de behartiging van de za ken, die liggen op het terrein van de hoofdafdelingen lager onderwijs, nij verheidsonderwijs en voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, als mede van de afdelingen sociaal pae- dagogisch onderwijs en vormingsin stituten voor de leerplichtvrye jeugd. Hiervan is het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs uitgezonderd, gezien het stadium waarin de open bare beraadslagingen over dit wets ontwerp zich bevindt. Voorts zal, evenals in het verleden, het salaris- beleid ook voor genoemde sectoren bij de minister blijven berusten. De beëdiging van de nieuwe staats secretaris zal geschieden maandag 4 juni. In de Zwitserse hoofdstad Bern zijn gistermorgen grote sneeuw vlokken gevallen. Men kan zich niet herinneren dat iets derge lijks op 1 juni reeds eerder is voorgekomen. Ook uit Berner Oberland en in het centrale plateau is sneeuwval gemeld. Bij Greifswald aan de Oostzeekust heeft het gistermorgen eveneens gesneeuwd, wat in de laatste eeuw slechts tweemaal eerder op deze datum is waargenomen. In Kopen hagen hagelde het. Ook te Delaroe nabij Stockholm en in het gebergte rondom de Noorse stad Bergen is gisteren sneeuw ge vallen. In de nacht tevoren waren overal in Zweden en in de omge ving van Bergen temperaturen be neden het nulpunt geregistreerd. Verscheidene bergwegen in het wes ten van Noorwegen zijn in de afge lopen dagen geblokkeerd door sneeuwval. In het Zweedse deel van Lapland sneeuwde het donderdag. Te Uddevalla vroor het gisteroch tend vroeg vijf graden. Vele stakers in Spanje zijn gisteren weer aan het werk ge gaan. Hierdoor is de stakings beweging. die zes weken heeft geduurd, vrijwel tot stilstand ge komen. Naar schatting 40 procent van de Spaanse mijnwerkers hebben een loonsverhoging gekregen van vijf tot tien procent. Ook de lonen van de meests spoorwegarbeiders zijn om- hooggegaan. De mijnwerkersionen zijn opgetrokken tot het niveau van de lonen, die in het kolenbekken van Asturië worden betaald. De lonen van de spoorwegarbeiders zijn ver hoogd tot het niveau van de lonen in het district, waar zij het hoogst wa ren. Alle bouwvakarbeiders krijgen 15 dagen vakantie per jaar met be houd van loon; zü hadden er 10. De loonsverhogingen moeten be schouwd worden als een onderdeel van de regeringspolitiek om eenheid te brengen in de verschillende loon regelingen. In Asturië hebben naar schatting 53.000 mijnwerkers gisteren het werlc hervat; 2 000 staken er nog. Twee mijnen, die door de overheid gesloten zijn, zullen de volgende week weer in bedrijf genomen worden. In Barcelona zou het grootste deel van de stakende fabrieksarbeiders het werk hervat hebben of op het punt staan weer aan het werk te gaan. Men verwacht dat de toestand aldaar maandag weer normaal zal zijn. Naar verluidt hebben de stakers in het kolenbekken van Leon vrywel al len het werk hervat. In Jerez in het zuiden wordt nog steeds gestaakt door 5.000 bouwvakarbeiders. j—I Een achterkleindochter van Vicolaas Beetsmej. Q. M. yfeets uit Amsterdam, heeft gis teravond in de Haarlemmerhout e Haarlem het Hildebrand-mo- ^umenf onthuld. HOGERE TEMPERATUREN Volgens het weeroverzicht, dat het KNMI om 10 uur verstrekte zou van- oltiiddag de bewolking en de wind af- ïemen onder invloed van een rug Jan hoge druk. In het binnenland zal ftcncevolge hiervan plaatselijk zware ftachtvorst voorkomen. Morgen zal Sjbet op de meeste plaatsen droog weer ■kyn met zonnige perioden en in de framiddag iets hogere temperaturen ^dan vandaag. 3 JUNI 1 Zon op: 4.25 uur; onder: 20.51 uur, Maan op: 5.30 uur; onder: 21.41 u. 1 Hoogwater te Katwijk te 3.32 en 015.59 uur, laag water te 11.45 uur. o (4 juni hoogwater te 4.13 en 16.44 "Uur, laagwater te 0.05 en 12.25 uur). t Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een Bijvoegsel Nederlands permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schür- mann is gisteravond op bezoek geweest bij de waarnemend- secretaris-generaal Oe Thant om het antwoord van de Neder landse regering op diens jongste beroep op Nederland en Indone sië te overhandigen. Het antwoord van premier De Quay luidt: „De Nederlandse regering deelt volledig uw wens. dat alle vijande lijkheden onmiddellijk dienen te worden gestaakt. Wij van onze kant hebben geen enkele vijandige daad ondernomen: wij hebben slechts ge bruik gemaakt van ons recht rechtmatige zelfverdediging, in over een stemming met artikel 51 van het Handvest der Verenigde Naties?" Van Indonesische zij-de is totnutoe nog geen commentaar op Oe Thants dringend beroep ontvangen. Zo- aan mijn jonge jaren is dit werk ontstaan en gegroeid. Met deze woorden richtte de ontwerper, prof. Jan Bronner, zich gister avond tot de Haarlemse jeugd aan wie hij het Hildebrandt- monument opdroeg. Met het onthullen van het beeld van Hildebrandt door de acht?rklein- dochter van Nicoiaas Beets, mej. G. M. Beets uit Amsterdam, is een ein de gekomen aan de bijna vijftigja rige historie van het Hildebrandt-co- mité. Het monument, bestaande uit een beeld van Hildebrandt en acht figu ren uit de Camera Obscura. Buikje, de oude heer Stastok, het Diaken huismannetje, Teun de Jager, groot moeder Kegge. Nurks, de charmante, en Suzette Noiret verenigd rond een fontein, is gisteravond in de zg. Doorkijk van de Haarlemmerhout aan de gemeente Haarlem overge dragen. Daarbij waren aanwezig de staats secretaris van het ministerie van O, K en W. mr. Y Scholten, het hoofd van de afdeling kunsten van dit mi nisterie, dr. J. Hulsker, de commissa ris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de putaties van de universiteiten van Leiden en Utrecht, waar Beets ge studeerd heeft en hoogleraar is ge weest, en vele nazaten van hem, wiens nagedachtenis deze avond is geëerd. Ter inleiding van de plechtigheid zong de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap „Mijn Hof', een lied van Nicoiaas Beets op muziek van Philip Loots, waarna mej. Beets, dochter van de enige kleinzoon, mr. N. Beets, het doek van het beeld van Hildebrandt weghaalde. Leden van de Haarlemse Politiekapel lieten trompetten schallen, de fontein be gon te spuiten en hiermee was het historisch ogenblik voor Haarlem aangebroken. De voorzitter van het Hildebrandt- comitc, mr. J. H. J. Hoog, getuigde daarvan in een korte toespraak. Hij herinnerde eraan, dat enkele Haar lemmers in 1913 het initiatief namen r-v A c i i een monument ter nagedachtenis I L)e UAo is van taktiek veranderd: wat zij niet heeft kunnen van Nicoiaas Beets op te richten, dat realiseren met qeweld. probeert zij nu te bereiken met praten. Het op 13 september 1914, de herdenking I t l r» i van de 100ste geboortedag van de Geheime Leger heelt zijn terreuractie voorlopig gestaakt en een schrijver van dc Camera, onthuld ..wapenstilstand'" afgekondigd, terwijl Europeanen en Algerijnse r;Jch7P"vtn eE„enh?,rUrnr,w/rpW7»d„Uia!c j nationalisten oriënterende besprekingen zijn begonnen over de toe- toen 33-jarige beeldhouwer J. Bron- komst van de Europeanen in Algerije. Aanvankelijk werden de geruchten over contacten tussen de FLN en de OAS ontkend, maar gisteren Is van beide zijden bevestigd, dat er reeds bijeenkomsten zyn gehouden tussen Europeanen en vertegenwoordigers van Fares, de Algerijnse voorzitter van de voorlopige executieve, met goedkeuring van de voorlopige Alge rijnse regering in Tunis. Arabieren durfden zich gisteren weer te vertonen in de Europese buurten van Algiers, waar het strengst de hand aan het „bestand" wordt ge houden. In overig Algerije vielen gis teren nog drie doden en vijf gewon den. maar dit is toch een zeer laag aantal in vergelijking met de wel zeer trieste cijfers van de laatste maan den. De politie in Algerije is van oor deel. dat de „wapenstilstand" waar schijnlijk niet veel langer dan tot maandag zal duren, vooral als de be sprekingen geen onmiddellijk uitzicht op succes opleveren. „De OAS-leiders zullen eenvoudig niet in staat zijn de jongere en vermetele elementen ach ter hen in toom te houden", zo heeft een hooggeplaatste politiefunctionaris gezegd. De OAS heeft de afgelopen twee dagen vryweT geen wreedheden of gewelddaden gepleegd. Op de beurs van Parijs zjjn de koersen van de aandelen Sahara-olie gestegen. In financiële kringen is men van mening, dat het keerpunt in Algerije is bereikt, dat de OAS is verslagen en dat het vredesprogram van de Franse regering in Algerije I inderdaad uitgevoerd zal worden. Een deputatie uit Vlaardingen heeft op het Paleis Het Loo aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina de traditionele Ko- ninginneharing aangeboden. Op de foto: Koningin Juliana ont- Geheime satelliet in VS gelanceerd De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteravond de lancering van een ge heime satelliet bekendgemaakt. Het enige dat werd meegedeeld was, dat de kunstmaan met behulp van een raket van het type Thor-Agena van de basis Vandenberg in Californië was afgeschoten. vangt een vaatje uit handen van mevr. Bot. de echtgenote van de schipper, die de haring heeft ge vangen. F. H. van der Putten in nieuwe functie De heer F. H. van der Putten heeft per 6 juni aanstaande een functie in het particuliere bedrijfsleven aan vaard. De heer Van der Putten is benoemd in een leidende, technische functie bij de firma Bessel Kok in Amster dam, welke firma een aanzienlijk deel van de voorziening het L.P.G. (liquid petroleum gas» voor het aan drijven van automotoren in ons land, verzorgt. De heer Van der Putten heeft deze functie verworven na een structuur wijziging in de leiding van genoemde firma. PIANIST-ENTERTAINER der de gunstigste omstandigheden over het plan-Bunker onderhandeld zou kunnen worden. Bereid? Overigens weet de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio nog steeds niet of zijn land bereid is weer aan de conferen tietafel te gaan zitten. Toen men hem er naar vroeg antwoordde hij: „Ik weet het niet. Wij hebben het plan-Bunker in beginsel aanvaard, terwijl ik uit persberichten heb ver nomen, dat dc Nederlanders er alleen maar vanuit het in het plan vervatte aspect van zelfbeschikking mee ak koord zyn gegaan". Op de vraag, of Indonesië bereid is, acht te slaan op het beroep van Oe Thant om alle vijandelijkheden te staken, antwoordde Soebandrio: Dit lot beroep moet verduidelijkt worden. Wij bedryven geen agressie, omdat West-Irian tot ons gebied behoort. Als de Nederlanders het plan-Bun ker in beginsel hadden aanvaard, zo els wij deden, dan zouden er geen parachutisten zijn neergelaten, en als bekend drong deze er bij beide dan zou er alleen machtsvertoon ge- partijen op aan onverwijld alle bruikt zijn. Nu zyn wij tot het ge- vyandelijkheden te staken, zodat on- bruik van geweld gedwongen". Minister Soebandrio zei. dat hy een nota voor Oe Thant voorbereidt. Het beroep van de secretaris-gene raal omvat twee punten het plan- Bunker en een staking der vijande lijkheden. „Wij hebben alle waardering voor Oe Thants pogingen om deze kwestie te regelen", aldus Soebandrio. Gistermorgen had dr. Soebandrio een onderhoud van een uur met de Amerikaanse ambassadeur Howard Jones, die een belangrijke rol heeft gespeeld in de Amerikaanse pogin gen, om Nederland en Indonesië tot hervatting van het gesprek te bewe gen. De Indonesische minister voor de Verbindingen ter Zee, Banoengrat, heeft aangedrongen op de nationali satie van alle produktie- en distribu tiemiddelen van in Indonesië gewon nen olie door de overheid. Hij be klaagt zich in een begrotingsstuk over een tekort aan scheepsruimte, dat in de gehele archipel belemme rend werkt op de distributie van im portgoederen en vestigt er de aan dacht op, dat buitenlandse onderne mingen nog altijd het grootste ge deelte der produktie en distributie van de olie in handen hebben. De Franse minister van Openbare Werken en Vervoer heeft bekendge maakt, dat op het ogenblik dagelijks meer dan 8 000 personen uit Algerije naar Frankrijk vertrekken, hetzij per vliegtuig, hetzij per schip. Franse ordestrydkrachten hebben vrydag in Oran vyftien leden van een commandogroep van de OAS in hech tenis genomen, aldus is van door gaans welingelichte zijde te Rocher Noir bij Algiers vernomen. De leden van de strijdkrachten namen 56 automatische wapens, 50 geweren, twee jeeps, een vrachtauto, verschei dene personenauto's, 615 handgrana ten en 25.000 patronen in beslag, die in het bezit van de groep waren. bekend van radio en t.v.) speelt vanaf 19 uur dagelijks voor U in /I Boulevard Café Restaurant te KATWIJK AAN ZEE. De MEERMINBAR is geopend tot 0.30 uur. Ruime parkeergelegenheid. Advertentie San Pedro Sula in Honduras is gis teren de noodtoestand afgekondigd en zijn alle lagere scholen gesloten, nadat in een week tijd ruim zestig kinderen aan tyfus waren gestor ven Er is een tekorta an antibiotica. Uit de hoofdstad Tegucigalpa is een medische hulpploeg gezonden om de epideemie te helpen bestrijden. San Pedro Sula, dat 200 km ten noordwesten van de hoofdstad is gelegen, is het voornaamste indus trie- en handelscentrum van Hon duras. Tengevolge van een hitte golf is dc hoeveelheid drinkwater te gering en van slechte kwaliteit geworden. ..DE HOUTHAL", Hogewoerd 99 - Telefoon 22536 Uit het Leidsch Dagblad van 4 Junij 1862: Aanstaande Vrijdag zal de Algemeene kerkeracd der Ne- derl. Herv. gemeente alhier overgaan tot het opmaken van een nieuw twaalftal tot het beroepen van een leeraar in plaats van Dr. E. Lauril- lard. (Advertentie) Te koop: Een span schoone er. hard- f aandeweg loopende ezels, f (Merries en bij de tandmet f of zonder tuig. Te bezigtigen r aan het Paviljoen Badhuis te f Katwijk a/Zee.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1