FRACTIEVOORZITTERS GEVEN COMMENTAAR OP UITSLAG De Leidse verkiezingen SPORTDAG VOORSCHOTEN IN TEKEN VAN DE JEUGD Drie jongelui maken wilde rit in een „geleende" Leidse auto Coen Moulijn per vliegtuig naar Milaan BEURS VAN AMSTERDAM 2961 INHf I DVdflHA aVIHOVd H3SQI3T Aan de vijf fractievoorzitters in de Leidse raad hebben wij om commentaar gevraagd op de uitslag van de Leidse gemeenteraads verkiezing. Nu met september ook de P.S.P. deel van de raad zal uitmaken, hebben wij een zelfde verzoek gericht tot de lijstaan voerder van deze partij, de heer P. van Es. Aan verwachtingen voldaan Hieronder geven wij hun visie. De heer C. J. Piena schrijft het volgende: de verkiezing voor de gemeenteraad heeft aan de ver wachtingen van de Partij van de Arbeid voldaan. Gezien de resul taten der Statenverkiezingen van 28 maart j.l. kon de P.v.d.A. rede lijkerwijs uitbreiding van haar aantal zetels verwachten. Een onzekere element in deze verkiezing voor de P.v.d.A. ivas ongetwijfeld het feit, dat voor het eerst na de oorlog de vertrouwde naam van de Wethouder van On derwijs, de heer Van Schaik, niet meer als lijsttrekker fungeerde. Bij nadere beschouwing van de ver kiezingsresultaten springen ook nu weer een paar belangrijke feiten naar voren. Daarvan is allereerst het feit. dat de K.V.P. als groep het minst onder hevig is aan schommelingen. Toch is dit m.i. in feite een achteruitgang. De bevolkingsgroei en de sterke ge- loofsbinding van de in het algemeen grote katholieke gezinnen zóu een vooruitgang wettigen, die tenslotte zou moeten uitlopen in een vergro ting van het aantal raadszetels. De achteruitgang by de Prot. Chr. groep gaat regelmatig door. Bij de eerste normale raadsverkiezingen na de tweede wereldoorlog bezette de Prot. Chr. groep 10 zetels. Bij iedere volgende verkiezing daalde dit aan tal. Ook by deze verkiezingen zette deze daling zich voort. De verdere teruggang van 8 op 7 zetels moet als een gevoelige klap geïncasseerd zijn. Het merkwaardige doet zich daar bij voor. dat juist de Leidse Prot. Chr. woordvoerders in het verleden de doorbraakgedachte van de P. v .d. A. niet alleen hebben aangevallen, maar ook ontkennen dat deze doorbraak gedachte tot een levende werkelijk heid binnen de P. v. d. A. zou zijn geworden. Ook in deze verkiezings strijd is de leuze, dat een christen niet in de P. v .d. A. thuis hoort, ge bruikt. Laat men toch eens realis tisch worden. Vele duizenden chris tenen. onder wie tal van kerkelijke gezagsdragers, zijn hardwerkende P. v. d. A.-leden. De doorbraak gaat, mogelijk min der luidruchtig, door. Ook in Leiden. Het resultaat blijkt ook nu weer. De teruggang bij de V.V.D., ingezet bij de Staten-verkiezingen, heeft zich bij de raadsverkiezingen doorgezet. Als partner van de landsregering heeft zij de in de oppositie toegezegde maatregelen van b.v. belastingverla ging, verlaging van de staatsuitgaven enz. niet waar kunnen maken. In tegendeel. De Nederlandse kiezer, al hoewel dit in het algemeen niet zo blijkt, vergeet niet gauw. De achter uitgang is dan ook gevoelig in het ge hele land. De teruggang in Leiden van 5 op 4 zetels is, gezien het totale beeld, voor de V.V.D. een meeval lertje, alhoewel de vierde zetel geen beeld geeft van de werkelyke ach teruitgang. De nieuwe partner in de raad, de P.S.P., heeft de grootste winst ge boekt, welke wel voornamelijk zal zijn gekomen van de P. v. d A. enerzijds en de communisten anderzijds. Dat daarmede de C.P.N. terugvalt op 1 zetel was, gezien de ontwikkeling, te voorzien. Wat de P.S.P. als pacifistische or ganisatie in de gemeenteraad zal doen moet worden afgewacht. Het is m.i. te betreuren, dat door het optreden van een kleine, zich noemende socialistische partij, af breuk wordt gedaan aan één grote alles omvattende democratische so cialistische party. 20457 stemgerechtigde Leidenaars hebben hun vertrouwen uitgesproken in de politiek, zoals die door de P. v. d. A. en haar vertegenwoordigers in het College van B. en W. en de Raad gevoerd wordt. Wij weten ons gesterkt door het feit, dat de jon geren, van wie men zo vaak vertelt, dat zij politiek onverschillig zijn, in toenemende mate hun vertrouwen schenken aan een beleid, dat gericht is op de leuze waaronder wij de ver kiezingsstrijd hebben gevoerd: voor U voor uw gezin voor uw stad. K.V.P. tevreden Wat de Leidse raad betreft kan de K.V.P., aldus fractievoorzitter P. C. ten Broek, tevreden zijn. Zij heeft zich op het al jaren be staande aantal van acht zetels gehandhaafd. Wij betreuren het verlies voor de Prot-. Chr. fractie. Geit en „gans Vanmiddag is een gezelschap uit Leeuwarden vertrokken naar Grie kenland. Het bestond uit een 90-tal jonge Nederlandse geiten, die per spoorwagon op weg gingen naar een verre bestemming, namelyk het Griekse dorpje Farakla op het eiland Evvia. Het Nederlandse echt paar Wim en Jo Blankers is al en kele jaren in Farakla werkzaam in opdracht van de Wereldraad van Kerken. De heer Blankers is bezig de land bouw ter plaatse op hoger peil te brengen. Hij probeert de schrale bo dem te verbeteren, plant daarop nieuwe gewassen, en besteedt ook zorg aan de teelt van kleinvee. Het plan om geiten te importeren, die het op Farakla zeker goed zullen doen, stuitte tot nu toe steeds op geldgebrek. De „Wilde Ganzen" van het IKOR hebben er nu dank zij de gulheid van vele Nederlandse radioluiste raars voor kunnen zorgen, dat het financiële probleem werd opgelost. Na een radio-oproep kwam een be drag van f7500.- bijeen. Het trans port werd verzorgd door de Stichting Oecumenische Hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht. Als bege leider van het transport gaat mee de heer Si. Gerbrandy, student aan De P. v. d. A. heeft 1 zetel gewon nen en is weder op de sterkte van vóór 1958. De nog niet in de Raad zijnde fractie P.S.P. doet met 2 zetels haar intrede. Deze winst is gegaan ten koste van de Prot. Christelijke groep, de V.V.D. en de C.P.N., die ieder 1 zetel hebben verloren. In het algemeen kan men zeggen, dat de raad naar links is uitgeweken. Deze linkse groepen hebben 18, recht se, met inbegrip van de V.V.D.heb ben 19 zetels. Het samengaan van de Prot. Chris telijke. de V.V.D. en de K.V.P. zal moeten plaats vinden, om. met 1 stem meerderheid, een winstpunt te halen. Voorwaar een kleine meerderheid. Maar dan ook alleen ais men op de nodige samenwerking, ook van de V.V.D., zal kunnen rekenen. Gelukkig komen in een gemeente raad minder politieke schermutselin gen voor dan in een Parlement en kan men. door een behoorlijke vóór bespreking, elkander gewoonlijk wel vinden. Verschuiving naar links Het spreekt haast wel vanzelf, dat mijn opmerkingen ten aan zien van de raadsverkiezingen hier in Leiden bepaald niet in een hoera-stemming zijn geschreven, aldus de heer P. S. Harmsen, frac tievoorzitter van de Prot. Chr. groep. Hoeivel ons kiesstelsel eigenlijk geen geweldige verschui vingen toelaat, zijn er toch wel bepaalde tendenzen op te merken die bewijzen, dat de materiële waarden van het leven meer en meer aan betekenis winnen, ter wijl de geestelijke waarden mede daardoor op de achtergrond ko men. Landelijk gezien meen ik te moeten zeggen, dat er, zij het langzaam, een onmiskenbare ver schuiving naar links plaats vindt, die op de lange duur natuurlijk van betekenis is. Het zou dwaas zijn en van weinig realiteitszin getuigen hiervoor de ogen te slui ten. De bijna dagelijkse socialistische propaganda, met name in diverse uitzendingen voor de Vara-microfoon de politiek een grote rol speelt, de nadruk ligt op samenwerking. Ik spreek het vertrouwen uit, dat de in de Leidse raad bestaande goede sa menwerking ook onder de nieuwe verhoudingen zal worden gecontinu eerd en dat daardoor tot een con structieve, krachtige en dynamische aanpak van de problemen van onze goede stad Leiden zal kunnen wor den gekomen. Vooruitgang iets te klein Ons oordeel, aldus schrijft ons de fractievoorzitter van de C.P.N., de heer H. van Weizen, over de uitslag van de raadsverkiezingen kan kort zijn. Sinds de verkiezin gen voor de Tweede Kamer in 1959 heeft er een opschuiving naar links plaats gevonden. De vooruit gang van het percentage der kie zers, dat op de CPN heeft ge stemd, valt niet te ontkennen. Ook al is het dan geen stormach tige vooruitgang. Voor Leiden was deze iets te klein om haar tweede zetel in de raad te behouden. De winst, die de P.S.P. bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten heeft geboekt, zette zich door bij die voor de gemeenteraad, zodat zij thans met twee zetels in de raad haar intrededoet. Een opmerkelijk verlies leed de VVD. Het beeld dat de Statenverkie zingen reeds toonde, namelyk dat deze partij de zwaarste klappen kreeg te incasseren, onderging weinig of geen verandering. Ook nu ging zy procentueel achteruit. Voor de toe komstige ontwikkeling binnen het raam van de Leidse verhoudingen kan dit wel eens van enige betekenis zijn. Blijde verrassing De heer P. van Es, lijsttrekker van de P.S.P., die met de uitslag Advertentie van zijn partij zeer tevreden is en met september rekent op een vruchtbare samenwerking met alle partijen in de raad, wil niet zeggen, dat de uitslag zijn stout ste verwachtingen heeft over troffen. Verwachtingen, aldus schrijft hij, kunnen soms wel heel erg stout zijn. Maar dat een winst van circa 700 stemmen sinds de zo kort geleden gehouden Statenverkie zingen voor ons een blijde verras sing was, spreekt vanzelf. Wij geloven niet, dat deze winst werd veroorzaakt door een plotselinge stijging van het aantal pacifisten in onze stad. Leiden herbergt ook nu nog veel meer pacifisten dan P.S.P.- stemmers Een groot deel van deze mensen was echter tot nog toe bang zijn stem te verspillen aan een te kleine partij. Onze winst is voor een groot deel te danken aan de uitslagen van de Statenverkiezingen, die de levens vatbaarheid van onze partij duidelijk hebben aangetoond. Nader onderzoek van de uitslagen van deze verkiezingen in Leiden was nog niet mogelijk, maar de verdeling van onze stemmen over de kiesdis tricten in de stad bij de Statenver kiezingen hebben duidelijk aange toond. dat de pacifisten afkomstig zijn uit alle milieus en van alle par tijen. Alleen al op grond hiervan ver wachten we ook voor de komende ver kiezingen nog een vooruitgang. Maar er is meer: onze partij heeft een groot gebrek aan middelen voor het voeren van propaganda. Daarentegen zijn onze tegenstan ders in staat uitvoerige anti-campag nes te voeren. Desondanks rekenen we op uitbreiding van onze aanhang, om dat we vertrouwen hebben in het ge zonde verstand van de Nederlandse kiezers. Het Voorschotense leven maakt naar buiten reclame met wat wy zo al doen, zei burgemeester de Kool gistermiddag, toen hy op het punt stond de sportdag, die een traditie is geworden op Hemelvaartsdag, te openen. Een sportdag behoort tot de belangrijke manifestaties, vooral ook, omdat de jongeren erbij betrokken zyn. Die jeugd staat na de oorlog nog al in de belangstelling. Het „feest" begon met het lossen van 200 duiven door de duivensport vereniging „De Zwaluw". Schelpenkade stond in de vorm van een personenauto. Het waren een 19-jarige Leidse filmopeateur, een 18-jarige Leidse leerling van een nij verheidsschool en een 21-jarige jon geman uit Haarlem. Gezamenlijk stapten zy in de wa- bïijft bij °de twijfelaars niet zonder gen en reden er mee naar Amster- uitwerking. dam. Daar werden zij gesommeerd Wat de situatie in Leiden betreft: te stoppen. De jongelui gaven aan De P. v. d. A. staat weer op zyn deze sommatie geen gehoor en reden Drie jongelui hebben de verleiding aan. Het werd een wilde jacht, die niet kunnen weerstaan, die op de eindigde toen de auto over de kop vroegere sterkte van 15 leden, terwijl de V.V.D. één zetel verloor, d.w.z. nog een deel van zijn winst van 4 jaar ge leden heeft behouden. Dat de heer Van Weizen als éénmansfractie zal moeten optreden moge voor hem als persoon verdrietig zijn, niemand zal er verder om treuren. En dan het volkomen nieuwe ver schijnen van de P.S.P. met twee le den. We zullen moeten afwachten hoe deze fractie in de gemeentepoli tiek zijn bestaan aannemelyk maakt. In de opmerkingen, die de voorzitter van deze partij reeds woensdagavond voor radio en televisie maakee, werd van pacifisme vrijwel niet meer ge rept, maar stond het socialisme in het spotlight. Een wel wat erg vlotte ac centverschuiving ruim 4 uur na de door. De politie ging er meteen achter- Eerste H. Mis van pater C. v. Haasteren De neomist C. van Haasteren heeft gisteren in de Josephkerk aan de Herensingel zijn wegens ziekte enige weken uitgestelde eerste H.-Mis opge dragen. Hij werd aan het aantal daarbij geassisteerd door pater dr. W. Snels als diaken en zijn vriend, de eerwaarde heer G. Pieterse als sub diaken. astoor J. A. van Kleef fun- als presbyter-assistens. De WASSENAAR Voorzieningen aan de verkeerslichtinstallatie Burgemeester en wethouders stel len de raad voor een bedrag van f 2075 beschikbaar te stellen voor en kele voorzieningen aan de verkeers lichtinstallatie aan Den Deyl. In de eerste plaats zullen op de Lange Kerkdam. op geringe hoogte voor het verkeer dat bestemd is voor resp. Den Haag. Voorschoten en Amsterdam „herhalingslichtbakjes" worden aangebracht. Verder zal in de installatie een wijziging worden aangebracht waardoor het mogelijk is een fase constant geel licht in te voeren. Dit geel licht naar alle kan ten maakt het mogelijk 's morgens als de verkeersregeling met de lich ten begint, het kruispunt geheel vrij van verkeer te maken. Grootverbruikerstarief bij het Gem. Gasbedrijf Burgemeester en wethouders stel len de gemeenteraad voor, een z.g. grootverbruikerstarief in te voeren voor mensen, die per jaar tenminste 3000 m3 gas betrekken. In hun pre advies aan de raad merkt het college op, dat de laatste 5 jaren het gas verbruik in Wassenaar slechts weinig is gestegen. De prijsverhogingen die in 1955 en 1957 werden ingevoerd, hebben tot gevolg gehad dat gas voor ruimteverwarming veel van zijn aan trekkelijkheid heeft verloren. Het aantal grootverbruikers is in 5 jaar teruggelopen van 152 tot 103. Om verdere teruggang van dit aantal te stuiten wordt nu voorgesteld het ootverbruikerstarief B. en W. verwachten dat daardoor voorlopig de inkomsten van het. gas bedrijf met f 10.000 per jaar zullen verminderen. Beantwoordt deze maatregel echter aan de verwachtin gen dan zal deze vermindering slechts tijdelijk zijn. Woningbouw in De Lignestraat Aan de gemeenteraad wordt voor gesteld bouwgrond aan De Ligne straat en een bouwvoorschot van ,,r„. f255.357 beschikbaar te stellen en Wellioht hadden zy nog kans ge- aan de woningbouwvereniging St.- zlen om ongemerkt te verdwijnen. Willibrordus, die daar 18 woningwet- wanneer een van de jongens niet woningen zal gaan bouwen. Het zyn jas vergeten had, die in de wa- wordt een blok etagewoningen met gen lag. Hy keerde terug naar het drie bouwlagen. De onderste twee wrak en liep daarbij in de open ar- bouwlagen zullen woningen bevatten men van de politie, die daarna geen voor 7 en 8 personen, de bovenste moeiet had om ook de andere twee j bouwlaag zal bestaan uit 9 galery- c j tg pakken. Het drietal woningen, bestemd voor alleenstaan- Op verschillendt velden van het Burgemeester v. d. Hoevensportpark werden daarna demonstraties gege ven: gymnastiek, handbal, korfbal, en voetbal, volleybal en teniis. De judo-demonstratie is niet doorge gaan. Niet overal bestond evenveel be langstelling voor. De meeste belang stelling trok. zoals gewoonlijk, de voetbalwedstrijd tussen een gecombi neerd elftal samengesteld uit Rouw- koopSVLV en R.K. H.V.V. uit Leid- schendam. De Voorschotenaren won nen met 3-1, nadat de rust was in gegaan met een 2-1 voorsprong. Hermes L uit Den Haag was in de handbalwedstrijd HVL uit Leiden de baas met 15-11. De kofrbalwed- strijd. waarvoor niet veel belangstel ling bestond eindigde in een ovtr- winning met 5-2 van ijlkwartier I Leiderdorp op Vitesse '59 Voorscho ten. Raaphorst Wassenaar verloor de volleybalwedstrijd met 4-1 van Tey- lingen Sassenheim. Wat niemand ooit voor mogelijk had gehouden is vanmorgen op Schiphol geschied voor het KLM- lyntoestel met het elftal van Feyen- oord naar Milaan vertrok. Tot Ieders sloeg. De wagen was op slag alleen nog maar goed voor de sloop, maar de jongelui konden ongedeerd uit de verbogen metaalmassa kruipen. Zy sloegen op de vlucht. „joyriders" zit nu in de cel te Leiden te wach ten op de voor hen ongetwijfeld on plezierige consequenties van hun wilde ritje. Lezers schrijven Algemene pensioentoeslag Daar de nieuwe pensioenwet nog steeds op de helling staat en maar niet van stapel wil lopen, willen wij den of echtparen, De huurprijs van de grotere wo ningen zal f 17.80 en f 20.90 bedra gen, de huurprijs van de galerij wo ningen f 12.30 en f 13.70. De grond- kosten zullen f S0.241 bedragen. Wassenaar krijgt een Luifelbaan Aan de straat, die in het verlengde ligt van de Van der Duyn van Maas- damstraat tussen de Van Hogen- dorpstraat en de Schoolstraat zul len, zoals bekend, winkelpanden wor den gebouwd. Deze winkels zullen verbazing was ook Coen Moulyn in I de wachtkamer. Opmerkingen als I „hy brengt ze alleen maar weg" en „hy gaat niet verder dan de trap" werden door employes van de KLM gebezigd, maar tot ieders verwonde ring besteegCo en de trap. Nog wilde men niet geloven dat hij de reis met de DC-7 mee zou maken en het wachten was slechts op het moment dat Coen weer in de deuropening zou verschijnen om naar beneden te komen. Maar nee, de deur ging dicht, het toestel rolde naar de startbaan, koos het luchtruim en. Coen was aan boord. Vier reserves en vier officials van de Rotterdamse ploeg kijken morgen avond met vele duizenden Italianen, t.v.-scherm kunnen volgen, naar Lanerossi Feyenoord. Aanvankelijk zou deze in- tertoto-wedstrijd om 8 uur beginnen, maar de RAI (de Italiaanse radio- en t.v.-omroep) heeft het bestuur van Feyenoord verzocht 2 uur eerder te willen beginnen om de wedstrijd nog in daglicht te kunnen spelen. VERVALSING VAN HONDEN-STAMBOMEN Vooral in Duitsland en Oostenrijk, doch ook in Italië, Zwitserland en Frankryk bereikten de politie steeds meer klachten over vervalsing van stambomen van honden, die kenne lijk in Nederland en in het bijzonder in Tilburg waren verhandeld Een recente aanwijzing vanuit Wenen gaf de Tilburgse politie de mogelijkheid eindelijk op te treden. Op verdenking van valsheid in ge schriften en het vervalsen van stam bomen werden twee Tilburgse hon denhandelaren, en hun beider boek houders aangehouden en ingesloten. Ze zullen voor de officier van justitie in Breda worden geleid. Gebleken is dat dit tweetal reeds jarenlang bezig is geweest met het vervalsen van stambomen. Medische Diensten Voorschoten dokter Swen, Veur- seweg 20. tel. 2356. Wijkverpleging Gezondheidscentrum, tel 2177. Warmond dokter Walenkamp, tei 220. Wijkverpl zuster Rhemrev, Dorpsstraat 19. tel 206. Oegstgeest dokter Held. telefoon 52255. BEURSOVERZICHT CLAIMS PHILIPS AANGEBODEN Amsterdam 1 Juni Zo is dan vandaag een aanvang ge maakt met de reeds lang verwachte handel in claims Philips. Om met de deur in huis te vallen moet worden geconstateerd dat de claims aange boden in de markt lagen. Na een opening op f 330 per claim zakte de prijs tot f310, om later weer op te lopen tot f 327. Deze prijs komt over een met een koers van circa 638 voor de nieuwe aandelen. Voor de aande len Philips, ex claim werd by de ope ning 636 betaald, doch daarna daalde de koers tot 625. Ook hier trad weer een herstel in tot 635. De slotkoers van woensdag was voor genoemde aandelen 718 cmm claim. Op deze koers bedraagt de theoretische waar de van de claim f 407 overeenkomende met 678 voor de nieuwe aandelen. Uit een en ander biykt dus dat er vanmiddag nogal wat aanbod viel op te nemen. De Beurs was hiertoe wel bereid, maar dan op pryzen zoals bo ven aangehaald. De verwachtingen ten aanzien van de koers van de claimhandel voor de komende dagen lopen uiteen. Het merendeel is niefc erg optimistisch dat de prys spoedig zal stygen. Als gevolg van de emissie staan er circa 750.000 claims uit, in clusief die van de preferente aande len. Vanzelfsprekend worden niet al deze claims op de markt gebracht, De handel in de Philipshoek eiste van middag de belangstelling van de beurs voor zich op. Hierdoor was het in de overige hoeken van de internationale waarden zeer stil. AK.U. praktisch onveranderd op 346%. Unilevers twee gulden lager op f 142,20. Kon. Olie een paar dubbeltjes lager op f 131,10. Hoogovens circa zeven punten be neden de slotkoers van woensdag. De betere tendentie van gisteren in Wall Street had niet veel vat op de stem ming voor de hoofdfondsen op het Damrak. Ongetwyfeld heeft hiertoe de zwakke stemming in Philipshoek bijgedragen, aldus de beurs. Vergele ken met de slotkoers van de vorige week daalde Philips deze beursweek, rekening houdend met de claim, ruim negentig punten. A.K.U. verloor circa zes en Hoogovens circa tien punten. Kon. Olie daalde circa drie en Unilevers ruim vier gulden. De scheepvaarten werden in een zeer dunne markt aangeboden, waar door koersverliezen ontstonden van twee tot meer punten. Ook de leiden de cultures moesten koersverlies in casseren. In de staatsfondsenhoek was het uitermate stil met pryzen, die niet veel verschillen van die van het vorige slotniveau. De lokale afdelingen gaven meren deels geringe koersdalingen te zien met weinig zaken. Op vrydag 15 Juni wordt de in- schryving opengesteld op nominaal f3.320.000 aandelen „b" in Simon de Wit tegen 175 procent voor houders van Claims. De claimhandel vangt aan dinsdag vyf juni. WISSELKOERSEN Londen 10.09%—10.09%New York 3.59%—3.59%; Montreal 3.29%— 3 29%Parys 73.30—73.35; Brussel 722—7.22%; Frankfort 89 90%— 89.95%; Stockholm 69.79%—69.84%; Zürich 83.24—8329; Milaan 57.87% 57.92%; Oslo 50 33%—50 38%: Ko penhagen 52.08%—52.13%; Wenen 13.92V4—13.93%; Lissabon 12.591/4— 12.60%. geerde als presbyter-assistens. ue hPt vnicrpnrip'nntr ppnc'nnHpr Hp ann" «u.r.u, stembussluitmg die de stemmers OP feestpredikatie werd gehouden door I ??V, van L Ssbeheffende auto?/ 1 ï0I?e? va2 'en doorlopen- -,~b» k-.nnfneemnnin I uprifprif uit wit-'?., autori (jg luifel. In verband daarmede heb- teiten brengen. Sinds 1957 zyn de salarissen met 45 gestegen. Voor deze party, ook uit confessionele j prof drs# c. van Ouwerkerk uit Wit- kring, toch wel te denken moet geven. tem een vriend en leraar van de Over één ding verheug ik me: dat j ne0mist. de hoop van de heer Piena. een link- i Deze kerkelijke plechtigheid vorm- se meerderheid in de Leidse raad. de vanzelfsprekend het hoogtepunt niet is verwezenlijkt. Overigens zal j van de feestelijkheden, die woens- hij een rode meerderheid bedoeld J dagavond al begonnen waren met een "im nn<r ni«»t hpiwifrip it kleurrijke intocht in de parochie, waarbij de R.-K. Harmonie voor de hebben, hetgeen nog niet hetzelfde is. Waar in nauwelyks twee maanden de belangryke stemwinst van de K.V.P. vandaan is gekomen? Naar het antwoord kan men slechts gissen. De K.V.P.-fractie is de enige, die zijn zetelaantal volledig door het aantal stemmen gedekt ziet. Wy zullen het als Prot. Chr.-frac- tie nu met 7 mensen moeten doen. Dat is natuurlyk jammer. Ik ben er echter van overtuigd, dat de fractie leden, waar zy dan ook geplaatst zyn, in het College van B en W., in de raad of de raadscommissies, hun beste krachten zullen geven in het belang van de gehele bevolking van onze stad. Overigens: het gaat ons nooit uit sluitend om de numerieke sterkte, al muzikale omlijsting zorgde en de neo mist na de eerste zegen en een kort lof een serenade bracht. In „Het Gulden Vlies" werd gister middag een zeer druk bezochte re ceptie gehouden, waarbij de jonge priester naast talryke gelukwensen ook vele praktische geschenken in ontvangst mocht nemen. De kerke lijke viering van het feest werd daarna besloten met een plechtig danklof. Spel met slechte afloop Een 17-jarige jongeman was woensdag op de rybaan van Toma- tenstraat zo druk met een badmin- is deze zeer belangrijk. Moge het ook tonracket in de weer, dat hy een in de komende periode zyn: „Eenvou dig een belijdenis van onze Heer ook in het staatkundige leven". Verloren terrein herwinnen Laat ik, aldus de fractievoorzit ter van de V.V.D., mr. F. Por- theine vooropstellen en ik ben ook in deze dingen graag eerlijk en heb een hekel aan verdoezelen dat mijn partij bij deze verkie zingen en die van de Provinciale Staten gevoelige verliezen heeft geleden, die ons nopen tot de meest diepgaande bezinning op de oorzaken daarvan. Immers: het verloren terrein moet worden her wonnen! Het is ook zo, en de partijvoorzitter heeft daar op de verkiezingsavond nog op gewezen, dat landelyke ten denzen zich ook bij de gemeente raadsverkiezingen manifesteren. Het stemt mij echter tot een zekere mate van voldoening, dat deze ten denzen, die in de grotere steden neer komen op grote verliezen aan zetel tal, in Leiden in mindere mate aan de dag zyn getreden. Dit is m.i. in derdaad te danken aan diverse lokale factoren. Ons zetelverlies van 1 is belangryk, maar niet desastreus. Dit temeer, om dat de politieke verhoudingen in de Leidse gemeenteraad, ondanks een winst van de P. v. d. A., het in sterke mate opkomen van de P.S.P., een verlies van de Prot. Chr. groep m.i. niet op essentiële wyze zyn gewyzigd. Ik heb in de laatste maanden, spre kende met het oog op gemeenteraads verkiezingen, er bij voortduring de 24-jarige timmerman niet in de ten had, die op zyn bromfiets kwam aanrijden. Een botsing was het ge volg. waarbij de timmerman zo on gelukkig kwam te vallen, dat hij met een zware hersenschudding door de EHD naar het Academisch Zieken huis moest worden vervoerd. De jon gen kwam er met de schrik af. Promoties Aan de Leidse Universiteit is ge- ipromoveerd tot doctor in de wis- en Natuurkunde op proefschrift ge titeld ..Petrology and structural seo- logy of the Berlanche- Valloire area" de heer F. Kalsbeek. p-eboren te Kat- wyk en thans wonende te Leiden. Promotor was prof. dr. E. den Tex. De promotie geschiedde cum laude. Voorts is gepromoveerd tot doctor in dp geneeskunde op een proef schrift getiteld; Over het effect van antistollingstherapie by vaatplastie- ken met. prothesen van dacron en teflon, de heer J. J. Hamming, gebo ren te Eindhoven in 1930 en thans wonend te Oegstgeest. Promotor was prof. dr. M. Vink. Ook deze promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift, getiteld: The Hydrogen isotopes in the gaseous and liquid states", de heer H. F. P. Knaap, geboren te Lei den in 1936 en wonend aldaar. Pro motor was prof. dr. K. W. Taconis. Woensdag is de heer C. Steffen aan de Leidse Universiteit gepromo veerd to* doctor in de letteren en wysbegeerte na verdediging van een proefschrift dat gewyd is aan be paalde aspecten van het autorijden. Promotor van de heer Steffen. die te Rotterdam woont was prof. dr. A. M. J. Chorus hoogleraar in de psycholo gie. De titel luidt: onderzoek naar psychologische facetten van goed en nadruk op gelegd, dat in de gemeen- slecht autorijden alsmede de invloed 1 januari 1962 heeft de minister by ons de verwachting gewekt dat er ook voor ons iets zou gebeuren. Er gebeurde op dit gebied echter weer niets. Ten einde raad belegde de 3 gro te pensioenbonden in Den Haag een demonstratieve vergadering om daar onze noden kenbaar te maken; 15.000 eensgezinden waren daar aan wezig, een aantal dat voor zichzelf sprak. Verscheidene kamerleden en ande re autoriteiten toonden daar hun be langstelling voor onze zaak. De sprekers daar hebben ondub belzinnig onze verlangens naar vo ren gebracht en o.a. de mening uit gesproken dat: zolang de nieu we pensioenwet niet tot uitvoering is gekomen en de waardevastheid nog de luifel. In verband daarmede heb ben de betrokken winkeliers de wens te kennen gegeven dit stukje straat de naam Luifelbaan te geven. B. en W. stellen de raad voor aan dit ver zoek te voldoen. Eerder besloot de raad dit stukje straat Van der Duyn Van Maasdamstraat te noemen. Het zal nu worden „omgedoopt". NIEUWKOOP Autocross niet spectaculair De autocross welke gisteren door de speeltuinvereniging „De Zudde" werd georganiseerd op een terrein langs de provinciale succes gewor- den, want meer dan 5000 toeschou- geen feit is, een ALGEMENE TOE/ 'wers waren gekomen om het specta- SLAG op de pensioenen een gebie- kelstuk, dat een cross eigeniyk moet dende eis is. Dan eerst zal ons recht zyn ge daan, dan eerst zal de grote achter stand enigszins zyn vtrwerkt. Wy hebben nu toch lang genoeg gewacht en ook wy hebben niet eeu wig te leven. BLOKKER. Haarlem. WARMOND Beker voor T.T.V. „Steeds Vooruit" De uitslagen van de gespeelde ta feltennis tweekamp tussen Steeds Vooruit en Slagvaardig zyn (heren Steeds Vooruit 1—Slagvaardig 1 7-2, Steeds Vooruit 2Slagvaardig 2 2-7, (dames) Steeds Vooruit 1Slagvaar dig 1 3-6, (junioren) Steeds Vooruit 1Slagvaardig 1 9-0. Totaal aantal gewonnen wedstry- den voor Steeds Vooruit 21, en voor Slagvaardig 15. waardoor Steeds Vooruit voor de tweede maal de be ker heeft gewonnen. P.V. „Warmond" De postduivenvereniging „War mond hield een wedvlucht voor oude duiven vanaf Corbeil. Afstand 424 km. In het concours waren 111 dui ven. De vogels werden maandagmor gen om 6 uur gelost. De eerste prys- duif bereikte haar hok om 13-07-17, de laatste om 14-34-20. De uitslagen luiden: dr. J. Venker 1-2-3-10, P. Vo gelenzang 4, C. v. d. Zwart 5-6, B. F. Oskam 7, J. van Seggelen 8, J. Korte- zUn, te aanschouwen. Velen werden hierin echter wel wat teleur gesteld door het feit, dat de wedstrijden veel later dan was aan gekondigd begonnen en dat het ver- biyf langs het parcours in de koude noordwestenwind nu niet bepaald aangenaam genoemd kon worden. En werd er dan eindelyk gereden, dan bleek de baan zo slecht te zijn dat bijna alle deelnemers in de eerste ron de bleven steken. Van enige spanning was er dus geen sprake meer. De kas van „De Zudde" is echter belangryk sterker geworden. Er zal wellicht kun nen worden overgegaan de plannen tot aanleg van een rolschaats- en kunstysbaantje voor de jeugd, uit te voeren De sensatie van de middag had nog een staartje, want om ongeveer 10 uur bleek de kassa-auto van de or ganisatoren blam te hebben gevat. De brandweer was spoedig ter plaat se, doch de auto brandde als een fak kel. hetgeen mede werd veroorzaakt doordat zich in de wagen enige hon derden meters jute. palen en vlaggen van de terreinafzetting bevonden. De brand was snel geblust maar de schade, die vry aanzienlyk was, wordt niet door de verzekering ge dekt. VOETGANGERS: U heeft wel voorrang op zebrapa den, maar het ryverkeer moet óók eens aan bod komen Steek dus by voorkeur n groepjes over de drukke zebrapaden; ancers ontstaa* er irri teren Ie vertragingen in het ryver keer, welke automobilisten, brommers en wieiryders in de verleiding zouden kunnen brenwen, het „toch nog maar even te proberen", zodat er van uw bescherming per slot van rekening weinig overbiyft (Op: Vrydag 1 juni ACTIEVE OBLIGATIES 'aatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100* 100% Ned '59 4% 100* 100% Ned '60-1 4% 100* 100% Ned '60 11 4% 100* 100% Ned '59 4V4 98ii 98% Ned '60 4V4 981» 98% Ned '61 4y4 981» 98% Neo '53 3% 94* 94% Ned Gb Obi 3% 79 80 Ned '47 3% 88 7 s 88% Ned '51 3% 95% Ned '53 i-n 3% 94 94 Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3V4 87% 87% Ned bel cert 3V4 86% Ned '50 I-II 3 V4 87% 87* Ned •54 i-n 3v4 88% 88% Ned •55 1 3y4 88% 88% Ned •55 n 3v« 90% 90% Ned •37 3 91 90% Ned G.b obi '46 3 90% 90% Ned dol In '47 3 89% x 89% Ned Inv cert. 3 98% 98% Ned 62-64 3 98} J 98% 98 Indië *37 3 93% 94 Ned won b.l '57 6 106 f» 106% Ned w bJ '58 4% 99H 99% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 105 102% Ver HVA-my 116% 116% 343% 349% Deli My cert 138 137.— Hoogovens cert 646 632% Philips gem bez 718 630% Unilever cert 144.25 141.70 Dordtse Petr 613% 605 p .^nè f20> 131.50 131,15 Holl Amer iyn 128 126% Java China Pak 139 139% KL.M 59.30 59,20 Kon Ned St.boot 149 145% Kon Paket My 133 133 Stoom My Ned 141 141 Niev Goudr cert 123 119% v Ommeren cert 276 268 Kon Rott Lloyd 133 132 N Scheepv Unie 131 130% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 idem 48 (3%) R'dam '52-1 (4%) ld "37 I-li (3%) Z-Holl *55 4% Bankwezen Bb N Uem 58 5% id NWB'52 (4V<) BVÜ rspbr f 500 BVG rspbr 52 Indnstr Obligaties Philips Doll *51 95 94% 94 97 A 102% 96% 197% 140 x 94% 94 97 102% 96% 197% 140 VERKLARING DER TEKENS Gedaan en bieden CrPdaan on la ton Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam '53 3 107V* 108% A'dam *51 I 2% 84% A'dam '56 12%.. 81% 80% A'dam *56 n 2% 91 Va 90% A'dam *56 m 2% 90 90 Eindhoven '54 827/8 83 Enschede '54 2% 85% Den Haag '5212% 90 Idem n 2% 94 94%b R'dam *52 I 2% 90 Idem n 2% 91 91 Idem '57 2% 85 85 Utrecht *52 2% 93 Z.-Holl 1957 2% 86% 86%* Zuid-Holl '59 2% 102% 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN 1 Bank- en Credietinstellingen Interunie f 50.- 181 182 Robeco210.— 212 Unitas f 50.407 47l' Ver Bez v. ^94 f 50 127.— 126.50 Amst Bank 370 375 Cultuurbank 29% 28% Holl Bank D eert. 217% 218 Ned Handelmy 330 331% Rott Bank 354% 350 Twentsche Bank 322 Senembah C f Industrie Ondernemingen Albert Heyn 725 b 730 Berkei's Pat 240 b 240 Borsumy-Wehry 65 65 Calvè Delft eert. 722 732 Electralasmy 349 K Pap v Gelder 321% 324 K Ned Grofsm 165% 165 Holl Constructie 387 Ing our v Bjiy 212 215 Intematio 191 194 Int Kunstst Ind 65 65 v Kemp en Beg. 149 142% Leidse Wolspxy 450 400 Müller en Co NB 362 364 Ned Kabelfabr 506 505 Philips prei 250 231d Rott Droogd My. 480 476 Sikkens Groep 750 751 Ver Touwfabr 395 400 Walvisvaart 86 85% Wernlnk's Betjny 197% 195 Wilton Feyenoord 293 296 v Wyk Heringa 90 89 Zaalberg 130 130b Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r.450 454 Kon Petr (f20) 133.60 131,— Amerik fondsen Canad Pacific R 24 Intern Nickel 68% 66% Anaconda 44% 42% Bethlehem Steel 37 37% Cities Service 49% 50% General Motors 50 51 Kennecott 73 73 Republic Steel 46 47% Shell Oil 34 V4 35% Union Pacific 29% 30 Un States Steel 55% 547/8 Bieden p Laten x Ex-dividend d Exclaim e

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 9