Russen torpederen in Geneve gesprek Oe Thant dringt aan: „Staakt de gevechten" Overleg van Engeland met EEG stap vooruit SoekarnoStandpunt Nederland nog vaag Zorin tegen verklaring clie hij zelf hielp opstellen Zeer sterk herstel na zwarte maandag (9ur/ ^It ëmvs Ontwapeningsgesprek in het slop OVERVALLEN IN PERU Amendement Vergeten OLLENHAUER HERKOZEN Weer botsing in Wassenaar Geleidelijke n regeling voor invoer uit Gemenebestlanden WEERBERICHT JAAP DANIELS „MARINA" Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 MEI 1962 No. 30666 LEIDSCH DAGBLAD Directeur. A E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f 0.65 per week. Witte Singel 1. Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 werp-verklaring. Men geloofde niet dat Zorin vorige week op eigen gezag te ver was gegaan, maar dat hij ge woon met het Westen was meegegaan omdat instructies uit Moskou op zich lieten wachten. Twintig gewapende burgers hebben gistermorgen twee banken, een po litiebureau en een gevangenis in de stad Jauja overvallen. Jauja ligt 300 km ten oosten van de hoofd stad Lima. De overvallers stalen geld op de banken, namen wapens weg op het politiebureau en stelden de gevangenen in vrijheid. Daarna trokken zij zich in de bossen van Chincheros terug. Deze overvallen gingen gepaard met andere acties in de stad. Zo wer den de telefoonlijnen doorgesneden en de brug, die Jauja met de rest van het land verbindt, opgeblazen. Men meent, dat het hier gaat om ac ties van communistische guerrilla strijders. De zeventien-landenconferentie over ontwapening in Genève is gisteren in het slop geraakt, doordat Ruslands woordvoerder Vale rian Zorin onverwacht liet weten datzijn land niet akkoord gaat met KORPORAAL TE SORONG de verklaring die oorlogspropaganda verwerpt, welke gisteren zou worden goedgekeurd. Zorin had deze verklaring nota bene zelf helpen opstellen én de indruk gewekt dat Amerika en de Sowjet- Unie het eindelijk over één belangrijk punt met elkaar eens waren. Zorin stelde voor dat. er een amen dement op zou worden ingediend dat de ondertekenaars zou verplich ten in hun landen wetten op te stel len die oorlogspropaganda zouden verbieden. De Russen hadden dit amendement reeds eerder voorge steld, maar Zorin had het na onder- Gisteren stapte iemand in i Leicester een bank binnen met twee tassen vol bankbïl- jetten ter gezamenlijke 7oaar- i de van 11.000 pond sterling (110.000 guldenDe biljetten waren evenwel maandag on geldig geworden. De bezitter van de eigenlijk i waardeloze biljetten ver- klaarde, dat hij helemaal ver geten was, dat hij het geld nog had. Hij ontdekte het pas weer toen hij dezer dagen ging verhuizen De bankdirectie streek de hand over haar hart en wis- selde het oude geld in. handelingen met de Amerikaan Dean laten vallen, nadat laatstgenoemde had laten weten dat hij er niet mee akkoord kon gaan. Het is overigens niet alleen Ame rika dat niet met deze passage kon meegaan. Andere landen hebben zich daarbij aangesloten. De ommekeer in het Russische standpunt doet de conferentie na tien weken onderhandelen beland(?n op 1 het punt van uitgang, slechts drie dagen voor de conferentie verslag over haar vorderingen zal uitbren gen aan de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties in New- York. De Engelsman Godber drong er bij Zorin op aan zich onverwijld met. Moskou in verbinding te stellen om er nieuwe instructies te krijgen die alsnog aanvaarding van de ontwerp- verklaring mogelijk zouden maken. ZWAAR GEWOND De 21-jarige dpi. korporaal H. C. Hoogink is aan boord van H.M. opnemingsvaartuig ,,Snel- lius" door een vallend luik le vensgevaarlijk gewond. Hij is overgebracht naar het gouveme- ments-ziekenhuis te Sorong. Het slachtoffer is 21 jaar. on gehuwd en woonachtig te Velp. Al eerder Het is niet voor het eerst dat de Russen op deze manier een confe rentie in gevaar brengen. In 1960 deden ze de ontwapeningsconferentie mislukken en in 1958 gebeurde het zelfde met het experitise-rapport over kernproefdetectie. De Westelijke kringen in Genève tasten in het duister omtrent Rus lands motieven om plotseling van mening te veranderen. Vrijdag nog had Zorin gezegd dat hij en Dean het „volledig eens' waren over de ont- (Van onze correspondent in Bonn) Erich Ollenhauer is gisteren op nieuw voor twee jaren gekozen tot voorzitter van de SPD, de Westduitse sociaal-democratische partij. Tot plaatsvervangende voorzitters werden Herbert Wehner en Willy Brandt ge kozen. Ollenhauer kreeg 314 van 328 uitgebrachte stemmen. Wehner 232 van de 330 en Brandt 298 van de 330. Willy Brandt volgt de Beierse po liticus baron Waldemar von Knörin- gen op, die zich niet herkiesbaar stelde. Door zijn verkiezing is Brandt niet langer alleen maar de uit Ber lijn gehaalde vlag. die de socialis tische lading bij verkiezingen moet dekken. Zijn rol in de partij zal veel sterker worden en hij zal voortaan nauw betrokken zijn bij het formu leren van de partijpolitiek. Drie gewonden en drie beschadigde auto's Op de Rijksstraatweg nabij de Paauwlaan te Wassenaar heeft zich gistermiddag omstreeks 5 uur een ge compliceerd verkeersongeval voorge daan, waarbij drie auto's betrokken waren en drie personen werden ge wond, terwijl twee auto's zeer ern stige en een derde auto minder ern stige schade opliepen. Het ongeluk gebeurde toen een Opel, bestuurd door een Italiaan rij dend in de richting Den Haag ter hoogte van de Paauwlaan een Anglia passeerde, die bestuurd werd door een 70-jarige inwoner van Loosdui nen. Vermoedelijk is tijdens dit pas seren de Anglia naar links uitge weken. Het gevolg was dat de Opel en de Anglia elkaar raakten. De Anglia sloeg over de kop en de 67- jarige echtgenote van de bestuurder liep een vrij ernstige hersenschud ding op. De Opel kwam door de botsing op de linkerweghelft terecht, juist toen uit de richting Den Haag een kleine auto naderde, bestuurd door iemand uit Tegelen. Deze auto en de Opel botsten met een flinke klap tegen elkaar, waardoor de kleine auto over de kop sloeg en tegen een licht mast tot stilstand kwam. De bestuur der, werkzaam bij de administratie van een ziekenhuis te Tegelen en een naast hem zittende collega liepen verwondingen op, maar konden met een ambulance-auto naar het zie kenhuis te Tegelen worden -voerd. De twee auto's die over de l-~ sloe gen werden zwaar beschadigd. Begin voor 1970: doel industriële produkten bereikt Tfyd-ens de besprekingen, welke gis teren in Brussel zijn gevoerd tussen de vertegenwoordigers van de EEG-landen (Frankrijk, West-D land, Italië, Nederland, België en l Luxemburg), en die van Engeland, is i men het voorlopig eens kunnen wor- den over een regeling met betrekking j tot de rechten op industriële produk- ten, afkomstig uit de zg. blanke lan- den van het Gemenebest, nl. Canada, Australië en Nicuw-Zeeland. I Besloten is, dat Engeland op de dag j waarop het toetreedt tot de EEG bü j de invoer van die produkten een in voerrecht zal gaan heffen, dat 30 de vertegenwoordigers van de zes procent bedraagt van het gemeen- EEG-landen ^Frankrijk, West-Duits- schappelijk buitentarief van de EEG. Op 1 januari 1967 zal dan een verhoging van nog eens 30 procent volgen en op 1 januari 1970 zal En geland integraal het gemeenschappe lijk tarief toepassen. Daarbij komt, dat de „Zes" met nadruk hebben vastgelegd, herinne rend aan het besluit van de raad van ministers van de EEG, van begin februari van dit jaar, dat zij te zij ner tijd bereid zijn over de invoer rechten van alle industriële produk ten, afkomstig uit die drie Gemene bestlanden, opnieuw onderhandelin gen te openen. Belangrijk is dus. dat de EEG zich bereid heeft verklaard tot tariefver- Gisteren zijn op Schiphol de eerste evacuees uit Nieuw-Gui nea aangekomen. Deze peuter AANHOUDEND KOUD De Bilf. verwaoht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk weinig bewolking en zwakke wind met kans op nacht vorst. Later veranderlijke bewolking en enkele buien, tot matig of krach tig toenemende zuidwestelijke wind. ruimend naar noordwest. Aanhou dend koud. (Opgemaakt te 11-15 uur) 31 mei Zon op: 4.27 uur: onder: 20.48 uur. Maan op; 3.47 uur; onder: 18.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.08 en 13.40 uur. laagwater te 9.10 en 21.50 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's zag het moederland voor het eerst. Advertentie De internationaal bekende RADIO- EN T.V.-PIANIST- E^TERTAINF.R speelt voor U vanaf 19 uur morgen en vrijdag 1 juni a.s. in Boulevard Café Restaurant te KATWIJK AAN ZEE. De MEERMINBAR is geopend tot 0.30 uur. Ruime parkeergelegenheid. Oe Thant, de waarnemend secretaris van de V.N. heeft gelijk luidende telegrammen gezonden aan minister-president De Quay en de Indonesische president Soekarno, waarin hij er zijn vol doening over uitspreekt dat beide partijen bereid zijn tot overleg op basis van het plan-Bunker. Oe Thant doet een dringend beroep op beide landen alle vijandelijkheden op Nieuw-Guinea te staken, opdat de onderhan delingen kunnen plaatsvinden onder de gunstigst mogelijke omstandigheden. Uit het telegram kan men niet concluderen, dat overleg tussen Nederland en Indonesië onmogelijk is zolang er op Nieuw-Guinea wordt gevochten. Oe Thant geeft het overleg alleen een betere kans indien het vuren wordt gestaakt. „Operaties zijn doeltreffend" President Soekarno is van me ning, dat de Nederlanders tot dusver nog geen duidelijk en de finitief standpunt ten opzichte van het plan-Bunker hebben laten horen. Dit deelde minister Soebandrio. gisteren mee na een bijeenkomst van de ..Operatio nele staf voor West-Irian. Hij zei voorts, dat president Soekarno er zijn tevredenheid over had uitgesproken, dat de militaire operaties in westelijk Nieuw-Guinea „doeltreffend" door de Indonesische strijd krachten worden uitgevoerd. De chef van de operationele staf. generaal-majoor Jani, had op de bijeenkomst een overzicht ge geven van de militaire situatie in Westelijk Nieuw-Guinea. Indonesië heeft hiermee voor de eerste maal openlijk te kennen ge geven. dat zijn geregelde strijdkrach ten deelnemen aan de gevechten legen dc Nederlanders in Westelijk Nieuw-Guinea. Minister Soebandrio zei dat de president de huidige operaties in Nieuw-Guinea beschouwt als ,.de ruggegraat van Indonesie's strijd voor df bevrijding van het gebied". Het Papocalid van de Nederlandse afvaardiging in de V.N.-commissie voor inlichtingen over niot-zelfbe- sturende gebieden, de heer N. Jouwe, heeft te New York verklaard, dat de Papoea's vrijheid en onafhankelijk- I heid wensen en niet het slachtoffer willen worden van Indonesische chantage. De heer Jouwe, zei het standpunt van de Papoeabevolking weer te ge ven. Volgens hem zijn de Papoea's bang „voor het plan-Bunker". Wan neer later, de bevolking van Weste lijk Nieuw-Guinea over haar toe komst moet beslissen, zal de regering te Djakarta, aldus de heer Jouwe, een miljoen Indonesiërs zenden om deel te nemen aan het voorgenomen refe rendum. De vraag of hij graag zou zien dat het plan-Bunker wordt ge wijzigd, antwoorde hij dan ook be vestigend. Het plan is misschien goed voor de heer Bunker zelf, maar niet voor het Papoea-volk. Hü voegde hieraan toe zeker ervan te zijn, dat het gehele gebied van de Stille Oceaan onder het gezag van de communisten zal ko men, als Westelijk Nieuw-Guinea een deel van Indonesië wordt. Tenslotte verklaarde hij dat de Pa poea's bereid zijn zich te verdedigen. Zij beschikken reeds over een vrij- willigersbataljon van ervare' oer woudstrijders. Gezien de ervaring van de Papoea's in het oerwoud zouden z.i. vijf hunner het kunnen opnemen tegen honderd Indonesiërs. In dit verband zei hij dat de Papoea's er bij de Nederlanders op aandringen wa pens voor hen beschikbaar te stellen. Geen olie voor Nederland De Indonesische regering heeft verordend, dat Indonesische olie on der geen enkele voorwaarde in Ne derland terecht mag komen. In een desbetreffend schrijven aan de Shell, Standard Vacuum, Caltex en andere oliemaatschappijen zegt het Indone sische ministerie van basisindustrie- en mijnen, dat geen olieproduktcn uit Indonesië naar Nederland of voor Nederlandse belanghebbenden mogen worden verscheept. Tegen luxueus leven De Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoetion, heeft een beroep gedaan op vooraanstaande In donesiërs, zich te onthouden van het leven in „overdadige weelde", „nu de inspanningen van de gehele natie" zijn gericht op het dit jaar verkrij gen van Westelijk Nieuw-Guinea. Nasoetion zegt dat vele mensen in Indonesië armoede lijden en dat het vertoon van luxe hen alleen maar ontevreden zou maken. De scherpe koersdalingen brachten gisteren vele belang stellenden naar de Amsterdam se Beurs, waar met spanning het koersverloop werd gevolgd. Weer geheime kunstmaan Van de Amerikaanse luchtbasis Vandenbere in Califomië is gisteren met behulp van een Thor Agena- raket een kunstmaan gelanceerd. De Amerikaanse luchtmacht wilde geen verdere bijzonderheden meedelen. laging en dat zij zich tevens bereid heeft verklaard de drie landen te consulteren, wanneer verdere toena dering tot het gemeenschappelijk buitentarief zal plaatshebben. Daarmee is dus de bijzondere po sitie van de Gemenebestlanden eigenlijk erkend. Zoals bekend, zijn er drie punten waarover de „Zes" en Engeland gis teren en vandaag in het bijzonder zouden spreken. Behalve de industriële produkten uit de drie blanke Gemenebestlanden (er was daarvan een lijst opgesteld, die ongeveer 400 produkten omvat) is er a) het vraagstuk van de invoer van landbouwprodukten uit de Gemene bestlanden met een gematigd klimaat en b» de door Engeland gevraagde afschaffing van invoerrechten op be paalde grondstoffen. Voor wat de onder a> genoemde produkten betreft, heeft Engeland, zoals men zich zal herinneren, aan de „Zes" gevraagd de Gemenebest landen „vergelijkbare afzetgebieden" te garanderen. Hierover is in Brussel gisteren ook gesproken. Het eerstvolgend nummer van dit Blad zal verschijnen op vrijdag 2 juni a.s. Morgen. Hemelvaartsdag, zullen onze bureaus de gehele dag ge sloten züu. Acties duren voort De groep van 14 Indonesische parachutisten die, zoals door de bevolking gemeld was, ten oos ten van Klamono in de Vogelkop was afgesprongen, is gisteren nabij het dorp Maladofok op on geveer 50 kilometer ten oosten van Sorong door een infanterie- eenheid overvallen. Daarbij zijn aan Indonesische zijde vijf do den gevallen. Zeven parachutis ten werden gevangen genomen. Twee Indonesiërs konden ont snappen met achterlating van hun wapens. De patrouille-activiteit op het schiereiland Onin in de omge ving van Fak-Fak en in de streek rond Kaimana duurt on verminderd voort. Hierover zijn nog geen bijzonderheden te mel den. „Koopjesjagers" hebben de scherpe daling, welke de New- yorkse beurs maandag vertoon de. gisteren voor een belangrijk deel goedgemaakt. Van het ver lies van twintig miljard dollar werd meer dan dertien miljard goedgemaakt. De omzet bereikte zelfs de grootste omvang sinds de crisis van 1929: 14.750.000 stuks, waarvan bijna de helft in het laatste halfuur voor sluiting. De tickers konden deze gang van zaken uiteraard niet bijhouden en raakten vele uren achter. Van de dertig fondsen, die voor het Dow fones-gemiddelde meetel len. sloten er slechts drie lager, de andere waren alle hoger. Zelfs geroutineerde makelaars waren onder de indruk van de golf van aankopen en barstten in luid gejuich los! Economische deskundigen van de Amerikaanse regering waren van me ning, dat „zwarte maandag" een na delige invloed zal hebben op de cam pagne van president Kennedy om het economisch leven in de V.S. te sti muleren. Niettemin handhaafden zij nadrukkelijk de voorspelling, dat het zakenleven dit jaar een bevredigende ontwikkeling zal doormaken. Onze financiële medewerker tele foneerde ons hedenochtend: Het is begrijpelijk, dat, als de zwakke posities in de markt geheel of grotendeels zijn opgeruimd, be trekkelijk geringe vraag tot scherpe koersstijgingen leidt. En dit was gis teren het geval. De positie van de Amerikaanse economie rechtvaardig de een koersval als van maandag in geen enkel opzicht. De meest aannemelijke verklaring voor de inzinking lijkt ons de veld winnende overtuiging, dat de Ame rikaanse regering bewust een anti- inflationistische politiek voert, geen prijsstijgingen toestaat en de bedrij ven dus voor de stijgende lonen wil laten opkomen. De koersdaling zou dan moeten worden beschouwd als een natuurlijke reactie op de hoog gespannen verwachtingen en ook als een waarschuwing aan regering en vakbonden, dat men bij dalende win sten niet met loonsverhogingen en een verdere verkorting van de werk week kan voortgaan. Het spreekt vanzelf dat de Euro pese beurzen New York in de koers daling zijn gevolgd omdat ook in de Europese conjunctuur spanningen zijn opgetreden, welke de regeringen zonder inflatie wensen te breken. In zoverre kan de koersdaling, als ze niet doorzet, heilzame gevolgen heb ben en de mogelijkheid scheppen dat een toestand van consolidatie en be zinning intreedt. Gelukkig kan wor den geconstateerd dat, hoewel ook de meeste Europese beurzen van de kook waren, de Amsterdamse beurs giste ren het hoofd koel wist te houden, al hebben vooral de internationale en zware aandelen het geducht moeten ontgelden. Terwijl wij dit schrijven is de Amsterdamse beurs nog niet be gonnen, maar reeds in het avondver- keer kon gisteren voor de leidende fondsen een scherp herstel intreden. Olies maakten een avonce van bijna 50 procent, Philips en Unilever van circa 30 procent! Het is maar gelukkig, dat de New- yorkse beurs vandaag gesloten is we gens Memorial Day, een toepasselijke naam voor een dag waarop men zich rustig rekenschap kan geven van de ongetwijfeld verbeterde technische positie van de beurs en de zeker niet alarmerende toestand, waarin de Amerikaanse economie zich bevindt. 4 Uit het Leidsch Dagblad van 4 2 Junij 1862 J Vrijdag avond gaf de Bui- J tensociëteit Amicitiahet J eerste Zomerconcert, waartoe J het muziekcorps van het regi- J ment v ld-artillerie, onder di- rectie van den kapelmeester hudersdorf was geëngageerd. Aan Burgemeester en Wet houders is vergunning ge vraagd door Jacob Wijntjes. r koopman en schipper, om de 4 panden aan de Heerengracht 4 te mogen bezigen tot maga- 4 zijnen van brandstoffen.

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 1