geen Gemeente krijgt grond van raadslid Met ontslag gedreigd DRUKKE DISCUSSIE OVER AANKOOP VAN MACHINE Leiderdorp krijgt nieuw Groene Kri •iris geitouw PROT. CHRIST. FRACTIE IS GEEN SPEELBAL VAN BELANGENGROEPERINGEN Scherpe daling der koersen BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 29 MEI 1962 Vreemde situatie in Zoeterwoude r Bij de openbare raadsvergadering van gisteravond, zat ,,het „venijn in de staart", zoals de heer E. J. Veldhuizen (C.H.U.) op merkte. Alle in ons blad van gisteren gepubliceerde voorstellen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Er werd geen enkele opmerking gemaakt. Na de behandeling van het laatste agendapunt echter, kwam nog een voorstel tot aankoop van grond in de Zijllaan en Meijepolder ter tafel; en gezien de urgentie moest dit direct behandeld worden. Het betrof de grondaankoop van de heren A. P. Heikoop en C. de Graaf, nestor van de raad. De heer De Graaf was niet aanwezig. De onderhandelingen met beide he ren zijn al geruime tijd gaande en spoedig zal met de heer Heikoop over eenstemming worden bereikt. Het voorstel hield in, de goedkeu ring van de raad tot voorlopige ont eigening van de gronden van de heer De Graaf. Op verzoek van de heer Veldhuizen werd de vergadering ge schorst. Na heropening vroeg de heer L. Los (A.R.) opheldering en nadere toelich ting over de grootte van het verschil in het bedrag tussen de gemeente en de heer De Graaf, waarop de moei lijkheden zijn ontstaan. Tevens vroeg hij hoelang de heer De Graaf be denktijd heeft gehad. De loco-burgemeester, de heer C. Meerburg, antwoordde, dat het taxa tierapport uit wees dat f 400.000 aan t Amateurfotografen Met de camera langs olielanden Onder grote belangstelling heeft, de Leidse Amateurfotografenvereniging gisteravond in de bovenzaal van res taurant .De Doelen" het wintersei zoen 1961/1962 afgesloten met een kleurenfilmavond. welke werd ver zorgd door de Caltex-filmdienst. Na een woord van welkom door de voor zitter, de heer J. G. Gompelman. in het bijzonder gericht tot de heer W. Ideman van de Caltex. het bestuur en een aantal leden van het Leids Studenten Cineasten-Gezelschap, die de avond als gasten bijwoonden, volg de een kort huishoudelijk gedeelte. De heer Ideman vertoonde hierna de film „Mensen, schepen en olie", waarin de aanwezigen een interessant beeld te zien krijgen van de tank- vaart en de bevoorrading van de weireid met aardolieproducten. De tweede film nam de LAFV-leden mee op een reis door Afrika, met als hoogtepunt, een bezoek aan het we reldberoemde „Paul Kruger Park", waarna men de oceaan ovei-stak om in Noordwest-Amerika via Walt Disney's prachtige kleurenfilm een 'kijkje te nemen in het aldaar gelegen z.g. „berenland" waar nog ontelbaar vele beren in een waar „berenpara dijs" rondlopen. Tot slot vertoonde de heer Idema nog een fraaie kleurenfilm over een reis langs enkele folkloristische be zienswaardigheden in Spanje, het land van de kastelen en fiesta's. De volgende winnaars in de onder linge zwart-wit en kleurendia-compe titie mochten uit handen van de voorzitter hun prijzen, bestaande uit fraaie diploma's in ontvangst nemen: Afdeling „zwart-wit": Hoofdklasse: lste pr. H. Keekstra (94 pnt); 2de pr. G. Kikkert (87 pnt); klasse-gevor derden: lste pr. J. A. N. den Tonke- laar (95 pnt); lste pr. F. Eradus <94 pnt): lste pr. J. Wondergem (93 pnt. promoveert naar de promotieklasse): 3de pr. H. T. Wijsman (87 pnt)3de Pr. P. J. van Muilen (86 pnt)klasse- beginners: lste Pr. R- Singerling <100 pnt); lste pr. W. Croeze <95 pnt); 3de pr. mej. E. Nicolai (81 pnt); eer volle vermeldingen: W. Ziegelaar <80 pnt)J. Tinbergen (77 pnt); mevr. de Vreese (76 pnt); Afdeling kleuren dia's: klasse beginners: lste pr. en promotie naar klasse-gevorderden J. A. N. den Tonkelaar (109 pnt); 2de pr. M. C. Snelderwaard (91 pnt)3de pr. P. F. v. d. Kleij (86 pnt); 3de pr. W. Ziegelaar (84 pnt)eervolle ver meldingen: J. Kwist <81 pnt); R. Singerling (80 pnt)H. H. Mulder (79 pnt); mej. H. Bakker (78 pnt); J. Tinbergen (78 pnt); klasse-gevorder den; lste pr. J. Heybroek (105 pnt); lste pr G. v. d. Wijngaard (95 pnt); 2de pr. en promotie naai- promotie klasse J. Versteeg (88 pnt); eervolle vermeldingen: S. J. P. SollewUn Gelpke (79 pnt)P. J. van Muilen (78 pnt) MARKTBERICHTEN Lelden, 29 mei Andijvie 4506, Postelein 4868, Prei 5699, Rabar ber 817, Spinazie 1646, Komkom mers 5668, Tomaten A 75150, per 100 kg, Bloemkool A 50110, Kom kommers A 2949, Sla A 1023. per 1040 stuks, Bospeen 7595, Kroten 25 —31. Radijs 5—8. Selderij 31—36, per 100 bos. Aalsmeer, 28 mei, C.V. Centrale Aalsmeerse veiling G.A. Gerbera 50 75, Bouvardla 4580. Calla 1526. Clematis 3047, per tak, Amaryllis 15 31, per kelk, Freesia 100165, per bos. Iris 140200, Lathyrus 120165, per bos. Bodegraven. 28 mei Aanvoer 37 partijen. Noteringen: le kwal. f2.12 f2.20, 2e kwal. f2.00—f2.ll en extra kwal. f 2.33. Handel matig. Rotterdam, 28 mei, Veemarkt Totale aanvoer 4156. weekaanvoer 5669 vette koeien en ossen 375, gebruiksvee 774. vette kalveren 745. graskalveren 100, nuchtere kalveren 1338. paarden 73. schapen en lammeren 118, welde/ zuiglammeren 609, bokken of geiten 24. Prijzen (resp. le, 2e en 3e kwal.) Vette koeien (in centen per kg) 305 350. 280305. 250280: vette kalve ren 280300. 250280, 220250; gras kalveren (in guldens per stuk) 475. 375. 250. nuchtere kalveren 160, 140. 120. slachtpaarden (ln centen per kg) 270 240 220; schapen (ln guldens per stuk) 125. 100, 90; lammeren 75. 60. 50; kalf- en melkkoeien 1275. 1150, 975, vare koelen 880. 750. 675; vaarzen 950. 750. 650; pinken 625, 525. 450. Handel: vette koeien, aanvoer even ruimer, handel redelijk, prijzen onver anderd; vette kalveren, groter, vlot. even hc^er. enkele prima's boven no tering; graskalveren, kleiner, lui. niet hoger: nuchtere kalveren, even kleiner, willig, hoger; slachtpaarden. gewoon, kalm. iets minder; schapen en lamme ren, iets ruimer, stroef, vooral niet hoger; kalf- en melkkoeien, redelijk, kalm. als vorige week; vare koelen. Iets meer. stroef, gedrukt; vaarzen en pinken, kort, traag ongewijzigd. de heer De Graaf kan worden uitbe taald. Deze vraagt echter f 500.000. De heer De Graaf meent dat zijn grond nu bouwgrond is geworden, dus dat hij ook aan particulieren kan gaan verkopen. Op 1 mei j.l. heeft een bespreking plaats gehad tussen B. en W. en de heer De Graaf. Daarbij is hem een arbitrage-voorstel gedaan. Beide par tijen moeten zich in zo'n geval aan de uitspraak onderwerpen. De heer De Graaf zou zijn besluit meedelen. Na twee weken hebben B. en W. dc heer De Graaf opgebeld en gezegd, dat zij vóór de raadsvergadering van gisteravond zijn besluit moesten we ten. De heer De Graaf vroeg uitstel tot 1 juni, vanwege de drukte in zijn tuinbouwbedrijf. Hem werd schrifte lijk meegedeeld, dat dit niet langer zou gaan. vanwege de urgentie van de bouwplannen. Gisteren was er een brief van de heer De Graaf, zonder beslissing, maar wel met de dreiging ontslag te willen nemen als raadslid. B. en W. hebben gemeend geen ver der uitstel te moeten verlenen, omdat de heer De Graaf het principe van het arbitrage-voorstel niet aanvaardt. De prys, die de hy vraagt, omvat het totale bedrijf, dus ook het gedeelte van de pachters. Dit is niet mogelijk, aldus de heer Meerburg, omdat deze zelf hun schade-uitkering moeten re gelen. B. en W. hebben de indruk, dat met de pachters wel tot overeen stemming is te komen. Zonder hoofdelijke stemming nam, na deze uitgebreide toelichting, de raad het besluit tot voorlopige ont eigening. Het arbitrage-voorstel blijft gehandhaafd. By de rondvraag antwoordde de burgemeester de heer Lolling (Ge- meenteb.i op diens vraag naar lo kaalruimte voor de openbare lagere school voor de nieuwe cursus (er zijn reeds 60 nieuwe leerlingen aange meld), dat deze zullen worden onder gebracht in de nieuwgebouwde loka len van de ulo-school, die dan juist klaar kunnen zijn. De heer W. de Ruyter te Eindho ven, werd met algemene stemmen be noemd als onderwijzer aan de open bare lagere school. Wie zal de wereld regeren? Het. hoogtepunt van de kringver gadering van Jehovah's getuigen, welke bijeenkomst in het afgelopen weekeinde in de Veemarkthallen te Gouda werd gehouden, was zondag middag de openbare lezing van de heer M. Kapteijn over „Wie zal de wereld regeren?" Bij de vraag wie zal de wereld regeren denkt men meestal aan de mogelijkheid dat dit het westelijk blok of het oostelijk blok van naties zal zijn, aldus spreker- De bijbel hcht on erover in welk een situatie ontstaat indien volmaakte re geringen de macht in handen hebben. Hoewel God direct in het paradijs had kunnen ingrijpen, deed Hij dit niet teneinde satan de gelegenheid te geven diens bewering, dat hij alle menselijke schepselen van God zou kunnen afkeren, waar te maken. Satan heeft op deze weg grote vor deringen gemaakt, o.m. door ver deeldheid onder de mensen te zaaien door middel van regeringen die de mensen zich verkozen. Doch onder alle schepselen, die als koning of als heer hebben geregeerd, is Jezus Christus de enig ware Koning. Hij is door zijn hemelse Vader. Jehovah, als eeuwige Vredevorst aangesteld. Het Koninkrilk Gods, om welks komst nog steeds miljoenen mensen bidden en waarvan Jezus de Koning is. zal eens alle macht op zich nemen en een einde maken aan satans heer schappij. Spreker besloot met de aanmoedi ging, thans de tijd om Gods wil te leren kennen aangezien de bijbel ons leen dat het antwoord op de vraag: „Wie zal de wereld regeren?", zeer na bij is. De heer J. van Wijngaarden be sloot de vergadering met een lezing over het werk. dat nog gedaan moet worden. ACCOUNTANT VERBRAST F. 45.000 (Van onze correspondent) Een aannemer uit Soest, de heer Ch. M. Visser, heeft aan zijn accoun tant f 45.000 gegeven, met het ver zoek dit bedrag te overhandigen aan een bouwwerkrelatie in Hilversum. De accountant echter is niet naar Hilversum gegaan maar naar België. Een gedeelte van het geld heeft hij daar verbrast, de rest verklaart hij te hebben verspeeld met de roulette. Toen hy het geld kwijt was keerde hij terug naar Nederland en ging naar Amsterdam, waar hij zich bij het politiebureau Warmoesstraat meldde. De Amsterdamse politie heeft de accountant naar Soest over gebracht, waar hij is opgesloten. Te genover de Soester politie heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Een door de Haarlemse ontwer per Rein Dirksen ontworpen affiche ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Internationale Roo- de Kruis is door de Raad van Gou verneurs van het I.R.K. als de bes te gekozen van 78 inzendingen uit 19 landen. In de raad van Zoetenronde De raad van Zoeterwoude verga derde gisteravond onder voorzitter schap van de burgemeester. Bij de ingekomen stukken was een besluit van G.S.. waarbij de beslissing op het raadsbesluit tot vaststelling van het uitbreidingsplan Westeinde voor ten hoogste 6 maanden is verdaagd. Naar aanleiding van dit besluit zei de heer van der Ploeg, dat het van zeer groot belang Is, dat dit plan zo gauw mogelijk wordt goedgekeurd. De voorzitter, die het hiermede eens was deelde mede, dat het enige bezwaarschrift op 9 mei j.l. is inge trokken, terwyl de zitting voor de behandeling van dit bezwaarschrift was vastgesteld op 10 mei. De aanbesteding voor de aanbouw van het perceel Miening 6 is zo te gengevallen dat B. en W. hebben afgezien van deze aanbouw. Voor gesteld werd de noodzakelijkste werkzaamheden op te dragen aan een Zoeterwoudse aannemer. Op de vraag van de heer van Mil welke firma bedoeld werd. antwoordde de voorzitter de firma Bosman. Na eni ge discussie werd het voorstel aan genomen. Aan mej. J. H. E. van Burg werd m.i.v. 1 september a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o.l. school. De exploitatievergoeding over 1961 werd voor de St.-Bernardusschool, Hoge Rijndijk, vastgesteld op f 11.116.67 en de uitgaven op f6.544.25. De vergoeding ingevolge de kleu teronderwijswet over 1961 werd vast gesteld voor de kleuterschool ln de parochie van St.-Jans Onthoofding per lokaal op f 1600.- en per kleu ter op 80 x f 12.80 of f 1024.-. Voor de kleuterschool ln de parochie vaja O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen bedragen deze vergoeding resp. f 2400 en f 838, en die voor die in de parochie van de H. Kruisverheffing resp. f800 en f496.64. Voor een z.g. dressing van het sportterrein aan de Hoge Rijndijk wordt een krediet ver leend van f 1400.-. De heer van Vliet vroeg of het hier onderhoud betreft of eerste in richting van het terrein. De voor zitter antwoordde, dat het de na zorg betreft. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten het personeel van gemeentewerken uit te breiden met een straatmaker. De gronden aan de Hoge Rijndijk werden met toestemming van de grondkamer voor 1962 verpacht aan zelfde personen als in 1961. Ook het jachtrecht op deze gron den werd voor 1962 weer verhuurd aan de heer W. P. S. de Groot. Met algemene stemmen werd voorts besloten enkele perceeltjes grond aan te kopen in verband met de omlegging van een gedeelte van het Watertje. Over het voorstel tot aankoop van een freesmachine met maaibalk werd druk gediscussieerd. De heer Van Vliet vroeg welke ma chine zal worden aangekocht. De voorzitter wilde eerst het krediet hebben om dan vla een commissie uit de raad uit de maken welke ma chine zal worden aangekocht. De heer Van Vliet zei, dat men aan een maaibalk weinig heeft voor het maaien van de bermen van de wegen. De heer Van Diemen sprak over een diepfreesmachine en een hak- freesmachine. De heer Van Vliet wil de liever een machine aanschaffen voor frees- en een voor hakwerk Na enige discussie vroeg wethouder Van Hofwegen wat de raad nu eigen- De raad sprak zich daarna uit voor een freesmachine alleen. Op het verzoek van de Militaire Matigheids Missie om subsidie werd afwijzend beschikt. Bij de rondvraag informeerde de heer De Graaf hoe het nu staat met het industrieschap. Hij had gehoord, dat alle gronden in andere handen zijn overgegaan. Hoe denken B. en W. hierover? De voorzitter antwoordde, dat dit een kwestie is voor het industrie schap. De heer De Kraan repliceerde, dat voor onteigening toch de raad moet optreden. Dit deed de voor zitter opmerken, dat de Kroon het plan eerst moet goedkeuren. Weth. v. Hofwegen wees erop, dat een par ticulier toch niets zonder de gem. kan beginnen. Met opspuiten alleen komt men er niet. De gemeente moet uit maken hoe het terrein zal worden ingericht. De heer De Graaf vroeg vervol gens hoe het mogelyk is. dat alleen de kandidatenlijst van de KVP een aanduiding draagt en de overige twee lysten niet? Hierop antwoordde de voorzitter, dat alleen de KVP registratie heeft aangevraagd. De heer Van Mil vestigde de aandacht op de onhoud bare toestand op een perceel grond nabij Bousie. Dit terrein is volge stort met grond en is niet afgeschei den. Bovendien ligt er een massa be- tonryzer vlak langs het trottoir. De voorzitter zei een onderzoek te zullen laten instellen. Als voorzitter leidde de heer K. van Dicpeninven, nu burgemeester van Barneveld. gisteravond voor de laatste maal, de jaarvergadering van de afdeling Leiderdorp van het Groene Kruis. De belangstelling voor deze vergadering was miniem. De heer Van Diepeningen bedankte voor het genoten vertrouwen. Hij deelde mede. dat aan de wijkzuster, zuster Hoogvliet, gedurende de pe riode van 1 augustus tot 15 december buitengewoon verlof is verleend, voor haar reis naar Nieuw-Zeeland. Het bestuur is al druk bezig een plaats vervangster te zoeken en het ligt in de bedoeling deze zuster voor vast te benoemen. De afdeling telt nu 1350 leden, en een tweede kracht is echt hard nodig. De plannen voor een nieuw cen traal wijkgebouw nemen al vastere vormen aan. Dit zal gebouwd worden op de Berkenkade. en ligt dan cen traal met het oog op de nieuwbouw Het bestuur is van plan een wijk- Arrest zaak-Marcel Nivard 26 juni (Van onze Haagse correspondent) De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. s'Jacob, heeft vanmorgen geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie, ingesteld te gen het arrest van het Haagse Ge- reachtshof, waarbij een 40-jarige Rotterdamse kappersbediende we gens moord op het 8-jarige jonge tje Marcel Nivard werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Arrest 26 juni a.s. Weer 9 jaar geëist in moordzaak De officier van Justitie te Den Haag. mr. Maris heeft vanmorgen opnieuw 9 jaar gevangenisstraf m.a. van voorarrest geëist tegen een 33- jarige monteur die de avond van 8 juni van het vorig jaar een 71-ja- rige archiefbediende in diens woning aan de Uilebomen te Den Haag zou hebben gewurgd. De rechtbank zal op 12 Juni uit spraak doen. I gebouw te bouwen, met als boven verdieping twee flats, voor dc perma nente bewoning door de wijkzusters. Mevrouw Doorn-Blok, de secreta- ïesse bracht een gunstig jaarverslag uit. Het nieuwe wijkgebouwtje aan de M. P. Splinterlaan voorziet in een grote behoefte; de moedercursussen worden goed bezocht en de nieuwe auto van de wijkzuster blijkt veel tyd te besparen. In haar jaarverslag vermeldde zr. Hoogvliet o.a. dat. zij het afgelopen jaar 3268 bezoeken had afgelegd, en op de consultatiebureaus werden 1375 zuigelingen onderzocht. De penningmeester, de heer J. Peereboom, moest een nadelig saldo van f 423.74 melden. Hij is nu 27 jaar penningmeester geweest, en stelde zich voor deze functie niet meer be schikbaar. Hij blijft bestuurslid, als waarnemend voorzitter. De heer R. v. d. Hoek. die 20 jaar bestuurslid is geweest, stelde zich ook niet herkiesbaar. De voorzitter be dankte hem hartelijk voor het vele werk in deze periode voor het Groene Kruis verricht. Als nieuw bestuurs lid werd de heer A. Verrips gekozen. De heer R. v d. Hoek richtte zich met een hartelijk dank- en afscheids woord tot burgemeester Van Diepe ningen. die op zijn beurt, de afdeling een spoedig realisatie van de nieuwe bouwplannen toe wenste. LEIDERDORP Geslaagd De heer P. Kunst uit Leiderdorp slaagde gisteren aan bet Amster dams Conservatorium voor de mu- ziekonderwijsakte b blokfluit. De heer N. Mol jr. uit Leider dorp is te Utrecht geslaagd voor tandarts. WARMOND Heugelconcours voor reis van bejaarden De Hengelverenlging „De Leede" in Warmond organiseert haar be kende jaarlijkse wedstryd ten bate van de uitgaanskas van de bejaar den op zaterdag 2 juni, 's morgens 10 uur. Er wordt gerekend op een zeer groot aantal deelnemers. Men vist 1% uur op maatvis in de Leede en de Grote Sloot, uitsluitend met brood, deeg of aardappel en met 1 hengel en 1 haak. Gevangen maat vis moet worden opgegeven aan de controleur en worden bewaard in leefnet. Na afloop moet men even bij het in het water liggend net wachten op de nacontrole en daarna kan de vis weer ter plaatse worden terug gezet. Voor de grootste vis en de held van de dag zyn weer extra pryzen be schikbaar. Hengelaars kunnen zich opgeven bij de heer H. Veltenaar, Norremeerstraat 40 te Warmond. Het deelnemingsnummer kan men zater dagmorgen van negen uur af afhalen in Café „Sport", Dorpsstraat. War mond. De prijsuitreiking heeft plaats in ,,'t Trefpunt" aan de Herenweg. De mooie wisselprijs heeft nog steeds geen vaste eigenaar gevonden. Men hoopt dat alle korpsen weer meedoen aan deze wisselpryswed- stryd voor vijftallen. Burgerlijke Stand Geboren: Anne. d. v. J. D. W. den Dunne en G. Linting. Ondertrouwd: M. Heymans, 24 J. en J. M, van der Zwet, 23 J; J. W. Schrij vers. 24 j. en H. J. van Grieken. 24 J. Overleden: H. van Wijk, 65 j. (echt- gen. v. G. van Drecht). de samenwerkende protestants-chris telijkc kiesverenigingen in W'asse naar hebben gisteravond in Deyler- huis dr. W. F. van Gunsteren en ir. M. Elion gesproken over het gemeen tebeleid. Dr. Van Gunsteren, die nog niet geheel hersteld is van een ernstig verkeersongeval, dat hem verleden jaar oktober overkwam, wees er in zijn inleiding op, dat weliswaar de gemeenteraad het hoofd van de ge meente vormt, maar dat in de prak tijk toch gezegd kan worden dat een gemeente bestuurd wordt door het college van burgemeester en wethou ders. In de afgelopen 16 jaren is de belangrijke portefeuille van openbare werken aan een wethouder uit de protestantse groep toevertrouwd ge weest. dr. Van Gunsteren besprak enkele actuele kwesties in Wassenaar, die in het bijzonder de aandacht van het gemeentebestuur vragen. Daar is in de eerste plaats handhaving van de zelfstandigheid van de gemeente, een aangelegenheid, die grote be kwamheid en tact van de bestuurders vraagt. Daar is het streven om wat groen is in Wassenaar groen te hou den. Wassenaar wil geer. doorstro- mingsgebied worden voor grote mas sa's toeristen. Vandaar dat het ge meentebestuur zoveel waarde hecht aan de aanleg van de provinciale weg door de duinen. De heer Van HHHGunsteren besprak de financiële po- lyk wil een machine met of zonder sitie van Wassenaar, die gelukkig uitbouwmogelijkheden. wat verbeterd is na de laatste wij- Verkiezingsvergadering in Wassenaar Op een openbare vergadering van ziging van de financiële verhoudings wet. Belangrijke punten die aan de orde moeten komen zijn de verbete ring van de wegen, parkeerterreinen, enzovoorts. De meeste zaken, die in de raad aan de orde komen zijn praktische zaken, waarbij het er om gaat in goede harmonie met de andere par tijen een zo goed mogelyke beslissing te nemen. Er spelen echter op ge meentelijk niveau ook kwesties, die de levensovertuiging raken en die een principieel standpunt vragen. Wij willen niet zijn, aldus dr. Van Gun steren. een speelbal van belangen groeperingen, maar het recht dienen en de waarheid en het belang van allen. Samenwerking Ir. M. Elion sprak o.m. over de sa menwerking tussen A.R. en C.H.die sedert de oorlog in Wassenaar be staat en die goed te noemen is. Hij noemde het een verheugend ver schijnsel, dat ook op ander terrein sprake is van een naar elkaar toe groeien. Spreker ontwikkelde enkele be schouwingen over de planologie van Wassenaar, die een zeer merkwaar dig beeld vertoont: een zeer smal en langgerekt woongebied, met aan de ene kant een landelijk dorp en aan de andere kant de stad Den Haag. Deze merkwaardige situatie in Was senaar vraagt een bijzondere aanpak van de verkeersverbindingen. Spre ker noemde enkele voorbeelden in Felle brand in Rotterdam centrum (Van onze correspondent) Met een snelheid die men in een hypermodern pand van beton, glas en staal niet voor mogelijk had ge houden. is vanmorgen vroeg op het stadhuisplein te Rotterdam het ca fé-restaurant 't Fust radicaal uitge brand. De meterslange vlammen die naar buiten sloegen blakerden op j verscheidene plaatsen de gevel van het vyf verdiepingen tellende gebouw tussen het Corso Theater en het café-restaurant Erasmus, waarin 't Fust was gevestigd. Het café-restaurant met de daar naast gelegen bierhal ging ondanks krachtig ingrijpen van de brandweer, die met drie lagedrukstralen heeft gewerkt, geheel verloren. De schade wordt op f 100.000 geschat. De oorzaak is onbekend. Met het herstel van het pand dat door de grote hitte tal van scheuren heeft op gelopen zal geruime tijd gemoeid zijn, zodat het nog niet zo lang voltooide stadhuisplein, dat een gezellig win kel- en horecacentrum begon te wor den, danig is geschonden Vierduizend poppen voor kindertehuizen Tijdens een receptie ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van Albert, Heijn NV heefr, de president directeur van. de vennootschap, de heer Albert Heijn jr. de landelijke commandant van het Leg*er des Heils. de heer W. F. Palstra, 4000 poppen aangeboden. De poppen, die bestemd zyn om te worden verdeeld over Nederlandse kindertehuizen van alle gezindten zyn bijeenge bracht door de honderden relaties die gisteren ter receptie kwamen. Raad van bestuur en directie hadden ver zocht, eventuele geschenken uit pop pen te laten bestaan. Achter de ontspanningszaal van de vennootschap te Zaandam, waarin de receptie werd gehouden, was een •tent van 15 x 32 meter gebouwd waarin de poppen waren geëxposeerd. Omdat de poppen speciaal zyn be stemd voor meisjes gaf de beer Heijn commandant Palstra voorts een cheque, waarmee voor jongens in te huizen iets kan worden gedaan. De heer Palstra heeft besloten voor dit bedrag een paviljoen te laten plaat sen op het terrein van het jongens- tehuis ..Op de Berg" te Amersfoort, een tehuis van het Leger des Heils. De gemeente Zaandam, waarin Al- bert. Heyn sr ongeveer zeventig jaar geleden zijn eerstp fabriek begon, kreeg ook een geschenk. Burgemees ter G. J. D. Franken ontving uit han den van de heer Heyn jr een ma quette van een kinderboerderij met de mededeling, dat in de toekomst de vennootschap garant, is voor de aan leg van een echte kinderboerderij in Zaandam. De 5000 personeelsleden van het. bedrijf ontvingen vorige week allen een Zaanse klok. Om de week een vrije zaterdag in landbouw Tussen de werkgeversorganisaties (Hollandse Maatschappij van Land bouw. Chr. Boeren- en Tuindersbond en Land- en Tuinbouwbond) ener zijds en de werknemersorganisaties (Algem. Ned. Arbeidersbond, Ned. Chr. Landarbeidersbond en Ned. Kath. Landarbeidersbond) anderzijds is overeenstemming bereikt, wat be treft een nieuwe regeling van de arbeidstijd in de landbouw voor de districten Midden Zuid-Holland en Krimpenerwaard-Gouda. Dit geldt voor de verschillende groepen akker bouw en losse arbeiders. Daar alles in overeenstemming is met het „loonadvies" van het Land bouwschap, mag worden venvacht, dat één en ander, te zijner tijd in een CAO opgenomen, ook zal worden goedgekeurd. Er zyn dan ook geen bezwaren om tot toepassing over te gaan. In de arbeidstijdregelingen voor alle vaste en losse akkerbouw-arbei- ders is de voornaamste wijziging de invoering van 26, in plaats van 13 vrije zaterdagen per jaar. In onder ling overleg dient te worden geregeld, dat éénmaal pier twee weken op za terdag geen arbeid wordt verricht. De regeling voor „weekeindedienst" blijft ongewijzigd. Verder zal de dag indeling, in elk geval tot half okto ber, dezelfde zijn als vorig jaar. De juiste bedragen van de verhoog de weeklonen en tarieven zijn in middels vastgesteld. Dit kon nog niet gebeuren voor de groep ..veehouderij- arbeiders", waar het overleg over de regeling van arbeidstijd en lonen nog niet tot overeenstemming heeft geleid. Daarom dient voorlopig van de oude lonen en arbeidstyden te worden uitgegaan. Zodra de zaak ge regeld Is. kan dan in één afrekening alles worden recht getrokken. BEURSOVERZICHT „ZV/ARTE DAG" Amsterdam, 29 mei. In Amsterdamse beurskringen was vanochtend de onverwacht scherpe koersdaling van de Newyorkse effec tenbeurs het gesprek van de dag. Vooral het feit dat de druk op de koersen een val heeft veroorzaakt, die de grootste wordt genoemd sedert 1929. maakte diepe indruk. Ten aanzien van de oorzaken van deze „zwarte beursdag" waren de meningen verdeeld, maar als een er van werd vrij algemeen genoemd het optreden van president Kennedy te genover de Amerikaanse staalcon- Ruimtelijke ordening Streven naar decentralisatie I11 haar memorie van antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de wet op de ruimtelijke ordening deelt de regering o.m. mede, dat zij zowel ten behoeve van het Westen als van de andere landsdelen streeft naar decen tralisatie. Het is echter bepaald niet zo, dat het beleid ten gun- ste van de probleemgebieden het enige middel zou zijn, dat ter beschikking staat om de spreiding te bevorderen of een ongewenste concentratie van bedrijven, die niet aan het Westen zijn gebonden, tegen te gaan. Het algemene spreidings- beleid omvat geheel „overig Nederland". Er behoeft dan ook geen vrees te bestaan, dat de niet-probleemgebieden hierbij enigszins in het nauw raken. De regering acht het verheugend, dat de vraagstukken van de ruimte lijke ordening in ons land in toene mende mate de aandacht krijgen. Daarvoor is inderdaad ook alle aan leiding, nu de werkelijke bevolkings groei tot dusverre alle ramingen heeft overtroffen en het niet uitge sloten is dat het bevolkingstal tegen het einde van deze eeuw 18 a 20 miljoen zal bedragen. Onder deze omstandigheid is een sterkere sprei ding van de bevolking, in die zin, dat door een toenemende decentralisatie gaandeweg alle landsdelen bij de ontwikkelingen worden betrokken, een toe te juichen omstandigheid. NIEUWE PRESIDENT NED. HANDELMIJ In de heden onder presidium van do voorzitter van de raad van com- missarissn. dr. ir. F. Q. den Hollan der gehouden algemene vergadering van aandeelhouders is de heer Van den Wall Bake, directeur der maat schappij. tot president benoemd in de vacature ontstaan door het. overlij den van de heer A. A. van Sandick. het buitenland van een goede Inde ling van landelijke gemeente, die aan de rand van een grote stad zUn ge legen. Er was na deze inleidingen gele genheid tot het stellen van vragen. De vergadering werd geleid door mr. H. C. Visser. cerns, die zich onlangs hebben moe ten neerleggen bij het verbod van de president tot verhoging van de staal- pryzen. In het Amsterdamse voorbeursver- keer van hedenochtend pasten de koersen van de internationale con cerns zich grotendeels aan bij het lagere niveau van Wall Street. Dit betekende vry scherpe verliezen ten opzichte van de officiële slotkoersen van gistermiddag. Toen vanochtend om 12 uur het Amsterdamse voorbeursverketr werd gesloten, bleek dat de grote inter nationale fondsen belangrijke koers verliezen ten opzichte van gistermid dag hadden geleden. Zo viel voor Philips een verlies te constateren van 50 punten, voor Hoogovens van 39 punten en voor A.K.U. van 24 pun ten. Unilever en Kon. Olies bewogen zich zelfs onder pariteit New York, waardoor voor Unilever een verlies ontstond van circa f 11.50 en voor Olies van circa f 11.Kopers ble ven volkomen uit de markt. Vanmiddag beleefde het Damrak een „zwarte dag". De stemming waa zeer flauw. De koersverliezen voor de Internationale waarden beliepen b(j de opening bijna 30 tot ruim 60 pun ten, ten opzichte van het vorige slot- niveau. Het buitenland, met name West-Duitsland, Zwitserland en Ame rika, kwamen ln Amsterdam met stukken aandragen. Hiertegenover stonden dekkingsaankopen, terwyl het publiek eerder aan de koopzijde was. De omvang van de handel was weliswaar groter dan die van de voor gaande beursdagen. doch van een „wilde handel" was zeker geen sprake. Gedurende de gehele beursduur werd er in alle hoeken van de hoofdfond sen regelmatig gehandeld. Van een smijtpartij of nervositeit kon echter niet gesproken worden. De koersda ling in Wall Street was gisteren de zwaarste sinds het crisisjaar 1929. Het Dow Jones-gemiddelde voor de indus trie-aandelen daalde er met 35 pun ten tot 576.93. De totale koerswaarde van alle ter beurze aldaar genoteerde fondsen daalde er met liefst 27 mil jard dollar of ruim 97 miljard gul den. De omvang van de handel op de Newyorkse beurs was van dien aard dat de tikker die de koersen regis- treerd, op een gegeven moment 68 minuten achter was. Vanzelfsprekend reageerde Am sterdam gisteravond zeer scherp op de forse koersdaling in Wall Street. Vanmorgen was het gedurende de niet-officiële ochtendhandel zeer druk met scherpe koersfluctuatie®. Van middag bleven deze fluctuaties op de officiële beurs binnen nauwe gren zen. Dit neemt echter niet weg dat bijv. Philips op 675 circa 66 punten beneden het slot van gisteren no teerde. AKU verloor circa 26 punten op 322. Hoogovens 46 punten lager op 600. Unilever daalde bU een no tering op f 131,50 circa f 11 of 55 punten op de oude omrekeningsbasis. Hetzelfde verlies was weggelegd voor de aandelen Kon. Olie. In de Scheep vaarthoek was het zeer stil. De koersverliezen beliepen hier doorelkaar circa 5 punten. Van de leidende cultures werden certifi caten Deli circa f 6 lager (30 punten) op f 131 geadviseerd. Ook Amsterdam Rubber en HVA moesten gevoelige koersverliezen incasseren. Staats fondsen onveranderd. In de lokale afdelingen werden de koersdalingen, ten opzichte van gis teren, getaxeerd op 10 tot 30 punten. Grootbanken tot 15 punten lager. WISSELKOERSEN Amsterdam. 29 mei. Londen 10.09—10.09%; New York 3.59',—3.593*,; Montreal 3.29%— 3.29V Parijs 73.301-73.35%Brus sel 7.2217.22Frankfort 90.01— 90 06: Stockholm 69.78'*—69.83' Zürich 83.24283.29'2Milaan 57.87%57.92'*Kopenhage-n 52.05% —52.10% Oslo 50.301a50.35'* Wenen 13.92%—13.93%Lissabon 12.58 s;— 12.60%. Dinsdag 29 mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100'4 100 ft Ned '59 4)4 100% 100ft Ned '60-1 4'* 100'8 100ft Ned '60 II 4% 100's 100ft Ned '59 4)4 987s 98*8 Ned '60 4% 98% 98*8 Ned '61 4% 98% 98% Nea '53 3% 94U 94ft Ned Gb obi 3% 79 Ned '47 3)4 88U 88% Ned '51 3)4 95% Ned '53 I-II 3)4 94 94 Ned '56 3*4 93% 93% Ned *48 3V4 87'* 87)2 Ned bel cert 3% 86'* Ned '50 i-n 3% 87% 87)4 Ned '54 I-II 3% 8874 88% Ned '55 13% 88% 88% Ned '55 n 3% 90% 90% Ned *37 3 91% 91% Ned G.b obi '46 3 9074 90% Ned dol In '47 3 91 90 Ned Inv cert. 3 98ft 98)* Ned 62-64 3 98% 98H Indië '37 3 98 Indië -37 3 93% 93ft Ned. won. b.l '57 6 10674 107 Ned. w b 1 *58 4% 99*4 9974 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 105% 90 Ver HVA-mU 118% 112% A-K U 348 321% Deli MU cert. 136.80 d 129.— Hoogovens cert. 646 602% Philips gem bez 741% 671% Unilever cert 142.35 131,70 Dordtse Petr 610 5705 Kon P <50 4 f 20) 132.60 121.90 Holl Amer lUn 128 123% Java China Pak 140% 139 KLM 58.80 58.— Kon Ned St.boot 147% 142 Kon Paket MU 135 129 Stoom MU Ned 142% 139 Nlev Goudr cert 120% 113 v Ommeren cert 279% 260 Kon Rott Lloyd 127% 124% N Scheepv Unie 130% 124% NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov.l en Gem. leningen A'dam 47 (3%) 3 94 94% idem 48 (3%) 94*4 R'dam '52-1 (4%) 98 ld *37 Ï-Il (3%) 94 Z-Holl "5b 4% 97iV Bankwezen Bb N Gem 58 5% 1021* 102 ld NWB'52 (4V« 97',96'.* BVÜ rspbi t 500 199 198 BVG rspbr '52 1401* 140% Industr Obligaties Philips Doll '51 9274 921* VERKLARING DER TEKENS Gedaan en bieden Gedaan en latenS Premieleningen Vorige Slotkoen koers v. heden A'dam '53 3 110 107% A'dam '51 I 2% 85)'4 84' A'dam '56 12%.. 82 82 A'dam '56 II 291** 91 A'dam *56 UI 2*6 90 90 Eindhoven '54 82% 82% Enschede '54 2)4 85 V* 85% Den Haag *5212)4 91 90x Idem II 2)4 94'* R'dam '52 I 2)4 90 Idem n 2)4 91 Idem '57 2)4 84'4 84)4 Utrecht '52 2)4 93 Z.-Holl. 1957 2)4 86 b 86 Zuid-Holl *59 2)4 102)4 102'i NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Interunie f 50.- 184 175 Robeco214.— 204,— Unitas f50471 459 Ver. Bez. v. *94 f50 130.124 Amst Bank 365 354' Cultuurbank 2974 29 Holl Bank O eert. 224 217 Ned Handelmi). 331 318 Rott. Bank345 326)* Twentsche Bank 322 Senembab c Industrie Ondernemingen Albert Heyn 727 700 Berkei's Pat 247 231d Borsumy-Wehry 65 59 Calvè Delft eert. 730 680 ElectralasmU 371 349 K. Pap v Gelder 321 308 K Ned Orofsm. 165 160 Holl Constructie 394 d 387 Ing our v Bjiy. 200 b 208 Internatio 186 I80x Int. Kunstst Ind. 65 62% v. Kemp en Beg. 150 140 Leidse Wolspxy 459'4 435 Mliller en Co NB. 410 380 Ned. Kabelfabr. 506 490 Philips pref 254 240)4 Rott Droogd M|J. 476 465)4 Sikkens Groep 749 726 Ver Touwfabr 393 375x Walvisvaart 90 85)4 Wernink's BetmU 190 180 Wilton FeUenoord 295 280 v. W(jk - Heringa 89 b 89 Zaalberg 131 I29x Mijnbouw en petroleum Biliton 2de r452 421 Kon Petr (f20) 131.90 125,— Amerik. fondsen Canad Paciflo R 24)* 23 ft Intern Nickel 68 63*» Anaconda 43'40 Bethlehem Steel 36** 34% Cities Service 50ft 49 General Motor»50ft 47)* Kennecott 73 69)* Republic Steel 46 43% Shell Oil 34% 33)* Union Pacific 29 F1 27)* Un States Steel 54'.* 51 Bieden 0 Laten x Ex-dividend d Exclaim c

Leidsch Dagblad | 1962 | | pagina 5